Kamer: Unifil mag nog even in Libanon blijven Giftige stof in Rijn afkomstig van Hoechst OSTEH VOC-huizen uit 17e eeuw uitgegraven „KLEINTJES" 071-122244 HERFSTAANBIEDING BOSCH Boten BEKENDMAKING Energiebedrijf Rijnland Tel.beantw. 't Kurkgilde kurkvloeren PROOST! Wijnliefhebbers 69r 89r 45; BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 130KT0BER 1982 PAG1 IT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft er geen bezwaar tegen als het Ne derlandse Unifil-detache- ment nog enkele maan den in Libanon blijft. Verwacht wordt dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties half ok tober besluit, het mandaat voor de internationale Unifil-vredesmacht met twee drie maanden te verlengen. Op de PSP- fractie na heeft de Kamer daar geen moeite mee, zo bleek gisteren tijdens overleg van de Kamer commissies voor buiten landse zaken en defensie met de ministers Van Agt en Van Mierlo. Van Agt denkt dat een plotse linge terugtrekking van het Unifil-vredesleger of van het Nederlandse Unifil-detache- ment nadelige gevolgen heeft voor de Libanese bevolking. In dat geval zou er een „machtsvacuüm" ontstaan waarin Israëlische troepen en het leger van de christelijke majoor Haddad vrij spel zou den kunnen hebben. Van Agt hoopt, dat er binnen enkele maanden een blijvende oplos sing voor het politiek-militaire conflict in Libanon kan wor den gevonden. De Libanese regering moet snel een plan opstellen voor het herstel van de orde in het land. Als dat plan tot uitvoering komt, moe ten de Unifil-troepen verdwij nen, hoewel er nog een moge lijkheid bestaat dat Unifil wordt ingeschakeld bij de af tocht van Israëli's, Syriërs en Palestijnse strijders. Overigens zal het nog wel twee tot drie jaar duren, voordat het Liba nese leger volledige controle over Libanon kan hebben. Volgens minister Van Mierlo, die vorige week een bezoek aan Libanon bracht, doen de Nederlandse Unifil-militairen op dit moment heel gemoti veerd hun werk. Hun belang rijkste taak is het geven van een gevoel van veiligheid aan de plaatselijke bevolking, die „als de dood" is voor Haddad. Van Mierlo toonde zich wel te leurgesteld over de beperkin gen aan de taak van de Unifil- militairen. Zij mogen bijvoor beeld geen wapens afnemen van personen die worden aan gehouden. Van Mierlo vindt, dat Unifil-soldaten die be voegdheid wel moeten krijgen, maar de woordvoerders van PvdA en VVD waren dat niet met hem eens. Klachten over De Lindehoeve VOORSCHOTEN De zus- ters Dominicanessen van Hui ze Bijdorp hebben bij het ge meentebestuur geklaagd over de geluidsoverlast die door jeugdsocieteit „De Lindehoe ve" wordt veroorzaakt. De brief van de doorgaans zeer to lerante zusters werd gister avond in de commissie alge mene zaken behandeld. Vol gens de commissieleden ont breekt het thans bij „De Lin dehoeve" aan een bestuurslid, die bereid is met de omwonen den overleg te plegen. De commissie meent dat door goed overleg veel overlast te niet gedaan kan worden. Mocht blijken dat „De Linde hoeve" niet voor rede vatbaar is, dan kan dit het intrekken van de muziekvergunning tot gevolg hebben, aldus de burge meester. DEN HAAG De ver vuiling van de Rijn met de kankerverwekkende chemische stof chloorni- trobenzeen is niet veroor zaakt door een bedrijf langs de Rijn, maar is ge loosd op de rivier de Main. Bij de monding van de Main in de Rijn werd een hoge concentratie ge constateerd. Dit heeft de Stichting Internationaal Watertribunaal gisteren meegedeeld. Langs de Main is het chemische concern Hoechst geves tigd. De stichting wijst erop dat er in West-Duitsland twee bedrij ven bekend zijn die chloorni- trobenzeen produceren: Bayer, dat aan de Rijn is gevestigd, en Hoechst. dat aan de Main ligt. Het Watertribunaal maakte dit bekend na een vervroegde analyse door de Technische Hogeschol in Delft, van een aantal watermonsters die zijn genomen tijdens een onder zoek dat de stichting uitvoerde op de Rijn, net in de periode dat de verontreiniging met chloornitrobenzeen optrad. Hoewel het chemisch concern Hoechst het enige bedrijf langs de Main is dat chloornitroben zeen produceert, kan deze on derneming niet zonder meer voor de vervuiling verant woordelijk worden gesteld. De stichting houdt er rekening mee dat wellicht een ander be drijf met stoffen van Hoechst slordig is omgesprongen. Bij metingen, aldus een woord voerder van de stichting, bleek dat de concentratie van de giftige stof niet werd ver oorzaakt door Bayer. Patiëntenorganisaties boos over hogere eigen bijdrage UTRECHT Een groot aan tal patiëntenorganisaties in de geestelijke gezondheidszorg heeft in een brief aan de Ka mer geprotesteerd tegen de plannen van minister Garde niers (Volksgezondheid) om per 1 januari de eigen bijdrage in de verpleegkosten voor be jaarden, zwakzinnigen en psy chiatrische patiënten fors te verhogen. De minister wil mensen die worden verpleegd in het kader van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) zelf 2.700 gulden per maand gaan betalen. Tot nu toe was die eigen bijdrage tussen de 700 en 900 gulden. Vanmiddag hebben een paar honderd mensen werkzaam in de geestelijke gezonheidszorg, een demonstratieve tocht ge houden van het Malieveld naar het gebouw van de Ka mer. De patiëntenorganisaties (waaronder de Cliëntenbond, Pandora, wegloophuizen) vre zen dat een aanzienlijke groep patiënten tot 90 procent van de verpleegprijs moet gaan be talen en hoogstens 10 procent van het eigen inkomen mag behouden. Is men langdurig ziek en dat geldt voor 62 procent van de patiënten in psychiatrische ziekenhuizen dan raken de patiënten ook hun eigen woning kwijt, aldus de organisaties. „Deze maatregel heeft niets met een eigen bijdrage te ma ken. Het is niet meer dan een poging om alle kosten te dek ken. En daarmee wordt het karakter van de AWBZ als volksverzekering tot in de kern aangetast", zo menen de patiëntenorganisaties. Sleutelkasten 'ns flats geplundejv ALPHEN De sleutellj van alle flats van de W< t bouwvereniging Alpheifeu> in het afgelopen weel leeggehaald. De dief Wjn j. het bezit gekomen vai centrale sleutel uit een flf de Wederikstraat die o sleutelkastjes past. Degei de sleutels nu in het heeft kan alle openbare ten in de flats betredei de woningen. De woningbouwvereni| al bezig met het verai van sloten. Aangezien he ter gaat om 28 flatgebc jaj zal dit nog wel enige tijd cfce LD ap idei slag nemen. AMSTERDAM In Amster dam, op de oostelijke eilanden, zijn vorige week de funda menten van drie bedrijfswo- ninkjes van de voormalige Verenigde Oostindische Com pagnie (VOC) uitgegraven, compleet met waterkelders, afvalputten en tuinen. Op de eilanden was in de 17e eeuw een complex van scheepswerven, bedrijfsgebou wen, magazijnen en woningen van de VOC gevestigd. Vol gens stadsarcheoloog J. Baart betreft het een van de groot- ste en meest gevarieen tijlc dustriecomplexen van h ie eeuwse West-Europa. In valputten achter de 1 werden huisraad, glas, werk, botresten, spee textiel en porselein aang fen. Baart vermoedt d;. VOC-personeel porselein® bracht van de reizen naaP61 na om het in Holland t^tei kopen. Een deel ervan men kennelijk zelf. Eet van het aardewerk is LEIDSE COURANT WATERSPORT Wintertierging Leiden Voorschoten Gelegenheid voor de doe-het-zelver «egen billijke tarieven en condities. Ook voor reparatie en nieuwbouw. Jachtwerf „De Trekvliet" C.V. Zoeterwoudseweg 21, Lelden (Lammenschans). Tel. 071-311506. KLOPBOORMACHINE CSB680-2E t Zijn tijden om op de jn meta|en opbergkist dubbeltjes te passen. Ln wie nu het juiste Doe-hct-Zclf- gcreedsehap heeft kan veel geld uitsparen. W. P. HARTWIJK Nieuwe Beestenmarkt 7-11 Leiden, tel. 12.6627 KATWIJK Zuid-Holland, winter stalling voor boten op afgeslo ten terrein 15.- per m2 incl. helllngkosten. excl. btw. Weyers Katwijk. Tel. 02521-12442. Laat uw kostbare scheepsmo tor voor de winter goed verzor gen. Scheepsmotorenbedrijf Slipdonk doet het goed en voordelig. Dank zij onze servicewagen kunnen wij dit bij u aan uw lig plaats verzorgen. Goede ver zorging kost minder dan een nieuwe motor. Scheepsmoto renbedrijf Stipdonk, Schutters veld 11. Leiden. Tel. 071- 122525, b.g.g. 155900. winter stalling delabije Granol tot ornament Kom kijken In de enige echte stukadoorswinkel van Nederland. Stucshowroom. Rijnstraat 4, Lelden, tel. 071-412353. Dagelijks geopend van 10 tot 18.00 uur. *s Maandags gesloten, zaterdags van 9.00 tot 14.00 uur. HERFSTVAKANTIE In Brabant. Luxe 6-pers. bungalows vrij. Boekingen Camping „de Kat jeskelder", Oosterhout. Tel. NieuwNieuwNieuw Nu geopend voor de lunch (al vanaf 7.-) o» ook voor kleine Indi sche hapjes Surakarta Indisch Specialiteiten Restaurant Noordelnde 51. Lelden. Ope ningstijden di.-vr. van 12.00-22.00 uur. zat.-zond. van 17.00-22.00 Afhalen van gerechten mogelijk. Graszoden tuinaarde, bielzen, levert, ver werkt v.d. Meer. Meestal goed koper. Tel. 01719-13939. I WOONSCHEPEN Te koop woonschip n lang, c.v. en grote tuin. Haariemmertrekvaart 16. Voor hout. tel. 02522-16469. T.k. BLOEMBOLLEN 100 tulpen 10.-. 25 hyacinten 7,50, 40 crocussen 5.-. 25 narcissen 5.-, blauwe druifjes, anemo nen. sneeuwklokjes enz. C. B. Koster, Geerweg 67. Langeraar. 01723-9459. Dierenbescherming Leiden en omstr. zoekt met spoed goed tehuis voor t Jaar oude zwarl- /witte poes. Voor Inl. tel. 071- 891287. Seahouse Wegens heropening: maanvis goud 6 cm 2.95 p.st., i tetra's 10 voor 6.00. Hapl. Steven! 67.50 p.p.. Pla- ty rood-groot 2.95 p.p. De grootste aquarium-terrarium speciaalzaak van Lelden en orastr. Groenesteeg 90-92. Tel. 120748. Openbare vergadering van de Algemene Raad op woensdag 27 oktober 1982, te 20.00 uur in de vergaderzaal van het Energiebedrijf Rijnland, Langegracht 70 te Leiden. Benoeming leden en plaatsvervangende leden van het College van Beheer. Benoeming Voorzitter en Vice-voorzitter van de Algemene Raad. Vaststelling notulen vorige vergadering. Ingekomen stukken en mededelingen. Machtiging College van Beheer tot aangaan van vaste geldleningen in 1983. Aankoop van een perceel grond in de gemeente Leiden. Aankoop van een pand in de gemeente Leiden, dienende ter vervanging van magazijnruimte. Delegatie aan het College van Beheer tot het vaststellen van de gastarieven voor kleinverbruikers. Windmolenproject. Overneming van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit KENNISMAKING Happy-Day-Club a.s. vrijdagavond danskontaktavond alleenstaanden met levende muziek (de Leino's) in de Leldse Schouw, Lange Scheistr. 5, Lei den. Inl. 010-227658. Jongeman 41 Jr.. zoekt serieuze kennisma king. Tel. 01751-18883 of 10036. UW KLEINTJE WORDT GELEZEN Ook te huur. Tel. 02522-10063. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Wit marmer vloer- en wandtegels. venster platen. tafels, aan recht bladen op maat gemaakt. Wagemaker Natuursteen b.v.. Hoge Mors- weg 82. Leiden. Tel. 071- 760455. Geopend In Alphen a/d Rijn endrikstraat 19 - Alphen a jrkspecialist voor ambach Keuze uit 25 structuren Al vanal 12.50 per m2 een persoonlijk advies voor de (vaak moeilijke) keuze van lijm en lak. Gratis (kurk)attentie voor elke bezoeker. Zolang de voorraad strekt. Voor informatie tel.nr. 01720-76104. Div. soorten zeevis o.a. tarbot - griet - rode poon - makreel - schelvis - wijting - ka beljauw In filets en moten - schol en scholfilets. Ouwehand Vis, Kraalerstraat. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. ta£ Oktober: wijnmaand Is elk jaar wèer 'n feest met vele voordelige en verrassendejij aanbiedingen voor u. Wij bewijzen dat goede wijn best betaalbaar kan zijn, b.v.: Onze WIJN VAN DE MAAND: ^rL 1979 Fitou appellation controlèe fles 7.50 2 flessen voor 1 (stevige rode wijn met 'n mooi bouquet uit de Midi) MONIQUE 1979 Chat Bellevue Bordeaux A jole fles 6.95 2 flessen voor 13pch< ('n plezierig glas wijn, om bij Iedere hse gelegenheid te drinken) |rre Sherry medium dry *#%tate fles 5.65 2 flessen voor '0, JTERIJ V/UNHANDEL F? Haarlemmerslraa, 20. - Telen*»: 121611 U" «to**» HviUtTt U0MRM. »se Kijk eens in de 'Uit'bijlage, dan krijgt u de smaak te pakken! I In oktober start o.m. te LEIDEN de avondopleiding DIPLOMA CAFÉBEDRIJF] examen in januari Inlichtingen Stichting Horeca Opleidingen Nederlant J. v. Stolberglaan 47, 2595 CA Den Haag! Telefoon 070-868483, ook 's avonds. 1 Lage Rijndijk Lelden heeft v.a. 11 okt. '82 plaats voor uw kind voor hete of halve dagen. Inl. en Informatie overdag. Lage Rijn dijk achter no. 9 ot bel 'se- vonds 071-215039 of 126684. hard ingebakken siertegettjes, dlv. kleuren; v.a. 50 st. met af beelding en tekst naar wens. Ook 'n leuk jubileum of herinne ringsgeschenk. Vraag prijsopgave: Aspora-Holland tel. 071-891804 koper en Ijzeren gewichten, schilderijen en dlv. curiositeiten te koop. Tel. 01715-2656. Vrou- wenweg 11, Lelden. klein 11.95 kilo, middel 14.95 p. kilo. groot 16.50 kilo. Ouwe- hand Vis. Kraalerstraat. Iedere dag verse aanvoer Zeeuwse mosselen BIJ Iedere zak van 2 kg. een buil tje heerlijke mosselkruiden gra tis. 5.- p. zak van 2 kg. Ouwe hand. uw Mosselman. Kraalerstraat. L Heeriyk warm gevoerd met imi tatiebont Klein stevig halfje en omslag. Suède. 36-41 LOHmida: C4A PRIJS: OA PRIJS: C&JlutbcA Jter

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10