Verwoestende storm raast door Amsterdam CDA en VVD klaar met ontwerp voor welvaartsbeleid „WIJ ZULLEN DE LUCKY LUIJK TERUGPAKKEN" Omdat garantie nu meer dan ooit telt... M Meubelfabriek Oistenvij Zweedse Jantjes doof voor fijne geluiden efficiency beurs Dinsdag 12 oktober 1982,73e jaargang no. 22396 TW-TIPS Gert en Hermien zingen zelf en ontvangen gasten op Ned. I om 20.40 uur. Om 22.10 uur muzikale reis „Per boot van Venetië naar Padua". Op Ned. II om 20.28 uur tv-fe- uilleton „Diamanten" en om 21.20 uur „TV-privé". HET WEER In de avond en nacht regen, overdag enkele opklaringen afgewisseld door een bui. Mi nimumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur 14 gra den. Vrij krachtige zuiden wind. Zon op: 07.01, onder: 17.51; hoog water Schev.: 12.19, laag w.: 07.36 en 20.13. [ijspraak voor Ecevit [ARA De voormalige Turkse minister en sociaal-democrati- piartijleider Bulent Ecevit is van- .jwegens gebrek aan bewijs" vrij- oKen van de beschuldiging, dat hij !flzien van de Turkse staat in het and schade zou hebben berok- Op het proces tegen hem wegens •raaggesprek met de Deense krant liderbladet', heeft de opsteller van tuk de verzekering gegeven, dat et met Ecevit zelf had gesproken, het vraaggesprek had samenge- Iop grond van gesprekken met an- i. Bulent Ecevit zit momenteel maanden gevangenisstraf uit we- interviews met onder meer de Ne- ndse televisie Minister De Boer krijgt hartaanval DEN HAAG Minister Hans de Boer van CRM heeft afgelopen za terdag in het Haarlemse Elisabeth- ziekenhuis een hartaanval gehad. Zijn toestand is nu stabiel. De Boer moet minstens twee weken in het ziekenhuis blijven en kan in ieder geval de eerste maanden niet wer ken. „We zullen hem hier wel niet meer terug zien", aldus een woordvoerster van CRM. Vorige week werd bekend, dat de demis sionaire minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk last had van hoge bloeddruk. Daarvoor werd hij in het zieken huis opgenomen. Hans de Boer Nederlander even voor Parijs doodgeschoten DEN HAAG De 48-jarige Ch. K. uit Laren is afgelopen zondag vermoord aan getroffen in zijn oranje kampeerbusje op een parkeerplaats langs de autosnelweg naar Parijs, even voor Senlis. De Franse politie deelde gisteravond mee dat aan de dood van K. een schietpartij was vooraf gegaan. Het slachtoffer werd met een ko gel met een kaliber van 7.65 in zijn borst aangetroffen, terwijl een revolver met een kaliber van 6.35 en munitie daarvoor in de kampeerbus lagen. Met dit wapen is enkele malen geschoten, getuige de kogel gaten in de bus. Waarom en door wie K. is doodgeschoten, is de Franse politie niet duidelijk. De recherche heeft de zaak in onberzoek. Man begraaft eigen been MADRID De 71-jarige Span jaard Francisco Gutierrez heeft af gelopen zondag de begrafenis bij gewoond van een van zijn benen, dat onlangs in een Madrileens zie kenhuis was afgezet. Omdat men in het betrokken ziekenhuis had afgezien van het verbranden van afgezette ledematen, wegens klachten van omwonenden over de onaangename geur, was beslo ten tot het begraven van het been. „Het was een deel van mij en ik ging bij mijn geweten te rade over wat mij te doen stond. Ik besloot een taxi te nemen en bloemen te leggen op het graf van mijn been", aldus Gutierrez. Yorkshire Ripper hoort in ziekenhuis LONDEN Peter Sutcliffe, beter bekend als de Yorkshire Ripper die in totaal dertien vrouwen heeft ver moord, moet zo snel mogelijk van de gevangenis worden overgebracht naar een psychiatrisch ziekenhuis. Dit heeft Dr. Hugo Milne, een van de zes psychiaters die tijdens het proces door de rechter zijn gehoord, verklaard tegenover het Britse dag blad The Guardian. Volgens Milne is Sutcliffe die vorig jaar mei werd veroordeeld tot een straf van 36 jaar, een paranoïde schizofreen die zo snel mogelijk moet worden behan deld. Toonaangevend in eiken. Bcrkel: Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100 STOCKHOLM De oor verdovende klanken in disco's hebben klaarblij kelijk indireqt de kansen die de Zweedse marine had om de sinds twaalf dagen gezochte onderzee boot ter hoogte van Stockholm op het spoor te komen. „De laatste tijd wordt het steeds moeilij ker dienstplichtigen te vinden die nog in staat zijn tot het afluisteren van onderwatermicro foons", zei kapitein-luite- nant-ter-zee Carlsson gis teren ten overstaan van de pers in het opleidings instituut van de marine in Berga. „De discomuziek heeft het gehoor van veel jongelui vernietigd". De waarschijn lijkheid dat men de onder zeeboot nog op het spoor komt is verder afgenomen. Het laatste contact had men vrijdag, vertelde Carlsson. De toen opgevangen signa len is men nog aan het ana lyseren. Zondag gaf de op perbevelhebber van de Zweedse strijdkrachten, ge neraal Ljung, voor het eerst toe dat de mogelijkheid be stond dat de onderzeeboot het territoriale water voor de geheime marinebasis Muskö al op dezelfde dag waarop hij er binnendrong, had verlaten. Vaststaat sléchts dat op 1 oktober een boot in het gebied is geweest waar nu gezocht wordt. De berichtgeving van de pers heeft volgens Carlsson het zoeken naar de boot in een aantal gevallen ernstig in de wielen gereden. Het militai re radioverkeer werd afge luisterd en de inhoud gepu bliceerd. Dat heeft de vreemde mogendheid die de onderzeeboot heeft gestuurd, de kans geboden de com mandant aanwijzingen te geven over uitwijkmanoeu vres. Zondag is in interna tionaal water ter hoogte van de Zweedse kust een Sowjet- russisch koop vaardijschip gezien met omvangrijk an tenne-net. Een Zweedse mi litair vliegtuig heeft het schip gefotografeerd, zo be richtte gisteren de Zweedse pers. Bromfietsdieven aangehouden LEIDSCHENDAM De poli- tie van Leidschendam heeft afgelopen zondag zeven jon gens aanghouden. die inmid dels hebben bekend zes brom fietsen en enkele autobanden te hebben gestolen. De jon gens, variërend in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, zijn allen af komstig uit de omgeving van de wijk Prinsenhof in Leid schendam. Vijf van de zeven jongens zit ten nog in voorlopige hechte nis. De politie vermoedt dat zij nog meer op hun kerfstok hebben dan tot nu toe is toege geven. De gestolen bromfiet sen werden door de Leid- schendammers veelal gesloopt voor onderdelen, die voor ei gen gebruik of voor de ver koop dienden. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/fti vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag vaA 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. andaag weer AMSTERDAM Een tramstel van twee mil joen gulden, uitgebrand en door de hitte vastge- smolten in het asfalt naast de rails, vormde het oorlogsmonument dat een groep krakers gisteren na zijn veldslag met de politie in Am sterdam achterliet. Ook elders rond het Con certgebouw richtten vlammen en rondvlie gende straatklinkers dusdanige verwoestin gen aan, dat een ver slaggever van radio ne^ Stad onthutst in zijn mi crofoon riep: „Het lijkt wel of er een bombar dement heeft gewoed". De onlusten waarbij uitein delijk 575 man Mobiele Eenheid en marechaussee tegenover een steeds uitdij ende massa van voorname lijk jongeren kwam te staan, duurden tot vroeg in de morgen. Balans: 116 arres tanten, 24 gewonde politie mannen, 30 geblesseerde demonstranten en een deer niswekkende Concertge bouw-buurt. Maar ernstiger weegt misschien het feit, dat het precaire evenwicht in de hoofdstad tussen mili tante actiegroepen en de overheid opnieuw zo hevig is verstoord, dat er na een periode van betrekkelij ke rust weer overal brandhaarden dreigen. Wethouder Walraven daar over: „Het is een verschrik kelijke situatie. Er werden juist pogingen ondernomen om de partijen weer rond de tafel te krijgen. Dat is nu - helemaal naar zijn malle moer". De kraakbeweging heeft inmiddels gedreigd: „Er zal een groter oproer komen, dan er ooit geweest is. Wij zullen de Lucky Luijk terugpakken. Op deze praktijken van speculanten, justitie er) de gemeente is geen andér antwoord moge lijk". Via het dak De onlusten begonnen kort nadat 12 politiemannen 's morgens het in 1980 ge kraakte, zwaar gebarrica deerde pand Jan Luijken- straat 3 hadden ontruimd de voormalige kantoor ruimte van een wegens fraude veroordeelde nota ris sindsdien bekend als de Lucky Luijk. De kraak beweging vatte de via het dak uitgevoerde ontruiming op als een heimelijke over val en mobiliseerde sympa thisanten. Burgemeester Polak reageerde met het af kondigen van enkele nood verordeningen op grond van artikel 220 van de ge meentewet en artikel 443 van het wetboek van straf recht die de arrestatie mogelijk maakte van ieder een op straat, van wie orde verstoring kon worden ver wacht. Er volgde een snelle escala tie. Terwijl winkels en ban ken in de omgeving ijlings hun ramen blindeerden, ge bruikten de demonstranten bouwketen, geparkeerde auto's, verkeersborden en metershoge stapels uitge broken stenen om barrica des op te werpen. Ook strooiden ze kraaiepoten op Het tramstel van lijn 10, rails en brandde geheel het wegdek om de voertui gen van de politie tot staan te brengen. Ontploffende gasflessen en benzinetanks veroorzaakten tientallen branden. De wijk werd ver- dat in verband met de rellen was omgeleid via de Van Baerlestraat, kwam terecht in brandende olie in de uit. huid in een verstikkend rookgordijn. De politie voerde, onder dekking van traangas en waterkanonnades, steeds fellere charges uit, maar kreeg aanvankelijk weinig greep op het geweld. Een bestorming van het Ameri kaanse consulaat aan het Museumplein kon ternau wernood worden afgewend. Pas toen er een vliegtuigje boven het strijdtoneel ver scheen om de bewegingen van de duizendkoppige op roerige menigte te volgen en de strategie van de poli- tietroepen te dirigeren, werd men de situatie enigs zins meester. Pagina 11: Anderhalf jaar vruchteloos praten inkwater uit Rijn 12e tentoonstelling van kantoormachines, -meubelen, -uitrusting, reproduktie- apparatuur en informatica van het beoogde kabinet. Ver wacht wordt dat eind deze week of begin volgende week een definitief voorstel voor een regeerakkoord aan de fracties van CDA en VVD kan worden voorgelegd. Vanochtend hebben CD A-on derhandelaar Lubbers en VVD-leider Nijpels opnieuw met de informateur gepraat over enkele kwesties op het gebied van welzijn, onderwijs en media. Bovendien is ook de herindeling van de departe menten weer onderwerp van gesprek geweest. Het gaat met name om de ministeries van CRM (dat mogelijk enkele ta ken aan andere departemen ten kwijtraakt) en Volksge zondheid, waarvan het deel Milieuhygiëne mogelijk wordt overgeheveld naar het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De fractieleiders van CDA en VVD zullen, zo wordt ver wacht, ook snel tot een com promis kunnen komen over kwesties als de middenschool en het mediabeleid. De CDA/VVD-werkgroep, die hierover zaterdag reeds rap port aan de informateur had uitgebracht, bleek over enkele zaken nog geen overeenstem ming te hebben bereikt. De VVD blijft sterk gekant tegen de invoering van de midden school; het CDA (met onder wijsminister Deetman voorop) heeft weinig bezwaren zolang het maar geen extra geld kost.. Anderzijds wil de VVD bij voorbeeld commerciële (satel lietomroepen op de kabel toe laten, maar daar is het CDA weer fel tegen. Het is niet uit gesloten dat deze onderwerpen uiteindelijk tot min of meer „open kwesties" worden ver klaard. 'nd' e 3aaI I0'» JWEGEIN Het watertransportbedrijf Rijn-Kennemer- in Nieuwegein, dat de waterleidingmaatschappijen van terdam en Zuid-Holland van water voorziet, heeft vandaag, m lag later dan de bedoeling was, weer water uit de Rijn „in- Üïf l'l» Het watertransportbedrijf heeft elf dagen stilgelegen ns de'vervuiling van het water. y »edrijf verwachtte vorige week vrijdag dat de inname giste- iervat zou kunnen worden, omdat de concentratie chloorni- nzeen was teruggelopen van tien tot één microgram per li- Door een „vreemde stroming" van het water in de buurt de inlaat in Vreeswijk steeg die concentratie het afgelopen einde tot drie microgram. De inname werd daarom een dag steld. onderzoek van Rijkswaterstaat en de Westduitse water- it naar de oorzaak van de vervuiling heeft nog geen resul- upgeleverd. Het vermoeden dat het chemisch concern Bayer ervuiling veroorzaakt heeft, kon niet worden aangetoond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en VVD hebben vandaag de laatste hand gelegd aan een gezamenlijk ontwerp voor het te voeren sociaal- economisch beleid. De werkgroep van drie CDA'ers en drie VVD'ers, die onder leiding van WD-kamerlid Van Aar- denne het ontwerp heeft voorbereid, zou volgens plan eind deze middag haar advies aan informa teur Scholten uitbrengen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de verschillen tussen beide partijen aanzienlijke vertraging zouden kunnen op leveren in de totstandkoming dagelijks 9.30-17.00 uur 11 en12okt. 9.30-21.30 uur zaterdag en zondag gesloten amsterdam ral

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1