De vergeten slachtoffers van de Falkland- oorlog fonseca BIN27 CSISS®! Grote kunstroof in Oslo sportuitslagen Nieuwe Nederlandse musical: „De zoon van Louis Davids" Chris Reumer overleden Bewaarschrift woonwagens Ammonslaantje afgewezen KUNST/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 1982 PAGU [I I I De omjnetJünfagechara^sm ^<b0^JZeTnZTufPön1 Karakteristieke Kleur.. Q in de van uitnemende kwekte 0por(o. P kelders van V/la Nova d vgn ht Elke lies ^TstmodoVinho do %7o 7en9ners"némen er deid voor! j voor een relatie-t lagepriis te Koop PU G slijterij en winhandei. r- ^Pn^PKliSlilIcCTd lel. 08334 U OSLO Uit de Nasjonal- galleriet in Oslo, het Noor se nationale museum, zijn acht schilderijen gestolen met een waarde van plm. 9,3 miljoen gulden. De wer ken zijn van de hand van de gerenommeerde mees ters Rembrandt, Picasso, Gauguin en Goya. Meisje gewond -KATWIJK De 12-jarige Louise van D. uit Katwijk is gistermiddag omstreeks half één gewond geraakt bij een ongeval. Zij is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. Het ongeval gebeurde op de Industrieweg in Rijnmond. Het meisje reed op de fiets, toen zij door een grote vracht wagen met aanhanger werd ingehaald en begon te slinge ren. Zij kwam daarbij te val len. ^sportprogramma Afdeling Lelden Zaterdag 16 oktober: Eerste klasse: Kagia-ZLC, Valken '68- VVSB, GWS-Sleutels. Voorschoten- Abbeoes, LeldervTAW, Alphia vrij. Tweede klasse: SJZ-LFC. MVKV- LSVV '70. Kickers "69-SVLV, Unitas Let den-Meerburg, SVOW vrij. Zondag 17 oktober 1A: Warmunda-Stompwijkse Boys. Leldse Boys-ASC, ZLC-Unitas Leiden. 1B: KRV-Kickers '69. Oranje Groen- VNL. MMO-VNA. Schaken Toernooi Tilburg: Achtste ronde: Hübner (Wdl>-Smisk>v (Sov) afgebro ken; Andersson (Zwej-Browne (Vst) afg.; Karpov (Sov)-Larsen (Den) 1-0; Petros|an (Sov>-Sosonko (Ned) 1-0; Torre (Ptiilj-Nunn (Eng); 1/2-1/2; Por- tisch (Hon)-Timman (Ned) 1/2-1/2. Stand: 1. Karpov 6 puntën; 2. Timman 5; 3. Browne, Andersson 4+1 afg. 5. Pe trosjan. Sosonko 4; 7. Smislov 3 1/2 1 afg.; 8. Nunn 3 1/2; 9. Hübner 3 2 afg.; 10. Portisch 3+1 afg.; 11. Torre 3; 12. Larsen 2. LONDEN Van daag wordt in Lon den een parade ge houden voor de over winnaars op de Falk land Eilanden. Maar wie denkt er nog aan de gewonden die nog steeds niet zijn her steld van de zware verwondingen die ze In de strijd opliepen Guardian-mede- werkster Polly Toyn- bee tekent het portret van een van hen die vandaag niet aan de parade deelneemt BUSSUM Gerben Hellinga en Jacques Klöters hebben een nieuwe Nederlandse musical geschreven; „De zoon van Louis Davids", die wordt uitgebracht door Big Boy Productions te Bussum. De „zoon" (in de musical te spelen door Johan Ooms) is een artiest van bescheiden allure, die zijn hele leven geteerd heeft op de roem van zijn vader. Een aantal werkloze kleinkun stenaars vraagt hem mee te werken aan een Louis Davids programma. Er ontstaat een konflikt omdat zijn nostalgische en konventionele benadering van het Louis Davids repertoire nogal botst met de fris se, vernieuwende en op sommige aspekten respektloze benadering van de jongeren. Voor wat betreft de rolbezetting is defini tief overeenstemming bereikt met Johan Ooms en Lex Goudsmit. Onderhandelin gen worden nog gevoerd met o.m. Gerrie van der Klei en Joost Prinsen. De musical zal, na een aantal inspeelvoor- stellingen, op 26 oktober 1983 in première gaan in het Circustheater te Schevenin- gen. Op 19 december 1983 (Davids' 100ste geboortedag) is er een gala-voorstelling in het Luxor Theater te Rotterdam. „De zoon van Louis Davids" zal repertoire houden tot eind mei/begin juni 1984. AMSTERDAM De voormalige opera zanger Chris Reumer is op 73-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Reumer was in de jaren vijf tig en zestig eerste tenor bij de Neder landse Opera Stichting. Hij begon zijn lange carrière in de mu ziek voor de oorlog bij revuegezelschap pen, o.m. bij Bouwmeester. Later trad hij op in operettegezelschappen. Hij ver vulde hoofdrollen in o.a. La Traviata, Tosca en La Bohème. Reumer trad voor het laatst op in 1971. Donderdag wordt hij gecremeerd. Sportwereld DIKSMUIDE Niet alleen Jean-Luc Vandenbroucke, zondag winnaar van de Grote Herfstprijs, kreeg op dezelfde dag van de Belgische gemeen teraadsverkiezingen een zetel- in Zijn gemeente (Moeskron), ook profwielrenner Michel Pollentier werd, in zijn ge meente Diksmuide, gekozen. LUXEMBURG De Luxem burgse voetbalbond heeft voorgesteld de thuiswedstrijd tegen Engeland in het kader van de voorronde van het Eu ropees kampioenschap naar Londen te verplaatsen. Dit in verband met het gedrag van Engelse voetbalsupporters in het buitenland. De eerste ont moeting tussen beide landen vindt op 15 december in de Engelse hoofdstad plaats. De Luxemburgers willen spoedig daarna ook het tweede duel (dat pas voorzien was in de herfst van 1983) afwerken. SOLOTHURN De jonge Zweedse toptennisser Mats Wilander (18) verloor na zijn zege in Barcelona giste ren in Solothurn (Zwi) in een demonstratietoernooi met 6-4, 0-6, 1-6 van de Amerikaan Bill Scanion. ZWOLLE De alternatieve elfstedentocht wordt deze win ter definitief op 19 februari (bij Newport) in de Verenigde Staten verreden. Jarenlang was Finland het toevlucht- sooord van de lange-afstands- schaatsers. HAWAII De Nederlandse titelhouder Gregor Stam heeft bij de strijd om het wereld kampioenschap triathlon op Hawaii voor een uitmuntende prestatie gezorgd door op de dertiende plaats als eerste nie- t-Amerikaan, en dus als beste Europeaan, te eindigen in 10 uur, 13 minuten en 22 secon den. Dave Scott werd wereld kampioen. WASSENAAR Het door zeventien buurtbewoners ingediende bezwaarschrift tegen het voorbereidingsbesluit over de inrich ting van een woonwagenlocatie aan de Ammonslaan is door de rechtskundige raadscommissie van de gemeente Wassenaar, on der voorzitterschap van burgemeester K. Staab, niet ontvanke lijk verklaard. Als reden van de afwijzing werd gegeven, dat het voorbereidingsbesluit op zich nog geen gevolgen heeft voor de reclamanten. De buurtbewoners zijn nu van plan een AROB- Erocedure bij de provincie aanspannen tegen de gemeentelijke eslissi.ng. LONDEN Simon West on behoort tot de Welsh Guards. Maar wat graag had hij in de overwin ningsparade meegelopen, maar dat is er voor hem voorlopig nog niet bij. Sinds kort verblijft West on in een militair revali datiecentrum waar hij leert zijn handen weer te gebruiken. Weston be vond zich op het landings schip Sir Galahad dat vol gepakt met manschappen voor de kust van de Falk land Eilanden lag te wachten, toen het door een Argentijnse raket werd getroffen. Van de dertig man van Westons peloton brachten slechts zeven het er levend vanaf. Op een na hadden ze alle maal ernstige brandwon- <*en- „Een reusachtige vuurbal schoot over het dek", aldus Weston. „Het stomme was dat ,ik bleef kijken en mijn gezicht niet beschermde. Naast me stonden drie jongens in brand. Ik voelde helemaal niets, al leen een vlaag hete lucht in mijn keel". Weston vertelde dat hij binnen vijftien secon den van boord was. Hij werd overgebracht naar een ander landingsvaartuig. „Dokters ga ven me een paar spuitjes. Ik was er erg slecht aan toe. Ze knipten mijn kleren open. Daar voelde ik bijna niets van. Ik was namelijk zo ernstig verbrand dat de uiteinden van mijn zenuwen waren meever- brand. Dus ik voelde helemaal niets, alleen mijn benen deden een beetje pijn". Verbrand Weston is duidelijk geen man die van overdrijven houdt. Wel van grappen maken. Toen ik hem aan de arm van een verpleegster over de zieken huisgang zag strompelen, durf de ik hem aanvankelijk nau welijks aan te kijken. Zijn li chaam was voor meer dan vijftig procent verbrand. Het Activiteiten in herfstvakanti< Boksen NederlandWest-Engeland 8-4 Zwaargewicht: Geert van Haan Mun ster geieen) w.o.p. van Jeffrey Milles; halfrwaar: René van de Ussel (Rotter dam). walk-over, midden: Johan van de Ussel (Rotterdam) wint door inter ventie (2e ronde) van Philip Golfen, net als Monto Oosterchrist (Hoorn) van George Peters; zwaarwelter: Wim Thljssen (Rotterdam) w.o.p. van Alan Stout; welter: Jimmy Wartes (Rotter dam) w.o.p. van Ray Thatch, Jos Paf fen (Heerlen) verliest door k.o. In 1e ronde van Roy Hutchinson, net als John Weermann (Rotterdam) van Rob Thomas; licht: Wim Dieckmann (Bre da) v.o.p. van Marc Delphin; bantam: Wijd capejasje van chintz. Met asymmetrische sluiting en prachtige ruitvoering. In o.a. zwart, paars, aubergine en petrol. Mt. 36 t/m 42. Flannel mantel met wijde mouw inzet en-een aparte pas. O.a. zwart en marine. Mt. 36 t/m 42. 22 Sr De sportieve chintz jas heefteen warme flannel voe ring. In o.a. petrol, bordeaux, zwart en blauw. ML 38 t/m 44. KATWIJK Het bureau sportzaken van de gemeente houdt in de herfstvakantie twee sportdagen voor de lagere- en middelbare school. Dat gebeurt in de dienst Sportzalen en zwembad De Mierenweide. Deze naamde „herfst all-in" wordt gehouden op dinsdag 19 derdag 21 oktober. De lagere scholieren kunnen op dinsdag terecht, de scholieren op donderdag, steeds tussen tien uur en half activiteiten bestaan uit diverse spelen in het zwembad, zeltocht op weg van het zwembad naar sporthal Cleijn een spelinstuif in de sporthal zelf. De kosten per scholier bedragen ƒ2,50, alles schrijven is van tevoren mogelijk in kamer 108 van aan Koningin Julianalaan en bij het zwembad. Op de kan men zich vanaf 9.00 uur inschrijven. Jean Willems door opgave In Manton. Volleybal WK heren poules: A: (17-15, 15-8, 3-0 (15-10, Oost-Oultsland 3y, eindstand: 5-9; 15. 3-0 PEEK CLOPPENBURG. was een wonder dat hij het had overleefd. Zijn gezicht was in de hitte als het ware gesmolten. Hij was een oor kwijt, had geen neus en geen oogleden meer. Zijn benen wa ren pimpelpaars van de brand wonden en ook aan zijn han den ontbraken enkele vingers. Maar toch stond hij daar, vro lijk en vol zelfvertrouwen. Hij vertelde zijn verhaal alsof het iemand anders was overko- „De eerste dokter die ik zag, zei: Goh, wat ben jij lelijk. Ik antwoordde: je bent anders zelf ook niet moeders mooi ste". Weston vertelde dat hij het aanvankelijk allemaal nog erg vrolijk in zag. Pas toen hij bijna thuis was, werd hij de pressief. „Ze hadden me ver teld dat ik naar huis mocht en toen we eenmaal hadden aan gelegd, mocht ik niet. Toen werd ik helemaal gek. Dat ik nog kan zien, heb ik overigens aan een chirurg aan boord te danken". Weston beschrijft zijn eerste bad. „Niemand durfde me op te tillen omdat ze niet wisten waar ze me vast moesten pakken. Dus besloot ik toen maar op eigen kracht in bad te gaan. Daarna voelde ik me een stuk beter". Toen het hospitaalschip Ugan da in Portsmouth had aange legd, werd ik overgebracht naar een brandwondencen trum in Woolwich vlakbij Londen. „In een ijltempo werd ik daar naar binnengebracht, want mijn huid zat vastgeplakt aan de brancard". Later mocht hij voor een paar dagen naar huis in Wales om zijn eenen twintigste verjaardag te vie ren. „Het hele dorp liep uit om me te zien. Het was een fan tastische tijd. De pijn werd toen ook wat minder. In de tijd dat de zenuwen aangroei den en het gevoel terugkwam, had ik zoveel pijn dat ik bij tijd en wijle ijlde". Weston zegt dat hem is beloofd dat hij in het leger mag blij ven. „Ik ga terug naar mijn kameraden", zegt hij vol zelf vertrouwen. Hij grapt dat hij De ramp met het landingsvaar tuig Sir Galahad. Het schip zinkt, nadat het getroffen is door een Argentijnse luchtaan val. De overlevenden, onder wie Simon Weston worden in de reddingssloepen gebracht. artsen, vertelde dat het pro bleem met de meeste mannen is dat ze kort na de oorlog zijn overstelpt met beloften dat ze in het leger mochten blijven. „Emoties hadden toen de over hand", aldus O'Brien. Maar, zegt hij, binnenkort moeten er toch besluiten worden geno men. Uiteindelijk zal een aan tal van deze mannen met ver vroegd pensioen worden ge stuurd. Dat kan gewoon niet anders. Hoeveel dat er wor den, weet niemand. Het ministerie van defensie zegt geen gedetailleerde lijsten te hebben van de verwondin gen die hun mannen hebben opgelopen. „Dat soort informa tie verzamelen we niet", zegt een woordvoerder. „We lopen niet te koop met onze gewon den", zei een ander. Officieel waren er 777 gewonden. Hoe veel van hen hun leven lang gehandicapt blijven, zal de buitenwereld dus wel nooit te weten komen. POLLY TOYNBEE Copyright The Guardian Ontslag In de-gymzaal van het zieken huis leerden militairen van het Derde Parachutisten Regi ment hoe ze hun kunstmatige ledematen moesten gebruiken. In tegenstelling tot Weston waren ze niet erg spraakzaam. Wel zeiden ze net als hij dat ze in het leger wilden bliiven en dat hun dat ook was beloofd. Het ontging me niet hoe uitda gend ze de begeleidende artsen aankeken toen ze dat zeiden. Declén O'Brien, een van de één hand al voldoende kan be wegen om een glas bier vast te houden. Over zijn lot zegt hij: „Ik ben wel bitter geweest, maar dat is over. Natuurlijk heb ik me afgevraagd: waarom ik, waarom dit en waarom dat. Maar deze oorlog moest ge voerd worden. Hij heeft men senlevens gekost en dat vind ik erg, maar dictators moeten worden tegengehouden".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14