£ohl vaart voorzichtige koers Wrak van Mary Rose geborgen Iaticaan boos over,valse beschuldigingen Eerste paal verdere uitbreiding Ridderhof LIBANESE PRESIDENT WIL VN-YREDESMACHT HANDHAVEN' Finse mark opnieuw devaluatie 1NTVING PAUS OPLICHTER? WAAR WASHET OOK WEER ALTIJD MOOI WEER? SOMS IS DE KRANT OM TE BEWAREN. eugd Zijl/LGB moet positie prijsgeven LEIDSE COURANT MAANDAG 11 OKTOBER 1982 PAGINA 9 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Mary Rose, het Engelse oorlogsschip uit de tijd van Hendrik VIII, dat zich al 437 jaar onder water bevindt, is in de loop van de morgen geborgen. Vanmiddag zou het schip op een Duitse aak naar Sout-. hampton worden gesleept, waar de restauratie zal be ginnen. Volgens plan zou de berging gisteren plaatshebben, maar we gens technische problemen slaagde men er gisteren niet in het wrak aan de oppervlakte van de Solent te brengen. Het was een grote teleurstelling voor de duizenden nieuwsgierigen, die al vroeg in de morgen kwamen kijken. Oorspronkelijk zou de Mary Rose omstreeks half tien door de reusachtige kraan Tog Mor uit het water gehesen worden. Enkele uren vóór het begin van die moeilijke operatie werd vastgesteld, dat één van de vier poten van het stalen geraamte, waarin men het wrak onder wa ter op een metalen wieg geplaatst had, doorgebogen en niet op de juiste plaats terechtgekomen was. Na een langdurige beraadslaging besloten de ingenieurs de sche ve poot te verwijderen en hem te vervangen door een stut. Dat was een noodoplossing die tijd vroeg. Duikers moesten alle werkzaamheden onder water -uitvoeren. Gisteren bleek overigens al, dat de overblijfselen van het houten oorlogsschip in goede staat verkeren. Kroonprins Charles van Groot-Brittannie, president van de Mary Rose Trust en zelf een ervaren duiker, heeft onder water een kijkje genomen. Voor de bergingsoperatie begon, werden uit het wrak van de Mary Rose ruim 17000 historische voorwerpen en ongeveer 3000 stukken hout verwijderd en aan de oppervlakte gebracht. Tij dens de toekomstige restauratie van het 400 jaar oude oorlogs schip zullen alle houten onderdelen op hun oorspronkelijke plaats aangebracht worden. Van de Mary Rose is alleen de 13 meter hoge stuurboordzijde overgebleven. Kroonprins Charles (rechts), president van de Mary Rose Trust en zelf een ervaren duiker, nam gisteren als een van de eersten een kijkje onder water, toen bekend werd dat er toch nog onverwachte moeilijkheden waren bij de berging. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Met een laatste oorverdovende dreun sloeg voorzitter van Stich tingsbestuur De Ridder- hof, A. Hogenes, zaterdag officieel de eerste paal de grond in voor uitbrei dingsfase twee en drie van het vrijetijdscentrum. Fase twee omvat de bouw van een muziekzaal die ook ge bruikt zal worden voor disco. De geluidsoverlast zal binnen de perken worden gehouden door de 80 centimeter dikke muren. Kosten: ruim vier ton. Na realisering hiervan wordt direkt begonnen met fase drie. Een tweede sporthal, geschikt voor alle binnensporten. Dit in tegenstelling tot de huidige .sportzaal van het complex, die qua afmeting daar niet aan voldoet. Kosten fase drie: ruim een miljoen gulden. Voor de omwonenden van de Ridder hof is het wellicht nuttig te weten dat na deze officiële paal, nog 128 stuks zullen vol gen. Zij zullen de eersteko- mende tijd 's ochtends niet hun wekker behoeven te zet ten! Ie Kruis moet ;g uit Afghanistan NEVE Afghanistan heeft het ernationale Rode Kruis gelast land te verlaten. Dit heeft het In- nationaal Comité van het Rode uis (ICRC) gisteren in Genève be id gemaakt. Het ICRC kon niet gen wwarom dit gebeuirde. g maar twee maanden geleden j teg het ICRC toestemming van de j ghaanse regering een delegatie j ar Afghanistan te sturen om er de rangen tegenstanders van het re- ne te bezoeken. Deze uit vier man itaande delegatie keerde vrijdaga- ïd in Genève terug. Het ICRC ttt contact opgenomen met de Af- aanse autoriteiten om te proberen maatregel ongedaan te maken. BEIROET De Libanese presi dent Gemayel vetrouwt erop dat er de komende maanden zeer positie ve ontwikkelingen mogelijk zijn in zijn land, ook ten opzichte van de buitenlandse mogendheden die daarbij zijn betrokken. Hij is diep overtuigd van de noodzaak dat de vredesmacht van de Verenigde Na ties, UNIFIL, daar een rol in speelt. Dit zei minister van Mierlo (Defensie) gisteravond na een on derhoud met de Libanese presi dent. Volgens Van Mierlo acht president Gemayel de aanwezigheid van Unifil van grote betekenis om Li banese militairen in Zuid-Libanon te kunnen stationeren. Van Mierlo merkte verder op dat de Libanese militairen, die momenteel in Zuid- Libanon verblijven, vrijwel op non-actief staan. „Dit is een weinig voldoening gevende situatie", aldus de minister. Israëlische militairen en Palestijnse guerrillastrijders zijn afgelopen nacht in de Bekaa-vallei diverse malen slaags geraakt. Dit is van ochtend door het Israëlische opper bevel gemeld. Volgens het bericht werden Israëlische posities ten noordoosten van het Qaroen-meer tweemaal met handwapens onder vuur genomen. Er werd geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Rechtse christelijke militieleden in filtreren in West-Beiroet om oude rekeningen te vereffenen en heb ben in de afgelopen week tiental len linkse moslims ontvoerd. Dat is gisteren in Libanese veiligheids kringen vernomen. Luchtmacht Salvador bombardeert dorpen: 20 doden SAN SALVADOR Tijdens bombar dementen van de Salvadoraanse lucht macht op twee kleine dorpen ten noor den van San Salvador zijn 20 ongewa pende burgers gedood. Dit meldde gis teren de radiozender van het Salvado raanse verzet, Venceremos. Militaire woordvoerder wilden geen commentaar geven op het bericht. Voorts meldde Venceremos dat 15 sol daten van het regeringsleger afgelopen vrijdag buiten gevecht zijn gesteld bij een overval op een legerpatrouille bij de stad Nance, veertig kilometer van de hoofdstad. ALSU WINTERSPORTERS WAT HEBT TE BIEDEN.... Donderdag. 4 november verschijnt bij deze krant de bijlage 'Winter sportvakantie uitrusting en -mode' Deze special biedt uitstekende mo gelijkheden voor de adverteerder om commercieel in te haken op de redactionele inhoud In deze speci al wordt o m. aandacht besteed aan Kopen en onderhouden van ski's: wintersportmode: benodigd mate haal voor een geslaagde winter sportvakantie. Informatie over de adverteermog?- lijkheden in deze tuil color special wordt graag verstrekt door Hans Peterse. telefoon 070 190.792 enig voorbehoud ondersteunt. Een prognose voor de toekom stige politieke ontwikkelingen in de Bondsrepubliek is niette min op dit moment moeilijk te geven. Dat heeft vooral te ma ken met de vraag, in hoeverre de regeringspartijen inderdaad bereid zijn volgend jaar maart nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Als zij dit inderdaad van plan zijn, kunnen zij bin nen enkele maanden niet al te veel afwijken van wat men van een nieuwe regering ver wacht namelijk daadkracht en tegelijk de kiezers in het harnas jagen door onpopulaire maatregelen. De soep zal dus niet zo heet worden opgediend als ze wordt opgediend. Daar komt bij dat Kohls regerings team voornamelijk bestaat uit zuidelijke politici; behalve Stolten'oerg komt niemand uit het noorden. Toch zal daar, waar de CDU veel liberaler en minder conservatief is dan in de zuidelijke regionen, over het lot van de christen- demo craten worden beslist. Het spookbeeld van een duidelijke conservatieve „ruk naar rechts" in de Bondsrepubliek kan derhalve met een gerust geweten nog enige tijd in de kast worden opgeborgen. HELSINKI De Finse rege ring heeft gisteren de mark met 6 procent gedevalueerd. Bovendien heeft zij besloten tot een prijsstop voor een groot aantal produkten. De maatre gel geldt tot 15 december. Het was de tweede devaluatie binnen een week. Vorige week verminderde Finland de mark al met vier procent. De devaluatie van gisteren is een gevolg van de waardevermin dering van de Zweedse kroon vorige week met zestien pro cent. Kaag schoon Zeeverkenners uit Leiden. Den Haag en regio hebben in samenwerking met de ge meente Warmond zaterdag de Kagerplassen schoongemaakt. In totaal gingen 320 verken ners met 63 boten de Kaag te lijf. De gehele middag was men bezig met harken, trek ken en rapen om de oevers schoon te maken. Na afloop was er een grote diepe boot vol met het afval, dat door oever- recreanten en watersporters in de afgelopen periode is achter gelaten. Zwaar gewond na aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN Een 23-jarige man uit Alphen is gistermorgen om half elf zwaar gewond geraakt toen hij op de Burg. Bruyns Slotsingel door rood licht reed en een 21- jarige man uit Leiderdorp aan reed die uit de Eisenhower- laan kwam. De Alphenaar moest met spoed worden geo pereerd aan inwendig letsel. De schade aan beide auto's was volgens de politie groot. in onze correspondent Ami van Vree) INN De functie van ;eringswoordvoerder is de hoofdstad van de ndsrepubliek een van moeilijkste maar ook angrijkste politieke iten. Hij is niet alleen )fd van het omvangrij- informatiebureau maar elijkertijd is hij de atssecretaris, die het eid van zijn kanselier enover de media moet irkopen" en als zodanig vertrouwensman van' i regeringsleider. De uwe kanselier Kohl eft voor deze functie de prmalige uitgever van liberale weekblad Öe Zeit", de 53-jarige pter Stolze aangetrok- f- 1de politieke overtuigingen deze journalist overeenko- h met het beleid van de uwe regering, dan zal er Kohls „politiek van het Iden" niet zo veel terecht- nen. Stolze, een goede end van Franz-Josef Strauss, mag in de omgang dan wel een aimabel mens zijn, zijn ideeën, vooral op het be langrijke^ sociaal- economische gebied zijn conservatief en stroken meer met de rechter vleugel van de CSU dan met de linker van de CDU. Daarmee is de vraag aan de orde welke koers kanselier Helmut Kohl zal gaan varen. Uit de tekst van de coalitieaf spraken tussen CDU, CSU en FDP valt niet veel concreets te halen. Behalve door een aantal bezuinigingsmaatregelen wordt de toekomstige politiek in nogal vage en weinig dwin gende woorden beschreven. Een beter inzicht van wat de Duitse burgers de komende maanden te wachten staat, le veren misschien de uitlatingen van de christen-democraten op toen zij nog in de oppositie za ten. Dan ziet het lijstje van be leidsvoornemens er ongeveer als volgt uit: Op sociaal-economisch gebied en inzake de sanering van de staatsfinanciën zijn hoogstens accentverschillen te verwach ten. Ook Kohl en zijn minister van Financiën Stoltenberg zul len de economie niet kapot willen bezuinigen en zij zullen gedwongen worden tot een pakket van maatregelen waar in dingen zijn opgenomen die zij vroeger altijd te vuur en te zwaard hebben bestreden. Dat geldt bijvoorbeeld voor een verhoging van de BTW en van het niveau der staatsschulden. Op het gebied van de buiten landse politiek hebben Kohl en enkele van zijn ministers al te kennen gegeven dat zij de wat uit het zicht geraakte ge dachte van de Europese een wording weer nieuwe bezie-, ling willen geven. Dat komt overeen met de manier waar op de Duitse christen-demo craten altijd hun conlacten met de Europese zusterpartijen hebben gekoesterd. Dit past ook in het straatje van minis ter van Buitenlandse Zaken Genscher die bij Schmidt on voldoende steun kreeg voor zijn idee om de Europese Ge meenschap als geheel een gro ter gewicht te geven, met name op het gebied van de veiligheidsstrategie. Daarna kan men er zeker van zijn dat het duo Kohl-Genscher zich minder kritisch dan Schmidt op de VS zal oriënteren en dat de verhoudingen met het Oostblok een wat koeler ka rakter zullen krijgen. Dit laatste hoeft overigens niet te betekenen dat West-Duits- land terugkeert tot de koude oorlog van de jaren vijftig. Daarvoor zijn de economische relaties van de Duitse indus trie met de communistische landen te belangrijk gewor den. Dat heeft natuurlijk ook zijn uitwerking op de defensie politiek. De nieuwe Duitse mi nister Wörner is zeker geen havik zoals zijn collega in Washington Weinberger en zijn door de Duitse geschiede nis ingegeven oordelen over de NAVO-strategie zijn veel genuanceerder dan die van over de oceaan. Ook Wörner wil de nucleaire invloed op het militaire denken verminderen en zijn grootste aandacht rich ten op een versterking van de conventionele strijdkrachten. Wat overigens niet wegneemt dat hij voor honderd procent achter het zogenaamde dub- belbesluit van de NAVO staat om tot modernisering van de middellange atoomraketten over te gaan als de ontwape ningsgesprekken in Genève niet tot het gewenste „nul-re sultaat" zouden leiden. Tot nu toe is in dit lijstje nau welijks sprake van geweldige koersveranderingen die de po litiek van Bonn een geheel nieuw gezicht zouden geven. Dat geldt wellicht wel voor de binnenlandse politiek. De meest omstreden figuur daar bij vormt de nieuwe minister, van Binnenlandse Zaken Zim- mermann (CSU) die de uitge sproken liberale FDP-be- windsman Baum heeft afge lost. Zimmermann is een wat dubieuze politicus die eens heeft gezegd dat het vaak no dig is om je handen vuil te ma ken, als je ze dan later maar weer wast. Uitgerekend hij staat aan het hoofd van een mammoet-departement dat in deze tijd uiterst gevoelige ter reinen beheert als veiligheids diensten, politie, milieube scherming, beveiliging van persoonlijke gegevens enzo voort. Dat betekent concreet: een man van „law and order" aan het hoofd van een minis terie dat de „innere Sicher- heit" beheert. Conflict lijken hierbij niet uitgesloten. Maar daar blijft het niet bij. De Groenen, inmiddels in de meeste deelstaatparlementen doorgedrongen, zullen op nieuwe aanhang kunnen reke nen nu de nieuwe minister van Onderzoek en Technolo gie de snelle uitbouw van kerncentrales, inclusief om streden miljardenprojecten als de „snelle kweekreactor" en andere atoomzaken zonder voegt eraan toe dat de weduwe Calvi, gebroken door het ver lies van haar man, fantasieën voor waarheden verkoopt. De reactie van het Vaticaan is uitzonderlijk, niet alleen van wege het feit dat op „onthul lingen" in de Italiaanse pers wordt ingegaan, maar vooral vanwege de zeer bitse toon waarop dat gebeurt. De paus is duidelijk kwaad. Maar daar mee is het schandaal nog niet gesmoord. De Italiaanse media brengen de beschuldigingen en de Vaticaanse ontkennin gen in een opmaak die sata nisch plezier verraadt. Het Va ticaan had het al knap moei lijk met een levende Calvi, maar zal het met zijn geest nog moeilijker krijgen. p onze correspondent Cees Manders) jTICAANSTAD Paus lannes Paulus II heeft monde van zijn pers- it zeer verontwaardigd geageerd op nieuwe be- kldigingen die in de ïaanse pers zijn ver lenen over een zeer ac te betrokkenheid van Vaticaan bij het Ita- rnse bankschandaal. dagblad La Stampa, be idend van signatuur en ei- jdom van het Fiat-concern, nt met een groot verhaal jetekend uit de mond van vrouw van de vroegere bankdirecteur Calvi. Calvi eindigde enkele maanden te rug zijn leven fors in de rode cijfers en uit de nagelaten schuldbekentenissen bleek dat de pauselijke bank, de IOR, een groot aandeel had in zijn persoonlijke en zakelijke deba cle. De paus benoemde hierop prompt een commissie van drie wijzen, niet uit het Oos ten, maar uit de westerse fi nanciële wereld. De vrouw van wijlen Calvi kon het resultaat van het on derzoek van deze commissie niet meer afwachten en heeft een in allerijl in haar Ameri kaanse domicilie ontboden journalist onthuld dat Marcin- kus, Casaroli en zelfs de paus een rol in de kwalijke affaire spelen. Volgens mevrouw Cal vi heeft begin dit jaar de paus zelf haar man nog ontvangen om hem de sanering van de kerkelijke financiën toe te vertrouwen. Er zou sprake zijn van een „deal" tussen de paus, Calvi en het als zeer rechts be kend staande kerkelijke ge nootschap Opus Dei, teneinde de kerk van zijn onzalige weg naar het Oosten af te brengen en de oude, anti-communisti sche koers, te laten hernemen. Mevrouw Calvi's beschuldigin gen gaan nog verder, maar hebben overigens slechts tot doel haar overleden echtge noot, van wie nu vaststaat dat hij zwendelde en ze^r onzui ver op de graat was, een hei ligverklaring na te geven. Voor de paus, die zijn voor lichters de instructie heeft ge geven nooit of te nimmer te reageren op de schandaaljour- nalistiek van de Italiaanse pers, gaat dit nu te ver. In een cursief in de Osservatore Ro mano, de spreekbuis van de paus, schrijft het Vaticaan dat mevrouw Calvi's beschuldigin gen „te enorm zijn om onbe antwoord of onweersproken te laten". Volgens de Vaticaanse krant is mevrouw Calvi ken nelijk te zeer verblind door haar emoties om de situatie nog helder te kunnen blijven beschouwen. De paus heeft nooit ene Calvi in audiëntie ontvangen en heeft hem nooit een vertrouwelijke taak gege ven, zegt de Osservatore, en (enendaal De zwem- ien,|rs van de Zijl/LGB blijven s goed doen in de nationale Srenigingscompetities. De A- |eg heeft op dit moment een (klassering in de C-afdeling ide jeugdploeg nam na één de zeer verrassend een rde plaats in de hoogste [dafdeling, de nationale di-1 e in. De zaterdagmiddag zwommen tweede ronde akte duidelijk, dat deze top- ats niet vast te houden is. bndanks is de progressie" w opzichte van het vorige oen opmerkelijk. toén m men niet verder dan plaats in de staart van de denmoot, nu lijkt een its in de subtop niet 'onmo- iore jk. Zaterdagmiddag werden de prestaties van de Zijl/LGB ge drukt door een vrij groot aan tal diskwalificaties dat erg veel punten kostte. Onder aanvoering van René Correljé, oppermachtig in zijn leeftijds categorie, werd een behoorlijk aantal ereplaatsen in de wacht gesleept. Eerste plaatsen wa ren er behalve voor Correljé, die de 400-wissel in 5.10.6 voor jongens onder 14 jaar won, voor Ingrid van Veen (100- vlinder '72: 1.23.2), Robert Jansen (100-vlinder '72: 1.33.2), Marco Kerkvliet (200-vrij '71: 2.35.5), Mireille Correljé (200' rug '70: 2.51.2) en nogmaals René Correljé (200-rug '68): 2.31.5. De overige ereplaatsen voor de Zijl/LGB waren: 100- vlinder meisjes '72: 3 Linda Anker 1.35.1. Idem jongens: 2, Berend van Aken 1.35.4, 3 Er- win Siera 1.43.3. 200-vrij meis jes '71: 3 Pauli Venekamp 2.44.8. 200-school jongens '69: 3 Bob v.d. Staak 3.07.3. 4x100 wissel meisjes onder 12 2 Zijl/LGB 5.14.7. Eindstand Veenendaalse poule: 1 VZC 4895.1; 2 Zijl/LGB 5120.1; 3 Poseidon '56 5273.5. De andere grote Leidse zwem ploeg, LZ '86 kwam een klasse lager ook uitstekend voor de dag. De tegenstanders werden zondagmiddag in een thuis wedstrijd in de Zijl op afstand gehouden. De beste prestatie kwam op naam van Silvia Bakker. De zwemster kwam tot een uitstekende 2.53.8 op de 200-rug meisjes '68. Deze tijd betekende een nieuw kringrecord. Ook de één jaar jongere Yvonne de Kier won de 200-school voor meisjes '69 (2.58.2). Deze prestatie was voldoende voor kwalificatie voor de Nederlandse winter kampioenschappen. De overige uitslagen: 200-school jon- Sms '69: 1 Remco Eilippo 2.55.2, 2. ans van Hees 3.00.3; 200-vrij jon gens '68: 3. Edwin de Kier 2.53.8; 4x100 wisel est. meisjes 0.12. -1 LZ 5.38.3; Idem jongens: 2 LZ 5.38.0; 400- wissel jongens 0.14; 3 Remco Filippo 5.44.1; 100-rug meisjes 73/74: 1 Suzet- te de Kier 1.33.3, 3 Nancy Kijk in de Vegte 1.44.1; 100-rug jongens 73/74: 3. Mark de Koning 1.53.1; 50-vlinder meisjes '72: 1 Pauline Stastra 38.4, 2 Winny van Deelen 42.6; Idem jon gens: 1 Bas Willemse 41.2, 3 Martin Bartels 43.1; 100-rug meisjes '70: 2 Hannie de Wit 1.22.0,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9