Bolivianen massaal p de been voor de ieuwe burgerpresident *aiis verklaart kolbe heilig >p eigen gezag Aanslag op synagoge verbijstert Italië CSU blijft in Beieren heersen We hebben onze buik vol van de militairen "iTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 OKTOBER 1982 PAGINA 7 stduitse litie pakt iikrover oen: PuiJlENZ De West recherche heeft een teg de twee bankrovers m, Oesteerd, die vorige r en dinsdag een spaar- ond in Koblenz overvie- je n negen mensen in 1 Poing hielden. )nde ndere dader is nog vluchtig. De politie ook beslag op een V'ivan de buit van een en mark. Zij wenste bijzonderheden te ■ekken over de arres- Surinaams actiecomité benoemt militaire adviseurs DEN HAAG Het Actiecomité 'Herstel Democratie Suriname (AHDS) heeft „militaire adviseurs" benoemd, die moeten adviseren over '.militaire stappen tegen het bewind' "van de Surinaamse legerleider Desi Bouterse. Dat staat in een zaterdag door het comité uitgegeven verkla ring. De verklaring is een reactie op uitlatingen van Bouterse. die don derdag via de Surinaamse radio liet weten geen enkel contact meer te willen met het AHDS. Volgens de Vredesprijs voor Amerikaanse diplomaat FRANKFORT De Ameri- kaanse diplomaat en historicus G. F. Kennan heeft gisteren in Frankfort de vredesprijs van de Westduitse boekhandel gekre gen. De 78-jarige Kennan werd geprezen als diplomaat en des kundige op het gebied van de Sovjet-Unie. Hij is ervan over tuigd dat de vrede tussen Oost en West door politiek handelen en niet door militaire voorzorgs maatregelen verzekerd moet worden. Als tegenstander van de verdergaande bewapeningswed loop heeft Kennan zich meerdere malen uitgesproken voor af schaffing van de kernwapens. Anna Freud overleden LONDEN De psycho analytica Anna Freud, jong ste dochter van de grond legger van de psycho-analy- se. Sigmund Freud. is afge lopen vrijdagnacht op 86-ja- rige leeftijd in Londen overleden. Anna Freud werd in We nen geboren. Zij heeft als enige van de kinderen het werk van Sigmund Freud voortgezet. Zij studeerde bij hem en was daarna zijn se cretaresse en medewerk ster. Bomaanslag islamitisch centrum Rome ROME Bij het isla mitisch centrum in Rome heeft zich za terdagavond een lich te explosie voorge daan. Niemand raak te gewond en de ma teriële schade is ge ring. Ongeveer een uur eer der ontplofte voor de Syrische ambassade een kleine bom. Hier bij deden zich even min persoonlijke on gelukken voor. De nieuwe president van Bolivia Hernan Siles Zuazo (r) en de vice-president Jaime Paz Zamora groeten in een gemeenschappelijk gebaar de menigte na hun inhuldi-. ging zondag. 5*AZ De Boliviaan- ievolking is gisteren pal de straat opge- om de machtsover- de militaire grote feesten die tot diep in de nacht voortduurden. Opvallend in de nieuwe Boli viaanse regeringsploeg is de aanwezigheid van communis tische en christen-democrati- i Habile tui C.IU ï&ieii-uemucrau- o r6erPreSident sche ministers. In La Paz werd tan Sues Zuaso te vie- JJJjDirect na de inaugu- van het 69-jarige ihoofd en de beëdi- aideTvan zijn regering be- jten in alle wijken van öndVr'Vuk"ëKKtt?n"'De 'te erwacht dat de communisten, die wel deel uitmaakten van Zuaso's coalitie UDP, uit de regering zouden blijven om de zeer belangrijke betrekkingen met de Verenigde Staten niet ofdstad La Paz maar noeming van christen-demo- elders in het land craten wordt gezien als een poging van Zuaso de politieke draagkracht van zijn regering te verbreden. De UDP heeft in het parlement namelijk maar een derde van het aantal ze tels. Met de installatie van het nieuwe burgerbewind is voor Bolivia een einde gekomen aan twee jaar zeer brute mili taire dictatuur. Tijdens de 27 maanden, dat de zogenaamde cocaïne-generaals de macht in handen hadden, zijn duizen den Bolivianen door het leger vermoord en is 's lands toch al wankele economie totaal ten gronde gericht. Zuaso kreeg gisteren het bestuur over een land dat zijn buitenlandse schulden niet kan betalen. Verder zal hij oplossingen ministers, ambassadeurs en een afvaardiging van de Euro pese Gemeenschap. Onder de moeten vinden voor de talrijke genodigden bevond zich ook economische en sociale proble men. Zo is er bijvoorbeeld geen geld meer voor de beta ling van de arbeiders in de tin mijnen, die met hun langduri ge staking een belangrijke bij drage hebben geleverd aan het verdrijven van de militairen en nu voor hun houding een zekere beloning verwachten. De plechtigheden in La Paz werden bijgewoond door afge vaardigden uit talrijke landen, de Argentijnse winnaar van de trokken bij de cocaïnesmokkel naar de Verenigde Staten. Omdat de nieuwe president vastbesloten is de cocaïne- maffia aan te pakken hebben nobelprijs voor de vrede Perez zij het land inmiddels met de d'Esquivel. Met verschillende noorderzon verlaten. de officiële gasten is over leg gevoerd over mogelijke hulpverlening aan Bolivia. Concrete resultaten hebben deze contacten nog niet gehad, al heeft de EG toegezegd spoe dig met voorstellen te komen. Afwezig bij de machtswisse ling van gisteren waren de ge neraals die in juli onder wie de presidenten van staatsgreep pleegden. Een aan- Peru, Equador en Colombia, tal van hen is zeer nauw be- De sociaal-democraat Siles Zu aso was al eerder president van Bolivia. Van 1956 tot 1960. In 1980 koos het parlement hem opnieuw tot staatshoofd. Maar de ingreep van de mili tairen heeft er toe geleid, dat de Bolivianen twee jaar heb ben moeten wachten voor zij hun nieuwe burgerpresident konden toejuichen. ie vj onze speciale verslagge ver Jos Timmers) achtJPAZ „Signor, we attei6en onze buik vol van n 25fnilitairen. Ze hebben énden landgenoten iioord en ons land ka- gemaakt. President O go, op hem hebben we 1 hoop gevestigd", den van gelijke king komen uit de van vrijwel van ie- Boliviaan, die op kt, in een restaurant of lift van het hotel ge- ;d wordt, wat hij van i ieuwe burger-rege- vindt. Voor de mees- voners van Bolivia is ijj-jarige Zuaso de eni- er{jaan, die de problemen irlafc van het land kan oplos sen. Vele uren voordat de militai ren gisteren de macht over droegen, begaven duizenden Bolivianen zich al op straat. Eerst op weg naar één van de vele kerken in La Paz, vervol gens naar de Plaza Mordillo, waaraan het presidentieel pa leis en het parlement gelegen zijn. Overal langs de kant van de weg zaten Indiaanse vrouwtjes kranten tev verko pen, die met grqte koppen op de voorpagina's melding maakten van de komende machtsoverdracht en uitge breid verhaalden over de tal rijke hoge buitenlandse gasten. De meesten van die genodig den waren ondergebracht in het luxueuze Sheratonhotel. ARTELAAR VAN NIEUW TYPE Voor de ingang hiervan was het een drukte van belang. Voorafgegaan door politiemo toren met loeiende sirenes re den de auto's van de presiden ten, ministers en ambassadeurs af en aan. Veel gejuich van de nieuwsgierig toekijkende Boli vianen was er voor de Peru aanse president Belaunde Ter ry; gejoel en gefluit voor de zwaarbewaakte Amerikaanse delegatie en ex-presidente me vrouw Lidia Geiller. Geruime tijd voor het uur van de machtswisseling was de Plaza Mordillo al volge stroomd. De menigte, onder wie ook talrijke mijnwerkers die na een reis van vele uren pas gistermiddag in La Paz ar riveerden,- trotseerden de bij tijd en wijlen uit de hemel neergutsende regen in afwach ting van „hun" president. Zingend, zwaaiend en klap pend verwelkomden zij de ge nodigden, die bij het parle mentsgebouw arriveerden. Een hels fluitconcert brak ech ter los, toen generaal Guido Vildoso Calderon (sinds gister middag ex-president) op straat verscheen. Wellicht heeft de generaal tijdens de korte wan deling van het paleis naar het parlement een moment ge dacht aan het lot van zijn voorganger, generaal Villar- roel. Deze werd in 1946, kort na zijn ambtsaanvaarding, door een woedende menigte opgehangen aan een lantaarn paal, welke nog steeds op het plein staat. Tijdens de toe spraak van Vildoso in het par lement maakte de menigte- buiten een enorm kabaal, dat vele straten verder te horen De toch al grote vreugde van de mensen op de Plaza Mordil lo bereikte een hoogtepunt toen president Siles Zuaso op het balkon van het presiden tiële paleis verscheen. Toen alle officiële plechtigheden waren afgelopen, begaven de Bolivianen zich naar huis om zich in de talrijke wijkfeesten te storten. Voor één dag kon den zij de problemen van alle dag vergeten. Verdrong de economische en sociale proble men van het land, alswel om de vraag, of het Boliviaanse le ger in de hand kan worden ge houden. Voor hij de macht overdroeg heeft generaal Vil doso aan Zuaso laten weten, dat het leger baas in eigen huis wenst te blijven. Om die eis te onderstrepen, was gisteren in La Paz behalve de totale poli tiemacht een groot aantal mili tairen op de been en posteerde vrolijkheid de gedachte aan de generaal Vildoso zich op het werkloosheid, de lange rijen voor de winkels en het grote tekort aan vlees en brood. Vanmorgen echter had het le ven in La Paz zijn gewone gang weer hernomen. Maar ondanks alle vreugde van gisteren zijn er ook talrij ke Bolivianen die de toekomst met enige zorg tegemoet zien. Het gaat daarbij minder om de balkon van het paleis nadruk kelijk naast de zojuist geïnstal leerde president. „Zuaso zal al zijn niet geringe politieke gaven moeten ge bruiken om land en leger in goede banen te leiden. Maar dat is hem wel toevertrouwd", luidde het gisterenmiddag, ook onder diplomaten met kennis van Boliviaanse zaken, in het feestende La Paz. :e onze correspondent Cees 'iCAANSTAD Paus prdnnes Paulus II heeft ?v;»rochtend tijdens een 1* htige eucharistievie- ieic op het Sint Pieters- p in Rome zijn landge- de franciscaan Maxi- ootiaan Kolbe heilig ver- Daarin kwam hij terecht toen hij vrijwillig en spontaan de plaats innam van een getrouw de Poolse medegevangene die door de Duitse bewakers tot de hongerdood was veroordeeld. Deze Pool, voor wie Kolbe dus zijn leven gaf, heeft Auschwitz en de oorlog overleefd en woonde gisterochtend op 82-ja- rige leeftijd de heiligverkla- VaIU,» ic iAnncia rins van zün redder bij. Zijn rd. Kolbe is de jongste getuigenis heeft een grote rol Jês ge van de katholieke gespeeld in het heiligverkla- en tegelijk ook de "«"er.™, - - .tin st opvallende, de 1 b st bijzondere. Met zijn igverklaring heeft de pl :htelijke regels met j^ekking tot het marte- schap terzijde gesche ld Al die Nederlanders 3hopen op een zalig- of rik igverklaring van de >en ïegenaar Titus gefidsma kunnen daaruit moed putten. imilliaan Kolbe werd ringsproces van Kolbe. Dit proces heeft zich in een re cordtijd van ruim tien jaar voltrokken, maar is zeker niet een van de gemakkelijkste ge weest. Paus Paulus VI had Kolbe in 1971 al zalig ver klaard zonder zich te storen aan de regel dat de persoon in kwestie eerst een halve eeuw dood moest zijn. Maar met deze zaligverklaring waren de Polen niet tevreden. Ze wilden Kolbe heilig, en graag zo gauw mogelijk, zolang er nog een Poolse paus huisde in het Vati- caan. Om heilig te worden moet je martelaar zijn. En dit was imer van '41 in Auschwitz juist het punt dat in het heilig- j od na twee weken zonder verklaringsproces van Kolbe J~ 1grote problemen gaf. Kolbe ging vrijwillig de dood in en het martelaarschap van het oude canonieke recht was hier dus niet aan de orde. De Con gregatie van de Heiligen, be staande uit theologen, kerkju risten en andere deskundigen op het gebied van canoniek recht hebben tot drie keer toe het martelaarschap van Kolbe afgewezen. Waar de kerkrechtjuristen met Kolbes heiligverklaring niet verder konden, heeft de paus zelf ingegrepen. „Krachtens mijn apostolische autoriteit heb ik bevolen dat Maximilli- aan Kolbe van nu af aan als martelaar wordt vereerd", zei de paus gisteren tijdens de ho milie voor de heilige Maximil- liaan. De Vaticaanse krant, Osservatore Romano, ging gis teren wat nader op de merites van het martelaarschap van Kolbe in. Het gaat hier vol gens deze krant niet meer om het klassiek martelaarschap, maar om dat van een geheel nieuw type. De moderne mar telaar wordt niet meer voor de leeuwen geworpen als hij wei gert zijn geloof af te zweren. Tegenwoordig bestaan anonie me systemen die met bereke ning en raffinement iemands geloofsleven trachten te ver stikken. Die nieuwe martela- Franciszek Gajowniczek (82) uit Polen kust de hand van de paus aan het slot van de heiligverklaring van pater Maximilian Kolbe op het St.-Pietersplein in Rome. Ga jowniczek is de man, wiens leven werd gered door pater Kolbe in het concentratiekamp Auschwitz in 1941. ren zullen eerder met hun in stelling, hun gedrag en hun voorbeeld aantonen hoeveel ze wel voor het evangelie over hebben. Kolbe werd niet door de Duit sers vermoord omdat hij ka tholiek priester was, maar Kolbe bood zichzelf aan te sterven omdat dit volgens hem volgde uit de manier waarop en de mate waarin hij het evangelie beleefde en uit droeg. Kolbe is volgens de Os servatore dan ook de eerste nieuwe martelaar, en de be slissing van de paus om af te wijken van de bestaande ge bruiken, „zal de technici ertoe nopen de kerkrechtelijk regels met betrekking tot het marte laarschap opnieuw te bekijken. Voor de Nijmegenaar Titus Brandsma voorspellen deze ontwikkelingen veel goeds. Zijn zaligmakingsproces zat al lang vast op het punt van het martelaarschap dat door de Congregatie voor de Heiligen niet werd erkend. Titus Brandsma koos een levenshou ding die hem onvermijdelijk in het concentratiekamp Da chau deed belanden met alle fatale gevolgen van dien. Hij wordt niet als martelaar in de strikte zin des woords be schouwd omdat de Duitsers hem niet hebben gedood van wege zijn geloof. Op dit punt in het Kolbe-proces onderbrak de paus zelf de beraadslagin gen van de kerkrechtsgeleer- den en verklaarde Kolbe hei lig. Of hij dit ook in het geval van de Nederlander Brandsma zal doen is niet te zeggen. In elk geval kan de heilige Kolbe de Vaticaanse theologen ertoe bewegen het martelaarschap van de kandidaat-zaligen met andere ogen te gaan bekijken, en dan zal Titus Brandsma toch nog zalig kunnen worden. Arrestaties na brandstichting in baptistenkerk in Jeruzalem JERUZALEM De Is- raëlische politie heeft twee verdachten aange houden in verband met de brandstichting in de bap tistenkerk in Jeruzalem. Dit meldde gisteren het Israëlische dagblad Ye- dioth Ahronoth. De kerk werd afgelopen vrijdag in brand gestoken door jood se extremisten. In joods extremistische krin gen wordt de baptisten verwe ten, dat zij leden tracht te win nen. Zaterdag namen tiental len joodse burgers deel aan een protestbijeenkomst, die de predikant van de getroffen kerk had georganiseerd. Bur gemeester Koliek bestempelde de brandstichting als een bar- (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italianen zijn heel wat gewend op het gebied van terroristische aanslagen, maar weinig bomexplosies en mitrail^eurvuur hebben zo'n desastreuze uitwerking gehad als de aanval zaterdagmiddag op de joodse tem pel te Rome. Het dodental bedraagt slechts één (een kleuter) en het aantal ge wonden 35 (van wie drie zeer ernstig), maar de schrik, de angst, de woede, de verbijstering bij de joden van Rome is enorm. Zij voelen zich opnieuw mikpunt van anti-semitisme en zijn bereid zich daartegen legaal maar ook illegaal te verdedigen. „We wil len Begin", zo werd zaterdagmiddag al bij de synagoge ge schreeuwd. Het Loofhuttenfeest was zojuist afgesloten en tientallen joden, ouderen maar vooral kinderen, verlieten zaterdagochtend om vier minuten voor twaalf hun tempel aan de oever van de Tiber toen enkele passanten de uitgang van het gebouw onder vuur namen met automatische geweren en handbommen. De aanval duurde minutenlang. De intensiteit waarmee werd geschoten was zo hevig dat het een wonder mag heten dat er niet vijftig doden zijn gevallen in plaats van maar één. Het gebouw stond onder bewaking en de hoeken van het per ceel zijn zelfs uitgerust met camera's. Maar de politie werd volle dig verrast en ook de camera's werkten op dat moment toevallig niet. De daders ontkwamen zonder problemen, temeer daar de tempel ligt aan een van de hoofdstraten langs de Tiber, waar langs het in snelle auto's gemakkelijk ontkomen is. Van hen ontbreekt ook tot op dit ogenblik nog elk spoor. De politieversterkingen waren snel ter plekke, maar konden niets anders doen dan de ontketende woede van de joden be dwingen. Hysterische mensen schreeuwden hun haat uit jegens de autoriteiten, jegens de politici en jegens de president van de republiek, Pertini. die allen drie weken geleden nog PLO-leider Arafat hadden omhelst. Zelfs paus Johannes Paulus II werd be- schimpd, omdat ook hij het had gewaagd Arafat uit te nodigen. Volgens de joden van Rome heeft de ontvangst, die Arafat in Rome bereid is, een sfeer gekweekt waarin anti-semitische aan slagen voorkomen. De omhelzing van „terroristen-leider Ara fat" was zelf al de eerste grote aanslag op de joodse gemeen schap, zo vinden zij. De Romeinse vertegenwoordiging van de PLO heeft onmiddel lijk haar verontwaardiging over de aanslag geuit („een aanslag op de tempel is een aanslag op de PLO"), en ook president Perti ni en paus Johannes Paulus II hebben openlijk hun afschuw uit gesproken. Maar voor de joodse gemeenschap van Rome (ongeveer 20.000 personen) is hun leed daarmee nog niet geleden. Er moet betere bescherming van joodse eigendommen komen, van de kant van de Italiaanse politie. In afwachting daarvan zullen joodse man nen zelf die bewaking ter hand nemen. Want de joden verwach ten nog meer aanslagen. Heel lang heeft het anti-semitisme in Italië gesluimerd, ze verklaarde een joodse leider, maar sinds de Israëlische invasie in Libanon treedt dat anti-semitisme openlijk aan de dag. Aanslagen in andere landen bewijzen dat deze ont wikkeling ook elders gaande is. Hoe het ook zij, Italië is dit keer erg geschrokken. De burge meester van Rome heeft voor vandaag de stadsrouw afgekon digd. De moeder van een van de gewonde kinderen na de aanslag op een Romeinse synagoge wordt door een Ro meinse politieman opgevangen. Een kind werd gedood en meer dan dertig mensen raakten gewond bij de actie van de terroristen. MUNCHEN Het parle ment in de Beierse hoofd stad München bestaat voortaan nog maar uit twee partijen; de conser vatieve CSU en de SPD. De nederlaag voor de FDP wordt hier gezien als een straf te meer van de kiezers voor de regerings wisseling in Bonn. Hans- -Dietrich Genscher, de leider van de FDP, stond aan de basis van deze machtswisseling door uit de coalitie met de SPD van Helmut Schmidt te stappen. De liberalen vor men nu samen met de CDU/CSU de Bondsrege ring. Genscher bestempelde de ne derlaag in Beieren als een „zware nederlaag", die hij weet aan de verdeeldheid in zijn partij. Ook bij de deel staatverkiezingen in Hessen, twee weken geleden, leed de FDP een vernietigend verlies en verdween zij uit de Land dag in Wiesbaden. In politieke kringen in de Bondsrepubliek meent men dat de nieuwe af gang van de liberalen de ge loofwaardigheid van de nieu we regeringscoalitie in Bonn aantast. De CDU /CSU regeert nu met een partner die uit de kiezersgunst ligt De nederlaag in Beieren zou bovendien een nieuwe stimulans kunnen be tekenen voor die FDP'ers die Genscher zijn overstap naar de christen-democraten hoogst kwalijk nemen en die hem als leider van hun partij willen wippen. Van de Bondsdagfrac tie van de FDP stemde een week geleden een twintigtal leden voor de vertrekkende kanselier Helmut Schmidt en tegen zijn opvolger. Helmut Kohl. De nieuwe Bondskanse lier zag in de verkiezingsuit slag in Beieren een „duidelij ke' bevestiging van zijn CDU/CSU/FDP-regering. De uitslag toont aan dat de meer derheid van de kiezers zich niet links van ons bevindt zo als Willy Brandt (de voorzitter van de SPD) beweert. Over de neergang van zijn liberale re geringspartner zei Kohl dat hij het met Genscher eens is dat een partij waarvan de leden in een onderling gevecht verwik keld zijn geen kiezers trekt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7