„Toepassing van kernenergie zo spoedig mogelijk stoppen" Wedgwood-aardewerk al van prille begin af erg populair in ons land zeepost Reagan: nieuwe sancties tegen Polen Gelpke remiseert it ■m r* Bloemenloop 1982 met 230 deelnemers Geen wijziging in Belgisch anti-crisisbeleid BINNENLAND/ SPORf* LEIDSE COURANT MAANDAG 11 OKTOBER 1982 PAGI1 vf\ WASHINGTON Presi dent Reagan heeft beslo ten Polen de status van meest begunstigd land in de handel met de VS te ontnemen als vergelding voor het feit dat de eerste vrije vakbond in het oost- blok eind vorige week werd verboden. Deze handelssanctie betekent dat de tarieven die de VS hef fen op de Poolse uitvoer naar de VS worden verhoogd en dat de omvang van de Poolse leveranties omlaaggaat. Reagan beschuldigde de Poolse militaire junta ervan door de ontbinding van Solidariteit een belofte te hebben gebro ken om het conflict op vreed zame wijze op te lossen. Kort voordat Reagan zijn plannen bekend maakte, hoor den journalisten hem nog in een microfoonproef zeggen dat de „Poolse militaire junta" volgens hem „een stelletje lui zige schooiers" is. Het Poolse persbureau PAP verweet Reagan naderhand zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Polen. ..De Amerikaanse president moet niet denken dat Polen een bananenrepubliek is, waaraan de Amerikaanse pre sident zijn wettten kan opleg gen." Het Russische persbu reau Tass verweet Reagan chantage op Polen. Het nieuws over de nieuwe vakbonden hadden de Russen zonder commentaar bekend gemaakt. Er werd niet gerept over het feit dat Solidariteit verdwijnt, wel onderstreepte men dat de nieuwe wet rechten en plich ten definieert en politieke sta kingen verbiedt. Paus Johan nes Paulus riep in Rome de mensen van goede wil op voor zijn vaderland te bidden en herinnerde eraan dat de Kerk de rechten van de arbeiders zal blijven verdedigen. ROTTERDAM De Ne derlandse regering moet de toepassing van kern energie zo spoedig moge lijk stoppen. Dit houdt in dat het huidige kernener gieprogramma niet meer mag worden voortgezet en de centrales in Borsele en Dodewaard moeten wor den gesloten. Uit weten schappelijk onderzoek blijkt dat kernenergie on aanvaardbare risico's met zich brengt. Bovendien kan de noodzaak van kernenergie voor de alge hele energievoorziening niet worden aangetoond. Dit staat in een slotverklaring die de deelnemers aan het tweedaagse internationaal con gres, vrijdag en zaterdag in Rotterdam gehouden, met al gemene stemmen hebben aan-, genomen. De bijeenkomst was georganiseerd door het Lande lijk Energie Komittee (LEK) en het Instituut voor Maat schappelijk Gericht Onder zoek (IMGO). De belangstel ling voor het evenement, dat bedoeld was om in het kader van de maatschappelijke dis cussie over energie tegenwicht te geven aan de argumenten van de voorstanders van kern energie, viel tegen. Beide da gen waren niet meer dan 200 mensen aanwezig. De deelnemers aan het con gres zijn van mening dat Ne derland met een dergelijk be sluit een voorbeeld aan andere landen moet geven. Verschil lende deskundigen uit binnen- en buitenland hebben de afge lopen dagen op wetenschappe- lijke^gronden getracht aan te tonen dat slechts geringe blootstelling aan ioniserende straling onvermijdelijk risico's voor de gezondheid met zich brengt. Bovendien gaat toepas sing van kernenergie op grote schaal gepaard met een gelei delijke opeenhoping van ra dioactiviteit in de biosfeer als gevolg van de lozingen. De on derzoekers constateren dat er een grote kans op storingen of zelfs ongelukken aanwezig is bij opwerking van het nucleai re materiaal. Bovendien blij ven de kosten van opwer kingsfabrieken onevenredig stijgen. De deelnemers aan het con gres zijn tevens van mening dat het absoluut onverant woord is door te gaan met kernenergie, zo lang er nog geen afdoende oplossing is ge vonden voor het radioactief afval. Dit legt een zware last op toekomstige generaties. In de praktijk, zo luidt de slotver klaring, is de kans op het falen van kernenergie-installaties veel groter gebleken dan tot nu toe werd verondersteld. De berekeningen van de risico's die zijn verricht deugen niet. Ook de opgestelde rampen- en evacuatieplannen zijn onvol doende. Grondige studies heb ben aangetoond dat ingeval van een ongeluk met een kerncentrale in een dichtbe volkt land als Nederland, re kening moet worden gehou den met een ramp van onge kende omvang. Wat de produktiekosten van kernenergie betreft zijn de elektriciteitsbedrijven volgens de deelnemers aan het congres veel te optimistisch. Bij de be rekening ervan wordt onvol doende rekening gehouden met de kosten als gevolg van de steeds strenger wordende veiligheidsvoorschriften, mi lieunormen en ontmanteling. Het congres wil ook stopzet ting van kernenergie, omdat er een duidelijk verband is tussen deze vorm van energie- -opwekking en de produktie van atoomwapens. Slotervaart protesteert Personeel van het Amsterdamse Slotervaart- ziekenhuis heeft zaterdag in de Kalverstraat betoogd tegen de voorgenomen sluiting van het ziekenhuis. Het ziekenhuis moet volgens minister Gardeniers dicht in het kader van de maatregelen die het aantal ziekenhuis bedden in ons land moeten terugbrengen. DEN HAAG Peter Gelpke, Wim de Kok, Peter Kraane Hans Stam leiden na de vierde ronde van het kampioens van de Haagse Schaakbond. Deze spelers hebben 3'/2 put lE! vier partijen. Favoriet Gelpke (21) kwam in de vierde ronde met wit te jonge Dé Kok niet verder dan remise. Kraanen en Stam, jeugdige spelers, boekten overwinningen op De Gorter en kampioen Mostert die inmiddels kansloos is en kond langszij komen. De leiders worden op een half punt geta door Martin Voorn, die Van der Pol versloeg, en Wim Pojng mus, die met Broekman afrekende. Er worden zeven ronde ndi speeld. Stand: 1. Gelpke, Kraanen, Stam en De Kok 3,5. 5. Voorn, Posthumus 3. 7. Viij^ 8 vd Pol, Broekman, De Gorter, Mostert, Stoop, Oudenaarden, Munnik, De Koning, Van Grotenhuis, Henseler 1), Heijboer, Voortmeijer (-< daan. Beaart, Hoogeveen 1,5. 23. Helfrich, Dommisse 1. 25. vd Berg Felkers 0. vlu Terpostbezorging Kerst- en Nieuw jaarscorrespondentie voor landen buiten Europa. Zeepostcorrespondentie voor de hier na genoemde, buiten-Europese be stemmingen, waarvan het gewenst is dat zij de geadresseerden voor 25 december 1982, c.q. voor 1 januari 1983 bereikt, moet - onvoorziene om standigheden voorbehouden - uiter lijk op de hierna achter de landen vermelde data ter post worden be- Landen Da- Algerije (Algiers) 24 november Angola (Lobito) 22 oktober Agentinië (Buenos Aires) 2 novem ber Bahama-eilanden (Nassau) vember Bahrein (Bahrein) 14 oktober Bangladesh (Dacca) 1 oktober Barbados (Bridgetown) 8 november Bermuda (Hamilton) 2 november Bolivia (La Paz) 11 oktober Brazilië (Rlo de Janeiro, Santos) 2 november Brunei Burma (Rangoon) Burundi (Bujumbura) Chili (Valparaiso) China (Canton) Colombia (Buenaventura) Costa Rica (San José) 22 oktober Dominicaanse Republiek (Santo Do mingo) 22 oktober Ecuador (Quito) 2 november Egypte (Alexandrië) 18 november El Salvador (San Salvador) 29 okto- 19 oktober 19 oktober 11 oktober 26 oktober 5 oktober Maleisië (Kuala Lumpur) Marokko (Tanger) 3 dec Marokko (Casablanca) 24 Mauritius (Port Louis) 5 okl ^Mexico (Mexico D.F.) 25 okl Mozambique (Maputo) 25 okt Nederlandse Antillen (Willemsti Oranjestad en Philipsburg) 27 Nicaragua (Corinto) Nigeria (Lagos) Oman (Muscat) Pakistan (Karachi) Panama (Christobal) Paraguay (Asuncion) Peru (Lima) Portorico (San Juan) Rwanda (Kigali) Saudiarabië (Djeddah) Senegal (Dakar) Sierra Leone (Freetown) Singapore (Singapore) 19 okli Srilanka (Colombo) 21 okfl| Sudan (Port Sudan) 3 nc Suriname (Paramaribo) 26 c Syrië (Damascus) 26 oktl Taiwan (Kaohsiung) 20 okt] Tanzania (Dar es Salaam) Thailand (Bangkok) 1 novd Trinidad en Tobago (Port of Sn 27 oktober Tunesië (Tunis) 16 nov] Uganda (Kampala) 11 oktl Uruguay (Montevideo) 26 okfe Venezuela (La Guaira) 26 oktf Verenigde Arabische Emiraterbev Fllipijnen (Manila) Ghana (Takoradi) Guatemala (San Jose) Guyana (Georgetown) Haïti (Port au Prince) Honduras (Puerto Cortez) 8 okto- 1 november 3 november 27 oktober 2 november 18 oktober bai) Verenigde Staten (New York) vember Zaïre (Matadi) 18 c Zambia (Lusaka) Zimbabwe (Bulawayo) Zuid-Afrlka (Kaapstad) Zuid-Jemen (Aden) Zuid-Korea (Seoul) saa. 11 oktl 19 oklp novihan 14 okl| Di ber Hongkong (Hongkong) India (Bombay) Indonesië (Jakarta) Irak (Bagdad) Iran (Teheran) Israël (Haïfa) Jamaica (Kingston) Japan (Yokohama) Jordanië (Amman) Katar (Doha) Kenya (Mombasa) Koeweit (Koeweit) Libanon (Beiroet) Liberia (Monrovia) Libië (Tripoli) Malawi (Limbe) 18 oktober 22 oktober 14 oktober 3 november 3 november .1 november 29 oktober 18 oktober 26 oktober 13 oktober 11 oktober 27 oktober verkeer gestaakt 3 november 10 november 24 oktober Landen waarmee ook binding is Via SAL Australië (Fremantle, Adelaide], VB bourne. Sydney) 29 november |ipn tober f Canada (Montreal) 22 noveml)00! november I gj Nieuw-Zeeland (Auckland) vember 11 oktober De overkomstduur is in het algi berekend tot de plaatsen achl landen vermeld. Voor andere bi mingen in bedoelde landen raadzaam de Kerst- en Niem correspondentie vroeger te Stukken die aan douanerechtJT^ derworpen goederen bevatteihen pectievelijk 15 november en 25^^ end -TÖOO ge Vroeger had de Engels man zijn maal gegeten van borden die gemaakt waren te Delft in Holland, maar nu gebruiken de Hollanders al borden uit Staffordshire" De uitspraak is van een Brit uit 1765. Ze toont aan hoe snel het Wedgwood-aardewerk hier, met name in de „betere kringen" populair was gewor den, want Josiah Wedgwood is pas in 1755 actief werkzaam geworden in de aardewerkin dustrie en zou dat blijven tot 1795. In die tijd werd Wedg wood de leverancier van ko ningen en prinsen en over die tijd gaat« de tentoonstelling die tot 28 november te zien is in het Haags Gemeentemuseum en die speciaal de banden tus sen Wedgwood en ons land be licht. Een charmante tentoonstel ling, voorbeeldig ingericht in en rond de stijlkamers van het museum en alleraardigst bege leid door tientallen citaten als het bovenstaande die telkens bij de voorwerpen zijn ge plaatst en die, keurig gedocu menteerd. zijn terug te vinden in de uitvoerige catalogus. Toch kunnen we ons voorstel lén dat de liefhebber van het hedendaagse Wedgwood wat vreemd aankijkt tegen sommi ge produkten die thans ge toond worden. Wat te denken bijvoorbeeld van dekors geïn spireerd op bloemkool, ananas of meloen? Het zijn inmiddels zeldzame en dus dure stukken geworden, maar ze geven vooral een merkwaardig beeld van de smaak van hun tijd. Dat geldt minder voor het „roomgoed". Wedgwood-zelf had voor dit soort de grootste aandacht. Toen Koningin Charlotte in 1765 bij hen een koffie- en theeservies bestelde ging hij het roomkleurige ser viesgoed „Queen's ware" noe men. Het werd internationaal een enorm succes, ook in Ne derland, waar Wedgwoods agenten bleven aandringen op zo snel mogelijke verzending. Jasper De vormen van dit roomgoed Theebusje met roodbruin bedrukt met melkmeid cn knecht. Voorstelling ontleend aan Gainsborough. Ca. 1765. waren vaak gebaseerd op het neo-klassicisme, ook een merkwaardige voorkeur van Josiah's tijd. Nog sterker geïn spireerd op de oudheid (Grie ken, Etrusken, Romeinen) was veel van wat in de jasper-tech- niek is uitgevoerd. Daarbij werden op een meestal blauwe ondergrond voorstellingen in wit relief aangebracht. De techniek werd wel voor drink- serviezen gebruikt, maar vond zijn sterkste toepassing toch in portret- en andere medaillons, plaquettes, vazen en zelfs kno pen. De motieven waren, be halve bij de portretten dan, meestal aan de oudheid ont leend. „Jasper" werd ver schrikkelijk populair en is dat eigenlijk altijd gebleven en ve len associëren nu nog de naam Wedgwood met dit type aarde werk dat nog altijd gemaakt wordt. Fijne neus Josiah Wedgwood, in vele op zichten een kind van zijn tijd, was in sommige opzichten zijn tijd ver vooruit. Zo mikte hij altijd op kostenbewaking en efficiency, niet om de prijzen te kunnen drukken, maar om de kwaliteit op een hoog peil Stadhouder Willem V en zijn echtgenote Prinses Frederika, So phia, Wilhelmina van Pruisen. Ovaal medaillon van leverkleurig jasper in coromandelhouten met been ingelegd lijstje. zelfs tijdens de vierde Engelse oorlog vrijwel ongestoord doorging, zij het dat de handel toen via neutrale havens moest gebeuren. Pas Napoleon en zijn Continentale Stelsel zou de handel écht stil laten liggen. Maar later is Wedg wood in Nederland teruggeko men om er voor altijd te blij- Weinig over Van die eerste veertig Wedg- wood-jaren is er niet veel in ons land overgebleven. Dit on danks het feit dat er enorm veel is ingevoerd. Natuurlijk is er, met name van het tafel goed, veel in het gebruik ver loren gegaan. Maar er is ook nogal wat naar Engeland te ruggekeerd. De Engelsen zijn al honderden jaren geduchte verzamelaars en ze hebben ook op Nederlandse veilingen veel Wedgwood teruggekocht. Zo zijn er op de tentoonstelling typisch voor onze markt ge maakte voorwerpen te zien, schotels met Nederlandse op schriften bijvoorbeeld, die toch door Engeland moesten wor den uitgeleend. Veel komt met name van het Wedgwood Mu seum te Barlaston, dat na deze tentoonstelling wel eens een pelgrimsoord zou kunnen wor den voor de Nederlandse be wonderaars van dit zo typisch Britse produkt. VOLKERING Theeketel met verticale ribben; Sybille als dekselknop. Ca. 1770-1780. te kunnen handhaven. Daar naast had hij een fijne neus voor wat goed in de markt zou komen te liggen. Ook voor de Nederlandse markt. In de roe rige decennia vóór de Franse revolutie leverde hij hier jas per medaillons van de stad houderlijke familie, die er bij de Orangisten goed ingingen, maar ook portretkoppen van „vrijheidshelden" als Olden- barneveldt, De Witt, Hugo de Groot en van „tirannenmoor denaar" Brutus, die in patriot tische kringen afzet vonden. Die laatsten waren ook vaak uitgevoerd in zwart basalt. Op de tentoonstelling kan men dus zien dat slimme Josiah Wedgwood wist te profiteren van de politieke tegenstellin gen in ons land. Zó in trek waren zijn produk ten hier, dat de levering ervan ROELOFARENDSVEEN De jubilerende gymnastiek vereniging „Excelsior" hield gisteren voor de twaalfde keer in sucsessie de Bloemenloop. Ondanks het regenachtige weer, het zware parcours en het feit dat er in de regio meer „lopen" gehouden werden, verschenen toch nog ruim 600 sportievelingen aan de start van de „Bloemenloop 1982". Niet minder dan 230 deelne mers deden de halve mara thon en liefst 360 deelnemers liepen óf 5 óf 9 km. Tot veler verrassing was er één deelne mer die de halve marathon af legde met snelwandelen. Het bleek D. Maarssen van de Brink uit Rotterdam te zijn (in 1981 nationaal kampioen op de 50 kilometer); zijn tijd werd gisteren 117 minuten. Behalve vele oude getrouwe plaatselijke favorieten, was op de halve marathon ook de be kende schaatstrainer Egbert van 't Oever van start gegaan. De E.M.M.-veiling te Roelofa- rendsveen was als vanouds weer de plaats van start en fi nish. De door de lopers meege brachte familieleden vermaak ten zich tijdens de loop uitste kend in de veilinghallen bij de discomuziek van niemand minder dan Peter Bakker. Alle deelnemers ontvingen bij. de finish namens de E.M.M.- veiling een prachtige bos bloe men en namens „Excelsior" een eerlijk verdiende medaille of standaardje. Uitslagen: Heren halve marathon: 1. C. J. Schalkwijk (Amstelveen) (71.03 min.), 2. Jan Laan (71.15 min.), 3. M van der Hoorn (Ter Aar) (73.02 min.) Dames halve marathon: 1. Karin van de Berg-Kerkvliet (86.55 min 2. Ca roline Duivenvoorde (94.35 min.). Heren 9 km: 1. A. Schijver (29.15 min.), 2. Ben Kerkvliet (29.40 min.). 3. Henk Verboon (29.45 min.). Dames 9 km: 1. Hette Bos-van Rijn (38.35 min.), 2. M. Uyterwaal (Ter Aar) (38.40 min.), 3. van Gerven (Nieuw Vennep) (39.00 min.). Jongens 9 km: 1. Lex Wesselman (35.15 min.), 2. G. van Okburcht (Rijsenhout) 36.50 min.), 3. Edw.n van der Poel (37.55 min.). Meisjes 9 km: 1. Suzanne Kla ver (37.40 min.). Heren 5 km: 1. Ton de Vos (Aalsmeerderbrug) (18.28 min), 2. Per Hogenboom (18.45 min.), 3. Jan Huigsloot (19.0,0 min Jongens tot en met 15 jaar op de 5 km: 1. Ro bin, van Kessel (22.10 min.), 2. Eric Bakker (Voorhout) (22.25 min.), 3. Peter van Lochen (22.40 min Meis jes tot en met 15 jaar op de 5 km: 1. Marianne de Vos (22.55 min.). 2. Ten- nie Jansen (Hoogmadc) 23.00 min 3. Leonie Wissenburg (Naaldwijk) (23.05 min.). Migraine kos° jaarlijks honderd miljoen guldf^ DEN HAAG Migrai gd niet alleen een hardneknie felle hoofdpijn die regeli bij ruim 300.000 Nederla toeslaat, maar ook een aa ning die de maatschappij lijks ongeveer honderd joen gulden aan ziektevei in het arbeidsproces ko; rde kil d v I WO |l9-ja (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Tussen de overige partijen waren er 4 grote verschuivingen. Behalve in Brussel, waar het ti-Vlaamse Front van Franstaligen (FDF) werd ge veerd en zijn rol als grootste partij van de hoofd moest afstaan aan de Franstalige liberale PRL, die in Wallonië flink won. De socialisten, de Vlaams-nationalistische Volks Unie (V de Waalse christen-democraten (PSC) behielden gemiddeld posities, al waren er plaatselijk vaak grote afwijkingen var landelijke beeld. De lokale politiek lijkt het resultaat va raadsverkiezingen in België meer te hebben bepaald dan he leid van de huidige centrum-rechtse coalitieregering Mar Directe gevolgen voor dat nationale, op indamming van de gerichte beleid, zijn dan ook niet te verwachten. De winst van de „Groenen" is vooral in de provincie Ant,^' pen, in de agglomeratie Brussel en in de stad Luik verra:- groot. Daar worden de milieupartijen, die landelijk 5,5 pr<U halen, in veel gemeenteraden bepalend voor de vorming vs >i colleges van burgemeester en schepenen. In België wordehtig steden en dorpen altijd bestuurd door politieke meerderheic leges, waartegen zich in de raad een oppositie vormt. Opmerkelijke uitslag was die in de Brusselse deelgemi Schaarbeek, waar gastarbeiders (zonder stemrecht) meer vijftig procent van de bevolking uitmaken. Daar vergroot iaar omstreden FDF- burgemeester Nols nog de absolute mee heid die hij reeds in de raad had. Nols heeft het „terugs van de immigranten" tot inzet van de verkiezingen gemaal c Brussel-Centrum lijkt ex-premier Vanden Boeynants (PSC gen wie thans een gerechtelijk onderzoek wegens belastin duiking loopt, niet te mogen rekenen op het begeerde I meesterschap, dat waarschijnlijk in liberale handen blijft. TCi )nn< op ti in de eird. 5, ge Zweedse marine twijfelt aan nut opsporingsactie (Vervolg van de voorpagina) STOCKHOLM Uit Stockholm was al eerder gemeld dat bij de Zweedse marine de twijfel groeide of men er nog in zou slagen de gezochte onderzeër op te sporen. Kapitein-luitenant-ter-zee, Carlsson, gaf gisteren toe dat er geen vorderingen waren gemaakt bij de pogingen om het geheimzin nige vaartuig te identificeren. Zweedse marine-officieren achten het ook nog mogelijk dat de gezochte onderzeeër binnen het af gezette gebied hulpeloos op de zeebodem ligt. Dit weekeinde zijn geen dieptebommen meer toT ontploffing gebracht. it b igve OF Al ibpi igve deld Dagboek Anne Fi:h'£ .aanstootgevend" WISE Ouders van li gen van een middelbare in Wise in de Amerik staat Virginia hebben liege schoolbestuur ertoe getgdsr gen, het dagboek van ,e Frank te verwijderen v.1 lijst van verplichte boekf achten het boek „aansti vend" en vinden Frank's dagboek te lev00." voor kinderen van 12 jaa 01 0

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6