Stan van Belkum leidt De Zijl/LGB naar zege AZC slaagt voor Europese test Positie De Danaïden punten cadeau 'iispp Avanti geeft De Veluwe uitzichtloos SPORTTRIBUIME Derde plaats Michel Meen LEIDSE COURANT MAANDAG 11 OKTOBER 1982 PAGINA LEIDEN De Zijl/LGB kende in de ereklasse wa terpolo meer problemen dan verwacht met Het Ra vijn. Pas in de derde pe riode namen de Leide- naars definitief afstand. LZ '86 verloor met 8-4 van VZC. In de eerste klasse bij de vrouwen, klopte De Zijl/LGB Bran denburg. De vrouwen- ploeg van LZ kwam niet tot winst: Pluvius bleek te sterk. Katwijk en Vivax schoten in de tweede klas se tekort tegen BZPC en KZC. Tweemaal 4-6. Afgaande op het uiteindelijke 14-8 resultaat, zou je mogen verwachten dat De Zijl/LGB het tegen Het Ravijn nauwe lijks moeilijk heeft gehad. Het tegendeel is echter waar. Het Ravijn was aanzienlijk taaier dan de ploeg van Rob Schou ten verwachtte en de overwin ning werd dan ook pas in de derde periode bewerkstelligd. In dat part scoorde Stan van Belkum tweemaal op rij, met die doelpunten een comforta beler 9-6 voorsprong op het bord brengend. Daarvoor had de Leidse ploeg overigens al enige malen een gat geslagen, maar was de Nijverdalse te genstander even vaak nog te ruggekomen. In Stan van Belkum had de Leidse formatie toch een zeer belangrijke pion. Maar liefst zeven maal vond Van Belkum het net van Het Ravijn. Ook broer Alex liet zich in deze niet onbetuigd met vier tref fers. Belangrijk was ook het optreden van doelverdediger Theo Uittenhout in de laatste periode. Het Ravijn kreeg bij de stand 10-8 een man meer in het water, maar stuitte bij het realiseren van de aansluitings treffer op een knap reageren de Uittenhout. Stan van Bel kum was vervolgens bij het andere doel aanwezig om de score op 11-8 te brengen. Be halve de gebroeders van Bel kum doelpuntten Jan Jaap Korevaar, Rob Lagrand en Ron Koster. Setstanden: 3-1, 6- 4, 9-6, 14-8. Gebrek aan voldoende wissels heeft LZ '86 uiteindelijk de zege gekost tegen VZC In de in Veenendaal gespeelde partij kende de Leidse ploeg nog een verrassende 3-4 voorsprong. Coach Hans van der Moolen zat op dat moment echter slechts met de geblesseerden Wiico van der Zeeuw en Fried Elzinga aan de kant en toen de scheidsrechters in dat laatste part ook nog eens tot driemaal toe besloten een LZ-man het water uit te sturen, was het ge beurd met de Leidse ploeg. VZC benutte de man-meer- mogelijkheden uitstekend en vervolgens in het risicovolle slotoffensief van het tot dan zuinig spelende LZ'86 doeltreffend af te straf fen: 8-4. Voor LZ, dat volgen de week weer kan beschikken over Van der Zeeuw en Elzin ga, doelpuntten Siera (2x), Bergsma en Hek. Tweede klasse BZPC trok in de streekderby tegen Katwijk aan het langste eind. De Bodegraafse formatie kende de gehele wedstrijd een voorsprong, zag Katwijk nog wel tot 5-4 terugkomen, maar besliste de wedstrijd vervol gens met de zesde goal. Paul van de Putten (2x), Arris Par- levliet en Hans van Duyven- voorde scoorden. debutant Vivax nog lang heu gen. Na een uitzichtloze 2-5 achterstand kwamen de Oegt- geestenaren via 4-5 weer in de wedstrijd terug. Vivax kreeg in de laatste periode nog een keer twee man meer in het water, maar wist de verlossen de gelijkmaker toch niet te scoren. KZC toonde daarna aan hoe een man-meer-situatie wel dient te worden afge maakt. Overigens had Vivax in dit treffen tienmaal een overwicht-situatie... Ruud Wormgoor, Dick van den Bosch, Frits Welling en Marcel Rompus doelpuntten. Vrouwen De vrouwen van De Zijl/LGB wonnen ook hun tweede wedstrijd. Speelden de Leidsen vorig jaar tot ver in het seizoen degradatiepolo, nu lijken er toch betere tijden te zijn aangebroken. Het toch sterke Brandenburg werd in eigen bad naar een 11-6 neder laag gespeeld. Na een minder sterke derde periode (Bran denburg kwam van 5-2 naar 6- 5 terug) werd uiteindelijk toch hard toegeslagen. Renee Dijk shoorn, Silvia van de Kwaak, tweemaal Erna van Belkum- Maasdijk en Marjan Rijsbergen bepaalden de eindstand op 6. Matjan Neuteboom, Hassefras (4x) en Marii t il Vreeburg hadden toen al scoord. LZ '86 verloor in een spannende wedstrijd met e uiterst ongelukkig slot v 1 Pluvius. De Leidse vrouw lei keken voortdurend tegen e Lei achterstand aan, maar slaa den er na een gemiste Pluv» strafworp in vijfentwintig conden voor tijd op gelij hoogte te komen. Een alles- niets aan val van Pluvi werd de Leidsen vervolge toch nog fataal. Voor LZ do puntten Van Mil (3x), Anne Chaudron, De Jong en Jolan PARIJS Na de weinig overtuigende opening te gen het Zweedse Neptun, heeft AZC/Microlife zich in de overige drie wed strijden van het Europa Cuptoernooi voor beker winnaars goed hersteld. De Alphenaren lieten zich, na het lauwe en on geconcentreerd gespeelde duel met de Scandina- viërs, zaterdag en gisteren dan ook van een bedui dend betere kant zien. Werd eerst het Turkse ASSK Istanbul het slacht-, offer van Alphense da dendrang (39-4), gister ochtend ontmoette favo riet CSKA Moskou een verbeten knokkend AZC. De Alphenaren hadden aan het eind van de derde periode nog een 4-2 voor sprong, maar in de laatste zeven minuten stelden de Russen alsnog orde op za ken en zegevierden met 6- 8. Het verder onbelangrij ke duel tegen de thuis ploeg Charenton leverde een dikke 25-7 zege voor AZC op. De kwalificatie voor de tweede ronde was al een feit, de eerste Euro pese test van dit seizoen met succes afgesloten.. Hoogtepunt Kwalitatief hoogtepunt van het verder weinig opwindende toernooi was het duel tussen de beide favorieten AZC en Moskou. Knap en geconcen treerd waterpolo van AZC-zij- de, waar de Moskovieten het in eerste instantie lang niet ge makkelijk mee hadden. In de eerste periode kwamen de Russen aanvallend nauwelijks uit de verf. Daar AZC tot twee maal toe een numerieke meer derheid niet kon uitbuiten en Noordegraaf niet meer dan de paal trof, was de stand na de eerste periode nog dubbel- blank. Overigens maakten de Alphenaren van de veertien keer dat ze een man meer in het water hadden, daar slechts vijf maal gebruik van. In het tweede speelpart namen de Russen tot tweemaal toe de leiding, maar Remco Piel- stroom en Ron de Vogel hiel den AZC in de race. In die fase moest Roudakov al het water verlaten met drie fou ten. Ruud Misdorp voorkwam nog met vier knappe reddin gen op rij verder onheil. In de derde periode liep de Geurt- senbrigade zelfs uit naar 4-2, na treffers van Noordegraaf en Veer (strafworp). Mocht de Russische coach Shioolovski na afloop verklaren op dat moment niet geloofd te heb ben in een nederlaag van z'n ploeg, feit was wel dat de Rus sen tot dan toe weinig vuur werk hadden laten zien. Klaarblijkelijk hadden ze daarmee gewacht tot de vierde periode. De 4-2 stand werd on der leiding van captain Kava- nov in enkele minuten tijds veranderd in een 4-7 in Rus sisch voordeel. Het werd uit eindelijk 6-8. Desondanks was coach Geurtsen dik tevreden over het vertoonde spel. "Met name de jeugd heeft het erg goed gedaan. Het was jammer van de twee foute passes in de laatste periode. Dat komt om- datje in zo'n toernooi sommige jongens verantwoordelijkhe den moet geven die ze soms nog niet aankunnen. Maar spelers als Ewoud van Winsen en Remco Pielstroom hebben laten zien dat ze meer dan al leen maar waterdragers zijn. Ook de man-meer-situaties zijn niet altijd goed uitgebuit. Verder ben ik tevreden hoe Veer en Misdorp zijn ingepast. AZC moet over twee we ken afreizen naar het Joegoslavische Belgrado voor de tweede ronde van het Europa Cuptoer nooi voor bekerwinaars. De andere poule in de tweede ronde wordt ge speeld in Barcelona. De pouleindelingen zien er als volgt uit: Belgrado: Partizan Bel grado (Joeg.); OSC Buda pest (Hon.); AZC Alphen (Ned.) en Duisburg Dtsl Barcelona: Monjouick Bracelona (Spanje); CSKA Moskou (USSR); Ovadeo Cruso (Roe.) en Bogliasco (Ita.). Het contact binnen de ploeg is erg goed", aldus Geurtsen. Scores AZC: Noordegraaf 2; Pielstroom 1; De Vogel 1; Veer 1 en Mirea 1. Scores CSKA Moskou: Semenov 2; Obotkov 2; Riabtchun 1; Boyko 1; Kava- nov 1 en Balizenko 1. Afslachtingen Dat het waterpolo in Turkije weinig voorstelt was bekend, maar de afslachtingen die ASSK Istanbul in Parijs moest doormaken, waren op het ge nante af. De Turken beschik ken over vijf spelers die in het nationale kadettenteam spe len. Met vijf jongelingen van zestien jaar in de ploeg werd Istanbul dan ook volslagen zoek gespeeld in dit toernooi. Viel het tegen Charenton (14-. 4) en Neptun (18-3) nog enigs zins mee, de 31-2 nederlaag te gen Moskou en de 39-4 slach ting tegen AZC spreken boek delen. De Alphenaren hadden zich de ontstemde woorden van coach George Geurtsen danig aangetrokken. De Tur ken moesten volledig door de mangel. Na de 10-0 voorsprong bij de eerste periode mocht de tweede garnituur het water in. Na 16-1 en 27-2 bij de tweede en derde periode, werd de on gelijke strijd op 39-4 beëindigd. Scores AZC: Noordegraaf 11; Verboom 7; Van Winsen 6; Pielstroom 5; Veer 5; de Vogel 3; Mirea 2. Scores ASSK Istan bul: Rossini 4. Onbelangrijk AZC mocht het toernooi tegen de thuisspelende Fransen af sluiten. Charenton had zater dagochtend al verloren van de Zweden en was daarmee ,al kansloos voor kwalificatie, hoewel de Parijzenaren bij aanvang van het toernooi nog flauwe hoop op een tweede plaats hadden gehad. AZC gooide er evenwel niet met de pet naar en speelde de thuis ploeg naar een dikke 25-7 ne derlaag. Net als tegen de Tur ken mochten keeper Jos van de Heuvel en Fred Kranstau- ber nog hun Europa Cupminu ten volmaken. Scores AZC: Noordegraaf 5; Verboom 4; veer 3; De Vogel 3; Buunk 3; Kranstauber 1; Pielstroom 1;' Van Winsen 1; Mirea 1. Scores Charenton: Hevré 3; Lochon 4. PAUL VAN DER BIJL Eindstand: CSKA Moskou 4-8 (69- AZC Alphen 4-6 (86- 29) Neptun S. 4-4 (52- 45) Charenton 4-2 (43- 65) Istanbul 4-0 (13-102) LEIDEN Aan het inci dent tussen tafeltenni- strainer Gerard Bakker en Ron van Spanje is dit weekeinde weer een hoofdstuk toegevoegd. Bettine Vriesekoop gaf te kennen „om persoonlijke redenen" niet aan te wil len treden in de ontmoe ting tegen De Veluwe en ook haar vereniging Avanti liet geen twijfel bestaan over de heersende onvrede. De Hazerswoud- se club verscheen met twee spelers uit lage teams (respectievelijk het zesde en het zevende...) en Ron de Groot aan de start. De Veluwe won dan ook gemakkelijk. Binnen een uur was het pleit beslecht: 6-0. Hans Lingen was de grote man in de wedstrijd Scylla te gen 't Hooge Huys. In de voor gaande weken was het Lingen niet gelukt zijn eerste partij te winnen. Tegen 't Hooge Huys had hij echter het geluk eerst tegen de zwakke Van der Ham te spelen. Lingen kende geen problemen met deze tegen stander en speelde dan ook vol zelfvertrouwen tegen Hijne, die het onderspit moest del ven. Datzelfde gebeurde de voor Lingen doorgaans zo moeilijk te verslane Van Slob be. Eerder al hadden Anne Vlieg en Sjoerd Meyer Van Slobbe geklopt. Met zes punten en de wedstrijd tegen Avanti nog voor de boeg staat Scylla er prima voor. De Leidenaars kunnen zich op gaan maken voor de kampioenswedstrijd tegen De Veluwe* In de tweede divisie behaalde het Oegstgeestse Sjaardema twee kostbare punten tegen Noad. Friso Reitsma bleek an dermaal van grote waarde. Het talent stond slechts één game af en had bovendien een groot aandeel in het dubbel met Herman van der Broek. Van der Broek maakte de zes vol door tweemaal te winnen en compenseerde daarmee het verlies van Jaap Polak, die op alle fronten tekort kwam. In dezelfde poule stuurden de re serves van Avanti het zwakke Trias met dubbele cijfers naar huis. Voor Fred van der Zeeuw, Peter de Groot en Aljé Kamphuis was er weinig eer te behalen: 10-0. Eén klasse lager kon voor het tweede team van Sjaardema dezelfde score genoteerd wor den, zij het dat Toni van der Boogaard, Bill van Alphen en Oskar Timmermans tegen Middelburg-zuid met de cijfers 10-0 verloren. De reserves van Scylla deden het tegen stadge- vltei noot Docos een stuk bel Rob van der Zeeuw en I Regeer moesten weliswaar hoofd buigen voor Ed Berg maar stonden niets toe. Frits Kantebeen drie partijen: 8-2, Overige uitslagen: FVT-Avi. ti 3 8-2; Scylla 4-Middelbi zuid 2 2-8; Scylla 3-Nike 1 Avanti 4-Onkyo 3 4-6; Treffers-UBTV 6-4; Avantil The Back Hands 5-5; TCS- cos 2 9-1; Treffers 2-Sjaar ma 3 7-3; Vriendenscha Scylla 5 4-6. Dames Een rugblessure van Stepha van Gennip en een cursus derlands van Marianne der Vliet waren er de redei rtse aan de wedstrijd tegen ningslust begon. Via zeges Marjan Kantebeen en het di bel bleef de schade beperkt 2-6. Het verlies betekent e ter wel dat Scylla nu met tv punten op de onderste pla staat, waardoor het eredivi! schap in gevaar dreigt te men. Het Avanti-trio had zc verwacht geen problemen r Hoonhorst. Marijke Oltsho&l en Ellen en José Bakker k< den geen genade: 6-0. Overige uitslagen: Avanti Shot 2-6; OTTC-Scylla 2 Red Star-Scylla 3 4-6; Ava 3-Onkyo 6-4; Phoenix-Doét 0-10. 11- LEIDEN Wielrenner Mi chel Meere boekte zaterdag opnieuw een leuk succesje. In de Belgische veldrit te Putte- /Mechelen reikte de Alphe- naar naar de derde stek. Na een slechte start bezette Meere reeds na één ronde de koppositie. Het zware parcours eiste echter te veel loopwerk, zodat hij naar de derde plaats terugviel achter winnaar Ru- die de Bie (België). Hans Stee- kers (Noordwijkerhout) werd zesde. In Hilversum rukte Steekers vanuit de middenmoot op naar de achtste plek. Leidenaar John Kuyvenhoven, van kop vertrokken, eindigde als gende. Meere hield rust verband met een pijnlijke i Swiftjunior John Eradus haalde drie vijfde plaatsen baanwedstrijden in Rottere' Ahoy', waarmee hij ook in eindklassement die positie zette. ges Hans Lingen was de grote (Leidse) man in het treffen tussen Scylla en 't Hooge Huyf, Jeroen van Driel onder neemt namens Velocitas een doelpoging. De Avan- tikorf zal in dit geval niet worden doorboord. LUIDEN Het overgangs klasse-avontuur van De Da naïden lijkt nog voor de re turns al afgelopen te zijn. Ook het zwakke voorlaatst geplaat ste DTV bleek te sterk voor het door blessures gehandicap te twaalftal van coach Ron Ek: 75. Eersteklasser Pernix be ging een misstap (87) tegen het laag geklasseerde Animo. De Algemene kwam tekort (98) om Ten Donck van de eerste plaats te verdringen, terwijl ook Velocitas het niet redde (5—6) tegen koploper Avanti. Met Steeds Hooger was DTV een van de tegenstanders waar De Danaïden niet bij voorbaat kansloos tegen zou zijn. Ten minste, voor een De Danaïden zoals het er, overigens toch al gehavend, aan het begin van het seizoen uitzag. Inmiddels lijkt de selectie van coach Ron Ek door een blessuregolf over spoeld. Eric Peeters werd ge veld door de ziekte van Pfeif fer en Annemarie van Dijk en Frans Brand gingen gebles seerd aan de kant. Daardoor moest Ek voor het zo belang rijke duel tegen DTV terug grijpen naar Els de Vaal uit de reserves en jeugdspelers Kaj Locher en Marco Buys. Korf bal was op het glibberige gra- velveld van de Amsterdam mers ten enen male onmoge lijk. Verdedigers gaven uit angst uit te glijden erg veel ruimte en daar werd van beide zijden nog al eens van geprofi teerd, hoewel góals door ge brek aan zuiverheid schaars bleven. Halverwege de eerste helft zorgde Hans van der Leek voor de gelijkmaker, waarna binnen een minuut de score naar 22 (goal Marco Buys) opliep. Kort voor rust werd het 3—2. Terwijl de re gen omlaag stroomde sloeg DTV na rust het gat. T)e Da naïden deed er van alles aan om de 5—3 achterstand goed te maken, maar enige coördi natie ontbrak. Na al een straf worp te hebben gemist zorgde Monique Slingerland voor 5— 4. Zes minuten voor tijd bete kende 64 het einde van de strijd. Cees Christiaanse, die ook al 3—3 had gemaakt zorg de nog voor 65, maar toen was er nog maar twee minuten te gaan. Waarin DTV zelfs nog, al spelend op balbezit, 7 5 scoorde. Pernix speelde ver onder haar kunnen tegen Animo. Niet de koploper, maar de Zeeuwse thuisploeg bepaalde het tempo en de ploeg van coach Jasper Engel kon maar met moeite volgen op het glibberige veld. Toch leek aan het einde van de eerste helft het tij te keren, nadat Kees Hortensius en René Kooien een 43 achter stand hadden omgebogen tot een 45 ruststand. Het was echter maar schijn, want een kwartier na de hervatting hadden de Zeeuwen weer een 75 voorsprong. Ook in de slotfase kwamen de Leidena- ren nog eens terug. Direkt na de 77 van Kees Hortensius werd het echter 87. En toen was het wel gebeurd met Per nix' ongeslagen status. De res terende goals waren van Kees Hortensius (2) en Geerten en Janko Breedveld. Nog voor rust ging er een streep door de rekening van De Algemene. Een zeer slech te eerste helft resulteerde in een 6—3 achterstand. Koplo per Ten Donck gaf deze voor sprong, ondanks dat de Leide- naren een duidelijk veldover- wicht hadden, niet meer uit handen. Ondanks tijdrekkend rondspelen van de bal, waar mee de thuisclub uit Ridder kerk al een kwartier voor het einde begon, slonk de marge nog wel tot 98. Wim van Vliet (3). Ruud van Vliet (2), Jannie van Iterson, Wilma Sinteur en Martin Filippo scoorden voor De Algemene. Na de 56 nederlaag tegen Avanti heeft Velocitas afge haakt in de titelrace. De ploeg uit Leiderdorp had voor rust evenwel uitstekende kansen de koploper op een beslissende achterstand te zetten. Leon Brouwers maakte na twintig minuten een 02 achterstand goed, maar na een al snel vol gende goal van Ybo Schutte slaagde het vak van de aan voerder er niet meer in de zwakke Avanti-verdediging uit te spelen. De gelijkmaker in de eerste minuut na rust be tekende het einde van het veldoverwicht. Om en om sco rend werd de slotfase bereikt, waarin Avanti de gelukkigste ploeg was. In dezelfde, laatste minuut, scoorde Avanti eerste 5—6 en werd Ybo Schutte's benutte strafworp geannuleerd wegens lopen. Toos van Poel geest en Leon Brouwers scoor den na rust voor Velocitas.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18