Vier amateur clubs verder lang in angst Tientallen cellen voor voetbalvandalen s w /f Den Haag DWV Amateurvoetbal in de belangstelling MAANDAG 11 OKTOBER 1982 PAGINA 11 Aad de leek een voortreffe- erliezer. Met geen repte de trainer Ajax aanvankelijk de door arbiter Henk Ettekoven niet aan ploeg toegekende schop, toen Marco Basten zestien minu- voor het einde van de petietopper tegen PSV de knie werd ge- d door Ernie Brandts, beslissing van de idsrechter te laten pelen vormde de in- ïg tot het eerste doel- van PSV en de af- meling die de Amster- mers zich vervolgens e slotfase moesten la- welgevallen. Met 4-0 Ajax, in dezelfde ïlling een week eer- tegen FC Twente en opnieuw zonder Jo- Cruijff en Frank iard, een pak slaag het dat sinds 30 sep- ter 1979, toen met de- cijfers van Feye- ;d werd verloren, niet |r had geïncasseerd. itel(de Mos verwerkte de for- laar zwaar geflatteerde laag in Eindhoven, ploeg in een met 28.000 Ihouwers volledig bezet n als regerend kampioen PSV op een achterstand punten werd gezet :isch De Hagenaar: „We >n zeventig minuten lang 'edstrijd bepaald, maar ten een doelpunt te ma- noen we achter kwamen n we defensief één op ilen en een dergelijke ijze houdt nu eenmaal 's in, zeker tegen een te nder als PSV, die in de t op z'n sterkst is". De ileven strafschop rond i Basten kwam pas ter ke toen De Mos er aan I herinnerd. „Daar heb ik Bepaal geen moeite mee. In ^Hérste minuten hadden we pk één tégen kunnen krij- aarde •ainer van Ajax doelde op tuatie die zich in de vier- linuut van het aanvanke- ;ortdroge, maar later spec- aire duel in het kletsnatte hoven voor het doel van Schrijvers voordeed. Hall- Thoresen, met twee tref- de belangrijkste aandeel- '•;7T< er in de produktie van .q stortte toen na eerst be- Keje Molenaar knap zich te hebben afgeschud arde na een duel met laat- zocht hij bewust het gevecht op. Daar trap ik niet in". Erg weinig PSV—jax was een ontmoeting, waarin de angst voor de tegen stander lang centraal stond. Ter illustratie: PSV kreeg twaalf vrije trappen te nemen, Ajax slechts zes. Nadat Thore-, sen vergeefs een strafschop had geclaimd, greep Ajax gaandeweg steeds nadrukkelij ker de controle de wedstrijd. Leo van Veen schoof regelma tig op naar het middenveld, omdat de Eindhovenaren zich heel schrielijk terugtrokken, aanvoerder Sören Lerby on dersteunde zijn eigen defensie waar nodig tegen een zelden dreigend PSV, dat durf en handelingssnelheid miste om de Amsterdamse ploeg in ver legenheid te brengen. Pas in het laatste kwartier voor rust trok PSV het initiatief naar zich toe, maar Jurrie Koolhof en Ernie Brandts moesten hun meerdere erkennen in de bon kige doelman van Ajax. Niet geestdriftig Gesteund door het eindelijk meelevende publiek, dat tot dan toe niet de moed had kun nen verzamelen om geestdrif tig te worden, knevelde PSV Ajax vervolgens tien minuten lang, maar scoorde niet. Na de hervatting was de dadendrang van PSV echter al weer danig getemperd. Met Gerald Va nenburg voor Wim Kieft pro beerde Ajax alsnog de beslis sing af te dwingen. De Mos: „Kieft had van Brandts geen kopduel gewonnen en was uit gespeeld. Met Gerald in de ploeg was er over de grond misschien nog wat mogelijk. En het zat er een keer in dat hij zou scoren. Toen kwam hij in een situatie, dat hij één te gen één kwam te staan. Dan denk je dat hij zijn sterke punt, het uitspelen van een man, gaat benutten maar in plaats daarvan schuift hij breed op Schoenaker die ver volgens niets met de bal kan doen". Dramatisch Het door de Mos bedoelde mo ment speelde zich af kort voordat de strijd in de 74ste minuut de reeds beschreven dramatische wending zou krij gen. Toen Van Basten zijn vrije val na de overtreding van Brandts door Van Etteko ven niet gehonoreerd zag trap te de in balbezit gekomen Doesburg snel uit, waarna Koolhof een vrij veld voor zich kreeg. De aanvalsleider bewaarde het overzicht en stuurde het leer door naar Thoresen die met een fraaie voetbeweging Schrijvers klop te. Al gaf de Noor na afloop grif toe nog even angst te heb ben gekend dat de inzet in de modder van het Amsterdamse doelgebied zou blijven steken. Ajax ruilde Molenaar in voor John van 't Schip, maar zou uiteindelijk nog royaal de boot ingaan. Tien minuten pressie voetbal sorteerde geen effect, waarna PSV zich plotseling uit de omstrengeling bevrijdde. Koolhof, Thoresen en René van de Kerkhof gaven de ont luistering en de defensieve chaos bij Ajax tenslotte nog meer nadruk: 4-0. Thijs Li- bregts, de coach van PSV: „Het was een kwestie van de eerste goal. Die maakten wij toevallig en dat betekende do ping voor ons. Dan zie je de ploeg groeien". WILLEM PFEIFFER PSV—Ajax 4-0 (0-0): 73. Thoresen 1-0, 84 Koolhof 2-0, 86. Thoresen 3-0, 89. René van de Kerkhof 4-0. Scheidsrechter: Van Ettekoven; toe schouwers: 28.500 (uitverkocht). PSV: Doesburg; Van Aerie (Huh). Stevens, Brandts. Wildschut; Poort vliet. Lokhoff, Willy van de Kerk hof; René van de Kerkhof, Koolhof, Thoresen. Ajax: Schrijvers; Molenaar (Van 't Schip). Ophof. Van Veen. Boeve: Schoenaker. Mölby, Lerby; Van Bas ten, Kieft (Vanenburg), Olsen. nan Leo van Veen. Van j coven voelde echter wei- behoefte om PSV al zo in het duel in een faute- laten plaatsnemen. De er: „Volgens mij had Tho- heel gemakkelijk om Veen heen gekund en Uit deze omhaal scoort Hallvar Thoresen (nr. 11) niet, hetgeen Ernie Brandts en Dick Schoenaker kunnen constateren. De Noorse PSV'er sloeg op twee andere momenten wel toe en bezegelde daarmee mede het lot van Ajax. HAAG Volgens de lo- 'oor de tweede ronde van irnooi om de KNVB-be- waarvoor de wedstrijden weekeinde van 13 en 14 ber worden gespeeld, FC Den Haag opnieuw 5T thuis tegen een ama- ;lub, DWV uit Amster- ating had het volgende re- at: lond Sport - FC Utrecht lsior - FC Groningen noord - Heerenveen )1 fVV - Sparta 17 - Volendam len - PSV [em - Fortuna S. ivente - PEC Zwolle - De Graafschap - SC Cambuur i II - Veendam len Haag - DWV - Roda JC lar - G.A. Eagles eningen - Vitesse Het amateurvoetbal heeft afgelopen weekeinde nadrukke lijk de schijnwerper op zichzelf gericht. Door in het KNVB- bekertoernooi vier betaalde clubs te elimineren bewees deze categorie van onze voetbalwereld zichzelf niet alleen sportief een goede dienst, maar toonde er tevens weer eens nadruk kelijk mee aan dat het verschil tussen de laagste profsector en de hoogste amateurdivisies vrijwel nihil is. Dat is voor het betaalde voetbal een slechte zaak. Want nu opnieuw is gebleken dat het beste amateurvoetbal de toets der kritiek best kan doorstaan zou dat wel eens kunnen bete kenen dat de publieke belangstelling zich meer afwendt van de semi-profs en richt op het „liefhebbersgebeuren". MAAR evenzeer werd door de bekerzeges van DWV, Lon- ga, DETO en Emmen aangetoond dat de onlangs weer eens van stal gehaalde idee om een klasse van onafhankelijken in te voeren nog niet zo'n vreemde is. Vooralsnog staan de ama teurs voor deze gedachte niet te trappelen van enthousiasme. De volledigheid gebiedt overigens te zeggen dat het een wat vreemde figuur zou zijn om na de afschaffing van de tweede divisie betaald voetbal, ruim tien jaar geleden, nu weer een soortgelijke categorie in het leven te roepen. Mede vandaar ook dat het enthousiasme van het amateurvoetbal niet dave rend is. DATZELFDE amateurvoetbal gaat overigens straks, als er in de KNVB gaat worden gepraat over de door Ajax en AZ '67 met zo veel verve gepropageerde profliga, weer een ui terst belangrijke rol spelen. Door de vertegenwoordiging in de bondsvergadering kan de amateur-afdeling de plannen van de voorzitters Harmsen en Ligthart volledig blokkeren. Het is te hopen, dat als er wordt gepraat over de instelling van zo'n topliga, bestaande uit een klein aantal clubs dat een dubbele competitie zou moeten afwerken, de amateurs en de rest van de niet tot die selectie groep behorende profsclubs er een halt aan toeroepen. EXPERIMENTEN in Schotland en Oostenrijk hebben aan getoond dat zo'n topliga of superdivisie bij voorbaat tot mis lukken is gedoemd. In het begin wil het publiek nog wel op afkomen op deze door de „topclubs" zo gewenste structuur, waarbij je per seizoen viermaal Ajax-Feyenoord en viermaal PSV-Ajax zou krijgen. Maar op den duur is van zo'n formule ook de jus af en zal zo'n topliga met het dan nog verder afge gleden restant van de eredivisie nauwelijks respons meer krijgen. Het amateurvoetbal kan dus na zijn sportieve optreden van afgelopen weekeinde binnenkort corrigerend te werk gaan. Een correctie behoeft overigens ook een situatie in dis trict West II. De competitieleider heeft daarin alle ploegen uit de regio Den Haag uit de hoofd-, eerste- en tweede klasse zo geprogrammeerd dat er de ene week sprake is van alle maal uit- en de week er op allemaal thuiswedstrijden. Een weinig evenwichtige situatie, waarmee de clubs en de ama teurvoetballiefhebber in het algemeen terecht niet blij is. Het verdient aanbeveling dit volgend jaar beter te regelen. Hetgeen overigens ook geldt voor het afkeuringsbeleid. Zoals er afgelopen weekeinde zowel op zaterag als zondag slechts een handvol competitieduels doorgang vond, bevordert het totale beeld bepaald niet. Integendeel. In zo'n weekeinde als het onderhavige kan er beter over de hele linie worden afge last. Dat is duidelijk, voor alle betrokkenen. DEN HAAG Wanneer op 13 en 14 november de eredivi sieclubs zich mengen in de be kercompetitie van de KNVB, zijn er nog altijd vier amateur clubs in de strijd: zaterdagclub DETO uit Vriezenveen en de zondagclubs DWV uit de hoofdklasse A, Emmen uit de hoofdklasse B en Longa uit de hoofdklasse C. De vier ama teurs speelden alle thuis. Half Vriezenveen was zater dag getuige hoe DETO zich langs DS '79 werkte. De Dord- se club, die vorig jaar Ajax met 1-0 uit het bekertoernooi wierp, verloor nu met dezelfde cijfers van de sterk op de counter spelende amateurclub. De felheid van de thuisclub moest door een gele kaart (voor Kueper) enigszins in toom worden gehouden. Wete ring was de matchwinner. Het Amsterdamse DWV klop te dank zij een treffer van Kist (uit een voorzet van Leenders in de 31ste minuut) Eindho ven. Emmen versloeg zaterdag eerste-divisieclub SVV met 3-2, waarbij het beslissende doelpunt in de allerlaatste mi nuut viel. Longa tenslotte ge bruikte gisteren in Tilburg de verlenging om te winnen van Heracles. Rust -en eindstand was hier 1-1. De verlenging was nauwelijks vijf minuten oud, toen Wiellaert 2-1 maak te. Acht minuten later scoorde Van Hal uit een strafschop 3-1. Zaterdag was ook al een wed strijd verlengd: SC Wagenin- gen-Elinkwijk. Van der Klift, die drie minuten voor tijd de gelijkmaker (1-1) had ge scoord, maakte ook de win nende treffer. Van de vier amateurclubs spelen er in de tweede ronde drie thuis: Em men tegen eredivisiekoploper PSV, Longa tegen oud-koplo per Roda JC en DETO tegen eerstedivisieclub de Graaf schap. DWV treft in een uit- -wedstrijd FC Den Haag. De drie eredivisieclubs, die op grond van hun eerstedivisie- verleden al in de eerste beker ronde moesten aantreden, handhaafden zich. Rijnsburgse Boys bood één helft knap weerstand aan Excelsior, maar ging er toen onderdoor (2-0). Bij DOVO-Helmond Sport was het andersom. Helmond Sport kwam na een voorsprong van 3-0 alsnog in de problemen en het scheelde niet veel of er had moeten worden verlengd (3-2). Fortuna S. had nog meer geluk. Acht minuten voor tijd leidde Cup-fighter IJsselmeer- vogels voor een volle (eigen) bak met 2-1. Twee treffers van Smeets en één van Koever mans zorgden voor de (geflat teerde) winst van 4-2 van For tuna S. Volendam was zaterdag bij ACV uiterst produktief: 2-6. Daarbij waren twee doelpun ten van Kemper en twee van Mooyer. Vitesse deed het giste ren tegen WKE Emmen nog beter: 6-1 met vier treffers op rij van Romijn. Voor de voort gang van de bekercompetitie maakt het niet uit of SC Amersfoort dit seizoen al dan niet het betaald voetbal ver laat. Voor 1100 toeschouwers verloor de eerste-divisieclub op eigen veld met 3-1 van SC Veendam, waarbij Metz de ge hele produktie van de gasten voor zijn rekening nam. Gele kaarten voor Kraak en aan voerder Van Loon moesten aantonen, dat er toch nog iets leeft in Amersfoort, al is het dan frustratie. Zie elders in Sporttribune. Hans Strij- bos van Hel mond Sport springt over doelman Kees Raves- DOVO heen. De amateurs verloren met Schouwenaar enige tweede gele kaart DEN HAAG Mede door het bekerweekeinde is aan de lijst van voetballers met ieder twee gele kaarten alleen Roger Schouwenaar van SC Cam buur toegevoegd. De spits kreeg in de wedstrijd tegen de amateurclub NSW zijn twee de gele prent. De clubs met spelers met twee gele kaarten in de eredivisie zijn: Ajax: Lerby, Kieft en Boeve; AZ'67: Tiktak Excel sior: Van Tour en Pattinama; Feyenoord: Van Hanegem en Van Deinsen; Fortuna S: Dek ker en Ruys; FC Groningen: Keukens, Van Dijk, Waalder- bos en R. Koeman; Helmond Sport: Klaassen; NAC: Was- lander; PEC/Zwolle: Van Moorst; PSV: Koolhof, Wild schut en W. v.d. Kerkhof; Roda JC: Hansen en Raeven; Sparta: George, Blind en Van der Berg; FC Twente: Koop man en Kila; FC Utrecht: Wouters BOTTERDAM In een leegstaande vleugel van het Huis van Bewaring in Rotterdam zullen enkele tientallen cellen klaar worden gemaakt voor ge arresteerde voetbalsup porters die van vandalis me worden verdacht. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam voelt zich hier toe genoodzaakt vanwege het gebrek aan celruimte in politiebureaus. De poli tie moet daardoor veel vuldig juist gearresteerde supporters naar huis stu ren, zonder dat (snel)recht kan worden toegepast. De Rotterdamse officier mr. H. van Brummen, de Rotterdam se politie en enkele ambtena ren van het ministerie van jus titie zullen de komende week de huishoudelijke zaken rege len die het juridisch mogelijk moeten maken dat de ver dachte vandalen hun voorar rest in plaats van op het poli tiebureau in de gevangenis doorbrengen. Dan zal ook worden bepaald om hoeveel cellen het precies zal gaan, al dus mr.Van Brummen. De of ficier hoopt met het creeren van extra celruimte een eind te maken aan het toenemende wangedrag van voetbalsuppor ters. Het zekere vooruitzicht van een cel voor diegenen die wegens vandalisme worden gepakt moet daarin volgens Justitie verandering brengen. Drie supporters van de voet balvereniging Houtigehage zijn door de politierechter van Leeuwarden, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk, wegens het moles teren van een scheidsrechter. Het drietal sloeg op zondag 7 februari scheidsrechter Harrie Duursma bewusteloos, omdat zij het niet eens waren met een beslissing in de wedstrijd tussen Houtigehage en Boorn- bergum. De politierechter mr. H. Douwes vonniste conform de eis. De politie in Eindhoven en de spoorwegpolitie hebben zater dagavond in totaal 38 suppor ters aangehouden. Twaalf fans, drie van PSV en negen van Ajax werden rond de voetbalwedstrijd PSV-Ajax om uiteenlopende redenen (dief stal, baldadigheid etc.) gearres teerd en 26 Amsterdammers wegens vernielingen in de trein van Eindhoven naar Amsterdam. Twee fans in Eindhoven werden in verze kerde bewaring gesteld. Eén vanwege mishandeling van een politieman en de ander wegens het in brand steken van een bromfiets. Een aange houden supporter werd na een beet door een politiehond in een ziekenhuis behandeld, al dus de politie. jolitiebusje was bijna te om alle arrestanten in erdam te herbergen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13