'ombere geluiden op boekenbeurs Frankfurt isschoppen gaan Europees denken BUITENLAND/INFO MNF0 LEIDSE COURANT, MAANDAG 11 OKTOBER 1982 PAGINA 11 .NKFURT De brat- itverkoper buiten tus- col||-hal 7 en hal 8 van de kfurter Buchmesse it het u het meteen te ellen: „Het gaat niet met deze beurs me- Ik heb nog niet de :t omgezet van vorig en als het mij slecht it gaat het de beurs :ht. Minder mensen, )2 ojfider kopers, minder of het nü worst of irs zijn. Zo is het". En filo- draaide vliegensvlug >verf wat bruin sissende en ;zinsf druipende vleescylin- beursdagen hebben een jp heden ongekend beeld Ja^ven: het publiek, vooral Duitse, laat het afweten, buitenlanders blijken PIaV te blijven komen naar 82.000 m2 reuzenboek- H rf el z'et men aanmer" dat|k minder personeel van s^erjeverijen, zijn de stands r3aaijner en stukken soberder 1 'L171, anders en niet meer zo- fraai reclamemateriaal. hfposten van een grote week ^likfurt zijn te hoog gewor- voor de uitgevers die elke cent nog meer dan ze vroeger al gewend waren nog eens ex tra moeten omdraaien. Ver scheidene faillissementen kon digen zich ook aan. Het zijn vooral de grote uitge verijen die getroffen lijken door de weinig willige koop lust van het publiek. In Ne derland zijn dat Kluwer, Else vier en Spectrum, die ook de uitgevers zijn van de grote en cyclopedieën die plotseling volkomen onverkoopbaar blij ken. Niet omdat de Nederlan der minder cultureel zou zijn geworden trouwens in de meeste gezinnen staat er een alleen om de mooie rij pracht banden maar omdat men zich ineens schijnt te realise ren dat een uitgave van dui zenden guldens voor boeken die toch nauwelijks gebruikt' worden, wel iets teveel van het goede is in deze tijd. Geruchtenmachine Geen wonder dan ook dat op deze Buchmesse de geruchten machine op de stands van de grote uitgeverijen lustig draait. Kluwer zou 80 man personeel kwijt moeten, Elsevier 100. Het Spectrum nog verder moeten afslanken en geen van drieën zouden nog veel nieu we titels uitgeven. De kleine uitgeverijen, behalve de echte literatuuruitgevers, zou het be ter gaan. Bekking in Amers foort is niet juichend maar zegt goede zaken te doen en zijn fonds nog steeds uit te breiden. „Ik blijf op zoek naar goede ideeën, ik breng ze en de mensen kopen ze", zegt hij. Uitgeverij De Haan staat er met „Het verstoorde leven" van Etty Hillesurh. De geruch tenmachine wil dat er 100.000 dollar betaald is voor de ver taalrechten door een Ameri kaanse uitgever. Nederlanders Op de onafzienbare lijst schrij vers die een lezing houden op deze beurs staan geen Neder landers. Dat wil echter niet zeggen dat er geen Nederland se schrijvers op de beurs aan wezig zijn. Harry Mulisch liet keurend zijn ogen dwalen langs de rijen literatuur, Rien Poortvliet beende door de gangpaden op zoek naar wie ziin tekeningen aanbood, Maarten 't Hart is gesigna leerd. Alles bij elkaar doen de Nederlandse auteurs het hele-( maal zo gek nog niet in Frankfurt. Ze beginnen gewild te raken bij buitenlandse uit gevers. Wolkers, Hermans, Oek de Jong, Lampo, 't Hart onder andere zijn toch gewild. Goed voor de schrijvers, goed voor de uitgevers, waarvan de managers 's avonds elkaar in de Lippizaner bar in het dure Frankfurter Hof sterke verha len opdissen onder het genot van de zoveelste wodka. Ster ke verhalen waarin de voor vertaalrechten geboden bedra gen steeds hoger oplopen, naarmate de avond vordert. En dat gaat dan nog maar om enkele tientallen van de klei ne 5700 uitgevers die hier met een stand op de beurs staan en om een betrekkelijk klein aan tal van de 295.000 boeken die ze uitgeven. Waardevast Thema van de beurs, de religie zou men een „waardevast" thema kunnen noemen. De uitgevers die godsdienstige boeken op de markt brengen zijn bijna de enige die niet kla gen over afnemende omzetten. God wil gelezen worden, dat is duidelijk. Het is alleen moei lijk om een keus te maken uit de vele honderden geloven, geloofjes, richtingen en wat dies meer zij. Want over alle staan hier wel boeken. Laat echter niemand denken dat dit een Frankfurter missionaire bevliegeing is: het is doodordi- naire handel met een geeste lijk tintje. Wel valt op dat er zoveel boeken tegen kernbe wapening en voor het milieu van christelijke huize zijn te vinden en dat boeken over Luther helemaal in zijn. Deze beurs kent ook zoals al tijd zijn, vaak kleurige, „thuis werkers". Zoals de Pool Jerzy Kowalczyk, die buiten aan een gammel tafeltje zijn eigen boek dat hij als ondertitel meegaf „Aanklacht tegen de Poolse veiligheidsdienst en te gen politici in Polen" —r staat te verkopen. Maar Polen is al weer voorbij en ontsnapt aan de aandacht van de massa. Goede zaken doet hij niet, boekjes over het neo nazisme zijn wel weer gewild. Trou wens een titel als „Vijf miljoen Duitsers: wij willen weer een Ftihrer hebben" liegt er dan ook niet om. Het is inmogelijk om in enkele dagen de hele Buchmesse te zien. Het is eveneens onmoge lijk om alle nieuws te vermel den, al was het dan ook min der dan andere jaren en werd het minder pompeus gebracht. Tendenzen zijn wel aan te ge ven. De tendens die het meest opvalt is die van de zorg om het bestaan, die bijna angst is, van de uitgevers. Dat maakt deze beurs, ondanks al dat mooie voor de boekenliefheb ber, een sombere beurs, waar onder straks de lezer te lijden krijg*- GERARD CRONE JVan onze correspondent e Cees Manders) driCAANSTAD Europa ■èen grotere rol gaan spelen ■■(het denken en handelen ij de katholieke kerk. De rropese bisschoppen en kar- ilen zullen zich bij het be- ■jr van hun bisdom, van '■i kerkprovincie, meer be st moeten zijn van het feit ;{ze Europeaan zijn en dat ze Jen met hün collega's uit' i-jere delen van Europa kun- en behoren samen te wer- I om nog beter het evange- lot de mensen te brengen, ■iis summier samengevat de conclusie van het vijfde Euro pese bisschoppen-symposium dat vrijdag in Rome is afgeslo ten. Europa betekent in deze contekst niet alleen West-Eu ropa of Europese Gemeen schap, maar geheel Europa, Oost en West, van IJsland tot Malta en van Portugal tot de Oeral. De Oostenrijkse kardi naal König (hij gaat in het Va- ticaan door voor de grootste Oost-Europa-expert van de kerk) verklaarde na afloop dat dit symposium hem overtuigd had van het nut van dit soort bijeenkomsten van bisschop pen van alle Europese landen. „Eerst stond ik er nogal gere serveerd tegenover en kon ik mezelf er niet toe brengen zo'n symposium bij te wonen. Maar nu ben ik bekeerd". ten tot stand te brengen tussen bisschoppen van Oost en West. Voor de Westeuropese bis»- schoppen is het, zo zei de kar dinaal, van groot belang hun Oosteuropese collega's te ont moeten, omdat het geloof in Oost-Europa nog die oorspron kelijke zuiverheid en kracht bezit. De Oosteuropese erva ring toont ook aan hoe de kerk en het geloof kunnen gedijen in uiterst moeilijke omstandig heden. Volgens kardinaal Ballestrero, voorzitter Van de Italiaanse bisschoppen-conferentie, zal de collegialiteit, de samenwer king tussen de Europese bis schoppen, de komende jaren meer aandacht krijgen. Op de vraag waarom de Europese bisschoppen zo traag zijn ge weest in het ontdekken van Europa en de mogelijkheden tot samenwerking binnen dit werelddeel, zei Ballestrero, dat de collegialiteit van de Euro pese bisschoppen geen doel in zichzelf is. Waar het om gaat is het brengen van „het Goede Nieuws", het Evangelie. En de bisschoppelijke collegialiteit is daarbij een uitstekend middel dat telkens beter gebruikt en verder toegepast zal moeten worden. Het slotdocument, dat nog zal worden vrijgegeven, geeft een opsomming van de opmerkin gen en voorstellen die door de 112 deelnemende bisschoppen, kardinalen en leken tijdens de commissie-vergaderingen zijn gedaan. -2 1 Terwijl het zoeken naar de onderzeeër gisteren onverminderd doorging, werd een zeilboot door een politievaartuig op veilige afstand gehouden van de plek waar de duikboot vermoedelijk ligt. Het afgelopen weekeinde trokken veel Zweden naar Hors Bay, waar de Zweedse marine nog steeds jacht maakt op een onderzeeër. Diverse hongerige magen van de bezoekers werden gevuld met hot-dogs, waardoor de verkoper in elk geval een goede dag had. '^Meubelfabrikanten zien §pejaarden wel zitten O.afj Nieuw in de sector demontabele meeneembeubelen is deze set, Bistro genaamd. De poten van de eettafel lopen door tot op 170 cm van de vloer. Bovenop bergruimte voor eetgerei. Snoe ren van lampen kunnen daar doorheen geleid worden, zodat de lampen keurig boven het tafelblad komen te hangen. Het ge heel wordt gecompleteerd met een viertal stoelen, met vrolijke stof bekleed. Een leuke mogelijkheid om de open keuken visu eel aan het oog te onttrekken of om in een woonkamer toch een intiem eethoekje te creëren. V en D-bungalows nu ook via ABN Vendorado, een werkmaatschappij van Vroom en Dreesmann, die zich bezig houdt met de exploitatie van luxe bungalowpar ken in Nederland en Duitsland, en de ABN zijn gaan samen werken in de verhuur van vakantiebungalows. De Vendorado- bungalows worden nu ook aangeboden door de 280 kantoren van de ABN. Int. ntfe bejaarden zijn lange tijd 14-11 »t stiefkind geweest van de kim eubelfabrikanten. De niet eer zo lenige woonconsu- ent moest zich met zijn wat rammere ledematen maar inpassen aan de zit- en 3apmeubelen van de econo- sch meest interessante oepen. Daar komt nu ver- 1M0 idering in. Nederland ver- ijst, het aantal bejaarden ordt zo groot, dat het voor i fabrikanten de moeite l02O"ont rekening te gaan hou- -;n met hun speciale woon- ensen. eerste resultaten waren chtbaar op de vakbeurzen afgelopen tijd, waar bin- en- en buitenlandse meubel- brikanten hun nieuwe col- cties toonden aan de wo- nginrichter. Er was een oot aanbod in uitstekende ejaarden-fauteuils, met of - inder verstelbare rugleu- ng, in verschillende zit- oogten en -diepten, en met jmleuningen die op juiste hoogte zitten, zodat ze vol doende steun bieden bij het gaan zitten en weer opstaan. Meestal zijn ze nog verrijd baar ook (gemakkelijk bij het verplaatsen), terwijl het ver stellen van de de rugleuning doorgaans vanuit zittende houding is te regelen, soms zelfs elektrisch. Ook in de beddensector ein delijk aandacht voor de wat stroever functionerende lede maten. Bedbodems op zi thoogte vergemakkelijken het in- en uitstappen; hoofd en/of voeteneind kunnen versteld worden. Overigens kan iedereen van een wat ho ger bed profiteren: minder belasting van de rug bij het opmaken. Tenslotte nog een nieuwtje voor de wat moeilijk uit de stoel komende tv-kijker. En dat zijn dus niet alleen bejaar den: een televisiekast (noten, eiken, mahonie) die op af stand automatisch geopend en gesloten kan worden. Op de vakbeurzen uiteraard ook veel nieuws voor jonge ren en de zich niet meer zo „piep" voelende woonconsu ment. Voor de groep daartus sen is er minder nieuws onder de zon, maar toch voldoende om het interieur op passende ijze te veranderen of aan te Pasteltinten Om een jeugdige smaak te hebben hoef je niet per se jong te zijn. Het aanbod in grenen meubelen zal zeker ook de 40-plusser aanspreken. Deze meubels zijn er in blank gelakte uitvoering, maar ook in geloogde kwaliteiten en zelfs is er grenen met een an tiek finish. Het kleurenbeeld in de sector „jong wonen" is zowel in de met stof als de met leer beklede zitmeubelen voornamelijk opgebouwd uit zachte pasteltinten, naast de primaire kleuren rood, blauw en geel, gecombineerd met zwart, grijs en wit. Streepjes zijn „in maar ook effen stof fen in gestepte uitvoering (doorgestikt). Handig is, dat de bekleding vaak bestaat uit een afneembare hoes. Een groot aanbod ook in slaapban ken, zo geconstrueerd dat de dubbele functie niet opvalt. Interessant voor kleinbehuis- den. Voor de mensen met een tra ditionele smaak is er nog steeds het eikehouten meubel, wel wat lichter en luchtiger dan enige jaren geleden. In deze categorie ook veel over- gestoffeerde bankstellen. Grootmoeders theemeubeltje met glazen deurtje is weer he lemaal terug. Folkloristisch Liefhebbers van folkloristi sche motieven kunnen hun hart ophalen aan meubels met echt Hindeloper handschil derwerk. Niet alleen kapstok ken of spiegels, maar ook complete slaapkamers, kin derkamers, hoekkasten, eet- hoeken en dekenkisten. Wie de voorkeur geeft aan een chique-modern interieur zal wat dieper in de buidel moeten tasten, maar vorm, originaliteit en kwaliteit vra gen nu eenmaal hun prijs. Heel bijzonder is bijvoorbeeld een ivoorkleurig manoubank- je, waarbij het manou (rotan) in de armleuningen in per spectief is verwerkt. Qua vormgeving zijn de manou- meubelen niet meer te verge lijken met de tuin- en serre meubelen van vroeger. Ten slotte de meubels van mes sing, met hun warme, geel gouden glans. Verfijnd vrou welijk. Mini portable video Volgend jaar brengt Philips ter completering van het Vi deo 2000 programma een mini portable videorecorder (185x70x214 mm, gewicht 2,1 kg) op de markt. De recorder heeft een kleinere omkeerba re cassette (108x20,5x72 mm) en kan met behulp van een mechanische adaptor in elke Video 2000 homerecorder worden ingelegd. Speelduur tweemaal een uur. Voeding: externe accu; desgewenst ook aansluiting mogelijk op de accu van de auto. Kostgeld Wat kan gevraagd worden voor kost en inwoning, bewassing en kinder-oppas?. Actuele vragen, zeker in een tijd waarin nog nooit zoveel mensen „inwoonden" en/of op kamers woonden als thans. Het Nationaal Bureau voor Budgetvoorlichting heeft voor mensen die met deze vragen zitten dus zowel verhuur der als huurder de brochure „Kostgeld" samengesteld, met suggesties hoe de vergoedingen aan kostgangers (of dat nu „vreemden" zijn of bijvoorbeeld eigen kinderen met een sala ris) kunnen worden berekend, wat wel of wat niet berekend kan worden en welke richtgetallen aangehouden kunnen wor den. Aangezien niemand verplicht is om kostgeld te vragen en het iedereen vrijstaat de hoogte van het bedrag zelf te bepalen, bevat de brochure dus geen voorschriften. Een tweetal hoofd stukken zijn gewijd aan twee nauw met kostgeld verband hou dende zaken, namelijk de kosten voor bewassing en kinderop pas. Behalve huurders en verhuurders kunnen ook maatschap pelijk werkers, kamerverhuurbedrijven e.a. voordeel hebben bij deze uitgave. Te bestellen door overschrijving van f 4,50 op giro 368700 van het NIBUD te Den Haag. Werkkruk lastafel Voor doe-het-zelvers brengt Ferm Bakker te Ge- nemuiden een opvouwbare werkkruk en lastafel (Jol ly). De kruk (f 41,50) is ge schikt voor allerlei andere dhz-werkzaamheden. De lastafel (f 125,-) heeft een werkgedeelte van vuurvast steen, is inklapbaar en verstelbaar in drie stan den. Reeds eerder bracht men een autogeen lasap paraat op de markt. Inlich tingen 05208-55077. Voorzetramen Inmaken en bewaren er steeds meer voorzetra- en op de markt komen is lig dat er een uniforme rantieregeling komt van nminste vijftien jaar op fa- icagefouten, kleurechtheid vormvastheid van het sy- »m. Ir. B. Duhoux van het fderlands Christelijk Insti- ut voor Volkshuisvesting eft daarvoor gepleit op een rlichtingsbijeenkomst van ft Bouwcentrum te Rotter- Voor dubbel glas be- reeds kwaliteitseisen. Bouwcentrum beschikt eds over een „documentatie torzetramen". Een eerste lp zou kunnen zijn, syste- en aan deze documentatie te n. Volgens ir Duhoux len alleen voorzetraam- men die in deze docu- fntatie zijn opgenomen voor ibsidie in aanmerking moe- n komen. Aan voorzetramen geen gebrek. Elke doe-het-zelver kan ze op eenvoudige wijze aanbrengen. Het inmaken van groente en fruit, vroeger in vele huishoudens een regelmatig terugkerende bezigheid, waar het hele gezin bij Werd ingeschakeld, raakt weer in zwang. „Er bestaat geen lek kerder eten dan wat je als zaadje in de grond hebt gestopt, een groeiseizoen lang verzorgd en daarna hebt ingemaakt en be waard", zegt Hans Donderwinkel, de schrijver van „Inmaken en bewaren", een uitgave van De Kleine Aarde, het voorlich tingscentrum dat belangstelling wil wekken voor een leefwijze die zowel voor mens als milieu aanvaardbaar is. Donderwinkel experimenteert al jaren met ecologisch geteelde produkten en inmaakmethodes en wil daar nu anderen van laten meeprofite ren. Uiteraard wordt diepvriezen in dit „alternatieve" boekje niet aanbevolen. Energieverslindend. Ook methodes als inzou ten, die de voedingswaarde teveel benadelen, komen niet in aanmerking. Om die reden is geweckte groente geen ideale in maak, tenzij deze maar korte tijd wordt gesteriliseerd. In de ekologische keuken geniet ook suiker niet zo'n beste reputatie. Het is echter heel goed mogelijk jam zonder suiker te maken. Het boekje is verkrijgbaar in de boekhandel of te bestellen door overmaking van f 5,- f 2,50 verzendkosten op giro 52730 van De Kleine Aarde, Boxtel, onder vermelding „Inma ken".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11