Kabinet effent weg voor bezuinigingen 8Vz% 1 Zes jaar geëist egen Molukkers kNT'TE'K BEURS 8/9/10 CeidócGourant KORTING OP ONDERWIJSSALARISSEN Nederland kerkhof van conciliaire initiatieven GOTJDA Italianen eisen meer controle op zuiverings acties Libanezen Polen terug onder het juk 5M [NNENLAND/BUITENLAND LE1DSE COURANT ZATERDAG 9 OCTOBER 1982 PAGINA S >rd Noel-Baker erleden NDEN Lord Noel-Ba- de voormalige Labour- nister die in 1959 de No- prijs voor de vrede ont- jg, is gisteren in zijn wo- ig in Londen op 92-jarige ftijd overleden. Philip el-Baker maakte bijna :rtig jaar deel uit van het gerhuis en was enkele ilen minister. Zestig jaar ig beijverde hij zich voor vrede, van begin jaren '20 iens zijn werk op de Vol- ibond, tot zijn oproepen beëindiging van de bewa- lingswedloop in de afge- ten jaren. Gehandicapte apen bedreigen toeristen PEKING Bezoekers van de berg Emei in de Chinese provincie Sichuan hebben giste ren de raad gekregen apenootjes of fruit mee te nemen om zich een trio van gehandicapte apen van het lijf te houden, die het op toeris ten hebben voorzien. Dit jaar hebben zich al zestig incidenten op de berg voorgedaan, waarvan de meeste het werk zijn geweest van drie oude schavuiten een met een hazelip, een ander met maar een oog en de derde met een vinger te weinig. Ze grissen handtassen, fototoestellen en horloges weg en werpen die in een dal. Chinezen die de berg Emei bezoeken, doen er volgens het ad- vjes goed aan, apenootjes of fruit in papier verpakt mee te nemen, zodat zij kunnen ont komen, als de apen het druk hebben met pellen en uitpakken. Leven 0,7 procent duurder DEN HAAG De kosten van levensonderhoud zijn tussen mid den augustus en midden septem ber met 0,7 procent omhoog ge gaan. Duurder werden kleding, eieren, schoeisel, sigaretten en verse groenten. Goedkoper wer den vers fruit, margarine, twee dehands auto's en aardappelen. Dat blijkt uit het gisteren door Economische Zaken gepubliceer de prijsindexcijfer van de gezins consumptie. Ten opzichte van het cijfer van december 1981 is het prijsindexcijfer nu 4,3 procent ge stegen. De verwachting is dat de inflatie dit jaar rond de zes pro cent zal uitkomen. Loodgehalte benzine omlaag DEN HAAG Het loodgehalte van benzine zal de komende vier jaar moe ten dalen van 0,4 gram per liter tot 0,15 gram. Om te voorkomen dat als ver vanging het ook schadelijke benzeen wordt toegevoegd, is ook daarvoor per midden 1986 een maximumgehalte vastgesteld. De ministerraad heeft gis teren ingestemd met een voorstel van staatssecretaris Lambers (volksgezond heid en milieuhygiëne) om hiervan een Koninklijk Besluit te maken. De maat regel loopt in de pas met de ontwikke lingen in de andere EG-landen. De pe riode van vief jaar is nodig voor de raf finaderijen om hun produktieproces aan te passen, zo licht het departement van de staatssecretaris toe. Massamoorden in Guatemala GUATEMALESTAD Tussen maart en juli dit jaar hebben in Gua temala meer dan tweeduizend man nen, vrouwen en kinderen een ge welddadige dood gevonden. Dit meldt Amnesty International in zijn rapport over Guatemala. Ooggetui gen, onder anderen enkele Noord- amerikaanse vrouwelijke religieuzen, die Guatemala hebben bezocht, heb ben ook massamoorden gemeld. Zo wel van de kerk als van arbeidersor ganisaties hebben woordvoerders te genover Amnesty International be vestigd, dat het leger onschuldige mannen heeft onthoofd. Vrouwen werden eveneens gedood, terwijl kin deren zelfs levend werden verbrand. rfrig Constantijn, de der- zoon van koningin Bea- .rkt.|c en prins Claus, viert ihjknstaande maandag zijn g'j.|e verjaardag. ard,| een eer- Muzie tussen 3rd- philips en elgische ïkbonden tfDHOVEN Er is een iflict ontstaan tussen de gische vakbonden ABBV ACW en Philips over de ivullingsregeling op de kin- rbijslag. Omdat de kinder dag in België hoger is dan Nederland, geeft Philips de m 2500 Belgen die in Ne- landse fabrieken werken,- aanvulling op de Neder- dse kinderbijslag. Door een angs afgekondigde rege- gsmaatregel is volgens Phi- de kinderbijslag in Belgie laagd met 500 frank per and. Voor Philips is die atregel dan ook aanleiding veest om de aanvullende kering eveneens met 500 ok te verminderen. Beide den zeggen dat het om een ale regeling gaat die niets kinderbijslag heeft te ma- en Philips dus evenmin, 'endien zijn de bonden boos de onderneming omdat e tot verlaging is overge- n zonder overleg. ent ■di- id-Philips- recteur eist rkoopstop boek IDHOVEN Het boek ndhoven 1933-1945" van de dhovense journalist Frans ckers moet uit de handel rden genomen. Verder et Dekkers worden verbo- nog ooit iets te publiceren ;r oud-Philips-directeur mr. de Graaff. Deze eisen stelt H. Utermark in een kort ling dat hij namens De laff tegen Dekkers en diens ;everij heeft aangespannen. geding dient op 21 oktober >r de president van de htbank in Den Bosch. Mr. Graaff heeft de basis ge- I voor de Philips-politie, volgens Dekkers in de iroorlogse jaren een zekere te van terreur uitoefende Ier socialisten, commünis- en buitenlanders in Eind- ren. De auteur suggereert het boek verder dat mr. De aaff belangrijke gegevens de Duitsers heeft ver- ikt. Mr. De Graaff, die vo- jaar het ere-verzetskruis ieg wegens zijn verdiensten ens de oorlogsjaren, ont- it de beschuldigingen van kkers nadrukkelijk. iptheidsactie msterdamse ïlitie ^fëindigd STERDAM De Amster- nse politie is gistermiddag topt met de stiptheidsactie het gnaal", die maandag was len [onnen. De bonden bestem- ar. en de actie als succesvol. De elpunten, die de grote rkdruk op het hoofdstede- e korps veroorzaken, zijn lr°t ir hun mening duidelijk ir voren gekomen. De mi- Ie" ters van justie en binnen- ge- dse zaken lieten overigens teren in een reactie op de "fc-ie van de Amsterdamse po- de, e we en, dat zij niet van de* n zijn om ten behoeve van be-de hoofdstad werkzame po- 59(1 e -ambtenaren afzonderlijke she anciele voorzieningen van ks- identele dan wel structurele d te treffen. De politiebon- i hebben hierop teleurge- ld gereageerd, en hebben igekondigd zich te beraden tr verdere stappen. DEN HAAG De huidi ge ministerraad is ak koord gegaan met twee wetsontwerpen, waardoor het volgende kabinet des gewenst tijdig bepaalde bezuinigingen kan door voeren. Het gaat om een inhouding van 1,65 pro cent op het salaris van on derwijspersoneel en het beëindigen van toeslagen op een aantal sociale uit keringen. Bij elkaar kun nen die maatregelen vol gend jaar een bezuiniging van ruim een half miljard opleveren. De korting op de (bruto) on- derwijssalarissen moet volgend jaar 278 miljoen gulden ople veren. Mochten volgend jaar in het overleg met de vakbon den verdere besparingen op de begroting van het departement van Onderwijs en Wetenscha pen mogelijk blijken, dan zal de inhouding evenredig wor den verminderd. Als bijvoor beeld voor 1984 een besparing van twintig procent van 278 miljoen wordt afgesproken, zal in dat jaar de korting worden verminderd tot 1,32 procent. Mensen die voor 1 januari 1980 recht kregen op een uitkering of pensioen krachtens de WAO, WW of één van de re gelingen voor slachtoffers tij dens de tweede wereldoorlog hebben nu nog recht op een toeslag. Dit ter compensatie van de inhouding van de zoge heten vereveningsbijdrage die vanaf 1 januari '80 wordt ge heven over alle sociale uitke ringen. Nu de financiëel-eco- nomische omstandigheden zo slecht zijn, moeten die toesla gen maar verdwijnen, is de re denering. Als het nieuwe kabi net deze gedachtengang deelt en daar ziet het wel naar uit dan levert deze maatre gel in 1983 een besparing op van 230 miljoen gulden. DR. GODDIJN: OOSTERBEEK Katholiek Nederland gold voor het tweede Vaticaans concilie als een trouwe zoon van Rome en dacht zich wel iets te kunnen veroorloven. Maar Nederland had in de ogen van Rome, dat ook ogen in Nederland had, telkens iets misdaan. Neder land werd daar als des te gevaarlijker beschouwd, om dat allerlei initiatieven wereldwijd bekend werden en veel steun kregen. Nederland was zo in veel opzichten koploper in het in praktijk brengen van de idealen van het concilie. Dat zei de Tilburgse godsdienstsocioloog prof. dr. W.J.J.O. God- dijn in een inleiding op de conferentie van het Nederlands Ge sprek Centrum die onder het thema „Ontwikkelingen in de Ka tholieke Kerk ip Nederland, 1960-1982" vandaag en gisteren in Oosterbeek is gehouden. Goddijn noemde het de vraag of de uit holling van het katholicisme te wijten is aan de vernieuwingen in de kerk sinds het concilie of dat ze nog groter zou zijn ge weest, als de vernieuwing niet had plaatsgevonden. Hij wees erop, dat katholiek Nederland als geheel een plaats in de Neder landse samenleving had verworven, maar dat de individuele ka tholiek nog nauwelijks had leren omgaan met de vrijheid die hem werd toebedeeld. Bij het zoeken naar oorzaken voor de achteruitgang van het Nederlands katholicisme sinds het begin van de jaren zeventig is het volgens prof. Goddijn belangrijk, dat Nederland voor Rome proefkonijn was. Rome koos na 1970 voor een conservatieve, voor-conciliaire weg en gebruikte Ne derland om die keuze aan iedereen te laten zien. Het tot dan toe eensgezinde bisschoppencollege werd heel bewust gebroken. Ne derland werd het kerkhof, waar alle initiatieven op bevel van Rome begraven moesten worden. Toespraak Koningin Beatrix heeft gisteren in het Rijksmuseum in Amsterdam de ruim 1000 Amerikanen toege sproken die op uitnodiging van de Nederlandse regering de afgelopen dagen door ons land heb ben gereisd. Bij de ontvangst van de Amerikaanse gasten waren onder anderen premier Van Agt, minister Terlouw en loco-burgemeester Wolffensperger van Amsterdam, aanwezig. Buiten werden door de politie 30 jongelui aangehouden die ervan verdacht werden de orde te willen verstoren. ASSEN De officier van jus titie bij de rechtbank in Assen, mr Zwerwer, heeft gisteren gevangenisstraffen van zes jaar geëist tegen alle acht aan wezige Molukkers die worden verdacht van de beschieting van een politieauto op 11 juni van dit jaar in Assen. Vojgens de officier is er geen aanlei ding om per persoon verschil lende straffen op te leggen. Hij achtte poging tot moord in alle acht gevallen bewezen. De advocaten van het achttal hadden donderdag al ver klaard dat het bewijs onrecht matig is verkregen. Zij pleitten ervoor dat de rechtbank het openbaar ministerie niet ont vankelijk verklaard. Gisteren voerden de raadslieden nietig heid van de dagvaardingen en vrijspraak wegens gebrek aan bewijs aan. De verdachten zelf volhardden in hun stilzwijgen. Aan de officier van justitie werd verweten dat hij bij de reconstructie van het gebeurde in zijn requisitoir wel erg makkelijk het een uit het an der afleidt en al redenerend de poging tot moord denkt te be wijzen. Vooral het feit dat de officier een bijeenkomst ten huize van verdachte P. (Por- mes) en wat daar mogelijk is besproken aangrijpt om daar mee de voorbedachte rade te reconstrueren is de verdedi ging in het verkeerde keelgat geschoten. Zeven van de acht verdachten maakten gebruik van het voe ren van het laatste woord. Zij verklaarden onschuldig te zijn en hekelden het optreden van de politie en het openbaar mi nisterie. De rechtbank doet 21 oktober uitspraak. ADVERTENTIES j Nu ook voor kleine huurders een eigen kantoorruimte. Vanaf ca. 80 m? Eindelijk is er voor u een mogelijkheid splinternieuwe kantoorruimte te hurer in de grootte die u wenst en direkt te betrekken. Huurprijzen vanaf f 15.000,- per jaar excl. B.T.W. (is 80 m2). Het kantoorgebpuw ligt aan de rand van Lei Bij het bekende overdekte shopping centre „Winkelhor. Twintig T\ minuten van de grote steden en Schiphol. Belangstelling? Stuur een schouwburg comple 48 standhouders bieden u een huis vol verrassingen, van vroeg 17e eeuw t.e.m. Art Deco. vrijdag zaterdag zondag oktober oktobei ll-18u 11-18u ROME Premier Spandolini van Italië heeft gisteren in persoonlijke boodschappen aan de presidenten van de VS en Frankrijk uiting gegeven van zijn „zeer grote bezorgdheid" over vermeende mishandeling van Pales- tijnen door Libanese troepen in Beiroet. De premier drong aan op grotere bevoegdheden van het coördi natiecomité, dat wordt gevormd door de ambassadeurs in Bei roet door de drie landen die deelnemen aan de multinationale vredesmacht en door de Libanese autoriteiten. Spandolini wil dat het comité nauwkeurige garanties krijgt inzake en tevoren wordt ingelicht over aard en doel van de Libanese acties. Bewo ners van Palestijnse vluchtelingenkampen spreken van driehon derd arrestaties die afgelopen donderdag zijn verricht. Zij zeiden dat de razzia's 's nachts worden uitgevoerd en dat zieken en kin deren niet worden ontzien. De Israëlische regering heeft gisteren officieel de kranteberich- ten tegengesproken dat Israël zou instemmen met het vertrek van de Palestijnen en Syriërs, tegelijk met dan van de Israëli sche militairen. Israël blijft dus bij de voorwaarde dat Israëlische militairen Libanon alleen verlaten, wanneer de Palestijnse strij ders al vertrokken zijn. Israël heeft de VS gisteren verzocht om financiële bijstand tot een bedrag van 3,1 miljard dollar (8,3 miljard gulden) voor het begrotingsjaar dat in oktober '83 ingaat. Van het bedrag is 1,9 miljard dollar bestemd voor militaire doeleinden. Dit is gisteren door de Israëlische televisie bekendgemaakt. „Vakbondswet kan nieuwe golf protesten veroorzaken" (Vervolg voorpagina) Tien tegenstemmers en negen blanco stemmen, betekenen voor veel Polen nog een aan gename verrassing. Velen had den verondersteld dat de nieu we maatregelen die de Polen de afgelopen weken als een voldongen feit zijn gepresen teerd, met unanieme stemmen zouden worden aangenomen. Een van de tegenstemmers, Janusz Zablocki, vertegen woordiger van de rooms-ka- tholieke parlementsleden, zei te vrezen, dat de wet aanlei ding zal geven tot een nieuwe golf van protestacties. „Wij zien het als onze taak ervoor te waarschuwen dat werkelij ke orde en rust alleen valt te bereiken, wanneer de sociale partners tot een akkoord ko men", zo zie hij. „Het is dan ook niet verstandig Solidariteit te liquideren". De Nederlandse regering heeft gisteren verklaard de jongste maatregelen tegen Solidariteit te betreuren, „die het hervat ten van de dialoog met alle ge ledingen van de maatschappij ernstig zullen bemoeilijken". Internationale druk op het Poolse regime is noodzakelijk opdat de vakbondsrechten voor Solidariteit worden her steld. Dit stelde de PvdA gis teravond in een reactie. De Nederlandse vakcentrales FNV en CNV zijn zeer veront waardigd over het defintitef verbieden van Solidariteit. De bonden gaan zich volgende week beraden over verdere stappen, eventueel in samen werking met de internationale vakbeweging. De Internationale Arbeidsor ganisatie (ILO), een belangrijk orgaan van de Verenigde Na ties heeft Polen gisteren laten weten dat het verbieden van de vrije vakcentrale Solidari teit betreurenswaardig is. Het moment van de heiligverklaring van de Poolse pater Kolbe dit weekeinde in Rome, dat de aandacht van de Polen volledig opeist, is door het regime van generaal Jaruzelski op cynische wijze uitgekozen om de ontbinding te regelen van de vakbond Solidariteit. SlNDS de afkondiging van de staat van beleg heeft generaal Jaruzelski geprobeerd tot een verstandhouding te komen met Solidariteit. Daarbij zou de vakbond haar politieke acti viteiten moeten opgeven en louter en alleen nog maar moe ten gpkomen voor de directe belangen van de arbeiders. Een mogelijke dialoog tussen de machthebbers en Solidariteit, waartoe ook door de Kerk was opgeroepen, moest echter wel stranden omdat de vakbond met de rug tegen de muur was gezet door de gevangenneming van de voornaamste vak bondsleiders en het verbod op vakbondsactiviteiten. De massale herdenking in augustus van de tweede verjaar dag van de vakbond tegen de zin van de Poolse autoriteiten in moet niet vreemd zijn geweest aan de stap die nu geno men wordt. Jaruzelski zal onder druk van de Russen de splijtzwam hebben moeten verwijderen die in hun ogen Soli dariteit in de Poolse samenleving was. In de wetsvoorstellen die dit weekeinde zullen worden goedgekeurd keren op ter mijn de staatsgeleide vakbonden terug en wordt de Polen de zo moeizaam veroverde eigen organisatie uit handen gesla gen. De dialoog die het regime had willen voeren op voor waarden welke het zelf vantevoren had gesteld, is een grote mislukking geworden en nu kiest men openlijk voor de con frontatie. De machthebbers verschaffen zich het middel om nog gemakkelijker dan tot nu toe korte metten te maken met Solidariteit, waarvan de voormannen al voor een belangrijk deel de afgelopen weken waren opgepakt. BEROOFD van zijn leiders staat het overgebleven kader van de vakbond voor de onoverzienbare taak het bestaan in de illegaliteit te rekken. Voor de zoveelste maal moeten de zwaar geteisterde Polen onder het juk door. De politieke plu riformiteit die tijdens de "vijfhonderd dagen van Solidari teit" een realiteit was geworden, zal vervagen tot een herin nering. Maar in het Polen van vandaag waar herinneringen aan betere tijden een van de voornaamste drijfveren zijn om de toekomst te veranderen, is die herinnering voor de vazal politici in Warschau een nachtmerrie, waaraan zij onophou delijk zullen worden herinnerd. Gevangenneming Juan Carlos eerste doel van staatsgreep MADRID De gevangenne ming van koning Juan Carlos was het eerste doel van de mi litaire staatsgreep die in Span je aan de vooravond van de verkiezingen eind deze maand, had moeten plaatsvin den. Dit heeft de Spaanse mi nister van binnenlandse za ken, Juan José Ronson, ge zegd. Zijn uitlatingen en meer details over het jongste kom- plot zijn gisteren in de Spaanse pers gepubliceerd. De komplotteurs van het mili taire avontuur, drie kolonels die zich nu in voorlopige hech tenis bevinden, waren van plan elite-troepen te gebrui ken om koning Juan Carlos in gijzeling te nemen, strategi sche verdedigings- en commu nicatiecentra te bezetten en politieke leiders in hechtenis te nemen. Dit blijkt uit 500 pa gina's aantekeningen van de staatsgreepplannen, die de vei- Mgheidsdienst heeft ontdekt. Volgens de minister was de •voornaamste organisator van het komplot generaal Jaime Milans del Bosch, die een straf van dertig jaar uitzit voor zijn aandeel in de vorige mislukte militaire actie. In de media is ook veel aan dacht gegeven aan het feit, dat zich onder de documenten propagandamateriaal bevindt van de rechts-extremistische geheime bond „Spaanse Mili- i taire Unie". Van officiële zijde is steeds ontkent dat deze al voor de Spaanse burgeroorlog van '36-'39 bekende organisa tie opnieuw opgericht zou zijn. Bij afzonderlijke aanvallen in Pamplona en Bilbao in Spaans Baskenland is gisteren een di recteur van een verzekerings maatschappij gedood en een lid van de Guardia Civil ern stig gewond. Volgens de politie lijken de aanslagen het werk van de ETA te zijn. Lambsdorff: VS wil praten over stoppen sancties pijpleiding BONN De Verenigde Staten zijn bereid met hun Westeurope- se bondgenoten te praten over mogelijkheden voor beëindiging van de Amerikaanse sancties tegen de Siberische gaspijpleiding. Dit heeft de Westduitse minister van economische zaken, Otto Lambsdorff, gisteren verklaard in een radio-interview. Hij ba seerde deze uitspraak op besprekingen die de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher, dinsdag heeft gehad met zijn Amerikaanse ambtsgenoot George Shulz. I srAARDEPOsrro 2 jaar vast. Ml Spaardeposito's van Staal Bankiers. Een toonbeeld van eenvoud met die, als vanouds bekende, hoge rentevergoeding. Bedragen kunt u giraal via bank- of postrekening overboeken of storten aan onze kas. Gedurende de gehele looptijd geldt het aanvankelijk vastgestelde rentepercentage. De rente komt jaarlijks ter beschikking. Uiteraard kunnen ook spaardeposito's geplaatst worden voor: 1 jaar vast 8%, 3 jaar vast 9%, 4 jaar vast 9'/i% en 5 jaar vast 10%. U kunt bedragen vanaf 1.000,- overboeken op onze bankrekening nr. 26.64.57.282 of op onze postrekening nr. 473501 onder vermelding van spaardeposito en de door u gewenste looptijd. Bel voor meer informatie onze afdeling spaargelden. De heer drs. D.C. van Enthoven, Mej. I. Schoen en Mej. J. Voogt kunnen u volledig informeren. Op uw verzoek zenden wij u onze spaarbrochure. 'luvvtnnjdw wijzigingen voorbehouden. Rmkiers Vandaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8. Postbus 327, 2501 CH Den Haag, tel. 070-469480.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5