Jubileumviering bij opening van de nieuwe Hummelhof Standwerker zoekt rech t bij gemeente Oegstgeest 50 JAAR OPENBAAR ONDERWIJS NOORDWIJK WIL VERHOEVEN KON INPAKKEN K|gr REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 PAGINA IN NOORDWIJK De ope ning van de nieuwbouw, waardoor de kleuter school Hummelhof ver bonden is aan de Openba re. School, is reden voor een groots feest 15 okto ber in Noordwijk. Niet al leen de opening wordt die dag gevierd, maaf ook het feit dat de Openbare School, bijgenaamd de Witte School", vijftig jaar bestaat en dat Noordwijk ook 35 jaar openbaar/neu traal kleuteronderwijs kent. Eigenlijk bestaat de lagere school al 51 jaar, maar de jubi leumviering is uitgesteld zodat ze samen kon vallen met de opening van de buur-kleuter- school. Op de feestdag zal de nu al gevormde basisschool (volgens de wet wordt dat pas officieel in 1983) ook een nieu we naam krijgen. Die naam wordt ,,De Witte School", een naam, die eigenlijk al jaren in de wandeling werd gegeven aan de school, maar die nu dus offcieel wordt. De nieuwbouw voor de Hum melhof is dit schooljaar al in gebruik genomen. Daarvoor waren de kleuters al 18 jaar gehuisvest in een houten ge bouwtje even verderop de Van Panhuysstraat. De Hummelhof was de voortzetting van de neutrale kleuterschool Dobbel- man, die 35 jaar geleden begon aan de Prins Hendrikweg. De lagere school heeft een iets oudere geschiedenis, tenminste wat het witte boerderijachtige gebouw aan de Van Panhuys straat betreft. Dat kwam er in 1931, maar al in 1611 beschik- ten de Noordwijkers over een buitenschooltje waarvoor de Rekeningmeesters van de Grafelijkheid van Holland een stuk duingrond beschikbaar hadden gesteld. Later, in 1959, kwamen er twee gemeente scholen, één aan „Zee" en één aan de Voorstraat in Noord- wijk-Binnen. In 1930 werd be sloten dat die samen een school moesten vormen. De plannen waren snel gemaakt voor de school, die met zijn l- vorm en rieten dak meer aan een boerderij dan aan een school doet denken. De leer lingen, 61 in getal, konden hun onderkomen op 24 augus tus 1931 in gebruik nemen. In middels telt de school aan de Van Panhuysstraat 185 lagere schoolleerlingen en 65 kleuters en gaat een aanvraag voor een derde kleuterjuf de deur uit. De school begon met vijf loka len en drie klassen. Jarenlang werd van noodlokalen elders in het dorp gebruik gemaakt, maar in 1970 werden twee nieuwe lokalen ingewijd, die aan de school werden ge bouwd met extra toiletten, een lerarenkamer en een gang. De school bleef echter groeien en na weer een periode van nood- lokalen werden in 1973 nog twee nieuwe lokalen in ge bruik genomen. De school bleef echter groeien en uitein delijk werden de Openbare school en Hummelhof opge splitst; Een deel van de leer lingen verhuisde in 1979 naar de wijk Boerenburg om daar in de nieuwe openbare school Klaverweide onderwijs te krij gen. Overigens ging de beginperio de van de school niet over ro zen, getuige de enorme brief wisseling uit 1931-1932 over de verwarming. De nieuwbouw was voorzien van een gasver- warming, maar door gebrek aan afvoer en ventilatie kwa men er klachten. Uiteindelijk werd overgestapt op warmwa terverwarming op cokesstook. Het houten fietsenrek moest er in de bezettingsjaren aan geloven en dienen als brand stof en ook kende men in 1932 enorme vernielingen. In een boze brief van 4 april 1932 wordt gesproken van „schan delijke vernielingen", omdat er in korte tijd dertig ruiten van de school waren inge gooid, het rieten dak zwaar ge havend was door gegooi met stenen en het grasveld totaal kapot gemaakt was. De jubilea van de school wor den 15 oktober gevierd met een grote reünie voor alle oud- leerlingen, oud-leerkrachten en ex-leden van de oudercom missie. De feestcommissie ver zoekt daarom iedereen, die nog oude klassefoto's en ander materiaal heeft, dat ter be schikking te stellen voor een grote tentoonstelling op de feestdag. .Contactpersoon van de commissie is J. Heus, Wil- helminastraat 44 in Noord wijk. ASTRID SCHOORDIJK OECSTGEEST Het is een nog wat koele dins dagochtend in mei als Wil Verhoeven op de markt aan de Lijtweg in Oegst- geest arriveert. Wil Ver hoeven, standwerker en woonachtig in Oegstgeest wil op de markt in zijn ei gen dorp zijn onnavolgba re groenteschaaf gaan de monstreren. Hij weet dat er een kans bestaat dat hij niet aan de bak komt. De markt in Oegstgeest heeft maar één standwerkers- plaats en als er meerdere standwerkers zijn, moet er geloot worden. Verhoeven arriveert voor elf uur s'morgens. Om elf uur wordt er immers geloot als er meerdere gegadig den zijn. Er staat hem een teleurstelling te wachten. De overijverige marktmeester heeft de enige standwerkersplaats al verge ven aan een luidruchtige han delaar in koperpoets. Wil Ver hoeven maakt bezwaren. Er moet immers eerst geloot wor den. De marktmeester geeft zijn fout toe. ..Ik dacht dat er niemand anders zou komen. Maar ja, het is nou eenmaal zo, de enige plaats is vergeven dus ga maar weer weg". Verhoe ven neemt er geen genoegen mee. Hij bezigt wat krachtter- men en gaat op het gemeente huis verhaal halen. Het wordt het begin van een langdurige briefwisseling. Stille kramer Bovenstaande gebeurtenis speelde zich af op dinsdag 19 mei 1981. Voor wat betreft de gemeente Oegstgeest is de zaak inmiddels afgedaan. Voor Wil Verhoeven eigenlijk niet. Hij voelt zich door het ge meentebestuur van zijn eigen woonplaats in zijn hemd gezet. „Ik begrijp niet dat ze een marktmeester, die zijn fout toegeeft zo de hand boven het hoofd houden. Ik heb op de bewuste dag nog voorgesteld om dan maar voor een keer twee standwerkers op de markt toe te laten. Koperpoets en groenteschaven bijten el kaar niet en het was mogelijk om ons ver uit elkaar te zet ten. Ook de „stille kramers" (marktkooplieden die hun waar zonder demonstraties verkopen) zouden daar geen last van hebben. Er zat een gat in de markt, niet alle kramen waren bezet dus de kans dat het publiek samendromt bij een standwerker en een stille kramer aan het oog onttrekt was niet erg groot. Ik had wel gouden tientjes voor vijf gul den moeten verkopen om dat voor elkaar te krijgen", aldus Verhoeven. „Die markt in Oegstgeest kan trouwens best wel een pu bliekstrekker gebruiken. Een standwerker is ook een soort artiest. Ik wil mezelf niet de hemel inprijzen, maar ik was laatst op een standwerkerscon cours op de Albert Cuyp in Amsterdam en daar heb ik de mensen goed aan het lachen gekregen met mijn demonstra tie", aldus Verhoeven, wiens schoorsteenmantel thuis vol staat met bekers die hij in de Marktverordening Aangezien Verhoeven de ver antwoordelijke wethouder niet persoonlijk kon bereiken, schreef hij een brief waarin hij om opheldering verzocht en schadevergoeding eiste. „Om dat ik onterecht niet mocht staan op de markt in Oegst geest ben ik er énkele honder den guldens bij ingeschoten. Ik was namelijk zo kwaad, dat ik niet meer geprobeerd heb om op een andere markt aan de slag te komen. Als standwer ker weet je dat vaak met an dere standwerkers moet loten om de beschikbare plaatsen. Als ik in Rotterdam wordt uit geloot probeer ik het bijvoor beeld in Dordrecht of in Mon ster, of ik ga nog wel verder van huis". Op zijn brief kreeg hij ten antwoord dat de mark- meester juist had gehandeld omdat in de marktverordening stond dat er om kwart voor elf geloot moest worden voor de enige standwerkplaats tussen 50 stille kramen. „Ik dacht toen: ik heb geen been om op te staan als dat er zwart op wit staat en ik heb de zaak toen een tijdje laten rusten", aldus Wil Verhoeven. Nieuw Toen de gemeenteraad van Oegstgeest op 2 februari 1982 echter een nieuwe marktver ordening aannam was de de interesse van standwerker Verhoeven weer gewekt. „Ik heb toen een exemplaar van- de oude en de nieuwe markt verordening aangevraagd en die vergeleken. Groot was mijn verbazing toen bleek dat er in de oude verordening he lemaal geen tijd voor de loting stond aangegeven. Bovendien werd er gesproken van stand werkers, dus volgens de oude verordening hadden er op 18 mei 1982 best twee kunnen staan. De nieuwe marktveror dening hadden ze keurig aan mijn grieven aangepast. Er staat nu duidelijk in dat een kwartier voor aanvang van de markt wordt geloot, dat is dus kwart voor elf en er wordt melding gemaakt van één standwerker". Nieuwe brieven van Verhoe ven aan de gemeente Oegst geest leverden weinig resul taat op. Op een aangetekende brief die in mei van dit jaar door hem werd verstuurd kwam als reactie een brief waarin werd gesteld, dat er in derdaad geen tijd van loting in de oude marktverordening stond, maar dat in de praktijk een kwartier voor aanvang, dus om kwart voor elf werd geloot. „En dat is ook niet waar, want bij alle standwer kers was bekend dat er om elf uur werd geloot, dat heb ik nagevraagd", aldus Verhoe ven. Afgedaan Wil Verhoeven stuurde ver volgens een nogal nijdige brief, waarin hij het gemeen tebestuur in bedekte termen voor leugenaar uitmaakte. De reactie was een zeer korte brief, waarin de zaak als afge daan werd beschouwd. „Ik ge loof inderdaad niet dat het zin heeft om nog verder op de zaak door te gaan. Schadever goeding interesseert me niet meer, het valt me alleen tegen dat ik nota bene in mijn eigen gemeente zo wordt afge scheept. Ik heb nog even de Leidse advocaat mr. Schaper ingeschakeld, die heeft voor mij naar de gemeente gebeld maar voelde zich eveneens met een kluitje in het riet ge stuurd. Hij vond dat ik schof terig behandeld was, maar had geen tijd om verder op de zaak door te gaan Wethouder mevrouw T.L. Blom-De Koek van Leeuwen, die de marktzaken voor de ge meente Oegstgeest behartigt is van mening dat de mark tmeester indertijd juist heeft gehandeld. „Het is natuurlijk wel lang geleden, maar vol gens mij was de heer Verhoe ven toen te laat om te loten en heeft de markmeester de plaats aan een ander toegewe zen. Het kan ook zijn dat er toen sprake was van een mis verstand, dat hij aanvankelijk op tijd was, toen is weggegaan en weer te laat terugkwam. De precieze toedracht is nauwe lijks meer te achterhalen. Hoe het ook zij, het is jammer dat het nu zo gelopen is. Ik zou in elk geval niet weten hoe je dat nog zou moeten rechtzetten. Hij is altijd welkom op de markt in Oegstgeest, als hij maar op tijd is", aldus de wet houder. Onder redactie van Ton Pieters. &rd NE d nisi Pri. \g. i \g ftij ►el-I rrtii perl ilen \g b vre len! ïboi Het was een gewichtige histo- Zondagsblad" leert ons een ge- Maar aan de horizon begon het rische gebeurtenis, die door de schiedenislesje; „De slag bij al serieus te rommelen, eind Russen op uiterst feestelijke Borodino is de bloedigste slag 1912. En wel „op den Balkan,? wijze werd herdacht. Zolang der moderne tijden geweest, al een eeuw lang het gevaar- L er nog niet echt te oorlogen Napoleon won den slag, doch lijkste punt voor den vrede in Éj| viel, stelden de non-bellige- ten koste van de bloem zijns Europa; en periodiek komt het renten zich tevreden met leuk legers, en met deze overwin- Balkanspook, dat al menigen aangeklede manoeuvres of pa- ning begon de reeks tegen- oorlog veroorzaakte, als eenlpai rades, 't liefst te velde. Het spoeden die in Moskou zou nachtmerrie terug om Europaljp| „Geïllustreerd Zondagsblad" culmineren in de gehaaste te- uit zijn rust te wekken en op||l| vertelde in oktober 1912 in rugtocht van de Fransen". stelten te zetten. En wèèr is de woord en beeld iets over de Enfin, op de meest feestelijke Balkan-geest losgelaten en i|f| curieuze situatie, dat Russen wijze dus werd het eeuwfeest hangt 't dreigement van 'n al- fli| iets vierden wat voor hun ei- van de slag op het slagveld gemeenen Europeeschen oor- genlijk helemaal niet te vieren herdacht. De czaar te paard en log dreigend boven onsè^ was; een nederlaag. Het ging de czarina in een rijtuig in- hoofd..." om de plechtige eeuwfeestvie- specteerden hun eigen, in lan- Nee, als de mens alles tevoren ring „van den slag bij Borodi- ge rijen opgestelde, bloem der zou weten... Dan nog maar eenra|§ no, in tegenwoordigheid van natie die twee jaar later zelf wijsheid in de AOW-loze|f|| het Russische Czarenpaar op het kind van de rekening zou vroeg 20ste eeuwse grappens-wHg het slagveld zelf". In oktober worden. Maar ook czaar en feer, toen trouwens Johan de^® 1812 ging Napoleon Bonaparte czarina waren zich niet bewust Raadselredacteur zich op glad' als keizer, met zijn Grote Le- van hun latere lot, anders had- ijs begaf met het opgeven van. ger vol geronselde en ge- den ze zich niet zo rustig te „bijbelsche raadsels", tot be-ÏHC knechte Europeanen, op de paard en in de koets laten sluit. „Een jongmensch zeidejns vuist met de 'Russen. Het rondrijden. Er was een hoog tot een bejaarden vriend: Ik' kwam tot de slag aan de Mos- gedenkteken met opwiekende begrijp niet, dat gij op uwen' z®<' kwa of, zoals de Russen het adelaar en een soort Duits oor- leeftijd nog zoo hard werkt.^ ei noemden; de slag bij Borodino logskruis voor de Russische ja- Gij moest, dunkt mij, eindelijkpstc en na afloop bleven 80.000 gers die in de slag vielen; een wat rust nemen. Weet gij.b v( man, waarvan 50.000 Russen Russische jager vertoonde zich antwoordde hem de grijsaard,F op dat slagveld. voor de fotograaf in de uni- weet gij wat Diogenes op eenl form van 1812, en heel opmer- dergelijken raad tot zijne leer- Napoleon hakte zijn tegenstan- kelijk was de inwijding van lingen sprak? Niet? Ik zal het[|J3 der dus in de pan. maar zijn het nieuwe gedenkteken dat u zeggen: „Zou ik", antwoord-' zege was tegelijkertijd het be- door de oude vijand, Frank- de hun Diogenes, „wanneer ik'V>i gin van zijn ondergang. En rijk, aan de nieuwe vriend, bij den wedstrijd in het ren- daarom vierde het czaristische Rusland, was aangeboden. Het park meedong, en bijna den) 1 de geschie- eindpaal was genaderd, opeenslCi Rusland in 1912 toch maar een kan raar lopen groot feest. Het „Geïllustreerd denis. blijven stilstaan?" ak JDB iflict gisc AC ivull rbijsl lag Nedi m 2 lanc EEN NIEUWE GENERAAL- VELDMAARSCHALK: „De keizer van Duitschland be noemt den koning van Sak sen tot generaal-veldmaar- schalk. Een aardig moment door den fotograaf op aardi- ge wijze gekiekt: de koning van Saksen, rechts, in ulane- nuniform, draagt den maar schalksstaf, hem door den keizer overhandigd. Deze ge beurtenis had plaats na af loop der groote Duitsche Ie- germanoeuvres". and. atrej vees' kern EEN HISTORISCH HUIS, DAT DEZER DAGEN VEELBE SPROKEN IS: „De villa van Napoleon I op het eiland Elba, door dezen gedurende zijn kortstondige gevangen schap aldaar bewoond. Het gebouw is dezer dagen ver kocht aan den Romeinschen prins Ruspeil voor 300.000 lire". id- recl rko JDH dho^ cker rden et D nog taff 1 HERDENKING VAN DE SLAG BIJ BORODINO: Men ziet de inspectie van de troepen op het slagveld door czaar en czarina, links onder het al bestaande gedenkteken voor de gevallen Russische jagers in 1812, rechts onder het Franse geschenk: een nieuw gedenkteken. Daar tussen in de Russische jager anno 1812. VAN DE CRISIS IN DEN BAL KAN: „Bulgarije, Montenegro,^ Servië en Griekenland het ben hun legers tegen dei Turk gemobiliseerd. Alge meen wordt het Bulgaarschslei leger als het beste en sterk-je ste, ook het best geoefende, e J van de vier verbonden chris-n ten-Balkanmogendheden be-di -J schouwd. Onze foto geellf. een compagnie Bulgaarschiai infanterie weer, voor een ka-Jii zerne te Sofia aangetredei onder bevel van hare officie-1 ili ren voor de mobilisatie". iet fc aaff de •kt. 1 jaai ipi ms l>lil :ste nse topt gnaa' on ne en df ilpuri rkdri e kc h vo nkers Ie hc •-ami incie ident d ge igeko r vei

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4