Mevrouw Kerling Simons burgemeester van Wormer Zonder internationale aanpak is werkloosheid uitzichtloos Vier maanden geëist voor fatale inhaal manoeuvre Dronken Katwijker Iwil ragJmelrecht Erfelijke ziekten verhogen de kans op kanker UITSTEKEND CONCERT ROTTERDAMS PHILHARMONISCH Met uw krant naar Berlijn, Parijs, Wenen of de Veluwe PARIJS WENEN VELUWE Beiden LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 PAGINA 3 ïstec leed geen „hade door staking'' yJpORDWIJK Es tec in Noord- jk heeft geen schade ondervon- van de stakingsactie gisteren. heeft de directie van het bedrijf 2 teravond meegedeeld. Ruim 700 M rknemers verschenen gisteren it op hun werk uit protest tegen salarisbeleid van de onderne- g die in een groot aantal Euro- se landen vestigingen heeft. Es- is een onderdeel van de Euro- n Space Agency (ESA) waarbij totaal 1400 mensen werken. Het irijf werd in '63 opgericht - als tenschappelijke organistie om te irarkomen dat teveel kennis op t gebied van de ruimtevaart naar ïerika zou verdwijnen. Afsluiting kruispunt bij Valkbrug LEIDEN Het kruispunt Valkbrug/Rijnsbur- gersingel is vanaf maandag 11 oktober gedurende een week voor verkeer afgesloten. Dit omdat er een aansluiting wordt gemaakt van de nieuwe wegen rond Molen de Valk op de bestaande we gen. Het verkeer wordt omgeleid vanaf de singel over de Haarlemmertrekvaart naar de Willem de Zwijgerlaan. De omleidingsroute wordt met oran je bordjes aangegeven. In verband met dit werk wordt ook de Schuttersveldweg van het kruis punt tot het Stationsplein geasfalteerd en aange past. Dit asfalteren en aanpassen duurt ongeveer zes weken. Bewoners van de Maredijk moeten van de vrije weghelft van de Schuttersveldweg, het parkeerterrein op het Schuttersveld en de' Aloëlaan gebruik maken. Dit omdat tevens de riolering wordt aangelegd op het gedeelte Mare dijk vanaf Aloëlaan tot aan de Rijnsburgersingel. Gunstig perspectief drukkerij Brill LEIDEN - Als de ontwikkeling van het eerste halfjaar 1982 zich in het tweede halfjaar zal voortzetten, dan verwacht Boekhandel en Drukkerij E.J. Brill voor het lopende jaar een aanzienlijk beter resultaat dan in 1981. In 1981 ver loor Brill netto f 1 min. De resultaten in het eerste halfjaar waren volgens verwachtingen. Dit was vooral te dan ken aan de omzetverbetering in de uit geverij. De drukkerij baart nog steeds zorgen. De omzet van het filiaal in Keulen en het antiquariaat bleven be neden de verwachtingen. Wegens het onregelmatige verloop van de produk- tie en de afzet is thans een schatting van het jaarresultaat niet goed moge lijk. Kindercentrum Merenwijk geopend Groot feest gistermiddag in het Kindercentrum Merenwijk. Het feest was op poten gezet ter gele genheid van de officiële opening van het centrum. De zeer jeugdige klanten van het centrum waren ingeschakeld om het officieel in gebruik te ne men. Een met balonnen versierde hoepel was op gesteld, waar de kleinsten met veel plezier door heen sprongen. Het Kindercentrum is bedoeld als opvangcentrum voor baby's, peuters en kleuters en opende al op 1 juli haar poorten. Er is dage lijks ruimte voor acht baby's en veertien peuters en kleuters. Dat het centrum in een behoefte voor ziet, blijkt wel uit de lange wachtlijst. Wie zoon of dochter aan de zorgen van het centrum wil toe vertrouwen, moet zeker een paar maanden geduld hebben. Namens de gemeente feliciteerde wethou der J. Peters de medewerkers met het nieuwe cen trum. (kro EIDEN/DEN HAAG ïen 37-jarige Katwijker verscheen gistermiddag tomdronken in zaal E van hiet Paleis van Justitie in Haag. De man bleek ■wen oude bekende van jus- We ui itie te zijn, hij had het ge- echt al eerder in beschon ken toestand bezocht. 2 Je rechter was niet van ilan de zaak tegen de Kat- vijker af te handelen, naar liet de man toch naar even binnen komen. ?e Katwijker wilde echter vel berecht worden. Hij verd er overigens van be- voggehuldigd zijn huis aan de lantineweg in Katwijk in irand te hebben gestoken n bij verschillende gebou- iag^ven, zoals het Katwijkse 12 (tf emeentehuis, ruiten te DRV) i lebhen ingegooid. )e vrouwelijke rechter i! prak hem moederlijk toe. ,ij vertelde de man, dat eens van de fles moest 'lijven. De Katwijker vas het daarmee wel eens, naar hij zei: „Ik hou er Ó'efji 'ewoon van." „Tja" zei de echter: „U bent in staat >en leeg flesje op te drin- Ja hoor", gaf de blijmoedig toe. *oen hij erop bleef aan- Iringen om de zitting te jpenen, gaf de rechter toe. 'et pc ?e zaak nam weiniS tijd in d 2 >eslag. De man gaf al zijn ien ei laden ruiterlijk toe en 21 oorde de eis van de offi cer, een maand gevange- P lisstra f en duizend gulden x>ete, zonder te proteste en aan. De Katwijker vilde dat er meteen von- s werd gewezen: „Dan 'eet ik meteen waar ik an toe ben." De rechter ara; egde hem echter uit, dat a - jat pas over twee weken Eur°i rebeurde. „Ach wat maakt "^h lat uit, jullie trekken je 'cl 'ewoon terug in dat ka- a nertje daar en dan is het Jo bekeken," zei de Kat- riatio Vijker terwijl hij naar een leur achterin de rechts- aal wees. Op dat punt :reeg hij zijn zin echter liet. De rechtbank doet org\ iitspraak op 22 oktober. G< 9.33 inlo >.03 „Titte" markt k in Leiden IDEN In navolging van in ons land als paddenstoe- uit de grond schietende zo- ïaamde „zwarte markten" 3|it er nu ook in Leiden zo'n oienmarkt van start. Deze irkt, onder de naam „Wittel ïrkt" wordt voor de eerste t gehouden op zaterdag 16 tober in het St. Antonius- ibhuis aan de Lange Mare 7 02 Het is de bedoeling dat de Co,tte Markt regelmatig eens de één of twee maanden jirdt gehouden, markt is bedoeld voor een breed mogelijk publiek. Er :o len zoveel mogelijk ver-' ïillende goederen te koop rden aangeboden. Behalve rticulieren kunnen ook zs- nlieden mee doen. Het ver- chte aanbod varieert van >eumtiek, verzamelobjecten, glas- ren, keramiek tot kleding., organisatoren willen dat er jiniddags wat min of meer lë'c ardevolle spullen per opbod ictuairden verkocht, tent langstellenden kunnen een nd voor het verkopen van 10u0> spullen huren voor een t idrag van 35 gulden. De en- ronue voor bezoekers van de irkt bedraagt het 50 cent. interesseerden kunnen con- opnemen met Peter Deun- iijuwen, tel. 071-217373. LEIDEN Mevrouw C.A. Kerling Simons (53) uit Leiden is met ingang van 1 november benoemd tot burgemeester van Wormer. Mevrouw Ker ling Simons is lid van de PvdA. Het ministerie van binnenlandse zaken maakte de benoeming gis teren bekend. Mevrouw Kerling kwam in 1966 als nieuw raadslid in de Leidse gemeenteraad. In 1970 was ze lijsttrekker voor de PvdA. In 1974 verliet ze de ge meenteraad, maar bleef poli tiek actief. Mevrouw Kerling is thans vier jaar lid van het landelijk partijbestuur van de PvdA. Zij heeft zitting in de PvdA-themagroepen Volks huisvesting en Arbeid. Mevrouw Kerling, afgestu deerd chemicus, is moeder van twee volwassen inderen. Ze heeft zich voornamelijk, zowel in Leiden als landelijk, bezig gehouden met aspecten van de volkshuisvesting. In Leiden is zij momenteel actief op dit ter rein. Zij heeft een functie bij de Leidse Woning Stichting en is lid van de Vrouwenadvies commissie voor de woning bouw. Ook vervult ze een ac tieve rol ten aanzien van de kinderdagverblijven in Leiden en is lid van de Stuurgroep Eén- en Tweepersoonshuis houdens. Tijdens de laatst ge houden verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland stond ze op een 21e plaats op de kandidatenlijst van de PvdA. De socialisten haalden niet voldoende stem men om haar een plaats bin nen de Staten te bezorgen. Onlangs werd mevrouw Ker ling nog voorgedragen door de personeelsleden van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden voor een functie in de Raad van Bestuur van het zieken huis. Deze voordracht mondde niet uit in een benoeming, om dat de top van het ziekenhuis dit tegen hield. Argument daarbij was, dat mevrouw Kerling teveel partijgebonden zou zijn. Ze zou te duidelijk politiek manifesteren. Deze kwestie deed veel stof opwaai en. Het leidde zelfs tot een kortstondige breuk tussen het bestuur van het ziekenhuis en het gemeentebestuur van Lei den. INTERNATIONALE DESKUNDIGEN OP LEIDS SYMPOSIUM: LEIDEN Zonder een internationale gezamenlij ke aanpak van de werk loosheid zullen alle afzon derlijke pogingen óm dit .verschijnsel te bestrijden zonder noemenswaardig effect blijven en komt er geen zicht op herstel van werkgelegenheid. Die conclusie trokken vier Nederlanders die voor aanstaande internationale topposities bekleden, gis teren op een symposium aan de Rijksuniversiteit van Leiden. De. Leidse studentenvereni ging voor Internationale Be trekkingen had jhr. mr. E. vart Lennep, secretaris-generaal van de OESO, ir. H. Vrede- ling, oud-lid van de Europese Commissie, Piet Dankert, voorzitter van het Europese Parlement, drs. J.Pronk, vice- secretaris-generaal van de Unctad en mr. G.A. Wagner van de gelijkname adviescom- misse gevraagd hun visie te geven over de internationale aspecten van de werkloosheid. Over de noodzaak tot een in ternationale aanpak waren al len het roerend eens. „Het ge brek aan besluitvaardigheid in Europa gaat funest worden. De werkelijke oorzaak van de werkloosheid ligt internatio naal en de politici hebben ver zuimd een instrument te ma ken om daar iets aan te doen", stelde oud-EC-lid Vredeling. Voorzitter Dankert van het Europees Parlement viel hem krachtig bij: „Als we de zaak niet internationaal aanpakken komt er geen oplossing. Dat zal zware sociale gevolgen hebben die een bedreiging vormen voor de nationale de mocratieën. Bovendien wordt de Europese Gemeenschap hierdoor bedreigt met uiteen vallen en dan zijn we nog ver der van huis", stelde Dankert. Vraaguitval Ook de secretaris-generaal van de OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, de Nederlan der Van Lennep, schaarde zich gisteren onder degenen die waarschuwen voor te rigo- reus kappen in de lonen en overheiduitgaven om het uit vallen van de binnenlandse vraag te voorkomen. In Lei den hield hij weliswaar op nieuw een pleidooi voor blij vende loonmatiging om de ar beidskosten omlaag te krijgen zodat bedrijven weer winstge vende investeringen kunnen doen. „Maar", zo voegde Van Lennep daaraan toe, „we moe ten er ook voor zorgen dat er vraag naar de produqten blijft die het gevolg zijn van die nieuwe investeringen. Oppas sen voor een neerwaartse spi raal dus. Zonder afzetver- wachtingen zijn nieuwe inves teringen kansloos", stelde de OESO-topman. Anderzijds ha merde Van Lennep op de noodzaak ons sociale stelsel aan te passen waar het een goed functioneren van de ar beidsmarkt in de weg staat. In dit verband noemde hij de hoogte van de jeugdlonen en de uitkeringen, maar ook het ontslagrecht als obstakels. Van Lennep voorspelde voor volgend jaar een economische opleving. „Alle internationale experts zijn het daarover eens", stelde hij. Zijn formum- genoten in Leiden dachten daar echter heel anders over. „Ik denk helemaal niet dat volgend jaar een ombuiging in de werkloosheidscijfers te zien zal geven, omdat Europa op geen enkele manier een geza menlijk antwoord weet te ge ven op de onverminderde stij ging van de werkloosheid van 1 miljoen per jaar", aldus een sombere Vredeling. Vlag in top Burgemeester R.W.M. Gerrits (rechts) van Llsse stak gistermid dag de vlag in top. Dat gebeurde ter gelegenheid van het berei ken van het hoogste punt in de nieuwbouw van het gemeente huis. Het bereiken van deze mijlpaal werd luister bijgezet door de aanwezigheid van gemeentebestuur en genodigden. Tijdens de feestelijke bijeenkomst passeerde de geschiedenis van de nieuw bouw nog eens de revue. Daarbij werd onder meer stilgestaan bij het verzet tegen de sloop van het oude raadhuis, nodig om plaats te maken voor de nieuwbouw. Verwacht wordt, dat het nieuwe gemeentehuis in juli volgend jaar kan worden geopend. Dan zal de bouwer binnen de geraamde 13,5 miljoen gulden zijn gebleven. LEIDEN Zes van de 1000 pasgeborenen heeft een chro mosoomafwijking. Vooral er felijke ziekten zijn hier de oor zaak van. Deze erfelijke ziek ten verhogen de kans op kan ker. Dat zei prof. dr. A. Natarajan, gewoon hoogleraar op het vakgebied stralencytogenetica, in zijn gistermiddag uitgespro ken oratie bij zijn ambtsaan vaarding aan de Leidse uni versiteit. Volgens prof. Natara jan komqn chromosoomafwij kingen ook voor in de meeste menselijke tumoren. Vooral mensen die blootgesteld zijn aan ioniserende straling of chemische stoffen, maar ook zware rokers en drinkers, heb ben een duidelijk verhoogde leans op chomosoomafwijkin- gen en kanker. A. Natajaran werd geboren in India waar hij aan het Land bouwkundig Research Insti tuut promoveerde tot doctor in de planten-cytogenetica. Na tal van wetenschappelijke om zwervingen kwam hij in 1975 bij de Leidse universiteit te werken in het laboratorium vor stralengenetica en chemi sche mutagenese. In 1979 ont ving hij de C.J.Kok prijs voor zijn bijdrage aan de cytogene- tica. Op 11 september 1982 is de accountantsmaatschap gevormd: K.P.B. Allard, RA. Dra. L.C. van Leeuwen, R.A. Ors. M.G.J. van Herwijnen, RA. Soesterbergsestraat 148 3768 MD Soest Telefoon 02155 1 62 29 Crob 3 4175 LR Haatten LEIDEN Het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduardo Mata bracht gisteravond in de Stadsgehoorzaal een interes sant programma. Solistische medewerking werd verleend door Toos Onderdenwijngaard (piano) en Gerard Hettema (viool). Voor en na de pauze werd be gonnen met wat lichtere mu ziek. In het symfonische ge dicht Don Juan van R. Strauss werd de vermetelheid van Don Juan onder de vurige lei ding van Mata krachtig en ex pressief tot uiting gebracht. De passages met een meer lyrisch, meditatief karakter kwamen minder goed tot hun recht. De vertolking van het huivering wekkende slot daarentegen was subliem in de uitdrukking van het diep-tragische. Het middeleeuwse thema Dies Irae (de dag des oordeels) in spireerde Liszt tot het schrij ven van zijn Totentanz voor piano en orkest. Gewoonlijk wordt hiervan de in 1865 in druk uitgegeven versie ge speeld. Deze keer werd echter een 20 jaar oudere versie ten gehore gebracht, die naast Dies Irae nog een tweede the ma bevat, namelijk De Pro- fundis (de hel). Het geheel is een grandioze compositie met een zeer heftig en vaak demo nisch karakter. Toos Onder denwijngaard deed haar faam als Liszt-vertolkster zeker eer aan. Zowel solistisch als in sa menspel met het orkest klonk haar spel meeslepend en vir tuoos. MARCEL VAN BAARLE DEN HAAG/LEIDEN Tegen een 20-jarige Leide- naar is gisteren vier maanden gevangenisstraf geëist. De man veroorzaakte op 21 november van het vorig jaar een aanrijding op de Herenweg in Noord wijk. Bij die botsing kwamen vier mensen om het leven. Tevens eiste de officier van justitie een onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor een periode van twee jaar. De Leidenaar reed 's avonds om half twaalf met een snelheid van honderd kilometer op de Herenweg in Noordwijk. Toen hij vier voor hem rijdende wagens wilde inhalen, botste hij met zijn auto, waarin zich twee passagiers bevonden, op een tegenligger. In die auto zaten twee Noordwijkse echtparen en een baby. De gevolgen waren verschrikkelijk. Drie inzittenden van de tegen ligger, twee mannen en een vrouw, waren op slag dood. De baby van zeven maanden overleed op weg naar het ziekenhuis. De moeder van de baby raakte zwaar gewond maar overleefde de aanrijding. De drie inzittenden van de Leidse auto liepen allen ernstig letsel op. "Jaringen bleek, dat de Leidenaar plotseling weg reed om de voor hem rijdende Uit auto's in te halen. De tegenligger trachtte de Leidenaar met lichtsignalen te waarschuwen. Die verklaarde gisteren dat hij echter niet meer kon invoegen en daarom op de Noordwijkse wagen botste. De Leidenaar verklaarde die avond vijf pilsjes te hebben gedronken. Bij hem werd na het ongeluk geen bloed proef afgenomen. Hij was de avond voor het ongeval in Leider dorp door een aantal mannen in elkaar geslagen en had daar erg veel last van. Gisteren verklaarde hij, dat hij met hoofdpijn ach ter het stuur had gezeten. De officier van justitie beschuldigde de Leidenaar van zeer roe keloos rijgedrag. „We kunnen niet om de ingrijpende maat schappelijk gevolgen heen. De inzittenden waren familieleden." De officier zei, dat hij het een zeer moeilijke zaak vond. „Hoe wel U nog nooit eerder met justitie in aanraking bent geweest, zal ik toch een gevangenisstraf van vier maanden moeteii ei sen." De verdediger van de Leidenaar pleitte voor een voorwaardelij ke gevangenisstraf. Hij wees op het feit, dat de Leidenaar emo tioneel erg lijdt onder gevolgen van het ongeluk. Daarbij is het been van de man door het ongeluk drie centimeter korter ge worden, zodat hij zijn beroep van machinist waarschijnlijk niet meer kan uitoefenen. De rechtbank doet uitspraak op 22 oktober. ADVERTENTIE r^SIJTHOFF PERS REIZEN Dit najaar maken wij nog vijf maal de trip „door de Muur" naar Oost- en West-Berlijn. Deze touringcar-trip duurt vier dagen. De prijs: 295.- p.p. op basis van een twee persoonskamer met faciliteiten in Hotel Igel in West-Ber lijn. Inbegrepen: de reis, stadsbezichtigingen in Oost- en West-Berlijn, lunch in het oostelijk stadsdeel, verblijf in Hotel Igel op basis van halfpension. De stadsrondritten worden begeleid door gidsen. Vertrekdata: de maanda gen 25 oktober en 1 november en de vrijdagen 12, 19 en 26 november. Min. aantal deelnemers 40. Ons weekeinde Parijs begint op vrijdagochtend. Elke veertien dagen vertrekt dan de touringcar naar motel Re lais des Chartreux bij Parijs. De prijs: 225.- p.p. op ba sis van een tweepersoonskamer met douche en toilet. In begrepen: de busreis, eenvoudige maaltijden op vrijdag en zaterdagavond, ontbijt op zaterdag en zondag, een voorstelling van de Folies Bergères, lichtjestour door Pa rijs en bezoeken aan Louvre en Versailles. Min. aantal deelnemers 40. Op de zaterdagen 23 en 30 oktober hebben wij weektrips naar Wenen georganiseerd. De reis, per luxe touringcar, duurt een week. Het verblijf is in het driesterrenhotel Wien West in het Wienerwald, alle kamers met douche en toilet. De heen- en terugreis duren twee dagen, onderweg wordt overnacht. In Wenen staan vele excursies op het programma, o.a. naar de Stefans Dom, naar Paleis Schönbrunn, naar het Wienerwald. De prijs: f 525.- p.p. op basis van een tweepersoonskamer met faciliteiten en volpension. Inbegrepen zijn, behalve de overnachtingen op de heen- en terugreis, de genoemde excursies. Min. aantal deelnemers 40. Op zondag 17 oktober hebben wij een dagtrip naar de Hoge Veluwe georganiseerd. De touringcar vertrekt om 8 uur uit Den Haag, 8.30 uur uit Rotterdam en 9.15 uur uit Gouda. Onderweg wordt koffie met gebak gebruikt. Daar na gaat het naar Hoenderloo voor de koffietafel. In het park De Hoge Veluwe worden onder leiding van een gids het jachtslot St. Hubertus bezocht en het museum Kröller Müller. 's avonds diner in De Engel in Houten. De prijs: 65.- p.p. Inbegrepen: koffie met gebak, koffietafel, di ner, toegang tot park en museum. Min. aantal deelnemers 40. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190696 of 190698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook te recht bij onze stadsvestlglng in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spul).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3