Afscheid Johan van der Haar zonder nasmaak Lachen en huilen met boksbons Raijmaakers Voor (de) Bakker ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 de jAND Het verhaal van Raijmaakers bestuurs- an de European Amateur ng Associaton (EABA) en van de scheidsrechters- nissie van de Nederland- oks Bond (NBB) is om chen en om te huilen. De jke noot in zijn betoog is namelijk te danken aan iverse anekdotes die Ray- cers moeiteloos op tafel als hij het heeft over de oorden die scheidsrech- met jarenlange ervaring ring, onlangs bij een test iapier durfden te zetten, trieste van die zaak is «al de grote onkunde die ist onder ons nationale ar- cskorps dat tevens de j ing voor zijn rekening ^it waar het de kennis de regels betreft. ,,Het is in boos", roept Raymaa- geregeld uit. „Maar we wel druk bezig iets aan zaak te doen", itroductie eerst iets over Frits aakers zelf. De 46-jarige ruin getinte ondernemer zat Is voorzitter van een Dordtse ot zijn nek in het korfbalwe- Totdat lieden van de boks- iging waarbij zijn broer was sloten bij hem kwamen met ;rzoek ook voor hen een ka- ïetie te willen vervullen, aakers („Ik vind niet zo snel reemd") stapte als leek het rereldje in en geldt inmiddels i autoriteit. 'oor kort was hij als afgevaar- van het districtsbestuur van lolland nog lid van het irgaan van de NBB, maar in tus trad Raijmaakers af. „Ik ne niet meer verenigen met ileid", zegt hij daarover. Eén e voornaamste redenen is het oneren van bestuurslid Lou inderen. k totnaast reist Raijmaakers zo'n 35 ;rp dagen per jaar door heel Eu- de hpm de EABA te dienen. Door rote talenkennis fungeert hij van de scheidsrechterscom- ook nog pro Deo als tolk. de AIBA (wereldboksbond. ik geen tijd. Wel betreur oals de voorzitter van het hoofd- getir. Jaap Villerius, ook geen left en straks bij de verkiezin- auto'pngetwijfeld de Nederlandse zal moeten inleveren", zegt akers, die zijn kritiek nim- eenonder de stoelen of banken n 6 pijn fraaie woning je Rilland steekt. „Br uurtjes van Raijmaakers et 31g steeds praeses van SC Dor- )ldtin 5 worden de laatste tijd irkori imelijk gevuld met begelei- ,nste an het scheidsrechterspoten- ij de .Ik had eigenlijk al jaren kri- ,Nati >P het functioneren van de drul srechters", zegt Raijmaakers. verz en het hoofdbestuur zeiden AMSTERDAM De volley balwedstrijd van het Neder lands damesteam tegen de Ja panse kampioen Hitachi, gis teravond in Assen, stond in het teken van het afscheid. Niet echter Els Mulder van Sudosa, de meer dan honderd voudige international, werd uitgezwaaid, maar trainer- coach Johan van der Haar. Tijdgebrek voert de Amster dammer, wiens contract met de Nederlandse Volleybal- bond nog doorliep tot 1985, aan voor zijn opmerkelijke be slissing. Die hij wereldkundig maakte vlak nadat hij met de nationale ploeg was terugge keerd van de WK in Peru, waar Oranje zestiende werd. „Volleybal betekent voor mij alleen maar een leuke hobby. Mijn werk bij de Nederlandse Sport Federatie is mijn hoofd taak", zegt Van der Haar, die bij de NSF als hoofd maat schappelijke begeleiding op de loonlijst staat. „Verder begon mijn gezin steeds meer te steigeren", laat hij weten, „ik heb jarenlang al mijn vakantie dagen in de volleyballerij moeten steken, al klinkt dat dan misschien i beetje gek. En bovendien moest ik de laatste tijd allerlei zaken steeds meer geforceerd afdoen. Vooral tijdens de voorbereidingen voor de trip naar Peru werd mij duidelijk dat het zo eigenlijk niet langer kon. En bij terugkeer bleek er een enorme stagnatie in mijn werkzaamheden te zijn opgetreden. Doorgaan was niet langer reëel. Zo wel ten opzichte van het Neder landse team als tegenover mijn werk. Eén van beide, en waar schijnlijk alletwee, zou onherroepe lijk in het gedrang zijn gekomen. In vind het wel jarryner dat ik moet stoppen, maar het werk gaat voor het meisje". Nadat hij van 1964 tot en met 1970 de Oranje-dames ook al onder zijn hoede had. en vervolgens twee jaar de nationale herenploeg trainde, werd Johan van der Haar in 1978 door het bestuur van de NEVOBO benaderd om weer coach te worden van het Nederlands damesteam. Aanvankelijk fungeerde hij enige tijd als tweede man achter Jaap Akkerhuis, maar toen deze in 1979 opstapte, werd Van der Haar aan gesteld als hoofdtrainer. Hij zegt met veel plezier op deze laatste pe riode terug te zien. Nieuwe groep Van der Haar: „In 1980 ben ik met een heel nieuwe groep begonnen. Vooral gericht op 1985, wanneer in Nederland de Europese kampioen schappen worden gehouden. Het was dus in de eerste plaats de be doeling om aan een sterke ploeg te gaan bouwen, maar aan de andere kant moesten er ook prestaties op kortere termijn worden geleverd. Eigenlijk strookt dat niet met el kaar. maar goed, we zijn aan het werk gegaan en ontevreden over het resultaat ben ik niet". „Natuur lijk, er zijn jongeren ingepast die eigenlijk te vroeg aan het grote werk zijn begonnen. Zij kwamen vaak routine te kort en bovendien hebben we met tegenslagen te kampen gekregen Met name het wegvallen van Martje de Vries, door een blessure, is ons opgebro ken. Zij had de leiding in de ploeg en die is niet onmiddellijk door ie mand anders overgenomen. Al moet ik daarbij wel aantekenen, dat een speelster als Els Mulder zich in Peru geweldig heeft gema nifesteerd. Door alle trainers die haar daar aan het werk hebben ge zien. werd zij beschouwd als een spelverdeelster van internationale Gevraagd naar het toekomstper spectief van het Nederlands team antwoordt Van der Haar: „Ik denk, en daar zal ik heel eerlijk in zijn, dat wij de aansluiting met de we reldtop wel kunnen vergeten. Onze achterstand wordt niet kleiner, maar almaar groter. Kijk, indivi dueel kunnen de speelsters zich met iedereen meten. Maar als team niet. Het ontbreekt ons aan vol doende trainingsfaciliteiten en daardoor blijft het vechten tegen de bierkaai. Ja, dat is inderdaad wel ëens frustrerend". „Niet alleen in de Oostbloklanden zijn de trainingsmogelijkheden veel groter, ook in de Westeuropese lan den gaat men steeds meer trainen. Vroeger gebeurde dat niet. Maar tegenwoordig trainen zelfs de- Fransen vier uur per dag. Dat het bij ons niet gebeurt, komt niet om dat de animo bij de speelsters on- breekt. maar uitsluitend omdat er geen geld is. Waarbij je je de vraag kunt stellen of het verantwoord is dat er zoveel geld in en aandacht aan de sport wordt besteed. Ik denk van wel, want als je toch ziet hoeveel publiciteit er in Peru aan het WK is besteed, nou dan denk ik dat er in dergelijke gevallen be slist sprake is van een voortrek kersfunctie en bovendien hebben goede prestaties van willekeurig welk nationaal team heel duidelijk een promotiefunctie voor hel des betreffende land". De scheidende coach verwacht niet dat het eenvoudig zal worden om een geschikte opvolger voor hem te vinden. Evenals aanvoerster Caro- lien Keulen van DVC Dokkum wordt Johan van der Haar in de benoeming van de nieuwe trainer gekend. Van der Haar: „Dames coachen is een aparte zaak. Dat gaat heel anders toe dan bij de he ren en daar kun je beslist niet ie dereen aan zetten. Het moet in elk geval iemand worden met interna tionale ervaring. Maar die zijn er niet zoveel". JAN MENNEGA voorgebakken oplossing, waarbij Theo op papier maar Gerard in de praktijk de scepter over Bettine Vriesekoop zwaait, wenste hij niet mee te werken. En gelijk heeft Theo. ook een Bakker heeft zijn principes. Maar. gelukkig, er was nóg een Bakker in beeld. Nora. Tot genoe gen van Gerard en Bettine Vriese koop. wenste Nora Bakker mee te werken aan een even simpele als geraffineerde truc Waarbij zelfs de doeltreffende penhoudergreep van de Chinezen bijna verbleekt. Want geen Gerard, geen Theo. maar Nora Bakker vergezelt vanaf nu (hoewel het allemaal officieel aan staande dinsdag nog schijnt te moe- i ten worden bekrachtigd door het hoofdbestuur -maar niemand twijfelt er aan dat dit zal gebeuren) Bettine Vriesekoop op haar verdere klim naar de wereldtop. Maar wat Nora Bakker nu allemaal precies moet gaan doen is met hele maal duidelijk. Weliswaar heeft ze ooit zelf het houten plankje (ook wel bat je genoemd) op enig niveau gehanteerd, maar dat zegt niet zo gek veel. Zo beschikt ze met over de officiële papieren om als trai ner-coach te kunnen fungeren. Maar een kniesoor die daar op let. Want het gaat er allemaal om Bet tine Vriesekoop te behouden voor de vaderlandse pingpongerij Want heeft de bekendste telg uit Hazers- woude (in welke hoedanigheid zij Tom Okker is opgevolgd), van wier gezicht je duimendik alle opoffe ringen. inspanningen en afzien kunt scheppen, niet ooit na de ge wraakte kopstoot van Gerard ge roepen dat ze zou stoppen als Ge- ra rds inbreng van tafel zou worden geveegd.' En dat was natuurlijk een ijzersterke zet van Bettine en dus Gerard, die zich daarmee dé echte Bakker toonde. Inmiddels zijn dus alle problemen de wereld uit. Bettine Vriesekoop kan zich in het buitenland rustig laten vergezellen door Gerard, wiens achternaam tenslotte op alle officiële papieren is vermeld als coach. Dat er in de administratie overal een andere voorletter zal staan is Gerard een zorg. En deze oplossing is voor Bettine Vriese koop een zorg minder En daar ging het tenslotte om. Om er op te komen moet je kenne lijk Bakker heten. TINUS L. BUYS Bakker is een vrij veel voorkomen de naam in het Nederlandse taalge bied. Je behoeft er de telefoongids maar op na te slaan en de Bakkers dienen zich in bijna onafzienbare rijen aan. Je zult er eentje moeten opzoeken, van wie je niet weet waar ie woont...; zo handig is onze telefoongids van tegenwoordig. Maar over de Bakkers van de PTT wilde ik het niet hebben, ditmaal. Wél over de Bakkers van de NTTB. want dat is een verhaal apart. Zoals ons hele land dus wordt over spoeld door de Bakkers is ook onze vaderlandse sportwereld er rijke lijk van voorzien. Maar de NTTB. voor niet-ingewijden: de Neder landse Tafel Tennis Bond (vreemd dat deze organisatie zich nog niet mag presenteren als koninklijk), spant ongetwijfeld de kroon. In elk geval als je het hebt over „beken de" Bakkers. Allereerst is daar Gerard kop stoot Bakker; bekend van zijn on-Nederlandse aanpak van ping- pong-meisjes en in het oog sprin gende bejegening van pingpong- jongens. Vervolgens is daar Theo de broer van Gerard Bakker; min der bekend, maar eveneens over een reputatie beschikkend als bege leider van pingpongers. En tenslotte hebben we Nora geen familie van voornoemde broers Bakker; nog minder be kend maar ook actief in pingpong- land, zij het voornamelijk als actief speelster. Al deze Bakkers kunnen worden samengebracht onder de noemer Bettine Vriesekoop. Gerard bracht haar. op Spartaanse wijze, naar de wereldtop en hoewel je zou veron derstellen dat een dergelijke aan pak nu niet direct gevoelens van genegenheid in twee richtingen tussen beiden zou hebben veroor zaakt schijnt dit juist wél het geval. Althans. Bettine Vriesekoop wil onder niemand anders functione ren dan Gerard. Vandaar ook dat. toen Gerard zich ietwat onmogelijk had gemaakt door als een onbeheerste karateka een pupil het licht niet in de ogen te gunnen en hem een schorsing werd opgelegd, in eerste instantie aan Theo werd gedacht. Onder het motto: eenmaal een Bakker, altijd een Bakker. Maar Theo kent zijn broer, is zelf ambitieus, dus aan een Frits Raijmaakers steekt zijn kritiek nimmer onder stoelen of banken. ze toen tegen mij: „Doe er maar eens wat aan". Toen ben ik ook di rect begonnen. Goede scheidsrech ters? Ja, die hebben we wel. Mer- cey, Franken, Van der Zee jr., Schulein". „Vorig jaar kwam er een nieuwe cursus. Van die oude deugde wer kelijk niets. Het handboek voor scheidsrechters bèstond uit veer tien pagina's. Dertien daarvan han delden over de geschiedenis van de bokssport. Verder was er nog een velletje bij met wat summiere fei ten. Maar het is toch voor een scheidsrechter helemaal niet inte ressant te weten wanneer Jefferson wereldkampioen werd. Die is trou wens al lang dood". Voortvarend begon Raijmaakers aan zijn plan. Er kwam een nieuw stencilwerkje, met gegevens van waarde. „Ik ben gestart met een groep van veertien, van wie er ze ven overbleven. Die hebben inmid dels hun theorie-examen achter de rug en zijn nu met de praktijk be zig. Van die zeven zijn er ten min ste vijf capabel. Twee kunnen wel licht nog groeien, maar als ze niet voldoen, vallen ze af". Dat eliminatiesysteem zou Ray- maakers, die in de vermaarde scheidsrechter Bén Bril een goed collega-lid .heeft, het liefst op het gehele nationale scheidsrechters- korps van 32 leden toepassen, maar kaderproblemen weerhouden hem en de bond voorlopig van onver biddelijke maatregelen. Dat het echter bar is gesteld met de kwali teit van de huidige leiders, weet Raijmaakers sinds 20 augustus. „Op die dag", zucht hij, „ben ik even flink geschrokken. We had den een verplichte test, waarbij slechts veertien van de twee en dertig betrokkenen aanwezig wa ren. Op zich is het opkomstpercen tage al een trieste zaak. want je maakt mij niet wijs dat alle afwezi gen op vakantie waren. Welnu, van die veertien scheidsrechter haalde slechts een viertal een voldoende. Twee van hen hadden een redelij ke score dank zij een aantal goede antwoorden bij de makkelijkste en minst belangrijke vragen. Dus ei genlijk waren er twaalf onvoldoen- Bovenstaande tekst bevat voorna melijk het sombere betoog van Raijmaakers. Maar dan als een aantal voorbeelden ter sprake komt worden de lachspieren met overwerk bedreigd Namen noemt Raijmaakers niet. „Eén van de vra gen was: wat is de voornaamste taak van een scheidsrechter? En weet je wat er eentje schreef? Dat deze correcte kleding draagt. Bo vendien schreef hij draagd, met een d dus. Maar goed, ik wist in elk geval wat hij bedoelde". Leuker Maar het wordt nog leuker. „Er werd ook gevraagd welke redenen er kunnen zijn om een gevecht te beëindigen. Daar zijn acht redenen voor, maar onze scheidsrechters wisten er nog veel meer. Voorbeel den? Schemer, duisternis, licht valt uit in de zaal. En regen. Regen, waar dan? In Amicitia, of zo?". Raijmaakers kan dan een lichte glimlach niet meer onderdrukken. „Nog wat? Okee. Er werd gevraagd hoe te handelen indien een aspi rant neergaat op een volle hoofd treffer. Schreef er eentje: dat mag niet gebeuren. Ja, dat weten wij ook wel. Verder kwam het voor dat een aantal cursisten niet op tijd klaar was. En dan te bedenken dat we een zeer ruime tijdmarge han teerden. Bovendien, een scheids rechter of jurylid moet in de ring of daarbuiten ook snel kunnen handelen". Met een lang gezicht toont Ray- maakers dan de test-biljetten, die hij het liefst als toto-formuliertjes omschrijft. „Ik ben uren bezig ge weest met de correctie. Op die twintigste augustus heb ik de heren na afloop al de juiste antwoorden gegeven, maar toch bleek de stem ming opperbest. De meesten dach ten redelijk te hebben gepresteerd. Onbegrijpelijk met al die zware on voldoendes, die in schoolcijfers met een twee of drie zijn te vergelijken. En dan te bedenken dat met de rondvraag die dag totaal niet over het werk werd gerept. Ja ze wilden weten waarom er geen consumptie bonnen zijn bij grote evenementen in Ahoy'. Of hoe het met de vrij- kaartjes voor hun vrienden zit". Geen kader Veel doen aan dit grote probleem kan de NBB voorlopig niet. „Er is geen kader. Maandag zijn èr in Ne derland vier boksavonden. Dat is eigenlijk niet te doen. Want we hebben nu immers maar twee en dertig arbiters, plus straks die ze ven. Dan kun je niet zeggen: jij gaat voorlopig op non-actief. Hoe graag we het ook zouden doen. Bij de na besprekingen ben ik er overigens wel voorstander van de scheids rechter bij naam te noemen. Ben Bril doet dat liever niet. Maar dan zitten ze elkaar in de groep alleen maar aan te kijken". Met een spijtig gezicht bekent Ray- maakers dan dat er bij de finales van de jongste nationale kampioen schappen nog een onvergeeflijke blunder is gemaakt. „In het half- zwaargewicht werd Dewberry kampioen. Van der Leijde had ech ter eigenlijk winnaar moeten zijn. Het verschil was klein. Het jurylid dat de doorslaggevende stem in handen had, nam echter een foutie ve beslissing. Hij gaf zijn voorkeur stem aan de meest aanvallende bokser. Dat moét echter de meest téchnische man zijn". „Overigens, die onwetendheid heerst niet alleen in scheidsrech- terskringen. Veel trainers weten niet eens hoe de puntenwaardering tot stand komt. Dat is toch een van de belangrijkste taken van een trai ner, hij moet zijn bokser immers instrueren. Er is nu weer een trai nerscursus. Ik heb een dagje gere geld, waarbij ik de trainers heb verteld hoe die puntentelling tot stand kwam. Hoe ik er achter kwam dat velen het niet eens wis ten? Ik was in München bij de we reldkampioenschappen voor ama teurs. Waar ook Pedro van Raams- donk moest boksen. Maar ook hij wist het niet eens precies". DENNIS MULKENS van der Haar: „Dames coachen is een aparte zaak".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21