Solidariteit nu ook bij wet verboden jeen automatische plaatsing raketten koningin volgend aar naar de paus „Plan Schouten zo gek nog niet POLEN REAGEREN GELATEN IJ MISLUKKEN ONDERHANDELINGEN GENEVE aakgelastigde Khomeini it Saoedi-Arabië gezet Zweden bestookt nu twee onderzeeërs SrM Zaterdag 9 oktober 1982, 73e jaargang no. 22394 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tof 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummere 0,75. Harold Lloyd op Ned. I om 19.00 uur. Óm 19.25 uur por tret van Lady Di. Op Ned. II om 20.28 uur „Mies" en om 0.10 uur nacht film „Vegas". Morgen op Ned. I om 21.00 uur satire in „Not the nine o'clock- news. Op Ned. II om 21.00 uur „Terugkeer naar Brideshead". HET WEER Veel bewolking en buien met mogelijk onweer. Middagtem- peratuur 14 graden. Wind kracht 4. Zon op: 06.55, onder 17.58. Schev. hoog water: 7.51 en 20.17, laag water: 3.27 en 16.02 I HAAG Koningin Bea- zal, naar in betrouwbare gse kringen verluidt, in de te helft van volgend jaar officieel bezoek brengen de paus. Dit eerste formele >ek van een Oranje-vorst het Vaticaan wordt in ver- ei gebracht met de mogelij- >enoeming van een protes- tot vertegenwoordiger ^ons land bij de Heilige bezoek van de koningin de paus wordt, evenals de wachte benoeming van de iwe Nederlandse vertegen- irdiger in Vaticaanstad, on- meer gezien als een gebaar de oecumenen in Neder- Irt dit verband wordt innerd aan de uitgebreide tegenwoordiging van de inklijke familie onlangs bij uitreiking van de Erasmu- js aan prof. dr. E. Schille- ckx, de Nijmeegse theoloog, onder meer bekendheid wierf met zijn boek over s. officiële zijde was van dit icht vanmorgen geen be- tiging te krijgen. ehandeling •ins Claus verlengde rder iderzoek SEL/DEN HAAG Prins us wordt in de psychiatri- e universiteitskliniek vah el onderzocht op een wijze in het verlengde ligt van eerdere onderzoek in Nij-- gen. Hij wordt niet onder- rpen aan rigoreuze behan- ingsmethoden als electros- :ks, drugs of isolatie. heeft de behandelende ge sheer van prins Claus, pro- sor Paul Kielholz, gisteren egd in een gesprek met een stduits persagenschap. lholz reageerde in het ge- óp berichten als zou de een mensonwaardige be- 'eling ondergaan. De pro- wees dit resoluut van de wel Kielholz niet inging de gevolgde methoden bij onderzoek van prins Claus, e hij het persagentschap een algemene indruk ge- van zijn behandelingsme- en. Deze omvatten onder r ontspannings- en adem- ingsoefeningen, toediening rustgevende medikamen- vitaminen en eiwitstoffen vervolgens de psychothera^ erigens is er nog geen aan- zing bij de voorlichtings- nst binnengekomen die jp zou kunnen duiden dat geplande periode van on- zoek van 10 dagen a twee ken zal worden verlengd. houden dan ook gewoon it aan het bestaande pro- mma van activiteiten van ns Claus en koningin Bea- aldus de RVD. Het onder- ik van de prins is vorige ek vrijdag gestart. Krupp-erfgenaam bestolen MUNCHEN De laatst levende telg van de staalfamilie Krupp in West-Duitsland, de 44- jarige Arndt van Bohlen und Halbach, is in de nacht van donderdag op vrijdag in een hotel in München bestolen van juwelen ter waarde van 3.250.000 mark. Waardevolste stuk onder de ringen, kettingen, broches, manchetknopen en kostbaar horloge, was een ring met een drup pelvormige diamant van ruim twintig karaat. De in de Verenigde Staten wonende kunstver zamelaar Arndt von Bohlen Halbach was uit gegaan om te dineren en heeft wellicht verge ten de deur van zijn hotelkamer af te sluiten. De dieven hebben tenminste geen geweld ge bruikt om binnen te komen. Van Bohlen ver liet de Bondsrepubliek drie jaar geleden omdat hij vond dat hij in de pers belachelijk werd ge maakt door zijn ietwat onorthodoxe leefwijze. SGP wil vrijwaring van zondagsbladen DEN HAAG De SGP-fractie in de Tweede Kamer heeft bij de regering aan de bel getrokken over de bezorging van zondags bladen bij personen die aan zon dagsheiliging doen. In schriftelij ke vragen wordt een groot aantal bewindslieden gevraagd wat daartegen te doen valt. Daarbij wordt gevraagd naar mogelijkhe den in het kader van de winkels luitingswet en de arbeidswet waarin een verbod op zondagsar- beid voor jeugdigen is opgeno men en andere juridische stap pen die bezwaarden kunnen ne men. Minister De Boer in ziekenhuis DEN HAAG Wegens „klach- ten aan de luchtwegen" is demis sionair CDA-minister Hans de Boer (CRM) in de nacht van don derdag op vrijdag in een zieken huis in Haarlem opgenomen, al dus heeft zijn adviseur gisteren- bekendgemaakt. Na onderzoek bleek De Boer niet zoals aanvan kelijk werd gedacht aan hart klachten, maar aan een te hoge bloeddruk te lijden. De minister mag na een korte tijd van rust weer naar huis. De woordvoerder verwacht dat hij over een week weer op zijn post in Den Haag is. WARSCHAU Het ven en tot plaatselijk ni- Poolse parlement heeft veau. gisteren met grote meer- jij u i i lqoi Het voor de landen van het derheid besloten om met sowjet-blok unieke Poolse ingang van vandaag de experiment met arbeiders- onafhankelijke vakbe- zelfbestuur en medezeggen- weging Solidariteit te schap, lijkt daarmee ten ein verbieden, het stakings recht aan banden te leg gen en toekomstige de. De leider van het militai re bewind, generaal Jaru- zelski, applaudiseerde kort na de uitslag van de stem- nieuwe vakorganisaties ming. Maar de meeste parle- te beperken tot bedrij- mentariërs vertoonden nau welijks enige reactie. In Warschau was extra poli tie samengetrokken om voorbereid te zijn op onmid dellijk protest, maar zowel gisteravond als vannacht is het rustig gebleven. In Gdansk woonden driedui zend mensen een mis voor Solidariteit bij. De vrouw van Lech Walesa was daar bij aanwezig. Van de 460 leden van het Poolse parlement, waren er tien tegen opheffing van de onafhankelijke vakbewe ging. Negen afgevaardigden niet dat de staat van beleg al onthielden zich van stem- wordt opgeheven. ming, die bij hand opsteken werd verricht en recht streeks door de Poolse tele visie werd uitgezonden. De president van de VS, Ro nald Reagan, heeft het aan nemen de vakbondswet verschrikkelijk" genoemd. Volgens welingelichte krin- De president wilde niet in- gen zou premier Jaruzelski gaan op de vraag of hij vandaag in het parlement denkt aan verscherping van een rede houden, waarin hij de economische strafmaatre de Poolse arbeiders „enkele gelen tegen Polen, pleisters op de wonden" zal verschaffen. Wat deze in houden konden zij niet zeg gen. Verwacht wordt echter zaken' Pagina -5:,.Wet kan nieuwe golf van protesten veroor- Verdwaasd (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Als de on- rhandelingen in Genè- (dreigen te) mislukken, dat niet automatisch Jen tot het plaatsen van lisraketten in Neder- id. De VVD heeft deze ïcessie gedaan aan het >A in de onderhande gen over de kabinets- matie. CDA-onderhan- aar Lubbers had zich verzet tegen zo'n auto- itisme, omdat velen in zijn fractie daar zeer grote bezwaren tegen hebben. CRM-minister Hans de Boer bijvoorbeeld wil in zo'n geval geen deel uit maken van het volgende kabinet. Het was dankzij de inschikke lijkheid van de VVD, dat in formateur Scholten gisteren via een communiqué kon laten weten dat er over het onder werp vrede en veiligheid „be langrijke vooruitgang" was ge boekt. Volgens ingewijden zal het regeerakkoord nu zodanig worden geformuleerd dat ons land in beginsel de, mogelijk heid van plaatsing openhoudt. De achtergrond daarvan is dat het CDA de noodzaak van plaatsing niet alleen aan „Ge- nève" wil afmeten. Deze partij wil ook' bekijken of er voort gang is geboekt in onderhan delingen over vermindering van het aantal tactische kern wapens in Europa en of plaat sing van kruisraketten zou lei den tot een vermindering van de (zes) bestaande nulceaire taken van het Nederlandse le ger. CDA en VVD zijn het erover eens dat doorgegaan moet worden met het treffen van voorbereidingen voor de plaat sing. Daarbij stellen de chris ten-democraten als enige voor waarde dat er geen dingen ge daan mogen worden, waardoor de geloofwaardigheid van dé Nederlandse Qpstelling zou worden ondergraven. Daarbij moet worden gedacht aan het daadwerkelijk bouwen van be tonnen hangars voor de raket ten. Al het andere, zoals het uitkiezen van de locaties, kan gewoon doorgang vinden. Overigens moet het compro mis betreffende de zaak van de kruisraketten nog wel wor den geformuleerd. Lubbers en Nijpels zijn er ook nog niet he lemaal uit wanneer en hoe vastgesteld moet worden of „Genève" al dan niet mislukt moet worden geacht. Maar te verwachten is dat er een tekst zal komen die dit soort zaken afhankelijk stelt van het over leg met de andere leden van de NAVO. Vanochtend was nog niet ze ker of de beide door informa teur Scholten ingestelde werk groepen erin zouden slagen op het afgesproken tijdstip van 12.00 uur rapport uit te bren gen. Met name op sociaal- en financieel-economisch terrein zouden er nog heel wat hob bels moeten worden genomen. Zo is men het wel zo ongeveer eens over de noodzaak van een bezuiniging de komende vier jaar van rond de 25 mil jard gulden, maar nog niet over de invulling daarvan. Bij voorbeeld: hoeveel moeten de ambtenaren en ontvangers van sociale uitkeringen inleve ren? En ook is nog in discussie of de regering door middel van vermindering van belas ting de koopkracht van de be volking moet behoeden voor een al te grote daling. AD Saoedi-Arabië heeft gisteren de persoonlijke zaakgelas- de van de Iraanse geestelijke leider Khomeini over de grens et samen met 69 Iraanse pelgrims. stap werd genomen na aanhoudende rellen in de heilige ste- i Mekka en Medina. De zaakgelastigde zou duizenden Ira-, !rs tot de rellen hebben aangezet. Daarbij raakten donderdag ter negentien personen gewond. Op het ogenblik bevinden h naar schatting 90.000 Iraanse pelgrims in Saoedi-Arabië., ze zijn door de Saoedische radio in het Iraans opgeroepen de de en rust niet te verstoren en zich tot hun pelgrimstocht te perken. De Saoedische leiders zijn er alert op dat de Iraniërs in pogingen ondernemen om de Islamitische revolutie van in te exporteren, zoals Khomeini heeft opgedragen. Geon krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00> uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt' nog dezelfde avond nabezorgd. Drie doden door brand ROTTERDAM Een brand in een bovenhuis in Rotterdam heeft gisteravond het leven" gekost aan een vrouw en haar twee kinderen. Brandweerlie den troffen op de tweede etage de stoffelijke resten aan van de vrouw en haar tweejarig dochtertje. Het vijf jaar oude zoontje werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overge bracht, waar hij later op de avond overleed. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand BERGA MARINEBASIS Een Zweedse krant heeft gis teren gemeld dat de Zweedse marine een tweede onbekende onderzeeër, die zich buiten het afgezette gebied in de archipel van Stockholm bevindt, met explosieven heeft bestookt. De marine heeft het bericht niet bevestigd. Wel werd toegege ven dat er inderdaad sprake is van een tweede onderzeeër. De kracht van de explosieven zou tien maal groter zijn ge weest dan die van de diepte bommen welke tegen de inge sloten onderzeeër worden ge bruikt. Een uitbraakpoging van deze onderzeeër is giste ren verhinderd door het vaar tuig opnieuw te bestoken. De Zweedse marine is zeer ge ïnteresseerd in de ultra-mo derne apparatuur die Holland se Signaal Apparaten (HSA) in Enschede maakt voor opspoi ring van onderzeeërs. Met deze door HSA ontwikkelde instrumenten zou het gemak kelijker zijn onderzeeërs in de Zweedse wateren op te sporen dan nu het geval is. Volgens een HSA-woordvoerder, die zegt dat HSA op dit gebied toonaangevend is, kan de on derneming Zweden niet met een helpen, omdat de appara tuur nog gebouwd moet wor den. „En dat duurt twee jaar". 22 PAGINA'S Hendrik VIII weende „Al mijn officieren en trouwe manschappen!", riep koning Hendrik VIII van Engeland wenend uit toen voor zijn ogen in de Solent bij Portsmouth zijn eerste echte oorlogs schip, de Mary Rose, met man en muis verging. Bijna 700 opvarenden kwamen om het leven. Dit drama gebeurde op 19 juli 1545, een zonnige zondag. Als morgen de weersomstandigheden zo gunstig zijn als destijds bij de ondergang, wordt het ruim 400 jaar oude wrak naar de oppervlakte gebracht. Slecht weer of andere problemen kunnen een uitstel van tenminste veertien da gen veroorzaken. Pas tussen 24 en 28 oktober is het getij in de Solent weer gunstig. De Mary Rose, die reeds duizenden voorwerpen prijs gaf aan moedige duikers, ligt op het ogenblik in een precies op maat gemaakte stalen transportwieg, die afgelopen zomer werd aangebracht. Onze correspondent Roger Simons gaat op de voorpagina van onze bijlage Finale dieper in op de geschiedenis van de Mary Rose en weet ook te melden, dat de BBC morgen ter plekke (onder water) aanwezig is om rechtstreekse tv-uit- zendingen van de berging te verzorgen. VERDER IN FINALE: Nootje van Pim en sfeer tje van Mieke. Natuurkunde in de sa menleving: kakelen als een kip mét kop. Via Limburg en Brabant bloeit ondergrondse handel in bedreigde dieren. Ongeboren baby hongert naar dromen. Donald Duck: dertig dartele jaren in Nederland. Robert de Vreng heeft een immense hoeveelheid „drank" in huis. „Casa Materna" biedt behoeftige Napolitaantjes weer perspectief. Lachen en huilen met boksbons Raijmaakers. Afscheid zonder nasmaak van volleybalcoach. CENTRAAL PLANBUREAU: DEN HAAG Onderdi recteur J. Weitenberg van het Centraal Planbureau meent dat het Plan Schouten „zo gek nog niet is". Dit plan voorziet in annulering van prijscom pensatie met compense rende belastingverlich ting, gepaard met een ver dergaande verzwaring van de collectieve lasten druk op inkomsten- en loonbelasting plus sociale premies. In een brief aan informateur Scholten stelt Weitenberg, dat het „zeer wel denkbaar is dat het zogenoemde Plan Schou ten tot substantieel grotere ef fecten leidt, indièn het wordt uitgewerkt tegen de achter grond van het basisscenario van de Sociaal-Economische Raad (SER). De SER is in dat basisscenario tegen verder gaande ombuigingen in de uit- gavensfeer en voor een ver dergaande verzwaring van de collectieve lastendruk. Het CPB heeft, op verzoek van ex-informateur Van Ke- menade, vergeleken in hoe verre het effect van het oor spronkelijke Plan Schouten volledige compensatie van koopkrachtaantasting als ge volg van afschaffing van prijs compensatie afwijkt van ge deeltelijke compensatie van koopkrachtaantasting via de belastingen. Een belastingver laging van een kwart procent van het nationaal inkomen in plaats van de volledige drie kwart procent van het Plan Schouten leidt op korte ter mijn tot een lagere produktie, investeringsniveau en werkge legenheid, zo concludeert het CPB. Oorzaak daarvan is de aantasting van de koopkracht Maar op langere termijn biedt gedeeltelijke compensatie van het koopkrachtverlies het soe laas dat de negatieve effecten op de investeringen „meer dan volledig" worden gecompen seerd door het „positieve ef fect van een lagere rente". Dat is weer te danken aan de ver mindering van het financie ringstekort van de overheid. AAutomstÏBch verzekerd Lift" en hotelkortingen y wrpw-wr-j ||^j|| |*j Weekendbussen Clubreizen Daar wordt elke sneeuw- ski-«"™""«k liefhebber lid vanü 48,5U per jur. Inwonend gezinslid t 41,—. Postbus 82153 - 2508 ED Den Hug. Tel.: (070) 54 40 00. V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1