Is auna- naffia: :aak van niljoenen ma baby hongert naar dromen ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 Via Limburg en Brabant bloeit illegale handel in bedreigde dieren vindn k ma SWIJK „In de fauna- hijbffia gaan meer miljoenen dan in de narcoticahan- Die uitspraak komt, zon- enige reserve, uit de mond een opsporingsambtenaar het ministerie van cul- recreatie en maatschap- ijk werk (CRM), die samen fet twee collega's en dertig ■■^h daar vrijwillig voor opge- gediplomeerde contro- de politiekorpsen bij- raan bij het uitroeien van de manUgaie handel in uitheemse •m?fren *n Nederland. Vechten finitten de bierkaai? Misschien, bsolipar de weinig scrupuleuze andijndelaren merken heus wel de overheid flink tegen aanleunt. De van de gse gemeentepolitie over tomen en omgeschoolde in- iteurs van de „Sector Ge er \4dsbescherming en Soorten- Jac<jhoud" van CRM kunnen ruit, want dagelijks komen :tiesfike partijen met uitsterven ampidreigde dieren de Neder- idse grens over. nsna i voorzichtige schatting leert dat lijks voor minstens enkele tien en miljoenen guldens in deze „«ikhandel in papegaaien, apen, [j laarden, schildpadden en kroko- achtigen omgaat. Op de lijst .rp in nu 2000 beschermde diersoor- et st en er komen er steeds meer bij. lert 1977, toen hier de „Wet Be- igde Uitheemse Diersoorten" d uitgevaardigd, is de strijd te- de fauna-maffia pas goed op ^jig gekomen. Nederland neemt onder serieus aan het gevecht spec 1 omdat het is met enige aamte gezegd de (internatio- e) sluikhandel in met uitsterven Ireigde dieren voor zeventig cent in Nederlandse handen is. in wat voor handen! Vuile han- l^™i, want talrijke grote inkopers t te >ben een crimineel verleden dat n o\aalt tot drugs en geweldsmis- rkel ven toe. De inspecteurs spreken r van een historische band. Zo- v met dieren als met narcotica vani enorme geldbedragen te ver wonen. Door hun koloniaal verle- Idig ;1 Hi den kennen veel Nederlanders de weg in verre landen en het inter nationaal handelen zit ons in het bloed. De strijd tegen het verhan delen van schaarse dieren is na het vaststellen van de daarop betrek king hebbende Conventie van Washington ook internationaal op gang gekomen. Zelfs Interpol heeft zich nu bereid verklaard alle me dewerking te verlenen. Alleen, Nederland hoort niet bij de zestig landen die de conventie heb ben getekend. De oorzaak daarvan ligt niet in een weigerachtige hou ding, maar in de conventie zelf. Daarin wordt de handel met grens controles aangepakt. Dat is voor Nederland, gezien de verdragen in Benelux-verband die grensbewaking hebben afge schaft onmogelijk. Waarbij nog komt, dat het tegen ons aanliggen de België geen importverbod voor uitheemse dieren kent. Maar de geest van de conventie wordt hier zeer serieus in het oog gehouden. Want met de wet uit 1977 in de hand, kan het de wilde wildhandel goed lastig worden gemaakt. Is het houden van een aapje dan zo schadelijk? De vraag ligt op de plastic tafel ergens op de twaalfde verdieping van de CRM-kolos in mistig Rijswijk. Aan tafel twee van de drie inspecteurs van de „Sector Gebiedsbescherming en Soortenbe- houd" van de Directie Flora en Fauna van CRM. De derde bevindt zich ergens in Nederland, waar hij zojuist weer een sluikzending uit België op het spoor is gekomen. Hele zendingen „Er zitten honderden aapjes in kooitjes. En vogels, en katachtigen, en landschildpadden. Het gaat ons daarbij niet zozeer om individuele gevallen, maar meer om hele zen dingen. Een internationaal onder zoek heeft tot de ontstellende con clusie geleid, dat met ingang van het jaar 2035 elke dag een plant- of In de betonnen spelonken van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bevindt zich een kluis met in beslag genomen dode beesten en „delen" van beschermde dieren. Inspecteur F. Reinhardt eta leert hier een heus tijgervel, een slangeleren damestas en tasjes van moeraskatten. In zijn hand houdt hij een opgezet witneusmeerkataapje. Op de achtergrond in de kluis nog dozen vol slangeleren ceintuurs, bontjas sen en ivoren beeldjes. Bij elkaar voor tienduizenden guldens. diersoort voorgoed van onze aarde verdwijnt als we de zaak niet enigszins in de hand kunnen hou den. Ook al lijkt het maar om één aap te gaan, in de natuur zorgt hij gemiddeld voor vier nakomelingen. Dus met die ene aap heb je er wel vijf uit hun natuurlijke omgeving verwijderd", aldus inspecteur J. van Hulst. Inspecteur F. Reinhardt: „Er lopen duidelijke lijnen van de drugshan del naar de verkopers van be schermde dieren. Met die beesten kun je, zonder al te veel risico's te lopen, zeer veel geld verdienen. Een zeldzame papegaai brengt dui zenden op, een gorilla kost zo'n veertigduizend gulden. Daarbij komt dat handelen in strijd met de hier geldende wet niet meer dan een overtreding is met als maxi mumstraf drie maanden hechtenis of tienduizend gulden boete. In handelaarskringen maken dat soort straffen geen indruk". Daarnaast bestaat het zeer sterke vermoeden, dat met die dieren ook de nodige narcotica over de gren zen worden gesmokkeld. Van Hulst: „Geen douaneambtenaar zal het wagen zijn hand in een krat met gifslangen te steken. Hij zal daaróm ook niet merken dat onder in die kist een dode slang ligt, die is volgestopt met heroïne. En wie heeft in de gaten dat in de bodem van een in talloze vakjes verdeelde transportkooi met vogeltjes, ruimte is vrijgemaakt voor narcotica?" Tot voor kort was Nederland het centrum van de internationale sluikhandel in met uitsterven be schermde dieren. Rotterdam, Am sterdam en vooral Schiphol waren beruchte marktplaatsen waar let terlijk en figuurlijk van alles te koop was. Daarbij ging het niet slechts om levende dieren maar ook om opgezette en om wat de wet „delen van dieren" noemt. In wer kelijkheid zijn die „delen van die ren" minder bloederig: bontjassen, krokodilleleren tassen, ivoren beeldjes. Sedert de wet van 1977 heeft de handel zich van lieverlee naar Bel gië verplaatst, waar, gelijk bekend, niet alles geregeld is. België kent geen invoerverbod van schaarse dieren. Over de handel worden daar geen lastige vragen gesteld. Geen wonder dat veel van die die ren, of delen er van, de Noordbra bantse en Limburgse grens over komen. Van daaruit gaan hele transporten naar West-Duitsland of nog verder. De meeste tips krijgen de inspecteurs van CRM dan ook uit de twee zuidelijke provincies. Maar ook om andere redenen moet het gezag zich daar vaker met apen en vogels bezighouden dan elders. Inspecteur Reinhardt filosofeert: „In Limburg en Brabant bestaat een heel merkwaardige traditie. Daar denkt men vaak heel anders over schaarse dieren. Kijk alleen maar eens naar de beschermde vo geltjes die men d^ar in volières heeft zitten. Dat gaat daar over van vader op zoon". Apen Daarmee raken zijn woorden ook de dierenbescherming. De CRM-in- specteurs blijven daarvan af. „Wij zijn er voor de soort, dat is natuur behoud. De dierenbescherming is er voor het individuele beest". Maar Van Hulst wil best even bui ten zijn boekje gaan. „Van de drie honderd papegaaiesoorten zijn er zo'n veertig beschermd. Maar ook een niet beschermde papegaai in een kooi is niks. Dat dier behoort een sociaal gedrag te kunnen ont plooien. In een kooi is dat onmoge lijk. Dat beest wordt hartstikke gek. Het verveelt zich dood. En dan begint hij, uit pure verveling, zijn eigen veren uit te trekken. De papegaai is dan niet mooi meer en moet dan plotsklaps de deur uit". „Met apen, wel beschermd, is het nog erger. Ze worden jong gevan gen. Onderzoeken hebben uitgewe zen dat je eerst gemiddeld vier ou dere apen gedood moet hebben wil je zo'n jong kunnen vangen. Apen hebben een veel verder ontwikkeld sociaal gedrag dan papegaaien. Daar kunnen apen in eenzame op sluiting geen kant mee op. De pro blemen komen op de dag waarop ze geslachtsrijp worden. Hun instinct zegt ze dan de strijd met alle mede dingers aan te gaan om zo hun plaats in de groep te leren kennen. De enige mededinger die ze ont moeten is hun baas. Die krijgt dus een flinke knauw. Die apebeten Om één jong aapje te vangen moeten gemiddeld vier oudere beesten het loodje leggen zijn niet flauw. We hebben hier ge noeg voorbeelden van doorge scheurde pezen en slagaderlijke bloedingen. En dan moet het lieve aapje de deur uit, waardoor weer andere problemen zich voordoen. Zetten we zo'n aap namelijk in een groep, dan wordt hij onmiddellijk door de anderen verscheurd omdat hij niet weet te reageren op hun manier van communiceren. Hij verstaat de anderen niet. Onver wijld wordt dat afgestraft". Naar asiels Wat gebeurt er dan met in beslag genomen dieren? In principe gaan ze eerst naar een (particulier) asiel waar ze deskundig worden opge vangen. Daarna krijgen ze in het land van herkomst een heel profes sionele wederaanpassingscursus waar in de regel vier jaren mee ge moeid zijn. Gelukkig worden die cursussen vaak mede betaald door het Wereldnatuurfonds, anders is het teruggeven aan de natuur hele maal niet te betalen. In Nederland wil de KLM nog wel eens voor gra tis retourtickets naar het geboorte land zorgen. „Het gaat in de handel soms om enorme aantallen. Enige tijd gele den hebben we elfhonderd kilo ivoor in beslag kunnen nemen. We hebben uitgerekend dat daarvoor honderd zesentwintig olifanten zijn doodgeschoten", zegt Reinhardt, die ook het kleine wil eren. „Kent U die kleine groene waterschild padjes? U weet wel die beestjes die kinderen in de dierenwinkel wel eens cadeau krijgen in de hoop dat ze terugkomen voor zo'n geel wa terbakkie met zo'n plastic palm in het midden... Nou van die (onbe schermde) diertjes, in de volks mond heten ze roodwangschildpad- den, komen er een miljoen per jaar de grens over. En van dat miljoen is gegarandeerd vijfennegentig pro cent een jaar later dood". Voorlopig is er meer dan genoeg werk voor de drie inspecteurs en dertig controleurs. Is dat aantal niet wat klein? Reinhardt: „Het is bij ons niet an ders dan bij de politie. Als we met honderd man waren, hadden we ook werk voor honderd. Maar toch, alle beetjes helpen". HANS KOENEN heb|A J ellA' De hele i- OEI JÏSTERDAM Zeifs onge- en baby's dromen al. Om- het ernstige gevolgen kan bben wanneer ze daarin pden belemmerd, zouden ïstaande moeders zich ei- andjilijk dienen te onthouden gei medicijnen of genotsmid- ljen, die dromen onderdruk- Het eerste was sinds de ïn vijftig bekend. Het ^iede echter werd pas dezer ntWj;en ontdekt en wel door het jid Mirmiran, een jonge gunjs uit Iran die in 1977 kwam rken bij het Nederlands In- uut voor Hersenonderzoek .msterdam. De hoofdstede- ie universiteit achtte zijn gpdst belangrijk genoeg om te belonen met de graad doctor in de geneeskunde. leen maar de hamvraag: hoe stig is ernstig? Het antwoord dr. Mirmiran laat geen plaats r twijfel. „Ik durf zeggen dat eboren baby's bij wie de omslaap is onderdrukt, ter we- komen met een IQ dat tien :ent beneden het gemiddelde Met een beduidende geestelijke terstand dus, want tien procent der mag je gerust veel noemen. gemiddelde intelligentiequo- loopt van negentig tot hon- I tien. Daar zit ruwweg de helft alle mensen tussen. Krijgt een j als gevolg van een tekort aan omslaap tien procent minder, komt hij al gauw in de catego- zwak begaafden terecht ne ig tot tachtig en misschien op de grens van debiliteit, on- de tachtig". ernstig? „Er bestaan manieren om kinderen die geestelijke achter stand in te laten lopen", vult Mir miran aan. „Zeker, maar ze zijn ge test tot zes jaar en toen bleek de achterstand nog steeds niet ver dwenen, ondanks de therapie. Je moet dus vrezen dat ze het hun hele leven met zich mee blijven dragen, dat ze kansarmer zullen blijven". „Hoeveel van dergelijke kinderen er rondlopen? Onmogelijk te zeg gen. Dan zou je van iedere moeder precies moeten weten wat ze tij dens de zwangerschap geslikt heeft. En je zou alle baby's moeten testen. Maar ik ken uit Amerika een lijst van elf medicijnen, die de droom- slaap onderdrukken en waarvan iedere zwangere vrouw er wel eens een of meer gebruikt. Medicijnen tegen megraine komt veel voor tegen hoge bloeddruk, tegen epilepsie. Slaappillen en kalme ringsmiddeltjes natuurlijk. Maar ook bepaalde hormonen. Ik noem het hormoon dat wordt toegediend aan vrouwen die vatbaar zijn voor miskramen. Ze doen alles om een baby te krijgen, maar de ironie wil, dat ze, juist door zo'n hormoon te slikken, kans lopen op een kind met geestelijke achterstand". Vijftig keer te veel Gevaarlijk nieuws vindt dr. Mirmi ran die Amerikaanse lijst. Het zou nuttig zijn eens na te gaan hoe het er in Nederland mee staat. „Elf of ficieel geregistreerde geneesmidde len die de droomslaap onderdruk ken. Ze komen via de placenta in de hersenen van de ongeboren baby terecht en onderdrukken ook daar het dromen. In veel ernstiger mate bovendien. Wat voor de moe der een kleine dosis is, kan voor haar baby vijftig keer te veel zijn. En nu heb ik het niet eens over al cohol gehad, over pepmiddelen, over heroïne, cocaïne en dergelijke, die ook allemaal de eigenschap be zitten dat ze de droomslaap onder drukken". Voor het overgrote deel van leken, hoe ontwikkeld ook, en zelfs voor de medische wereld, zal de ontdek king van dr. Mirmiran als een vol slagen verrassing komen. Dromen ongeboren baby's dan op een zo ingrijpende manier? Alleen de vraag al. Wat valt er voor een blin de vrucht in de duistere, afgesloten omgeving van de moederschoot te dromen? „Het misverstand berust hierop", legt dr. Mirmiran uit, „dat we den ken in termen van visuele beelden of andere zintuiglijke waarnemin gen, van een verhaaltje, van psy chologische verbanden, wanneer we over dromen praten. Maar die vormen hoogstens een klein onder deel van alles wat zich tijdens de droomslaap in de hersenen afspeelt. Daarom gebruik ik als alternatief het begrip actieve slaap. De droom zoals we ons die bij het ontwaken herinneren, is louter een bijver schijnsel van een algehele toestand waarin ons brein gedurende de slaap periodiek komt te verkeren. Een toestand van opwinding, van grote activiteit op allerlei gebied. Een toestand waarin zich het pro ces van chemische opbouw voltrekt dat noodzakelijk is om de hersenen met optimale doelmatigheid in werking te houden. De subjectieve ervaring die wij dromen noemen, is niet meer dan een nevenprodukt van een wezenlijk fysiologisch pro ces, een proces dus dat de levens verrichtingen stuurt". Het bestaan van genoemde toe stand werd pas in 1953 bij toeval ontdekt. Hii kreeg toer» de bena ming „REM-slaap" mee, een afkor ting, van het Engelse „Rapid Eye Movement", dat geweon „snelle oogbeweging" betekent. Kenmer kend voor de toestand is namelijk, dat de oogballen onder de gesloten oogleden heen en weer schie ten alsof ze een tafeltennis wedstrijd volgen. Het verschijnsel treedt, zodra een droom begint, bij ieder mens op en eindigt met het einde van de droom. Dank zij deze ontdekking kon het droomonder- zoek na eeuwen van natte vin gerwerk, vaak nonsensicaal ein delijk wetenschappelijk worden aangepakt, met de vondst van dr. Mirmiran aan de Amsterdamse IJ- dijk als jongste vrucht. Twintig procent Zo wil men aan de hand van de snelle oogbewegingen vaststellen, dat een gezond mens gedurende zijn acht uur durende slaap negen tig minuten doorbrengt met dro men, hetgeen neerkomt op 20 pro cent van de totale slaaptijd. Om de negentig minuten doet zich met de regelmaat van de klok een droom voor. Dit patroon van REM- slaap ofwel actieve slaap is even universeel als de slaap zelf en net zo punctueel als de bewegingen van de planeten. Toppen en dalen. Droomslaap en diepe slaap. Men kan er zijn horlo ge op gelijk zetten, zelfs bij mensen die ten stelligste volhouden dat ze nooit dromen. Behalve bij seniele mensen. Die vertonen heel weinig REM-slaap en het is gebleken, dat hun hersenen letterlijk verschrom pelen, omdat de normale processen van vernieuwing bij de hersencel len achterwege blijven. Ook geeste lijk gestoorden hebben weinig REM-slaap, wat erop wijst hoe enorm belangrijk het is, dat het hersenweefsel via het mechanisme van de droomtoestand in goede staat wordt gehouden zodat de ho gere functies als denken, leren en herinneren op peil kunnen blijven. Ongeboren baby's vormen een. soortgelijke uitzondering, maar dan' naar de andere kant. Zij vertonen juist een overdaad aan actieve slaap. Dr. Mirmiran: „In de twee laatste maanden voor de geboorte besteden ze maar liefst tachtig pro cent van hun totale slaaptijd aan droomslaap, zestig procent meer dan ze in hun latere leven zullen doen. En het is in die periode van twee maanden dat hun hersenen het snelst groeien. De grijze stof van de hersenschors, zetel van de hogere functies, wordt dan dubbel zo dik en plooit zich. naarmate de geboorte nadert, in dicht op elkaar liggende kronkels. Je zou kunnen zeggen dat de ongeboren baby in dat stadium hongert naar dromen, zoals hij later, wanneer hij in de pubertijd lichamelijk uit de kluiten begint te wassen, zal hongeren naar voedsel. Ongelooflijk wat een pu ber kan verslinden. Nou: ongeloof lijk wat een baby kan dromen". Prikkels Het komt erop neer, dat de enorme hoeveelheid actieve slaap vlak voor de geboorte de hersenen van de baby rijp maakt voor de vloedgolf van prikkels waarmee hij zal wor den overspoeld als hij uit de gecapi tonneerde, donkere isoleercel van de moederschoot de buitenwereld in wordt geperst. De dromen fun geren als prikkels om het brein klaar te stomen voor zijn aanstaan de taak. Ook na de geboorte overi gens gaat dat door. Dr. Mirmiran: „Een kind van twee maanden be steedt nog steeds vijftig tot vijfen vijftig procent van zijn slaaptijd aan dromen, maar dat aandeel neemt geleidelijk af naarmate de ontwikkeling van de hersenen de prikkel van de actieve slaap min der noodzakelijk maakt. Uiteinde lijk, zo rond het zestiende jaar, blijft nog slechts de twintig procent droomslaap over waaraan de herse nen behoefte hebben voor, zeg maar, onderhoud en renovatie". Een hongerige puber moet kunnen eten. Op dezelfde manier en om de zelfde reden moet de ongeboren baby kunnen dromen. „Droom slaap, REM-slaap of actieve slaap, hoe je het noemt, blijkt een belang rijke rol te spelen bij de ontwikke ling van de hersenen", vat Majid Mirmiran zijn met een doctoraat bekroonde ontdekking samen. „Wanneer de droomslaap in het stadium van hersenontwikkeling voor de geboorte wordt onder drukt, kunnen blijvende stoornis sen ontstaan in het functioneren van het brein en in het gedrag van het kind. Daarom moeten aan staande moeders voorzichtig zijn met genees- en genotsmiddelen. Maar vooral zouden artsen bij hun afweging van wat al dan niet goed is voor de moeder en haar ongebo ren baby. de vraag dienen te be trekken of medicijnen die ze voor schrijven, toevallig niet het onge stoorde dromen in de weg zouden kunnen staan. PIET SNOEREN Foto: CEES VERKERK

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17