Mary Rose als tere baby in stalen wieg gelegd nol© J ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 s het weer gunstig is wordt morgen, ndag 10 oktober, in de Solent bij Ports- louth het ruim 400 jaar oude wrak van et Engelse oorlogsschip Mary Rose ge- orgen. De Mary Rose is daar op zondag 9 juli 1545 gekanteld en praktisch met lan en muis vergaan. Bijna 700 opvaren- en kwamen toen om het leven. De Mary ose was het eerste echte oorlogsschip in de beruchte koning Hendrik VIII. De irging van dat historische vaartuig be- oft een fantastische operatie te worden, aaraan de BBC rechtstreekse tv-uitzen- ngen zal wijden. kadai m drage 93.6! e ban f luiker aan het werk in het wrak van de Mary Rose. Dure operatie 2 tot kanDEN Koning Hendrik 'an Engeland en Wales, rsten^^ta^re commandanten, 'viseurs en verscheidene ies waren verzameld in uwe kasteel van South- de kust van de zeeëngte Portsmouth. Zij keken ^^espannen aandacht naar H^oorbijvarende Engelse je. Het was geen ceremo- %Q| bedoening. Verre van Je Engelse oorlogssche- jonden op het punt in de R? gaan met de Fransen, ag zouden ettelijke sol en matrozen hun leven voor Engeland. Er wer- zware zeeslagen ver- Vóór de Engelse <e orrpskanonnen het vuur 3 schqn openen, deed zich ivdarrfe* een ramP vo°r, die oeschouwers met stom- joeg. Een van de Engel- Bken(Jlogsschepen, de trotse 3r1|Rose, maakte plotseling slagzij. Onder de bijna 'varenden bevond zich miraal Sir George Ca- ie de zeeslag tegen de n moest leiden. De 0pe(Rose helde steeds meer ;uurboord. Het loodzwa- irtuig lag in een oog ier ml plat op z'n zij. Daarna let, tussen de havenstad M' kliouth en het eiland ma gebeurde op 19 juli 1545. een zonnige zondagmiddag :ale weersomstandigheden, zinkende schip steeg luid laag op. Sommige ooggetui- rden stemmen; die de Heili- gd aanriepen. Slechts een opvarenden kon gered De meeste soldaten, die i boord bevonden, droegen larnassen. Bovendien kon die tijd niet veel mensen in. Hendrik VIII barstte in tit. „Al mijn officieren en manschappen!", weende hij. 00Dc VIII was de eerste Engel- die een echte oorlogsvloot 'jhder zijn bewind kreeg En kele zwaar bewapende sche- armee het later de Spaanse kon verslaan en afgelegen se gebieden koloniseren. In nkerde hij nog steeds naar nIC initeit over een flink stuk ^5* jk, zoals vóór de Honderd- (Oorlog. Toen was geheel t-Frankrijk Engels bezit, si d dankte die toestand aan relijk van Hendrik II met- van Aquitaine. Franse gebiedsdelen, die VIII in 1545 overbleven, waren Calais en Boulogne. Laatst genoemde havenstad had hij het jaar tevoren veroverd vanuit het toen Engelse Calais. De Franse ko ning nam wraak door in 1545 een machtige vloot naar Zuid-Engeland te sturen. Die vloot bestond uit 235 schepen, bemand door 30.000 ma trozen en soldaten. Europa had nog nooit zoveel oorlogsbodems bij el kaar gezien. Half juli lieten zij het anker vallen ter hoogte van de oostkust van het eiland Wight. De Engelsen verwachtten een Franse invasie. Hendrik VIII beschikte over nau welijks 40 oorlogsschepen. Een daarvan was de Mary Rose. De schepen waren voor Portsmouth verzameld op de Solent. Op 19 juli maakten zij zich gereed om tot de aanval over te gaan. De zee was kalm. Er kwam een lichte bries op zetten en de Mary Rose hees on middellijk de zeilen. Een ogenblik later verkeerde het indrukwekken de galjoen al in onoverkomelijke moeilijkheden. De Fransen beweren, dat zij de Mary Rose naar de kelder hebben gejaagd. De Engelsen daarentegen zijn van mening, dat het drama verschillende oorzaken had. Mis schien waren de matrozen van het onfortuinlijke oorlogsschip geen beste zeelieden. Mogelijk bevonden de geopende geschutspoorten zich te dicht bij de waterlijn. En wel licht waren er te veel soldaten in zware wapenrur' in n boort'. Verondersteld wordt, dat terwijl de Mary Rose naar stuurboordzijde kantelde, de 91 kanonnen loskwa men en over het dek rolden. Daar door werd aan stuurboord het lo den gewicht nog aanzienlijk ver hoogd. Er was niets meer aan te doen. De Mary Rose verging en minder dan veertig van de opva renden kwamen er levend af. Modern oorlogsschip Het tragische verlies van de Mary Rose veranderde weinig of niets aan het verdere verloop van de En gelse oorlog met Frankrijk. De Fransen bestormden het eiland Wight op drie plaatsen. Ze stichtten brand, maar trokken zich daarna terug. Andere Franse invasietroe pen kwamen aan land in de omge ving van de huidige Engelse bad plaats Brighton, waar ze dood en vernieling zaaiden om vervólgens voorgoed naar hun zijde van de Noordzee terug te keren. Sedert die tijd zijn ze Engeland nooit meer binnengevallen. Hendrik VIII, die zesmaal gehuwd was, stierf in 1547. Zijn erfgenaam, de jonge Edward VI, gaf Boulogne terug aan de Fransen. Koningin Mary, Hendriks oudste dochter, die de troon beklom na de dood van haar stiefbroer, verloor Calais. Van toen af was het definitief uit met de Engelse heerschappij over Frans grondgebied. Schets van het op de bodem van de Solent resterende deel van de Mary Rose. Veel van het binnenwerk werd vorig jaar door duikers verwijderd en aan de oppervlakte gebracht. De enige bekende eigentijdse afbeelding van het galjoen Mary Rose werd met waterverf geschilderd in de marge van de zogeheten „Anthony Roll", een inventaris van de schepen van Hendrik VIII. Het werd in 1546 gepubliceerd door ambtenaar Sir Anthony Anthony. Van het schip zelf is de stuurboord zijde heel gebleven tot op een hoog te van dertien meter. Als morgen de weersomstandigheden gunstig zijn, wordt het gevaarte uit het wa ter gehesen door Tog Mor, een van de grotere zeekranen van de we reld. Hij is negentig meter hoog en dient onder meer voor het bouwen van olieplatforms in zee. Tog Mor moest de Mary Rose daartoe eerst in een stalen transportwieg plaat sen, die 130 ton weegt en precies op maat gemaakt werd. De bedoeling is het wrak in zijn stalen wieg uit het water te halen en het zo over te brengen naar een droogdok uit de 19e eeuw in Ports mouth. Het glorierijke oorlogsschip HMS Victory van wijlen admiraal Nelson staat naast dit dok tentoon gesteld. Als de Mary Rose over en kele jaren helemaal geconserveerd en herbouwd is, zal het historische Engelse galjoen eveneens voor het publiek toegankelijk gemaakt wor den. Op voorwaarde dat de berging slaagt, zal het oorlogsschip Mary Rose zijn stalen wieg nooit meer verlaten. Afgelopen zomer hebben duikers een reusachtig stalen ge raamte over het wrak geplaatst. Dit geraamte is er vervolgens met ster ke kabels aan bevestigd. Hydrauli sche apparatuur heeft de Mary Rose voorzichtig en tergend lang zaam uit de zware klei getrokken. Vervolgens werd het wrak op de bodem van de Solent als een tere baby in de gereed staande stalen wieg gelegd. De najaarsstormen van vorig jaar hebben dit delicate werk sterk gehinderd en het dan ook ernstig vertraagd. De reusachtige bergingsoperatie kost vier miljoen pond. De Mary Rose Trust is erin geslaagd 3,6 mil joen pond bij elkaar te bedelen. Verwacht wordt dat het ontbreken de bedrag tenminste voor een deel uit Amerika zal komen. Nadat de Mary Rose veilig aan land gebracht is, zal er zeker nog één extra mil joen pond nodig zijn voor het con- servatiewerk en de bouw van een museum, waarin, de belangrijkste voorwerpen, afkomstig uit het oude oorlogsschip, ondergebrachtzullen worden. Als morgen de berging van het his torische vaartuig werkelijk door gang vindt, zal de BBC aan die unieke gebeurtenis drie recht streekse tv-uitzendingen wijden. Een daarvan wordt onder water verzorgd door John Selwyn Gil bert, een tv-producer die het dui ken speciaal geleerd heeft om do cumentaires te kunnen maken over de Mary Rose. Gilbert is van plan vijftien meter diep met elf camera's te werken, op vier verschillende plaatsen. Hij staat aan het hoofd van een team van tachtig man en beschikt over een begroting van meer dan 100.000 pond. Zijn camera's zullen het wrak van de Mary Rose volgen, terwijl het door de Tog Mor om hoog en uit het water gehesen wordt. Ongeveer 600 binnen- en buitenlandse journalisten zullen die moeilijke operatie bijwonen. Gilbert is zich ervan bewust, dat al les mis kan lopen. „Als de romp van de Mary Rose aan stukken breekt, terwijl het wrak in de transportwieg geplaatst wordt, zal ons programma een abrupt einde kennen", zegt hij. „Een dergelijke tegenslag zou even ernstig zijn als de ontploffing van een ruimteraket, onmiddellijk na de start ROGER SIMONS val te kunnen overgaan, kon de Mary Rose nu ook op betrekkelijk grote afstand het vuur openen, om vervolgens te naderen en de vijand te beschieten met licht geschut, on dersteund door handboogschutters. 17.000 Voorwerpen De Mary Rose had vier masten en was nu 39 meter lang. Nog geen tien jaar later rustte het trotse oor logsschip met bijna al zijn opvaren den en zijn buskruit, vuurmonden, Het fraaie oorlogsschip Mary Rose, dertien tot vijftien meter diep op de bodem van de Solent liggend, kreeg in die jaren geregeld bezoek van moedige duikers, die kanon nen en andere waardevolle voor werpen kwamen weghalen. Toen Hendrik VIII nog leefde waren al diverse pogingen om het vaartuig te bergen mislukt. In de 16e eeuw beschikte men nog niet over de no dige technische middelen om een zwaar schip, dat muurvast in de modder zat, weer aan de opper vlakte te brengen. De Mary Rose was rond J509 in Portsmouth gebouwd en had oor spronkelijk een draagvermogen van 600 ton. Eerst was het galjoen uitgerust met 34 zware ijzeren ka nonnen, 7 zware bronzen vuur monden en 37 lichtere. Vóór die tijd bezaten de Engelsen alleen vrachtschepen, die op hun boven dek wat licht geschut en soldaten meevoerden. De Mary Rose was het eerste Engelse oorlogsvaartuig, dat volledig bewapend was met ka nonnen die tussen de dekken en niet op het bovendek stonden. Al lerlei nieuwe technische snufjes maakten er een voor die tijd ultra modern oorlogsschip van. Bij zijn tewaterlating werd het gedoopt naar Mary, hertogin van Suffolk, een zuster van Hendrik VIII, die de bijnaam Tudor Rose droeg. Admiraal Sir Edward Howard ge bruikte in 1512 ter hoogte van Brest de Mary Rose als zijn vlagge- schip voor een zegenrijke campag ne tegen de Fransen. Hij was in de wolken over de gunstige prestaties van het schip, dat een bemanning had van 434 matrozen, soldaten, loodsen, muzikanten en knechten. Alleen de besten onder hen ver dienden vijf shilling in de maand. Zij droegen allemaal een duur uni form, waardoor sommigen van de opvarenden wel vier shilling moes ten betalen. In 1536 werd de Mary Rose aan zienlijk vergroot en verbeterd. Zijn draagvermogen was nu 700 ton en de zware bewapening bestond uit 91 voor- en achterladers. In plaats van alleen van dichtbij tot de aan- Mocht de berging slagen, dan wordt het scheepswrak in dit 19e eeuwse droogdok te Portsmouth ge plaatst. Het zal dan volledig geconserveerd en herbouwd worden. Voorwerpen uit de medicijnkast boord van de Mary Rose. van de barbier/heelmeester aan kanonballen, ijzeren kogels, pijlen en bogen op de bodem van de So lent. De zee had minder dan een eeuw nodig om het wrak te verber gen onder een dikke laag modder en klei. In 1838 werd het echter toch ontdekt door twee Engelse broers, John en Charles Deane, die een nieuw duikerspak uitgevonden hadden en veel opdrachten kregen om scheepswrakken op te sporen. Soms kwam er een deel van de Mary Rose bloot. Vissers hadden vastgesteld, dat hun netten ergens bleven haken. De gebroeders Dea ne gingen een kijkje nemen op de aangeduide plaats. Zij stelden vast, dat daar een wrak lag. Nadien brachten zij vier kanonnen aan de oppervlakte. Een speciaal comité van onderzoek kwam tot de conclu sie, dat het vuurmonden van de Mary Rose waren. In de loop van de volgende vier jaar haalden John en Charles Deane nog meer kanon- neh, alsmede handbogen, stukken hout, aardewerk, laken en ver scheidene schedels weg uit het wrak. Maar daarna werd de Mary Rose weer vergeten. Het duurde nog 125 jaar eer men het gezonken galjoen opnieuw ontdekte. Die taak was weggelegd voor jour nalist Alexander McKee, een ama teur-duiker, die in 1965 van wal stak met het ambitieuze voorne men in de Solent naar wrakken te zoeken. Hij werd geholpen door Margaret Rule, conservator van het Romeinse paleis in het naburige Fishbourne. Hun belangrijkste doelwit was het wrak van de Mary Rose. Talrijke experts spraken ech ter het oordeel uit, dat de zee na meer dan vier eeuwen het houten schip wel verteerd zou hebben. Zij meenden, dat de Mary Rose on vindbaar was geworden. Maar Alexander McKee en Marga ret Rule lieten zich niet ontmoedi gen. Op 1 mei 1971 wisten zij pre cies waar het indrukwekkende oor logsschip van koning Hendrik VIII op de zeebodem rustte. Twee we ken later ging Margaret Rule, die inmiddels had leren duiken, zelf het wrak bekijken. Ze leidt nu een archeologisch onderwaterteam, dat al tenminste 25.000 keer naar de bodem van de Solent is geweest. Vijfhonderd duikers van de inmid dels gestichte Mary Rose Trust zijn vrijwel allen vrijwilligers. Zij wer ken onder leiding van een handvol beroepsmensen. Het team heeft al meer dan 17.000 voorwerpen uit de Mary Rose geborgen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15