)e opmars van de VVD Ed Nijpels: Wij zijn middenpartij RTIJ-IDEOLOOG OLLYGEERTSEMA: et volkse it 'm vroeger Meen in te naam en Lergens anders' klein isver iINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 OCTOBER 1982 PAGINA 9 limte 1 LEIDEN De spectacu laire winst van de VVD op 8 september heeft het leven van de de politicolo gen iets gemakkelijker ge maakt, zegt de Amerikaan Galen Irwin, die sinds 1970 aan de universiteit van Leiden het kiesgedrag in ons land onderzoekt. Het raadselachtige van de VVD was namelijk dat zij altijd „te" klein uit de stembus kwam. „Met mijn voorspellingen zat ik er voortdurend naast", aldus Irwin. Op grond van een aantal criteria kan vrij goed be paald worden hoe iemand zal stemmen. „Iemand, die tegen nivellering is van inkomens, voor het hand haven van „orde eil rust", tegen het vergroten van werknemersinvloed in be drijven en voor het vrij la ten van abortus, kan niet anders dan VVD stem men, zou je zeggen," aldus Irwin. Maar keer op keer bleek die stelling niet op te gaan. Bij de verkiezingen van vorig jaar zou volgens de berekeningen van Irwin zo'n 26 procent het hokje van Wiegel of een andere liberaal rood hebben moe ten maken. In werkelijk heid was het percentage slechts 17. Tot dusver heeft men dit verschijnsel niet wetenschappelijk kunnen verklaren, hoe wel er natuurlijk wel ver moedens zijn. Het stem busresultaat van 8 septem ber heeft wellicht iets meer houvast opgeleverd. Relatief veel jongeren hebben nu voor de VVD gekozen. Bij de schoolver- kiezingen kreeg deze par tij zelfs meer dan vijftig Kamerzetels. „Het kan zijn dat de kloof tussen VVD-ouders en hun kin deren nu langzamerhand gedicht wordt. Het auto matisme dat de begrippen „jong" en „links" bij el kaar horen, begint te ver dwijnen," aldus Irwin. „Maar ja, het kan ook een Nijpels-effect geweest zijn". Doden DEN HAAG Wat denkt de huidige VVD-leider Ed Nijpels te doen om de enorme winst van zijn partij de komende jaren vast te houden? Hij heeft daarvoor een strategie ontworpen die op z'n minst de indruk bevestigt dat er in de VVD een an dere wind is gaan waaien. „Ik denk dat we in de verkie zingsstrijd en ook daarna echt wel voldoende duidelijk heb ben gemaakt dat we in het po litieke midden thuis horen. U zult van mij geen polariserend woord hebben gehoord tegen over de PvdA. In ras tempo worden de verschillen tussen VVD en PvdA ook minder groot. Na dit kabinet zullen de geesten rijp zijn voor samen werking". meent Nijpels. ..Als we straks in het kabinet komen zullen we onze huidige positie duidelijk moeten blij ven markeren. In de campag ne hebben we een nieuwe stijl geïntroduceerd, die is aange slagen bij de kiezers. Men ver wacht ook na de verkiezingen wat van onze partij. Als we in het kabinet komen zullen we er voor moeten zorgen het be leid vpn onze bewindslieden goed naar buiten uit te dragen. Dat houdt dus in dat we bij eenkomsten gaan beleggen waarop bewindslieden hun be leid zullen gaan vertalen. Niet in ingewikkelde verhalen op spreekbeurten voor een zaal, maar gewoon in de markt kraam. De straat op, zodat ie dereen de stap kan zetten naar de bewindsman toe". Pluche „Dat zal inhouden dat sommi gen zich wat zullen moeten aanpassen. Maar we zullen onze komende bewindslieden hiervan op de hoogte stellen voor ze op het pluche mogen. De run naar het pluche zal om zo te zeggen voorafgegaan worden door een hindernis sen baan. Ze hebben mij hier neergezet om deze tent te run nen, men verwacht dat ik de zaak wat meer open ga bre ken. Welnu, men wordt op zijn wenken bediend". Nijpels wil het niet alleen bij een verkooppraatje houden: We hebben zeker nog een taak als het gaat over het soci ale gezicht van de VVD. We moeten het niet alleen maar hebben over inkomensplaatjes, maar ook duidelijk maken dat het een ontzettend rottig be staan is als je als alleenstaande vrouw met een paar kindertjes in de bijstand moet lopen. Daar moetje niet te makkelijk over praten. Anderzijds moet je ook niet de indruk wekken dat je met een verdere ver kleining van inkomensver schillen dit soort problemen oplost. Het pakken van de ho gere inkomens is dan meer een kwestie van jaloezie dan het aanpakken van sociale problemen". „Overigens zijn we in de prak tijk al volop aan dat sociale be leid bezig. Nu breken de vier grote partijen de benen over elkaar om de echte minima te beschermen. Maar toen wij daar als VVD voor het eerst ruim een jaar geleden mee kwamen werden we uitgela chen. Omdat het idee van de VVD kwam. Nu staat het zelfs in de miljoenennota ItNHEM Hij heet fillem Jacob, maar ie- >en kent hem als Mol- („omdat ik ook vroeger jal mollig was"). Hij is toren in Utrecht, maar Jieerde (rechten) in Éden en wordt vereen- jvigd met Wassenaar, hij jarenlang burge- ?ster was. Hij oogt als i regent, maar staat in links van het mid- ji; in de Tweede Kamer |ft hij gepleit voor het ellen van werkne- commissarissen bij Irijven. I Molly Geertsema, die vol- 1 jaar de pensioengerech- leeftijd bereikt, is D'er van het eerste uur. Hij 1 erbij toen Stikker en Oud É948 samen de partij op- atten. In 1963 werd hij frac- loorzitter, maar moest die fts afstaan aan Edzo Toxo- toen die in 1965 terug- de uit het kabinet. Drie 1 later werd „Tox" commis- 1 van de koningin in Gro- gn en ging de-macht defi- f over op Geertsema. Zijn iek leiderschap duurde jaar. Na de val van het ■net-Biesheuvel verdween I Molly naar de provincie: herland, is bij deze „grand old van de VVD, die nu als partij-ideoloog, I wij proberen de reden te Tien van het electorale suc- fran de liberalen gedurende tgelopen tien jaar. Had de a i in 1972 nog slechts zes- I leden in de Tweede Ka- j, sinds 8 september jongst- in zijn dat er 36. Igesprek heeft plaats in het princiehuis te Arnhem en niet op kasteel Mid- liten, waar de commissaris Int en dat prachtig moet l Maar hier buiten stroomt Rijn en dat is op een mooie jpmerochtend ook een fees gezicht. Bovendien jdt de koffie geserveerd in gwood en zijn er geurige mmelpenninck-sigaartjes. 1 Geertsema is als altijd in [delig pak en praat met de rouwde geluidsterkte, die ertoe genoopt heeft de r van zijn kamer „dubbel" I beeld van een werkge- Jpartij heeft ons jarenlang fen gespeeld. Dat odium pen wij gekregen, voorna- ■jk doordat de Partij van (Arbeid -om haar moveren denen- het beeld opriep een kapitalistische partij, ien asociale partij. Met dat I probeerde de PvdA zo veel mogelijk mensen er toe te bewegen niet op de VVD, maar op de PvdA te stem men". „En de VVD heeft jarenlang weinig of niets gedaan om dat beeld tegen te spreken. Ik her inner mij nog altijd als een van de meest typerende voor beelden, dat wij op een zeker ogenblik in een Haagse volks wijk, waar vroeger niemand het in zijn hoofd haalde Om op de VVD te stemmen, nogal wat succes hadden geboekt. Laten we nou eens proberen daar wat vaste voet aan de grond te krijgen; laten we daar een zaaltje huren en er een spreker naar toe sturen, spra ken we af. De afdeling Den Haag werd opgewarmd onder het motto: het is zo vervelend als.dat zaaltje zo leeg is, laten daar wat mensen naartoe gaan. Nou, toen we daar kwa men, storiden in die wijk alle dure auto's buiten en zaten alle oudere dames met bontjas sen binnen. De eerste uit de buurt zelf, die zijn neus om de hoek van de deur stak, was zo weer geblazen. Die zei: „da's niks voor mij". „Dat is nu wat ik bedoel. Wij hebben er jaren aan meege werkt dat het beeld, wat de PvdA in feite ten onrechte van ons ophing, ook nog weer versterkt werd. Pas heel lang zamerhand hebben we geleerd hoe we daarmee óm moesten gaan". Hoe is de VVD eigenlijk die sing van de PvdA? „Nee, zo mag u dat absoluut niet stellen. Tussen de beide wereldoorlogen had je twee min of meer liberale gezel schappen: de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond", on der leiding van prof. Telders, en de Vrijzinnig Democrati sche Partij, geleid door profes sor Oud. Alle vooruitstrevende liberalen zaten bij Oud. Na de oorlog was Oud enorm gegre pen door het -ook wel modieu ze- idee dat er meer eenheid in' de politiek moest komen. „En dus heeft hij de grootste fout van zijn leven gemaakt. Hij zocht aansluiting bij de nieuw op te zetten PvdA, om dat volgens hem de ideeën van de Vrijzinnig Democraten het beste in die partij tot uiting zouden komen. Maar het duurde nog geen jaar eer hij tot de conclusie kwam dat hij zich volstrekt vergist had. Er bleek heel weinig verschil tus sen de oude SDAP en de nieu we PvdA". „Inmiddels was de Liberale Staatspartij, onder leiding van de bierbrouwer Stikker, he ropgericht als Partij van de Vrijheid. De persoon van Stik ker, zijn hele achtergrond hoewel hij een sociaal voelend man was sprak dat conser vatieve image niet tegen... Veel Vrijzinnig Democraten hadden zich bij hem aangeslo ten of waren politiek dakloos geworden. "Oud heeft toen een oproep gedaan aan Stikker om samen te gaan. Dat heeft uit eindelijk geleid tot de oprich ting van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Maar het „volkse" zat 'm in die tijd alleen in de naam en nergens anders". Kerk Waren er nog andere redenen, die de groei van de VVD be moeilijkten? „Natuurlijk was er ook de zich slechts langzaam voltrekkende ontkerkelijking. Die heeft er ook toe bijgedragen dat het met de VVD niet zo'n vaart liep. Er zijn natuurlijk altijd troepen mensen geweest die volstrekt liberaal dachten, maar nu eenmaal traditiege trouw op een confessionele partij stemden, omdat dat zo hoorde. Maar ook in die krin gen is er een doorbraak". „En tenslotte zijn er ook men sen in de PvdA gaan inzien dat die VVD toch niet zo a-so ciaal is en niet zo de werkge verspartij als ze vroeger dach ten. Toch heeft de werknemer nog altijd wel een pietsie moei te om in dezelfde partij als z'n baas te zitten, iets wat in de confessionele partijen nooit een probleem is geweest". „Ik geloof dat u daar een paar redenen -hebt van de door braak die heeft plaatsgevon den. Wij zijn echt aan het „so ciale" aanzienlijk meer gaan doen dan vroeger. Er zijn ook veel meer Kamerleden dan toen die daarvoor begrip heb ben". „Al moet ik er aan de andere kant wel eerlijk bijzeggen dat er hier en daar in de volksver tegenwoordigingen, en dan denk ik met name aan ge meenteraden en dergelijke, nog altijd geluiden worden ge hoord die niet bevorderlijk zijn voor het beeld van de VVD zoals ik het graag zou willen zien. Want het aanne men van nieuwe beginselen en een Liberaal Manifest is één ding, maar daarmee is het nog geen geestelijk eigendom van iedereen in de partij". Is het een bewuste tactiek ge weest van de VVD om te pro beren dat conservatieve imago te doorbreken? end verlopen. In mijn tijd wa ren er twee stromingen. Eén werd vertegenwoordigd door het partijbestuur en die zei: onze heerlijkheid zit 'm in het aantal zetels in de Tweede Ka mer. Dus: het kan niet ver dommen wat je in het verkie zingsprogram zet, als het maar grote delen van het publiek aanspreekt. Terwijl mijn op vatting en die van de fractie meer was: ja alles goed en wel, maar wij moeten straks met het spul werken. Wij vonden dat je er geen dingen in moest zetten, waarvan je zeker wist dat ze -ook al haalde de VVD 150 zetels- niet te verwezenlij ken waren". „Dat werd misschien nog een beetje extra aangezet, omdat ik een misschien wat overdreven neiging heb tot zuivere begin selen. Mijn eerste redevoering als politiek leider heb ik ge wijd aan het verschijnsel van de homosexualiteit en de noodzaak de discriminatie daarvan te bestrijden. Nou dat is geen onderwerp waarvan het partijbestuur het was 1963 zei: daarmee krijgen we de kiezers in rotten van vier achter onsDan ziet u een beetje de dilemma's, waar door het ook niet zinvol was een gezamenlijke gedragslijn uit te stippelen. Ik heb liever een betrekkelijk kleine VVD met zuiver liberale beginselen dan een grote VVD met ver waterde beginselen". „Maar er ligt natuurlijk ergens een grens. Ik wil dan toch ook wel dat die beginselen door werken in het regeringsbeleid. Als je een Gideonsbende hebt, zit dat er ook niet in. Ik vond dus dat het hoog tijd werd dat ik wegging. Ik neb eerlijk ge zegd: ik kan het op geen enke le andere manier dan ik het doe. Ik draag waarschijnlijk zelf ook bij aan het imago dat de PvdA van de VVD op hangt. De PR-adviseurs zeiden in die tijd: u moet nou eens af van dat driedelige pak; u moet in een coltrui in de Kamer ko men. Ik vond het in de eerste plaats een verkeerd advies, want iedereen zou er doorheen kijken en zeggen: hij heeft zich verkleed. Maar in de tweede plaats zei ik: ik kan dat helemaal niet en ik verdom het ook". Maar ja, ik vond toch ook wel dat iemand, zij het dan met minder verdiepte be ginselen, eens iets aan het ze telaantal deed. De keus van Hans Wiegel is precies zo uit gepakt als ik verwacht had. Wiegel Wat was nu het essentiële ver schil tussen uw leiderschap en dat van Wiegel? „Ik heb zelf via wat ze in Oost-Indië een „moesjawara" noemden dus net zo lang praten tot je het met mekaar eens bent en niet stemmen in de fractie weten te bereiken dat Wiegel mijn opvolger werd. Ik vond hem veruit de meest geschikte man voor dat werk. Eén van de kenmerken de verschillen is dat hij veel meer aanspreekt en het weet te brengen op een wijze, die mij absoluut niet zou liggen. Het is niet voor niets dat ik mij altijd geworpen heb op de beginselen van de partij, op de inhoud van het liberalisme. Dat zijn zaken waar Hans Wiegel zich veel minder mee bezig heeft gehoudenen dus veel meer aansprekende verhalen kon houden voor de menigte dan ik." U vindt dus dat een werkelijk goede politieke leider een vleugje demagogie in zich moet hebben? „'Ik geloof dat Ed Nijpels nou net de goede middenweg is tussen Wiegel en mij. Hij heeft een grote belangstelling voor de inhoud van het liberalisme; dat blijkt ook wel uit zijn ja renlange lidmaatschap van het Des Indes-beraad. En hij weet het toch goed te brengen". Wiegel en Nijpels kwamen dus precies op het juiste moment? „Ja, en zonder rotzooi, hè! Zonder stemming, geen min derheden en geen meerderhe den". Van Riel Hoe kon u ei-genlijk overweg met een man als Van Riel, die er prat op ging zich als conser vatief te bestempelen? „Van Riel was een man met wie ik voortdurend in strijd geleefd heb. Hij meende dat de grote winst te halen was aan de rechterkant, bij de wat con servatievere mensen in het CDA. Dus wilde hij een pro gram dat die mensen zou aan spreken. Nou, dat was niet het soort program, waarvoor ik wenste te staan". Was u bang dat daarmee de VVD ook zelf een conservatie ve partij zou zijn geworden? „Nou, daar hoef je niets eens zo gek veel voor te doen. Het grote euvel van de Nederland se politiek is dat er geen con servatieve partij bestaat. Maar natuurlijk lopen er ook hier nogal wat conservatieve lieden rond. Aangezien die niet zo snel naar de PvdA zullen gaan, zul je ze terugvinden bij hetzij de VVD hetzij het CDA. Ik vind het helemaal niet erg wanneer een aantal keurig netjes hun contributie betalen voor de VVD, maar ik zou het wel erg vinden als ze een stempel op het program en het image van de VVD zoyden drukken. Je moet je dus eer der inspannen om te zorgen dat de VVD een vooruitstre vende partij blijft. Het conser vatisme komt vrij natuurlijk als je niets doet". Had Van Riel veel invloed op Wiegel? „Ja". Dan zult u in de tien jaar van Wiegel wel heel hard hebben moeten vechten om de VVD voor conservatisme te behoe den? „Tsja, het enige wat ik in die periode heb gedaan en wat mij een onmenselijke hoeveel heid tijd heeft gekost is werken aan de nieuwe begin selverklaring en aan het Libe raal Manifest. En overal heb ik redevoeringen gehouden over niets anders dan de libe rale beginselen. Ik kon dat ook makkelijk doen, omdat ik ge loofwaardig» tegen iedereen kon zeggenfrk vind dat het als rijksambtenaar commissa ris der koningin niet op mijn weg ligt kritiek uit te oe fenen op bewindslieden, die in feite mijn bazen zijn. Dus ze moesten mij niet vragen naar mijn mening over meneer Den Uyl". U vormde dus samen met Vonhoff en later Annelien Kappeijne van de Coppelló en Ed Nijpels een Gideonsbende om van de liberale uitgangs- „Ja, en ook op andere wijze. Ik ben van het begin af aan lid geweest van het geregelde be raad in het Haagse hotel Des Indes over mogelijkheden tot samenwerking tussen PvdA, VVD en D'66. Na de dood van Korthals ben ik voorzitter ge worden. Ik zei altijd, en dat heb ik ook in het Manifest neergelegd: er zijn veel meer liberalen in Nederland dan 'u vindt in de VVD. Als ze alle maal in één partij zaten, zou den ze goed zijn voor meer dan de huidige 36 zetels. In Des Indes heb ik liberaal den kende mensen uit de PvdA en D'66 en politiek dakloze libe ralen, zoals Anneke Goudsmit, bijeen gebracht. Daar zijn we nu zo'n jaar of zeven mee be zig" Levert dat nu echt wat op? „Wel degelijk. Iedereen wil natuurlijk altijd alles vlugger doen verlopen. Maar voor het eerst waren er nu, bij deze laatste verkiézingen, geen ve to's vooraf voor welke samen werking dan ook. Het is een hele doorbraak dat de PvdA nu heel openlijk durft te zeg gen dat een samengaan met de VVD niet uitgesloten moet worden geacht. Sterker nog: binnen de Partij van de Ar beid wordt gezegd dat er hele maal geen voorkeur meer be staat voor samenwerking met CDA of met VVD. Dat bete kent dat ze dat ouwe verhaal over de VVD van vroeger ook niet meer kunnen ophangen. Dat resultaat is niet louter te danken aan Des Indes, maar het beraad heeft er wel' toe bij gedragen". Waarom dan toch in deze for matie niet serieus geprobeerd een kabinet van PvdA en VVD te vormen? „Vanwege de kruisraketten. Het zou voor mij de grootst mogelijke ramp zijn als een coalitie van PvdA en VVD na een jaar weer in elkaar zou Winstpunt ploffen door die raketten. Dan zijn we de mogelijkheden voor samenwerking tussen deze partijen weer voor jaren kwijt. Ik zou d5t voor geen goud wil len hebben. Daarom heb ik in dit stadium ook van meet af aan na de verkiezingen gepleit voor een samenwerkingsver band tussen CDA en VVD". Links inhalen Na dit kabinet gaat het CDA dus wat u betreft de oppositie „Afgezien van de kruisraket ten denk ik dat nu al een com binatie van PvdA-VVD ge makkelijker te formeren is dan een combinatie van CDA en VVD. Wij zijn bezig het CDA links in te halen. De VVD wordt een steeds aan trekkelijker partij voor men sen die tot nog toe traditioneel op de PvdA stemden. We spre ken met name de beter ge schoolde arbeider steeds meer aan. De VVD moet deze men sen ook volledige kansen bie den. Hen werkelijk opnemen in de partij. Dat gebeurt op dit moment nog onvoldoende. Ik denk verder dat het verstan dig is als wij ons in deelcon- gressen eens zouden buigen over zaken als een rechtvaar dige inkomensverdeling. Dat spreekt die mensen nu een maal meer aan dan een beraad over de juiste dividendpoli tiek". „Onze bestuurders zullen zich terdege bewust moeten zijn van de enorme verbreding van onze politieke aanhang en daar duidelijk op moeten in spelen. Niet uit electorale mo tieven, maar in het landsbe lang. Ik vind het in het lands belang dat het „loon naar pres tatie" nu meer gaat aanspre ken dan het „loon naar be hoefte". Ook in de PvdA wordt een nieuw geluid ge hoord als het gaat om inko mensbeleid. Jarenlang heeft deze partij ons immers doen geloven dat winst maken een uiterst onzedelijke bezigheid was" Wiegel „Het grote winstpunt van deze kabinetsformatie is voor mij dat elke coalitie mogelijk is ge worden. Partijen sluiten el kaar voor het eerst sinds lange tijd niet meer uit Dat is enorm belangrijk. In Nederland zijn we nu eenmaal aangewezen op coalitiekabinetten en in elke coalitie zijn er bepaalde vraag- stukken onoplosbaar. Het gro te voordeel is nu dat wat de ene coalitie in de ijskast plaatst, er door de volgende weer uit gehaald kan worden. Ik wil echt niet a tout prix met de PvdA, maar het is wel de kroon op mijn werk als dat mogelijk wordt. RIK IN T HOUT ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9