Langs e Reuzen Pijlinktvis hoewel eknot - brach t stille jpwinding onder medewerkers EIDEN IN KOPER GESNEDEN Open dag chemie" gaat aan Leiden voorbij ffeio ANATUURLIJKEHISTORIE"KREEG ER EENENORM "RONKSTUKBIJ: HET WEEKDIER VAN LEIDEN Leidschendam komt ruim zeven ton tekort op begroting LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters LEIDSCHENDAM - De begroting 1983 van Leidschen dam sluit met een tekort van 705.000 gulden, een ver schil van 875.000 gulden met de laatst opgestelde meer jarenbegroting toen voor volgend jaar nog op een over schot van 170.000 gulden werd gerekend. Dit overschot was echter gebaseerd op het toen verwachte loon- en prijsniveau van 1981. Verder heeft zich sinds de meer jarenbegroting (in 1980) werd opgesteld een aantal be langrijke verschillen voorgedaan. Volgens de eveneens verschenen meerjarenbegroting 1983-1987 zullen de begrotingen voor 1984, 1985 en 1986 telkens tekorten van rond een half miljoen gulden te zien geven en in 1987 weer een bedrag van ruim 7 ton. Burgemeester en wethouders hebben een dekkingsplan opge steld dat 722.000 gulden moet opbrengen. Aanpassing van de electriciteitstarieven met 3% moet 220.000 gulden in het laatje brengen. Een verhoging van 4% van de gemeentelijke belastin-, gen en retributies en tarieven gemeentelijke sportaccommoda ties samen 118.000 gulden. Verder zouden de kortingen die het rijk heeft aangebracht op de uitgaven voor de bibliotheek (28.000 gulden) en voor het onderwijs (16.000 gulden) moeten worden doorgeschoven. Personeelsuitbreidingen bij de secreta rie, het energiebedrijf, gemeentewerken, politie en brandweer, die voor 340.000 gulden op de begroting voor 1983 staan, zullen bovendien worden geschrapt. Wat de brandweer betreft houdt het schrappen van de kosten voor brandwachten (95.000 gulden) nauw verband met een verregaande samenwerking met Voor burg. Als de besprekingen over onder meer een gezamenlijke brandweerkazerne, ingangsdatum 1 januari 1985, niet tot resul taten leiden zullen de bedragen weer op de begrotingen moeten worden opgevoerd. In de Aanbiedingsbrief bij de begroting wordt gezegd dat in het tekort ook de bijna 6 ton zijn begrepen die nodig zijn voor de asfaltering van de Markse-, Wilsveense- en Kostverlorenweg. De grootst mogelijke meerderheid van het college wil deze post, met het oog op de zeer onzekere financiële ontwikkelingen in de naaste toekomst, handhaven. PvdA-wethouder G. J. Hendriks heeft op dit punt echter een voorbehoud gemaakt De noodzaak om volgend jaar de asfalteren wordt echter door niemand be twijfeld. Wat de verschillen met de meerjarenbegroting betreft worden bedragen genoemd van 200.000 gulden voor uitkeringen aan gewezen wethouders, een gelijk bedrag voor stijging van de bijstandskosten en 450.000 gulden voor hogere kosten en lagere uitkeringen van het rijk voor het onderwijs. Verder nog stelpos ten van 140.000 gulden voor verbouwing tot school van de huidi ge bibliotheek ep van 150.000 gulden voor nieuwbouw van een politiebureau. Over de vrij besteedbare reserves van het grondbedrijf, de laat ste jaren in royale mate gebruikt voor woningbouw in de sociale sector, wijk- en jeugdgebouwen en bejaardensociëteiten, zegt het college dat de resterende ruim 6,8 miljoen gulden door reeds ge nomen besluiten en principe-uitspraken reeds zijn bestemd. Toch zal nog een miljoen gulden moeten worden gevonden voor de dienstënpost voor bejaarden aan de Plaspoelkade en voor de aanschaf van inventaris voor het jongerengebouw „De Sater" aan de Bachlaan. Dit bedrag zal nog bij het grondbedrijf kunnen worden gevonden omdat de uitgaven voor de sociale woning bouw pas over enkele jaren behoeven te worden gedaan. bij de vangst". Dr. Gittenber ger mompelde nog, onder drukt: „Niet bijzonder groot is dit Leidse exemplaar, maar we mogen toch spreken van een zeer belangrijke aan winst voor de collectie". De aanwinst gaat vandaag weer in de diepvries terug. Totdat de pijlinktvis „gekist" kan worden in een grote tank. „Eerst proberen we het met formaline en anders met alcohol. We wachten nu op die conserveringsmiddelen. O ja, we kregen van de vis sers er een klein achtarmig octopusje bij, als extra pre sentje. Best wel aardig hoor, maar we kunnen er niets mee doen", aldus dr. Gitten- berger, die zich toch een trots man voelde, met die nationa le weke verworvenheid. Het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Leiden zou een grote trekpleister kunnen zijn voor het pu bliek. Maar zowat niemand kan er terecht, omdat er geen tentoonstellingsruimte is. En als er zich een gelegenheid tot dependancevorming voor doet, heeft CRM geen geld om zo'n dringend gewenste uitbreiding te kunnen finan cieren. „Natuurlijke Historie" werkt „ondergronds", in elk geval achter de schermen; verzamelt vaak uitzonderlij ke fenomenen van dierlijk leven, maar kan ze nauwe lijks kwijt: „We zitten stamp vol", volgens dr. Gittenber ger. Als De Reuzen Pijlinkt vis van Leiden eenmaal, grondig bestudeerd en in de tank bijgezet, z'n plek moet vinden, zal hij worden over gebracht naar het depot aan de Herengracht. Jammer. Het Leidse weekdier van de eeuw zou een beter onderko men waard zijn. Ergens, in een grote vitrine. Voor ieder een te kijk. Misschien op het Stadhuisplein. Als het Week dier van Leiden. Maar in elk geval als specimen van een nog nauwelijks verkend as pect van oceanisch leven. EFHEBBER VAN SCHEIKUNDE MOET NAAR DEN HAAG DEN Geen enkele elling in Leiden of in regio doet mee aan de >en dag chemie" die ral in den lande wordt ouden. Zo heeft het leus Laboratorium af- van deelname. Jt Gorleus heeft al een in open dag op het Eramma staan voor 26 keniari en aangezien een n dag een hele organi- e is, is besloten niet doen. Het zou een tje dubbelop zijn", al- T een woordvoeder van 1 Universiteit. Ook de Laboratoriumschool Rijnland in Leiderdorp heeft afgezien van deelname. „Tij dens de vorige landelijke open dag waren we de enige in Leiden die meedeed", zegt directeur C. de Jong. Hij meldt verder dat de school in januari een open dag houdt. „Januari is veel geschikter, omdat we dan ook bezig zijn met de werving van nieuwe' studenten". Het Hoogheem raadschap Rijnland blijkt nog nooit van de landelijke open dag gehoord te hebben. „Zui veren van water is trouwens een biologisch proces, waar scheikunde weinig mee te maken heeft", wordt opge merkt. De open dag is een tweejaar lijks gebeuren, waarbij ieder een die belangstelling heeft voor de rol van de chemie in onze samenleving zijn licht kan opsteken bij meer dan honderd instellingen en be drijven in Nederlahd. De „Open dag chemie" werd in 1978 voor het eerst gehou den. Vijftigduizend mensen bezochten toen zo'n vijfenze ventig instellingen. Doel van de landelijke organisatie was onder meer het wegwerken van het kwalijke imago van de chemie. In 1980 ontvingen tachtig instellingen om en nabij de vijfenzeventigdui zend geïnteresseerden en dit jaar rekent men op circa honderdduizend bezoekers bij honderdtien instellingen. Den Haag Wie toch met de wereld van de chemie kennis wil maken kan zaterdag wel in de Haag se regio terecht. Het klinisch chemisch labo ratorium van het Diacones- senhuis, Fonteynenburglaan te Voorburg, demonstreert van tien tot vier uur hoe met chemische methoden bloed en urine wordt onderzocht op ziektekenmerken. Van tien tot twee uur kunnen be zoekers van de Haagse Ge meente HTS, Wegastraat 60, do proeffabriek van de afde ling chemische technologie in werking zien. Hoe en met welke apparatuur in Den Haag zeep, (fosfaatvrije) was middelen en tandpasta wor den gemaakt is van tien tot drie te zien bij Akzo Consu menten Produkten, Fruitweg 25 in Den Haag. Wie zelf proeven wil doen, kan van tien tot twee in de Haagse Analisten School, Tesselse- straat 57, terecht. De Apo theek van de Haagse zieken huizen, Escamplaan 900, toont van tien tot half vier onder meer de chemische ontbinding van vergiften en geneesmiddelen in het li chaam. Wie meer wil weten over de kankerverwekkende eigenschappen van diverse chemicaliën dient tussen tien en drie uur het Radiobiolo gisch Instituut TNO, Lange Kleiweg 51 in Rijswijk, te be zoeken. Het Primatencen trum van TNO onderzoekt primaten (hoog ontwikkelde zoogdieren). Tijdens de open dag is een van de chimpan- seeverblijven te bezichtigen. Tussen half tien en half een tenslotte komt de smaak van water aan de orde in het Rijksinstituut voor Drinkwa ter-voorziening, Dr. v.d. Stamstraat 4 in Leidschen dam. in Gemeente-archief Midi zou een instituut waar ituurlijke historie in itten en flessen opeen- pot ligt, best een groot dit rntaard" mortuarium g bri jnnen noemen. Maar gek< erkelijk, gistermiddag as één van de laborato- 'jumlokalen in het Rijks- useum van Natuurlijke istorie („Noem het een lste' stituut; dit is in feite ;en museum, we heb niet eens museum- irsoneel, alleen maar ;n chronisch tekort aan limte", voegde John aats, hoofd educatieve enst, me in een school- wandelgang toe) een it(ort rouwkamer in het ingericht. Daar lag I964i dan kil opgebaard: de ergrootste inktvis die èderland ooit gekend ;eft. In diepgevroren aat. Er omheen een ïadzjeeds groter wordende u-ing van belangstellen- „museanten". Alsof ze :h vergaderden voor Jr"jn anatomieles. „Pssst", :erd er gefluisterd, als t eer iemand in een wit- jas of trui zich bij het 'zelschap aansloot, alweer een des- indige!" Helemaal stil beschouwing stond x dr. E.Gittenberger, nservator afdeling eekdieren. Even ver- ■fc !>uwereerd was de heer -s (eter Kaas, medewerker JAeling Weekdieren. iorm, geweldig, onge- ^-Ifcoflijk!" Het waren na- ïnoeg de enige woorden e uitgebracht werden, leeft hij al een naam van lie gekregen?", wilde ik urnalistiek weten. „Een leuke troetelnaam of zo. Hiëronymus, bijvoorbeeld. Of Karei de Grote?" „Meneer", antwoordde de heer Kaas ontdaan, op het punt van transpireren: „meneer, daar hebben we helemaal nog geen tijd voor gehad. Ons hoofd staat daar nog niet naar. Noem hem voor mijn part maar De Reuzen Pij linktvis van Leiden. De eni ge in Nederland. Zo groot heb ik een inktvis nog nooit gezien". De heer Pieter K., die toch echt, net zoals z'n baas Gittenberger, veel van weekdieren afweet, moest bekennen dat hij van deze pijlinktvis in feite weinig kaas heeft gegeten; „Ik heb nooit eerder zoiets gezien. Ik moet nog een beetje bekomen van de verrassing". Dr. Gittenberger stopte me terwijl John Staats voor zichtig opzij grapjes maakte over het rijk van Neptunus; hij noemde zelfs namen een briefje met gegevens toe. Een collega van Pieter Kaas boog zich inmiddels over de ijskoude gestorven inktvis en rook aan het witte lijf. Dit had hij in z'n achtjarige loop baan op het museum nog nooit meegemaakt. „Je ruikt niks, want hij zit nog onder het ijs hè", constateerde de medewerker; „Mijn hemel, wat een dier!" Het briefje kon me de onge zouten waarheid vertellen. We hadden hier te maken met een reuzen exemplaar van de soort Architeutisch. Een week of twee geleden gevangen door mannen van de Urker boomkor Urk-56. Dat was in de Noordzee, even ten noorden van de Doggers Bank. Zeldzaam, dat zo zui delijk in de Noordzee een dergelijk dier gevangen wordt. De inktvis werd te IJ- muiden aangevoerd en ge kocht door de fa. Siewertsen, die er ("Mag ik dat wel zeg gen?", vroeg dr. Gittenberger zich af) 400 gulden incl. BTW voor betaalde. Datzelfde be drag („We willen geen winst maken") betaalde het Rijks museum in Leiden ervoor en nam de octopus, achtarm, achtvoet zelfs, aldus over. Laten we voorop stellen, dat de inktvis, pijlachtig of niet, geen vis is. Deze allergrootste der ongewervelde dieren ter wereld is een weekdier, en familie van oester, mossel en de slak. De slak, traag als hij is, gaat heel langzaam voor uit; zijn enorme neef de pij linktvis, evenwel, neemt on der water vaak een geweldi ge schuiver, waarmee hij aantoont het hoogstontwik- kelde weekdier te zijn. Kaas kon me nog meer vertellen: „De pijlinktvis, nee niet de pijlstaartinktvis hoe komt u nou daarbij? is een kos mopoliet. Dit diepzeebeest komt voor in de noordelijke Atlantische oceaan, maar ook bij Japan, Nieuw Zeeland. Hij zwemt, nou ja zwemt, niet al leen laag over de zeebodem, maar ook hoger; heel snel achter scholen vis en krab ben en kreeften aan. Boven de Doggers Bank is de zee 40 meter diep, er omheen is het hooguit 60 meter. En daar werd hij gevangen door de Urkers. Op de „Fladen- grund", zoals de Duitsers die plek noemen". Deze grootste inktvis in de Leidse collectie meet op de tafel meer dan 2 meter leng te, maar van de twee zeer lange tentakels hij heeft nog acht korte erbij is minstens 5 meter afgebroken bij de vangst. Men ging daar bij niet zachtzinnig te werk. Dr.Gittenberger: „Het zijn erg snelle dieren, met een in gebouwde „torpedomotor". Het is een kwestie van spie ren samentrekken en ontslui ten en met een geweldige kracht water achterwaarts wegspuiten, waardoor je een soort „straalaandrijving" krijgt". Kaas weer: „En dan die inktwolken hè. En voelt j^v1 DEN Een speur de t in de bergruimten het Leidse gemeente lief heeft een zeven- il bezienswaardige ko- (ravures opgeleverd, gravures (en een paar n) zijn in het kader de najaarstentoonstel- van maandag tot en zaterdag 6 november ien in het Gemeente- :un lief aan de Boisotkade Gemeente-archief bezit zeer grote verzameling b prenten. Uit die collec- verden veel gravures ge el, die het straatbeeld vroeger laten zien. De eldingen stammen uit k begin van de zeventiende tot het begin van de intiende eeuw. Opval- is het aantal negentien- eeuwse prenten. Niet imd omdat toen de boe- iistraties met kopergravu res een grote vlucht hebben genomen. De tentoonstelling is opgebouwd rond de beken de kaart van Hagen. Hagen maakte in 1670 een uit vier delen bestaande gravure- kaart van Leiden. Die vier kaarten zijn op de tentoon stelling te zien. Behalve straattaferelen van vroeger komen ook andere onderwerpen aan bod. Ge beurtenissen, zoals het voor trollen van Gerard van Vel- zen in een grote met draad nagels beslagen ton, merken van textielfabrikanten en plattegronden en silhouetten van de stad zijn op 'de ten toongestelde gravures afge beeld. Ook zijn taferelen van Leidens ontzet te zien. Van de brand, die in 1766 enkele huizen op de hoek van de Nieuwe Rijn/Hoog straat in de as legde, zijn en kele schitterende gravures bewaard gebleven. Op de tentoonstelling hangen af- Een gravure van de Rijnsburgse Poort, in 1762 gemaakt door Abraham Deltos. beeldingen, gemaakt door Noach van der Meer, is de si tuatie voor en na de brand te zien. Ook de gevolgen van de ontploffing van het kruit schip (in 1807) zijn uitgebreid op gravures vastgelegd. Op de tentoonstelling zijn ook graveer-instrumenten en originele koperplaten te zien. Deze voorwerpen zijn afge staan door het Prentenkabi net van de Rijksuniversiteit. Voor de somma van ƒ1,50 is een brochure van de ten toonstelling verkrijgbaar. „Leiden in koper gesne den" is tot en met 6 no vember te zien in het Leids Gemeente-archief aan de Boisotkade 2a. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 09.00- 17.00 uur; donderdag avond 19.30-21.30 uur; za terdag 09.00-12.00. De toe gang is gratis. u eens die twee vlijmscherpe, keiharde zwarte kaken. De ouderdom van het dier valt niet te bepalen, evenmin als de voedingswijze en hoe ze leven". Pijlinktvissen kunnen heel groot worden, van 20 tot meer meter lang. Gittenber ger, nog steeds bevangen door eerbied: „De dieren le veren kolossale gevechten met potvissen, hun voor naamste vijanden. Men zegt, dat ze weieens schepen heb ben aangevallen, die ze dan voor potvissen gehouden zou den hebben. Potvissen zijn door dergelijke gevechten, die ze wel winnen, meestal duidelijk getekend. De pot vismagen zitten vol inktvis, kennelijk hun belangrijkste voedselbron, en zo kunnen we iets te weten komen over pijlinktvissen die nog slecht bekend zijn". Daar lag dan De Reuzen Pij linktvis van Leiden. Heer Kaas wilde, dat hij al ont dooid was om hem aan de andere kant te kunnen bekij ken. Daar zitten ook de ogen: „Pijlinktvissen, inktvissen in het algemeen, bezitten een erg goed gezichtsvermogen. Met die kleine zuignapjes op steeltjes, kijk, daar op die tentakels, houden ze hun prooi vast. Ze kunnen van kleur verwisselen, van don ker tot wit, een speling van kleuren onder water. Dat komt door die minuscuul kleine cellen (Kaas wijst ze aan) in de opperhuid, die bij dit exemplaar wel erg geha vend en bijna verdwenen is De Reuzen Pijlinktvis, opgebaard bij „Natuurlijke Historie", met weekdieren-baas dr. E.Gittenberger als toe

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5