f Noodzaak infocentrum buitenlandse jongeren in Alphen bewezen b !la Sportief aanbod. Zoeterwoude overweeg aanschaf minicompute Jongeren vragen naar „klachten" over „Meddle Alphen niet gediend^ samenvoeging y met Woubrugge" bij VANAVOND WEER OPEN REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 PAGINI ALkemadelaan krijgt opknapbeurt ALKEMADE De Alkemadelaan krijgt thans de broodnodige opknapbeurt. De toestand van het wegdek was de laatste tijd zo danig erbarmelijk dat bordjes „slecht wegdek" al nodig waren. Zoals bekend moet de Alkemadelaan grondig gereconstrueerd worden. Het Alkemadese gemeentebestuur wil daar echter voorlopig niet toe overgaan, omdat de kosten van meer dan een miljoen gulden' niet door deze gemeente opgebracht kunnen worden. Het wach ten is daarom op de provinciale bijdrage van 75%. De gemeente Alkemade wil deze provinciale bijdrage niet vóórfinancieren: dit gaat haar financiële draagkracht te boven. Bovendien redeneert de gemeente: „Wij hebben niet gevraagd om het vervallen van de afslag van de autoweg naar Rotterdam, waardoor al het vrachtverkeer Van en naar Nieuw-Vennep via de Alkemadelaan rijdt". De gezamenlijke wegenbouwers hebben in een onlangs gepubliceerd „Zwartboek" de toestand van de Alkemadelaan ge hekeld. Grote belangstelling voorlichtingsavond reconstructie ROELOFARENDSVEEN De gisteravond ge- houden voorlichtingsavond over de op handen zijnde reconstructie van het oude glastuinbouw gebied van Roelofarendsveen werd druk be zocht. De kantine van de EMM-veiling was tot op de aller, allerlaatste plaats bezet door zo'n 200 geïnteresseerde tuinders en andere betrok kenen. Na een korte inleiding door LTB-voor- zitter Hendriks vertelde de oud-voorzitter Jac. Hoogenboom (kandidaat-voorzitter Reconstruc tiecommissie) het een en ander over de tot nu toe gevolgde procedures rondom de reconstruc tie. Aan de hand van een theoretisch voorbeeld, kwamen de belangrijkste regelingen, subsidies en voorwaarden ter sprake. Van de mogelijk heid schriftelijk of mondeling vragen voor te leggen aan een forum van deskundigen werd volop gebruik gemaakt. Problemen rond verenigingsgebouw in Woubrugge WOUBRUGGE - Het voorstel in de raadscommissie ruimtelijke ordening om de bergruimte in verenigingsge bouw De Wijk uit te breiden, bracht nogal wat teweeg. Met name raadslid Brunt (CDA) wees erop dat de zaak uit de hand loopt. Over de noodzaak van de uitbreiding van de bergruimte van verenigingsge bouw De Wijk was men het snel eens. Raadslid Brunt maakte van de gelegen heid gebruik om de aandacht op de naar zijn zeggen „wantoestanden" te vestigen. Vooral de disco-avonden zijn een steen des aanstoots. Fietsen en bromfietsen blokkeren de voortgang van de voetgangers op het aangrenzen de schoolpad en het lawaai is, aldus het raadslid, voor de omwonenden niet om aan te horen. Feit is, dat de rond het verenigingsgebouw wonende bejaarden op de trottoirs niet veilig zijn vanwege de rondscheurende brommers. Het schoolpad zelf is een voetpad. Sluisjes maakten het onmogelijk er met brom mers te rijden. In een recent weekend is 's nachts ech ter zo'n sluisje verdwenen en niet meer teruggevonden. Dit ondanks de inspan ningen van Gemeentewerken. Op het schoolpad is de voetganger nu weer vo gelvrij, vooral in de avonduren. Proble men genoeg dus. De commissie ruimte lijke ordening waagde er zich niet aan. Dit soort problemen vaHen ook eigen lijk niet onder haar takenpakket. Nu is het afwachten, wie deze koe dan bij de horens vat. Wellicht een flinke kluif voor de beheerscommissie. B EN W ALPHEN AAN DEN RIJN: ALPHEN AAN DEN RIJN Woubrugge moet niet bij Alphen gaan ho ren vinden burgemeester en wethouders van Al phen. Met deze uitspraak reageren zij op de Discus sienota gemeentelijke her- ALPHEN AAN DEN RIJN Voorlopig heeft het informatiecentrum voor buitenlandse jonge ren weer een onderko men. Het infocentrum heeft van de gemeente tij delijk ruimte toegewezen gekregen in het nieuwe sociaal-culturele gebouw aan de Concertweg, nadat de ruimte die zij eerst ter beschikking had kwam te vervallen door het faillis sement van het Buurtcen trum Ridderveld. Van avond gaan de deuren weer open voor jongeren. Op initiatief van de Provincia le Jeugdraad en ondersteund door de Stichting voor buiten landse werknemers „Rijn en Lek", haakte men in Alphen in op de wens een en ander voor buitenlandse jongeren op meer'plaatselijk niveau te or ganiseren. De provincie stelde toen een opstartsubsidie in het vooruitzicht en in februari opende het infocentrum, onder de vleugels van het Buurtcen trum, haar deuren. Hoewel niemand eigenlijk precies wist hoe om te gaan met het gege ven informatiecentrum en men er vanuit ging dat een of meer administratieve krachten vanachter een bureau wel „in formatie" konden geven, bleek dit toch niet te werken. Na overleg van het team vrij willigers dat bij het centrum betrokken was werd gekozen voor het „huiskamermodel". Dit houdt in jongeren op de openingsavonden binnen kun nen lopen en een praatje te maken, met vragen te komen of om te helpen. Na deze bena dering bleek het centrum al gauw een succes. De hoeveel heid cliënten is erg groot, al dus een medewerker van het centrum. Jongeren komen met problemen op allerlei gebied waarbij vooral de papierwin kel een grote rol speelt. Om een voorbeeld te noemen, als een buitenlander zijn alectra- rekening krijgt en hij snapt niet hoe die opgebouwd wordt, betaalt hij niet. Met alle gevol gen, zoals afsluiten, van dien. Maar er zijn ook problemen bij woon- en werksituaties en het komt meerdere malen voor dat de vrijwilligers van het in focentrum mee moeten naar een rechtszaak. Maar het is, volgens centrum- leider Jan Polak, niet de be doeling dat de teamleden de buitenlanders bij het handje pakken en alles voor ze rege len. Volgens het huiskamer principe worden de zaken eerst onder elkaar besproken. Een jongere heeft een vraag waar een van de andere jonge ren misschien het eerst op kan antwoorden. Zo ook bij het treffen van regelingen, bij voorbeeld bij het ziekenfonds of de Sociale Dienst. De eerste keer wil dat wel een vrijwilli ger doen en de tweede keer wil er wel een landgenoot als tolk meegaan, maar dan is zelf doen het devies. Hierdoor wordt meer zelfvertrouwen gekweekt en doordat de bui tenlander moet praten zal ook het Nederlands steeds beter worden. Welkom Niet alleen buitenlanders, ook de Nederlandse jongeren zijn van harte welkom bij het cen trum. Er komen al Nederlan ders voornamelijk met vragen voor hun schoolscripties, maar ook Nederlanders, die een re latie hebben met een buiten lander. Ook worden scholen, zoals het Ashram-college, en Van links naar rechts: Guus Backhuys, Jan Polak en llona Vlasveld de scholengemeenschap Alba- nianae begeleid bij hun projec ten over buitenlanders. Verder probeert men groepen buiten landse en Nederlandse jonge ren dichter bij elkaar te bren gen door gezamenlijk films te bekijken en later over een aantal onderwerpen te discus siëren. Het succes van het infocen trum geldt echter nog alleen voor de mannelijke buitenlan ders. Voor de buitenlandse vrouwen blijft het een ont moetingsplaats voor mannen, waar zij, volgens hun traditio nele normen, niet horen te ko men. Het is wel geprobeerd en lukt prima bij bij voorbeeld de Joegoslaven, maar niet bij Turken en Marokkanen. Buiten de vaste huiskamera vonden, dinsdag, woensdag en vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur, staan de zeven vrijwilligers' opk klaar voor alle zaken die geen uitstel kunnen hebben. Dit kan gebeuren bij ontslag op staande voet, bij een onge luk of een sollicitatie. Het eni ge vervelende is de ontbreken de aansluiting van de telefoon, waardoor de medewerkers ge dwongen zijn voor elk tele foontje naar de cel te verhui zen. Ook al weten de mede werkers voorlopig nog niet wat de gemeente met het info centrum wil. Zij houden toch vanavond een kennismakings inloopavond. Het infocentrum is een noodzaak. Daarvan zijn zij overtuigd en hopen dat ook de gemeente dat inziet. indeling Noordoost! Zuid-Holland. Door phen met Woubrugge men te voegen zou gens de provincie een meente ontstaan 58.170 inwoners. De van Alphen en de k| Woubrugge liggen v) bij elkaar, maar er is, gens het Alphense meentebestuur, over hoofd gezien, dat de stand tussen Alphen ei subkern van Woubrui Hoogmade, aanzienlijk Ook heeft Alphen slechts ring" financieel voordeel L zc zo'n herindeling. De uitkeLul uit het gemeentefonds nef.. onder de huidige omstandir den, zo weinig toe aldusïP0 Alphense bestuur, dat dit »nt< wezenlijke verandering brïmr in de door Alphen gekderk stellingname. ..In de oriël rende bespreking rondomf voorgenomen herindeling lrm ben wij reeds te kennen glUSC ven dat uitbreiding vanlistc grondgebied geen doelsteljstit is van het Alphense gcmee£gn bestuur". Li en De nota herindeling Midip8* Zuid-Holland raakt ook pn phens belangen door hiuim voor te stellèn de Alph^aat subkern Zwammerdam tt*en< voegen aan Bodegraven. B. en W. wijzen dit voorst^?1"* op de eerste plaats urfl Zwammerdam pas in 196-ïj d zelfstandige gemeente \r opgeheven en toen werd deeld tussen Alphen, BodeJ^ at ven, Boskoop en Reeud .Wij achten het niet raadzfeed Jat een gemeente of gemrinj tedeel na een betrekkelijk I te periode opnieuw bij \\Lfr gingsvoorstellen betrokf" wordt". Als tweede geeft Alphen op dat deze I indeling in strijd is metre door de werkgroep noord-l telijk Zuid-Holland toegevt^] de richtlijn, dat alleen helet meenten mogen worden P mengevoegd. Volksbelang bouwt in Hazerswoude HAZERSWOUDE De heer J.D. de Wit, voorzitter van de Hazerswoudse Algemene Wo ningbouwvereniging Volksbe lang, heeft met het slaan van een eerste paal gistermiddag het sein gegeven voor de bouw van een paar woningbouw complexen met in totaal 64 wooneenheden aan de Dorps straat. In een gebouw aan de „Groe ne brug" komen 24 Van Dam eenheden voor één- en twee persoonshuishoudens. Aan de andere kant van de Dorps straat ter hoogte van de gere formeerde kerk komen 9 wo ningwetwoningen en 31 pre mie-A woningen. De Leid- schendamse aannemer Tette- roo bv denkt de gehele bouw in één jaar te klaren. Het Ha zerswoudse architectenbureau J.Dekker tekent voor de vormgeving! Deze Van Dam-eenheden krij gen allen een aparte slaapka mer, een eigen douchecel en keuken. Het gebouw wordt drie lagen hoog. De eensge zinswoningen krijgen ieder drie kamers en een zolder. De 31 premie-A woningen zijn al lemaal al verkocht. Op de laatstgehouden gemeen teraadszitting deelde D'66-lid' Karei Dekker mee dat in de nabije toekomst de bijkomende kosten (energie, enzovoort) bij na evenhoog zullen zijn als de huur van de eenheid zelf. In de toekomst moet in een bopwplan als het onderhavige een grotere investering wor den gedaan, vindt hij. De huis huur wordt dan inderdaad een paar tientjes per maand hoger, maar de bijkomende kosten zullen een besparing van der tig procent te zien geven. De heer J.D. de Wit aan het werk in de heimachine. Fractie voorzitters Ter Aar in nieuwe beroeps commissie TER AAR De fractievoor zitters van de politieke partij en in de gemeenteraad van Tér Aar zijn gisteravond tij dens de raadsvergadering ge kozen als leden voor de nieuw in te stellen raadscommissie voor beroeps- en bezwaar schriften. Voorzitter wordt de wethouder Ruijgrok. Burgers die het met bepaalde beslissin gen van de gemeente niet eens zijn, kunnen bij deze commis sie in beroep. Een raadslid van de partij Otto merkte op het vreemd te vinden dat juist wethouder Ruijgrok voorzitter van de commissie wordt. „Hij moet dus over klachten gaan oordelen die hij zelf veroor zaakt kan hebben" aldus het raadslid. Volgens burgemees ter Verhoef is de wethouder niet betrokken bij het advies dat de commissie aan B en W over een bepaalde klacht gaat geven. De heer Hoogervorst van de VVD vroeg zich af waarom ie dere burger 1500 gulden moet betalen als hij bij de gemeente aanklopt voor toestemming voor bijvoorbeeld het bouwen van een tuinhuisje of een schuurtje. „Die 1500 gulden overtreft vaak de bouwsom". Hij stelde voor de aanvragers voor grote bouwwerken meer in rekening te laten brengen en voor kleine ingrepen min der te laten betalen. Burge meester Verhoef kon geen duidelijk antwoord geven op de vraag waaruit dit bedrag van 1500 gulden is opgebouwd. Een variërend gemeentelijk tarief is volgens hem onmoge lijk uit te rekenen. ZOETERWOUDE Gaat de gemeente Zoeterwoude binnenkort gebruik ma ken van een minicompu ter die de financiële admi nistratie én de bevol kingsadministratie kan verwerken? Gisteravond boog zich daarover de commissie voor de finan ciën. De huidige boek houdmachine is aan ver vanging toe en daarom is onderzocht op welke wijze het beste tot vervanging kan worden overgegaan. Die vervanging wordt dan direkt in samenhang ge zien met de automatise ring van de bevolkingsad ministratie. Op dit moment is er, voor zo ver bekend, één apparaat op de markt, dat volledig voldoet aan de probleemstelling van Zoeterwoude, dus de financië le administratie én de bevol kingsadministratie. Het betreft hier de Texas Instruments Mi nicomputer SII. Probleem is evenwel dat de programma tuur nog niet volledig beschik baar 'is. Naar verwachting is dat 1 januari 1983 maar zeker heid daaromtrent is er niet. Hoewel aanschaf van deze mi nicomputer grote voordelen heeft, zijn de kosten niet ge ring, namelijk bijna 50.000 gul den netto jaarlijkse lasten. De jaarlijkse lasten van een zgn. LogAbax LX2500 bedragen 18.500 gulden. Gelet op de fi nanciële stormachtige ontwikkelingen op dit gebied adviseert het col lege van B en W over te gaan tot aanschaf van laatstgenoem de computer in afwachting van de komst van de Texas In struments Minicomputer die als grote voordeel heeft dat de bevolkingsadministratie dan in „eigen huis" gehouden kan worden. Dit heeft, zo stellen burgemeester en wethouder, aanzienlijke gevolgen ten op zichte van de huidige werk wijze en het kostenpatroon. Zo behoeven er geen kosten meer te worden gemaakt voor het bijhouden van bestanden en het verwerken van mutaties (kosten circa 17.000 gulden per jaar). Tevens zijn geen kosten meer verschuldigd voor het bijhouden van de bevolkings gegevens in het bestand van de onroerend-goed-belastingen en het leveren van gegevens aan de rijksbelastingdienst (kosten 8.000 gulden). Ook kan het maken en uitdraaien van lijsten dan snel gebeuren. De heer Ooijendijk P661 P.S. vroeg zich af of komst van de compi sociale gevolgen zal hL— ben. VVD'er Kremer si de voor eerst een invei risatie te doen plaatsv den en aan de hand daJ van te bepalen welk ap raat het best aan de hoefte voldoet. Een v< deeltje van aanschaf een minicomputer w reeds becijferd bij de riefwijziging van de re gingsrechten waarover £a"! commissie financiën eveneens moest ken. De programmat van de computer ho gegevens vast in het heugen die jaarlijks nieuw gebruikt kunE"e'j worden. Hierdoor kan geveer 3.500 gulden j 1983 worden bespaard. G< sr: Ultsljn) de ALKEMADE De nieuwbakken commissie ruimtelijke ordening, openbare werken en mi- doelden hiermee op de „klachten", die tijdens de laatstgehouden vergade ring van de commissie lieuzaken hanteerde gis- openbare werken, bespro- teravond voor het eerst ken waren. Destijds werd het onlangs ingestelde spreekrecht voor burgers. Twee afgevaardigden van Jongerensociëteit „Medd le" uit Oud-Ade wilden weten waar de negatieve geruchten over de bezoe kers van hun soos van daan kwamen en wat het politierapport ter zake aan het licht gebracht had. Zij gezegd dat omwonenden zelfs bedreigd zouden zijn door een „knokploeg" uit Hazerswoude. Navraag bij élle omwonenden van de Jongerensociëteit leverde toen uitsluitend positieve reakties op over het ge drag van de soosbezoe- kers. Wethouder Verhaar deelde mede dat de zaak nog niet tij dens B en W-vergaderingen besproken was, omdat het door de politie toegezegde rap port nog steeds niet ontvangen was. „Als het politierapport komt. zullen wij het bestuur van J.S. „Meddle" hierover di rekt benaderen", aldus de wet houder. Over de verhuur van een piepklein stukje grond aan de Floraweg achter Café-Restau rant „De Fransche Brug" was gisteravond heel wat te doen. Op het stukje grond staat al tientallen jaren een schuurtje van restauranthouder H. de Jong, die niet beter wist dan dat de grond van hem was. Kadastrale metingen in 1979 wezen echter uit dat het strookje grond eigendom van de gemeente Alkemade was. Het perceeltje zou héél vroe ger namelijk een slootje ge weest zijn. Bij drooglegging daarvan is in 1926 een houten paal geslagen op de grens van het stuk grond van de toenma lige eigenaar, de heer Otten. Door vererving kwam het in middels geplaatste schuurtje in handen van de tegenwoordige restauranthouder. Omdat de in 1926 geslagen houten grens paal nergens meer te vinden bleek, was niet meer na te gaan hoe de erfscheiding pre cies lag. Een grondig gemeen- buspassagiers op het onderha- telijk onderzoek wees tenslotte vige terreintje en is bereid dit uit dat de voormalige sloot in handen van de gemeente Al kemade was gekomen sinds de ruilverkaveling in 1956. De Jong meende dat het dan in middels door verjaring eigen dom van hem geworden was. De zaak is thans uitgepraat en in der minne geschikt. Voor een jaarlijks bedrag van een rijksdaalder per vierkante me zo te laten. Het raadslid Schoonder- woerd deed tenslotte een goed woordje voor de volkstuinders in Oud Ade. Hij wilde weten of zij hob bykasjes mogen plaatsen op het volkstuinencom plex aldaar» De direkteur ter mag de eigenaar van „De Openbare Werken, de Fransche Brug" het terreintje heer Peters, deelde mede huren. Deze huurprijs is laag gehouden, als een soort „gen tleman's agreement: De Jong dat in de contracten met de volkstuinders is be- uciiiau o agicciiitm. uung tolereert namelijk al jarenlang paald dat zij geen kasjes het plaatsen van fietsen van mogen plaatsen. van de Leidse Courant Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Adres Postcode/Plaats_ al Betaald wordt per maand (met automatische afschrijvin( tl per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- t C Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakkem naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4