Qowvcvnt !VD" m Brandstofuit water maakt kans eerplicht omlaag naar vijf jaar Personeel Estec legt werk neer A w IROGIST NACHT LANG GEGIJZELD Aiders Jillen in >86 foalitie iet PvdA Geheimzinnige onderzeeër probeerde te ontsnappen UW OCCASIONSPECIALIST efficiency beurs Vrijdag 8 oktober 1982,73e jaargang no. 22393 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers-/0,75. Vreemde records in „De eerste de beste" op Ned. I om 19.10 uur. Om 20.20 uur André van Duin met theatershow en om 23.05 uur openhartige gesprek ken van jongeren in „Aan onze ouders. Op Ned. II om 21.10 uur vier de aflevering van. serie naar Stendhal „De Chartreuse van Parma". Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Middagtempera- tuur 14 graden. Matige wind. Zon op: 06.53, onder: 18.00. Schev. hoog water: 6.42 en 19.01, laag water: 2.35 en 15.03 meer dan een ton fcSTGEEST Een drogist len zijn echtgenote (45) uit J3eversstraat 53 in Oegst- ■t zijn van gisteravond acht tot vanmorgen vroeg ge lid door drie gemaskerde net pistolen gewapende Jvallers. De gijzeling werd fcvoerd in afwachting van Wijdstip dat de tijdklok van kluis van het postagent- de drogisterij afliep, [gebeurde om zeven uur morgen. De overvallers verdwenen met voor ruim honderdduizend gulden aan geld en postzegels. Het echt paar A.L. Beukman drijft in de Geversstraat de drogisterij De Pionier. In de winkel an nex woonhuis is ook een post agentschap ondergebracht. Gisteravond om acht uur kwa men drie mannen via de niet afgesloten achterdeur het woonhuis binnen. Het drietal had een nylonkous over het hoofd en was gewapend. De mannen eisten van de winke lier, dat hij de kluis van het postagentschap zou openen. De heer Beukman zei, dat er een tijdslot op de kluis zat en dat die niet voor de volgende och tend geopend zou kunnen worden. Hierop gijzelden de drie overvallers de drogist en zijn echtgenote gedurende de hele nacht. Om zeven uur vanmorgen liep het tijdslot af en de overval lers dwongen de heer Beuk man de kluis te openen. De mannen haalden de kluis leeg. De buit bestond uit ongeveer 100.000 gulden en een aantal postzegels van het agentschap, alsmede enkele duizenden gul dens van de eigenaar zelf. Daarna bonden ze het echt paar vast aan het bed en ver dwenen. De overvallers zou den na een uurtje zelf de poli tie tippen over het gebeuren, zodat de bewoners niet te lang vastgebonden behoefden te liggen, zo deelden ze het gezin De heer Beukman, die inmid dels enkele rake klappen van de overvallers had opgelopen, wist zich echter al eerder te bevrijden en waarschuwde voorbijgangers dat zij de poli tie moesten inlichten. Een klein meisje kwam dan ook vanmorgen op het politiebu reau van Oegstgeest aan de Rijngeesterstraatweg vertellen, dat de politie naar de drogist moest gaan omdat hij hen no dig had. Een half uur later kwam er een anoniem tele foontje bij de politie van Am sterdam binnen over de over val in de Geversstraat in HAAG Hoewel VVD nu druk in on- andeling is met het denken de leiders deze partij nu al aan >lgende coalitie. Over willen de libera- het liefst een kabinet nen met de PvdA. Ibtievoorzitter Ed Nij- en partij-ideoloog [ly Geertsema zeggen vraaggesprekken I deze krant. els constateert dat in ras >o de verschillen tussen i en VVD kleiner aan het len zijn. „Na dit kabinet Jen de geesten rijp zijn voor lenwerking," aldus Nijpels. tsema meent dat het zelfs lal gemakkelijker zou zijn kabinet van PvdA en te vormen, als er niet het fbleem van de kruisraketten pijn. Dat laatste is de reden j zijn partij nu wil zien ^nwerken met het CDA. zou voor mij de grootst lelijke ramp zijn als een ■tie van PvdA en VVD na Ijaar weer in elkaar zou ■en vanwege die raket- Als in 1986 voor het de geschiedenis een Itie van liberalen en soci- Jemocraten mogelijk is, zal ftsema dat beschouwen als oon" op zijn werk. a 9: „Coalitie met zou kroon op mijn i zijn" NEW YORK/TEXAS Waterstof kan olie als energiebron binnen afzienbare tijd vervan gen. Wetenschappers uit de VS hebben een me thode gevonden om het rendement van water stof uit water zo te ver hogen, dat het nu al rendabel is. De kans dat het rendement nog veel verder omhoog kan is groot. En dat kan grote gevolgen hebben. De ontdekking kan voor de olieproducerende een enorme klap zijn. Waterstof is schoon en kan gebruikt worden als brand stof voor auto's, vliegtuigen, voor verwarming van hui zen, in fabrieken enzovoort. De bestaande motoren zijn in principe geschikt voor waterstof. Er moet alleen een kleine omzetting plaats vinden, net als bij een LPG- installatie. Bij de verbran ding van waterstof ontstaat alleen water. Volgens een deskundige van de TH Delft kan het rendement van omzetting van water in waterstof, dat nu op dertien procent is ge bracht, theoretisch naar 80- 90 procent. Hij verwacht dat het rendement snel omhoog gaat. De grens waarbij wa terstof economisch is wordt geschat op tien procent. Er zijn deskundigen die ver wachten dat waterstof als brandstof al voor het jaar 2000 algemeen toegepast kan worden. Anderen zeg gen echter dat de techniek in de praktijk nog lang niet toepasbaar is. Pagina 13: Waterstof uit water halen was al in '75 mogelijk. Dr. John Brockris (r) met dr. Markek Szkarczyk (m) en dr. A. Contractor, de wetenschappers die ontdekt hebben dat er meer waterstof uit water gehaald kan worden. Uitmuntende foto Met deze foto van koningin Beatrix tijdens haar bezoek aan de Rijks munt in Utrecht heeft de Am sterdamse foto journalist Henk van Faassen, het Oranje-Wis selobjectief ge wonnen. Deze prijs wordt jaar lijks op initiatief van het tijd schrift Ons Ko ningshuis ver leend voor de beste „konink lijk-huis-foto". Een deel van de ruim vijfhon derd ingezon den foto's is opgenomen in het foto-boek „Oranje-foto '82" dat vanaf vandaag twee weken lang is te zien op een ex positie in het Europa Hotel in Scheveningen. STOCKHOLM De Zweedse marine heeft in de afgelopen nacht op nieuw de onbekende on derzeeër bij de marineba sis Musko bestookt met dieptebommen. Eerder waren tenminste dertig bommen geworpen om te proberen de onderzeeër naar de oppervlakte te dwingen. De Zweedse ma rine zet nog steeds alles op alles om de onderzeeër van onbekende nationali teit te dwingen naar bo ven te komen. De Zweedse marine heeft van morgen indirect erkend dat de vreemde onderzeeër die zich nu ruim een week bij de Zweedse basis Musko bevindt, gisteren heeft geprobeerd te ontsnappen. Een woordvoer der van de marine zei dat alles erop wijst dat een ontsnap pingspoging is ondernomen. Toen men vannacht opnieuw zeer duidelijke aanwijzingen had gekregen dat er zich een duikboot in de zone bij de ma rinebasis Musko bevond, zijn opnieuw verscheidene diepte bommen tegen de indringer gebruikt om het schip te dwin gen naar boven te komen., De militaire woordvoerder wilde berichten in een Zweed se krant niet bevestigen over een een tweede vreemde on derzeeër, maar wel verklaarde hij aanleiding te hebben voor de veronderstelling dat zich buiten de door de marine ge maakte afzetting een tweede onderzeeër is om de aandacht van de tweede af te leiden. Volgens de Zweedse krant Da- gens Nyheter werd de tweede onderzeeërs gisteravond gesig naleerd in de baai van Mysin- gen. Deze zou volgens de krant ook met dieptebommen zijn bestookt, toen deze zich bij de zwaar bewaakte noordelij ke ingang naar de baai be vond. Pagina 15: Russische kapi teins vrijwel zonder spiona- ge-ervaring Dader aanslag op paus wilde niet doden ROME Mehmet Ali Agca, de 25-jarige Turk die levens lange gevangenisstraf uitzit wegens een aanslag op het le ven van paus Johannes Pau- lus II, heeft een brief gé schreven aan het Vaticaan en Italiaanse autoriteiten, waar in hij zegt de paus niet te hebben willen doden. Het kabinet van de voorzitter van de Italiaanse senaat deel de gisteren mee dat voorzit ter Fanfani een fotocopie van de brief had gekregen, die ook was gestuurd aan de Va ticaanse staatssecretaris, kar dinaal Casaroli, de leiders van enkele Italiaanse politie ke partijen en Amnesty In ternational. In de in het En gels gestelde (brief, zou Agca ook hebben geschreven dat hij vreest voor zijn leven. HAAG Kleuters vier jaar mogen naar (basisschool, maar die vijf moeten er naar lomdat ze leerplichtig Engels als vak mag i ingang van 1 augustus i op het lesrooster van basisschool staan. Later wordt het verplicht. Deze twee maatregelen wil staatssecretaris Hermes van Onderwijs treffen met de Overgangswet voor het nieuwe basisonderwijs, waarin kleuter- en lager onderwijs opgaan. Hij ne geert hiermee de kritiek die onder andere de On derwijsraad op deze plan nen had. Dit blijkt uit het ontwerp voo de Overgangswet, dat hij van middag bij de Tweede Kame heeft ingediend. Het omva behalve een regeling voor uit breiding van de leerplicht en invoering van het Engels ook regelingen voor de vorming van de nieuwe scholen, de huisvesting en de financiering. Het is de bedoeling dat de wet op 1 februari 1984 in werking treedt. De spelregels voor het samen gaan van kleuter- en lagere scholen zijn al langer bekend. Veel scholen hebben al samen werking gezocht en tot stand gebracht. Ze kunnen, als ze voldoende leerlingen hebben, per 1 augustus '85 de nieuwe basisscholen vormen. Dat zal naar verwacht wordt voor ne gentig procent van alle scho len het geval zijn. Er komen na kritiek van de onderwijsbonden wat ruimere mogelijkheden voor geïsoleer de kleine scholen als er binnen drie kilometer geen school van de zelfde richting is. Tengevol ge van invoering van het ba sisonderwijs zullen er geen ar beidsplaatsen verloren gaan Wie bij kleuter- of lager on derwijs werkt, blijft werkzaam in het basisonderwijs. Wie bo ven de sterkte in dienst is, kan nog drie jaar in dienst blijven. Pagina 13 Kleuters thuis houden bij overbelasting ADVERTENTIE in krant ontvangen? Bel sen 18.00 en 19.00 uur, za- yags tusen 14.00 en 15.00 nummer 071-122248 en krant wordt nog dezelfde nd nabezorgd. OEFENING LOOPT UIT DE HAND VLISSINGEN Een oefe- ning van drie reddingboten voor de kust van Schouwen- Duiveland (Zeeland) is gister middag enigszins uit de' hand gelopen. Twee van de drie reddingboten liepen bij terug keer naar de haven aan de grond en sloegen vervolgens om. Drie mannen stortten in zee, maar nadat het schip zich oprichtte, konden ze aan boord klauteren. Het derde schip kon door zijn diepgang geen hulp bieden. Een van de twee reddingboten uit Stellingen- dam die te hulp snelden, liep ter plaatse aangekomen, ook vast. Het bemanningslid dat daarbij overboord sloeg, werd door een van de andere boten worden opgepikt. Pas na, het vallen van de avond kwam aan de chaos een einde en konden de drie schepen losko men en naar de haven terug keren. Keuze uit plm. 125 auto's In diverse prijsklassen met Bovag garantiebewijs. Dagelijks geopend - Vrijdags koopavond AUTO HEEMSKERK Da tsun-dealer Alkemadelaan 1 -2371 EX Roelofarendsveen Tel.: 01713-2866-2073 na 18.00 uur 01728-8134 NOORDWIJK Bij Estec in Noordwijk zijn vandaag alleen 71 kaderleden op het werk verschenen. Het management had hen daarom speciaal verzocht. De rest van het personeel in totaal werken er on geveer 800 mannen en vrouwen bij Estec gaf massaal gevolg aan de op roep van het overlegor gaan van het personeel om vandaag in staking te gaan uit protest tegen het salarisbeleid. Het is voor het eerst dat deze internationale organisatie, te vergelijken met bij voorbeeld de NAVO, door een stakings actie getroffen wordt. De sta king verliep vanmorgen erg rustig. Het enige zichtbare te ken van de actie was een aan het hek bevestigd bord met de medeling dat er wordt ge staakt. Volgens de voorzitter van het personeelso verlego rgaan Sjaak Bosma, zouden de perso neelsleden in de komende drie jaren vijfentwintig tot dertig procent van hun koopkracht moeten inleveren. Bosma zegt met nadruk, dat het Estec-per- soneel wel bereid is om in te leveren, maar dan moeten wel de vastgestelde procedures worden gevolgd, die er toe zouden leiden dat de daling in koopkracht niet groter is dan vijftien tot twintig procent. Overleg de afgelopen twee maanden heeft volgens hem niets opgeleverd, zodat geko zen is voor acties. Estec is een onderdeel van de European Space Agency (ESA), waarbij in totaal zon 1.400 mensen werkzaam zijn. Het bedrijf werd in 1963 opge richt als Europese wetenschap pelijk organisatie onder meer met de bedoeling om te voor komen, dat alle „breinen" naar Amerika zouden verdwij nen. Inmiddels is het bedrijf belast met de coördinatie van Europese industrieën die zich bezighouden met ruimtevaart. Bij Estec zijn aangesloten Bel- gie, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Italië, Ne derland, Spanje, Zweden, Zwitserland en Engeland. ADVERTENTIE 12e tentoonstelling van kantoomwchines, -meubelen, -uitrusting, reproduktie- apparatuur en informatica 4tm 13 oktober'82 zaterdag en zondag gesloten amsterdam Poolse leiders op onlusten voorbereid WARSCHAU De militaire leiders van Polen hebben de oproerpolitie in belangrijke steden versterkt om eventuele onlusten te voorkomen als het Poolse parlement in de loop van de dag gaat beslissen over het lot van de vakbond Solida riteit. Het zal op een verbod uitdraaien. De Poolse vice-pre mier Mieczyslaw Rakowski riep gisteravond het Poolse volk in een toespraak via de televisie op kalm te blijven. Rakowski liet doorschemeren dat het regime in Warschau zich heeft voorbereid op wan ordelijkheden. $r 44$ 4* 4

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1