ïussische kapiteins onder ervaring bij pionage-activiteiten erhalen over vriendin Andrew ^hokken Buckingham Palace Onderzeeërs in Oostzee moeilijk te bestrijden Bolivia rijk aan grondstoffen en staatsgrepen Jajoor Haddad bereid Libanon te verlaten "ja pappie,de oppas is echt naar huis." Sportief en klassiek op mode- manifestatie in Milaan ÜTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 PAGINA 15 Bernhard landigt [scheiding aan CIA- |eur Bernhard schudt de van de directeur van perikaanse inlichtin- [nst, William Casey. ontving gisteren tij- Ben bijeenkomst van fmy-Navy Club een onderscheiding, die hd is voor de vetera- (an het Bureau van gische Diensten. De andse ambassadeur /S, Lubbers (M), kijkt d toe, terwijl de over ling van de onder- jng plaats vindt. Weduwe Calvi beschuldigt Vaticaan en Opus Dei Rome - Volgens de weduwe van de Italiaanse bankier Roberto Calvi zijn Opus Dei en de Vaticaanse Bank betrokken bij de dood van haar man. Calvi, presi dent-directeur van de Banco Ambrosiano, werd op 18 juni opgehangen gevonden onder een Londense brug. Hij zou zelfmoord hebben gepleegd. Zijn bank was verwikkeld in allerlei schandalen en kampte met ernstige problemen. In een interview met „La Stampa" gisteren zegt mevrouw Calvi, dat het ant woord op de vraag wie haar man gedood heeft verband houdt met de laatste operatie waaraan haar man werkte en waarvoor hij in Londen was, namelijk de overneming van de schulden van de Vaticaanse bank, het „Instituut voor Reli- gieuse Werken" (IOR)", door Opus Dei. Het ging om een zowel politiek als eco nomisch riskante zaak. 1 Clara Calvi acht het niet uitgesloten, dat de bankier mede is vermoord opdat hij niet de „conservatieve" plannen van Opus Dei kon dwarsbomen. Een woord voerder van Opus Dei heeft inmiddels de beschuldiging afgewezen, net als eer der soortgelijke aanvallen van Calvi's zoon Carlo. De woordvoerder zei dat de vijftig jaar geleden opgerichte seculiere organisatie zich uitsluitend bezighoudt met „spirituele" zaken en dat de leden is verboden politieke of economische acti viteit te ontplooien. Umberto misschien weer naar Italië ROME De Italiaanse com munisten, socialisten en chris ten-democraten hebben giste ren besloten, dat ex-koning Umberto Italië weer in mag. Umberto leeft al 35 jaar in bal lingschap. De 77-jarige ex-ko ning, die in 1946 na een refe rendum het veld moest rui men, is ernstig ziek en zou zijn laatste dagen in Italië willen slijten. Voordat Umberto naar Italië kan terugkeren, moet er een wijziging in de grondwet worden aangebracht. joe ©I Unf/ei w :HOLM Het is ;oed te begrijpen dat eden geschokt zijn weer een Russische ileidingzeeboot in hun terri- torrijie^ wateren wordt 10 lestroffen, vooral als ,he|iderzeeboot uitgere dden^11 ^UUrt van ^un 4365. geheime marineba- jkt rond te zwerven. SGBjefhet incident met de iche onderzeeboot itwrrify die vor'S Jaar ok" aan de grond liep io'm2 re Zuidzweedse ma- 3edS,ii?sis Karlskrona. zijn ater eide Zweedse wateren k.K. jnbekende onderzee- waargenomen. een onderzeeboot wordt ge pakt, enkel en alleen om hun kapiteins wat ervaring op te laten doen. De waarheid is na tuurlijk dat de Zweedse kust van steeds groter strategisch belang wordt voor de Sovjet- Unie en dat de Zweedse vloot, hoe klein die ook is, in militair opzicht een.zeer reële hinder paal vormt. De admiraals in het Kremlin zouden maar wat graag gelo ven dat de Oostzee een water tje van de Sovjet-Unie is, maar dat is nou eenmaal niet zo. De Russische onderzeeboten die uit Leningrad vertrekken, moeten via Zweden en door het nauwe gat van het Deense Skagerrak heen; om op de At lantische Oceaan te komen. Zweden bewaakt deze door gang en houdt eventuele on derzeeboten nauwlettend in de gaten. Mogelijk geeft Zweden ook informatie door aan de NAVO. Dus houdt de Sovjet- Unie de Zweedse bases scherp in de gaten, gedeeltelijk omdat het alles wil weten wat er over iker te begrijpen is wat ^et-Unie met dit soort je-activiteiten hoopt te Weliswaar moet' omvang van de ïarine niet onder- die bases te weten valt, en j in het is een zeer be- ke vloot voor zo'n klein i l - maar ze kan toch nau- J i worden vergeleken j e Russische vloot. Een 1 vriendelijkste verkla- L-i is dat de Russen de 1 se eilanden gebruiken soort oefengebied voor 1 (ren kapiteins die hier lurmanskunst meester worden. Een andere Russen hun kapiteins wat ervaring op wil- ;n doen met de anti-on- fboottechnieken van het t zonder dat dit onmid- j tot een oorlog leidt. De Ise pers begint zich reeds fragen hoe het mogelijk I veertig schepen en heli- i S uitgerust met de mo- J opsporingsapparatuur i e onderzeeboot niet bo- I ater kunnen krijgen. j deze verklaringen pleit i dat het hoogst onwaar- J. ijk is dat de Sovjet-Unie y jnlijke risico zou nemen öjb) hele bemanning van deeltelijk om een subtiele psy chologische druk op de Zwe den uit te oefenen. Volgens die theorie hopen de Russen dat de Zweden minder geld aan anti-ondetzeeboot- technieken gaan uitgeven als blijkt dat die technieken zo slécht zijn dat Russische on derzeeboten betrekkelijk onge straft zwaar bewaakte Zweed se bases kunnen haderen. Maar als dat zo is zouden ze wel eens bedrogen uit de strijd kunnen komen. Zelfs met een sociaal-democratische regering die vandaag officieel is geïn stalleerd en zich wat betreft defensie terughouderid opstelt, zouden de gebeurtenissen van de afgelopen week wel eens tot gevolg kunnen hebben dat de regering meer geld beschik baar stelt voor de opsporing van onderzeeërs. Want als een onderzeeboot met aan boord kernraketten de Zweedse wa teren naar believen kan bin nendringen en verlaten, wat is dan nog het nut van de rest van de Zweedse verdediging? Maar niet zozeer de motieven KAPITEIN LIND: van de Russen zijn interessant, als wel het feit dat de Russi sche onderzeeboten betrapt worden. Gedeeltelijk komt dit door de duizenden eilandjes langs de Zweedse kust. Ener zijds biedt deze wirwar van ei landjes onderzeeboten be scherming doordat ze hen aan de radar onttrekt. Anderzijds is hierdoor het risico erg groot dat een onderzeeboot, als die eenmaal is ontdekt, hopeloos in de val zit. Daar komt bij dat de beman ningen 1 van Russische onder zeeboten erg onervaren zijn vergeleken bij hun collega's van de NAVO. Het Kremlin mag dan niet beknibbelen op zijn defensiebudget, het lijkt wel heel onervaren bemannin gen op stap te sturen die er he lemaal geen probleem van ma ken om op klaardichte dag een periscoop boven water te laten verschijnen, ook al zijn er schepen, in de buurt. De onderzeeboot waar nu op wordt gejaagd in de wateren voor de marinebasis Muskoe bij Stockholm werd het eerst opgemerkt door twee matro zen op een in de buurt varend schip. Vorige week vrijdag zichzelf naar boven komt om omstreeks het middaguur za- lucht in te nemen of gen die matrozen plotseling hem met dieptebommen dwin- een periscoop boven het water gen naar boven te komen. uitkomen. Dat het zo lang J_ duurd heeft voordat de Zwe den die onderzeeboot hadden gevonden, hoeft geen verba zing te wekken. Een onderzee boot in handen van een Wat zich momenteel in de Zweedse wateren afspeelt lijkt allemaal erg onwaarschijnlijk in het schitterende najaarszon netje boven het vredige Zweedse land. Toch zijn de kapitein is nog steeds een zeer Zweden betrokken in een do- onkwetsbaar en uiterst moei lijk op te sporen militair wa pen. Zelfs op de drempel van hun marinebasis, midden in een verboden gebied waar zelfs geen Noren en Denen, laat staan Russen, mogen ko- delijk spelletje met een onder zeeër die zich op een diepte van 300 meter onder water be vindt. En de Zweden piekeren er niet over om deze onderzee boot te laten ontsnappen. MARTIN LINTON kan de Zweedse marine Copyright The Guardian Kapitein-tei'-zee A.Lind DEN HAAG De Zweedse marine zal nooit voor honderd proeent zeker kunnen zijn van de aanwezigheid van een on derzeeër van een vreemde mo gendheid voordat visueel con tact is gemaakt. Dit zegt kapi tein ter zee b.d. A. Lind van het defensie studiecentrum, die zich met duikbootbestrij- ding heeft bezig gehouden. Volgens Lind is de Oostzeek ust een van de moeilijkste wa teren voor het opsporen van duikboten. De grote verschil len in druk, zoutgehalte en temperatuur van het zeewater, de drie belangrijkste factoren bij het opsporen van onder zeeërs met behulp van geluids golven, maken ontdekking van een vreemde duikboot zo moeilijk. Niet voor niets wordt de Oostzeekust voor opspo ringsoefeningen in NA VO- verband vrijwel niet gebruikt. „Je raakt daar een duikboot binnen de kortste keren kwijt en dan gaat het plezier er gauw van af", aldus Lind. Daar komt nog bij dat de bo dem langs de Zweedse kust bijzonder grillig en rotsachtig is. Als een duikboot „rotsje" gaat spelen op de bodem, is het vrijwel helemaal uitgesloten dat hij ontdekt wordt", zo meent Lind. Als een duikboot is vastgepind op een bepaalde positie, zou er communicatie kunnen plaats vinden. Het Westen maakt nog steeds gebruik van de onder watertelefoon, een systeem dat naar alle waarschijnlijkheid ook door het Oostblok wordt gebruikt. Met een speciale zo genoemde dome-antenne aan de buitenkant van de onder- zeebootwand is onder water normale gesproken communi catie mogelijk en zou er in theorie kunnen worden onder handeld. Interessante spionage-objecten voor het oostblok zijn volgens Lind het in kaart brengen van navigatorische moeilijkheden, het vinden van geschikte lan dingsmogelijkheden en na tuurlijk de werking van de marinehaven op Musko, zodat die in tijd van oorlog door tor pedo's vernietigd kan worden. Naar aanleiding van de komende machtsoverdracht in Bo livia is onze redacteur Jos Timmers afgereisd naar dit La- tijnsamerikaanse land. Vandaag publiceren wij een eerste beschouwing over Bolivia. Zondag zal daar na twee jaar militair bewind weer een regering van burgers aantreden die orde zal proberen te scheppen in dit arste land van jet latijnsamerikaanse continent. LA PAZ Staatsgrepen komen in de recente geschie denis van Bolivia zo vaak voor, dat de meeste inwoners van dit arme Andes-land er nauwelijks van opkijken als de macht plotseling in andere handen blijkt te zijn overgegaan. De regeringswisseling die aanstaande zon dag, hier in de hoofdstad La Paz, op het programma staat, is échter de uitzondering die de regel bevestigt. De conservatieve militairen maken na twee jaar dicta tuur plaats voor een progressieve burgerregering. De generaals bleken geen antwoord te hebben op de eco nomische chaos en de aanhoudende protesten vanuit de bevolking. „Zoeken jullie het nu maar uit", heeft de nieuwe president Siles Zuazo te horen gekregen. Bolivia is een van de hoogstgelegen landen van de wereld; La Paz ligt aan de rand van het Andesgebergte, op een hoogte van ruim 3.600 meter. Van de ruim vijf miljoen Bolivianen leeft het merendeel onder beroerde omstandigheden, geplaagd door slechte huisvesting, armoede, honger, werkloosheid en ziekte. Bolivia is rijk aan grondstoffen, maar heeft een enorm gebrek aan politieke stabiliteit, vatte een Amerikaanse journalist on langs de problemen van Bolivia bondig samen. De export van tin is de kurk waarop 's lands economie drijft; althans, volgens de officiële cijfers. De grootste inkomstenbron is echter de illegale uitvoer van cocaïne, in geld uitgedrukt bijna twee keer zo groot als de officiële export. De grootste afnemer van de drugs is de maffia uit de Verenigde Staten, in de tinmijnen heerst bijna permanente arbeidson rust. Dat is niet zo vreemd wanneer men bedenkt dat de arbei ders onder zeer primitieve omstandigheden moeten werken. Bo vendien zijn hun levens- en werkomstandigheden zo slecht, dat de gemiddelde levensduur van de mijnwerker dertig jaar is, twintig jaar lager dan de gemiddelde levensduur van de totale Boliviaanse bevolking. Het gevolg van dit alles is, dat de Bolivi aanse economie aan de rand van de afgrond staat. Het land heeft zo'n torenhoge schuldenlast, dat het niet meer in staat is aan zijn verplichtingen te voldoen. De export van cocaïne is tot op heden echter een winstgevende bezigheid gebleken. Vooral voor de generaals, van wie de mees ten tot over hun oren bij deze handel zijn betrokken. De boeren pikken ook een graantje van het cocaïnebedrijf mee. Zelf ge bruiken ze de coca-bladeren om op te kauwen, waardoor het hongergevoel verdwijnt en het harde werken op het land draag lijk wordt. Voor het restant van hun vier coca-oogsten per jaar staan de afnemers bij wijze van spreken in de rij. In talrijke rapporten over Bolivia komt steeds weer terug, dat het land best wel mogelijkheden heeft, onder meer op het ter rein van de landbouw. Maar wanneer een land daarvan gebruik wil maken, is behalve scholing en een redelijke infrastructuur enige politieke stabiliteit noodzakelijk. En daar ontbreekt het in Bolivia nu juist aan. Zelf$ in de andere landen van Latijns-Ame- rika, waar men wat staatsgrepen betreft heel wat gewend is, wordt met ontzag, bewondering of afschuw naar Bolivia geke ken. In de anderhalve eeuw dat het land nu onafhankelijk is, is de macht bijna 200 keer in andere handen overgegaan. De ene keer zonder geweld, de andere maal ten koste van talrijke le vens. Vanaf zondag wordt Bolivia weer geregeerd door een burger- president, de 69-jarige Siles Zuaso die van 1956 tot 1960 al eerder president is geweest. Hij is de leider van gematigd, linkse partij „Democratische Volksbeweging" en kan rekenen op een brede sympathie van de bevolking. In 1980 was Zuaso al tot president gekozen, maar de militairen verhinderden dat hij het ambt aanvaardde. In de twee jaar na dien hebben de elkaar in hoog tempo opvolgende generaals-pre- sidenten het land dieper in het moeras geholpen. De eerste taak van Zuaso is daarom puinruimen. De andere landen in Zuid-Amerika zullen met grote aandacht de ontwikkelingen in Bolivia volgen. Belangrijk is onder meer de verhouding tot de Verenigde Staten. De regering-Reagan hecht groot belang aan de bestrijding van de cocaïne-handel en zal daarom Suazo's anti-cocaïne-politiek steunen. Maar Was hington wil ook de communistisch invloed in Latijns-Amerika tegengaan, terwijf het nieuwe bewind in Bolivia juist door onder meer de communisten wordt gesteund. Het belangrijkste gevaar voor de nieuwe regering schuilt echter in de militairen, die zich mokkend in de kazernes hebben terug getrokken. De geschiedenis van Bolivia laat er geen twijfel over bestaan dat de militairen, als het beleid van de burgerregering hen niet bevalt, er niet voor terugdeinzen de macht over te ne men en opnieuw „orde op zaken te stellen". JOS TIMMERS Inze correspondent Ro- lukkig met de ruchtbaar- ger Simons) ^eid ^Q0r Brjtse j)EN Buckingham media gegevei) wordt aan is niet bepaald ge- de „welverdiende twaalf- rierikaanse actrice Koo Stark, de vriendin van Andrew, in een scene van de film Emily. vakantie" van Falkland-oudstrijder prins Andrew (22) op het zonni ge eiland Moustique in de Caribische Zee. Volgens het paleis verblijft de prins daar sinds afgelopen woensdag „met een groep vrienden". In hun berichtgeving over deze prinsheerlijke vakantie leggen de Britse media even wel het accent op Andrew's 25-jarige vriendin Koo (Kath leen) Stark, een Amerikaans filmsterretje van licht kaliber, dat in Londen woont. Hoewel haar acteertalent niet bepaald indrukwekkend is heeft miss Koo naam gemaakt met rolle tjes in films van het zogeheten zacht-pornografisch soort. Toen ze pas 17 was, kleedde Koe Stark zich voor het eerst helemaal uit in een Engelse film, die de titel „Emily" droeg. Sedertdien wordt ze in Londen „de nieuwe Emma- nuelle" genoemd. Woensdag avond heeft de BBC het aan gedurfd een stukje van de be wuste naaktscène uit „Emily" op de buis te brengen, in het journaal van 9 uur. Gisteren werd daarop woedend gerea geerd door conservatieve La gerhuisafgevaardigden, die van oordeel waren, dat de om roep buiten zijn boekje was ge gaan. Koningin Elizabeth is naar verluidt erg geschrokken van de sterke verhalen over Koo Stark en haar zoon prins An drew, die nu doorlopend ver schijnen in de Londense bou levardpers. Het gerucht doet de ronde, dat Andrew in Buc kingham Palace op het matje geroepen zal worden. Dit zal uiteraard pas na zijn vakantie kunnen gebeuren. Koningin Elizabeth zelf bevindt zich momenteel in Australië. De Britse vorstin zou Koo Stark al eens persoonlijk ont moet hébben, toen zij in gezel schap van haar vriend prins Andrew een bezoek bracht aan Balmoral, een koninklijk kasteel in Schotland. De ko ningin was toen helemaal niet op de hoogte van Koo's pikan te verleden. Andrew had haar leren kennen in Tramp, een exclusieve Londense nacht club. Ze werden aan elkaar voorgesteld door een bekende impressario. De prins bestelde een fles champagne en danste tot in de vroege uurtjes uitslui tend met Koo. Daarna bezocht hij Koo Stark geregeld in haar kelderflatje aan Chester Square, in de chi que Londense wijk Belgravia. Volgens de populaire ochtend- kracht Daily Mirror was An drew telkens doodop wanneer hij 's morgens om een uur of 9 de flat verliet om terug naar Buckingham Palace te gaan. Tenminste, dat vertelde Koo's Spaanse werkster, Maria Ro driguez, aan die krant. In het voorjaar werd het jonge paar echter op brutale wijze van el kaar gescheiden ten gevolge van de Falkland-oorlog. Prins Andrew diende toen als piloot van een hefschroefvliegtuig aan boord van het vliegdek- schip Invincible. In die perio de correspondeerde hij gere geld met zijn Londense vrien din. «g van de voorpagina) 0ET7 JERUZALEM Ie afvallige majoor jad, die met steun Israël een gedeelte Suid-Libanon contro- heeft zich bereid öard eventueel Liba- He verlaten. „Ik ben bereid uit Libanon te vertrekken als mijn aanwezig heid een belemmering vormt voor de onderhandelingen tus sen Israël en Libanon over de veiligheid in Zuid-Libanon", zo zei hij gisteren na afloop van een onderhoud met de Is raëlische minister van defen sie Sharon. Haddad zei tegen stander te zijn van stationering van troepen van de internatio nale vredesmacht in het zui den van Libanon. Het totale aantal arrestaties, dat sinds dinsdag in West-Bei- roet is verricht, is op 1000 ge komen. Ook zijn veel wapens en grote hoeveelheden muni tie gevonden in een netwerk van tunnels. De huiszoekingen en arrestaties hebben bij de moslims in West-Beiroet tot felle protesten geleid. De Liba nese staatsradio meldde giste ren dat zondag aanstaande ook het christelijke Oost-Beiroet gezuiverd zal worden van wa pens en illegale vreemdelin gen. In dit stadsdeel Verblijven ongeveer 20.000 gewapende militialeden. Westerse diplo maten betwijfelen het of zij zich zullen laten ontwapenen voordat de Israëlische en Syri sche troepen zich uit Libanon hebben teruggetrokken. ptt telecommunicatie Buiten je regio bel je binnen Nederland na 18.00 uur en in 't weekend voor half geld. Ex-nazi waarschijnlijk naar Zwitserland DETROIT De Roemeense orthodoxe aartsbisschop Trifa, die ervan wordt beschuldigd dat hij tijdens de Tweede We-, reldoorlog een overtuigd nazi is geweest en heeft aangezet tot rellen, wordt gedeporteerd. Dit is gisteren bekend ge maakt door het Amerikaanse ministerie van justitie. Een ad vocaat van Trifa zei dat de aartsbisschop hoopt naar Zwit serland te kunnen gaan. MILAAN Heel sportief en heel klassiek wisselden elkaar af op de vierde dag van de mode-manifestatie in Milaan., Voor trimmers ontwierp Clau de Montana deze zwarte en donkerblauwe katoenen trim- pakken (foto links), die een elegante variatie vormen op de oerdegelijke trainingspak ken waarin trimmers door gaans van huis gaan. Ook Ar mani hield zijn collectie spor tief en kiest als uitgaanstenue voor de broek (foto midden). Materiaal, accessoires en niet te vergeten de hoed verlenen zijn creaties echter toch de no dige stijl. De Italiaanse ont werper Fendi dook dit keer in de oude doos. Het tot ver over de knie reikende man tel kos tuum, het zwarte hoedje met voile, de wandelstok en de handschoenen roepen herin neringen op aan de stijlvol ge klede dames uit het begin van ■deze eeuw. Alleen de open sandalen verraden dat het hier om een heel wat modernere creatie gaat

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15