Ambtenaren willen korter gaan werken Zweden dreigt onderzeeër nu echt op te blazen Kerken in gesprek met informateur Bankrover Van Mierlo: Unifil blijft alleen indien strikt nodig Geen vijf maar zeven jongen Donderdag 7 oktober 1982,73e jaargang no. 22392 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Bescherming van persoonlijke gegevens bij gebruik van de computer in de gezondheids zorg in „Hier en nu" van de NCRV vanavond op Ned. II om 21.20 uur. Om 18.57 uur Harold Lloydshow en om 21.55 uur gesprek over spiritisme. Op Ned. I om 20.15 uur film over RA F-vliegers. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middag- temperatuur 14 graden. Vrij krachtige noordwestenwind. Zon op 06.52, onder 18.03. Schev. hoog water 6.54 en 19.08. Laag water 2.56 en 15.12. ^agan snoert boze rtijgenoot de mond 5HINGTON President Reagan gisteren een boze partijgenoot dend de mond gesnoerd. „Hou je t". zei de president tegen een man. ïem op een bijeenkomst v.»n de Re- ikeinse partij in de rede viel. Tij een toespraak van Reagan sprong eling Gary Arnold, een Republi- uit Californië. op en onderbrak de ident. Hij beschuldigde Reagan er- zijn conservatieve beginselen te >en verraden. Reagan, die ongeveer meter verderop stond, reageerde een snijdende opmerking, die aan lanwezige een staande ovatie ont- e. „Hou je koest", beet hij Arnold „je weet niet waar je over spreekt". TUINDER KRIJGT OOK ISOLATIE-SUBSIDIE DEN HAAG De kans is groot dat de glastuin bouw een extraatje van 20 miljoen gulden krijgt. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van landbouw gisteren verklaard. Volgens het Landbouwschap is het bedrag onvoldoende om de investeringsplannen van de tuinders te kun nen steunen. In het kader van het sectorbeleid glastuinbouw heeft de regering destijds 270 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor energiebe sparende maatregelen en 30 miljoen voor onder zoek. De helft van de 10.000 Nederlandse tuin ders investeert nu in totaal zo'n 500-600 miljoen om het aardgasverbruik in de kassen te vermin deren. Voor de subiside uit de overheidspot van 300 miljoen hebben 8000 tuinders, inmiddels al een aanvraag ingediend. Het Landbouwschap: Dat betekent dat nogal wat tuinders nul op re kest krijgen. Blokland naar Zuid-Holland LEIDEN De besturen van de provincies Zuid-Holland en Utrecht hebben overeenstemming bereikt over een grenswijziging. Het dorpje Blokland en omgeving zal naar de provincie Zuid-Hol land gaan. Het dorpje met de bijbe horende polders wordt deel van de gemeente Zevenhoven of van Nieuwveen. Op dit moment maakt Blokland deel uit van de gemeente Mijdrecht. Met de grenscorrectie is een gebied gemoeid van 750 hecta re waar 641 personen wonen. De Westduitse politie heeft bij gaande montagefoto gemaakt van een van de twee bankrovers die gisteren bij een achtervolging door de politie spoorloos in de buurt van de Westduits-Belgische grens is verdwenen. De beide bankrovers wisten er met een bedrag van een miljoen Duitse marken uit Koblenz van door te gaan. De bankrovers hadden het geld van de politie ge kregen toen zij dreigden de gijze laars die zij gemaakt hadden tij dens een bankoverval in Koblenz dood te zullen schieten. De gijze laars die zij hadden gemaakt tij dens de bankoverval en tijdens hun vluchtrit hebben zij weer vrij- DEN HAAG Een werkweek van 36 uur voor iedere voor het eerst in dienst tredende ambtenaar, een werk week van 39 uur voor alle huidige ambtena ren, verlaging van de VUT-leeftijd naar 60 jaar en een vierjaren plan voor algemene ar beidstijdverkorting. Dat stellen de vijf centrales van overheidspersoneel, verenigd in de CFO, voor in een brief aan minister Rood van Bin nenlandse Zaken. Met de gisteren verzonden brief protesteren de ambte narenbonden tegen de plan nen van het interim-kabi net om de salarissen van overheidspersoneel volgend jaar op het huidige niveau te houden. In de brief noe men zij deze bevriezing „onwettig". Als ministei Rood tevens voorzitte van het arbeidsvoorwaarde n-overleg met de ambtena ren alsnog wil terugko men op dit voornemen, zijn de bonden bereid te praten over inlevering van prijs compensatie in ruil voor herverdeling van werk, zo blijkt uit de brief. Omdat de vijf centrales het plan van de regering om de salarissen van onderwijzers en ambtenaren van elkaar los te koppelen eveneens onaanvaardbaar vinden, willen zij ook de positie van het onderwijzend personeel in het eerstvolgende over leg met Rood bespreken. Mede gezien de grote onrust onder de ambtenaren willen de centrales hun voorstellen op woensdag 3 november met de bewindsman door- «folitie msterdam fiat ïl- rrestanten fipj [STERDAM De jus- in Amsterdam heeft [eren vijf arrestanten jjgelaten omdat er geen jlen beschikbaar waren, jt. gaat om mensen die' ids warén veroordeeld, waren uit de gevange-, j orisnapt of niet terug- ■Jfteerd van proefverlof. 1^9 verschillende districts bureaus zijn verdachten it gehoord omdat de po- in het kader van de lelactie „Signaal", in overwerk wil ver ten. de Amsterdamse politie e week geen modelactie voeren, dan waren de vijf arschijnlijk wel in een poli- iel opgesloten, zo heeft offi- n justitie H. Wooldrik teren laten weten. Wooldrik ift gezegd begrip voor de idelactie te hebben, maar idt dat de grenzen worden irschreden wanneer de nor- ile rechtsgang in het nauw mt. toeslagregeling voor onre- matige dienst voor politie- btenaren van rijks- en ge- lentepolitie wordt verbeterd, nieuwe regeling gaat twin- miljoen gulden kosten en It met terugwerkende acht tot 1 januari 1982. De ogte van de onregelmatig- idstoeslag is in bepaalde ge ilen afhankelijk van de rang n politiebeambte. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA en krant ontvangen? Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tusen 1 15.00 uur. nummer 071- 2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. DEN HAAG Voor het eerst in de na-oorlogse parle mentaire geschiedenis heeft een kabinetsinformateur de Nederlandse kerken uitgenodigd voor een gesprek. Rond het middaguur ontving mr. Scholten vandaag een delegatie van de Raad van Kerken onder leiding van prof.dr. H. Berkhof. Hij werd vergezeld door bis schop Ernst van Breda, dr. Fiolet, secretaris van de Raad, en twee afgevaardigden van de synodes van de Hervormde en de Gereformeerde Kerk, dr. Mooi en ds. Hofland. Op.de agenda van het overleg stonden naast de vraagstukken van vrede en veiligheid ook de sociaal-economische situatie en een rapport van het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken, dat is aangeboden aan de Raad van Kerken en dat gaat over tal van sociale problemen. In dat kader zal ook de in kerkelijke kring omstreden wet gelijke behandeling aan de orde komen, die discriminatie van homosexuelen in het onderwijs wil gaan verbieden. Pagina 9 „Aardig initiatief" BEIROET Minister VN-vredesmacht in Zuid- Van Mierlo van defensie Libanon (Unifil) te ver is van mening dat er een lengen. „Anders is er ge- dringende reden moet zijn om het verblijf van de BERGA De Zweedse mariné dreigt de onbe kende onderzeeër in de wateren voor Stockholm door middel van diepte bommen te beschadigen en naar de oppervlakte te jagen, als het vaartuig morgen niet uit zichzelf naar boven is gekomen. Dit is vanmorgen door Zweedse kranten gemeld. De marine heeft op deze berichten niet gereageerd. Bij het zoeken naar de preciese ligplaats van het schip zijn sinds gisteren ook duikers in gezet. Of zij succes hebben ge had, is niet bekendgemaakt. In Zweden wordt er rekening mee gehouden, dat de indrin ger een nieuw type onderzeeër is. Een conventionele onder zeeër moet na ongeveer vijf dagen aan de oppervlakte ko men om lucht te verversen, maar de insluiper is al zes da gen niet boven geweest. Ver der doen geruchten de ronde dat het om een klein onbe mand spionagevaartuig zou gaan, dat van afstand kan worden bestuurd. Volgens een andere lezing zou de beman ning het schip al hebben ver laten. De Zweedse marine rea geert zeer terughoudend op deze berichten. Er zijn ook Zweden die vrezen dat de ma rine op een spookverschijning jaagt. Pagina 11: Moskou: Klop jacht op onderzeeër is een truc. *- Zweedse commando's laten een kajak te water, die gebruikt wordt bij het zoeken naar de vreemde onderzeeër die zich in de wateren voor Stockholm zou ophouden. Hooiberg brandt af DE ZILK Een hooiberg aan de Sportlaan in de De Zilk is vannacht grotendeels afge brand. De brand werd gister avond omstreeks tien uur ont dekt. De brandweer is de hele nacht bezig geweest om de hooiberg in de gaten te hou den. Vandaag is het resterende hooi door de brandweer uit el kaar geplukt om de smeulende resten definitief te blussen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Motorrijder breekt been RIJNSBURG Een 18-jarige motorrijder uit Rijnsburg heeft gistermiddag zijn been gebro ken toen hij met zijn motor op de Voorhouterweg uit de bocht vloog. Daarbij belandde hij in een sloot. De Rijnsburger reed richting Voorhout. Hoe hij van weg raakte, is niet bekend. Energiekosten minima naar 10 procent van inkomen (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Mensen met een minimuminkomen moeten in 1985 negen a tien procent van hun geld besteden aan gas en elektriciteit. In 1980 slokte de enegierekening nog maar vijf a zes procent van hun inkomen op. Een studie van het Nederlands Economisch Instituut wijst dit uit. De relatieve stijging van de energiekosten is voor hogere inko mens minder sterk. Voor mensen met een modaal inkomen is een stijging van vijf naar acht procent in de periode 1980-1985 berekend, voor tweemaal modaal van vier naar zeven procent. Bij de berekeningen, uitgevoerd door de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Konsumentenzaken, is uitgegaan van een in komensstijging van gemiddeld 3,5 procent per jaar, van een jaar lijkse stijging van de energiekosten met 11 procent en van een gelijkblijvend verbruik van gas en elektriciteit. Hugo Hovenkamp aanvoerder af ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft Hugo Hoven- kamp van AZ '67 voor twee wedstrijden geschorst en hem bo vendien het recht ontzegd tot 1 juli 1983 aanvoerder van een voetbalelftal te zijn. De verdediger, die zaterdag tegen Helmond Sport zijn derde gele kaart opliep, kreeg tevens een boete van 600 gulden. Marco de Vroedt van FC Den Haag 2 werd voor een wedstrijd geschorst en kreeg een boete van 125 gulden. zien de huidige omstan digheden een reden om niet te blijven", zo zei hij na een onderhoud met zijn Libanese ambtgenoot, Joseph Skaff. Van Mierlo vindt dat „door velen" de aanwezigheid van de VN-troepen als te vanzelf sprekend wordt beschouwd. Hierdoor wordt volgens hem de druk op het land vermin dert om zelf voor een structu rele oplossing te zorgen. De minister heeft zijn Libanese collega er op gewezen dat er in Nederland in toenemende mate vraagtekens worden ge steld achter de aanwezigheid van de Unifiltroepen. Van Mierlo onderstreepte ech ter dat Nederland bereid is een zinvolle bijdrage te leve ren aan een duurzame oplos sing van de moeilijkheden in Libanon. „Maar die bereidheid mag niet op voorhand worden aangenomen", zo zei hij. Vol gens hem heeft de opbouw van een Libanees leger de prioriteit. Volgens Van Mierlo is een eventuele Nederlandse bijdrage aan het vredesleger in Beiroet niet ter sprake geko men in zijn onderhoud met Skaff. Op 19 oktober neemt de V-raad een beslissing over de verlenging van het Unifil- mandaat. Het Afrikaanse jachtluipaard Cleo is waakzaam als het haar gisteren geboren jongen voedt. Tot grote verrassing van het dierenpark Amersfoort blijkt de moeder geen vijf maar zeven jongen te hebben. Er wordt niet aangenomen dat er sprake is van een naworp. Het vermoeden bestaat eerder, dat de eerste telling gisteren onnauwkeurig is verlopen. „Het dier is zo waakzaam dat we het schouwspel alleen van een afstand van twaalf meter met een verrekijker mogen gadeslaan", aldus een verraste woordvoerder. „Het is bo vendien moeilijk de door elkaar krioelende diertjes te tel len". Overigens maakt de familie het prima. Jongetje onder vuilniswagen OEGSTGEEST Een 7-jarig jongetje uit de Oegstgeestse Spaar garenstraat is gistermorgen met zijn fietsje onder de wielen van een vuilniswagen terecht gekomen en daarbij levensgevaarlijk gewond geraakt. Het jongetje reed om half negen met zijn fietsje over de Juffer- mansstraat. Net toen hij een stilstaande vuilniswagen passeerde, trok de chauffeur op. De wagen reed daarbij over het jongetje heen. Met inwendig letsel en een op verschillende plaatsen ge broken bekken, werd de jongen naar het Leidse Diaconessen- h«i-.s vervoerd. Vanmorgen was de jongen buiten levensgevaar.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1