I Aanbod groene paprika's groeit B Hoofdluis steekt weer de kop op :'k AL VROEG VEEL WITLOF AANGEVOERD binnen de perken Vlinders LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 PAGINA I De tijd is er weer rijp voor. Met name in het najaar dui ken ze plotseling op: hoofdlui zen. kleine grauwe beestjes, die leven van mensenbloed. Op zich betrekkelijk onscha delijke beestjes, maar ze ver oorzaken erg veel jeuk, geven dus aanleiding tot krabben, waardoor de hoofdhuid be schadigd kan worden en er nare infecties kunnen ont staan. Het lijkt vooralsnog een on uitroeibaar probleem, waar mee overigens iedereen te maken kan krijgen. In het verleden was bestrijding erg moeilijk vanwege de vele ta boes. Mensen met luis werden onder meer als asociaal, niet hygiënisch gebrandmerkt Be grijpelijk dat men er nauwe lijks voor uit durfde te ko men. Het is intussen wel dui delijk dat hoofdluizen niet discrimineren. hoofd. Bij voorkeur op war me, donkere plekken, zoals onder de pony, achter de oren en in de nek. Op die plaatsen leggen de beestjes ook hun eitjes, neten genaamd. Ze zijn wit-geel. zitten vastgekleefd, aan de haren en lijken op het eerste gezicht op roos. Het verschil is, dat roos los zit en neten juist moeilijk los te krij gen zijn. Hoofdluis is nauwelijks te voorkomen. Men kan het haar bij wijze van spreken driemaal per dag wassen en tóch geconfronteerd worden met de beestjes. Regelmatige controle met een stofkam is de enige manier om tijdig achter de aanwezigheid van hoofdluis te komen. Een be handeling met een hoofdlo tion is daarna afdoende om een einde te maken aan het netelige probleem. Geen „overspringers" School Feit is wel, dat hoofdluis meer voorkomt bij kinderen dan bij volwassenen. Dit omdat zij vaak direct in aanraking ko men met een groot aantal an dere kinderen. Luizen kun nen alleen worden overge bracht via direct contact, het zijn geen „overspringers". Zij kunnen behalve via direct li chamelijk contact ook overlo pen bij het passen van mutsen in een winkel, via de jaskra gen op een kapstok en bij het gebruik van dezelfde kam of hetzelfde hoofdkussen. Hoofdluis zit uiteraard op het Wil men effectief tegen uit breiding van de besmetting kunnen optreden, dan is het zaak, dat ouders de moed heb ben de school te waarschuwen zodra bij hun kind hoofdluis is geconstateerd; ook de ou ders van vriendjes of vrien dinnetjes. De school speelt im-' mers een belangrijke rol bij de bestrijding. Van daaruit kunnen gemakkelijk alle ou ders direct gewaarschuwd worden. Chefaro Nederland B V. heeft voor dit doel voor lichtingsmateriaal beschik baar gesteld. H*b.w 1 1111P* VUILE HANDEN Iedereen, zeker doe-het-zelvers, maakt zijn handen wel eens vuil en heeft daarna de grootste moeite ze weer schoon te krijgen, en dan vaak alleen nog door gebruik van erg agressieve stoffen. Alabastine heeft voor hen een handig nieuw produkt op de markt ge bracht, „Vuile handen reiniger" genaamd. Volgens de fabrikant een milieu- en huidvriendelijk produkt. Uit een flacon van een halve liter (adviesprijs f 8,95) zou den honderden veilig-schone handen zijn te halen. Erg actieve doe-het-zelvers kunnen een flacon van 1 liter nemen (f 16,95). MOKKEN Ruim twintig jaar geleden startte Nutricia een spaaractie voor koffiemokken, gedeco reerd met de gevels van Am sterdamse grachten. Meer dan twintig miljoen Nutroma- mokken vonden hun weg naar de consument. Vanaf 1 november tot 31 maart 1983 wordt dit succesnummer her haald. Voor drie zegeltjes en f 18,95 (f 5,25 voor verzend kosten) kan men in het bezit komen van een set van zes mokken. Bakker bakt ze meestal bruin Ongeveer zeventig procent van de broodconsumptie in Neder land bestaat op het ogenblik uit bruin brood. Wit brood is dui delijk uit de gratie. Volgens de Stichting Voorlichting Brood gaat het publiek bovendien steeds meer beseffen, dat (vooral bruin) brood veel voedingswaarde heeft en dat het zinvol is meer brood te eten. De voedingsgewoonten in Europa zijn onder invloed van de welvaart sterk gewijzigd. Er wordt meer vet gegeten, veel ge snoept, veel zoet gegeten en gedronken en voor vrijwel ieder een geldt, dat hij te veel eet. Frisdranken en snackbars spelen in het leven van de jeugd een belangrijke rol en menig volwas sene laat het oude vertrouwde pakje brood thuis om in de be drijfskantine uitgebreid te lunchen. Het verbruik van traditio nele voedingsmiddelen als brood en aardappelen is hierdoor sterk gedaald. Gemiddeld eet de Nederlander 58 kilo brood per jaar. De laatste tijd neemt de interesse voor wat men eet echter weer duidelijk toe. De bakkers is dat niet ontgaan: er is geen land in de wereld, zo zegt het voorlichtingsbureau, waar in zo'n klein gebied zoveel broodsoorten verkrijgbaar zijn. Jaren achtereen hebben de Nederlandse bakkers bij wijze van modern oogstfeest de Dag van het Brood gevierd. Dit jaar, van 2 tot en met 9 oktober, wordt voor de eerste maal, ook in enke le andere Europese landen, de Week van het Brood gehouden. Duizenden bakkers zullen met tal van activiteiten aandacht vragen voor de betekenis van brood als basisvoedsel voor de Een Karei Appel voor 2,50 De „Kindness Clubs" van me vrouw Montezinos uit Rijs wijk, die dierenliefde willen kweken bij Afrikaanse kinde ren, bestaan tien jaar. De al tijd bezige, niet meer piepjon ge, maar nog altijd enthou siaste vrouw (sinds 15 juli di recteur van de sectie Humane Education van de World Fe deration for the Protection of Animals) heeft in haar eentje 180 Kindness Clubs in Afrika opgericht. Zij correspondeert met de kinderen over dieren, organiseert opstelwedstrijden en laat hen tekeningen ma ken over het welzijn van mens en dier. Ook geeft zij een tijdschrift uit. oplage 1.200 in het Engels en 600 in het Frans, dat zij vijfmaal per jaar naar de 43 Afrikaanse landen, waar de clubs gevestigd zijn, stuurt. Dit jaar biedt zij ter onder steuning van haar gigantische werk acht kaarten aan: drie van Escher, drie kaarten Vredeswens" en twee kaar ten „Dieren met rijmpje", die worden toegezonden na over making van 5,-op giro 2401106 van de wereldfedera tie tot Bescherming van Die ren, afdeling Afrika in Rijs wijk. Bovendien is er een lo terij opgezet met twee schilde rijen als hoofdprijzen: een ori ginele Karei Appel en een werk van Pieter Paul Koster. Een lot kost f 2.50. m De Nederlandse bakkers brengen een enorme variëteit brood op de markt. Er is geen land in de wereld, waar i klein gebied zoveel broodsoorten verkrijgbaar zijn. SCHOENEN Camel Boots heeft de schoenencollectie voor de komende herfst- en winterperiode weer met nieuwe modellen uitge breid. Zoals gebruikelijk benadrukken grove stiksels langs de naden en de speciale bewerking van het leer het typisch man nelijk karakter van boots en schoenen. Voorzien van onder houdsadviezen en exclusiviteitsgarantie. De prijzen variëren van f 150,- tot f 200,-. Vegetarische lijn Vegetarisch eten Steeds meer mensen wilh geheel of gedeeltelijk oyei schakelen op een voegini zonder vlees en met volwaai dige voedingsmiddelen. He tijdschrift „Elixer, gids voo gezond leven" heeft voor dj doel een vegetarische lijn geo pend. Wie 02294-2800 draail krijgt van culinair medewerk! ster Lidy Nooy-Blokzijl te ha ren welk menu Ze voor de bej treffende dag heeft sam« steld. Gratis warme maaltijd In de levensmiddelenwinkel! kan de consument tot ëi'n( november gratis „De warm] maaltijd" krijgen, een 32 pagi na's tellend boekje, dat, behaL ve op eetgewoonten door dPE eeuwen heen, nader in gaaïjsh op het bakken en braden -vaider met aardappeltje ""'iSKY spéee vlees, len en groenten bruik van kruiden l r - - rijen. Voorts tips om de beeeri kende vaderlandse gerechte^C eens af te wisselen met eetker bereidingswijze uit een andeipla land en ideetjes om de eettafëfmr bij verschillende gelegenheVer: den gezellig en sfeervol aan-t<ken' kleden. Het boekje is het der de uit de vier-delige serii^ „Goede smaak bij Becel". mej Duidelijk is, dait met de huiditdaa ge kennis over voedingsmiditooi delen en -waarden een meeiDer verantwoorde en gevarieerdeiter« re warme maaltijd valt samei)der( 4- stellen dan thans veelal gejEp -ï- dan m jm* ,TVOO beurt. Goede kansen voor onze bloemen in Amerika In het afgelopen jaar is uit Nederland voor een waarde van 37 miljoen gulden aan bloemen naar de Verenigde Staten van Amerika geëxporteerd. Door 46 Nederlandse exporteurs wor den met ongeveer 200 Amerikaanse klanten relaties onder houden. Veel Nederlandse bloemen zijn nieuw voor de Ame rikaanse markt en worden daar „exotisch" genoemd. De sterke positie van Nederland is, dat alle bloemen dagelijks en in elke hoeveelheid aanwezig zijn. Daarnaast zal het van de smaak van de Amerikaan en van de kwaliteit en de prijs verhouding afhangen, welke mogelijkheden er in de V.S. zijn voor Nederlandse bloemen. Dit blijkt uit het rapport van een studie-commissie uit de Honselersdijkse CCWS die een reis naar de V.S. gemaakt heeft. Dat waren voorzitter M. J. Vare kamp, direkteur H. de Boon en hoofd van de afdeling Marke ting, J. A. W. de Pagter. In een reis van twaalf dagen werden bezocht New York, Philadelphia, Chicago, Miami, Denver, San Francisco en Los Angeles. Het doel van de reis was om indrukken op te doen inzake de markt in de V.S. voor de bloemen en planten en de wijze waarop die worden verhan deld. Voorts de produktie van bloemen en planten in de V.S. Dan de mogelijkheden voor Nederland en de concurrentiepo sitie van Nederlandse bloemen op korte en lange termijn, mede in relatie tot de lokale produktie en de import vanuit Columbia en Israël. Geconstateerd wordt dat relatief veel bloemen in de V.S. uit andere landen worden geïmporteerd, mede als gevolg van vrijwel gelijke vlieguren, ook met betrekking tot het West- land. De belangrijkste importeur is Columbia, gevolgd door Mexico, Israël, Nederland, Guatemala en Peru. In Columbia is de teelt van snijbloemen ongeveer tien jaar geleden in de belangstelling gekomen. In eerste instantie hebben Ameri kaanse investeerders de teelt op poten gezet, later is dat door het Zuidamerikaans kapitaal overgenomen. Het belangrijkste' gewas is anjers. De klimatologische omstandigheden in Boga- to zijn uitermate geschikt in zomer en winter. Na de anjer teelt is het assortiment uitgebreid met chrysanten, rozen en andere produkten. De kwaliteit van de Columbiaanse anjers is volgens het rap- fjort in het algemeen uitstekend. Deze goede kwaliteit en de age produktiekosten zijn de reden dat die anjer de markt in de V.S. heeft veroverd en thans op de Europese markten, de Italiaanse anjer verdringt. Aan het vervoer wordt veel aandacht besteed. De bloemen worden in Columbia voorgekoeld, gaan met gekoeld vervoer naar het vliegveld. Bij vertragingen wachten de koelwagens met de bloemen. De Columbianen zijn bezig zichzelf te versterken. Enerzijds door rationalisatie van de produktie en het verstevigen van de handelspositie. Zij hebben ook de beschikking over het buikassortiment, n.l. anjers, rozen en chrysanten. Door opna me van Nederlandse bloemen in het assortiment kunnen zij een geheel pakket aanbieden, waardoor de positie wordt ver sterkt. De Amerikanen zijn gewend aan rozen met grote knoppen, vooral bij de grootbloemige rozen. De Nederlandse roos kan wat dat betreft duidelijk niet meekomen met de Amerikaanse roos. Dat beperkt onze kansen met dit produkt, temeer omdat de Amerikaanse markt een zeer donker rode roos vraagt. Chrysanten worden geteeld in Californië, Columbia en Ne derland. Wellicht zijn er mogelijkheden in de zomer als de prijs-kwaliteitsverhouding van het Nederlandse produkt gun stig is. De kwaliteit van de gerbera's in Californië ligt ver be neden de Nederlandse standaard-kwaliteit. Een nadeel hier zijn de hoge transportkosten. Fresia is een typisch Nederlands produkt. Tot op heden wor den die elders niet of op zeer bescheiden schaal gekweekt, zo dat er volop kansen zijn. In de loop van de week ver toonde de aanvoer van groene paprika's een groei. De vraag groeide echter niet met het aanbod mee zodat er niet aan eên prijsverval viel te ontko men. Voor een kilo groen werd er gemiddeld 1.95 be taald. In de week ervoor lag de gemiddelde prijs nog op f 2.35. Bij de rode sorteringen namhet nog steeds ruime aanbod wat af. De gemiddelde prijs trok verder aan en kwam uit op ƒ3.85 per kilo. De exportmarkt laat een nog al wisselend beeld zien. De af zet op de West-Duitse markt verliep vlot, er werd zelfs meer afgezet. In vergelijking met vorig seizoen was dit in de week van 13 tot en met 18 september zelfs 140 ton. De export naar Engeland viel wat terug, maar bleef toch nog boven het niveau van vo rig seizoen. Hetzelfde was het geval met de uitvoer naar Scandinavië. Finland nam aanmerkelijk minder papri ka's af, de export naar dit land viel zelfs 30 ton kleiner uit als vorig seizoen. Het aan bod van groene paprika's zal dë komende week verder toe nemen. De prijs zal gelijk blij ven of nog wat verder dalen. Bij de rode sorteringen wordt er op een kleiner aanbod ge rekend dat tegen gelijke of hogere prijzen afgezet zal worden. Komkommers Het komkommersaanbod on derging weinig verandering. De aanvoer schommelt zo rond de 9 miljoen stuks per week. Er werd ongeveer 4 miljoen kilo geëxporteerd, waarvan ruim 3 miljoen kilo zijn weg vond naar de groot ste afnemer, West-Duitsland. Het restant werd afgezet op de Engelse, Franse en Scandi navische markt. Engeland neemt gedurende een aantal weken heel wat minder Hol landse komkommers af dan vorig seizoen. De concurrentie op de West-Duitse markt groeide. In de tweede week van september was er een concurrerend aanbod van 145 ton, dit liep in de derde week van september op naar 421 ton. Deze toename werd hoofdzakelijk voor rekening genomen van Roemenië, dit land leverde in de genoemde week 312 ton. Het ziet er niet naar uit dat het concurrerend aanbod- veel groter zal wor den. Er wordt eerder een af name verwacht. Het aanbod op de Hollandse markt lijkt wat kleiner te worden. De prijzen wisten zich in de afge lopen week goed te handha ven en varieerden van 28 tot 82 cent. De gemiddelde prijs die op 55 cent per stuk uit komt lag wel beneden die van vorig seizoen. Er was toen in Blik in de komkommerkas de laatste week van septem- n ber sprake van een fors oplo pende prijs. De gemiddelde prijs lag in die week op 85 cent. Door een kleiner aanbod kan de prijs de komende week wat aantrekken. Tomaten De aanvoer van tomaten werd wel wat kleiner, maar bleef toch nog aanmerkelijk groter als vorig seizoen in de zelfde verslagweek. De con currentie op de West-Duitse markt nam wat toe door gro tere leveranties van België. In vergelijking met vorig seizoen is het concurrerend aanbod op de West-Duitse Markt heel wat kleiner. In de tweede week van september viel het ruim 700 ton kleiner uit en in de derde week 460 ton. De ex port van Hollandse tomaten naar Frankrijk verloopt veel vlotter als vorig seizoen. Er ging in vergelijking met vorig seizoen de laatste weken zo'n 5 a 600 ton meer naar dit land. Op de Engelse Markt le veren Guernsey en Jersey minder als vorig jaar, dit gaat je in de markt wordt opge vuld door de Hollandse to maat, zoals gezegd, het aan bod werd wel iets kleiner, maar veel prijsherstel leverde dit niet op. Voor de A-I-ex- port sortering kwam de ge middelde prijs uit op 94 cent per kilo. Bij de vleestomaten trok de prijs wat sterker aan. Voor de sortering BBB liep de prijs op naar ƒ1.35 per kilo. Er wordt op een kleiner aan bod gerekend. Bij de ronde to maten zal het prijsherstel be scheiden zijn. Bij de vleesto maten kan dit wel wat forser uitpakken. De aanvoer van witlof is al vrij vroeg in het seizoen groot van omvang. In de derde week van september werd er al bijna 200 ton aangevoerd tegen vorig jaar 65 ton. Het spreekt dus voor zich dat de prijzen hier ook naar zijn. In de afgelopen week lag de ge middelde prijs op ƒ2.90 per kilo. Het aanbod blijft toene men en de prijs zal verder da len. Het aanbod van aubergi nes veranderde weinig, de prijs wist zich redelijk te handhaven. Er werd gemid deld 3.20 per kilo betaald Voor de komende week wordt er op ongeveer dezelfde situa tie gerekend, de prijs kan nog wat aantrekken. De aanvoer van radijs bleef behoorlijk op peil, er was geen sprake van een kleiner geworden aanbod. Het ruime aanbod verhinder de een prijsherstel. Waar schijnlijk zal dit in de komen de week plaats gaan vinden. Courgettes werden in kleine re hoeveelheden aangevoerd, de prijs liep op naar 67 cent per stuk. Door een snel klei ner wordend aanbod kan de prijs flink oplopen. Er is de laatste weken een stabilisatie in de aanvoer van snijbonen. Voor de tijd van het jaar is de aanvoer nog vrij groot. De ge middelde prijs daalde in de afgelopen week iets en kwam uit op ƒ2.85 per kilo. Een da ling in de aanvoer zal nu ech ter niet lang meer op zich la ten wachten. Er wordt daar om op hogere prijzen gere kend. Sperziebonen liepen de afge lopen week sterk in prijs op, er werd 1.91 per kilo be taald. Het snel kleiner wor- prijzen afgezet worden, tuursla is nog steeds in ruime mate aan de markt, er werd 30 cent .per krop betaald. De sla die van onder glas aange voerd wordt, bracht slechts 15 cent per krop op. De glassla zal geleidelijk de plaats van de natuursla in gaan nemen. Veel verandering in aanvoer en prijs wordt er daarom niet verwacht. De oogst van ijs bergsla wordt in de komende weken weer groter, de prijs- druk neemt toe. In de afgelo pen week daalde de prijs naar 49 cent per stuk. Nog lagere prijzen lijken erg onwaar schijnlijk. De top in de aan voer van andijvie lijkt weer bereikt. De gemiddelde prijs zakte weg naar 37 cent per kilo. In aanbod en prijs wordt er voor de komende week weinig verandering verwacht. Spinazie bracht 39 cent per kilo op, dit was evenveel als in de week ervoor. De aan voer wordt kleiner en de prijs zal weer op gaan lopen. De aanvoer van bloemkool is nog steeds flink wat groter als vo rig seizoen. Er werd de afge lopen week wel iets minder aangevoerd, maar veel effect had dit niet op de prijs. De „zessen" brachten een gulden per stuk op. De prijs zal de komende week wat hoger ko men te liggen. De vraag naar spruiten is vrij matig, het prijspeil van vorig seizoen wordt daarom niet gehaald. Al naar gelang de sortering schommelt de prijs tussen 73 en 92 cent per kilo. De prijzen lijken niet veel te veranderen. Zonnebloemen kunnen tot het vaste béstand van tuinpla! behoren. De forse bloemen, groter dan een flink étensbord, f ken nu tientallen vlinders te lokken. Dat zijn: koolwitjes. pauwogen en atlanta's en sommige vlinders zittért uren en u. Vi lang roerloos in het hart van de bloemen. Men kan ze ér verdenken, dat ze een tikje teveel van het goede snoepen enl -* of meer .„dronken" raken. Dat zieje ook nogal eens bij'wesfe0 die zich te goed doen aan afgevallen en lichtelijk gisten(upf fruit. |enf Over die vlinders zijn overigens nog wel wat aardige dinger"1 vertellen. Ze hebben een lange tong, die ze kunnen opro|lep maar wist u dat ze met die tong helemaal niets kunnen proetwil Proeven doen vlinders namelijk met hun „voeten", dat wil ibas gen met het laatste stukje van hun poten! Het gezichtsverm40ff van vlinders is al jaren een object voor allerlei onderzoekérj.^ weest. Hoe scherp kunnen vlinders zien. Men heeft uitgej* den, dat vlinder-ogen vooral sterk zijn in het onderscheiden - verschillende kleuren; kan het anders bij een wezen, dat vqvei temidden van allerlei kleurige bloemen leeft? Het bleek ook) het vlinderoog erg gevoelig is voor ultra-violétte lichtstra I Wij mensen „zien" geen ultraviolette stralen, vlinders zullei dingen kunnen zien, waarvoor wij blind zijn. Alle vlinders hebben een stel „voelsprieten", die eigenlijk tennes heten, onze radio- en tv-antennes zijn daarnaar genot Met die antennes ruiken vlinders, die komen dus in de pl van onze neuzen. Ruiken, jawel, en hoe! Hoe ze dat nq'pr uitgezocht hebben, weten we niet, maar de onderzoekers b< ren, dat mannetjesvlinders een wijfje kunnen ruiken tot op: afstand van drie kilometer. Als we dat omrèkenen v< mens en in die berekening de grootte verwerken, dan verliefde jongeling in Emmen zijn aangebedene kunnen als zij in Amsterdam vertoeft! Nog even die tong, we hebben allemaal wel eens in een klo horloge gekeken en zien dan een opgerolde veer. Ongeveei zo ziet de tong van de vlinder er uit, ze kan die tong al« ware afrollen en er vrij diep mee in een bloem „rondlikken11 zuigen nectar, maar ook wel het sap van gewonde bomen o vocht van rottend fruit. Vooral in het laatste geval hebbe nogal Wat concurrentie van wespen, die daar ook dolj op Wespen zijn ook zoetekauwen, dat merk je wel als je 's zo buiten zit bij een glaasje fris! Maar er zijn ook vlindersoorten, die hun hele leven lang eten. Tijdens hun (korte) leven moeten zij teren op de vetr ve, die ze als rups gekweekt hebben. Wat overigens die lev duur van vlinders betreft, dat is naar onze begrippen erg Er zijn vlinders, die slechts een paar uurtjes leven, veel vlin léven maar enkele dagen, heel oud wordende vlinders h hoogstens een week of drie, vier. Bij regenweer zoeken vlinders een schuilplekje. Ze kunnen een spatje verdragen, ze kunnen zelfs in het water vallei toch verder vliegen, want ze zijn helemaal overtrokken met vliesdun waslaagje. Ir. M.P.M. Vos: Tuinbouw niet kunstmatig in stand houden Nu we in zo'n moeilijke economische situatie zitten, met mende koopkracht en druk op de afzetmogelijkheden, terw kosten steeds verder stijgen, wil niemand de tuinbouw kuns tig overeind houden. Ook niet met lage gasprijzen. De öplo ligt eerder in een sterker accent op onderwijs, onderzoe voorlichting, zaken die zich in het verleden al bewezen hebl Dat is de mening van ir. M. P. M. Vos, plaatsvervangende d teur-generaal voor Landbouw en Voedselvoorziening var ministerie van landbouw en visserij, die deze week het 34 ternationale tuinbouwcongres van de „Association Internat le des Producteurs de l'Horticulture" (AIPH) te Amstei heeft geopend. Het landbouwonderwijs levert veel jongeren af die goed voorbereid op het ondernemerschap. De voorlichting zorgt verdere vorming van de ondernemer, stimuleert nieuwe wikkelingen en verleent hulp bij structurele bedrijfsaanpc gen. Het landbouwonderzoek geeft mogelijkheden aan oplossingen voor problemen. f

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8