Koningin voelde zich door VVD 'gechanteerd' Helmut Kohl W* roept op tot geestelijk en moreel reveil vip/. Vervuiling Rijn bedreiging drinkwater TOCH INFORMATEUR UIT CDA: MR. W. SCHOLTEN DANSEN Geen nadere informatie over gezondheid prins Claus /w CeicUe Commit Zaterdag 2 oktober 1982,73e jaargang no. 22388 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende to) Sijthoff Pers. Apothèkersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244, Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.*00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vanavond op Ned. I om 23.35 uur film „Herfstsonate" met in de hoofdsrol Ingrid Bergman. Op Ned. II om 20.28 uur „Mies" met een nieuw praat programma. Morgen op Ned. I om 22.00 uur film „Turks fruit". Op Ned. II om 20.45 uur film over het Venlo-incident, een geval van spionage. In de ochtend mist. Overdag zonnig. Middagtemepratuur 20 graden. Windkracht 4. Zon op: 06.43, onder: 18.14. Schev. hoog water: 3.00 en 15.23, laag water: 11.13 en 23.30 uur. Esso verhoogt jenzineprijs tOTTERDAM Esso verhoogt net ingang van morgen de prijzen roor gewone- en superbenzine met ,6 cent per liter. Ook gasolie, die- el en LPG worden bij de pompen ran deze maatschappij respectieve- ijk 1,86, 2,2 en 2,5 cent duurder. Ssso heeft zijn prijzen aangepast op (rond van prijsontwikkelingen die ;ich de afgelopen weken hebben roorgedaan op de internationale iliemarkt. Ook de dollarkoers peelt bij de prijsstijging een rol. ihell heeft gisteren de prijzen voor iiesel met 2,6 verhoogd in verband net de stijging van de gasolieprijs >p de internationale oliemarkt. Oele commissaris in Drenthe DEN HAAG Dr. ir. A. P. Oele is gisteren bij Ko ninklijk Besluit, op voordracht van het kabinet, be noemd tot Commissaris van de Koningin in Drenthe. Dit is door het ministerie van binnenlandse zaken be kendgemaakt. Oele (58) is lid van de PvdA. Hij is se dert 1 november 1978 voorzitter van het openbaar li chaam Rijnmond. Daarvoor was hij onder meer lid van de Tweede Kamer (1963 tot 1973), lid van het Eu ropees parlerpent (van 1965 tot 1973) en burgemeester van Delft (van februari 1973 tot november 1978). Be halve voorzitter van de Energieraad is Oele sinds 1980 voorzitter van de brede DNA-commissie, die de maatschappelijke en ethische aspecten verbonden aan het werken met erfelijkheidsmateriaal bestudeerd. Oele volgt als Commissaris van 'de Koningin in Dren the mevrouw mr. A.P. Schilthuis op, die bijna acht jaar die functie heeft bekleed. Mevrouw Schilthuis is benoemd tot lid van de Raad van State. Gromiko: VS bereiden kernoorlog voor NEW YORK De Russische ministef van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft giste ren de Verenigde Staten beschuldigd van het treffen van voorbereidingen voor een kernoorlog met de „koudbloedige kalmte van grafdelvers". In zijn rede tijdens de zit ting van de algemene vergadering van de VN zei Gromiko dat Washington geobse deerd is door „de idee dat het militair num mer een moet zijn". Hij waarschuwde dat de Sovjet-Unie „niet het recht van iemand op militaire superioriteit erkent en ervoor zal waken dat dit gebeurd". Gelijktijdig met zijn scherpe aanval op het Amerikaanse de fensiebeleid stelde Gromiko voor tot een „volledig en algemeen verbod op kernproe ven" te komen. Tarieven huisarts omhoog UTRECHT Huisartsen mogen, met terugwerkende kracht tot 1 juli, hun tarie ven voor particulier verze kerde patiënten verhogen. Dat heeft het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG) vastgesteld. Het tarief voor een consult gaat met een gulden omhoog en wordt 23 gulden. Een vi site wordt 1,50 duurder en gaat nu 34,50 kosten. Huis artsen die al nota's hebben ingediend na 1 juli, mogen daarop geen aanvullende no ta's laten volgen. «MW— (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tot ve ler verrassing heeft ko ningin Beatrix gisteren de CDA'er mr. Willem Scholten, vice-president van de Raad van State, benoemd tot informa teur. Vrijwel geheel po^ litiek Den Haag ging er gisteren vanuit dat een VVD'er de opdracht zou krijgen. Door een gele- genheidsverbond van PvdA en VVD was er namelijk een meerder heid in de Tweede Ka mer voor een liberaal. Volgens sommige adviseurs van het staatshoofd is de be noeming van Scholten voor al het gevolg van de houding van VVD-fractieleider Nij- pels. De koningin zou zich „gebruskeerd" hebben ge voeld door diens luide aan kondiging in de wandelgan gen van de Tweede Kamer dat hij zou weigeren met een CDA-informateur te gaan praten. Zij zou dit zelfs als een „vorm van chantage" hebben ervaren, temeer daar Nijpels ook al geweigerd had met de vorige informateur, de PvdA'er Van Kemenade, te gaan praten. Ook wordt erop gewezen dat Scholten langer dan in dit soort situa ties bij de koningin is ge weest. Het zou moeite heb ben gekost hem over te ha len de opdracht aan te ne men, die ingaat tegen de wil van een Kamermeerderheid. Dat de koningin een meer derheidsadvies in de wind moest slaan, vond zij zélf geen al te groot probleem, „omdat het hier een partij politiek spelletje gespeeld werd, dat absoluut niet in het belang van het land was", aldus één van haar ad viseurs. Naaf zijn mening zou de benoeming van eén VVD'er de kabinetsformatie onnodig lang hebben doen duren, omdat zoiets de toch reeds bestaande irritatie in het CDA over Nijpels' ge drag zou hebben verstrekt. Volgens deze raadsman van de koningin was dat ook de enige reden, waarom het ad vies van PvdA-leider Den Uyl in de richting van een VVD-informateur ging. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst deelde mee dat Scholten zich overigens niet als CDA'er gevraagd acht, maar als be kleder van zijn functie. In het communiqué van de ko ningin staat ook dat „ten pa- leize Huis ten Bosch de vice- president van de Raad van State, mr. W. Scholten is ontvangen". Maar volgens anderen is die constructie gekozen om het Nijpels mo gelijk te maken zonder zijn gezicht geheel te verliezen met Scholten te gaan praten. Hoewel Scholten een zeer ruime opdracht heeft gekre gen („een onderzoek instel len naar de mogelijkheden om op korte termijn te ko mmen tot de vorming van een kabinet dat zal mogen reke nen op een vruchtbare sa menwerking met de Staten- Generaal") gaat men er alge meen vanuit dat hij zal pro beren zo snel mogelijk de basis te leggen voor een ka binet van CDA en VVD. Pagina 7: Den Uyl wilde sfeer CDA-VVD nog slech ter maken. Scholten draagt CDA- VVD-coalitie warm hart toe. (Van onze correspondent Ami van Vree) 30NN De president /an de Bondsdag, het Westduitse parlement, leeft gisteren om half zes ie 52-jarige leider van de DU, Helmut Kohl, beë digd als zesde bondskan selier van West-Duitsland. Dit gebeurde enkele uren ïadat hij de uitslag be tend had gemaakt van de lemming over de con structieve motie van wan- ;rouwen tegen Helmuth 5chmidt. Een absolute neerderheid van 256 af gevaardigden stemde voor deze motie, terwijl er 235 lee-stemmers waren en 4 zich onthielden van stem- -ning. Kohl had 249 stemmen nodig 3m Schmidt ten val te brengen n zelf tot bondkanselier te worden gekozen. Het is de eerste keer in de Westduitse geschiedenis dat een rege- ngsleider op deze manier aan iet bewind komt. Ma zijn verkiezing veklaarde Kohl tegenover' journalisten dat hij het als eerste en be langrijkste taak ziet, het land op te roepen tot een geestelijk en moreel reveil waardoor het mede mogelijk moet zijn om de economische problemen de baas te worden. Hij wil zo snel mogelijk een programma op stellen om deze moeilijkheden te boven te komen en vervol gens overgaan-tot het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen. „Daarvoor ben ik niet ban- g",aldus de nieuwe bondskan selier, die verder aankondigde een politiek van het midden te willen voeren. De dramatische machtswisse ling in Bonn was voorafgegaan door een verhit debat in de Bondsdag, dat duidelijk maak te waar de verschillende par tijen stonden. Als eerste legde de toen nog zittende bonds kanselier Helmuth Schmidt in een rede van bijna een uur een verklaring af, waarin hij de principes van de door hem ge voerde politiek in twaalf pun ten samenvatte. Tegelijk deed hij een felle aapval op de nieu we regeringspartijen, vooral op de voormalige partner van de liberale FDP. Volgens Schmidt ontbreèkt het de nieuwe coalitie van conserva tieven en liberalen aan elke morele rechtvaardiging, omdat zij tot stand is gekomen zonder tussentijdse verkiezingen. Ook de andere SPD-woordvoer- ders, onder wie Brandt en Wehner, spraken van kiezers bedrog, temeer omdat een ver vroegde gang naar de stembus in het voorjaar nog geenszins vaststaat. Sprekers van de CDU en FDP wezen deze verwijten van de hand, omdat naar hun mening de desolate toestand van de economie en van de oude coa litie een ommekeer rechtvaar digt. Namens de FDP-dissi- denten, die de motie niet wil den ondersteunen, voerden twee voormalige ministers het woord, Rudolf Baum en Hilde- gard Hamm-Bruchen. Vooral de laatste veroorzaakte de no-' dige deining toen zij in een be wogen betoog opmerkte vanuit haar christelijke overtuiging niet te willen meewerken aan de val van Schmidt zonder dat de kiezers hun stem hadden laten horen. Maandag zal bondskanselier Kohl officieel zijn team van ministers voorstellen, dat uit acht ministers van de CDU en elk vier van de CSU en FDP zal bestaan. Pagina 5: Sovjet-Unie ver ontrust. pagina 7: Commentaar Helmuth Schmidt feliciteert zijn opvolger Helmut Kohl met zijn nieuwe ambt. NIEUWEGEIN Een plotselinge vervuiling van de Rijn met de kanker verwekkende stof chloor- itrobenzeen heeft het /aterbedrijf Rijn Kenne- lerland gisteren gedwon gen de inname van water uit de rivier bij Vreeswijk stil te leggen. Het waterbedrijf voorziet de waterleidingmaatschappijen van Amsterdam en Noord- -Holland van water. Het water van Noord-Holland en Am sterdam wordt nu tijdelijk uit de reservoirs in het duinge bied betrokken. Er is volgens het waterbedrijf geen gevaar voor de gezondheid, omdat het in de duinen opgeslagen water niet vervuild is. De vervuiling van de Rijn werd woensdagmiddag voor het eerst geconstateerd bij Lo- bith. Volgens A. Meijers, hoofd van het laboratorium van het waterbedrijf Rijn Kennemer- land, bestaat het vermoeden dat het Westduitse chemische concern Bayer in Leverkussen schuldig is aan de verontreini ging. Rijkswaterstaat is in sa menwerking met de Westduit se waterdienst een onderzoek begonnen. De concentraties chloornitrobenzeen die in de Rijn zijn aangetroffen bedra gen 5 tot 10 microgram per li ter. Normaal wordt de stof niet of in zeer geringe mate in het Rijnwater aangetroffen. Volgens Meijers kan de ver ontreiniging nog wel een week aanhouden. In de duinreser voirs ligt voldoende water voor acht weken. Zondag 3 oktober m.m.v. JANSMA Aanvang 20.30 uur. PAROCHIEHUIS LANGERAAR Dr. Drees: ,Ramp kan afgewend worden' Dr. Willem Drees, inmiddels 96 jaar geworden, de man die na 1948 ruim tien jaar minister-president was van rooms- rode kabinetten, geeft op de voorpagina van onze bijlage Finale tegenover verslaggevers Ted Eggink en Kees van Oosten zijn visie op de toestand waarin ons land op het ogenblik verkeert. Hij begint daarbij met de constatering, dat na 1973 de zaak fout is gegaan. „Men is doorgegaan alsof de hoogconjunc tuur nog bestond, toen deze allang bezig was te eindigen". Het stelsel van de sociale voorzieningen is volgens hem uit de hand gelopen. „Een ramp kan alleen worden afgewend als de overheid nu ingrijpt". Hij is met name bezorgd over de hoogte van de uitkeringen en het aantal mensen dat een beroep op een uitkering doet. Misbruik acht dr. Drees onvermijdelijk. Dat geldt volgens hem niet alleen voor het ontduiken van belastingen, maar evenzeer voor de sociale voorzieningen. Zijn toekomstvisie? „We kunnen er uitkomen, als we maar willen en de moed hebben om impopulaire maatregelen te nemen". VERDER IN FINALE: Boek en musical over Fien de la Mar. Nieuw tijdperk begon 25 jaar geleden met lancering van Spoetnik-1. Schiphol was geen hel voor schepen. Huisarts bewijst samenhang van pijn en emotie. Migraine: een op de tien lijdt eraan. Cor Koster (64) en zijn honderd marathons. Gerard Becharcq betovert sportlieden. BASEL Prof. Kielholz bij wie prins Claus onder behandeling is, wenst onder geen enkele voorwaarde enige toelichting te geven op de gezondheidssituatie van de prins. „De Zwitserse wetgeving staat absoluut niet toe, dat medici uit latingen doen over patiënten en gevallen. Ook al zal het slechts algemene, neutrale informatie betreffen, dan nog maakt hij zich schuldig aan een strafbaar feit en wordt hij juridisch vervolgd. Ik weet, dat dat in Nederland iets anders ligt, maar in Zwitser land is men op dit punt onverbiddelijk. Hoe graag ik ook iets zou willen zeggen over de situatie van uw prins, onze wetten staan mij dat helaas niet toe", aldus prof. Kielholz. Naar nu pas bekend is geworden wisten enkele weken geleden Duitse (boulevard)bladen al te melden dat prins Claus aan een ernstige ziekte van depressieve aard, leed. Omdat de herkomst van deze geruchten onduidelijk was, werd er in de Nederlandse media geen aandacht aan besteed. Pagina 7: Prof. Kielholz man van internationale reputatie. Van Agt: volgend jaar beginnen met plaatsing van kruisraketten NEW YORK „Zonder enige twijfel" moet volgend jaar worden begonnen met de ac tieve voorbereiding van de eventuele plaatsing van kruis raketten in Nederland. Dit heeft premier Van Agt giste ren in New York verklaard te genover Nederlandse journa listen. Hij zei het „volstrekt eens" te zijn met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Schultz, dat de Sovjet-Unie geen „wezenlijke concessies" op het gebied van de kernwa pens voor middellange afstand zal doen, als zij ook maar het minste vermoeden zou hebben dat zij het westerse bondge nootschap zou kunnen bewe gen tot concessies zonder zelf concessies te doen. ADVERTENTIE l.v.m. de 3 oktoberviering zal ons kantoor op MAANDAG 4 OKTOBER tot 12.00 uur geopend zijn. De sluitingstijd voor advertenties is ook 12.00 uur. Direktie Leidse Courant

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1