Belastingdruk relatief zwaar in Alkemade RAAD KOUDEKERK ZWICHT NIET VOOR EISEN LAGEWAARD COLLEGE PRESENTEERT SLUITENDE BEGROTING „De Ommedijck" morrend akkoord met extra kosten nieuw waterschapskantoor Forse verhoging van verontreinigingsheffing Diamanten trouw Bewoning zomerhuisjes in strijd met streekplan REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 PAGIN.[ Verzetskruis voor A. Bos HAZERSWOUDE De heer A. („Arend") Bos uit de Hazers- woudse Paulus Potterstraat is het Verzetsherdenkingskruis toe gekend. Hij kreeg de onderscheiding gisteren overhandigd in Zandvoort, waar hij gedurende de Tweede Wereldoorlog deel uitmaakte van het team dat het illegale blad „De kleine Patriot" uitgaf. Behalve aan de toenmalige redacteur Bos bood Zandvoorts bur gemeester H. Machielsen een zelfde Verzetsherdenkingskruis aan aan Jac. van den Bos, Cor de Vries en Cornelis Kuiper, in die bange jaren respectievelijk tekenaar, drukker en valse-pa- pierspecialist. Arend Bos werd door zijn vader, in 1970 begiftigd met het gouden Europese verzetskruis, in het ondergrondse werk betrokken. Op zeventienjarige leeftijd werd de jonge Bos redacteur van „De kleine Patriot". Bos is tegenwoordig werk zaam in de textiel. Vele Hazerswoudenaren kennen hem als commentator tijdens de twee laatst gehouden taptoefeesten van het Tamboer-en Trompetterkorps Hazerswoude. G. Langeveld voorlopig weer voorzitter TTH HAZERSWOUDE Gerard Langeveld is te- 'rug in het Hazerswoudse muziekwereldje. Ge ruime tijd was hij voorzitter van het Tamboer en Trompetterkorps Hazerswoude. In de loop van de jaren ontplooide hij vele activiteiten ten behoeve van TTH, dat een steeds betere naam opbouwde. Totdat de tijd aanbrak dat Lange- ■veld de voorzittershamer aan de spreekwoorde lijke wilgen hing en hij als erevoorzitter af scheid nam. Niet voor erg lang evenwel, want Gerard Langeveld is terug als (interim)voorzi- ter. Een meerderheid van de leden was het niet eens met het beleid dat Jan Huschka, tot voor kort eerste man van TTH, voerde. Die meer derheid sprak een motie van wantrouwen uit. Hetgeen betekende dat Huschka werd gedwon gen het voorzitterschap neer te leggen. Waarna Langeveld werd verzocht voorlopig als praeses van TTH te functioneren. De Bron bestaat tien jaar ALPHEN AAN DEN RIJN Het kerkelijk- en gemeenschapscentrum „De Bron" aan de Trouba- dourweg in Alphen bestaat 10 jaar. Onder het motto „De Bron is er voor alle Riddervelders" heeft het lustrumcomité een feestprogramma sa mengesteld. Dit programma meldt: morgenavond vanaf 20.30 uur optreden in twee zalen van het dansorkest Frans Rexis en de volksdansgroep Nir- koda. Ook is er een bloemschikwedstrijd. De toe gangsprijs bedraagt 5,-. Dit bewijs is tevens een lot waarop meegedongen kan worden naar een van de vele prijzen. Zaterdagmiddag is voor de Ridderveldse kinderen tot 12 jaar gereserveerd. Wico's kindershow biedt dan een zeer gevarieerd programma. Aanvang 14.00 uur, toegangsprijs 1,-. Voor de jeugd vanaf 12 jaar is er een film- voorstélling om 14.30 uur, prijs 2,50. Tenslotte worden op zondag 3 oktober de feestelijke aktivi- teiten afgesloten met twee oecumenische diensten, beide om 11.00 uur (één voor de volwassenen en één voor de jeugd). „Progressief feest" HAZERSWOUDE Even als voorgaande jaren wordt er in Hazerswoude op vrij dag 8 oktober weer een zo genaamd progressief feest gehouden. Eens per jaar worden de di verse actiegroepen op deze wijze samengebracht. Ze kunnen ervaringen uitwis selen en informatie van an dere actiegroepen verkrij gen. De entree is gratis. Op getreden wordt door de groep Basta, die strijdlustige Nederpop produceert. Het feest wordt gehouden in „Pleyn 68" en begint om 20.30 uur. ALKEMADE De ge meente Alkemade wil in het begrotingsjaar 1983 ruim twee driekwart mil joen gulden méér uitge ven dan dit jaar. Dit komt neer op 9,3% meer dan dit jaar. Met het financieren van alle gemeentelijke verplichtingen en wensen is het formidabele bedrag van 32,5 miljoen gemoeid. De gevolgen van de om buigingsmaatregelen van de regering en de wegge vallen winstuitkering van het Energiebedrijf Rijn land veroorzaken te za- men een belangrijke ver mindering van de inkom sten. Om de begroting sluitend te krijgen, mpet de gemeente Al kemade een bedrag van 115.000.- aan de saldireserve' onttrekken. Dan is er nog een bedrag van anderhalve ton be schikbaar voor onvoorziene uitgaven. B W laten aan de Alkemadese raadsleden weten dat in de begroting voor 1983 rekening is gehouden met de financiële gevolgen van de in de loop van 1982 genomen be sluiten, maar dat geen reke ning is gehouden met een eventueel ander beleid. Inwoners van de woonkernen Roelofarendsveen, Rijpwete- ring, Oud Ade, Zevenhuizen, de Kaag, Nieuwe Wetering en Oude Wetering mogen vol gend jaar wederom rekenen op forse aanslagen van de On roerend Goed Belasting. De gemeente Alkemade wil uit deze belasting bijna twee mil joen gulden ontvangen. Dit is tweederde deel van de ver wachte totaalopbrengst van alle gemeentelijke heffingen. De rioolrechten, de leges, de tarieven van het Sportbedrijf en die van de Onroerend Goed Belasting zullen alle met 4% opgetrokken worden, terwijl de reinigingsrechten, de hon-' denbelasting en de woonforen- senbelasting met niet minder dan 10% omhoog gaan. Het college geeft de raadsle den enig inzicht in de belas tingdruk in Alkemade ten op zichte van 16 andere gemeen ten in de regio. Hieruit kan de voorzichtige conolusie getrok ken worden dat (de belasting druk op Onroerend Goed in Alkemade relatief zwaar is ten opzichte van gemeenten in de regio. Alleen in de plaatsen Boskoop, Leiderdorp, Leiden en Alphen aan de Rijn is die druk nóg hoger. Voor wat be treft de reinigingsrechten en rioolrechten bevindt Alkema de zich op een gemiddelde plaats. Daarbij dient aangete kend te worden dat in veel omliggende plaatsen geen rioolrechten geheven worden. Het college acht een in fasen verhoogde aanpassing van de legestarieven voor de afhande ling van aanvragen voor hin derwetvergunningen zeer ge wenst. Ter illustratie vermel den zij dat de kosten van ge middeld 15 hinderwetvergun ningen per jaar geraamd wor den op ongeveer 30.000.-; aan hinderwetleges wordt in totaal slechts ongeveer 1500.- per jaar ontvangen. Uit het be leidsprogramma tot 1987 blijkt, dat de financiële middelen niet toereikend zijn om dit programma onverkort uit te voeren. Om niet tot rigoureuze verhogingen van de tarieven van de gemeentelijke belastin gen en rechten te hoeven overgaan, is gekozen voor een gematigder toekomstplan en een noodzakelijke aanpassing van de eigen heffingen. B W delen de raadsleden mede dat zij geen dringende noodzaak zien om tot gemeen telijke herindeling over te gaan. Wel zien zij het nut in van enige grenscorrecties. In dien echter aan een gemeente lijke herindeling niet te ontko men blijkt te zijn, geven zij de voorkeur aan een samenvoe ging van de gemeenten Alke made, Leimuiden, Rijnsater- woude en Woubrugge. Op deze wijze zouden alle rond het Braassemermeer gelegen plaatsen tot één gemeente worden verenigd. Betreffende de woonruimte verdeling delen B W mede, dat als gevolg van het rege ringsbeleid de leeftijd om voor toewijzing van een huurwo ning in aanmerking te komen dit jaar is opgelopen tot 26 a 27 jaar. Volgend jaar zal die leef tijd waarschijnlijk nóg hoger komen te liggen, waardoor al leen zeer urgente woningzoe kenden kunnen worden gehol pen. Het verschil in leeftijd tussen gegadigden voor een premiekoopwoning en die voor een huurwoning worden steeds groter 1 en bedraagt thans al vier jaar. Het totaal aantal woningzoekenden be draagt 501, waarvan er 90 reeds over een zelfstandige woongelegenheid in Alkemade beschikken. In totaal 70 wo ningzoekenden zijn (nog) geen inwoner en alleen economisch aan de gemeente gebonden. Economisch gebondenen, waarvoor de afstand vanuit het centrum van Alkemade tot de woonplaats hemelsbreed tien kilometer of minder be draagt, komen voortaan niet meer voor inschrijving als wo ningzoekende in aanmerking. Fietspad De provincie heeft haar voor lopige goedkeuring gegeven aan de aanleg in 1984 van een fietspad langs de noordzijde van de kom van Oud Ade, aansluitend op het fietspad langs de Oud Adeselaan. De provincie streeft ernaar gelijk tijdig het fietspad langs de Leidseweg te realiseren. B W noemen h£t teleurstellend dat de provincie geen finan ciële ruimte heeft gevonden voor de aanleg van het fiets pad langs de Ripselaan. In de geleidebrief, behorende bij de begrotingen voor 1983, deelt het college mee niet van plan te zijn extra middelen ter beschikking te stellen voor emancipatie-aktiviteiten. Met andere woorden: Alkemade betaalt wederom slechts de kale rijksbijdrage door aan de organisatoren c.q. organisatri ces van plaatselijke emancipa tie-aktiviteiten. In het hoofdstuk „Werkloos heid" delen B W aan de raadsleden mee, dat een groot aantal uitkeringsgerechtigden ingevolgde de WWV in de loop van 1983 de maximumter mijn van twee jaar zal berei ken. Dan is een sterke toena me van de uitkeringen inge volge de RWW te verwachten. De financiële lasten voor Al kemade zullen daardoor aan zienlijk stijgen, omdat het rijk deze uitkeringen niet voor de volle honderd procent, maar slechts voor 90% vergoedt. Het college acht het van belóng om, mede gezien de enorme groei van het aantal uitke ringsgerechtigden, over te gaan tot aanstelling van een part-time sociaal rechercheur. Op dit moment wordt nage gaan of in regionaal verband een dergelijke funktionaris met opsporingsbevoegdheid kan worden aangesteld. id ZOETERWOUDE De Verenigde Vergadering \jtei het waterschap "De Ommedijck" had gisteravond t" Ons Huis in Zoeterwoude nogal wat bezwaren teg101 het verstrekken van een aanvullend krediet voorf" bouw van het waterschapskantoor in Zoetermeer. kele maanden geleden werd een krediet beschikb gesteld van bijna 950.000 terwijl nu een voorstel w< gedaan van meer dan driehonderdduizend gulden. langrijkste oorzaak was een verhoging van de bou kosten met circa 270.000. Een van de oorzaken van aanvulling was een „vergissing" van het architectenl reau die ruim één ton meerkosten tot gevolg had. I eindelijk zou de vergadering toch akkoord gaan n een extra krediet zodat de nieuwbouwplannen alsr verwezenlijkt kunnen worden, Aangezien de dijkgraaf en heemraden van "De Ommediji volledig open kaart wilden spelen, waren ook de vera woordelijke architecten H. Brasser en J. Teeuwissen Den Haag aanwezig om tekst en uitleg te geven. Dat t nodig ook, want in het bijzonder de hoofdingelanden Th. van Niekerk en J. J. W. Schuijt toonden zich hooglijk v baasd door de gang van zaken. De heer Van Nierkerk: vind het een lacher als de tweede raming zo'n 60% hoger ,5 [a, komt. Daar heb ik geen architect voor nodig. Da's natte v ger werk. Ik wil hierover nader overleg en ga onder voorwaarde vanavond akkoord". De heer Schuijt noei het een duistere gang van zaken en stelde zelfs voor een IjJ1 der architectenbureau in te schakelen. Daar wilde voorzit A. Bos voorlopig niets van weten. „Natuurlijk zijn ook jkc niet gelukkig met deze gang van zaken. Het is een grove (ee kenfout geweest die wij betreuren, maar we moeten vercfci* Financiële middelen om het aanvullend krediet te dekl5Cj zijn er", aldus voorzitter Bos. 51< tit Een toelichting van architect H. Brasser op de overschrijd! >e van het eerste krediet werkte bij enkele hoofdingelanderirl onduidelijkheid nog in de hand. Eenm deel van de extra k^ ten was ontstaan door aanvullende en nagekomen eisen 6' de gemeente Zoetermeer. De vergissing van het architect! ril bureau Was veroorzaakt doordat de levering van alumini«n< binnen- en buitenpuien tot een bedrag van f 102.000 excfke sief BTW over het hoofd was gezien. !gr Hoewel de heren Van Niekerk en Schuijt het een ondof^ zichtige zaak bleven vinden, konden de overige leden vani vergadering zich blijkbaar toch wel vinden in de oplossr.( die bestuur aandroeg. Zo werd nog geruime tijd gediscP11 sieerd over bepaalde bezuinigingen die eventueel acceptat zouden zijn zonder dat het nieuwe kantoor daardoor mindere kwaliteit wordt, maar wel wat minder represent; tief. Met het achterwege laten van 'hier en daar wat luide werd het uiteindelijk nog een bedrag 91.500 aan bezuip, gingsmaatregelen gevonden zodat boven het reeds eerder jj. voteerde krediet van bijna 950.000 nog een extra bedr van 235.000 .nodig was. Met de stemmen van de heren V| Niekerk en Schuijt tegen, werd dat alsnog beschikbaar J steld. LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland is van plan de verontreini gingsheffing de komende vijf jaar met gemiddeld vijf procent jaarlijks te verho gen. De verhoging komt boven op de jaarlijkse aanpassing aan de inflatie. De verhoging is nodig om de kosten te kunnen dekken voor Rijnlands bestrijdingsplan voorde verontreiniging van het oppervlaktewater. De kosten van uitvoering van dit plan bedragen 120 miljoen gulden. De verontreinigingsheffing bedraagt voor 1982 49,60 per vervuilingseen heid. Dit betekent, dat een gezin het bedrag van 148,80 moet betalen. In vergelijking met 1981 ging de heffing in '82 reeds met 11,5 pro cent extra omhoog. Jaarlijks wordt de veron treinigingsbelasting verhoogd met een van de inflatie afgeleid perecentage, gemiddeld zo'n zes procent. Voor 1983 komt daar dan nog eens zeven procent bij zodat de totale verhoging in 1983 zo'n 13 procent zal bedragen. Voor de daaropvolgende jaren staan extra verhogingen van 5.8, 3.4, 2.9 en 3.6 procent op het program ma. Vanuit de algemene vergadering van hpt Hoogheemraadschap werd er op aangedrongen de nodige terughoudendheid in acht te nemen ten aanzien van de extra verhoging. Er werd op aangedrongen om, in verband met de economi sche recessie en de zware lasten voor de bevol king, de heffing niet meer te laten stijgen dan strikt noodzakelijk is. Zeevalking riddert dijkgraaf Baron J. van Knobelsdorff, dijkgraaf van het hoogheem raadsschap van Rijnland, ont ving gisterochtend uit handen van demissionair minister H. Zeevalking van Verkeer en Wa terstaat de versierselen beho rende bij het ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. Baron vaq Knobels dorff was al ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij is ruim acht jaar dijkgraaf van Rijnland geweest. De minister om schreef de scheidende dijk graaf als „iemand die zijn spo ren in de kwaliteitsbewaking van het water ruimschoots heeft verdiend". „Een man waarop Nederland en Rijnland trots kan zijn", aldus Zeeval king. Na instemmende spee ches kreeg Baron van Kno belsdorff namens de algemene vergadering van Rijnland de erepenning van het hoogheem raadschap uitgereikt. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Koudekerkse raadsleden, gistermiddag om vijf uur in een spoe deisende vergadering voor de derde keer in successie bijeen, zijn niet overstag gegaan voor de eisen van een vijftal aanwonenden van de Lagewaard met betrekking tot grondtran- sacties in het kader van de herstructurering/groot- onderhoud. Zoals eerder gemeld waren de eigenaren van de percelen La- gewaard 36, 37, 37A, 37C en 37D bereid het benodigde ei gendom (berm en een gedeelte van de wetering) aan de ge meente over te dragen op voorwaarde, dat zij een strook grond, gelegen ten zuiden van hun woningen konden kopen gaan van het zwembadterrein, terwijl de aanleg van een ge pland wandelpad nauwelijks nog"te realiseren zou zijn. Eén en ander werd door b. en w. noodzakelijk geacht, omdat de berm daar ter plaatse dient te worden verbreed van één me ter nu naar twee meter straks, conform het herstructure ringsplan. Dit in verband met de fundering van het wegdek èn het leggen van diverse lei dingen (o.m. rioolpersleiding). De twee meter berm geldt voor zowel de noord- als de zuidzijde van de weg in ver band met de stabiliteit. Technische oplossing In de vergadering van afgelo pen maandag kon de raad zich niet vinden in het voorstel over de transacties en stuurde het college naar huis met de boodschap op zéér korte ter mijn (uiterlijk 1 oktober moet het werk worden aanbesteed wil Koudekerk aanspraak kunnen maken op diverse sub sidies) een „technische" oplos sing van het probleem te zoe ken. Direkteur Gemeentewer ken A. Goemaat legde de raadsleden gistermiddag aan de hand van een tekening^uit. wat die technische oplossing inhield. Geen bermverbreding (en dus geen grondtransacties), maar als alternatief het daar ter plekke slaan van een dam- wand in de wetering over een lengte van meer dan 30 meter (eis Waterschap De Oude Ve nen). Kosten, inclusief aanleg riolering 60.000, De raad steigerde! PvdA-er J. Wondergem uitte scherpe ver wijten aan het adres van het Waterschap („eisen zwaar overtrokken") en aan het col lege („met alles veel te laat"). De CDA-fractie was het hier, bij monde van haar voorzitter J. C. v.d. Vlugt, hartgrondig mee eens. Burgemeester G. Swaan slaagde er enigszins in de gemoederen tot bedaren te brengen door te stellen dat ook het college niets voor deze op lossing voelde. Artikel 14 B. en W. stelden de raad voor hun goedkeuring te verlenen aan het oorspronkelijke plan. zoals dat er lag. Geen grond- transacties dus, geen techni sche oplossing, wel waar mo gelijk handhaving en realise ring van de twee meter berm langs beide zijden van de La- gewaard. Werken de aanwo nenden niet mee, dan zal toe passing volgen van artikel 14 van de Wegenwet. In dit arti kel worden eigenaren van een weg of een tot een weg beho rende bermsloot verplicht ge steld noodzakelijke werkzaam heden te dulden. De raadsle den konden zich hierin geheel vinden. Oneerlijk Tweede probleem vormde gis teren de eisen van Lagewaar- der B. C. v.d. Vis. Deze wilde met de gemeente een eeuwig durende huurovereenkomst afsluiten voor een gedeelte berm, nodig voor het leggen van leidingen etc., eveneens in het kader van de herstructure ring. Kosten voor de gemeente ongeveer 400,per jaar. Ook dit vond de raad en met name CDA-er Van der Vlugt onaanvaardbaar. Swaans op merking dat de Nutsbedrijven wellicht de kosten, of een ge deelte daarvan, zouden willen dragen, maakte de zaak er niet minder laakbaar op.- De raad bleef het een onredelijke eis vinden van deze bewoner en vond toegeven hieraan niet eerlijk ten opzichte van de overige aanwonenden. Evenwel, de werkzaamhe den ter voorbereiding van het grootonderhoud moe ten hoe dan ook doorgaan vonden alle fracties, die B. en W. verzochten ook hier de technische moge lijkheden nog eens te on derzoeken, maar intussen wel degelijk de aanne mingsovereenkomst voor de uit te voeren werk zaamheden tijdig te teke nen. De raad was ten vol le bereid de verantwoor ding voor een en ander op zich te nemen. OUD ADE In Oud Ade herdenken Jan van der Geest en zijn echtgenote Bets van der Geest-Koe- lewijn morgen dat zij 60 jaar geleden in het huwe lijksbootje zijn gestapt. Deze diamanten trouw tussen de thans 85-jarige bruid en haar vitale 87-ja rige bruidegom wordt op gepaste wijze gevierd met de zes kinderen, de 28 kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. De bescheiden Jan van der Geest, geboren en getogen in Oud Ade, wordt in dit dorp en daarbuiten algemeen ge waardeerd wegens zijn aktivi- teiten voor het verenigingsle ven en het feit dat hij 25 jaar lang in de Alkemadese ge meenteraad de belangen van de bewoners met hart en ziel heeft behartigd. Vanaf 1923 leidde hij zijn aannemersbe drijf. Omdat de bruidegom een hekel heeft aan niks doen, doet hij de administratie van het inmiddels door zijn zoons overgenomen aanne mersbedrijf. Voor zijn plezier fietst hij nog steeds regel mal de Haarlemmermeer in J rondte. De uit Noordwijk afkomst bruid is lichtelijk gehandict maar dat belet haar niet ojjfil maandagsmiddags enthousiast te gaa met de kaartclub. Ze ho$< van gezelligheid t liefst zoveel mogelijk mens |i om zich heen. De kinder kleinkinderen, achterk kinderen en vele vriendei kennissen komen dan graag en veel op visite. LEIMUIDEN De gemeente Leimuiden heeft bijna 100 wo ningen toegevoegd aan haar woningvoorraad. Dat is in strijd met het streekplan Zuid- Holland Oost en het door kruist in het algemeen het volkshuisvestingsbeleid. Dat is de mening van het Statenlid ir. A. de Jong (PvdA) uit Lei den. De heer de Jong heeft naar aanleiding van deze zaak vra gen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De gemeente Leimuiden heeft in de raads vergadering van 2 september 1982 het bestemmingsplan Dorpskern I herzien. Daarbij hebben ongeveer 60 recreatie- zomerwoningen in dat plan de bestemming permanente be woning gekregen en boven dien heeft het oostelijk deel van het gebied Meerewijck een aangepaste verkaveling gekregen. Het college van GS heeft bovendien besloten 34 nieuw te bouwen woningen niet in mindering te brengen op het planologisch contingent van Leimuiden, hetgeen vol gens het Statenlid een aanwijr zing is dat het gaat om dé bouw van woningen die zijn bestemd voor ingezete van Leimuiden of econom gebondenen. Volgens de de Jong is deze gang van ken strijdig met het provi aal beleid omdat Leimuidei het streekplan wordt aai merkt als quartaire kern. toestaan van een dergelkj ontwikkeling in Leimuif draagt het gevaar in zich het moeilijk zal worden de provincie elders oven komstige ontwikkelingen gen te houden", aldus het tenlid. hn

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4