oordwijkerhout wil in drie 332 woningen bouwen laar anzenwei wordt woonerf Zeedorp boos over fout- parkeren R Zestig jaar trouw Symposium over zelf doding en euthanasie Een Poggenpohl is z'n geld meer dki waard poggenpohl Haagse weduwe beschouwde BVD-spionnen als visite :>EGio LEIDSE COURANT WOENSDAG29SEPTEMBER 1982 PAGINA? rachtwagen lotst op tractor OORDWIJKERHOUT Een rachtwagen, bestuurd door een 30-ja- ge chauffeur uit Haarlem, is gister- liddag op de 's Gravendamseweg bij v >n botsing dusdanig beschadigd dat hij 3 iet meer verder kon rijden. De i rachtwagen botste tegen een tractor iet een plantmachine, bestuurd door "i ?n 51-jarige man uit Voorhout. Beide oertuigen reden richting Noordwijk ien de tractorbestuurder linksaf wilde aan en richting aangaf. De vrachtwa- nchauffeur zag dat niet en wilde de ictor inhalen. De plantmachine ach- de tractor raakte licht beschadigd, de aanrijding raakte niemand ge ïnd. Reünie De Lisbloem LISSE Iedereen, die in het verleden iets te maken heeft ge had met de Nederlands Hervormde School in Lisse, nu de Chr. Basisschool „De Lisbloem", wordt 30 oktober verwacht in de CNB-hal aan de Grachtweg in Lisse. Die dag begint om drie uur een grote reünie in het kader van het 60-jarig bestaan van de school. Het jubileumcomité van de school heeft geprobeerd zoveel mo gelijk mensen te bereiken, maar het blijft natuurlijk mogelijk dat mensen over het hoofd zijn gezien of dat van iemand de hui dige verblijfplaats onbekend is. Mensen die zijn overgeslagen bij de berichtgeving oud-leerlingen, -leerkrachten, -oudercom missieleden en -bestuursleden zijn desondanks van harte wel kom. Interesse voor de dag kan men kenbaar maken bij me vrouw A. Marseille-Mastenbroek, Barentzstraat 68 in Lisse, tele foon 02521-14759. Een bijdrage in de kosten van het feest en het cadeau voor de school wordt helemaal op prijs gesteld. Geld kan daarvoor worden overgemaakt op rekening 56.80.40.856 van de ABN in Lisse, die als gironummer 3951 heeft. Groot feest wordt het zaterdag 16 oktober in Voorhout. De heer M.Th. Jelirse en mevrouw J.H. Kortekaas vieren dan het feit dat zij al zestig jaar met elkaar als echtpaar door het le ven gaan. Het echtpaar is nog goed gezond „en zeer bijdehant", zoals een schoondochter meldt. De heer Jelirse (88) is altijd in de bollen werkzaam geweest, maar geniet nu samen met zijn vrouw (84) van de welverdiende rust. De bruidsdagen beginnen 24 september en drie weken later is het feest. Dat begit om drie uur 's middags in de St. Victorkerk met een H. Mis. Daarna wordt de middag doorgebracht met de 23 kleinkinderen en 4 kinderen en hun aanhang. Dat gebeurt in het Parochiehuis, waar 's avonds vanaf acht uur de overige fami lie welkom is. Bezwaren tegen w oonwagen- kampje in Wassenaar WASSENAAR Zeventien bewoners en omwonenden van het Ammonslaan- tje in Wassenaar zijn in beroep gegaan tegen het voornemen daar een woon wagenkampje in te richten. De ge meente wil daar zeven woonwagens neerzetten. De bewoners, wiens namen op hun verzoek niet openbaar zijn, krij gen op 5 oktober de gelegenheid hun bezwaren tegen het voorbereidingsbe- sluit toe te lichten tijdens een vergade ring van de rechtskundige commissie. Volgens de bewoners betekent het klei ne woonwagenkamp aantasting van een ook volgens de gemeente waarde vol natuur-landschappelijk gebied. Ook vreest men „voor het aanzien van ge heel Wassenaar-Noord". OORDWIJKERHOUT - Uit de woningbouwno- 1982 van de gemeente roordwijkerhout blijkt, at als men ervan uitgaat at het woningtekort in rie jaar tijd ingelopen du kunnen worden, het roningtekort per 1 janua- 1982 332 woningen be- raagt. Volgens de nota 4 ïoet het gemeentelijk be- £g ïid erop gericht zijn bin- en drie jaar het tekort - aadwerkelijk in te lopen. gemeente heeft de woning- duw nota opgesteld met als Del het verkrijgen van een ;meentelijk woningbouwpro- s am ma, dat verdeeld is naar jiancieringscategorie en wo- ingtype en verdeeld is over e beschikbare bouwplaatsen, oorts wil men daadwerkelijk £"ia dit plan de woningnood in oordwijkerhout opheffen. lok ziet men de nota als een erk argument om medewer ing op planologisch en finan- eel gebied van de hogere overheden af te dwingen. Met name van de medewerking van de diverse rijks- en pro vinciale autoriteiten hangt af in hoeverre het ambitieuze plan gerealiseerd kan worden. De nota is niet geheel en al overtuigd van die steun, want uitvoerig wordt aangegeven waar en hoe de gemeentelijke armslag wordt beperkt. Men wijst daarbij op het verkrijgen van de nodige rijkssteun voor de sociale woningbouw, de planologische beperkingen als gevolg van het Streekplan- Zuid-Holland-West en de be perkingen die voortvloeien uit de grondexplotatie van be stemmingsplannen. In de woningbouwnota wordt een planning gemaakt tot 1992. Daarbij wordt rekening ge houden met de lichte neiging tot een vestigingsoverschot. Alleen aan het eind van de planningsperiode wordt even rekening gehouden met een gering vertreksaldo als gevolg van de verhuizing van een deel van het psychiatrisch centrum Sint Bavo. Al met al komt men voor 1992 uit op een woningvoorraad van in totaal 5401 woningen. Dit betekent vanaf nu de bouw van in to taal 1126 woningen in de ko mende tien jaren. Men stelt dat in 1987 de woningvoorraad 5077 woningen moet bedragen. Er moeten dan dus 767 nieuw bouwwoningen zijn opgele verd. De rest (359 woningen) moet dan in de periode 1987 tot 1992 gebouwd worden. Gedetailleerd wordt vervol gens aangegeven hoe het bouwprogramma er tot 1992 dient uit te zien. Tot 1985 wil men het tekort inlopen en de woningbehoefte opvangen door 593 woningen te bouwen, waarvan 219 eengezins-huur- woningen. 189 kleine huurwo ningen, 60 bejaardenwoningen en 125 premie A-koopwonin gen. De rest van het plan moet dan voorzien in ht steeds op vangen van de woningbehoef te. Tot 1987 houdt dit de bouw in van 174 woningen (36 een- gezinshuurwoningen, 60 klei ne huurwoningen, 18 bejaar denhuurwoningen en 60 pre mie A-koopwoningen). Voor de periode van 1987 tot 1992 is gerekend op de bouw van nog eens 359 woningen (80 eenge- zinshuurwoningen en 80 goed kope premie-koopwoningen). De Zilk De nota stelt dat ook in De Zilk woningbouw dient plaats te vinden. Het hoofddoel daar bij is het aantal inwoners per 1 januari 1975 te handhaven en dus met andere woorden de inmiddels plaatsgevonden te rugloop weer in te lopen. Op 1 januari 1975 was het aantal in woners 2.739, terwijl dit in 1980 al was teruggelopen tot 2.661. Om het gestelde doel te bereiken wil men tot 1985 mi nimaal 92 woningen bouwen, waarvan 50% eengezinshuur- woningen, 25% premie-A- koopwoningen en 25% kleine huurwoningen. Tot 1990 moe ten er nog minimaal 97 wonin gen bijkomen (50% eengezins- huurwoningen, 25% premie A- koopwoningen en 25% kleine huurwoningen). Men wil tijdens de uitvoering van het bouwprogramma een voortdurende toetsing naar de behoefte, waarbij het uitgangs punt is en blijft het zo laag mogelijk houden van de woon lasten. Wel houdt men voorlo pig staande dat de huidige vraag het in aanbouw nemen van een groot aantal kleine huurwoningen rechtvaardigt. Ook de voorziening in bejaar denhuisvesting wil men nauw gezet volgen. De bouwplaatsen voor de kom Noordwijkerhout staan praktisch vast. Het plan Zeeburg zal \Vorden afge maakt, waarna het plan Mos- senest aan de beurt komt. Voorts zijn er in de bebouwde kom nog enige plaatsen. Te richtsnoer de in de nota opge nomen woningbouwcijfers. In 1982 wil men nog bepalen waar in De Zilk gebouwd kan worden. Men wil er naar streven in 1983 met de woningbouw in De Zilk te beginnen. Voorts eist de planning van veel klei ne huurwoningen voor één- en tweepersoonshuishoudens een ander beleid. Ook het bouwplan van 35 bejaarden woningen als uitbreiding van Puyckendam moet verder ont wikkeld worden. De reeks van denken valt aan het nog ont- te ondernemen akties wordt brekende deel van de Victori- besloten met de hamvraag: in berg en een terrein nabij Puyckendam. In De Zilk moet nog een terrein worden be- De nota geeft tenslotte aan welke akties ondernomen die nen te worden. Allereerst wil men de aktiviteiten in Zee burg weer op gang brengen. Zeer recent is daarover over eenstemming bereikt met de bouwer Spaarneveste. Als dit plan loopt, wil men de onder handelingen omtrent de ver dere ontwikkelingen van het plan Mossenest openen met als hoeverre is het mogelijk om op basis van de nota de rijks- en provinciale autoriteiten te overtuigen van de verlangens op het gebied van de woning bouw. De medewerking zal van de overtuigingskracht van de nota afhangen. Met name het tekortschieten van de hui dige uit het Streekplan Zuid- Holland-West voortvloeiende woningbouwcijfers voor Noordwijkerhout vindt men rijp voor een stevige gedach- tenwisseling met de provincia le autoriteiten. 1ESTAURATIE :OMT TE LAAT euwenoude ~nuur in Wassenaar ngestort VASSENAAR De eeu wenoude muur aan de pang in Wassenaar, die [igemeen wordt gezien als en mooie afscheiding van iet oude en het nieuwe Jedeelte van de gemeente, gedeeltelijk ingestort, ver een lengte van zo'n leven meter is de muur loor nog onbekende oor- laak in elkaar gezakt, baarbij de stenen terecht wamen in de tuin van et Baljuwhuis. De muur, |ie in de 17e eeuw werd ;ebouwd, werd al in het (ion urnen tenjaar 1975 ■oor de gemeente aange wezen als een monument lat zo snel mogelijk moest porden gerestaureerd, bat is, zo blijkt nu duide- Ijk, helaas niet gebeurd. De gedeeltelijk ingestorte Wassenaarse muur. in 1985 ter hand willen ne men. Op het investeringsplan voor de jaren 1983-1987 heeft het gemeentebestuur 75.000 gulden uitgetrokken voor de restauratie. Ook de tuinmans woning aan de Gang, die nu wordt gebruikt als opslagplaats en berging, zou bij die restau ratie worden betrokken en ge schikt worden gemaakt voor bewoning. Daarvoor was 300.000 gulden uitgetrokken op het investeringsplan. Al eerder was een deel van de muur ingestort. De stenen die daarbij los kwamen, waren binnen zeer korte tijd verdwe nen. Gestolen, want de belang stelling voor dergelijke oude stenen is zeer groot. Overigens is de kans groot dat de afbrok keling van de muur zich nu voortzet, als er niet binnen korte tijd wat aan wordt ge daan. Het is echter niet waar schijnlijk dat nog voor het eind van dit jaar wordt begon nen met het herstel van de ARMOND De bewo- ers van een deel van de ianzenwei waren giste- en uitgenodigd om met Ie burgemeester, de wet- louder welzijnszaken en Ie direkteur gemeente werken te spreken over e speelvoorzieningen in un wijk. Reden voor de itnodiging was het plan an de gemeente om van Ie Ganzenwei een woon- rf te maken. 'ooral de jeugdigen bewoners an de Ganzenwei werd ge raagd hun visie te geven op e plannen voor speeltoestel- n, de plaatsing van zandbak en, de ruimten voor balspe- De kinderen maakten ithousiast een keuze uit ver- hillende speeltoestellen die liddels folders werden aange- oden. De volwassenen toon- en zich in meerderheid be- Drgd over de veiligeid van un kroost na de de herinrich- ng van hun straat als woon- Vooral de vernauwde en- ree tot de Ganzewei stuitte op eel weerstand. De aan weers- anten van de straat aange- rachte plantenbakken zouden folgens de bewoners niet mo len doorlopen over het voet- ad. Vooral voor jonge kinde ren werd het gevaarlijk ge noemd dat zij zich op de „rij baan" zouden moeten begeven om de bloembakken te passe ren. De direkteur gemeentewerken Wicherson, wees er echter op dat er in een woonerf geen verschil mag bestaan tussen rijbaan en voetpad. „Alle weg gebruikers zijn daar gelijk en dus mogen voetgangers op elk gewenst deel van het woonerf lopen en moeten alle wegge bruikers rekening houden met elkaar en desnoods even wachten tot de ander gepas seerd is ongeacht of dat een voetganger of motorvoertuig is." Ook burgemeester Hendrickx was van mening dat het begrip „woonerf" nog niet overal goed is ingeburgerd. „Wellicht moeten we de bewoners eerst de kans geven te wennen aan het woonerf en daarna nog eens op een rijtje zetten wat precies de ervaringen zijn en eventuele aanpassingen aan brengen", aldus de burgemees ter. Het betreffende gebied wordt dus als woonerf ingericht kompleet met de veelbespro ken bloembakken. Als in de toekomst dan blijkt dat er toch knelpunten zijn, kan er alsnog hier en daar wat veranderd worden. De bewoners van het andere deel van de Ganzewei krijgen op 14 oktober de gele genheid zich' uit te spreken over de inrichting van hun straat en ook daar worden de jongere bewoners gehoord. LEIDEN „Zelfdoding en hulp bij zelfdoding" staat centraal op een symposium dat vrijdag 1 oktober in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Dit Speyer-symposium wordt georganiseerd door het Algemeen Nederlands Gezelschap voor de studie van Zelfmoordproblemen en de Leidse vakgroep psychologie. Het symposium is genoemd naar de vorig jaar overleden Leidse hoogleraar prof. dr. N. Speyer, pionier op het gebied van het onderzoek naar zelfdoding. Het symposium wordt geopend (9.30 uur) met in-memoriam-speeches van de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. A. Kassenaar en de directeur-gene raal van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dr. J. van Londen. Een aantal deskundigen zal op het symposi um het onderwerp van verschillende zijden belichten. Sprekers zijn prof. W. van Dijk, dr. Terborgh-Dupuis en dr. W. Wolters. Aan het eind van de middag zal het Speyersymposium worden afgesloten met een paneldiscussie onder voorzitterschap van prof. R. Diekstra. Reconstructie van kruispun t Lijnbaan weg NOORDWIJK De gemeenteraad heeft gisteravond zijn fiat gegeven aan een voorstel van burgemeester en wethouders om een krediet van f 431.200,- beschikbaar te stellen voor de reconstructie van het kruispunt Lijn- baanweg-Zeestraat-Westeringkade, nabij de Duinrand Apotheek. Alleen de PPR-fractie stemde tegen. NOORDWIJK Een klacht van de bewonersvereni ging „Kustplan" over het parkeren van auto's voor de uitritten van de garageboxen aan de Abraham van Royenstraat en Maarten Kruytstraat, was voor VVD- nieuwkomer Smit aanleiding de aandacht te vragen voor de parkeerproblematiek elders in het zeedorp. Dit gebeurde gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Zo bleek er een rel te zijn geweest in de Van Speykstraat, waar barbezoekers met hun auto's uitgangen hadden geblokkeerd. Een daar wonende bloemenkoopman had niet bij z'n wagen kunnen komen, waarmee hij de andere morgen vroeg naar de veiling moest. Dit had geleid tot een hevige ruzie met de bar klanten. De bewoners uit de buurt kozen partij voor de bloe- menman. Er waren ruiten gesneuveld en de politie was er aan te pas gekomen om het conflict te beslechten. Namens de VVD- fractie verzocht Smit om maatregelen, niet alleen voor de over last, die door „Kustplan" was gesignaleerd, maar ook fout-par- keerders, die op andere plaatsen van het dorp overlast veroorza ken. De mensen van „Kustplan" hebben ten aanzien van veel punten gelijk, deelde mr. Bonnike mede. De burgemeester kondigde aan, dat voor de Abraham van Royenstraat wellicht een oplos sing te vinden is. Een tekening, waarop die oplossing staat aan gegeven, zal met de bewoners besproken worden. De kwestie van de Van Speykstraat heeft meer facetten, meende mr. Bonni ke. De rel daar zag hij meer als een incidenteel geval, zoals er wel meer in de badplaats voorkomen. Woonruimte De raad heeft gisteravond de plaatselijke woonruimteverorde ning aangevuld met een bepaling, die er voor moet zorgen, dat gescheiden personen, zowel mannen als vrouwen, bij de verde ling van woonruimte niet tussen de wal en het schip geraken. De raad voldeed daarmee aan de wens van de staatssecretaris voor volkshuisvesting. Een eigentijds voorbeeld uit het Poggenpohl- programmade HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggenpohl- keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgea Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer b.v. Gebr. RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-R ijndij k Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag. Tel. 070-851308 DEN HAAG Elke keer als haar „vrienden" van de BVD van haar woon kamer gebruik maakten, ontving de weduwe J.W.S.K. (Johanna Wil- helmina Streefkerk-Koe- doot) (74) uit Den Haag als tegenprestatie voor haar diensten een tientje. Om het geld was het haar heus niet te doen, vertelde zij rechter-commissaris mr. J. Brinkhof gister-, morgen op diens kabinet in het Haagse Paleis van Justitie. „Liefde voor vor stin en vaderland" was de voornaamste reden waar om zij tien jaar geleden besloot haar woning aan de 2e Schuytstraat op on regelmatige tijden als „af- luisterpóst" af te staan aan agenten van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD). De Haagse zei via een ouder ling van haar kerk met de Binnenlandse Veiligheids dienst in contact te zijn geko men. Eind '72 legitimeerde de ouderling zich tegenover haar als een ambtenaar van de BVD. Hij vertelde de weduwe dat zijn organisatie belangstel ling had voor iemand die be trokken was bij een bomaan slag op de Israëlische ambassa de; de vrouw stond bij ieder een bekend om haar sterke pro-Israël-gevoelens. Die ver dachte persoon bleek de Hage naar Aat van Wijk te zijn, die vervolgens tien jaar, lang niets vermoedend door agenten van de BVD vanaf de overzijde van de straat werd „begluurd en bespioneerd". VPRO-radio geroepen. Morgen dienen het huidige en voormalige hoofd van de BVD, mr. P. de Haan en drs. E. Kuipers, alsmede de BVD-agent E. Talstra, voor de rechtbank te verschijnen. De zaak kwam in de open baarheid toen de dochter van de weduwe in maart van dit jaar de VPRO-radio van de gang van zaken bij haar moe der thuis op de hoogte stelde. Aat van Wijk en zijn vriendin Piepertje Margreet besloten de BVD J hierop wegens onrechtmatige De lezing van moeder en inbreuk op hun privacy voor dochter over de contacten met het gerecht te dagen van plan 2,5 ton smartegeïd van de Staat der Nederlanden te eisen. De Hagenaars denken een en ander te bereiken door een verzoekschriftprocedure bij de rechtbank te beginnen. Daarvoor is eerst nog een voorlopig getuigenverhoor no dig, waarvan het eerste deel gisteren op het kabinet van de rechter-commissaris werd af gehandeld. Als getuigen waren de weduwe Streefkerk-Koe- doot en haar dochter A.K.S. (A. Kruisberg-Streefkerk) op- de BVD vertoonden gisteren opvallende verschillen. Vol gens de dochter zou de dienst regelmatig driehonderd gul den aan haar moeder hebben betaald voor het huren van de woonkamer. De betrokkene zelf sprak van een tientje per bezoek. In totaal zouden BVD- agenten, steeds drie in getal, ongeveer vijfenveertig keer de woning aan de 2e Schuytstraat hebben bezocht. Ook over de activiteiten binnenshuis liepen de meningen nogal uiteen. De dochter beweerde dat zij tij dens een visite een BVD-agent met een koptelefoon op in de woonkamer heeft zien zitten. Ook zou zij een bandrecorder en een meetapparaat hebben gezien. Haar moeder zei van dit alles niets te hebben opge merkt. „Het enige dat ik wel eens zag was een piepertje waardoor zij met hun collega's spraken". Beide getuigen wa ren het wél met elkaar eens over de tijden waarop de agen ten zich doorgaans in de wo ning aandienden meestal tussen 19.00 uur en 24.00 uur en over de huissleutel die alle BVD-bezoekers op zak hadden. De affaire heeft tot een breuk in de verhouding van de weduwe met haar dochter geleid. Kerstkransen Geëmotioneerde verklaarde de weduwe dat zij niets met Aat van Wijk en zijn advocaat, mr. H. Kersting, te maken wil hebben. De vragen van de raadsman moesten via de rechter-commissaris aan haar worden gesteld, omdat de vrouw hem niet rechtstreeks antwoord wilde geven. De landsadvocaat, mr. Korthals- Altes, noemde zij daarentegen „een vriend", toen deze zich als de pleitbezorger van de Staat had voorgesteld. Over de agenten van de BVD wist zij niets dan goeds te vertellen. „Als het zo uitkwam schonk ik hen koffie of maakte een lek ker kopje soep. Ik beschouwde het gewoon als een visite. Het waren echt m'n vrienden. Met kerstmis kreeg ik altijd twee kerstkransen opgestuurd. Daar stond dan op: „Van uw vrien den". Ik heb nergens spijt van. Ik deed het uit liefde voor vorst en vaderland". PETER VIERING

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7