N EN OM HET HUIS Als het dagelijkse leven realiteit is, is de Sovjet Unie een verrassend gewoon land ^Thee de rank van de 9Ïielderheid Wintermode: klaar voor de cape Lange paar de staart... 50, INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 PAGINA onmacht van het bureaucrati sche systeem dat de Sovjet- Unie eigen is, maar zeker ook nog steeds als gevolg van de gigantische schade, die het land in de Tweede Wereldoor log heeft opgelopen en een grote bevolkingsgroei in de eerste tientallen jaren na die oorlog (een probleem dat ook in het Westen niet onbekend is). Om zoveel mogelijk men sen zo snel en goedkoop moge lijk onderdak te bieden, zijn de laatste jaren enorme woonwij ken uit de grond gestampt, waar in één woning vaak drie of vier generaties en twee of drie gezinnen wonen. Uiter aard roept dat frustraties op. Bovendien bestaat er, zoals ook Trifonov constateert, een bloeiende zwarte ruilmarkt, waarop soms transacties voor komen, waarbij wel zo'n twin tig gezinnen betrokken zijn (dat Trifonov hierover trou wens een min of meer cynisch toneelstuk kon schrijven dat bovendien een succes kon worden in theaterminnend Rusland, geeft aan dat een be paalde vorm van kritiek op het systeem best mogelijk is). Drank De frustraties die de woning nood oproept, werken door in de rest van het dagelijkse le ven. Een ander probleem is bijvoorbeeld het welhaast on voorstelbaar grote drankge bruik: de Rus besteedt gemid deld 14,5 procent van zijn in komen aan alcohol (voorname lijk wodka, met een alcohol percentage van boven de 40 procent). Dat is ontzettend veel, vooral als je bedenkt dat het gemiddelde maandloon van een arbeider 140 tot 150 roebel bedraagt (de koers is nogal wisselvallig, maar dat zal zo rond de 250 tot 300 gul den zijn), en dat praktisch elk gezin meer dan één inkomen uit te geven heeft (arbeiders behoren trouwens tot de „be terbetaalden": artsen en lera ren verdienen niet veel meer dan 120 roebel per maand; de meeste artsen en leerkrachten zijn dan ook vrouwen, die daarmee een aanvulling ver dienen op het inkomen van de man). Zo'n 60 procent van alle ongelukken met dodelijke af loop in de Sovjet-Unie zijn te wijten aan drankmisbruik, de helft van alle moorden (hoe veel dat er zijn is overigens niet bekend) wordt begaan on der invloed van alcohol, 70 tot 95 procent van alle scholieren zou alcohol gebruiken, 70 pro cent van alle vrouwen die een aanvraag voor echtscheiding hebben ingediend, deden dat vanwege het drankgebruik van de man. Een anecdote: „Neue Zürcher"-correspon- dent Reinhard Meier viel het kort na zijn aankomst in Mos kou op, dat de doppen op fles sen met sterke drank van een belabberde kwaliteit zijn. „Je kunt een fles niet eens meer fatsoenlijk afsluiten", en aan een Rus vroeg hij, of dat altijd zo was. Het antwoord: „In Rusland worden flessen die eenmaal open zijn gemaakt, niet meer afgesloten". Gevolgen De autoriteiten zitten met het probleem wel degelijk in hun maag (de drinkende Sovjet burger waarschijnlijk 's mor gens vroeg ook wel eens), maar laat het bij symptoombe strijding. In campagnes wordt gewezen op de schadelijke ge volgen, voornamelijk het ver lies aan arbeidsproduktiviteit, maar de verkoop van drank wordt niet echt tegengegaan (sterke drank mag alleen niet worden verkocht in de buurt van scholen en fabrieken), waarschijnlijk omdat het zo'n fantastische bron van inkom sten is. Terwijl sommige offi ciële stemmen ook beweren dat het niet zo erg is: laat de mensen maar even vluchten uit de werkelijkheid. Boven dien heeft het Russische volk op het gebied van alcohol een eeuwenlange traditie. Reeds 1000 jaar geleden schreef Wla- dimir de Heilige: „Het drinken is een Russisch genot: we kun nen het niet laten!" en in 1865 zorgden de „accijnzen" op drank voor maar liefst 38 pro cent van de totale inkomsten van het Tsarenrijk. Dsjinsi's Een weer heel ander probleem is de beperktheid van voorra den levensmiddelen, kleding en luxe artikelen. Er gaat geen dag voorbij of je ziet in de stra ten van de steden (op het plat teland schijnt de situatie wat beter te zijn) wel lange rijen mensen bij allerlei winkels. De oorzaak moet enerzijds weder om gezocht worden in het bu reaucratische karakter van het Sovjet-systeem, maar ander zijds zeker ook in een vrij om vangrijke onderproduktie. Daarnaast bestaat een veel grotere vraag naar buitenland se artikelen dan het aanbod kan verwerken. Buitenlandse artikelen worden door de doorgaans zelfbewuste Russi sche „consument" wat kwali teit betreft hoger ingeschat dan de Russische. Een voor beeld daarvan zijn de jeans, de „wonderbroek" waarover zelfs in de officiële pers uitgebreide discussies worden gevoerd: met name onder de veelal zeer modebewuste jongeren is daar een grote vraag naar. Omdat deze broeken in de Sovjet- Unie nauwelijks gefabriceerd werden (en waren), ontstond er al snel een bloeiende zwarte markt in buitenlandse „dsjin si's", zodat voor Westerse jeans grif 200 roebel betaald werd. moraal dan die. welke wij kennen ..Er wordt in ons be drijf alleen maar op gelet, of je 's morgens op tijd aanwezig bent. de rest van de dag kun je doen wat je zelf wilt", zegt een secretaresse bij wijze van on getwijfeld overdreven voor beeld. Een belangrijke oorzaak van die lossere moraal is het chronisch tekort aan arbeids krachten: een bedrijf kan niet zomaar medewerkers ontslaan, want er zijn nauwelijks nieu we te vinden (hetgeen de wer kende in de Sovjet Unie bo vendien zijn praktisch enige pressiemiddel geeft, staken is immers verboden). Emigratie Het is niet een uitsluitend ne gatief verslag geworden, dat Reinhard en Kathrin Meier hebben gegeven, ondanks bo venstaande voorbeelden, die de indruk zouden kunnen wekken dat het inderdaad geen pretje is om in de Sovjet Unie te leven. Er zijn welis waar talrijke Sovjet burgers, die met de gedachte aan emi gratie spelen (daartoe vooral aangespoord door de westerse propaganda-zenders), maar va ker gaat het daarbij om de mo gelijkheid althans in gedach ten een alternatief te hebben voor de relatief armoedige le vensomstandigheden, dan dat men werkelijk van plan is de stap te wagen een uitreisvisum aan te vragen. Dat de Sovjet regering in ieder geval een grote mate van legitimiteit heeft ontleend aan het feit dat ze 65 jaar het land bestuurd heeft moge duidelijk zijn. Mei er is ook optimistisch over de levenskansen van de socialisti sche (en uiteindelijk commu nistische) staat: „De Sovjet Unie haalt het jaar 2000 wel", stelt hij in antwoord op wijlen de Russische dissident Andrej Amalriks vraag: „Haalt de Sovjet Unie 1984?". „Sovjetrealitat der siebziger Jahre" is vooral een boeiend" beeld van het normale dage lijkse leven in het grootste' land ter wereld. Wellicht kan dit soort boeken een bijdrage' leveren aan het wegwerken van het aangeleerde „vijand beeld", dat wij in het westen ten opzichte van de Sovjet Unie koesteren. Het wachten is dan op het moment, dat ook in de Sovjet Unie een dergelijk boek over het westen kan worden uitgegeven. Maar wie weet: misschien levert ook daartoe een boek als dat van Reinhard Meier en Kathrin Meier-Rust wel een aanzet. JOS OUDE HOLTKAMP Reinhard en Kathrin Meier- Rust: „Sovjetrealitat der siebziger Jahre. Szenen und Analysen". Uitgeverij: Ver lag Neue Ziiricher Zeitung, Postfach. CH-8021 Zürich. Kapper Christiaan, de grote man achter de covers van dure Amerikaanse modetijd schriften, die alleen maar kapsels ontwerpt, nauwelijks zelf meer de schaar hanteert voor de klanten, behalve als het koninklijke hoogheden, echtgenoten van super-indus triëlen of beroemdheden van film en toneel zijn. voorspelt de terugkeer van de lange paardestaart of vlecht De coiffure ziet eruit of er da nig aan gerommeld is. maar in werkelijkheid is het uitge kiend knipwerk, waarmee de gelukkige weken lang door wind en regen kan lopen zon der dat de „coupe" eruit is. Christiaan laat het haar knip pen zoals het van nature valt. Hij leidt de voornaamste coif feurs van zijn salons (Amster dam: twee: Den Haag: één; Parijs enkele, Amerika vele) zelf op, trekt dan zijn „gouden handen" van hen af en be zoekt de salons die zijn naam dragen eens per jaar per vliegtuig. Christiaan is van origine een Hollandse jongen uit de provincie, die het „ge maakt" heeft in den vreemde. TINY FRANCIS der te willen generali- in, kan gesteld wor- dat het beeld dat l mensen in het Wes- hebben van de Sovjet- e, een vertekend beeld Het wordt vaak be rst door de gedachte wij in een politiek E> maatschappij leven, )ijl de dagelijkse ge- rtenissen in de Sovjet- e van onderdrukking elkaar zouden han- Neem je dan twee de journalisten van kwaliteitskrant (in dit al Reinhard Meier en vrouw Kathrin Meier- t van de Neue Zürcher ung), die jarenlang in >ovjet-Unie hebben ge kt en je laat hen een ik schrijven over hun iringen, dan kan het a niet anders, of je jt een uitermate boei- I ja zelfs verrassend ilag: dat is wat hun k „Sowjetrealitat der ziger Jahre" gewor- is. ;tor Dimitrijev bewoont zijn vrouw Lena en een leerplichtige dochter één er in een „meergezinswo- in Moskou. Zij proberen leze bedrukkende ruimte te komen, een „apart" te vinden. In een ander van de stad bezit Viktors kanker lijdende moeder ns één kamer. Als zij vervalt haar kamer au- ich aan de staat. Lena haar man daarom het tilde voorstel: hij moet noeder zover zien te krij- haar kamer in een geza- .ijke „ruilhandel" ter be- ;king te stellen. Op die per zouden de Dimitrijevs twee éénkamerwoningen ruilen tegen een apar- 'oning, of tenminste twee Ikaar liggende kamers. De (met wie Lena zeer it op kan schieten), zou bij komen wonen, maar na dood. zouden ze dan ein de verlangde grotere ing voor zichzelf hebben". echte „Sovjet-realiteit": jaat hier. om een hande- uit een succesvol toneel van de schrijver Juri Tri- Het is wel kenmerkend een stuk van de grootste lemen, waarmee de Sov- 'nie op dit moment te ma- heeft: een onvoorstelbaar woningnood. 122.'vijf jaar na de Okto- tvolutie van 1917, werd al grondwet vastgelegd, dat vjet-burger recht heeft [negen vierkante meter .ruimte. Een streven dat de dag van vandaag niet izenlijkt is, deels door Passage in het beroemde warenhuis Gum te Moskou Na jarenlang intensief onder zoek en probeersels, is uitein delijk een Russische textielfa briek erin geslaagd een kwali tatief hoogstaande jeanssoort op de markt te brengen, onder de Russische naam Orbita. Ook daar is nauwelijks vraag naar: het blijkt dat vooral Westerse merknamen als Le vi's, Lee Cooper of Super Rifle een magische aantrekkings kracht uitoefenen op de jonge Rus en Russin. Gevolg: het ontstaan van een bloeiende markt in deze op de goedkope Orbita-jeans te naaien merkte kens. Ze zijn weliswaar goed koper dan de zwarte-markt- jeans, maar schijnen nog altijd evenveel te kosten als een paar schoenen. Op zijn minst enige verbazing wekt overigens het feit, dat de Russische burger met een schijnbaar onuitputbaar ge duld zijn inkopen doet en er praktisch geen moeite mee schijnt te hebben dat hij uren in de rij moet staan voor een paar levensmiddelen. Een vol gende anecdote: Reinhard Meier heeft wat rondgeneusd in het beroemde warenhuis Gum op het Rode Plein in Moskou en stuit bij het verla ten daarvan op een gigantische rij mensen, die ergens op de eerste verdieping zijn begin moet hebben en zich uitstrekt via de trap, over een groot deel van de begane grond tot buiten het gebouw. „Daar moet wel iets heel bijzonders verkocht worden", denkt Mei er en hij probeert bij mensen die in de rij staan te achterha len wat die bijzondere waar is. Niemand kan het hem echter vertellen: de* meesten van hen staan slechts in de rij omdat er al zo lange rij was: die staat daar niet voor niets. Dat de Rus het geduld kan op brengen om uren in de rij te staan, zal wel' te maken heb ben met het feit dat hij ge wend is aan tekorten, hij heeft nooit anders gekend. Boven dien hebben de mensen die de inkopen doen er de tijd voor bijvoorbeeld de Babusjka's, de befaamde Russische grootmoe ders. Bovendien schijnt er in de Sovjet Unie sprake te zijn van een wat lossere arbeids- acht koppen). Deze thee schenkt men uit in grove aar dewerk mokken (hoewel een theekopje over het algemeen van dun porselein moet zijn), waarvan de bodem bedekt is met whisky, die wordt aange vuld met suiker en thee. Om roeren en de warme drank een kroontje van koude slag room geven, waarop (heel weinig) nootmuskaat wordt gestrooid. Indische theepunch is te ma ken van 12 theelepels Darjeel- ing thee. 1 liter water. 200 grarti kandijsuiker, 1 fles Spaanse rode wijn, halve fles witte rum (Martinique) en 2 uitgeperste sinaasappelen. Goed voor achttien glazen en misschien een drankje voor de komende langer wordende herfst-winteravonden als er ook bij gasten, een warm nieuw drankje wel ingaat.. Vijf gouden theeregels Theepot voorverwarmen met heet water (nooit zeep ge bruiken bij het afwassen) Per kop rekenen op een af gestreken maatschepje in de pot (tussen de 8 en 10 gram per liter dus) Vers water gebruiken, waarvan niet meer dan voor het te zetten aantal koppen Als het water „hard" is het water drie tot vijf minuten la ten doorkoken en dan pas op gieten. Vijf tot zeven minuten laten trekken, al naar voorschrift van het soort (staat op de ver pakking, anders vragen bij bijzondere soorten in Reform huis of delicatessenzaak). Theezakjes gemiddeld zes mi nuten. Voor het inschenken omroe ren (suiker en melk voor geur en milde smaak naar keuze toevoegen). TINY FRANCIS en maakt een goede kans kampioen-toeleveraar van de toekomst te worden. Per dag worden er over de hele wereld miljarden kopjes thee gedronken, afkomstig van de Camelia Sinensis, de „aangepaste" broer van de wilde camelia, die zich tot ne gen meter hoogte kan opwer ken, maar op de theeplantages tot zo'n 90 cm wordt terugge snoeid. In Nederland drinkt men veel Ceylon thee, fijn en licht af trekkend voor een kopje geu rige en opwekkende drank. In Soho (Londen) wordt bij Chinese gerechten eerst een groene pepermuntthee ge dronken, een groene gunpow- ing field, was Acting'Secretary of the Pytchley Hunt, begon op 31-jarige leeftijd zelf thee te verkopen door „Mas ter of Tom-Coffee-House", Devereux Court aan de wel bekende Strand te worden en zodoende het Huis Twining (e stichten. Tot op de huidige dag is de deftige behuizing aan de Strand 216, honderd meter van de Theems verwijderd, een bezoek waard. In een prachtige galerij kijken alle Twining-voorvaderen. ver eeuwigd door beroemde schil ders, op de bezoekers neer. Ze hebben het, zoals dit hdët. „gemaakt"... Achttien uitstekende van over wol; links i cape van Flags- >-Barcadoro met iaronder een edtrui van Gael- jrras en een panta- van Marianne id. Rechts een 2 en jas van fjress with Joy" grijze tweed l leerafwerking de schoudèrs. aronder een lan- b, over de heupen Wlende trui van (al- er) Gaeltarras en broek van Ro- Hoge laarzen I de musketierstijl. Nieuw als zodanig is de cape niet; we hebben er al enige ja ren mee opgetrokken; boven matig gegroeid echter is ze wel! Ze omhult het hele li chaam, een ideale dracht voor de laag-over-laag-trend. Deze stijl drukt krachtig door, want ook de groep vrouwen die voor de cape durft uit te ko men, groeit. Wol Wol is een van de meest ge liefde stoffen voor dit volumi neuze kledingstuk omdat in wollen stoffen zoveel prachti ge kleurcombinaties zijn te bedenken en wol zoveel des sins verdraagt. Er zijn aange- ruwde shetlands voorradig, die lijken op dekens, maar ook verfijnde tweeds in hand- weeflook, naast de meer spor tieve tweeds van de Engelse countrywoman (of -man). Klassieke materialen als ga bardine, serge en uniflanel doen het ook goed en in de capes zullen we veel gebreide stoffen aantreffen met een voorliefde voor de soepele lamswol. Koningin van de lightweights is Merino Extra Fine. uit de familie van de zuivere scheer wollen. De wolkleuren zijn zo diep en rijk, dat ze zo uit het herfstbos bijeen lijken ge harkt. Samen met blouses en bonneterie in pastelkleuren maken ze van de vrouw die zich weet te presenteren een indrukwekkende figuur. Met opvallende kleren moet je wel elegant kunnen omspringen. U weet. het waarschijnlijk al, maar deze winter is zwart met wit en grijs en wit al bijzon der in the picture. Deze rusti ge tinten geven ruimte aan felle toetsen als rood, geel, ko baltblauw als accessoires. |ijn drink je om losjes weg te koffie om duf- weg te werken en thee kalm te worden en het li- te „restaureren" van Thee is goed de zenuwen. Hij bevat oliën, vitamine B en meer dan 4 calorieën per Twining, handelaar in koffie en thee, een begrip in Engeland. der, bestoven met pepermunt olie en zeer aromatisch van smaak. Er is verder de fijne gefer menteerde Keemunthee uit China, waarbij alleen de bo venste twee blaadjes van de knop worden geplukt; er is tenslotte de Laicheethee met de merkwaardige smaak van de Chinese Lai-Chee vrucht en de sterk gevarieerde Twi ning, een Engels merk dat er steeds meer in komt met bij voorbeeld de hoogfijne me lange Earl Grey, die wordt gewonnen uit de schillen van de citrus Bergamia. Twining Rond 1700 was Engeland nog de grootste koffieverbruiken- de natie in de wereld. Onbe grijpelijk als je ziet hoe de Britten nu verknocht zijn aan hun thee, terwijl de koffie die ze zetten nauwelijks te drin ken is. Grote naam in de En gelse thee is die van de Twi- ning-familie, die zich al 250 jaar bezighoudt met deze drank. Stichter van de dynas tie was Thomas Twining (1675-1741). Thomas Twining werd in 1675 geboren in Painswick, 60 mijl van Gloucester, geduren de de regering van koning Charles II. Zijn vader was wever. Het ging niet best in de wol, zodat de oude heer omstreeks 1684 naar Londen trok. Thomas kreeg in 1701 een baantje bij Thomas D'Aeth of St. Giles Cripple Gate, een welvarende koop man die zaken deed in Oost- India. De jongeman bleef hier werken tot ongeveer 1706 en Twinings thee kent vele ge zichten. Er zijn wel achttien soorten. Voor het ontbijt is de Earl Grey (met daarin Berga mot-olie) zeer stimulerend; er is Groene thee, een mix met Ceylon, vruchtenthee en As- sany Darjeeling, Orange Spi ced en men kan de thee ook koud drinken (ijsthee). Deze thee is niet te vergelijken met „koude thee", die een half uur gestaan heeft. Een glas ijsthee is bereid uit éénderde zeer sterk gezette thee en tweeder de ijsblokjes. Door de wissel werking van het ijs en de zeer hete sterke thee komen de aroma's vrij, die tot de heerlij ke smaak bijdragen. Men kan deze ijsthee drinken met sui ker of kandij, met citroen of sinaasappelschijfjes, met een „tic" (gin) erin of gemixed met vruchtensap. Pionieren Er is met thee heel wat te pio nieren. Bijzonder lekker is ook een recept van twaalf theelepels thee, 1 liter water, scheut whisky, slagroom en een snufje nootmuskaat (circa de hele wereld wordt ïrbouwd. De soorten die de drank groot kwamen uit India. Sri Lanka (Ceylon), produceert Afrika 12 van de wereldoogst Dit seizoen zal één kleding stuk met kop en schouders boven de „nieuwe" garderobe uitsteken, de cape of poncho, die over alle poffende en wij de toestanden in japonnen, rokken, blouses, broeken en mantelpakken heen gaat als een warme „dekmantel", die silhouet-bepalend is. De cape (of in sommige geval len een grote, tot enorm grote, doek, majestueus om de schouders gedrapeerd) is vaak gemaakt van diverse stoffen, met banen of randen, afge biesd met leer en in diverse dessins.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17