>taat nodel Haarlem en PSY zoekend leraad over Kraay bij Feyenoord Kraay moet nu wijsheid tonen Ruud Gullit (rechts) verkeert in een vormcrisis en vertoont daarmee overeenkomsten met Feyenoord.dat ook sterke momenten laat volgen door hele zwakke. ALLEMAAL zaken die Feyenoord had kunnen voorkomen. De club heeft nu een A-trainer (Fafié) die aan de ene kant voortdurend de druk van zijn niet aanwezige superieur op zich voelde en daardoor minder doeltreffend functioneerde dan wellicht mogelijk. Bovendien bestaat er enige twijfel over de capaciteiten van de stand-in en is het de vraag of hij ook geheel zónder Kraay het werk aan kan. Kraay wil een andere functie bij Feyenoord en zegt dat hij eenmaal als ma nager op de tribune gezeten bij de wedstrijden de spanning wel aan kan. De over die opinie bestaande twijfel zou voor Feyenoord voldoende reden moeten zijn om aan die con structie niet al te serieus te denken. Kraay zou nu eindelijk wijs genoeg moeten zijn en iets anders moeten zoeken. MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 juli tijdens een toernooi in Kassei (Wdl) opnieuw last had gekregen van psychische span ningen die hem eerder noop ten zijn dienstverband bij Sparta en FC Den Haag te be ëindigen. kreeg zaterdagnacht en zondagmorgen opnieuw problemen. Die waren voor hem aanleiding om naar het zich laat aanzien voorgoed een streep onder zijn trainerscar- riere te zetten. Aad van der Laan, bestuurslid van Feyenoord, was degene aan wie Kraay zijn medede ling deed. Van der Laan: „Kraay vertelde me dat hij het niet mee aan kan. De spanning die de directe wedstrijdsfeer met zich meebrengt had hem weer zó aangepakt dat" hij zich moest afmelden. Vijf minuten voor het begin van de wed strijd tegen AZ '67, nadat ook de spelersgroep op de hoogte was gesteld, is Kraay uit het stadion vertrokken". Wat er nu moet gaan gebeuren bij Feyenoord is nog een open vraag. Waar alle partijen wel gelukkig mee zijn is het feit dat er nu eindelijk duidelijk heid kan worden geschapen over de vraag hóe de structuur er moet gaan uitzien, omdat de voorbije weken is gebleken dat het noodverband sinds het be gin van de competitie niet goed werkte. Met Kraay door de week op het veld en hulp- coach Ab Fafié als verant woordelijke man bij de wed strijden voelde niemand zich gelukkig. „Kraay werkt naar een wedstrijd toe", aldus Van der Laan, „en als het in zo n duel mis gaat krijgt Fafié de kritiek. Dat is onwerkbaar". Dat vond ook Ab Fafié. „Het is goed dat er nu eindelijk knopen worden doorgehakt", aldus de assistent die het voor lopig weer voor het zeggen heeft. Uit het beraad van het bestuur van Feyenoord zou best eens de constructie kunnen komen dat er voor Kraay een andere post in de club wordt gevon den. Kraay, die tot dusver dit seizoen als rapporteur optrad voor komende tegenstanders van Feyenoord en ook de veldtraining verzorgde, wil graag op de een of andere ma nier bij Feyenoord werkzaam blijven. „Maar ook als hij ma nager zóu worden, waar we nog niet toe kunnen besluiten, want pas half oktober komt er een nieuw bestuur bij Feye noord, moet hij wél op de tri bune zitten", deelde Van der Laan mee. „En Kraay zei me dat ie dat wel zou aan kunnen. We moeten er doodeenvoudig nog eens uitgebreid over pra ten. Wellicht is het 't beste om dat met het voltallige bestuur met Kraay er bij gebeuren". De eenvoudigste oplossing zou zijn Kraay, die overigens bij medische onderzoeken her haaldelijk volkomen gezond is verklaard, van zijn contract te ontdoen en een nieuwe trainer MET zijn beslissing van gisteren om niet meer als trainer- /coach te fungeren bij Feyenoord lijkt Hans Kraay een streep onder zijn loopbaan als oefenmeester te hebben gezet. Lijkt, want die streep leek Kraay eerder bij FC Den Haag te zetten en nadien al te moeten zetten toen hij eind juli weer met de oude psychische problemen werd geconfronteerd bij Feyenoord. gouwaf1"' it N.l, ichtbladn ghaard 130, TTERDAM Ruud .^llit staat op dit moment njidel voor heel Feye- •d. Toevalligerwijs it op het moment dat derdofi 'n^ Rijkaard bij Ajax vormcrisis doormaakt ar me» npt de van Haarlem .(tomen Gullit in Rotter- ook met een wel erg ende .prestatiecurve, opvallende daarvan is bij tijd en wijle Gullit, a 3ls Feyenoord, goeie menten heeft, maar de istantheid is ver te zoe- i. Gullit mocht gisteren minuten voor het ein- van het duel tegen AZ (3-2) inrukken, op een o iment dat zijn ploeg de ntrole over de wedstrijd ingen; volledig uit handen had 40 cm ?even. Met 3-0 had Fey- haaide jord geleid en de ironie atprija ^at terwijl het zo lang fnclnt mperende AZ '67 op- aide tot 3-2 aan de an- re kant kansen ontston- 1 als rijpe appelen aan boom. Hardnekkig fa- van vooral de weer in basis teruggekeerde 50 ^iazkov en Houtman de- Feyenoord daardoor wankelen als een ngeslagen bokser. AZ kon de een remise op gerende punch niet uit- len, zodat de bijna p >000 zielen tellende aan breek» ng die teleurstelling iiage.Ojt behoefde te slikken. ud Gullit beleefde kort na overgang naar de Kuip glorierijke periode. De ge urde oud-Haarlemmer tcht.de Rotterdamse suppor- sschare tot enthousiasme »r hartveroverende soli en >s-deak portunistische knallen op el. Gullit verdiende met zijn zelfs een vaste plaats in Nederlands elftal. Maar Jder op IJsland en vorige ek in Rotterdam bleef Gul- in oranje, net als in een fks competitieduels, ver on- r zijn nog zo kort geleden 7.11,1 etaleerde niveau. Toch bleef yenoord nationaal meetel- j-j i, tot Roda JC vorige week 33ru6fl^jn gevoelige tik uitdeelde, leken de Rotterdammers a teren tegen AZ '67 behoor- i te hebben verwerkt. Bijna neiteloos dicteerde Van Ha- Cm c.s. het spelverloop en rekend Ruud Gullit zette ploeg in het goede spoor, de zeventiende minuut ta- erde hij een diéptepass van ook sterk gestarte maar la- ook terugvallende Valke |zijn juiste waarde en profi- end van een gapend gat in het Alkmaarse centrum scoor de hij de 1-0- Feyenoord bleef domineren, waarbij vooral de agressie en efficiency van Valke opviel, maar vanaf een kwartier voor de pauze haperde de Rotter damse machinerie. AZ '67. met drie linksbenige middenvel ders nauwelijks evenwichtig, sloop voorzichtig terug. Maar uit een overgenomen vrije trap van Valke (uit de eerste had Houtman typerend voor zijn huidige optreden geheel vrijstaand meters naast ge kopt) haalde Houtman ineens doeltreffend uit, waardoor Feyenoord kort voor de pauze met 2-0 leidde. „Die doelpun ten hebben we te gemakkelijk weggegeven". zou trainer Hans Eykenbroek van AZ '67 later zeggen. „Ik propageer geen overtredingen, maar er had tóch op zijn minst aan een shirtje kunnen worden getrok ken". Die op een gunstig moment gevallen treffer stimuleerde Feyenoord ook het eerste deel van de tweede helft, hetgeen zelfs de derde treffer (van Houtman) opleverde. Maar vrijwel vanaf dat moment was het sukkelen geblazen met de ploeg die zich volkomen onno dig door AZ '67 liet terugdrin gen. Er was ondanks de ruime voorsprong geen sprake van enige rust bij de Rotterdam mers, die eerder Troost had den gewisseld voor Vermeu len. AZ '67 rook zijn kans en benutte er ook twee. Zonder ook maar eenmaal tot erg vloeiend spel te komen gaven invaller Fokke Zwart en Pier Tol een niet meer verwachte wending aan het gebeuren: 3- 2. En ondanks het feit dat Feyenoord nog steeds moge lijkheden op doelpunten kreeg (Jeliazkov) dreigde zelfs een gelijkmaker. De elf minuten die AZ '67 restten na de 3-2 waren te kort om dat nog te realiseren. Wat restte was bij Feyenoord de wetenschap dat de ploeg geen negentig minuten op ni veau kan spelen en bij AZ '67 de bevestiging dat het niveau er niet meer is. Met de Deen Anders Sundstrup, die vier da gen op proef bij de Alkmaar- ders is en morgen een wed strijdje in het C-team speelt, kan dat peil wellicht enigszins worden opgekrikt. FRANK WERKMAN Feyenoord-AZ '67 3-2 (2-0): 17. Gul lit 1-0; 43. Houtman 2-0; 48. Houtman 3-0; 76. Zwart 3-1; 79. Tol 3-2. Scheidsrechter: Mulder; toeschou wers: 24.500. Feyenoord: Hiele; Troost (Vermeu len), Stafleu. Van Hanegem. Wijnste kers; Hoekstra. Nielsen. Valke; Gullit (Duut), Houtman, Jeliazkov. AZ '67: Treijtel; Van der Meer. Ho- venkamp. Eigenbrod. Steinmann; Angma (Zwart). Arntz. Jonker. Tik takt Talan. Tol TERDAM Het bestuur Feyenoord beraadt zich rland p dagen over de situatie s ontstaan na de beslissing jg. Hans Kraay om af te zien ^39 bet trainer/coachschap bij 1 'uipploeg. Pikant gegeven lij is dat Feyenoord for- geen andere trainer kan rekken vóór de affaire- Nederi erhof is opgelost. Door 1. Dage procedurefout in de con- zaterd afwikkeling van Clemens j terhof, vorig seizoen nog Imatig vervanger van Va- Jezek als A-trainer, moet moord in dat geval Wes- of terugnemen. hotels te zoeken. In dat verband is de naam Helmut Senekowitsch, onlangs ontslagen bij Eirtracht Frankfurt, reeds genoemd. Maar een probleem bij zo'n af wikkeling is het geval-Wester- hof. Feyenoord weigerde zijn vroegere werknemer een ver- huisvergoeding van 4.000 gul den te betalen. Reden voor Westerhof om een juridische procedure tegen zijn vroegere baas aan te spannen, een zaak die nog hangende is. Wester hof weigert nu op zijn beurt die vier mille te accepteren, een afhandeling waarmee Feyenoord de handen vrij zou hebben. Het gewestelijk ar beidsbureau zou onder de hui dige omstandigheden een stok je steken voor het aantrekken van een nieuwe trainer. Een tijdelijke oplossing zou kunnen zijn dat Kraay het veldwerk voortzet, Fafié de wedstrijden „doet" en eventueel Wim Jan sen weer ter assistentie wordt opgeroepen. Tegen de inscha- Hans Kraay brengt met zijn beslissing terug te tre den Feyenoord in grote problemen. keling van de oud-internatio nal heeft overigens de trai nersvakbond VVON ernstige bezwaren. FRANK WERKMAN HAARLEM Hulpeloos en tevergeefs zochten Haarlem en PSV zater dagavond in een recht streeks duel naar de ge wenste vorm in hun „ge nerale" voor hun zowel perspectief biedende als gevaar voor eliminatie op leverende UEFA-Cupre- turns tegen AA Gent en Dundee United. De beide trainers, Hans van Door- neveld en Thijs Libregts kreunden en zuchtten er moedeloos van. Alleen, de laatste was iets meer ge rustgesteld, omdat PSV door de winst (0-1) toch maar weer koploper was geworden. Libregts vindt, dat zijn ploeg nog altijd met de erfenis zit van Willy van der Kuylen. Hij roept om een speler met over zicht, omdat hij slechts krach ten meent te bezitten, die ge wénd zijn een dienende teak te vervullen. Gewend om de bal in te leveren bij de inmid dels bij de Belgische tweedek lasser Overpelt weinig triom fen vierende ex-aanvoerder. „Nu ze alles zelf moeten doen, lopen zij zich voorbij", oordeelt Libregts over zijn spelers. Daarbij kwam zaterdag, dat inzet bij de Eindhovense ploeg niet meer dan een plichtmati ge was. Op grond daarvan ver ving de al snel in het vak ver grijsde trainer in de tweede helft zelfs René van de Kerk hof door de pas van een bles sure herstelde Jung Moog Huh. Libregts: „René zakte helemaal af naar het midden veld. Op rechts in de spits, daar had hij voortdurend moe ten opduiken". Beperkt Dat deed René van de Kerk hof aanvankelijk wel, maar al gauw bleek, dat hij de bron van inspiratie niet zou zijn. Dit, ofschoon hij zich als zoda- nijg^via doelrijpe, als het ware op een presenteerblad aange boden kansen wel had kunnen manifesteren en PSV al in een zeer vroeg stadium op een ri ante voorsprong kon zetten. Nu bleef de score beperkt tot 0-1. Een treffer, die overigens wel voortkwam uit fraaie ac ties van Huub Stevens (diepte pass) en Hallvar Thoresen, die de bal doortikte naar de hard en stijlvol uithalende Ton Lokhoff. PSV vond het hierbij welletjes en permitteerde zich heel wat kansen te verknoeien. Uitge rekend kansen, die Ruud Geels in gebruikelijke doen zou hebben benut. Maar de ge renommeerde schutter ont brak zelfs op de reservebank. Hij zat in Haarlem, zijn woon plaats, in burger op de tribune, nog ontevredener wordend en nog meer verlangend uitziend naar een club (AZ'67), waar voor hij de wei in kan. Daar PSV nog geen Deens talent heeft kunnen importeren, wordt Geels aan zijn contract gehouden. De delegatie van PSV schijnt afgelopen week in Kopenhagen ook te hebben gesproken met Alan Simon sen. De voormalige Europees voetballer van het jaar, die nog onder contract staat bij Barcelona, blijkt echter over eenstemming te hebben be reikt met de Engelse tweede- divisieclub Charlton Athletic. De Londense club moet alleen nog een sponsor zien te strik ken om het transferbedrag op tafel te brengen. Uitte Libregts zijn zorgen op ingetogen en diplomatieke wij ze, zijn Haarlemse collega Hans van Doorneveld mani- festeerd zich als een volledig zijn hart luchtende flapuit. Na twee glorieus verlopen seizoe nen dreigt zijn formatie een probleemkind te worden, dat hooguit voor een incidenteel succes kan zorgen. Tegen PSV zwalkte Haarlem in ieder ge val macht- en krachteloos ronff Door het verlies van 5-1 bij Sparta en de reputatie van de Eindhovense aanval had Van Doorneveld gekozen voor een meer verdedigend concept. Een 4-4-2-formatie, waarin weer plaats was voor routinier Piet Huyg, over wiens optre den de Haarlemse trainer te vreden was. Geheel anders was zijn oordeel over vooral Tommy Kristiansen. De Deen, die tegen AA Gent en Sparta in goede doen leek te komen, faalde volledig door onder meer hardnekkig te weigeren mogelijkheden te benutten zijn directe tegenstander Berry van Aerle buitenom te passe ren. Zijn vervanging na rust door Piet Keur lag dan ook voor de hand. De andere Haarlemse aanvaller, nieuwe ling René Tol. kan door zijn potentiële kwaliteiten nog op veel krediet rekenen van zijn trainer, ook al waarschuwde deze: „Bij Volendam heeft hij anders mogen en kunnen spe len. Nu moet hij ook werken" Hoewel Tol de bal een keer op de lat boven Pim Doesburg mikte, was Haarlem eigenlijk alleen gevaarlijk via linker middenvelder Alwin Leysner (actief, goede en ruimte sche pende passeerbewegingen) en laatste man Martin Haar. als hij kon opschuiven. In de slot fase mocht doelman Edward Metgod de hulpeloze Haarlem se voorhoede van trainer Van Doorneveld nog als extra aan valler fungeren, maar ook de tweede doelman van Neder land kon het publiek op de valreep geen sensatie bieden. Haarlem-PSV 0-1 (0-1): 32. Lokhoff 0-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 5.500 Haarlem: Meigod: Masefield. Haar, Huyg. Nijholl, Verkaik, Kleton (Van Hameren). Balm. Leysner. Tol. Kris tiansen (Keur). PSV: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Brandts. Wildschut; Willy van de Kerkhof. Lokhoff. Poortvliet. René van de Kerkhof (Huh). Koolhof, Tharesen Kraay deelde gisteren uur voor het begin van '67. tijdens duel in de Kuip de lange non-actief gestaan heb- trainer zijn rentree zou het bestuur van Feye- mee dat hij definitief niet terug te ke- coach. Kraay. die eind INGEWIJDEN betwijfelden al aan het begin van dit jaar de juistheid van Kraay's beslissing om in het actieve voetballe ven terug te keren als trainer van Feyenoord. Kraay had an derhalf jaar lang daarvoor gewerkt als columnist bij een voetbalblad en als televisiecommentator. Het werk in het veld trok hem echter nog steeds zo dat hij dat metier voor gezien wilde houden en weer voetbaltrainer werd. DiE keuze is een verkeerde gebleken. Zowel van Kraay zelf als van Feyenoord, dat toch geleerd had moeten hebben van Sparta, dat Kraay overigens niet eens in dienst nam. en van FC Den Haag waar Kraay zoals bekend hetzelfde overkwam, waar hij ook een rustperiode in acht nam maar uiteindelijk toch afhaakte. Kraay heeft adviezen van vrienden om na het incident in Kassei en zijn voortdurend uitgestelde rentree te rug te treden in de wind geslagen. TEN ONRECHTE. Want nadat hij vorige week onder de druk van de omstandigheden had besloten weer op de bank te gaan zitten werd de spanning hem zaterdagnacht wéér te veel en moest hij zich kort voor de wedstrijd afmelden. Dat Kraay daarmee een moeilijke beslissing nam lijdt geen twij fel. Daarvoor heeft hij te veel betrokkenheid bij het voetbal- gebeuren. Maar Kraay had het beter éérder kunnen doen, zonder vorige week zijn terugkeer aan te kondigen. OoK Feyenoord krijgt de rekening gepresenteerd voor zijn wat al te voortvarende beslissing begin dit jaar om met Kraay in zee te gaan. Op medische gronden was er geen vuiltje aan de lucht, dat is ook na de diverse incidenten ge bleken. Maar Feyenoord had voldoende indicaties om het niet te doen. Nu zit de club met het probleem dat door het wegzenden van de vroegere assistent van de inmiddels ook vertrokken Vaclav Jezek er een ban ligt van het GAK om een nieuwe trainer aan te trekken. Het vertrek van Wester- \hof was formeel niet zo correct geregeld, zodat er nu op nieuw een impasse is ontstaan. Waarvan de oplossing Feye noord hoe dan ook geld kost.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9