Begin moet weg Schmidts meesterzet schudt partijen volledig door elkaar ■f Scheuring dreigt in Britse Labourpartij Lmerikaanse bankiers lancierden Hitler" GROOTSE DEMONSTRATIE IN TEL AVIV aezers elonen •chmidt JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 (ICHEN Ameri- barikiers ver- Jten Adolf Hitler )enen dollars om |te helpen bij de op- van zijn nazi-par- |it staat in een boek geschreven door 1933 overleden Irikaanse bankier by Warburg. Het pronkelijk in ons gepubliceerde (in 1933) kwam ligs bij toeval weer i water. Warburg was mEde-ei- genaar van de Newy- orkse bank Kuhn, Loeb and cie. In zijn 80 pagi na's tellende boek schreef hij dat Hitier tussen 1929 en 1933 mil joenen dollar ontving van banken en olifir- ma's. Warburgs boek werd kort geleden in handen gespeeld van het uitge vershuis Dromer Knaur in Milnchen, dat er nu ook de rechten over heeft verworven. Vol gens Dromer vermoord den de nazi's in de jaren dertig zowel de vertaler als de toenmalige uitge ver van het boek, dat daarna verdween. De nazi's waren kennelijk bang voor de onthulling van hun financiële hulp vanuit Amerika. Beslo ten is nu het boek weer uit te geven onder de ti tel „Hoe Hitier werd gefinancierd". Argentijnse junta haait touwtjes weer strakker aan BUENOS AIRES Na een korte periode waarin de Argentijnen heb ben mogen ruiken aan wat meer vrijheid, heeft de militaire junta de touwtjes in het land weer strakker aangehaald. Aanleiding lijkt de toe nemende kritiek op de strijdkrach ten; in de kranten, door woordvoer ders van de weer toegestane partij en en tijdens demonstraties. Voor taan is het echter weer verboden om kritiek te leveren op het mis lukte Falklartd-avontuur, de schen dingen van de mensenrechten, de massale verdwijningen in de jaren zeventig en de corruptie van rege ringsfunctionarissen. Dienstbode zag spook (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De eerste maal dat de werkloze huisschilder Michael Fagan (32) Buckingham Palace binnendrong, dacht één van de koninklijke dienstbo des dat ze een spook zag. Dat heeft zij dit weekeinde tegenover een Britse krant verklaard. Op 7 juni. even voor middernacht, hoorde de jonge dienstbode Sarah Jane Carter een zon derling, krabbend geluid aan het open raam van haar kamer op de derde eta ge. Even later zag ze twee handen op het raamkozijn, gevolgd door een grijs gelaat. Het was een man. Sarah onder drukte een gil en vluchtte de kamer uit naar een politieman. Deze kon echter niets vinden en kwam tot de conclusie, dat Sarah zich de verschijning had inge beeld. Begrotingstekort VS dreigt schattingen te overtreffen WASHINGTON De Amerikaan- se regering heeft over de eerste elf maanden van het lopende begro tingsjaar (tot 1 oktober) een tekort moeten boeken van 108,95 miljard dollar (ongeveer 300 miljard gul den), zo heeft het ministerie van fi nanciën vrijdag bekendgemaakt. Dat bedrag ligt al hoger dan het door de regering geraamde tekort van 108,88 miljard dollar voor het hele begrotingsjaar. Het begrotings tekort over 1982 is een record. Het hoogste tekort tot nu toe was dat van 66 miljard dollar in het begro tingsjaar 1976 onder president Ford. VS bereid tot opheffen sancties gaspijpleiding WASHINGTON De Verenigde Staten zijn eventueel be reid het embargo op de leveranties voor de Russische gas pijpleiding naar West-Europa op te heffen, als Europa daar iets „sterkers" tegenover zet. Gedacht wordt aan een beper ken van de kredieten voor de Sovjet-Unie. Dat heeft een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris dit weekeinde ge- zegd. De kwestie zal later deze week onderwerp van ge sprek zijn tijdens een bijeenkomst van de Westeuropese mi- nisters van buitenlandse zaken met hun Amerikaanse ambtgenoot Schultz. Eind vorige week hebben twaalf Re- publikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afge- vaardigden, onder wie zeer trouwe bondgenoten van Reagan, de president gevraagd zijn maatregelen tegen de gasleiding in te trekken. De Amerikaanse en Westeuropese industrie heeft volgens hen veel meer van de sancties te lij- den dan de Sovjet-Unie. GUARDIAN: >ord op lestijnen leid door jjudant van shir Gemayel i)IDEN De massamoord falestijnen, die ruim een Ik geleden in Beiroet tsvond, werd geleid door Khbeika, het hoofd van inlichtingendienst van de ingisten en vertrouwd ad- van Bashir Gemayel, i week voor zijn beëdi- j tot president werd ver- jrd. Dit meldde het Engelse blad The Guardian afgelo- zaterdag. J Guardian baseert dit be- t op „betrouwbare Israëli- bronnen", die zeiden dat •eika's interne elite- igheidstroepen van onge- ar> de operatie heb- opgezet en in samenwer- j met het Israëlische leger •en geleid". ADVERTENTIE (Vervolg van voorpagina) TÈL AVIV Ongeveer 350.000 Israëliërs hebben zaterdagavond gedemon streerd tegen het bloed bad in twee Palestijnse- vluchtelingenkampen. Te vens werd het aftreden geëist van premier Begin. De demonstratie was een van de grootste in de ge schiedenis van de staat Is raël. De belangrijkste spreker tij dens de demonstratie was de leider van de Arbeiderspartij, Shimon peres. „Wij zijn hier om nee te zeggen tegen Begin en Sharon", zo sprak Peres. In zijn toespraak drong hij aan op een onmiddellijke stopzetting van de oorlog en directe terug trekking van de Israëlische troepen uit Beiroet. Peres voegde eraan toe „geen ander volk te willen beheersen". „Wij willen niet zijn als Zuid- Afrika", aldus de oppositielei der. De demonstratie had een ordelijk verloop. De leiding van Begin's Likoedpartij heeft dit weekeinde laten weten za terdag aanstaande „een bijeen komst van steun en solidraiteit met de regering" te beleggen. In Amsterdam demonstreer den zaterdag naar schatting drie tot vierduizend mensen tegen de massamoord op Pa- lestijnen. In een verklaring werd de Israëlische regering en het Israëlische leger mede verantwoordelijk gesteld voor de slachting van vorige week. De demonstranten eisten ver der dat Nederland geen steun meer verleent aan de huidige De leider van de Israëlische oppositionele Arbeiderspartij, Shimon Peres, was een van de belangrijkste sprekers tijdens de grote demonstratie van zaterdag, in zijn rede tot de enkele honderduizenden Israëliërs hekelde Peres het Israëlische in Beiroet. OUD-PRESIDENT NIXON: „Sadat vond Begin zo gek als maar kan" 23 u bent van 'harte 'welkom NEW YORK In zijn boek „Leaders", waarin bekende politici voorkomen zoals De Gaulle, Churchill en Ade nauer, schrijft oud-president Nixon dat de Egyptische presi dent Sadat premier Begin van Israël „zo gek als maar zijn kan" vond. Tegelijkertijd vond Sadat ech ter dat Begin „de enige man was die vrede met Egypte kon sluiten", omdat hij erg hard was en daardoor gedaan kon krijgen waar andere Israëli sche leiders niet sterk genoeg voor waren. Over zijn ontmoe ting met Sadat in augustus 1981, een paar maanden voor diens gewelddadige dood, zegt Nixon dat hij vond dat Begin onverantwoordelijk was opge treden door de Iraakse kernre actor bij Bagdad te bombarde ren. Sadat antwoordde toen: „Ja hij is gek, zo gek als maar zijn kan". Israëlische politiek en zich in plaats daarvan moet inzetten voor de rechten van het Pales tijnse volk en voor de erken ning van de PLO. Een laatste contingent van 400 Franse para-commando's is vanochtend in de haven van Beiroet aan land gezet. Vorige week vrijdag waren al 700 Franse militairen in Beiroet aangekomen, waar zij deel uit maken van het multinationale vredesleger. Gisteren arriveer de in de Libanese hoofdsstad een bataljon van 400 Italiaanse mariniers en para-comman do's. Een groep van 480 Ita liaanse militairen is vanoch tend per schip uit de haven van Larnaca op Cyprus ver trokken en zal vandaag in Bei roet aankomen. Voor de kust van Libanon wachten nog al tijd de Amerikaanse mariniers. De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft gisteren gezegd dat zij pas aan land zullen gaan als het Israë lische leger zich uit Beiroet heeft teruggetrokken. Hij zei verder dat de aanwezigheid van Amerikaanse militairen een riskante zaak is. Gisteren reed een jeep met vier VN- waarnemers op een landmijn. Hierbij kwamen twee Ameri kanen om het leven. Het Is raëlische opperbevel heeft la ten weten dat de Israëlische troepen woensdag het weste lijk stadsdeel zullen verlaten. De regeringen van Libanon en van de VS willen dat de Israë liërs zich uit geheel Beiroet te rugtrekken. De speciale Amerikaanse afge zant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, is gisteren van uit Israël in Amman aangeko men waar hij besprekingen zal voeren met de Jordaanse ko ning. Het bezoek was niet van te voren aangekondigd. De te rugtrekking van alle buiten landse troepen uit Libnbaon zal volgens waarnemers in Amman uitvoerig besproken worden. Ook zal het door pre sident Reagan op 1 september gelanceerde vredesvoorstel on derwerp van bespreking zijn. Hoessein had zaterdag in een interview gezegd, dat Israël het bloedbad van Beiroet heeft georganiseerd als antwoord op het vredesinitiatief van presi dent Reagan om de positie van de VS in het Midden-Oosten te -ondermijnen. Het is te hopen dat de Arabieren niet,in die val lopen en voortborduren op het Amerikaanse vredesplan, aldus de Jordaanse vorst. Bemanning overmeestert kaper Politiemannen omringen op de luchthaven van Catania (Sicilië) de 39-jarige Igor Shkuro (met geruit shirt), kort nadat deze werkloze Russische zeeman door de bemanning van een door hem gekaapte Italiaanse Boeing 727 was overmeesterd. De Rus was vrijdag naar Algerije ge reisd, kennelijk met het doel in het Noordafrikaanse land een nieuw leven te beginnen. Maar de Algerijnse autoriteiten weigerden hem de toegang en zetten hem zaterdagavond op een vliegtuig naar Italië. Onderweg dwong Shkuro de piloot koers te zetten naar Libië. Omdat het vliegtuig niet in Tripoli mocht landen, werd koers gezet naar Sicilië. Toen het gekaapte vlieg tuig daar aan de grond stond, zag de bemanning kans de kaper te overmeesteren. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse Labourpartij komt deze week voor de vraag te staan of ze haar eenheid kan bewaren. Het van morgen begonnen jaarlijk se congres in de Noorden gelse badplaats Blackpool staat namelijk in het te ken van de strijd van La- bourleider Michael Foot tegen de extreem-linkse, trotskistische „Militant Tendency". Dat is een mi litante groepering, die het gezag van de partijleiding ondermijnt. Foot wil dat de vertegenwoordigers van de „Militant Tenden cy" uit de partij worden gestoten. Volgens Foot kunnen de par lementsverkiezingen, die mo gelijk al volgend najaar wor den gehouden, alleen worden gewonnen als Labour zich ont doet van de extreme linker vleugel. Een van de tegenstan ders van Fobt is de radicale Tony Benn, die heeft ver klaard dat een „heksenjacht" tot een oorolog binnen de par tij zal leiden. Aan de vooravond van het congres heeft partijleider Foot de steun gekregen van twee machtige vakbonden: die van de mijnwerkers en die van de transportarbeiders. Ze hebben hun goedkeuring gehecht aan de plannen om in Labourhuis orde op zaken te stellen. De Labourleider kan die hulp wel gebruiken, want uit recente peilingen blijkt dat een meer derheid van de socialisten lie ver ziet dat de bejaarde Foot de leiding van de partij aan een ander overdraagt. De tweestrijd binnen Labour heeft zelfs sir Harold Wilson, premier tussen 1964 en 1970 en van 1974 tot 1976, ertoe ge bracht zijn stilzwijgen te ver breken. Wilson heeft geklaagd over de toestand waarin La bour verkeert. Hij beschuldigt de partij ervan een pre-histori- sche politiek te voeren onder aanvoering van mannen, die vroeg oud zijn geworden. Gijzeling Honduras ten einde TEGUCIGALPA Het com- mando van de extreem-linkse organisatie Cinchonero dat acht dagen lang de Kamer van Koophandel bezette in de Hondurese stad San Pedro Sula heeft zaterdag de reste rende 34 gijzelaars vrijgelaten onder wie twee Hondurese mi nisters, zo is in de hoofdstad Tegucigalpa vernomen. De tien commandoleden zijn aan boord van een Panamees mili tair vliegtuig vanaf het vlieg veld van San Pedro Sula naar Cuba vertrokken. De Hondu rese regering heeft niet toege geven aan de eisen van het commando. Zij hadden onder meer de vrijlating geëist van politieke gevangenen. a Helmut Schmidt ,0M Volg van de voorpagina) IN Zelfbewust concludeerde SPD-voorzitter Willy Brandt 25 Jin Hessen ondanks het verdwijnen van de FDP is bewezen CDU en CSU geen politieke meerderheid in de Bondsrepu- k meer hebben. Volgens hem moet de SPD samen met het aal-liberale deel van de FDP en met allerlei andere bewe- w.s^en een verbond aangaan om zich tegen een neo-conservatie- verandering in West-Duitsland te verzetten. CDU-leider il beluisterde in de woorden van Brandt een toekomstige :ht met de Groenen en alternatieven: „Dat betekent een an- i republiek". Volgens Kohl duidt dit er immers op dat daar- 1 het westelijk bondgenootschap zal worden ondergraven en de sociaal-economische ordening in het land op zijn kop zal den gezet. inelijk heeft de manier waarop bondskanselier Helmut midt eerder deze maand een eind heeft gemaakt aan het ge- ëwar van de laatste maanden zo veel sociaal-democratische langers in beweging weten te brengen, dat de SPD in Hes- vrijwel onbeschadigd uit de strijd is gekomen. Hoezeer midt zijn partij weer heeft weten op te peppen, blijkt ook uit egenvallende resultaten van de Groenen. Het sensationele deze verkiezingen wordt duidelijk, wanneer men de uitslag jelijkt met de voorspellingen van begin deze maand, dus 1 de breuk in Bonn. Volgens de peilingen zou de CDU ruim- ots de absolute meerderheid verkrijgen, de FDP zou nog net ^procent halen, de SPD zou ineenschrompelen tot een scha- 30 procent, en de Groenen zouden bijna 10 procent krijgen, ktisch betekent deze uitslag dat in Hessen nu ook „Hamburg- 'erhoudingen" gaan heersen, namelijk dat geen enkele van Irie partijen in het parlement een regeringsmeerderheid kan nen. Aangezien de Groenen hebben geweigerd een coalitie te gaan met wie dan ook, en aangezien CDU en SPD niet ten willen regeren in een grote coalitie, komt het tot een stelling". In deze situatie blijft de zittende regering arn het ind om de lopende zaken af te handelen, zolang geen nieu- regering kan worden gevormd of nieuwe verkiezingen zijn eschreven. grootste verliezer, CDU-oppositieleider Dregger, die al voor 'ierde keer een aanloop maakte naar de macht kondigde te- *gesteld aan dat hij zich nu alleen nog op Bonn zou concen- "en. Volgens hem zijn alleen nieuwe verkiezingen in staat de •tieke crisis in Hessen te overwinnen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Nog nooit eer der waren de computerbe rekeningen zo vroegtijdig en zo betrouwbaar. En des te harder kwam de klap aan. De honderden be langstellenden uit binnen- en buitenland die zondag avond in Wiesbaden in het gebouw van de Land tag waren verschenen, hadden de tocht naar de hoofdstad van de West- duitse deelstaat Hessen niet voor niets gemaakt. Wat hun en de betrokken politici en belangstellende burgers op de tv-scher- men werd voorgeschoteld, was niet minder dan een politieke aardschok. Ie dereen zag gelijk in dat de nationale consequenties van deze uitslag van de parlementsverkiezingen de regionale betekenis er van verre overtroffen. In Hessen werd eens te meer nationale Duitse geschie denis geschreven. Dat begon al in juli toen de al twaalf jaar met de SPD rege Twee politici van de liberale FDP in Hessen, Klaus-Jürgen Hoffie en Ekkehard Gries, zijn duidelijk aangeslagen na de vernietigende nederlaag van gisteren voor hun partij. rende liberalen van de kleine FDP deze samenwerking op zegden om samen te gaan met de CDU van Alfred Dregger, die in de oppositie was. Dit ge beurde vooral op aandrang van landelijk partijvoorzitter Genscher die heimelijk had besloten om de coalitie met de SPD van bondskanselier Schmidt te beëindigen. In Hes sen kon hij uitproberen hoe de kiezers op een dergelijke over stap zouden reageren. Onbedoeld leidde het Hessi- sche besluit echter ook in ver sneld tempo het einde in Bonn in. Het bleek immers steeds ondragelijker om in de hoofd stad elkaar voortdurend trouw te zweren, terwijl men in de verkiezingsstrijd in Hessen el kaar met getrokken zwaard tegemoet moest treden. De af valligheid van de Hessische FDP heeft dan ook ongetwij feld het sloopproces in Bonn bevorderd en versneld. De grote tactische fout van Genscher is geweest dat hij op de uitslag van de verkiezing in Hessen wilde wachten alvo rens definitieve stappen in Bonn te nemen, vergetend dat het de partner SPD wel eens allemaal teveel van het goede zou kunnen worden. Precies dat gebeurde. Helmut Schmidt, niet van plan zich als een mislukte profeet de woes tijn in te laten stpren, nam het heft in handen en beëindigde uit eigen beweging de verziek te samenwerking met de libe ralen. nauwelijks een week voor de de verkiezing in Hes sen. Hij verdedigdè deze stap met een complot-theorie die de zwarte piet van de mislukking bij de FDP van Genscher leg de. Dit blijkt achteraf een mees terzet van de amateur- scha ker uit Hamburg te zijn ge weest. Genscher moest, geheel onvoorbereid, coalitie-gesprek- ken met de even onvoorberei de CDU beginnen om een re geringswisseling tot stand te kunnen brengen. De CSU uit Beieren bleek zich aan de on derhandelingstafel plotseling meer als een derde, eigenzin nige gesprekspartner op te stellen dan als een zusterpartij van de CDU. In de FDP dreig de een scheuring omdat het grootste deel van de partij door de gebeurtenissen vol strekt was overrompeld en omdat de linkervleugel zich daarbij niet wenste neer te leg gen. De SPD. hoe lang al niet verscheurd door interne te genstellingen, vond eindelijk zijn oude bewustzijn terug op dat moment van alles of niets. De kiezers in Hessen hebben op hun manier op de gebeurte nissen in Bonn gereageerd en daarmee de partijenstructuur in 6e Bondsrepubliek volledig door elkaar gegooid. Genscher en zijn trouweloze partij wer den de laan uitgestuurd. Dreg ger moest afzien van de abso lute meerderheid waar hij en alle opiniepeilers vast op had den gerekend en trok zich te leurgesteld terug. De Groenen, stilletjes rekenend op twee cij fers voor de komma, moesten gas terug nemen, ook al zagen zij zich als „derde macht" be vestigd. Alleen premier Bor- ner kon zijn oude vriend Hel mut Schmidt innig dankbaar zijn: in plaats van de verwach te schadelijke afgang, wist zijn partij zich in een week tijd te herstellen. De gevolgen van wat in Hes sen is gebeurd, zijn op dit mo ment nog volstrekt onover zienbaar. Opnieuw zal Bonn deze week een gistend vat van tegenstellingen, geruchten, vergaderingen en komplotten worden. Of de „constructieve motie van wantrouwen" die komende vrijdag voor een nieuwe bondskanselier ge naamd Kohl had moeten zorgen, nog zal worden inge diend, is hoogst ongewis. Al lerlei alternatieven dienen zich aan waarbij zelfs een voortbestaan van de SPD-FDP-coalitie niet meer tot de onmogelijkheden moet worden gerekend. Spannend blijft het in elk geval.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7