411, rief Hervormde Synode eidde tot polarisatie Vragen in Kamer over kappen bij Amelisweerd Werkgevers misbruiken situatie aarten op e VVD Sreneraal De Jager in Moge Navo-functie UD-MINISTER DE GEUS: Duizenden demonstreren tegen atoombewapening Surinaamse ambassade enige uren bezet Eigen bijdrage bij rechtshulp maximaal honderd gulden weer [GINNNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 PAGINA 5 Hergiftigde loipen gestolen ^^^TERDAM Onbekenden hebben dag op een stuk land in de buurt Rotterdam dertien vergiftigde kip- gestolen. De dieren hadden eerder e week, eveneens door onbeken- avon rattenvergif toegediend gekregen, wijkt tij hadden overleefd. Dit is door de De j erdamse politie meegedeeld. De isd o erking van het gif in de kippen „Eei volgens de politie zeer schadelijke t overigen hebben voor de mens. Vol de politie is het vrijwel zeker dat lippen voor consumptie bestemd ovqomdat de beesten bij de diefstal ter Jareise onthoofd zijn. Naast de kippen /c/noen ook nog een paar ganzen en ng (den meegenomen. Leden van internationale bende in Cadzand opgepakt CADZAND De Rijkspolitie in Zeeland heeft het afgelopen weekeinde vier leden van een inter nationale misdadigersbende aangehouden in Cad zand. De vier werden na een verrassingsinval in een zomerwoning door een grote ploeg sterk be wapende politiemensen ingerekend. Het betreft de 27-jarige J.C.L. de M. uit Philippine, die pas ont snapt is uit een Belgische gevangenis, de 20-jarige H.W.J. van O. uit Roosendaal, de 39-jarige Belg A.H. van O., die door de Belgische politie wordt gezocht vanwege een gewapende overval en de 16-jarige mej. A.J.S. uit Hoeven (N Br). Dit heeft de politie meegedeeld. In de zomerwoning van het viertal trof de politie een grote hoeveelheid wa pens en een partij gestolen lederen kleding (waar de ruim 100.000 gulden). De vier hebben bekend de afgelopen tijd 25 tot 30 diefstallen te hebben gepleegd in Nederland en Belgie. ABP wil inhoudingen op pensioenen niet uitkeren HEERLEN Het Algemeien Burgerlijk Pensioen fonds in Heerlen zal vrijwel zeker een uitspraak van de ambtenarenrechter in Den Haag aanvech ten, die erop neerkomt dat het ABP ten onrecht heeft gekort op het vakantiegeld van gepensioneer den. Die uitspraak houdt in dat ruim 350.000 gepen sioneerde ambtenaren nog veertig miljoen gulden tegoed zouden hebben. Volg ens het ABP moeten de gepensioneerden geen al te hoge verwachtingen hebben van een eventuele terugbetaling. Zelfs als in hoger beroep het ABP in het ongelijk wordt ge steld, staat nog allerminst vast dat het geld wordt uitgekeerd. De kans is groot dat de overheid via een wet onze handelwijze alsnog goedkeurt, aldus de directiesecreatris van het ABP. Twee vrouwen vermoord AMSTERDAM/BREDA In Amster dam en Breda is het afgelopen weekein de een vrouw om het leven gebracht. In Amsterdam gaat het om een 78-jarige vrouw die door familieleden dood op bed werd gevonden. Zij was neergestoken. Omdat er geen sporen van inbraak wer den gevonden, neemt de politie aan dat de dader bij haar op bezoek was. Het ver moeden bestaat dat roof het motief is ge weest In Breda is een 23-jarige vrouw vermoedelijk vrijdagnacht door wurging om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot werd zaterdag op een braaklig gend terrein gevonden. De politie pro beert na te gaan hoe de vrouw de vrijdag avond heeft doorgebracht Vast staat dat zij een of meer bars in de Bredase bin nenstad heeft bezocht ffre/j, HAAG De Her_ de Synode, het IKV me)aix Christi hebben een p tot het Nederland- ilk gericht om de weg ture^eenzijdige stappen op n. Die oproep is aan stembus doelbewust een meerderheid van /olk (60 procent) af- izen. Met de pastorale van de Hervormde de is polaristaie be- in plaats van de mensen dichter bij ir te brengen, en nu jNederlandse volk in ■derheid de brief af- ft moet hij worden in dikken". betoogde oud-minister De van defensie (thans di- ir-generaal economie en ven leien van dat ministerie) ziidag in Den Haag op een frentie over vrede en vei- id, voorbereid door de Stichting Vredespolitiek en Volgens de heer De Geus zou- eigenzinnige drijvers". De vroeg zich af wat de politieke enkele gelijkgestemde organi- den de kerken er verstandig Geus wees ook op de geluiden gezindheid is van „degenen saties die menen dat de veilig- aan doen zich minder eenzij- uit kerkelijke kring dat „de die als adviseur of medewer- heid van Europa alleen kan dig te laten adviseren. „We politici niet luisteren naar het her iijn verbonden aan de worden verzekerd via een po- zien in de Hervormde Kerk volk" met de verholen drei- kerkelijke instanties, die de litiek van internationaal even- hoe de synode zich tot spreek- ging dat naar andere middelen kerken de richting van^ poli wicht. buis liet maken van een groep gegrepen moet worden. Hij tiek activisme opdrijven". T HARDE De tiende anti-atoombommars in 't Harde heeft als afsluiting van de vredesweek zater dagmiddag duizenden deelnemers getrokken. Volgens de organisatoren liepen zo'n 10.000 mensen mee in de rustig verlopen demonstratieve tocht, vol gens de EJburger politie waren het er 7.000 deelne mers. De tocht door het Noord-Veluwse dorp voerde onder meer langs de Tonnet-kazerne waar, volgens velen, Ameri kaanse kernbommen lig gen opgeslagen. Deze keer luidde het motto van de demonstratieve tocht: ,,'t Harde kernwapen vrij. Nederland kernwapen vrij. Europa kernwapen vrij. Doorbreek de blok- kenpolitiek. Geen atoom- taken voor Orion en F- 16". De Nijmeegse polemoloog Leon Wecke noemde als spre ker tijdens de tocht het een misverstand te beweren dat de verkiezingen hebben uitgewe zen dat de meerderheid van het volk gekozen heeft vóór de plaatsing van kernwapens. „De publieke opinie-onderzoe ken wezen en wijzen nog steeds uit dat de meerderheid van ons volk geen nieuwe kernwapens wil en ook steeds meer mensen van alle kern wapens af willen". Overigens waarschuwde hij voor een alleen tegen de kern wapens gerichte actie. Het gaat er volgens Wecke om bij de actie tegen de kernwapens zich er steeds van bewust te zijn, dat op vele fronten en op vele wijzen de strijd gevoerd moet worden tegen alle oorza ken van oorlog en geweld. In een emotioneel betoog ver telde Carlota Lopes da Silva, geboren in Portueal maar sinds twaalf jaar Nederlandse, dat de publieke opinie er des tijds aan mee geholpen heeft dat aan de zoveel eeuwen du rende slavernij een eind werd gemaakt. „Het moet dan toch mogelijk zijn de 37 jaar oude atoom-bewapening te stop pen", aldus de vertegenwoor digster van Woman Interna tional for Peace and Freedom. Bij Gilze Rijen namen gisteren 1200 mensen aan een vredes demonstratie deel. bij Volkel duizend, in Heerlen achthon derd. BOUWBOND FNV: (Van onze sociaal-economische redactie)- AMERSFOORT Voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbond FNV heeft vanmorgen de werk gevers verweten, dat zij van de huidige economische si tuatie misbruik maken en proberen de machtsverhou dingen te verschuiven om zaken in hun voordeel te re gelen. Sprekende tot de vergadering van zijn bondsraad zei Buys, dat de werkgevers kennelijk moed putten uit de situatie op de ar beidsmarkt, om de werknemers en vakbeweging buitenspel te zetten. Buys verweet de ondernemers huichelachtigheid: zij roe pen om contractsvrijheid, maar mikken op een loonmaatregel, zij belijden bereidheid tot arbeidstijdverkorting maar steigeren als men het overwerk wil beperken, de bouwwerkgevers willen geen harde confrontaties en geen polarisatie meer, maar breken intussen gemeenschappelijke organen af. Buys moest ook vaststellen dat vele werknemers moeite hebben met arbeidstijdverkorting en het bijbehorende offer. Hij weet dit niet aan een gebrek aan solidariteit, maar aan wantrouwen: van alles wat er al geofferd is hebben ze geen effecten gezien. En volgens Buys wordt door politici, ambtenaren en werkgevers be wust wantrouwen en moedeloosheid aangewakkerd, om de wer kenden en de uitgestotenen tegen elkaar op te zetten. „Die stra tegie mogen we geen kans geven", aldus Buys. DEN HAAG De Haagse politie heeft zaterdagmor gen rond kwart over negen een einde gemaakt aan de bezetting van de Surinaamse ambassade aan de Alexander Gogolweg. De inval gebeurde op verzoek van de Surinaamse zaakgelastigde C. Spier, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. De vier bezetters waren zaterdag vroeg via een achterdeur de onbeman de ambassade binnengedrongen. De vier bezetters maken deel uit van het „Actiecomité Tot Herstel van de Democratie in Suri name". Aanvankelijk had het comité, het doen voorkomen dat er dertig bezetters binnen waren. De bezetters eisten een onder houd met een vertegenwoordiging van de Surinaamse regering in Nederland en wilden garanties voor herstel van de democra tie in Suriname. De Surinaamse zaakgelastigde C. Spier kon daarop niet ingaan en gaf de politie carte blanche om aan de bezetting een eind te maken. Met het inslaan van ruiten verschaften zes agenten zich via de voorkant toegang tot de ambassade, zeven aan de zijkant en tien aan de achterkant. De vier bezetters werden zonder dat zij zich verzetten gearresteerd. Het waren een 33-jarige leraar en een 39-jarige juridisch-economisch adviseur, beiden uit Den Haag, een 53-jarige onderwijzer uit Zoetermeer en een 34-jarige kelner uit Amsterdam. Alle vier zijn in Suriname geboren en hebben een Nederlands paspoort. Wegens lokaalvredebreuk en vernie ling is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. In de loop van za terdag is het viertal vrijgelaten. I KONING: Koning (Vervolg van de voorpagina) feter De Koning stelde zaterdag zowel voor de IA- als voor de TROS-radio dat er zeer grote ver- jlen zijn tussen CDA en PvdA. Op het punt van het jgheidsbeleid zou de kloof tussen beide partijen ^.onoverbrugbaar" zijn. Maar ook over de oplos- ivan de diverse sociaal-economische problemen lo de meningen uiteen, aldus De Koning. De PvdA \t in zijn ogen ernstig tekort bij het helpen van de jktsector en het terugdringen van de overheidsuit- (n. Al met al zei hij „een formatie met de PvdA Jte zien slagen". Als dit bewaarheid wordt, dan ]t het CDA „alle kaarten op de VVD" te zetten, al- Koning. l (té lgemeen bestuur van het CDA,'dat zaterdag bijeen was in lesloten vergadering, deed geen uitspraak in de richting I? VVD. Wel lag er een voorstel van die strekking, maar wam niet in stemming. Een tegenovergestelde resolutie de pogingen van Van Kemenade constructief te benade- was hetzelfde lot beschoren. Fractieleider Lubbers wees it zoiets vanzelf sprak en dat een resolutie daarover „dus" jd zou worden als kritiek op de partijtop. Op suggestie id-minister De Gaay Fortman besloot voorzitter Bukman laten stemmen over de wenselijkheid van een uitspraak, rderheid van de zestig aanwezige leden bleek daar geen fte aan te hebben. êgd nde UTRECHT Het kappen van het bos van Amelis weerd en optreden van de ME tegen demonstranten en relschoppers krijgt mo gelijk nog een politiek staartje. De kleine linkse partijen (PSP, PPR en CPN) willen deze week in de Kamer vragen stellen over de actie. En de Utrechtse afdeling van D'66 heeft het optreden van burgemeester Vos van Utrecht bekritiseerd. De D'66'ers in de raad van Utrecht menen dat het beter was geweest indien de uit spraak van de Raad van State was afgewacht, alsmede een beroep tegen de bouwvergun ning en de uitspraak in een kort geding om het kappen te voorkomen. Na een procedure van jaren was een tot twee da gen uitstel van een onherstel bare daad best mogelijk ge weest en was escalatie voorko men, aldus D'66. Men vindt het bovendien bedenkelijk dat de burgemeester haar toe vlucht heeft genomen tot een zo uitzonderlijke daad als het instellen van een „verboden gebied", waardoor het bestuur van de Domtoren bezet, waar- het doel van een tochtje en van de gemeeteraad tijdelijk bij ook letterlijk de noodklok een wandeling. Aan de rand werd uitgeschakeld. werd geluid. Na een uur werd van het bos was door het actie- Zaterdag heeft een groepje de toren weer verlaten. comité een kleine „begraaf- „Vrienden van Amelisweerd' Het gekapte bosperceel was za- plaats" ingericht, waarbij voor tijdelijk het bovenste gedeelte terdag en zondag voor velen elke soort van de gevelde bo- Gevelde bomen op de plaats waar over een aantal jaren de auto's over rijksweg 27 zullen rijden. Op de achtergrond het talud voor een viaduct dat onderdeel van de omstreden weg uitmaakt. men een kruis was geplant met daarop het aantal verlo ren bomen van die soort. „Hét lijkt wel of hier een orkaan heeft gewoed", aldus het com mentaar van een wandelaar. Studenten pastor dient klacht in tegen bisschop MAASTRICHT Studen- tenpastor Jacques Obeije heeft een klacht wegens aantasting van goede eer en goede naam alsmede smaad ingediend tegen bisschop Gijsen van Roer mond. De klacht is gede poneerd bij de officier van justitie in Roermond. Oberje die niet door mgr. Gij sen maar door het stichtings bestuur van de Maastrichtse studentenparochie is aange steld, voelt zich gegriefd door een brief die bisschop Gijsen zou hebben gezonden aan on dermeer het bestuur van de Rijksuniversiteit Limburg. „Daarin heeft de bisschop me dedelingen gedaan over mijn privéleven", aldus de pastor. Speciaal de passage in de brief dat „Oberje samenwoont met een gehuwde man die terwille van hem zijn vrouw heeft ver- later/' vat hij op als laster en smaad. Op grond van een ho mofiele relatie heeft bisschop Gijsen hem verboden in het openbaar priesterlijke functies te vervullen. Als studenten pastor os de Spaanse priester dr. Pero-Silva aangesteld. De studentenparochie wenst pas tor Oberje te handhaven. ice o ?rhe ntwi ie HAAG De Neder- generaal Cor de (57) is zaterdag in 3St|ien door het Militair et <ité van de Navo geko- Er'tot voorzitter. Gene is De Jager is thans slee van de defensiestaf /eJaiet ministerie van de- Jjje. Hij zal zijn nieuwe lft Jtie in het komende jaar op zich nemen. Het Militair Comité is het hoogste militaire adviesorgaan van de regeringen van de Navo-landen. Het omvat de hoogste militaire functionaris sen van de veertien landen. De voorzitter staat aan het hoofd van de internationale militaire staf in Brussel. Het is voor het eerst dat een Neder landse militair deze in 1972 in gestelde fucntie gaat vervul len, al heeft de Nederlandse generaal Hasselman voorheen enkele jaren een vergelijkbare functie vervuld. Als chef van de defensiestaf is generaal De Jager de eerste militaire adviseur van de mi nister. Hij kwam na de oorlog vanuit de Binnenlandse Strijd krachten bij de landmacht, en na een carrière bij de artillerie werd hij in 1977 chef van de landmachtstaf en bevelhebber van de landstrijdkrachten. In 1980 werd hij in de rang van generaal chef van de defen siestaf. DEN HAAG Toevoeging van een advocaat gaat in de toekomst maximaal 100 gulden eigen bijdrage kos ten. Deze maatregel heeft minister De Ruiter (Justitie) voorgesteld in een wetsontwerp dat beoogt de voortdu rende groei voor de kosten voor gefinancierde rechts hulp te stuiten. In beginsel wordt voor iedere toevoeging van een advocaat een eigen bijdrage verplicht, die vijftig tot honderd gulden bedraagt. Centraal uitgangspunt bilijft, aldus een toelichting van het minis terie van justitie, dat geen rechtzoekende die werkelijk rechts hulp nodig heeft daarvan verstoken mag blijven. De uitgaven voor door de overheid betaalde rechtshulp zijn de afgelopen tien jaar bijnai vertienvoudigd: van 23 miljoen gulden het huidige niveau. itshulp te beperken tot Dit jaar geen goedkope kerstboter DEN HAAG Hoewel in West-Europa de roombo- terberg aanzienlijk groeit mag niet worden ver wacht, dat de EG tegen het einde van het jaar deze boter in Nederland goedkoop beschikbaar zal stellen. In het verleden werd de boter berg verschillende keren als zogenaamde kerstboter, weg gewerkt. Minister De Koning van Landbouw zei zaterdag voor de Vara-radio, dat de EG meer denkt aan het wegwer ken van de boterberg via soci ale acties ten behoeve van echte noodlijders Opklaringen KNMI-DE BILT Vandaag raakte het weer in ons land geleidelijk onder invloed van een depressie die de afgelopen nacht bij Ierland tot ontwikke ling kwam. Het regengebied van deze de pressie zal morgenochtend het hele land gepasseerd zijn, waarna een weersverbeterinc inzet. Deze verbetering zal maar van korte duur zijn, want een nieuwe oceaande pressie zal zich woensdag al weer aandienen. Daarop vol gende depressies zoeken een noordelijker gelegen koers en laten het weer op het Europe se continent ongemoeid. ontxrw. 18 11 4 n 21 0 n 14 0 n 140.7 n 10 18 n 110.6 n 10 S n Innsbruck Klagen furl Kopenhagen 10 0 n 100.9 it 13 Qir 13 84 rr 120.4 it 25 11 0 mm Munchen regen onbee». 29 17 I Stockholm iw.b onbew. 27 16 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5