Voorlichting over vandalisme voor Alpense jongeren i TERUGBETALING HEFFINGEN LAGEWAARD IN EXTRA RAAD REGI0M0UR1NAAL REGIOIJOURINAAL Alphen komt volgend jaar 3,5 miljoen gulden tekort Noordwijkerhout neemt massaal afscheid van pastoor Van Steekelenburg Eerste steen voor scouting Zoeterwoud REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 PAGIN Vier arrestaties na aanrijding NOORDWIJK De Noordwijkse po litie heeft vannacht vier inwoners van Den Haag, 18 en 19 jaar oud, aan gehouden na een aanrijding op de Oude Zeeweg. Het viertal had daar met hun auto juist een stel cafébezoe kers aangereden en was, na een paar rake klappen te hebben verkocht, doorgereden. De precieze toedracht van het gebeuren is niet bekend, maar de politie vermoedt dat de Hagenaars vlak voor de aanrijding in een c^fé ruzie hadden gekregen met de slacht offers. Bij de aanrijding raakte nie mand gewond. De daders konden snel achterhaald worden doordat zij bij de aanrijding een nummerplaat van de auto verloren. Jubileum drumband VIOS ZOETERWOUDE Het vijftienjarig jubile um van de Zoeterwoudse drumband VIOS is zaterdagavond op feestelijke wijze gevierd met een uitvoering in „Ons Huis". Het werd een bijzonder succesvolconcert waar niet minder dan 75 muzikanten, minirettes en majoretten letterlijk en figuurlijk hun beste beentje hebben voorgezet. Voor een mudvolle zaal presenteerde drumband VIOS (Vooruit gang Is Ons Streven) zich met alle geledin gen: tamboers, hoornblazers, pijpers, leerling- majoretten, miniretten en majoretten. Over duidelijk bleek dat de jeugd de kneepjes goed onder de knie heeft, hetgeen door een regel matig applaus werd onderstreept. De muzika le leiding was in handen van Ben Arends, terwijl Martie Paats de technische verzorging voor zijn rekening nam. Monique Berg had de leiding over de majoretten, hetzelfde deed Korien Blijleven over de miniretten. Hoofdletsel na ongeval OEGSTGEEST Een 19-ja- rige inwoner van Oegstgeest is in de nacht van zaterdag op zondag met een flinke hoofdwond naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden overgebracht na een ongeval op de Abtspoelweg. De jon gen zat achterop de motor van een 22-jarige plaatsge noot. De bestuurder zegt dat hij, terwijl hij richting zwem bad reed, werd gesneden door een auto waardoor hij met zijn voorwiel tegen de stoeprand kwam en over de kop sloeg De bestuurder kwam met de schrik vrij. Vissers mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN Twee sportvissers (37 en 40 jaar) uit Alphen aan den Rijn zijn zaterdagmiddag mishan deld bij de spoorbaan in de polder. Het tweetal zat te vis sen en werd uitgedaagd door twee Alphense broers (23 en 25 jaar), die voorbij kwamen. De broers stelden dat de man nen daar niet mochten vissen en uiteindelijk ontstond een vechtpartij. Behalve wat blau we plekken raakte hierbij nie mand gewond. Wel werd vis- gerei vernield. De vissers heb ben een aanklacht wegens mishandeling ingediend. Gewonde na aanrijding ZOETERWOUDE Een inwoner van Zoeterwoude is zondagmorgen met ver wondingen aan hoofd en benen in het Academisch Ziekenhuis Leiden opgeno men. De man werd op de Hoge Rijndijk geschept door een auto, bestuurd door een 65-jarige inwoner van Leiden. Fietser gewond LEIDEN Een 19-jarige fietser uit Lei derdorp is zaterdag omstreeks midder nacht gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Voorschoterweg/Roosevelt- straat. De jongeman liep een gebroken been en een hoofwond op en is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. Geslaagde reünie Johannes de Doperschool ZEVENHOVEN Ruim 425 oud-leerlingen van de Johan nes de Doperschool hebben el kaar het afgelopen weekend op de reünie ontmoet, na el kaar soms tientallen jaren niet gezien te hebben. Voor de ou deren was het weerzien soms erg verrassend. Vooral mejuffrouw Van Ful pen, die 44 jaar werkzaam ge weest is op de school, heeft vele handen moeten schudden, en met menigeen een praatje gemaakt. Van de oud-leer krachten was verder meester Van de Sande aanwezig. De dochter van oud-schoolhoofd Sprenger (1885-1922), een nog krasse vrouw van 88 jaar was present en oud-burgemeester Bockxe (84) was vanuit St. Oe- denrode overgekomen. De reünie, gecombineerd met een rommelmarkt en een spel letjesmiddag, is een heel groot succes geworden. Alle aktivi- teiten trokken veel belangstel ling, alsmede de expositie van oude foto's en oude schoolma terialen en handwerkjes e.d. Het vele werk van de ouder vereniging, leerkrachten en een aantal ouders is niet voor niets geweest. Van het historische boekje over de school „Hoe 't was, hoe 't is" is nog een aantal exem plaren te verkrijgen. Hiervoor kan men kontakt opnemen met de heer J. Aartman, Noordeinde 85. Zevenhoven, telefoon 01723-8656. Recht op woonruimte voor gescheiden .mensen NOORDWIJK Gescheiden personen krijgen in Noordwijk recht op woonruimte, tenmin ste als de gemeenteraad mor genavond instemt met een verandering van de woon ruimteverordening. In de ge meentelijke „Woonruimtever ordening 1982" stond welis waar al dat ook gescheiden mensen zonder werk in Noordwijk recht hebben op een woonvergunning, maar in de praktijk ontstonden hier over misverstanden/ De misverstanden ontstonden doordat in de woonruimtebe schikking van het ministerie stond dat mensen na een echt scheiding, of scheiding van ta fel en bed, recht hebben op een woonvergunning in de plaats waar zij op het moment van scheiding woonden. Ge meenten konden echter wel een vergunning weigeren als die mensen niet in de betref fende plaats werkten. Vooral voor mensen zonder baan gaf dat een onmogelijke situatie, omdat zij daardoor nergens op woonruimte aan spraak konden maken. Het ministerie van volkshuisves ting heeft daar via een brief een eind aan gemaakt. Het is nu verboden een gescheiden persoon een woonvergunning te weigeren in de plaats waar hij of zij tot de scheiding woonde, maar niet werkte. Koninklijke onderscheiding voor ds. A.J. den Tonkelaar Burgemeester Hendriks (rechts) van Warmond benoemde gisteren ds. A.J. den Tonkelaar (midden) tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit gebeurde tijdens een receptie in Het Trefpunt ter gelegenheid van het afscheid van ds. Den Tonkelaar. De dominee gaat met emeritaat en verhuist naar Geldermalsen. Tijdens de druk bezochte receptie overhandigde ouderling G.C. Heyl hem na mens de gemeente een televisietoestel en werd door velen het woord gevoerd. Voorafgaande aan de receptie had in de Hervormde kerk van Warmond een afscheidsdienst plaats. Ds. Den Tonke laar merkte daarbij op, dat het de 3153e maal was dat hij een kerkdienst mocht leiden, waarvan de laatste tien jaar in Warmond. Hij sprak de hoop uit dat de hechte banden van vriendschap met Warmond zullen blijven bestaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Nog voor de kerst zullen de leerlingen van de hoogste klassen van alle Alphense lagere scholen met een lesprojekt over vandalisme be ginnen. Het projekt is opgezet door de commissie ter voorkoming van vandalisme en men hoopt hiermee de vernielingen in Alphen terug te dringen. In de commissie zitten behalve de wethouder van onderwijs H. W. den Duyn, vertegenwoor digers van de politie, ambtena ren van openbare werken en vertegenwoordigers uit het on derwijs. Alle klasseleraren krijgen een lesmodel, dat in gezamenlijk overleg door de commissie is ontwikkeld. Voor dit lesmodel zijn voorbeelden gebruikt van plaatsen waar al eerder zo'n projekt van start is gegaan, zoals Gouda en Wad- dinxveen. Getracht wordt op een speelse wijze de jeugd kennis te laten maken met on nodige vormen van vandalis me, wat dat precies inhoudt, hoe dat nou komt en hoe je dat kunt voorkomen. Vorig jaar werden in Alphen 360 gevallen van baldadigheid en ruim tweehonderd gevallen van Vernielingen bij de politie geregistreerd. Dit varieerde van vernielde telefooncellen, ingegooide ruiten tot aan afge rukte antennes en bekladdin gen. De politie denkt echter dat er nog veel meer kapotge maakt is, maar niet iedereen geeft dat aan. Het werd echter wel tijd iets te doen om de schade door vandalisme te be perken. Volgens een woordvoerder bij de afdeling onderwijs heeft het projekt een grote kans van slagen, gezien het succes in de gemeenten als Dordrecht en Gouda. Succes afmeten is moeilijk bij dit soort projekten, maar hiermee wordt het pro bleem aangepakt bij de basis. Kinderen leren dat vernielin gen onnodig zijn en dat ze hun vrije tijd ook zinvol kunnen besteden. Buiten het lesmodel worden er ook affiches bij winkels en openbare gebouwen opgehan gen en er worden buttons door de politie uitgereikt. De politie zal ook tijdens de lessen actief zijn en de leerlingen over de gevolgen van vandalisme ver tellen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In een ingevoegde raadsvergadering buigen de le den van de Koudekerkse ge meenteraad zich vanavond op nieuw over de vraag: wel of niet terugbetalen van de in het verleden gevorderde heffin gen, betaald door bedrijven die gelegen zijn aan de Lage- waard. Destijds, in februari 1978, heb ben b en w de raad een nota voorgelegd met de vraag of van de aan de Lagewaard ge legen bedrijven een bijdrage mocht worden gevorderd, nu de mogelijkheid geboden was, door middel van ontheffing ex-artikel 37 van de bouwver ordening, binnen zekere gren zen een bedrijfsuitbreiding te realiseren. Deze heffing zou een bijdrage kunnen vormen in de kosten van de op handen zijnde noodzakelijke herstruc turering van de Lagewaard. Kosten die redelijkerwijs niet geheel ten laste van de ge meenschap zouden mogen ko men. Een bijdrage per vier kante meter uit te breiden be bouwingsoppervlak zou als voorwaarde worden verbon den aan de vrijstelling van de bouwverordening. Deze bij drage kon worden gezien als een voorloper op in de toe komst te heffen baatbelasting (na verbetering/verbreding van het wegdek van de Lage waard) en deze zou dan ter ge legener tijd, na invoering van genoemde baatbelasting op de aanslag in mindering kunnen worden gebracht. De raad ging met dit voorstel van b en w akkoord. De Lagewaard is, zoals be kend, eigendom van de aan- wonenden; de gemeente is echter onderhoudsplichtig. Evenwel, toen dit voorjaar ge noemd voorgenomen grooton- derhoud van de Lagewaard realiseerbaar werd, sprak de raad, tijdens de vergadering van 15 maart 1982 als uit gangspunt uit, dqt de aanwo- nenden èn de bedrijven geen extra financiële lasten als ge volg van de uitvoering van dit werk zullen worden opgelegd. Hierdoor verviel de basis van de heffingen. Dit houdt in dat deze nu dienen te worden in getrokken en de reeds ont vangen bijdragen worden te rugbetaald, aldus b en w van Koudekerk. De zaak is voorgelegd aan de commissie PBAZ (personele, bestuurlijke en algemene za ken), die deze kwestie door naar de commissie Bezwaar- en Beroepschriften. Deze adviseerde niet tot terug betaling over te gaan omdat, gezien de hoge kosten van on derhoud, er geen aanleiding bestaat (uit overwegingen van billijkheid, zeker in het licht van de bijdragen van de overi ge Koudekerkers aan wegen waarvan ook de bewoners van de Lagewaard gebruik maken) de geheven heffingen terug te betalen. B en w kunnen zich niet vin den in dit advies, temeer daar ook door eigendomsoverdracht - zoals dat nu geschiedt in het kader van de herstructurering - de eerder omschreven hef fingsregeling vervalt. Het col lege stelt de raad dan ook voor tot terugbetaling over te gaan. Het gaat om een bedrag van ruim dertig mille. Schrijversavond [Rot gest De schrijfster Inez van Du 11ewen komt morgenavom om acht uur naar 't Trefpunt aan de Noordwijk^ Schoolstraat om iets te vertellen over haar werk. De i Den Haag geboren schrijfster heeft veel gereisd t zoek naar onbekende culturen. Haar laatste boek „Eei wig dag, eeuwig nacht" vertelt over haar tocht ov een Alaska highway. Andere boken van haar zij, „Vroeger is dood", over de aftakeling bij het sterve) van haar ouders en „De vrouw met de vogelkop" ov de moeilijke levensfase van een vriendin in de jart zeventig; echtscheiding, touwtrekken om een kinty abortus, de psychiatrische inrichting. De toegang i deze avond is gratis. Leden vergadering De hockeyclub HiSaLis in Lisse houdt morgen een algen, ne ledenvergadering in het clubhuis. De vergadering l gint om acht uur. Tijdens de vergadering zal ook de WiA Schwarzbeker worden uitgereikt. Verder zal gesprokeL worden over de herindeling van het Sportpark Noord. Uitje De bloemenveiling Westland heeft de echtgenoten val de Rijnsburgse kopers uitgenodigd hun veiling te kc men bezichtigen. Morgenochtend worden de dames oj acht uur door een bus opgehaald en naar het veilingg bouw gebracht. Daar heeft een rondleiding met audit visuele presentatie plaats. Cabaret Het Cabaret Guus Vleugel brengt morgen in Albanianae ;n Alphen aan den Rijn het programma Verwende Krept gen". Het cabaret, bestaande uit Cisca Beaudoux, AnnemQ rie Henselman, Flip van Duyn en Olaf Wijnants, breng een niet alleen amusant maar ook actueel programma mt de liedjes „Krakersdroom" en „Sociale Fraude". De mi ziek is van Ruud Bos en de regie is in handen van Bern it Adams. Kaarten a 17.50 zijn verkrijgbaar bij de Kultureh Raad aan de Wilhelminalaan 12 en alle Rabobanken in Al, phen aan den Rijn. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Al phen komt, ondanks de voorgenomen bezuini gingsmaatregelen, vol gend jaar een bedrag van 3,5 miljoen gulden te kort. Zonder de maatregelen zou het tekort in totaal ruim 8 miljoen gulden zijn geweest Dit blijkt uit de begroting voor '83. Het tekort van 3,5 miljoen gul den is voor een groot deel te wijten aan de weggevallen bij dragen van het rijk. Boven dien is een aantal andere uit keringen van de overheid flink verlaagd. Inmiddels is bekend, dat bij het onderwijs 660.000 gulden en bij de politie 100.000 wordt bezuinigd. Omdat de Alphense gemeente raad zich ooit heeft uitgespro ken voor sluitend begrotingen, wordt er op dit moment ge zocht naar nog meer wegen om te^ bezuinigen. Volgens burgemeester M. Paats zal dat er in de toekomst toe leiden, dat een aantal dingen in de ge meente niet meer kunnen. Volgens de burgemeester moet er bezuinigd worden door van elk onderdeel van de gemeen telijke financiële plichten iets af te knabbelen, maar dat moet dan wel geleidelijk gaan. „Bij het rijk kan gezegd wor den: „Vandaag stoppen we met deze bijdrage", maar dat is op gemeentelijk niveau niet één twee drie door te voeren. Eerst moet bekeken worden, wat de gevolgen van de bezuinigingen zijn, of het bijvoorbeeld niet te veel arbeidsplaatsen kost", al dus de burgemeester. Zeker is wel dat de gemeente lijke tarieven aangepast zullen worden aan de inflatie. Dit houdt in dat de tarieven vier procent omhoog zi gaan. Alphen kon zich jaar nog permitteren de ven niet te verhogen, ma< reserves raken op. Het it bedoeling dat de gemeenl erotine voleende maand ur-g ciëi :udag UicJ, Klaverweideschool verzamelt! ƒ575 voor weeshuis in Zaïre ZOETERWOUDE Het „Stuif-es-in" programma j de Zoeterwoudse Klaverweideschool is in dubbeli- g zicht een groot succes geworden. De belangstelling van ouders was bijzonder groot, het gevari de programma ontlokte veel applaus en de opbrengst van gulden -bestemd voor het weeshuis Mashala in Zaïre- stemd dereen tot tevredenheid. Hierdoor kan de Klaverweides® opnieuw voldoen aan de „verplichting" die men is aanga ten opzichte van het weeshuis om jaarlijks minimaal 450 gu 4 bijeen te brengen. p Het was vrijdagavond een gezellige drukte in de Klaverwe school. Voor een „uitverkocht huis" werd door de jeugd bont programma gepresenteerd van dansen, liedjes, verha versjes, variété enz. Niet minder dan 23 onderdelen warer het twee uur durende „stuif-es-in" programma opgenomen. deelnemertjes ontvingen uit handen van de Zoeterwoudse stel Bremer" een stuiver terwijl aan het slot van de avond de het erg moeilijk had met de bepaling wie in aanmerking zou j men voor de „Gouden stuiver". Na veel wikken en wegen die eer te beurt aan een groep van de tweede klas die op v treffelijke wijze de „trappelzak-boogie"' wist te vertolken. (»0 recht klonk applaus voor het vijftal Marjolein van Roosraa vai Femke van Bemmelen, Marieke van der Salm. Barbara St (Je thof en Antoinette Koeken. Opmerkelijk ook de spontane.ij van eersteklasser Coen van Leeuwen die zelf een spaarpot gemaakt en daarmede in de buurt waar hij woont heeft gecó! teerd voor het weeshuis. NOORDWIJKERHOUT Massaal heeft de bevol king van Noordwijker hout (en speciaal de paro chianen van de St. Jozef parochie) gistermiddag af scheid genomen van de Grote buit bij inbraak KATWIJK Bij een inbraak in een woning aan de Com mandeurslaan in Katwijk is zaterdagavond voor ongeveer 8000 gulden aan sieraden en contant geld verdwenen. De inbrekers, die de achterdeur hebben geforceerd om binnen te komen, hebben de hele eerste etage van het huis door zocht. Daar vonden ze het geld en de gouden en zilveren sie- naar Wassenaar vertrek kende pastoor Th. van Steekelenburg. Pastoor Van Steekelenburg heeft de St. Jozefparochie tien jaar gediend en wel drie jaar als kapelaan en zeven jaar als pastoor. In twee liturgievierin gen (zaterdagavond en zóndag- morgen) had de pastoor al uit gebreid afscheid genomen van zijn parochieleden. Gistermid dag werd de scheidende pas toor nog eens uitgebreid in het zonnetje gezet tijdens een re ceptie in „De Schelft". Cere moniemeester Leo Koelewijn zag deze receptie als een gele genheid om „gevoelens van dankbaarheid" jegens de pas toor en de met hem vertrek kende gastvrouw van de paro chie, Thea Verburg te tonen. Namens de gemeente richtte burgemeester Winkel het woord tot de scheidende pas toor. Hij dankte de pastoor zeer voor zijn werk binnen de Noordwijkerhoutse gemeen schap. Hij had Van Steekelen burg altijd ervaren als iemand die de gemeenschapszin bevor dert en de liturgie een belang rijke plaats laat innemen zon der te vervallen in theologisch gedram. Het bevorderen van die ge meenschapszins (het samen kerkzijn) vormde de rode draad in al de toespraken. De heer Hendrickx (sprekend na mens de parochie) herinnerde in dat verband aan een door de pastoor gedane uitspraak. Die uitspraak luidde: „Ik loop alleen maar een eindje mee". Van Steekelenburg wilde hier mee aangeven, dat niet hij maar de leden zelf de kerk moeten dragen. Volgens Hen drickx is de pastoor er volledig in geslaagd dit gegeven tot werkelijkheid te maken. De parochie wordt namelijk ge dragen door vele mensen, het welk tot uiting komt in het ze- ven-wijkenidee en het functio neren van 56 werkgroepen Gelukwensen en cadeaus voor pastoor Van Steekelenburg (midden). „Pastoor Van Steekelenburg heeft aan de weig hiervan ge staan", aldus de heer Hen drickx. Namens het katholiek over het reilen en zeilen bin nen het parochiehuis. Tijdens al deze loftuitingen aan het adres van Van Steekelenburg onderwijs voerde de heer Wil- werd echter de met hem ver- son het woord („Zijn leuze trekkende gastvrouw Thea was: laat de kinderen tot mij Verburg niet vergeten. Ook zij komen") en namens de huisge- mocht vele loftuitingen aan noten deed deken Schoone- haar adres aanhoren. Het ge- heek een klein boekje open sprokene werd veelvuldig ge completeerd met stoffelijke blijken van waardering. Na het officiële gedeelte kreeg een lange rij wachtenden de gelegenheid de pastoor voor het laatst de hand te drukken. De muziekvereniging „St. Je anne d'Arc" bood tijdens de zeer geanimeerde receptie een muzikaal afscheid aan ZOETERWOUDE Hoewel Scouting Zoeterwoude pas c enkele maanden het nieuwe jeugdgebouw zal kunnen bettf. ken, was het zaterdagmiddag toch al een beetje feest. VreuP was er namelijk, omdat op officiële wijze de eerste steen vFSP gelegd. Onder het motto „Wie de jeugd heeft, heeft de toekonj mochten de twee jongste leden van de scouting, de achtjar Yvonne van Velzen en Vincent Pouw, de officiële hander verrichten. T Als Scouting Zoeterwoude naar verwachting eind vani jaar het nieuwe onderkomen in gebruik neemt, komt er een de aan diverse omzwervingen sedert de oprichting in 1945.-L gonnen op de boerderijzolders van J. van der Salm en L. Dn aan de Noordbuurtseweg verhuisden de scouts naar een vooji^ lige kolenschuur aan de Miening. Dat jeugdhonk werd aanzy^ lijk vergroot, maar bleek in 1963 toch te klein om de toeloop V de jeugd te kunnen opvangen. In 1963 werd een dependance; trokken achter het gemeentehuis. Elf jaar geleden werd I jeugdonderkomen aan de Miening opgeheven en vestigden k groeperingen van de scouting zich in houten barakken het gemeentehuis. In de loop der jaren zijn de gebouwtjes aan verval onderhe geraakt. Een verantwoorde accommodatie die geheel void aan de eisen van deze tijd zal echter binnenkort de scout voorgoed uit de „nood" halen. De eerste steen is een ont«rt van pater Seb. van Beurden en knap vervaardigd door de hi| H Otto van de amateurschildersgroep Kameleon. Het is een schenk als dank voor het gastvrije onderdak van de schildjU groep in het jeugdgebouw voordat men zich in „Ons Huis" y, tigde. Mevrouw Ineke van Cromvoirt, voorzitter van de Stpjej" ting Jeugdcommissie Zoeterwoude-dorp, roemde de inzet ilte jeugd en ouders bij de realisatie van het jeugdgebouw. Er diverse akties gevoerd zoals de verkoop van miniatuur baai cement, de verkoop van posters en thans tracht men „vierka meters metselwek" aan de man te brengen. Allemaal met sleA vj één doel: de financiering van het onderkomen zodat een ver^ woorde exploitatie mogelijk is. Een financiële meevaller kr de scouting van het Nationaal Jeugdfonds in de volksi beter bekend als Jantje Beton in de vorm van een gift V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4