minder in trek dan vorig jaar Spreekuur rechtshulp voor vrouwen Reiniging slaat aan op Milieu markt golden Earing mog springlevend ■AD LEIDSE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 PAGINA-» Omleidingen buslijnen (1) In verband met de Drie Oktoberfeesten hebben de bus ondernemingen NZH en Westnederland enkele maatre gelen moeten nemen. Van woensdagochtend negen uur tot en met dinsdag 5 oktober zal lijn 43 alleen het Leid- se station als eind- en beginpunt hebben. De haltes tus sen het station en de Sint Jorissteeg komen te verval len. In dezelfde periode zullen de lijnen UI, 112 en 113 in beide richtingen rijden via de Lage Rijndijk-Suma- trastraat- Willem de Zwijgerlaan-Schipholweg (voor malige Oegstgeesterweg) en Stationsplein. Omleidingen buslijnen (2) Van zaterdagochtend negen uur tot en met dinsdagoch tend 5 oktober worden de Turfmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt afgesloten. De halte Nieuwe Beesten markt komt te vervallen. De bus rijdt dan via de Bree- straa t-Noordeinde-Rijnzich tbrug-Morsweg-Morssingel naar het Stationsplein. Op zaterdag (tussen 18.00 en 21.00 uur) en de gehele maandag zal een groot gedeelte van de binnenstad worden afgesloten. Er wordt dan via de Witte Singelroute en Morskwartier van en naar het Station gereden. Op maandag (tussen 8.00 en 15.00 uurwordt de Burggravenlaan afgesloten. Door de bussen wordt dan via de Sitterlaan, Lortentzkade en Kanaal weg gereden. De halten Moddermanstraat en Burggravenlaan komen te vervallen. Japanse prentkunst In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat gaat vrijdag een kleine tentoonstelling van Japanse prent kunst van start. In de prentenzaal zijn tot 9 januari de be roemde Tokaido prenten van Hiroshige te zien. De Tokai- do was de 515 kilometer lange oostelijke zeeweg die de kei zerlijke stad Kyoto met het regeringscentrum Shogun Edo verbond. De kunstenaar Hiroshige maakte een tocht over de weg en legde zijn indrukken vast in een serie van 55 prenten. De prenten, die in de dertiger jaren van de vorige eeuw werden vervaardigd, brachten Hiroshige grote roem. De toegang tot de expositie is gratis, de ondersteunende brochure kost een rijksdaalder. Rembrandt De Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid Holland, mr. M. Vrolijk, opent vrijdagmiddag om drie uur het nieuwe gebouw van de Rembrandt SG. De nieuwe school staat aan de Noachstraat 2 in Leiden. Orgelconcert In de serie orgelconcerten in de Hooglandse Kerk wordt vrijdagavond een gecombineerd concert gegeven. De Leid- se Can tor ij, die onder leiding van Joop Brons staat en de organist Rijk Jansen brengen een Anglicaans programma. Delen uit de Mass in B flat van Stanford, Engelse psalmen en anthems van Sumsion en Howells worden onder meer ten gehore gebracht. De toegang tot het concert, dat omt kwart over acht begint, kost vier gulden. IN LEIDS VOLKSHUIS LEIDEN Vrouwen die worden geconfronteerd met jqridische problemen en daar geen raad mee weten, kunnen binnen kort voor advies terecht in het Volkshuis. Daar wordt op vrijdag 12 no vember gestart met een spreekuur. Elke vrijdagoch tend vanaf half tien kunnen vrouwen het spreekuur be zoeken eri daar vragen om rechtshulp. Het spreekuur is een initiatief van de Leidse Rechtswinkel en de Afdeling Volwassenen werk van het Volkshuis. Wie het spreekuur bezoekt, krijgt te maken met Carita Jongert of Anke van der Valk. Omdat dit tweetal tij dens de sociale opleiding wel wetskennis heeft opgedaan, maar niet specifiek juridisch geschoold is, houdt de Leidse Rechtswinkel een oogje in het zeil. Anke van der Valk vindt het belangrijk, dat er een nauw contact met de Rechtswinkel bestaat. „Zo is de juistheid van ons advies gewaarborgd. Ook de kwali teit van het advies dat wij geven, blijft op deze manier verzekerd," zegt Anke van der Valk. Het spreekuur wordt in het Volkshuis gehouden. Dit om dat het Volkshuis volgens Anke van der Valk niet zo'n „hoge drempel" heeft. Voor sommige vrouwen is het be zoeken van de Rechtswinkel een grote stap. „Daarbij houdt men zich in de Recht swinkel niet bezig met de ju ridische problemen die te maken hebben met het hu welijk. Dat doen wij wel." Anke van der Valk vindt, dat er wel degelijk behoefte bestaat aan een spreekuur voor vrouwen. Maar hoe het gaat lopen weet zij niet: „Er is geen onderzoek naar ge daan, wat dat betreft, is het houden van dit spreekuur een sprong in het duister." Praatpaal De juridische voorlichting is de hoofdzaak van het spreekuur. Anke van der Valk meldt wel, dat een ge sprek over moeilijkheden met de wet kan uitmonden in een gesprek over de socia le moeilijkheden. „Die twee zaken zijn erg moeilijk te scheiden. Ik vind dat niet erg, voor een gesprek nemen we toch veel tijd. We be schouwen onszelf als een soort praatpaal. We kunnen de vrouwen ook verwijzen naar een praatgroep en naar instanties die een oplossing voor de sociale nood kunnen geven," aldus Anke van der Valk. Het spreekuur wordt vooraf gegaan door een viertal in formatie-bijeenkomsten. De bijeenkomsten zijn bedoeld om de vrouwen duidelijk te maken waarom ze het spreekuur kunnen bezoeken. De eerste voorlichtingsoch tend (6 oktober) behandelt het onderwerp „Bijstand". Problemen als bijstand en opleiding, bijstand en samen wonen komen dan aan de orde. De tweede bijeenkomst (13 oktober) is gewijd aan het onderwerp „Werken". Ge sproken wordt over ontsla gen, gelijk loon voor man en vrouw, werkloosheid en uit kering. „Huwelijksproble men en echtscheiding" staan centraal op de derde infor matieve ochtend (27 okto ber). Rechten van de vrouw na echtscheiding, alimenta tie, de kinderen, recht op het huis komen aan de orde. Tij dens de vierde bijeenkomst gaat het over „Wonen". On derwerpen als huursubsidie, woonvergunningen, kraken, huurbescherming worden dan besproken. Behalve deze ochtenden is er een extra bij eenkomst, gewijd aan het thema „werken", die wordt gehouden op dinsdag 12 ok tober en om acht uur s'a- vonds begint. Deze bijeen komsten worden gehouden in het Volkshuis en beginnen om half tien. Het meenemen van kinderen is geen pro bleem. Zowel de informatie ochtenden als het spreekuur zijn gratis. egloophuis" kraakt d in binnenstad )EN De stichting Wegloophuis heeft nacht van vrijdag op zaterdag een pand de Langebrug gekraakt. Volgens de ting stond het pand al jaren leeg en werd jt zes maanden geleden alleen als opslag- te gebruikt. De stichting zegt in een ver- ng dat het pand is gekraakt, omdat de en te niet is ingegaan op een verzoek om ruimte beschikbaar te stellen. „De be- n een Wegloophuis in Leiden bleek oot dat te zijn, dat we ons genoodzaakt i zelf een pand uit te zoeken", wordt op dirkt. Het Wegloophuis wil tijdelijk een Brdak bieden aan jongeren, die bijvoor- Bj van huis weglopen. Het is de bedoeling. ïe jongeren in de periode, dat ze onder hebben bij de stichting zelf naar een op- ng zoeken voor hun problemen. Vernielingen in kantine UVS LEIDEN De kantine van voet balvereniging UVS in de Kik kerpolder in Lei den, is in de' nacht van zater dag op zondag door vandalen vernield. Ruiten werden ingesla gen, er werd een vitrine vernield en flessen fris drank werden kapot gesmeten. Nieuwe beveiliging trein traject Alphen-Gouda-Woerden ALPHEN/WOERDEN/GOUDA De handbediende overweg beveiligingen op het traject Gouda-Alphen en Woerden-Alphen zijn vervangen door een nieuwe beveiliging. Vroeger werden op dit traject de overwegbomen vanuit posten door NS-perso- neel bediend. Nu is het zo dat als er een trein nadert, de spoor bomen automatisch naar beneden gaan. Voor het personeel heeft deze modernisering van de overwegen nogal wat gevol gen. Op de stations Alphen aan den Rijn, Boskoop, Waddinx- veen en Bodengraven is er in plaats van veertig, voor nog maar dertig mensen werk. Voor deze tien personeelsleden is ander werk gevonden bij de Nederlandse Spoorwegen. Met de in ge- bruikname van de nieuwe beveiliging zijn de openingstijden van de loketten en wachtgelegenheden op de stations Alphen, Bodegraven, Boskoop en Waddinxveen aangepast. De wachtka mer en het loket gaan nu pas open, vlak voordat de eerste trein komt. Aggressieve fietsendieven LEIDEN Een 24-jarige man uit Leiden is zaterdag nacht omstreeks half één door twee fietsendieven af getuigd. Hij liep hierbij di verse verwondingen in het gezicht op. De man zag, dat op het Stationsplein, twee jongens bezig waren met het stelen van fietsen. De man maakte daarover een opmerking, waarop het tweetal hem te lijf ging. Voorbijgangers snelden te hulp en konden de man be vrijden uit de handen van de fietsendieven. Deze ko zen daarop het hazenpad. Dieven door keukenraam ALPHEN Dieven heb ben het afgelopen week einde in Alphen gebruik gemaakt van het feit dat bij sommige flatwonin gen het keukenraam, dat grenst aan de galerij, op een kier staat. Daardoor konden ze vier flats, drie aan de Venusstraat één aan de Hercules- straat, binnendringen. De buit omvatte een paar portemonnees, sieraden en een microfoon. De ge zamenlijke waarde be draagt enige honderden guldens. JNA 35.000 DIERENLIEFHEBBERS IN JIOENOORDHALLEN ei t De marktkramen in de Burcht moesten het met wat minder belangstelling doen, om dat velen de klim niet aandurfden. Burcht te maken om te aan schouwen hoe in een aantal stands informatie werd ver strekt over onder meer het werk van de gemeentelijke plantsoenendienst, de water voorziening in Leiden en het milieuonderwijs op de scholen. De marktkramen die in de Burcht stonden opgesteld moesten het dan ook met heel wat minder publiek doen. In een groot aantal straten in de binnenstad waren vele hon derden meters lange groene linten gespannen, die de Lei- denaars naar de Burcht moes ten lokken. Een glasbak in het topje van een kraan, die op het Stadshuisplein stond opgesteld, had hetzelfde doel. De milieu markt was georganiseerd door de IVN (Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie) ter gelegenheid van het 5-jarige bestaan van de organisatie. Als begin van de feestelijke dag had de IVN vier wandelingen in de stad uitgezet. Door de stevige regenbuien van zater dagmorgen kwam van dat ge deelte van het programma niet veel terecht. IDEN De huis- rententoonstelling festenspul" streek afgelopen week- voor de zevende |iSal in succesie in de sfbenoord hallen Pïr en de hal ver fijnde dan ook de trouwde aanblik honderden huis- ren, die rustig in hokken lagen of roede pogingen ien om daar juist jte komen, op zoek Jr de vrijheid. vrijheid waarvan het iiek, dat met duizenden f de hallen was toegeko- wel kon genieten. Van naar hok wandelend, ^ien de soms qua kleur en tit erg opvallende honden latten bewonderd, waar- nu en dan met ver- blikken naar hét jkaartje dat aan een aan lokken hing, werd ge- jrganistie maakte gister- na twee dagen „Bees- >ul" de kassa op en tot de conclusie dat er 35.000 mensen een be- aan de tentoonstelling Ien gebracht. Dat zijn er 9.000 minder dan vorig maar ondanks die ver eerde publieke belang- ling staat vast dat „Bees- >ul" ook volgend jaar in fen present zal zijn. De fekingen daarover be- n volgende maand al. de officiële opening „Beestenspul" was mi- Mevrouw J. May-Van Weggen uit Noordwijk werd zon dagmiddag gehuldigd als Dierenvriend van het jaar" wegens haar strijd als lid van het Europese Parlement tegen de jacht op de zeehonden. LEIDEN Reinigingsvoor- lichter M. van Tol was nog het meest te spreken over de pu blieke belangstelling voor de Stadsmilieumarkt, die zater dag op en rond de Burcht; werd gehouden. Hij kon zich verheugen in een constante stroom van bezoekers, die vaak met folders over' het werk van de gemeentereini ging onder de arm tevreden huiswaarts keerden. Niet zo verwonderlijk, want Van Tol had zijn stands en film- en dia-apparatuur in de Burchtzalen opgesteld. Van Tol draaide onder meer een film uit 1938 waarop werd ge toond met welke eenvoudige middelen de stad in die tijd werd schoongehoudcn. Lang niet iedereen bleek bereid om de klim naar de top van de Hester Gardeniers sloot "Sana's Sherry in de ar- 13 bij de opening van i owestenspul". uit aan de winnaars van res pectievelijk de „kind-hond show" of aan de trotse eige naars van de mooiste katten. Ook dit jaar werd een dier van het jaar gekozen. Het werd de blindegeleidehond wegens de trouw en inzet van deze dieren. De huldi ging van de boxer Susan van de heer Simons uit Reien symboliseerde de waardering voor de blindegeleidehond. Een opvallende attractie was „Knaagstad". In een caravan was een miniatuurstadje op gebouwd, waar 200 ratten een eigen leventje leidden, temidden van huisjes, brug getjes en pleintjes. Daar tus sendoor reed een treintje. Kritisch Ook de Dierenbescherming was met een uitgebreide stand aanwezig en deze orga nisatie zorgde voor een flin ke kritische noot. In de voor lichting lag de nadruk op het gezegde „bezint eer ge be gint". In een film werd bena drukt dat het niet verstandig is om in een opwelling een hond of een kat aan te schaf fen. Jaarlijks worden er 100.000 honden en katten naar asiels gebracht, omdat ze als zwerfdieren zijn aan getroffen of omdat ze in huis te veel werden. En een nog groter aantal dieren gaat een aanzienlijk ellendiger lot te gemoet. Terwijl in de ene hoek van de Groenoordhal- len gefokte raskatten voor 500 gulden per stuk werden aangeboden, ging de Dieren bescherming te keer tegen alles en iedereen, die met het fokken van dieren zijn geld verdient. „Men produceert dieren om het grote geld", werd gezegd in een filmpje over de fokindustrie. „En dat fokken leidt vaak tot psychi sche en fysieke schade bij de dieren". nister T. Gardeniers van volksgezondheid en milieu hygiëne gestrikt. Zij wees op de risico's, die het houden van huisdieren met zich meebrengt voor de gezond heid. „Tijdige maatregelen met betrekking tot de hygië ne zijn noodzakelijk", merk te ze op. Ze wees erop, dat de kans op infecties steeds gro ter wordt, naarmate het aan tal contacten met dieren toe neemt. Een hond uit het Leids Dierenasiel had de eer om in het middelpunt van de belangstelling te staan bij die officiële opening. De 10-jari- ge Bobby van onbekende af komst, die al acht maanden in het asiel zat, werd door de minister aan de Leidse fami lie De Graaf aangeboden. Het asiel deed overigens bij zonder goede zaken tijdens de dierententoonstelling. Met niet al te veel moeite werden 17 honden en 23 katten aan de man gebracht. Knaagstad Wie aan „Beestenspul" een bezoek bracht, stond onmid dellijk oog in oog met een heuse kameel en met alpa ca's, een soort lama's uit het Andes-gebergte. Niet bepaald huisdieren, maar vertegen woordigers van het Dieren park Wassenaar. Een groot aantal verenigingen van huisdieren was present met de mooiste dieren en met soms bijzondere soorten. Honden en katten in alle soorten en maten, vogels en tropische vissen, konijnen, en cavia's, hoenders en paar den, schapen en koeien, „Beestenspul" was ook dit jaar een bonte verzameling van dieren. Ook het gebruikelijke wed strijdelement ontbrak niet. Bekende Nederlanders als Wieteke van Dort en Joop Doderer reikten de prijzen ÏDEN De sfeer in de Stadsgehoorzaal was al pri- wooi, voordat de Golden Earring er zaterdagavond ook sjM^jar één noot had gespeeld. De groep voelde dit goed 5 i ii en de al 21 jaar in de popscene meedraaiende band - ijg er dan ook stevig tegenaan. dat de Golden Earring er geen zin meer in had en uit elkaar zou gaan, werden onlangs om zeep ge- de nieuwe elpee „Cut" en de inmiddels op nummer diverse hitlijsten staande single „Twilight Zone". De Gol- toonde zaterdagavond ook, dat ze live nog steeds betere Nederlandse popacts is. Het Haagse viertal bovendien opmerkelijk veel zin in. Logisch in een Stads- die tot de nok gevuld was met waanzinnig enthou- ins. De hele meute stond vanaf het begin tot het einde te te springen, te klappen en uit volle borst mee te brullen, deel van het repertoire, dat zaterdag ten gehore bestond uit recent werk, zoals „No For An Ans- Animal" en natuurlijk „Twilight Zone", in elk Golden Earring-concert terugkerende oud- „Vanilla Queen" en „Radar Love", met nog steeds de drumsolo van Cesar Zuiderwijk, het ook nog prima, met onder andere „Weekend Love" en de „gou- „Back Home" werden aan het einde van het concert t publiek afgedwongen. uur en drie kwartier zwoegen en zweten in een zeer zaal heeft de Golden Earring bewezen, dat ze nog sprin- is en nog lang niet van ophouden wil weten. De fans dan ook nu al weer uit naar het volgende, inmiddels tra optreden van de groep in de Stadsgehoorzaal. ELLES DE BRUIN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3