PC Den Haag Itoont herstel Surfo versteek Noordzee levert drie records op Inbreng van motor coureurs is tanende SPORTTRIBUNE darie mi Dode bij speedbootrace Keke Rosberg kampioen van de regelmaat LEIDSE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 Wapenstilstand tussen uberger en Derwall n d RANKFURT Voor het oog an de buitenwereld hebben lermann Neuberger en Jupp lerwall de vrede getekend. In door beiden ondertekend ?rscomminique verklaren de orzitter van de Westduitse oetbalbond en de bondscoach, at zij zich aan hun contract ouden. Dat betekent, dat Der- rail tot medio 1986 verant- irdlijk blijft voor het West- litse elftal. Todor Veselino- ve coach van het oegoslavische elftal. Hij volgt lilan Miljanic op, die zijn ictie ter beschikking had ge- ,a.. C WOO! Suit uil tel ld. Ook AZ '67 wil FBO verlaten ROTTERDAM AZ '67 wil na Ajax de Fe deratie van Betaald Voetbal Organisaties verlaten. De Alkmaar- ders hebben de defini tieve stap echter nog niet gezet. De redenen voor het aanstaande vertrek zijn vergelijk baar met die van Ajax en komen er op neer dat beide clubs vinden dat hun belangen door de FBO niet naar beho ren worden behartigd. Tennisfinale dag verschoven GENEVE Als gevolg van hevige regenval is de heren enkelspelfinale van het Grand Prix- toernooi van Geneve tussen de Tsjechoslowaak Tomas Smid en de Zweed Mats Wilander ver schoven naar vandaag. De als tweede geplaat ste Wilander bereikte de finale van het 75.000 dollartoernooi door zaterdag met 6-1,6-4 te winnen van Damir Heretic. In de andere hal ve finale had de als vierde geplaatste Smid een walkover, omdat de als eerste geplaatste Vitas Gerulaitis wegens een pijnlijke rug verstek liet gaan. De finale van het toernooi in San Francisco gaat tussen Jim Connors en John McEnroe, die respectievelijk in de halve finales wonnen van Sandy Mayer (4-6, 6-2, 6-1) en Eliot Teltscher (6-3, 6-4). In Los Angeles plaatsten Ivan Lendl en Kevin Curren zich voor de eindstrijd. Lendl versloeg Wojtek Fibak met 6-2, 6-4 en Curren won met 7-5, 6-3 van Van Winitsky. Dubbele winst voor Heerenveen DEN HAAG Voor de seizoenouverture had de competi tieleider van de ijshockeybond Feenstra Flyers en Smoke Eaters tegenover elkaar geplaatst. In de Thialfhal wonnen de landskampioenen moeiteloos met 8-1. De tussenstanden waren 4-1, 0-0, 4-0. Een zege overigens zonder enige glans. De voorbereiding voor de Limburgse club is aan de mini male kant. Nog steeds is er geen ijsvloer in de Geleense hal verrezen. Geleens aanvoerder en oud-speler van HYS Dave Bell: „We moeten ons wel aanpassen aan deze standigheden. Daarom zijn we in de verdediging gekropen. Met ons moet pas over enkele maanden rekening worden gehouden. Vooral in eigen huis spelen we soms een we reldpartij, aangemoedigd door onze enthousiaste suppor ters-schare". Gisteravond won Feenstra Flyers de uitwed strijd tegen AP A Eagles in Den Bosch met 3-11. De tussen standen: 1-3, 1-2, 1-6. Tilburg Trappers won via de tussen standen van 2-1, 6-0, 0-0 met 8-1 van Kemphanen. HYS'80 gaat morgenavond bij Amsterdam op bezoek. Mogelijk valt morgen ook de beslissing of Nikon de Haagse ijshockeyers gaat sponsoren. Hinault wint Grand Prix CANNES Bernard Hinault heeft gisteren in Cannes met overmacht de 47e Grand Prix des Nations gewonnen. De Breton voltooide de klassieke tijdrit over 90 kilometer met een gemiddelde snelheid van dik 42 kilometer per uur. Aan de meet had hij exact twee mi nuten voorsprong op de Zwit ser Daniel Gisiger, de winnaar van het vorig jaar. Op zijn beurt was Gisiger 29 seconden sneller dan Bert Oosterbosch, die derde werd. MILAAN De Italiaan Guido Caimi is zaterdag middag in Milaan verongelukt tijdens de eerste manche van de formule I speedbootrace om het wereldkampioenschap. Caime kwam vijfhonderd meter na de start met een snelheid van 200 kilo meter per uur in aanvaring met de boot van zijn landgenoot Carlo Maria Colombo en was op slag dood. Colombo liep een gebroken dijbeen op. De 41-jarige Caimi was viervoudig wereldkampioen in de formule I, veroverde negen Europese titels en tien nationale kampioenschappen in zijn loop baan. Het was het tweede zware ongeluk in de formule I in dit seizoen. Eerder liep Cees van de Velden in Luik ernstige verwondingen op, nadat zijn boot op het water te pletter sloeg^ hl el de -kampi Het mocht twee. manr VAGENINGEN Cor ran der Hart kan sinds za- l erdagavond weer wat ge- ers om^ster ac[em halen. De veren vormcrisis, waarin FC gebeu ?en Haag de laatste we- oor in ten verkeerde, liet uiter-. Am ard ook de trainer niet heidsr<)ngemoeid. Maar na de 2- bij het op de eigen Berg aart v)er traditie moeilijk te be- jdige trijden FC Wageningen >etekei ïadden de ergste zorgen wezigliveer plaats gemaakt voor elk ,nig voorzichtig optimis- 3-°"ne- ^et behaalde gelijk spel bood dan ook enkele wed ichtpuntjes. Tot oogstre- MM) end voetbal kwam FC i-Oen Haag bepaald nog nnik 1'et' maar 'n iec*er g^val nm vas bij een aantal spelers enveen sprake van voldoende mUing wilskracht, iets dat bij-, •echter: /oorbeeld in de laatste buiswedstrijd zo bitter i 1-2 had ontbroken. Bijna had FC Den Haag dat herstel zelfs met een, zeker niet ingecalculeerde, zege mo- :n vieren. Guido Pen fun- ïerde evenwel als spelbreker, [lijf minuten voor het einde ïioot de ex-Amsterdammer, |die op slag van de rust vanaf §lf meter wel succesvol was Jeweest, een strafschop zo on nauwkeurig in dat doelman ree redding kon brengen, t de uiteindelijke puntende- ing toonde FC Den Haag zich hop*»* echter ook geenszins ontevre den. „Eén punt uit een zo lasti- iitwedstrijd is altijd meege- len. Maar belangrijker is, er weer een stukje bezie- ling merkbaar was", aldus Van der Hart na afloop. Na in een eerder stadium af wisselend Pen en Renooy als laatste man te hebben ge bruikt, postte Van der Hart za terdagavond Frank Dekker op deze belangrijke positie neer. De jeugdige Rijswijker, die binnenkort echter voor drie weken met het militair elftal naar Thailand afreist, deed het daar niet slecht, maar kon toch geen leiding aan de Haag se verdediging geven. Pen en Renooy functioneerden nu naast Mark Wotte als midden velders. De weinig of geen zelfvertrouwen uitstralende Van Delft faalde voor de zo veelste keer als rechterspits, waar hij geen moment los kwam van zijn bewaker Tolle- Na 69 seconden Faalde Guido Pen in de slotfa se jammerlijk, in de eerste helft had FC Den Haag tot tweemaal toe op belangrijke momenten toegeslagen. Al na 69 seconden namen de gasten de leiding door een doelpunt van Rontberg (zijn negende dit seizoen) na een fout van de Gelderse libero Van der Ley, die een vrije trap van Purvis foutief beoordeelde. Nadat Van der Klift ruim een kwar tier later de stand gelijk had getrokken, nam FC Den Haag vrijwel gelijktijdig met het eindsignaal van scheidsrechter Van Riel voor de tweede maal een voorsprong. Van Delft, die kort tevoren een unieke kans had laten liggen, werd door Hazeleger omver gelopen. Van Riel kende tot groot ongenoe gen van de thuisclub (Suvee wilde de scheidsrechter zelfs te lijf gaan) een strafschop toe. Pen scoorde (dit keer nog wel) beheerst: 1-2. FC Den Haag hoopte vervol gens deze iele voorsprong te kunnen consolideren door zo veel mogelijk mensen rond het eigen strafschopgebied te ver zamelen. Het middenveld as sisteerde de verdediging waar nodig, zodat de thuisclub zich •wel stuk moest blijven lopen op de groengele muur. Een maal verslapte de concentratie bij FC Den Haag toch even, waarvan opnieuw Van der Klift dankbaar profiteerde: 2- 2. FC Wageningen bleek het spel ook niet te kunnen maken, want de beste mogelijkheden waren voor FC Den Haag. Echt negatief was de behou dende speelwijze van FC Den Haag nooit, want waar moge lijk kozen vooral Bouwens en Rontberg de aanval. Eerstge noemde, die weer last kreeg van zijn voortslepende enkel blessure, kon vijf minuten voor het einde alleen nog wor den gestuit door een overtre ding van Suvee. Pen liet het buitenkansje evenwel onbe- DICK KIERS FC Wageningen-FC Den Haag 2-2 (1-2): 1. Bram Rontberg 0-1, 17. Alex Klift 2-2. Scheidsrechter: Van Riel; toeschouwers: 5000. Geel: Menting (FC Wageningen). Rontberg (FC Den' Haag). FC Wageningen: Suvee; Mannen (Van Vijfeijken). Van der Ley, Rad- Dekker. Melge Mark; Wotte. Renooy. Pen; Van Delft (Prevo), Bouwens, Rontberg. Keke Rosberg deelt zijn vreugde over het juist behaalde wereldkampioenschap bij de Formule 1-coureurs met zangeres Diana Ross. LAS VEGAS Keke Rosberg is zaterdag na een „bekeken" race in de laatste Grote Prijs, die van Las Vegas, wereld kampioen bij de Formule I- coureurs geworden. Rosberg had nog slechts twee punten nodig om het WK veilig te stellen. Hij eindigde als vijfde in de door de Italiaan Michele Alboreto gewonnen Grand Prix. Zijn grootste concurrent, de Noordier John Watson, kwam niet verder dan de tweede plaats. Rosberg, een 34-jarige Fin, kan de kampioen van de disci pline worden genoemd. Hij slechts één Grand Prix, maar sprokkelde in bijna alle races wel wat puntjes voor het klassement bijeen. Bovendien had de cou reur van Williams het geluk dat Pironi, die aanvankelijk duidelijk aan de leiding stond, vroegtijdig werd uitgeschakeld door een crash. HOCKENHEIM Het seizoen 1982. in Hockenheim afgesloten met wereldtitels voor Mang (350 cc), Tournadre (250 cc) en Schwaerzel (zijspannen) heeft aangetoond, dat de Nederlandse invloed in de koningsklasse van de wegracesport, de 500 cc-cate- gorie, tanende is. Boet van Duimen en Jack Middelburg, sinds het afhaken van Wil Hartog in 1981. de twee vaderlandse top pers, konden ook in Hockenheim de neergaande lijn van hun prestatiecurve van dit seizoen niet ombuigen. Middelburg kwam in zijn eerste seizoen in Japanse fabrieks- dienst voor de zoveelste keer met machinepech aan de kant te staan, terwijl Boet van Duimen zijn zevende plaats op zijn privé- motorfiets te danken had aan het onderuitgaan van opvallend zenuwachtige toppers als wereldkampioen Uncini, talent Spen cer en noeste werker Crosby. Randy Mamola profiteerde van de nervositeit van Uncini, die Spender in de voorlaatste bocht tor pedeerde en voor het eerst sinds juni 1981 weer een Grand Prix- De Nederlandse rol op wereldniveau, in het begin van de jaren zeventig gedragen door 50 cc-wereldkampioenen als Jan de Vries en Henk van Kessel en later overgenomen door het 500 cc-supertrio Hartog-Middelburg-Van Duimen, wordt nu voorna melijk bepaald door de zijspanrijders Streuer en Schnieders. Het Asser tweetal veroverde in het met 120.000 uitzinnige Duitsers bezette „motodrome" van Hockenheim de tweede plaats achter onttroonde wereldkampioen Rolf Biland. De Westduitsers Schwaerzel en Huber, in San Marino ten onrechte als wereld kampioenen gehuldigd, konden in de stromende regen een her haling van die ceremonie verwezenlijken. Van de zestien gestarte Nederlandse coureurs in de motorzes- daagse in Tsjechoslowakije haalden er vijf de finish, onder wie een debutant: Bennie Wilken. Het percentage uitvallers kwam daarmee overeen met het totale gemiddelde van deze zesdaagse, slechts eenderde van de rijders de race uitreed. Ervaren zesdaagserijders als Herman van Hoegee, Martin van Schalkwijk Henk Poorte, die met Bennie Wilken een bronzen medaille veroverden, moesten een uiterste krachtsinspanning leveren om hun machines in deze zesdaagse intact te houden. Crosser Gerrit Wolsink eindigde in de zwaarste klasse (boven 500 cc) op de vijf de plaats. Dat was de beste klassering van de Nederlandse deel- i betekende voor de tandarts een zilveren medaille. SCHEVENINGEN De Noordzee heeft gisteren opnieuw een stukje onge naakbaarheid moeten prijsgeven aan de mens heid. Zelden was een po ging het stukje woeste zeeschuim tussen Enge land en Nederland per windsurfplank over te steken zo goed voorbe reid als die van het afge lopen weekeinde door wereldkampioen Step- han van den Berg en John van der Starre. Had het tweetal het allerlaat ste weerbericht goed op gevangen vlak voor het vertreksein, dan was men nooit van start ge gaan. Windkracht negen hing in de lucht en daar mee de levens van de Nederlandse windsur fers. Gisterochtend werd echter in Lowestoft toch van wal ge stoken om 08.15 uur en pre cies acht uur en acht minu ten later (16.23 uur) arriveer den Van den Berg en Van der Starre plus de volgboot van schipper Kremer veilig op het strand van Schevenin- gen. In het Kurhaus volgde de feestelijke ontvangst, waar de Britse waarnemend am bassadeur mr. Harvey een schriftelijke boodschap van de burgemeester van Lowes- toft doorgaf aan burgemees ter Schols van Den Haag. Hemelsbreed hadden Van den Berg en Van der Starre 178 km afgelegd, in werke lijkheid meer dan 200 km. Trots als apen en zeker van drie records die door de beë digde navigator Van Veen bij de notaris zullen worden vastgelegd voor de uitgevers van het Guinness Book of Records, stapten Van den Berg (20) en Van der Starre (21) ieder van hun nieuwe prototype Alpha. Zij zorgden voor de eerste succesvolle Amsterdam Diamond Cen ter-Crossing, surften een we- Windsurfers John van der Starre (links) en Stephan van den Berg op het strand van Scheveningen. reldrecord op de 200 kilome ter en brachten het wereld uurrecord op 54 km/u, tien kilometer sneller dan het re cord van Jaap van de Rest. Begonnen met windkracht 3/4 ZZO, kreeg men al snel te maken met windkracht 6 a 7 en gelukkig uit zuidweste lijke richting. Toen moest wel voor kleinere zeilen wor den gekozen tijdens één van de vier stops. „De moeheid is te vergelij ken met die na een wedstrijd of een 24-uurs-race. De vol doening even groot als bij mijn eerste wereldtitel", al dus Stephan van den Berg, wiens gezicht er door het zout en de zon verweerd uit zag. Maar hij keek nog hel der uit zijn ogen, wat niet kon worden gezegd van John van der Starre, die zijn vet- geworden bril had moeten afdoen op zee. John van der Starre: „Als het eenr ace was geweest tussen ons beiden, had Stephan ge wonnen. Ik ben bij Engeland, waar veel korte, klotserige golven waren, wel vijftien keer vaker gevallen dan hij. Bovendien brak mijn mast- voet en verloor ik mijn zwaard. Af en toe waren er dooie punten. Maar we heb ben ook wel gespeeld met de golven en Stephan zal zelfs een keer gewoon ontspannen te jumpen", te springen met zijn board. Nu zeg ik, ik doe het nooit meer, volgend jaar doe ik het toch". Beide sur fers konden elkaar goed kun nen volgen, maar ze moesten regelmatig op de boot wach ten, zo hard ging het. Leuk was dat onderweg een groot containerschip draaide en op hen wachtte om te kijken. Veel vervuiling was er niet onderweg. Van der Starre: „Ik ben een vat, een krat en wat oliedraden tegengeko men". Van den Berg zag al leen een groot stuk hout. Al met al is het meegevallen, toch blijft er de waarschu wing voor anderen. „Het is wel sneller te doen dan onze acht uur", meende Stephan van den Berg, „wantr we hadden wat oponthoud in de Engelse haven en veel mate- riaalpech onderweg. Maar één ding is zeker. Helemaal alleen, duds zonder volgboot, is het een onmogelijke opga ve om de Noordzee over te steken. Je kunt zelf totaal geen koers houden". De drie records zijn een pret tige mentale ondersteuning voor volgende week, wan neer in Spanje de wereld kampioenschappen in de open klasse worden gehou den. Stephan van den Berg verdedigt daar één van zijn vele titels. Met de extra golf- kennis van dit weekeinde zijn Van der Starre en hij duidelijk favoriet voor het goud. HERMAN JANSEN De laatste meters op de Noordzee. Handballers tweede in Oostenrijk PERCHTOLDSDORF Ne derland heeft het vierlanden- toernooi zaalhandbal in het Oostenrijkse Perchtoldsdorf gisteren besloten met de twee de plaats. Een resultaat, waar mee bondstrainer Jan Kecske- methy tevreden was. In de laatste ontmoeting speelde Ne derland tegen België met 19 19 gelijk. Oost-Duitsland werd ongeslagen winnaar van het toernooi. Op de laatste dag ze gevierden de Oostduitsers met 2510 over gastland Oosten rijk. Speerwerprecord Sofia Sakorafa AERETA De Griekse Sofia Sakorafa, winnaares van de bronzen medaille tijdens de Europese atletiekkampioen- schappen' eerder deze maand in Athene, heeft gisteren tij dens de nationale atletiekkam- pioenschappen in Aereta op het eiland Kreta het wereldre cord speerwerpen dames op 74 meter en 20 centimeter ge bracht. Het oude record, dat sinds 29 juli van dit jaar met 72,40 meter op naam stond van de Finse Tiina Lillak, werd met niet minder dan 1.80 me ter verbeterd. Voetbalsters lijden verlies BRUSSEL Het Nederlands damesvoetbalelftal heeft zater dag de interlandwedstrijd te gen Belgie met 32 verloren. Het was de eerste wedstrijd in groep 4 van de voorronden van het eerste Europese kam pioenschap voor dames-lan denteams. Naast Belgie en Ne derland zijn Denemarken en West-Duitsland in deze poule ondergebracht. België veroverde in het Ra cing Jet-stadion in Brussel voor 600 toeschouwers in de slotminuut de volle winst door een doelpunt van Carla Mar tens. Daarvoor had Nederland tweemaal door Ria de Jong de leiding genomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11