IN EN OM HET HUIS IN EN OM DE KAS Brillen terug naar lang en smal; Citrusseizoen staat weer voor de deur Rolluiken als pantser tegen inbraak Steil is de stijl binnen de perken Najaarszorgen p IN EN OM HET HUIS/LAND EN TUINBOUW leidsecourant ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 PAGI1 Veilig wonen, bestaat dat nog? Dagelijks horen en lezen we over de aktiviteiten van het slagvaardig gilde, dat tegen woordig in groepen werkt en de handjes fiks laat wapperen. In een Haagse winkelstraat worden de eigendommen be schermd door ramen en rui ten met planken en/of rollui ken te barricaderen. Vooral onbeschermde ramen en deu ren zijn een dankbaar object voor „vrije toegang". De verkoop van dievenklau wen, alarminstallaties en an dere inbraakpreventieve mid delen beleeft gouden tijden. Vooral families die kostbare voorwerpen in huis hebben (antieke klokken, etc.) en winkels waar de kassa goed rinkelt staan in de belangstel ling. Sommige juweliers gaan er zelfs toe over hun klanten eerst door een sluis te voeren, voordat ze het mekka met de diamanten en het goud moe ten betreden. Ze nemen ook overdag geen risico's met re volverhelden. „Overvallers opereren tegen woordig groepsgewijs", aldus de Haagse politie. Wanneer het ook maar in de kop op komt wordt er met stenen door ruiten gesmeten en ge plunderd. „Wij zijn bijvoor beeld de eerste dagen van het nieuwe jaar alert op het (met een moderne term aangedui de) „afreageren". De feeste lijkheden rond de jaarwisse ling en bij sportieve evene menten eindigen door dit af reageren vaak in enorme schadeposten voor de ge meente, particulieren en ne ringdoenden. „De 's-G ra venhaagse Rollui- kenfabriek b.v." meldde dan ook de laatste twee jaren voor vijftig procent meer aan be veiligingsmateriaal in de vorm van aluminium of sta len jaloezieën te hebben aan gebracht dan in de jaren vóór 1980. Een plezierige toename voor een rolluikfabrikant, maar een afname van de vei ligheid in huis en hof. De firma Robbers en Land zaat b.v. uit Utrecht meldt, dat een juwelier zich drievou dig moet beveiligen wil hij zich tegen inbraak (en-of van dalisme) kunnen verzekeren. De verzekeringsmaatschappij van zijn keuze sluit alleen een verzekering wanneer hij pantserglas voor zijn etalage laat aanbrengen {f 20.000,- a 25.000,-), daarvóór rolluiken plaatst en de hele handel nog eens elektronisch laat beveili gen Een investering die er zijn mag. Volgens de Haagse politie is er sinds kort ook ko gelvrij glas voor de detaillist in de handel gekomen, dat een goede inbraakwering en vooral beveiliging tegen ge welddadigheden vormt. „Men moet het de inbreker (van daal) zo moeilijk mogelijk ma ken". Dicht pantser Ook voor de particulier geldt dat de meest bedreigde plek ken het eerst aan de beurt ko men voor beveiliging, bijvoor beeld de voorkant van een huis waar weinig verlichting in de straat is en waar weinig mensen voorbij komen. Er zijn verscheidene mogelijkhe den: mechanische sloten, rol luiken, elektronische beveili ging. Bepalen we ons tot de rollui ken, die sterk in opkomst zijn. „Romazo", de vereniging van rolluiken-, markiezen- en zonweringsbedrijven te Lei den, heeft op dit gebied de grootste divisie. Bij winkels, banken en andere zakelijke objecten heeft men reeds veel ervaring opgedaan. Zij zegt: „Uiteraard is de mate van be veiliging afhankelijk van de kwaliteit van het afsluitings materiaal. De prijs zegt daar bij niet alles. Er zijn rolluiken in de handel waarvan de be- veiligingswaarde vrij laag ligt, maar er zijn er ook die onder buitengewoon moeilijke om standigheden nog een grote weerstand bieden. In principe heeft een rolluik geen door- kijkmogelijkheden. In geslo ten toestand vormt het een dicht pantser. Er bestaan ech- Een rolluik kan voor elk raam en elke deur worden aange bracht. Het wordt omgerold om een bovenrol in een speciaal daarvoor aangebrachte kap. Bevestigingsmiddelen als schroe ven en bouten zijn zodanig aangebracht in de geleideprofielen dat ze er niet ultgeschroefd of uitgenomen kunnen worden. ter ook profielen met door- kijkmogelijkheden; de ope ningen daarin kunnen even tueel met kunststof of veilig heidsglas worden afge schermd". Rolluiken die voldoen aan de eisen van TBBS (Technisch Bureau Bevordering van Schadepreventie) te Baarn zijn vervaardigd van staal of aluminium. Stalen rolluiken zijn van oudsher de meest so lide afsluiters. De wanddikte van de profielen varieert van 0,8 tot 1,5 cm. Ze zijn roest we rend (thermisch verzinkt) en kunnen bovendien worden voorzien van een laag sterke kunststof in diverse moderne kleuren. Het oog wil ook wat Bij aluminium rolluiken zijn er twee hoofdgroepen: warm- geperst (geëxtrudeerd) mooi voor de gevel en koud gewalst (het weerstands vermogen is afhankelijk van profielmaat en -dikte en ligt over het algemeen vrij laag). Ook alle aluminium rolluiken krijgen een corrosiewerende behandeling en desgewenst een sterke laag kunststof of worden gemoffeld. rozen. Maar het aanbrengen van rolluiken is een dure grap. De centjes tellen". Hij vertelt plastisch: „Ik had een dure mevrouw als aspirant klant, die alleen in een eenza me buurt woonde. De beveili ging van haar huis kostte f 15.000,-. Een smak geld en ik kan mij begrijpen dat ze niet direkt overging tot het spenderen van zo'n sommetje. Maar precies veertien dagen later lag ze dood onder de ta fel De firma's die rolluiken in hun assortiment voeren, zijn niet zo op orders uit. Ze ver kopen hun beveiligingsmate riaal toch wel. Hun advies echter is de moeite waard, omdat alleen een vakkundig aangebrachte beveiliging wer kelijk bescherming biedt. Het is noodzakelijk „voor zijn goe de geld" alleen te kopen bij bedrijven, aldus de Romazo, die ingeschreven zijn bij de eerder genoemde TBBS. Van die leveranciers krijgt men al leen bij elke rolluikvoorzie ning een zgn. „afleveringsbe- wijs", een noodzaak, want zonder dit document betaalt de Inbraakverzekering niet Vakkundig „De dikte van de rolluiken is erg belangrijk", zegt een woordvoerder van J.H.S.Brinkman, fabriek in rolluiken, rolhekken, schuif- hekken in aluminium-staal- kunststof te Haarlem. „Met een dikte van 1 mm zit je op Wie van deze materie meer wil weten kan de brochure „Bouwkundige Inbraakbevei liging" op aanvraag krijgen bij Romazo, postbus 2119, 2301 CC Leiden, waarin veel nutti ge informatie over veiligheid tussen uw vier muren. TINY FRANCIS Het Syndicaat de la Haute Coiffure heeft zich vierkant achter het „vier kant" geschaard. Deze cryptische woorden houden in, dat het nieuwste Franse najaarscoiffure „Volume '82", tijdens een internationale bijeenkomst in Parijs aan kappers uit vele landen gepresenteerd, een wat afgemeten, rechtlijnige en hoekige belijning ver toont: het vierkant. In deze vorm zijn Chinese opvattingen terug te vinden, waarschijnlijk doordat enkele voor aanstaande Franse haarmodekunste naars een reis naar China hebben ge maakt. Er is een korte en een lange versie van „Volume '82" met de ken merkende „vierkante" bovenkant en met grote pony: een „plukkerig" ge knipt en gepermanent met een vrij korte nekpartij, en een die het haar in de nek met een puntje laat eindigen. De zijkanten zijn in beide versies vrij lang. TINY FRANCIS Beetje punkachtig op het hoofd, in vierkante lijn geknipt naar de v toe. Een nieuw model bril heeft zijn intrede gedaan. Het lijkt een variant op de voormali ge „vlinderbril". Daarnaast zijn er ook geometrisch ge construeerde vormen, die zijn afgeleid van cirkels, vierkanten en rechthoeken. Het hangt van de vorm van het gezicht af welke bril het leukste staat. In de brillen- mode grijpt men over het al gemeen terug naar de mon turen rond 1960, die lang en smal waren. Marbert heeft enkele tips voor brildraagsters die be trekking hebben op de make up. Vermijdt als „bijziende" alles wat de ogen verkleint, zoals donkere oogschaduw, omdat de glazen van de bril dan meestal dik zijn. Trek de oogschaduw op tot aan de wenkbrauwen, verlopend naar de slapen en kies hel dere tinten, passend bij de kleur van het montuUr, dat liefst qua belijning het oog soepel moet omranden. Zorg voor kleine lichtpuntjes in het midden van h$t boven ste ooglid. Alle grijzen, olijf kleurige en zachte bruine tinten doen het goed, al te felle kleuren liever laten liggen. Verzienden hebben het makkelijker; hun correctie glazen zijn niet dik, zodat het oog kleiner lijkt. B|Feye glazen, vooral die in-r aa smallere montuur, verdp Ut len echter wel vaak dei touren van het oog. 1 dus, vooral aan de oiF kant voor stevig aanzf van de wimperrand mascara en zorg dat de-rp zen van welke bril ooj/ oogharen niet raken, goede opticiën kan hieijE - zorgdragen. die TINY FRA1 tijd Smalle bril van Oogallep Optiek. Poedercrème is de beste oog make up voor brildraagsters omdat ze de hele dag „houdt" (bijv. Superfrost Creamy in ver schillende kleuren van Marbert). Wateraf stotende mascara gebruiken. Nadruk op de mond en gebruik van rouge op de sla pen staat in de meeste gevallen bril draagsters goed. Gebruik bij het opma ken een vergrotende spiegel. Door technologische vernieuwingen eer subtiel gerande monturen in zwart eirsl(*u maire kleuren vederlicht te maken. na?"{ bakte Er is geen ontkomen aan en al willen we nog zo graag Fra! ger genieten van het fraaie nazomerweer, de „Indian si zoals ze in Amerika zeggen, toch nadert onverbiddelijk d en daarna de winter. In de tuin bespeuren we dat over mige vaste planten gaan al verdorren; we moeten eelrg gaan opi-uimen hier en daar, anders wordt het gauw een; loos gezicht. Nog even en 's morgens is alles weer kliedepM de mist, heel gauw al zullen we dan weer tientallen flon!t gis „herfstdraden" in de tuin zien. Want de herfst schijntraini uitstek de tijd van allerlei spinnen en spinsels te zijn. v_an Natuurlijk hebben we in de groëntentuin de stukken, ilcirci aardappelen en sperciebonen verdwenen zijn, weer vo' met boerenkool en spruitkool. Daar moet, naar de volk?r w; ging wil, eerst een nacht behoorlijk de vorst overheersen ken zijn, alvorens we er van beginnen te eten. Waarom ondi spruitkool een handjevol stikstofmest, zoals kalksalpetea*« kammonsalpeter. O ja, wat die vorst aangaat wordt |HH weerd, dat boerenkool die nooit goed bevoren is geweesiT der van smaak zou zijn. Onze eigen ervaring is, dat de (ras) bitterder van smaak kan zijn dan het andere. Hl We hebben er ook al aan herinnerd, dat sommige kameij die gedurende de zomer vakantie,gehad hebben in dep~„ weer gaandeweg naar binnen gehaald worden. Bijvoorr cyclamen, die hebben buiten alweer heel wat nieuwe ttde gevormd, de „vakantie buiten" heeft hen beslist goed Alleen moeten we een soort van „schokeffect" vermij! en wil zeggen: het van-buiten-naar-binnen overplaatsen mpldd drastische verandering betekenen! Dus niet de planten jecht de warme kamer halen omdat nachtvorst dreigt, nee, z« zo als het ware „acclamatiseren". Zet ze eerst een tijdje in £ey, te en luchtige maar onverwarmde kamer. In de schuuri v; bijkeuken, waar een temperatuurtje heerst van zo'n M vijftien of wat lager. Veel van onze huizen hebben tegeièn n centrale verwarming en dat is niet voor alle kamerplai?ude aal! Die centrale verwarming schept ook maar al te wleei nogal droge atmosfeer, terwijl kamerplanten houden [ostei vochtigheidsgraad van zo om en bij de 70 graden. Gerijiedu sproeien dus, niet alleen gieten, maar ook nevelen. Juistn F terbloeiers onder de kamerplanten voelen zich niet zo lire wat hogere kamertemperaturen. Begonia's, azalea's, dej bij meer terugkomende clivia's en cyclamen bijvoorbeeld rd a om vlot en graag te bloeien, eigenlijk geen hoger tempef de hebben dan vijftien graden. 1 Tja, 't wordt wel wat moeilijk om dat in een woonvertreMra wezenlijken en ook nog vrede te bewaren met de hui^ht I die alles beneden de twintig graden of daaromtrent „sted ki noemen, maar we vertellen het toch maar even om u éhet weerhouden, deze kamerplanten „lekker warm" te ze(e rc zou helemaal mis zijn! "tie: Als men hippeastrum-(amaryllis)bollen in de tuin gelige kunnen we die voor de vorst rooien. Een tijdje wegsluit^ Bi wat verwarmde - in elk geval niet steenkoude - donkeri kast; straks oppotten met onderwarmte (boven radiator! schoorsteenmantel) en men zal eens wat zien. jgj^ he tc Dmei enlai jden Begonia* st Gross. >udij feed .Lui' met I ko gevi „Terra" bij veiling Berkel voorziet in behoefte „Het loopt uit de kunst", zegt een woordvoerder van de bloe menveiling Berkel en omstreken en daarmee heeft hij de gang van zaken op het oog binnen het groothandelscentrum „Terra", dat sinds de ingebruikname van het nieuwe veiling gebouw bij de handel is betrokken. Er had zich nogal wat strijd ontwikkeld tussen de veiling en bijzonder de groothan delaren. die zich door Terra bedreigd voelden in hun werk. „Dat valt wel mee", luidt de conclusie van de heer C. M. Eij- genraam als woordvoerder van de veiling, ook al heeft hij be grip voor het standpunt van die groothandel. Maar hij heeft toch de indruk dat Terra in een behoefte voorziet. Terra brengt een speciale sortering van bloemen en planten ten be hoeve van de handelaren, die niet alleen moeilijk zelf naar de veiling kunnen komen, maar ook vanwege de ligging van winkel of standplaats, lastig zijn te bevoorraden. Dat kan zijn door verkeersproblemen, gebrek aan parkeerruimte en der- gelijken. Door middel van Terra kunnen zij op vrijwel alle uren van de dag in de veiling terecht voor hun aankopen, maar zijn ook speciale regelingen mogelijk voor thuisbezorging. Er is nogal wat „wrijving" geweest tussen de groothandelaren, vei- lingbestuur en Terra. De veiling VBA in Aalsmeer heeft in „Cultra" reeds langere tijd een nieuwe afzetmogelijkheid. Deze ontwikkeling wordt niet gezien als afbreuk van het middels de klok veilen. Door het brede assortiment van Terra is de opzet aantrekkelijk, aldus sommige kopers. Eijgenraam: „We hebben met de warme zomerse dagen wel wat proble men gehad, maar de voorziening van bloemenwinkels, tuin centra en supermarkten gaf geen zorgen. De handel heeft de mogelijkheid tot tijdig inkopen naar eigen behoeften, zoals voor de koopavonden en de bloemenwinkels." Hij wilde niet ontkennen dat sommige groothandelaren scha de ondervinden van Terra, maar die zijn niet van ernstige aard of maken hun bestaan onmogelijk. Men kan het veiling Berkel niet ten kwade duiden dat - gezien eigen financiële firoblemen - alle krachten worden ingezet om een antrekke- ijke veiling te maken en voor goede afzet van de produkten, óók middels Terra, te zorgen. In veiling Berkel zijn reeds veel groothandelaren gevestigd die gezamenlijk een groot assortiment van produkten voor handen hebben, variërend van potplanten tot droogbloemen. Er is ook een cash-and-carrybedrijf in de veiling gevestigd, zij het dat het niet in de bedoeling ligt er een handel aan parti culieren van te maken. Er zouden wel mogelijkheden voor de groothandel zijn. Groothandelaar A. van Egmond uit Rijns- burg, tevens lid van het VGB-bestuur noemt het een kwade gang van zaken, zoals van „Cultra" en „Terra". „Wij voelen dat aan en zijn voorlopig niet van plan een dergelijke ver koopgelegenheid hier te beginnen", zo deelt Jan Bentvelsen als woordvoerder van de Honselersdijkse CCWS ons mee. „We hebben er hier geen behoefte aan, ook omdat we al di verse gespecialiseerde handelaren hebben. We hebben een Harm Bosman met zijn droogbloemen, Leeuwenburg met bol- bloemen. Van der Eyk met zijn handel, Comtu met toeleve ringsartikelen enz. We hebben speciale handelaren voor de planten en ook voor de exotische produkten. We hebben be grip voor het standpunt van onze groothandelaren en willen in de goede verstandhoudingen geen veranderingen bren gen", aldus de CCWS-woordvoerder. De Vereniging van Groothandelaren in bloemkwekerijpro- dukten (VGB) heeft het veilingbestuur al eerder laten weten de activiteiten van Terra niet op prijs te stellen. Nu Terra enige tijd actief is, wordt er minder kritiek gehoord, begint men langzamerhand toch wel nieuwe kansen te zien. De ver dere ontwikkeling moet nog worden afgewacht. Op 1 oktober zal de export van Spaanse mandarijnen aanvangen. Het ras Clauselina zal de rij openen, van dit ras worden er slechts kleine hoe veelheden geëxporteerd. Meer bekendheid genieten de Sat- suma's, de export van dit soort zal op 15 oktober aan vangen. Het bekendste soort, de Clementine, zal vanaf 21 oktober geëxporteerd worden. De Clementines nemen het grootste aandeel voor hun re kening. Oogstramingen geven aan dat de oogst van manda rijnen en sinaasappelen onge veer even groot zal zijn als vorig seizoen. De export van sinaasappelen laat wat langer op zich wachten. De start zal plaats vinden op 29 oktober met het vroege ras Navelina's. Op 12 november komt de ex port van de Navels op gang. De export van sinaasappelen is vorig seizoen gunstig verlo pen. Door de overvloedige Europese appeloogst ziet het er naar uit dat de citrushan- del het wat moeilijker zal krijgen. Tomaten Ook in de afgelopen week bleef de mineurstemming op de tomatenmarkt gehand haafd. In de eerste helft van de week was het met de prijs vorming nog steeds droevig gesteld. Er werd tegen door- draaiprijzen geveild. De aan voer bleef nog steeds te ruim. Vooral bij de vleestomaten was er sprake van een over vloedig aanbod. Zo werd er vorig seizoen in de tweede week van september bijna 1100 ton aangevoerd, dit sei zoen zat men op ruim 1500 ton. Dit bleek duidelijk teveel van het goede. Op donderdag 23 september trok de priis voor zowel de ronde als de vleestomaten aan. Het prijs herstel bij de vleestomaten was het grootst. Voor de A-I- export liep de prijs op naar 9 dubbeltjes per kilo. Bij de vleestomaten werd er voor de sortering BBB 1,19 per kilo betaald. Het aanbod zal wel wat afnemen, maar het zal groter blijven als vorig sei zoen. Een verder prijshersfrH Een zware vracht komkommers; een licht herstel op de komkommermarkt. zal naar verwacht slechts moeizaam op gang komen. Komkommers Op de komkommermarkt was er sprake van een licht her stel. Het aanbod veranderde niet zoveel. Er kan echter een opleving in het aanbod ont staan omdat er de komende weken nog heel wat stam- komkommers geoogst zullen worden. De stamvruchten groeien namelijk in een snel tempo uit tot oogstbare vruch ten. Voor de sortering 36/41 werd er tegen het eind van de week 29 cent betaald. De sor tering 41/51 bracht 41 cent op, voor de sortering 51/61 kwam de prijs op 60 cent uit. De zware komkommers, zoals de sortering 61/76 brachten 77 cent op. Het aanbod zal de ko mende week niet veel veran>' deren, hetzelfde wordt er van de prijs verwacht. Overige gewassen Bij de paprika's nam zowel het aanbod van groen als van rood af. Dit kwam ook in de prijzen tot uitdrukking. Voor een kilo groen werd er ge middeld ƒ2,35 betaald. Voor de rode sorteringen kwam de gemiddelde prijs op 2,50 per kilo. Van beide sorteringen wordt er een kleiner aanbod verwacht, waardoor de prij zen gelijk blijven of verder oplopen. De concurrentie op de aubergine-markt nam toe. Dit werd echter niet door Ita lië veroorzaakt, maar door Turkije. De prijsdruk werd wat groter en de gemiddelde prijs daalde naar ƒ2,90 peri, kilo. Het aanbod zal geleide lijk kleiner worden, als het concurrerend aanbod niet groeit zal de prijs de komende week aantrekken. Op de ra- dijsmarkt werd het aanbod wat kleiner, de prijs liep met enkele centen op en kwam uit op 27 cent per bos. Een klei ner wordend aanbod zal zor gen voor een verder prijsher stel. Het is zeer verheugend om te constateren dat, in ver gelijking met vorig seizoen, het grotere aanbod van cour gettes tegen gelijke of hogere prijzen afgezet kon worden. In de afgelopen week liep de prijs op naar 56 cent per stuk. De prijs zal de komende week verder oplopen door een klei ner wordend aanbod. De vraag naar sperziebonen was zeer matig. De prijs kwam uit op 91 cent per kilo. Het aan bod is in vergelijking met vo rig seizoen wel groter. De prijs lijkt de komende week op te lopen. Voor snijbonen werd er ƒ3,15 per kilo be taald. De aanvoer zal nu snel kleiner worden waardoor de prijs vlot op zal lopen. Er was sprake van een ruim aanbod van natuursla, de prijs zakte weg naar 28 cent per krop. Voor de komende week wordt er op een hogere prijs gere kend door een kleiner wor dend aanbod. Voor ijsbergsla zakte de markt helemaal in elkaar. De gemiddelde prijs daalde naar 50 cent per krop. Door een kleiner aanbod zal de prijs weer wat aantrekken. De andijvie-prijs zakte naar 52 cent per kilo, deze prijs zal zich als gevolg van een groter aanbod niet weten te handha ven. De spinazie is weer over de top van de aanvoer, de prijs liep op naar twee kwar- 3es per kilo. Voor de komen- e week wordt er een hogere prijs verwacht. Bloemkool was de afgelopen week nog goedkoop, de „zessen" brach ten 94 cent per stuk op. Door een kleiner aanbod loopt de prijs weer op. Op de spruiten- markt was er sprake van een stabilisatie, de gemiddelde Erijs lag op 74 cent per kilo. agere temperaturen zullen een gunstige uitwerking op de prijs en de vraag hebben.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8