Conflict binnen RMS na presentatie memorandum Kort geding kwam te laat Van Agt gaat lobbyen voor zetel in V eiligheidsraad Geldlenen, een kwestie van rekenen zegtu? Rabobank Iej In het najaar met uw krant naar de zon Israëlische opperrechter weigert onderzoek naar massamoord Kabinet bereid tot één miljard steun aan staalindustrie Genland/buitenland" LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 PAGINA 5 aai irkamers -n vi>rnaamste oora en j{enoemd het afne we|iantal mensen in tocht -S*SIJTHOFF PERS REIZEN TUNESIE Als in Nederland het gure najaar heerst, schijnt op de zil verkleurige stranden van Tunesië nog volop de zon. U kunt daarvan genieten tijdens een reis, die uw krant sa men met RAPTIM-Nederland heeft georganiseerd van vrijdag 5 november tot en met vrijdag 12 november. Reisdoel is het luxueuze Sheraton Hotel in Hammamet. Dit smaakvol in moderne Tunesische stijl gebouwde hotel ligt aan een fraai zandstrand en heeft een eigen, ver warmd zwembad. Het hotel beschikt over alle faciliteiten, die men van een eerste-klassehotel kan verwachten. De kamers hebben alle bad/douche en toilet. Gevlogen wordt met de KLM. De prijs van deze exclusieve trip: 975 p.p. op basis van een tweepersoonskamer en volledig pension. Inbegrepen: de vliegreis SchipholTunis en terug, transfer van vlieg veld naar hotel, verblijf in Sheraton, Nederlandse reislei- ding. Toeslag eenpersoonskamer 175. CRUISE Zaterdag 13 november vertrekt het Noorse cruiseschip ms llmatar uit Venetië voor een veertiendaagse reis op de Middellandse Zee. De reis naar Venetië wordt gemaakt per luxe touringcar, vertrek vrijdag 12 november. De ll matar vaart via Corfu, Piraeus, Rhodos, Limassol (Cy prus), Ashdod (Israël), Port Said, Heraklion, Malta, Paler mo en Civitavecchia naar Genua, vanwaar u weer per tou ringcar terugrijdt naar Nederland. Op de heen- en terug reis overnachting onderweg. De prijs: v.a. ƒ2950 p.p. op basis van een tweepersoons hut met douche en toilet. Busreis heen en terug en over nachtingen onderweg inbegrepen. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur, van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde tijden ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). Noor^ van een gevoel van kaaF[eid bij degenen, die emd,(ei zjjn Andere men- in hun huis kunnen verhuren, mi vaak njet ujt angst eder)vacyverlies. Ander- betttcen vele kamerzoe- niet erg happig op er m woongelegenheid, oel; perkende huisregels /eL,S(noofdbewoner. het liefst op een ka- an z1en „vrij" pand, gele- le binnenstad, groter /ierkante meter, met Jpjfeenheid, niet duurder 300 gulden in de Uil in) en met invloed fr ^ewoners op de keuze jwkomers. Velen zijn wel bereid voor een particulieren op ka- laan wonen. de helft van de ire verhuurders zet inkomst met een zwart op wit. Men ïgels van de overheid wel (hoogte huur, lerming, opgave van i), maar past ze niet Ide naleving effectie- 'orden gecontroleerd, ilen stoppen met ver- •rsoepelen van de re- slechts weinigen sti- (weer) kamers te iuren. fenhuisraad en minder De sectie zie- 'in van de NZR, de Ziekenhuisraad, it het aantal zieken- niet met 8000 linister Gardeniers) 'erminderen maar iet 4500. Volgens de 't Gardeniers duide- in hoe zij aan die 8000 [ekomen is. De voor de NZR zegt dat er 'lijk sprake is van het pldig" omspringen irs. De NZR baseert AAK,als de minister op de sn ndienhuisvoorzieningen, lering van de norm 3,7 1000 inwoners. )r civiele en rechter onze parlementaire redactie) iAG Burgerlijke za- en voortaan in begin- Is worden behandeld alleenrechtsprekende Een wetsvoorstel van de Ruiter van Justitie is door de minister- jvaard. De bedoeling is S de werktijd van de doelmatiger te gebrui- rorden burgerlijke za- beginsel door een lige kamer van een ïmentsrechtbank ihters) behandeld. In roep blijft de behan- irmaal gesproken bij oudige kamer van i gerechtshof, is Valra^s za* ^ie kamer geschikte zaken ook orverwijzen naar een idige kamer. Aanslag Brusselse synagoge opgeëist Londen - Een groepering die zich de .Zwarte Libanon-organisatie' noemt, heeft laten weten verantwoordelijk te zijn voor de schietpartij voor een synagoge in Brussel, waarbij vorige week zaterdag vier mensen werden gewond. Dit heeft het in Londen ver schijnende Arabische blad ,A1-Arab' gisteren gemeld.De organisatie die contact met de krant had opgenomen, had verklaard dat de aanslag een re presaille was voor het bloedbad in de Palestijnse vluchtelingenkampen bij Beiroet. Volgens haar was de Brussel se synagoge een Israëlisch spionage- centrum. De actie werd het begin ge noemd van een „oorlog tegen iedere zionist in de wereld". Vissers: korter vistuig goedkoper GOEDEREEDE De maximumlengte van vistuig zou door het produktschap voor vis en visserijprodukten tot tien me ter moeten worden beperkt. Dat levert de Nederlandse kottervissers een besparing op van 3000 tot 4000 liter gasolie per week en vormt een bijdrage aan vangstbeper kende maatregelen. Dit zei voorzitter M.W. Schakel van de Federatie van Vis serijverenigingen vandaag in Goederee de op de jaarvergadering van deze organi satie. Schakel constateerde dat de vistui gen steeds langer worden gemaakt. Er zijn nu al schepen die met zeventien meter vistuig vissen. "Dat is niet alleen energie verslindend, maar er wordt zo ook meer vis op de markt gebracht dan er kan wor den verkocht", aldus Schakel. In Tel Aviv werd gisteren gedemonstreerd tegen het beleid van de regering Begin. Hier voert de politie twee vrouwen weg die zich uit protest tegen de massamoorden met rode verf hadden ingesmeerd. MANUSAMA FEL GEKANT TEGEN ACTIES SAHALESSY (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De pre sentatie van het document „De geïsoleerde oorlog" door Docianus Ony Saha- lessy is betreurenswaar dig. Er staan afschuwelij ke foto's in van de execu tie van Chris Soumokil. Wat wil Sahalessy eigen lijk? Wil hij de Zuidmo- lukkers weer „opwar men" en fanatiek maken, zodat er weer rellen ont staan?" Aldus de reactie van de RMS-voorman, ir. A.J. Manusama in Capelle aan de IJssel op het me morandum „De geisoleer- de oorlog", dat gisteren in de openbaarheid werd ge bracht tijdens een pers conferentie in Den Haag. Ir. Manusama was daarbij zelf niet aanwezig. „Natuurlijk was ik er niet bij" aldus Manusa ma. „Men heeft niets met mij besproken. Sahalessy is er toch op uit om mij te wippen." Volgens Sahalessy, die in ge zelschap was van mevr.Sou- mokil, zou het document met medeweten van de RMS-lei- ding zijn gepubliceerd. Manu sama ontkent dit nadrukke lijk. Ook noemt hij het „je reinste uit de duim zuigerij dat hij Sahalessy ooit een plaats in zijn kabinet zou hebben aage; boden." Manusama beschouwt Sahales sy min of meer als een fanatie ke actievoerder, wiens daden drang op den duur weer op niets uitloopt. „Er zijn in de Zuidmolukse gemeenschap steeds van die figuren die acti viteiten ontplooien. Maar bin nen enkele jaren bloedt het dood en hoor je niets meer van die mensen. Wat we nodig hebben zijn nuchtere, goed on derlegde mensen die in staat zijn om zich langdurig voor de RMS-zaak in te zetten. Zelf heb ik het al 32 jaar lang vol gehouden" aldus ir. Manusa ma. Het memorandum „De geïso leerde oorlog" is een soort zwartboek, waarin Sahalessy wil aantonen dat de RMS in buiten de Molukken nog actief is. In zijn voorwoord stelt de auteur dat de internationale gemeenschap de proclamatie van de Republiek van de Zuid-Molukken op 25 april 1950 in Ambon, is vergeten. „De strijd op de Molukken en daarbuiten is nog steeds aan de gang" aldus de kern van de boodschap van de man die door het geheime parlement van de Molukken naar Neder land zou zijn gestuurd. Saha lessy zou de taak hebben ge kregen om de aandacht van de wereld nog eens nadrukjkelijk op het Molukse vraagstuk te vestigen. Het RMS-parlement zou hem in 1977 hebben belast met een zogenaamde „Molukse Volks missie" en naar Nederland hebben gestuurd. Na een aan vankelijk afwijzing verkreeg hij door een procedure via de Raad van State de status poli tiek vluchteling. (vervolg van de voorpagina) JERUZALEM /BEIROET De voorzitter van het Is raëlische hooggerechtshof, de 69-jarige Yitzhak Kahan, heeft gisteren geweigerd in te gaan op het verzoek van de Israëlische regering het onderzoek te leiden naar de massamoord op Palestijnen in Beiroet. Reden voor Kahans weigering is volgens de Israëlische radio dat er nog twee procedures over de zaak onder de rechter zijn. Bij het hooggerechtshof zijn twee aanklachten ingediend tegen de Israëlische regering om aan het licht te brengen waarom zij wei gert een officïele onderzoekscommissie in te stellen naar de mas samoord. Voordat Kahan zijn weigering bekendmaakte, hadden vertegenwoordigers van de bewegingen „Vrede Nu" en „Shi- nui" hem gevraagd af te zien van de taak. Volgens leiders van de bewegingen ziet de regering deze procedure - een rechter van onbetwiste morele autoriteit, geflankeerd door twee perso nen - liever dan een officiële onderzoekscommissie, en wel om aan haar verantwoordelijk te ontkomen. Ook gisteren betoogden weer duizenden Israëliërs in het gehele land tegen het beleid van de regering-Begin. Hun afschuw van Begins beleid werd nog eens extra gevoed door een bericht in het Israëlische dagblad Jerusalem Post waarin werd gemeld dat het Israëlische miltaire opperbevel op de hoogte was van de massamoord op Palestijnse burgers op de dag dat de slachting begon en niet pas de volgende dag. Voor vandaag is een grote demonstratie aangekondigd in Tel Aviv. In Beiroet heeft de nieuwe Libanese leider Amin Gemayel de militaire autoriteiten opdracht gegeven de massamoord in de Palestijnse kampen Sabra en Chatilla te onderzoeken. „De doodsomstandigheden van elk slachtoffer moeten aan het licht worden gebracht", aldus de opdracht. Intussen zijn in de Libane se hoofdstad de Franse mariniers en parachutisten aan land ge gaan die de voorhoede vormen van de internationale troepen macht die andermaal in het land zal worden gelegerd. De ko mende dagen zullen zich Fransen en Amerikanen bij hen voe gen. Aan het mandaat van deze troepenmacht is, in tegenstelling tot dat van de vorige, geen tijdslimiet verbonden. Zijn aanwezig heid moet het, volgens een voorstel van de Amerikanen, moge lijk maken dat de Syrische en Israëlische troepen zich in fasen terugtrekken. Het voorstel houdt ook in dat de rol van de Unifil in het zuiden van Libanon versterkt wordt. Vanuit Bonn wordt gemeld dat de regering van de Duitse bondsrepubliek heeft afgezien van een uitnodiging aan PLO-lei- der Jasser Arafat om een bezoek aan de Duitse hoofdstad te brengen. In Kopenhagen is het gisteravond tijdens een anti-Israëlbetoging waaraan zo'n 10.000 demonstranten deelnamen tot zware ge vechten gekomen. Een aantal gewonden moest in het ziekenhuis worden opgenomen. pnngen terug AG De bedrijfs- igen zullen dit jaar Ier tegenvallen, zo- I het niveau van de •steringen nauwe- •n één procent van -nationaal inkomen 3nen, zo blijkt uit het ig inzake de Wet In- t srekening 1981- erslag, dat door mi- louw van Economi- en aan de Tweede gezonden, blijkt dat jaar voor een totaal fan 5,3 miljard aan iifnies is uitgekeerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft zich gisteren be reid verklaard, één miljard gulden aan overheidssteun te verlenen aan een herstructureringsplan voor de Ne derlandse staalindustrie (Hoogovens IJmuiden, Ned- staat Alblasserdam). Deze plannen, zo meent het kabi net, dragen bij tot behoud van de werkgelegenheid in deze bedrijfstak en tot versterking van de concurren tiepositie. Zoals bekend is Hoogovens in de problemen gekomen door de ontvlechting van het Estel-concern. De uiteindelijke toekenning van de één miljard gulden moet nog goedgekeurd worden door de Europese Commissie. De middelen zullen worden verstrekt in de vorm van aandelenkapitaal en achtergestelde leningen. Ook zullen subsidies voor investeringen worden verstrekt. De staat en de gemeente Amsterdam zullen samen geen meerderheid in Hoogovens nemen. Wel zal de over heid zich het recht verschaffen van toezicht, bijvoorbeeld door een regeringswaarnemer te benoemen. Er zal vijf miljoen gul den worden verstrekt om invoering van arbeidstijdverkorting voor te bereiden. Hiermee wordt enige compensatie gegeven voor het verlies van 1300 arbeidsplaatsen waarmee de moderni seringen gepaard gaan. De industriebond FNV heeft zich inge nomen getoond met het besluit van het kabinet. 250 Banen weg bij Bendien-Smits ALMELO Het Twentse he renconfectiebedrijf Bendien- Smits gaat binnenkort 250 van de 760 personeelsleden op straat zetten. De directie van Mcintosh waartoe Bendien- Smits behoort heeft de vak bonden laten weten dat de sa nering bij de Twentse dochter onderneming nodig is om Ben dien-Smits te kunnen behou den. Mcintosh zegt dat er an ders volgend jaar al forse ver liezen dreigen. Oorzaak is vooral de slechte markt voor de herenconfectie. Deze situa tie is een gevolg van de slechte economische toestand en de grote concurrentie in het bui tenland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het aan premier Van Agt ligt zal Nederland de komende twee jaar lid zijn van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. Van Agt is van plan volgende week bij de Algemene Vergadering van de VN, waar hij aan deelneemt als minister van Bui tenlandse Zaken, „op het hoogste niveau" te gaan lob byen om de benodigde honderd stemmen te krijgen. In New York denkt de minister met zo'n twintig collega's besprekingen te voeren. De Veiligheidsraad kent twee soorten leden. Ten eerste zijn er de vijf grote mogendheden (Verenigde Staten, Sovjet-Unie, Chi na, Groot-Brittannië en Frankrijk), die permanent lid zijn en het recht van veto hebben. Daarnaast zijn er tien leden, die voor twee jaar worden gekozen en geen besluiten kunnen verhinde ren. Nederland heeft al twee maal zijn kandidatuur ingetrokken ten gunste van bevriende landen (Noorwegen en Ierland). Het ministerie van Buitenlandse Zaken is bang dat de geloofwaar digheid van Nederland in het gedrang komt, als het zich nog eens zou terugtrekken. Het vorige lidmaatschap van ons land dateert uit 1965-1966. De komende stemming zal waarschijnlijk plaats hebben in decem ber, aan het einde van de eerder deze week begonnen zitting van de Algemene Vergadering. Oud-minister mr. Max van der Stoel wordt genoemd als één van de kandidaten voor de functie van permanent vertegenwoordi ger (ambassadeur) van Nederland bij de Verenigde Naties. Deze functie komt volgend jaar juni vacant, wanneer mr. H. Schelte- m£ met pensioen gaat. ;t w{ ns/nomen it aa| hanl parlementaire redactie) '®n lAG Het aanbod hebrkamers daalt nog al- u 8^ bij particulieren in everjr schatting bedraagt van dit soort ka- de Tiog slechts een derde nieth 1971. „De klassieke n eei>uder dan 50 jaar, al- iw^r»nd in een groot huis- ook Lt verdwijnen," con- iS "een rapport, dat is e5;n ïgd in opdracht van jkerie van Volkshuis- ied1n Ruimtelijke Orde- (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Dat de 600 bomen van Amelisweerd al gekapt bleken terwijl het kort geding dat de actievoer ders hiertegen hadden aangespannen nog gaande was, heeft bij de vrienden van het natuurgebied tot grote teleurstelling geleid. Het bericht dat de drie hectare bos met de grond was gelijk ge maakt kwam vlak nadat de president van de rechtbank in Utrecht, mr. V. van Dijk, aan de landsadvocaat mr. T. den Her tog had voorgesteld om een wapenstilstand te sluiten en het kappen te staken totdat de rechtbank een uitspraak had gedaan. Het commentaar van Amelisweerd-actievoerder Jan Korff de Gidts op deze samenloop van omstandigheden: „De centrale overheid heeft de boel voor de gek gehouden. Terwijl de rechter volstrekt te goeder trouw een wapenstilstand voorstelt, blijkt dat men achter onze rug de kap-actie al lang en breed beëindigd heeft. Hiermee worden de poten onder onze rechtsstaat wegge zaagd. Alles was door de centrale overheid in Den Haag al lang bekokstoofd". De Tweede Kamerfracties van PSP, PPR en CPN hebben zich „zeer geschokt" getoond over de ontruiming van het bos en het kappen van de bomen. Ze zullen hierover volgende week mon delinge vragen stellen. De snelheid waarmee het stuk bos werd gerooid was mede mogelijk doordat men speciaal voor dit doel bulldozers had laten overkomen uit Frankrijk. Zo is het mevrouw zeiden wij op de bank. En van ons kunt u rekenen op een be trouwbaar advies, waar u geen spijt van zult hebben... Oók goed om geld te lenen. 4

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5