I OOK OOK Top van CDA toont voorkeur voor VVD LOOK ANDIJVIE EN SPEKLAPJES m anken van ont Blanc i-paradijs or ortievelingen m sensoR Roda JC weer koploper af Militairen mogen oorbellen dragi en Meisje (13) valt van zesde etage >c ontdekt ïrfi ris [zoekers 5n incing kiio851f.4^798 a,bertheiin 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PARTIJBESTUUR DOET GEEN UITSPRAAK Ys/ssy4% 25 SEPTEMBER 1982 0 HECTAREN SNEEUW OM DAK VAN EUROPA jNIX Een van 's werelds mooiste iportgebieden is te vinden onder het wit- van Europa, de Mont Blanc in Frankrijk, staat datzelfde Frankrijk in Nederland ikend als een wintersportland bij uitstek, verkiezen Oostenrijk, Italië en Zwitser- oven het zonder twijfel heerlijkste na- loon van Europa. Veel gehoorde argu- n zijn: „Frankrijk is zo duur", „Er komen maar Fransen", en „Frankrijk ontbeert in ter de gezelligheid van bijvoorbeeld Oos- qeb|kennen heeft geen zin. Win- in Frankrijk is vreselijk komen louter Fransen en ès-ski heeft men waar zou m dan vandaan komen IVA|oit gehoord. Toch leert een eend warenonderzoek dat bo lde argumenten in het niet tn dat Frankrijk, of liever de avoie, het gebied waaruit de lanc verrijst, voor zowel de r als de geoefende skiër te en is boven elk willekeurig »s ski-gebied. laute-Savoie vindt men ,000 hectaren ski-rijp sneeuw- met 180 ski-liften en 210 pis- chikt voor beginners, en ge- i voor wereldkampioenen, ifen ski de fond een istenrijkse gelegenheid, komt irt ook bij de Fransen in de Morzine in de Haute Savoie: oogverblindende Avoriaz, een mondain, hooggelegen wintersport- plaatsje louter bestaand uit appartementen. Zo mers woont er geen kip. schoonheid. ADVERTENTIE het toppunt /an veiligheid staat vóórop ...met de skibindingen •rkrijgbaar bij uw iniersportspecialisf gratie. Ruim 500, zomers hoofdzake lijk houthakkende ski-leraren zijn in de winter bereid tegen redelijke ver goedingen de zo noodzakelijke begin selen van het skiën bij te brengen. In totaal beschikt de Savoie over 200 ki lometer piste, variërend van pik zwart (duizelingwekkend steil) tot bijna vlak. De soms wel twintig kilo meter lange sneeuwpaden kronkelen door wezenloos stille wouden op de rand van de bomengrens. De afdalin gen lopen tot in de bescheiden dorp jes, of doorkruisen die nederzettingen elegant. De uitgestrektheid van de sneeuwgebieden en natuurlijk de tijd in het seizoen maakt het mo gelijk uren achtereen te skiën, zonder een sterveling te ontmoeten. De spo ren van voor de -winter gevluchte vossen zijn dan ook de enige stille ge tuigen van het leven in de hoogte van de Haute-Savoie. Beroemdheden Op „aarde" in de Haute-Savoie is het leven echter eenvoudiger te bespeu ren. In plaatsen als Megève, Chamo- nix en Avoriaz doen de „toeristen" juist alles om maar gezien te worden. Maar sinds mensenheugenis is dat al het geval in voornoemde oorden. Lo gisch, het een houdt verband met het ander. Vanwege de schoonheid ont fermde de „Bourgeoisie" zich reeds jaren geleden 1900 over deze prachtige plaatsjes en wist zich verze kerd van een plezante winter. Caroli ne van Monaco, Prins Charles, Valé- ry Gispard d'Estaing en Alain Delon zijn enkelen van de nog steeds regel matig terugkerende Groten der Aar de. Geen wonder dat de plaatsjes door de jaren heen, en niet ten on rechte, het etiket mondain opgeplakt hebben gekregen. De prijzen zijn er ook naar. Maar gelukkig heeft de Haute-Savoie meer te bieden. Dorpen als Les Houches, Combloux, Morzine, Contamines en Bettex delen met Chamonix broederlijk de weel derige stoffering rondom de Mont Blanc, maar de toerist houdt in voor noemde dorpen na de vakantie aan zienlijk meer geld in de knip. Zo zijn de liften die in Megève omhoog gaan bijna twee keer zo duur als in Com bloux. Nog niet zo vreemd, ware het niet dat zij uiteindelijk op hetzelfde punt stoppen! Maaltijden De gezelligheid in de Franse winter sport-oorden concentreert zich voor namelijk rond de maaltijden. Zoals bekend: Fransen eten voortdurend. Het ontbijt is weliswaar minnetjes, doch de lunch en het diner vergoe den dit ruimschoots. Zelfs in een twee-sterrenhotel zijn vijf gangen bij de lunch geen uitzondering en kan het er bijzonder Bourgondisch aan toe gaan. Met het gevolg dat op het mooiste tijdstip van cfe dag 's mid dags de zon de verlaten pisten be schijnt. Want de Fransen eten. Na het middagmaal wordt er nog wel ge skied, maar om vier uur zakt de zon in het gebergte en wordt het in de schaduw afzien. Vooral op de stoel tjes- en sleepliften snijdt de ijle lucht in de namiddag de ademhalingswe gen af. Het is dan tijd om de ski's af te doen en terug te gaan naar het ho tel of appartement, terwijl op ditzelf de moment in Oostenrijk het feestge druis losbarst en het ski-latijn in „ge- mütliche" stulpjes hoogtij viert. Ja gerthee en Glühwein worden niet per glazen, maar vaak per liter ge schonken. Geen après-ski Nu, die „gezelligheid" kent men in Frankrijk niet. Na het skiën doe je een boodschapje, tukje of neem je een bad. Desnoods maak je een wande ling, maar en masse drinken in een café is er niet bij. Het gebeurt natuur lijk wel dat er in cafés een drankje wordt gedronken, maar dit laat zich beter vertalen met aperitief dan met après-ski. Want aan de avondmaal tijd, het zwaartepunt van de dag, be gint geen Fransman in kennelijke staat. Is dat nu vervelend? Het ligt er maar aan wat je gewend bent. Is skiën dui delijk het hoofddoel van de vakantie of slechts een aangename bijzaak? In het eerste geval zal men zich vermoe delijk niet druk maken over het feit dat Frankrijk tussen twaalf en twee plat ligt en dat de activiteit na vieren naar een nulpunt is gedaald. Welnee, je skiet 's middags gewoon door, of je conformeert je, en eet mee. Is skiën slechts bijzaak, dan verdient het aan beveling Frankrijk maar te mijden. De liefhebber van de ski-randver schijnselen zou er zich dood vervelen. Wandelen in Nederland Wie van wandelen houdt kan in de herfst en winter in eigen land gaan zwerven door de mooiste natuurgebie den. Informatie daar over is te vinden in de brochure „Sportief" uit de serie Lekker weg in eigen land", met een gevarieerd aanbod van verzorgde arrangemen ten van een paar dagen tot een week. Na elk dagtraject is het goed uitrusten in een hotel, waar 's avonds ook het diner wordt gebruikt. De brochure is ver krijgbaar bij de WV-i- kan toren, de NS-in- lichtingenbureaus of bij de ANWB-kantoren. City-trips Stedenreizen (city- trips) passen in het nieu we vakan tiepa - troon: een grotere spreiding van het vrije- tijdspakket over meer en dus kortere perio den. Herfst en winter maanden lenen zich uitstekend voor zo 'n bezoek, omdat de na druk valt op het bin- nehgebeuren: museum- en theaterbezoek, ex posities, winkelprome- nade's, warenhuizen, café's en restaurants, nachtclubs, kerken e.d.. De reisorganisaties hebben vanouds Parijs en Londen in de aan bieding. Wenen, Ma drid, Rome, Athene, Kopenhagen en Brus sel zijn éveneens popu laire bestemmingen. Daar is Berlijn bijgeko men, sinds de recht streekse lijndienst Schiph ol- Tegel. Voor City-trippers is er doorgaans hotel-zeker heid a la minute. Hol land International brengt dit seizoen voor het eerst super-week ends in Holiday Inn hotels in Nederland, Belgie, Frankrijk en Duitsland, vanaf f 60,- p.p. per nacht, inclusief ontbijt-buffet. Uren skiën zonder een mens te ontmoeten. die Sharon argeiopen vrijaag deed. Deze had toen gezegd dat „Israël West-Beiroet was binnengrükt om de orde te handhaven slechts een voor wendsel was geweest en dat de werkelijke reden was om af te rekenen met de in de stad achtergebleven Pales tijnse strijders". Pagina 7: Demonstranten beeld van de massademonstratie in Tel Aviv waar naar schatting 350.000 mensen aan *n Aviv eisen vertrek g- lamen. van premier Begin. Beestenspul Maandag 27 september 1982,72e jaargang no. 22383 Brandpunt op Ned. II om 21.20 uur met reacties uit Israël op de massamoord in Beiroet. Om 20.28 uur serie Lou Grant. Op Ned. I om 19.00 uur The Blue Diamonds en om 21.55 uur discussie over sterilisatie van zwakzinningen. Aanvankelijk nog zwaar be wolkt en enige tijd regen. Morgen geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur ongeveer tien, middagtemperatuur rond 17 graden. Krachtige wind. Zon op: 06.35, onder: 18.25; hoog water Schev.: 11.45, laag w.: 06.39, 19.18. Nors maar gelaten liet Verona's Sherry, de tien jaar oude Perzische colourpoint, zich zaterdag omarmen door minis ter Gardeniers van Volksgezondheid. Dat gebeurde tijdens de opening van „Beestenspul", de grootste huisdierenshow van Europa die dit weekeinde werd gehouden in de Leidse Groenoordhallen. Het evenement trok dit keer minder be zoekers dan vorig jaar. Toch kwamen er nog 35.000 men sen kijken. (Pag. 3: Beestenspul minder in trek dan vorig jaar). KRAAY BEDANKT DEN HAAG De be- vlieging van Roda JC heeft niet lang geduurd. ^Eén week na de fraaie zege op Feyenoord is de ongedeelde leidersposi tie al weer verspeeld. Debutant Helmond Sport maakte zaterdagavond gre tig gebruik van her en der zichtbaar wordende vedet te-allures bij de Limburgers en won verdiend met 2-0. De koppositie is nu in han den van PSV, dat zaterdag avond energiesparend re sultaat voetbal bij Haarlem beloond zag met een zege van 1-Q. Bij Ajax - NEC ontbrak Jo- han Cruijff met het oog op het Europa Cuptreffen van komende woensdag tegen Celtic. Cruijff verwacht dan te spelen. Zijn absentie deed zich niet gevoelen. Ajax won met 5-0. Met drie tref fers liet Kieft zien dat hij na zijn blessure weer helemaal terug is. Feyenoord heeft proble men. Trainer Hans Kraay kan de spanning niet aan en heeft opgezegd. Gisteren zat assistent Ab Fafié weer op de bank. Die zag zijn ploeg voortvarend beginnen tegen AZ '67 en naar 3-0 uitlopen. Het werd uiteindelijk nog een benauwde zege van 3-2. De Nederlandse Spoorwe gen vonden een aardige op lossing voor rellen in de trein. De machinist van een trein waarin 200 lastige en vernielzuchtige supporters van FC Twente zaten werd zaterdag afgekoppeld en la ter teruggebracht naar En schede. De aanhangers heb ben daardoor Go Ahead Eagles-FC Twente niet ge zien. FC Den Haag kwam op de Wageningse Berg niet ver der dan 2-2 tegen Wagenin- gen. Dit treinstel bleef achter op een baanvak tussen Enschede en Deventer. De 200 supporters van FC Twente, die ver nielingen hadden aangericht, keerden later terug naar En schede, waardoor ze Go Ahead Eagles-FC Twente niet hebben gezien. Verder onder meer in sporttribune: Beraad over Kraay bij Feyenoord Watford haalt fors uit Keke Rosberg kampioen van de regelmaat Stal Hartberger slaat munt uit White Shadow „Droomstart" Roodenburg Alkmania te onder tegen DOCOS Leiden op tempo langs Amsterdam (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het verbod voor (mannelijke en vrouwe lijke) soldaten op het dragen van oorbellen of oorringen wordt opgeheven. Staatssecre taris Van Houwelingen van Defensie heeft alle bevelheb bers opgedragen de daarvoor benodigde wijziging in het te nuevoorschrift aan te brengen. Dit blijkt uit een brief van de bewindsman aan alle belan genverenigingen van militai- Een woordvoerder van het departement vertelde dat de staatssecretaris tot zijn be sluit was gekomen, nadat er over deze zaak positieve ad viezen waren binnengekomen. Met name de VVDM heeft al jaren aangedrongen op het op heffen van het betreffende verbod. Deze vereniging is overigens nog niet geheel te vreden. In de volgende be spreking met Van Houwelin gen zal zij vragen ook het ver bod op het dragen van andere sieraden (ringen, kettingen e.d.) ongedaan te maken. LEIDERDORP Na een val van de zesde verdieping van een flat aan de Denneschans is een 13-jarig meisje zwaar gewond in het Academisch Ziekenhuis Leiden opgenomen. Het meisje wilde vrijdagavond rond tien uur toch uitgaan on danks een verbod van haar ouders. Zij klom daarom over de schutting op het balkon tussen de woon- en de slaapkamer, een kunststukje dat zij wel vaker uithaalde. Deze keer gleed zij uit en viel naar beneden. Zij moest met verbrijzelde benen, een ge broken heup, een gebroken borstbeen en beschadigde ingewan den naar het ziekenhuis worden gebracht. JSKANAAL Bij een fzoek onder 400 jonge- f1 Stadskanaal in Oost- ingen zijn eind vorige 24 gevallen van tbc-be- »ng ontdekt. Het betreft ren die een bezoek ten aan een plaatselijke "6- Bij een medewerker kort geleden open tbc esteld, zo is zaterdag be- gemaakt. Naar aanlei- van dit geval werden kers van de dancing een onderzoek onder- :r>. Vandaag werden ttelijke honderden jon- onderzocht. in de aanbieding. Andijvie, kilo Speklapjes, 500 g £48 4/ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee voormannen van het CDA, premier Van Agt en minister De Koning, heb ben dit weekeinde duide lijk blijk gegeven van hun voorkeur voor de VVD. Het partijbestuur onthield zich, ondanks voorstellen daartoe, van een uitspraak over de formatie. Informateur Van Kemenade begint vandaag aan de ver moedelijk laatste ronde van zijn pogingen om het CDA als nog tot een coalitie met de PvdA (en wellicht D'66) te brengen. Vandaag praat hij met de onderhandelaars over het veiligheidsbeleid, met name over de kwestie van de kruisraketten. Premier Van Agt vertrok gis teren naflg New York, waar hij als minister van Buitenlandse Zaken gedurende een week de Algemene Vergadering van de Vejpnigde Naties bijwoont. Va/rdat hij in het vliegtuig stapte, zei hij voor de AVRO- microfoon „dat een kabinet met de VVD zich aanmerke lijk gemakkelijker laat voor stellen dan met de PvdA". Hij voegde daaraan toe dat naar zijn oordeel de pogingen van de informateur in een „kritiek stadium" zijn gekomen. Dins dag zal Van Kemenade zijn voorstellen „afschieten", waar na dan „binnen enkele etma len" de beslissing zal kunnen vallen, aldus Van Agt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 27