jhjzerï: er is >en touw aan ist te knopen Top van CDA toont voorkeur voor VVD ANDIJVIE EN SPEKLAPJES 'oor- en nadelen wintersportseizoenen >c ontdekt zoekers ncing Meisje (13) valt van zesde etage 's Lands grootste kruidenier ,v blijft op de kleintjes letten. Militairen mogen oorbellen drag en PARTIJBESTUUR DOET GEEN UITSPRAAK Roda JC weer koploper af 25 SEPTEMBER 1982 ordt duurder, dus ook de va- maar hoeveel er bij moet is vast te stellen. De reisorga- m zijn uiterst bekwaam in het en minnen. Hun berekenin- echter uit van de eigen prij- die vorig jaar in de gids en daar zaten, zoals gewoon- <al wat verschillen in.. ien volstaan zij met gemiddel- |s Hotelplan dus bericht dat ijk per eigen auto ongeveer rder wordt is het best moge- 't ene appartement met één je volstaat en 't andere er bovenop dóet. Het is een ke gedachte dat Trans-Alpino en autoreizen met gemiddeld 't verlaagd! Kortom, er is geen an vast te knopen voor wie e arrangementen per bestem- net elkaar gaat vergelijken en ■en hels karwei. Arke houdt de eigen auto-vakanties op en noemt dit percentage de bus, terwijl Hotelplan voor claimt. markt Gran Canaria aar geen cent meer, zegt de ander doet er 3% bovenop. Tien procent duurder trke, „daar prijst men zich- e markt". „Een nieuw, aan- i prijsniveau", beweert Ho- zonder nadere specificatie. Treinreizen gaan maar 3% omhoog bij Arke en 2% bij Trans-Alpino, terwijl Holland International een prijsdaling voor alle treinvakanties annonceert van 2%. Alles wat men er van zeggen kan is, dat de vakanties duurder zullen wor den, hoewel de prijsstijgingen wel licht iets onder ons inflatie-niveau blijven. Soms gebeuren er gekke dingen. In het Caraïbisch gebied had men 't toe risme bijna de nek omgedraaid door de opgeschroefde prijzen. Daar gaan de tarieven nu omlaag met 20 tot 25%. Kostenstijgingen van transport ten spijt kan de vakantieganger hier nu 10% minder in rekening worden gebracht, aldus blijkt uit het aanbod van Arke t.a.v. de „intercontinentale strandvakanties" naar Jamaica en Barbados enz. Prijzen egaliseren Men mag er wel van uit gaan, dat de touroperators scherpe calculaties heb ben gemaakt, om het publiek, dat toch al een afwachtende houding heeft aangenomen, niet kopschuw te maken met te sterke prijsverhogin gen. De markt zou dit jaar zijn inge krompen met 5%. Er is sprake van een zekere „stabilisatie", geeft men toe, maar intussen is het wachten ge woon op het volgende slachtoffer in de afvalrace. De reisindustrie kampt met nog een ander probleem. Een groeiend aantal De toeringchr mag dan in opkomst zijn, jes naar de wintersportgebieden. Maar c gelijken. vakantiegangers mijdt het dure hoog seizoen, vooral gezinnen zonder kin deren. Zij kunnen profiteren van de goedkopere aanbiedingen in voor- en naseizoen. De prijs daarvoor betalen echter de aan het hoogseizoen gebon- denen. De reiswereld speelt nu met de gedachte de prijzen meer te egali seren. Het gevaar is alleen, dat de vrije vogels dan weer gaan boeken voor het hoogseizoen, waardoor de reisorganisatoren weer in voor- en najaar met lege bedden blijven zitten. Min of meer zorgwekkend acht men het ook, dat plm. 200.000 mensen méér dan vorig jaar, hun zomerva kantie in Nederland hebben doorge bracht. Daar is voor een touroperator vrijwel niets aan te verdienen. Zijn de magere jaren aangebroken? Feit is wel, dat de vroeger zo verblin dende reisgidsen reeds aan eenvoud gewonnen hebben en veel dunner zijn geworden. Een wijziging van for maat en drukprocédé leverde Arke dit seizoen een bezuiniging van 40% op, oftewel één miljoen gulden. Op dit terrein had de verspilling ooit zo krachtig toegeslagen, dat de branche in totaal zo'n 40 miljoen uitgaf aan brochures. Verplicht Kerstdiner moeilijk verteerbaar Tot de merkwaardige verschijnselen in het toerisme behoort op veel standplaatsen de verplichte diners met kerstmis en nieuwjaar. In hotel Rozjen te Pamporovo Bulgarije moeten de jongeren van Club Escolette er f 38,- per maaltijd ex tra voor betalen. Nog zwaarder op de maag ligt dit menu in Spanje en Portugal. De vakantiegangers krij gen daar diners voor geschoteld, waar zij soms zeer forse bedra gen extra voor neer moeten tellen. Soms mag de gast voor14,- aanzitten aan zo'n ban ket, maar 't kan ook 38,- kosten45,80 of nog meer. Aan de Costa del Sol is men helemaal door 't dolle heen. Hotel Las Palmeras vraagt van gasten die voor half- of volpension geboekt hebben130,- voor het kerstdiner en nog eens zo'n bedrag voor de nieuwjaarsmaaltijd. Lo geert men daar op basis logies-ontbijt dart wordt er maar eventjes 2 x 155,- in rekening gebracht. Dat zijn aar dige wetenswaardjes voor de mensen. Zij maken duidelijk, waar om in andere arrange menten deze toeslagen al in de totaalprijs zijn verwerkt. Ze vallen dan minder op. Maandag 27 september 1982, 72e jaargang no. 22383 Brandpunt op Ned. II om 21.20 uur met reacties uit Israël op de massamoord in Beiroet. Om 20.28 uur serie Lou Grant. Op Ned. I om 19.00 uur The Blue Diamonds en om 21.55 uur discussie over sterilisatie van zwakzinningen. Aanvankelijk nog zwaar be wolkt en enige tijd regen. Morgen geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur ongeveer tien, middagtemperatuur rond 17 graden. Krachtige wind. Zon op: 06.35, onder: 18.25; hoog water Schev.: 11.45, laag w.: 06.39, 19.18. DSKANAAL Bij een rcoek onder 400 jonge- n Stadskanaal in Oost- 'ngen zijn eind vorige 24 gevallen van tbc-be- ing ontdekt. Het betreft die een bezoek 'ten aan een plaatselijke ng- Bij een medewerker kort geleden open tbc Kteld, zo is zaterdag be- ïemaakt. Naar aanlei- van dit geval werden 'kers van de dancing een onderzoek onder- 'h. Vandaag werden ttelijke honderden jon- onderzocht. Beestenspul Nors maar gelaten liet Verona s Sherry, de tien jaar oude Perzische colourpoint, zich zaterdag omarmen door minis ter Gardeniers van Volksgezondheid. Dat gebeurde tijdens de opening van „Beestenspul", de grootste huisdierenshow van Europa die dit weekeinde werd gehouden in de Leidse Groenoordhallen. Het evenement trok dit keer minder be zoekers dan vorig jaar. Toch kwamen er nog 35.000 men sen kijken. (Pag. 3: Beestenspul minder in trek dan vorig jaar). LEIDERDORP Na een val van de zesde verdieping van een flat aan de Denneschans is een 13-jarig meisje zwaar gewond in het Academisch Ziekenhuis Leiden opgenomen. Het meisje wilde vrijdagavond rond tien uur toch uitgaan on danks een verbod van haar ouders. Zij. klom daarom over de schutting op het balkon tussen de woon- en de slaapkamer, een kunststukje dat zij wel vaker uithaalde. Deze keer gleed zij uit en viel naar beneden. Zij moest met verbrijzelde benen, een ge broken heup, een gebroken borstbeen en beschadigde ingewan den naar het ziekenhuis worden gebracht. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Andijvie, O O kilo C7Ö Speklapjes, 500 g 5:484.48 7QQ kilo ®*s>® /.v/O (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee voormannen van het CDA, premier Van Agt en minister De Koning, heb ben dit weekeinde duide lijk blijk gegeven van hun voorkeur voor de VVD. Het partijbestuur onthield zich, ondanks voorstellen daartoe, van een uitspraak over de formatie. Informateur Van Kemenade begint vandaag aan de ver moedelijk laatste ronde van zijn pogingen om het CDA als nog tot een coalitie met de PvdA (en wellicht D'66) te brengen. Vandaag praat hij met de onderhandelaars over het veiligheidsbeleid, met name over de kwestie van de kruisraketten. Premier Van Agt vertrok gis teren naflr New York, waar hij als minister van Buitenlandse Zaken gedurende een week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwoont. Voi/Tdat hij in het vliegtuig stapte, zei hij voor de AVRO- microfoon „dat een kabinet met de VVD zich aanmerke lijk gemakkelijker laat voor stellen dan met de PvdA". Hij voegde daaraan toe dat naar zijn oordeel de pogingen van de informateur in een „kritiek stadium" zijn gekomen. Dins dag zal Van Kemenade zijn voorstellen „afschieten", waar na dan „binnen enkele etma len" de beslissing zal kunnen vallen, aldus Van Agt. Pagina 5: De Koning: Alle kamen op de VVD wintersportseizoen kan wor- Inderverdeeld in een zestal Hen, die alle hun voor- en na- 4hebben. :izoen (eind november tot :ember): voordelen: rustig, -j°p, geschikt voor gevorder- 33(1.jprs; nadeien: slechts beperkt en uitsluitend hooggelegen lieden komen in aanmer- korte dagen, koud, weinig Hoogseizoen Kerstmis/Nieuw jaar (18 december tot 8 januari 1983): voordelen: veel avondver tier; nadelen: zeer druk, duur, wachttijden bij liften, grote skik lassen, weinig zon, korte dagen, koud, kans op weinig sneeuw. Laagseizoen of tussenseizoen (9 januari tot 29 januari of 5 febru ari): voordelen: rustig, goedkoop, korte wachttijden, kleinere ski klassen, grote mate van sneeuwze kerheid (ook in lagere gebieden, b.v. „dicht bij huis"), vooral ge schikt voor beginnende skiërs en langlaufers; nadelen: nog weinig zon, korte dagen, vrij koud, min der avondvertier. Hoogseizoen (29 januari of 5 fe bruari tot 5 of 12 maart): voorde len: grote kans op zon, langere da gen, minder koud. grote mate van sneeuwzekerheid (behalve laagge legen gebieden), ideale periode voor langlaufers en wandelaars; nadelen: druk (vooral carnavalspe riode), duur, wachttijden bij de lif- Tussenseizoen (van 5 of 12 maart tot 26 maart): voordelen: vrij rustig, goedkoop, zonnig, lange dagen, voor (iets) gevorderde skiërs een gunstige periode; nade len: laag gelegen plaatsen/skige bieden worden minder interessant, voor langlaufers en wandelaars minder geschikt. Hoogseizoen Pasen (26 maart tot 5 of 9 april): voordelen: zeer zonnig, lange dagen, voor skiërs (met name gevorderden en tour- skiërs) een zeer interessante perio de; nadelen: druk door beperkte plaatskeuze (uitsluitend hooggele gen plaatsen/skigebieden komen in aanmerking), duur, niet ge schikt voor langlaufers en wande- (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het verbod voor (mannelijke en vrouwe lijke) soldaten op het dragen van oorbellen of oorringen wordt opgeheven. Staatssecre taris Van Houwelingen van Defensie heeft alle bevelheb bers opgedragen de daarvoor benodigde wijziging in het te nuevoorschrift aan te brengen. Dit blijkt uit een brief van de bewindsman aan alle belan genverenigingen van militai ren. Een woordvoerder van het departement vertelde dat de staatssecretaris tot zijn be sluit was gekomen, nadat er over deze zaak positieve ad viezen waren binnengekomen. Met name de VVDM heeft al jaren aangedrongen op het op heffen van het betreffende verbod. Deze vereniging is overigens nog niet geheel te vreden. In de volgende be spreking met Van Houwelin gen zal zij vragen ook het ver bod op het dragen van andere sieraden (ringen, kettingen e.d.) ongedaan te maken. die Sharon aigeiopen vrijaag deed. Deze had toen gezegd dat „Israël West-Beiroet was binnengrükt om de orde te handhaven slechts een voor wendsel was geweest en dat de werkelijke reden was om af te rekenen met de in de stad achtergebleven Pales tijnse strijders". Pagina 7: Demonstranten in Tel Aviv eisen vertrek van premier Begin. In het gseizoen loet men achttijden teiV ski"liften 1 ef nemen. Spii Dit treinstel bleef achter op een baanvak tussen Enschede en Deventer. De 200 supporters van FC Twente, die ver nielingen hadden aangericht, keerden later terug naar En- schede, waardoor ze Go Ahead Eagles-FC Twente niet hebben gezien. Verder onder meer in sporttribune: Beraad over Kraay bij Feyenoord Watford haalt fors uit Keke Rosberg kampioen van de regelmaat Stal Hartberger slaat munt uit White Shadow „Droomstart" Roodenburg Alkmania te onder tegen DOCOS Leiden op tempo langs Amsterdam [beeld van de massademonstratie in Tel Aviv waar naar schatting 350.000 mensen aan - lamen. KRAAY BEDANKT DEN HAAG De be- vlieging van Roda JC heeft niet lang geduurd. Efn week na de fraaie zege op Feyenoord is de ongedeelde leidersposi tie al weer verspeeld. Debutant Helmond Sport maakte zaterdagavond gre tig gebruik van her en der zichtbaar wordende vedet te-allures bij de Limburgers en won verdiend met 2-0. De koppositie is nu in han den van PSV, dat zaterdag avond energiesparend re sultaat voetbal bij Haarlem beloond zag met een zege van 1-Q. Bij Ajax - NEC ontbrak Jo- han Cruijff met het oog op het Europa Cuptreffen van komende woensdag tegen Celtic. Cruijff verwacht dan te spelen. Zijn absentie deed zich niet gevoelen. Ajax won met 5-0. Met drie tref fers liet Kieft zien dat hij na zijn blessure weer helemaal terug is. Feyenoord heeft proble men. Trainer Hans Kraay kan de spanning niet aan en heeft opgezegd. Gisteren zat assistent Ab Fafié weer op de bank. Die zag zijn ploeg voortvarend beginnen tegen AZ '67 en naar 3-0 uitlopen. Het werd uiteindelijk nog een benauwde zege van 3-2. De Nederlandse Spoorwe gen vonden een aardige op lossing voor rellen in de trein. De machinist van een trein waarin 200 lastige en vernielzuchtige supporters van FC Twente zaten werd zaterdag afgekoppeld en la ter teruggebracht naar En schede. De aanhangers heb ben daardoor Go Ahead Eagles-FC Twente niet ge zien. FC Den Haag kwam op de Wageningse Berg niet ver der dan 2-2 tegen Wagenin- gen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 25