ees Kist Tovert arijs Temidden van alle rampspoed die de krant deze week weer over ons uitstortte, stond één zinnetje dat mij tot tevredenheid stemde. Het was dinsdag. Die dag stond ook dit blad bol van in de miljoenennota (of was het toch miljarden nota?) verpakte treurigheid. Maar zie, temidden van alle ellende, droevigheid en pessimisme stond er toch: in vergelijking met 1982 wordt er op de sport niet bezuinigd. Da 's mooi, héél mooi, denk je dan in je betrekkelijke onschuld. Maar je herinnert je dan ineens de lijvige rapporten die de Nederlandse Sport Federatie de voorbije jaren het licht deed zien. Rapporten, waarin met klem werd betoogd dat „de sport" niet vérder moest worden uitgekleed. Nu zijn we dan op een punt waarop „de sport dus kennelijk niet kaler geplukt kón worden. Drieënveertig miljoen gulden staat er op de begroting van CRM voor sport, een druppel op een gloeiende plaat. Want de totale rijksbegroting voorziet uitgaven tot een bedrag van 156 miljard. Voor diegenen wier voorstellingsvermogen daarmee wel érg op de proef wordt gesteld, dat ziet er zo uit: 156.000.000.000,00. En daarvan gaat dus 43.000.000.00 naar „de sport", soms ook wel eens aangeduid als een wezenlijk onderdeel van het lichamelijke welzijn. Daar is dus 43 miljoen voor uitgetrokken. Maak de borst dus maar nat. Al zal dat niet meer zo gemakkelijk gaan in gesubsidieerde zwembaden, dito sporthallen en idem recreatieparken. Er komt wel steeds meer vrije tijd. en sommige mensen hebben van dat ooit als groot goed beschouwde element inmiddels zo'n voorraad dat ze niet meer wéten wat er mee te doen, maar mogelijkheden om die zinvol en of plezierig te besteden komen er niet meer bij. De Boer heeft er de centen niet voor. Maar gelukkig: in vergelijking met 1982 wordt er op de sport niet bezuinigd, meldt Hans de Boer, nog even minister van CRM. De Boer had zijn ambtenaren ook nog een alineaatje in zijn toelichting laten schrijven over de verruwing in de sport. Die baart de minister grote zorgen. Maar De Boer laat het niet bij die constatering. Hij kondigt „regelingen per tak van sport aan om de veiligheid beter te waarborgen evenals maatregelen die spelverruwing tegengaan Zo, het hoge woord is er uit. Maar wat moeten we in 's hemelsnaam met een kreet als „regelingen per tak van sport"? En met maatregelen tegen spelverruwing"? Laat ik eens een gooi doen. De Boer, gezien zijn politieke geaardheid waarschijnlijk ooit eens als korfballer actief geweest zijnde, gaat een lijstje maken van alle sporten. Zijn „eigen" sport kan De Boer gevoeglijk buiten beschouwing laten. De (spel)verruwing bij korfbal is een onbekend fenomeen. Hoewel ik me van enige jaren geleden een geval kan herinneren van onverlaten die een kantine van een korfbalclub in de fik staken. En dat was toch tamelijk ruw. En die half doorgezaagde palen bij een andere club waren toch ook niet niks. En dan vergeten we nog even voor het gemak de specifieke problemen die korfbal kent als enige gemengde sport. Dat schijnt, naar verluidt, in de nodige echtelijkerelaties ook zijn sporen te hebben nagelaten. Maar goed, dat is nog niets vergeleken bij andere sporten, die De Boer per tak gaat doorlichten: dat heeft hij beloofd. Doorlichten? Maar als je iets wilt doorlichten moet je in elk geval een paar mensen hebben om dat te doen. En om die mensen wat te kunnen laten doen is geld nodig. En dat geld is er niet. Dus, er gebeurt niets. Maar dat kan De Boer natuurlijk niet zeggen. Dus formuleert hij een reeks volzinnen die even fraai klinken als weinig inhouden. Maar even terug naar dat lijstje van De Boer. Als je het alfabetisch afwerkt, kom je tegen het eind voetbal tegen. En dèér gaat het natuurlijk om. Want er mag dan bij waterpolo onder water flink aan allerlei lichaamsdelen worden getrokken, bij boksen mogen ook wel eens neuzen breken, bij autoraces arm- en beenfracturen ontstaan en bij tafeltennis nog wel eens kopstoten worden uitgedeeld, de hele entourage ademt doorgaans een plezierige rust uit. Hetgeen van ons voetbal, zoals bekend, niet kan worden gezegd. Daar moet iets gebeuren. Maar wat en wie betaalt Eén ding blijft staan: aan de sport wordt volgend jaar niet getornd. En 43 miljoen gulden lijkt best een aardig bedrag. Je kunt er indien je wilt een paar kruisraketten voor kopen. Als je er tenminste plaats voor hebt. En naar het schijnt heeft ook Hans de Boer nog wel wat wisselgeld TINUS L. BUYS ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 JS „Monsieur De langs de door- buitengewoon suppoosten van 5t. Germain geglip- rijzenaar van een E twintig richt zich nadrukkelijker tot ker oorschelp van lieuwe idool. „U er vanavond zo drie ingeschopt. u niet drie kaartjes ie regelen? Met het p de Europa-Cup- rijd van volgende u weet wel". De competitiewed- Paris St. Ger- -Mulhouse (5-1) is alf uur ten einde et Parijse legioen ijk voor „monsieur kiest. Begrijpelijk, iKees Kist, de blon- icherpschutter uit '—wijk, heeft zich ^week in de Licht- ^roor het eerst echt schijnwerpers ge- I. Drie treffers op 'den om even opge- adem te halen. Dat >c4 wij zittend, omringd en handtekeningenja- 2z~:fn terzijde gestaan st is vriendin Inge en 5$ een tas meege- weg hondje Doggy. ;8 P| K(6i Kees Kist staat op het punt in zijn auto te stappen die hem naar de training van Paris St. Germain moet brengen. de afgelopen weken spor en niet helemaal naar 'ndanks de aanwezigheid j?nafaldo Ardiles, de Argentijn e 5 koorknapenkopje, die als vf?an de Falkland-oorlog het I Tottenham Hotspur heeft I en Dominique Rocheteau, ,an Iris St. Germain slechts een e SAi de middenmoot. Kees Kist in zes wedstrijden één maal 1 daarmee ver beneden zijn ilde. Maar dan is het einde- Ie. De een nog iets mooier 0Qjander. De eerste bij een ?ng van 2-1: voorzet van a, de afronding met het )e tweede: een solo. vervol- n 1-2 combinatie met Ro- en zelf raak schietend. De lannemen op de 16-meter Nien en in de kruising mik- iap. vooral als je bedenkt \r.js St. Germain Kees Kist I voor veel geld heeft ge- '.haar zijn speltype nog be- '?t heeft afgestemd op de inten van de Steenwijker. jezegd: Kist liep er in de lift van het duel met Mul- it verloren bij, omdat Paris ain én veel te weinig aan- -vip n'et nadrukkelijk met twee vleugelspitsen Ie. Dus zwalkte Kees Kist •ren van links naar rechts, •p zo nu en dan eens een 'gen ontvangen. Dat hij na zo nadrukkelijk zijn stern iet duel drukte, dankte hij de twijfelachtige tactische van zijn trainer Georges maar geheel aan zich- itie Wer het motto: „Als ik het t. doet niemand het" nam pding in de voorste lijn ste- ianden. Met als gevolg dat pu wél vanaf de flanken- doel werd gebracht, zoals maafwenst. Toko, de rijzige ne- linkervleugel, werd door nog gecoacht toen ze sa- loucht en wel, uit de lift itadion stapten. Even later ïlershol van zijn club: „Ja, gezien ontbreekt er nog aan". Dan glunderend: iet publiek gehoord? Nou, iet overdreven hè. Wat een ken die lui". N (st heeft dat enthousiasme Nlp de dag in zijn Parijse on- pi in geuren en kleuren be ft Nu gaat hij dineren met ►os/ilggenoten. Eerst naar huize •-'"' en dan met „Waldo" als fer het restaurant aan de "X ti de Are de Triomphe. Al- igt ver na het middernach- »r de dag voor Kees Kist. die 's morgens om tien d ingeluid in het barretje hotel. Grimmig staart hij daar naar de to matensap voor hem op het tafeltje. „Ach, die brandaffaire, ik wil er niets meer over horen. Ik wil. me niet wéér opwinden. Moet van avond nog voetballen. Laten we het leuk houden. Zoals de Fransen doen. Alles is hier zo vreselijk posi tief. Het voetbal. De mensen. Al les". Even later stapt Kees Kist de loun ge van hotel Concorde Lafayette binnen. Mercedesen en een enkele Jaguar omzomen het gebouw, dat als een breed en stomp zwaard staat verankerd in het hart van Pa rijs. Op de hoek van de straat con troleert een Parisienne de kassabon van de supermarkt. Binnen bestelt een deftige dame drankjes voor handenvol franken. Een wereld van uitersten. Kees Kist en aan staand echtgenote Inge Moeskops weten er alles van. Kist verruilde een door onzekerheden, beschuldi gingen en roddelverhalen verziekt bestaan voor dat van een „Holland se oliesjeik". In een leren broek en poloshirt. Een man van dertig, die nooit zal vergeten dat hij in het Dal, een Steenwijkse arbeiders buurt, is geboren en derhalve af wijkt van de door en door verwen de medegasten in het peperdure hotel. Met de nodige schroom verhaalt Kist van een Arabier, die voor drie maanden een volledige etage in het horecapaleis heeft afgehuurd en onlangs manden vol fladderende duiven uit zijn vaderland liet over vliegen ter consumptie. Dagelijks wordt er een geslacht. Concorde Lafayette telt 600 personeelsleden en bezit 80 winkeltjes, die door de Arabieren in stand worden gehou den, omdat de aangeprezen waren van dergelijke kwaliteit zijn, dat niet-miljonairs er slechts van kun nen dromen. Een paar schoenen: 600 gulden, voor een nachtrust 350 gulden, maar gelieve dan wel voor eigen rekening in de ochtenduren een broodje met jam te nuttigen, want een ontbijt is niet bij de prijs inbegrepen. In deze entourage ge dijt momenteel Kees Kist, doelpun tenmaker van beroep. In een suite van 550 gulden per dag. Kees Kist: „Schitterend natuurlijk om dit een paar weken mee te ma ken. Toch ben ik blij dat we op 1 oktober een huurhuis in St. Ger main krijgen. Ik mis een eigen stulpje, waarin ik „lekker thuis" kan zijn". Vriendin Inge: „Het is allemaal betrekkelijk, die weelde om je heen. Het liefst sta ik op, trek een spijkerbroek en T-shirt aan en ga met de honden wandelen. Lek ker buiten. Daarmee moet ik nog even wachten". Inmiddels heeft de ober opnieuw ingeschonken, niet zonder te vra Kees Kist en zijn vriendin Inge hebben het bijzonder naar hun zin in Parijs. gen hoeveel „monsieur Kiest" er vanavond tijdens het competitie- treffen met debutant Mulhouse denkt in te schoppen. Kist met een blik van „zie je nou wel" tot zijn ta felgenoten: „Die gasten hier zijn vreselijk positief. Als wij winnen staat het stadion op zijn kop, verlie zen ze dan juichen ze voor de te genstander. De pers ook, altijd op bouwend. Als ik dan een Neder landse sportkrant in handen krijg en de negatieve koppen boven de wedstrijdverhalen lees, dan denk ik: het kan toch óók anders. Je ziet het hier. Mijn contract loopt over drie jaar af. Als het enigszins moge lijk is teken ik bij. Ik denk er zelfs hard over om na mijn voetbalcar rière hier te blijven wonen". Ander gezicht Zijn toekomst lijkt hoe dan^ook e ander gezicht te krijgen. Het uitge brande winkelpand wordt waar schijnlijk verkocht en het statige herenhuis (vraagprijs vijf ton) ver kocht. Tot zover Steenwijk. Op uit drukkelijk verzoek van Kist een ander onderwerp: Dat is St. Ger main. „Ongelooflijk populair hier", verzekert de scherpschutter. „Een paar weken geleden moest ik naar een wedstrijd, toen het verkeer hier weer eens muurvast zat. Ik heb de situatie uitgelegd aan een taxichauffeur. Helemaal gek, die vent. Ik zeg tegen Inge: „Ga maar plat achterin liggen, want dit komt niet goed". Over het trottoir, door rode lichten, niet te geloven alle maal". Na een slok tomatensap: „Dit zou een prima club voor ome Georg zijn. Alles tot in de puntjes gere geld. Net iets voor Kessler. Alleen de tijd, hel daarop letten ze niet. Op mijn eerste trainings^ag stond ik om tien voor half tien op het veld. Half tien beginnen was gezegd, nog niemand te bekennen. Daar moest Kessler niets van hebben. Te laat komen, gebak trakteren. Ja, van die grote punten. Was je veertig piek kwijt. Hier zijn ze nog blij dat je komt, als je in het verkeer bent opgehouden. Voel je het verschil?". Het verhaal dat Kist een (geestelij ke) vlucht heeft genomen, wijst hij van de hand. Kist: „Als ik had wil len vluchten had ik het twee jaar geleden gedaan, toen Kessler me op de reservebank liet zitten. Ik zal je vertellen: toen ik hier samen met de AZ-delegatie kwam om met Pa ris St. Germain te onderhandelen, zei Klaas Molenaar: Kees, ik speel het eerljk met je. Als volgend jaar je contract bij ons afloopt moeten we je salaris aanzienlijk verlagen. Op dat moment stond hij toch weer achter me. Dat heb ik gewaar deerd". Schijnbewegingen En zo vertrok Kees Kist eindelijk naar het buitenland. Een stap, waaraan vele schijnbewegingen vooraf gingen. Kist stond op het verlanglijstje van achtereenvolgens West Ham United (1979), Ander- lecht, Barcelona ('80-'8l) en Genua (eind vorig seizoen), zonder dat er overeenkomsten werden gesloten. Ook de verbintenis met Paris St. Germain heeft aan een zijden draadje gehangen. Althans, zo leek het. De oorzaak: Voorzitter Borelli van Paris St. Germain dacht de de legatie van AZ '67 zenuwachtig te maken, door via het Franse persbu reau AFP het bericht te versprei den dat zijn club onderhandelingen had geopend met Dell 'Haye en af zag van het contracteren van Kees Kist. „Voor mij was de zaak zo klaar als een klontje. Er was gete kend. Niets aan de hand. Toen ik de paniekverhalen vanuit Neder land hoorde, dacht ik: hè, hè, ze hebben weer wat. Zijn ze nou blij?". Het vertrek van Kist bij AZ '67 was onvermijdelijk. Hij: „Zeg nou zelf: wat bleef er nu over in Alkmaar? Jonge jongens. Prima, geef ze maar een kans. Maar ik zag mezelf niet in de rol van leidinggevend figuur. Spelbos weg, Metgod naar Madrid, Peters naar Genua. En Kessler weg. Ik had de laatste tijd toch weer respect voor die man". En dan lachend: „Ik vergeet nooit meer hoe we onze ruzie hebben bij gelegd. Bij ome Georg thuis, het be stuur er bij. Bestuurslid Schouten vond dat ik mijn excuses moest aanbieden. Nou, mooi niet natuur lijk, dan ben je bij mij aan het ver keerde adres. Zitten we daar tot half een 's nachts tegenover el kaar. Toen zegt Schouten: „Het is tijd om op te stappen". Ik ant woord: „Goed idee". Maar nee, ik moest blijven zitten met Kessler en zijn vrouw Ingeborg. Om de stilte te breken, zeg ik tegen Ingeborg: Vindt u ook niet dat ik gelijk heb? Zegt ze, half in het Duits, half in het Nederlands: „Jungen jij habt gelijk. George moet niet zo gek doen. Maar jij habt ook een beetje ongelijk". Even later hebben Kess ler en ik elkaar de hand geschud". Kist zou aanvankelijk na het teke nen van het contract in Parijs te rugkomen naar Nederland, maar hij bleef in Frankrijk. Kist: „Ja, dat is waar. Inge en ik, we hadden niets bij óns. Mara ik moest en ik zou van Paris St. Germain een kwartier meespelen tijdens een toernooi in Mallorca. Een formali teit. Volgens de regels van de Fran se voetbalfederatie moest ik mini maal vijftien minuten binnen de lijnen hebben gestaan om aan de competitie te mogen beginnen. Wat ik nodig had, moest ik maar kopen. Uiteindelijk heb ik het gehele toer nooi meegedraaid. Op de voetbal schoenen van de directeur van het stadion". Dan over zijn medespelers Roche teau en Ardiles: „Het was wel wen nen, in het begin. Maar het gaat be ter, nu. Rocheteau begint me te be grijpen. Ardiles en ik kunnen het verder prima met elkaar vinden. Binnen en buiten de lijnen. We za ten een paar weken in hetzelfde hotel en als we met de club op stap gaan, is hij m'n „slapie". Hij heeft een stuk of drie personeelsleden mee naar Frankrijk genomen. Zijn Kampioenschap Parijs eist van een duur elftal als Paris St. Germain volgens Kist geen kampioenschap. „Beslist niet", zegt hij. „We staan nu ergens in de middenmoot, maar echt negatieve reacties heb ik nog niet gehoord. De mensen zijn hier echt helemaal gek van voetbal en benaderen de sport positief". Het is één uur in de middag, etens tijd. In het restaurant op de eerste verdieping lonkt een koud buffet. Maar alle tafels zijn bezet. Een kort onderhoud tussen Kist en de „mai- tre" brengt uitkomst. „Moet u van avond voetballen? Dan moet u op tijd eten! Een minuut later is het restaurant met een tafel voor vier personen uitgebreid. De Steenwij ker, even later nippend aan een glas ijswater achter een appetijte lijk gevuld bord: „Heerlijk. Ik eet hier driemaal per dag warm. Nee, ze moeten mij niet op de „magere" voedingslijst zetten. Dan ga ik er onherroepelijk onderdoor". Onder de tafel ligt „Doggy". een guitige terrier, die onlangs het ho tel in rep en roer bracht toen een blikje hondevoer moest worden ge opend. Doggy had honger, maar in de keuken was geen blikopener te vinden. Alles wat in het culinair bolwerk wordt opgediend is vers, vandaar. Kees Kist: „Ja het is een leuk beestje. Maar ik mis mijn gro te honden, Andor en Beitas, enorm. In oktober komen ze hier. Geluk1- kig". Ook de auto van Kist wordt bin nenkort gebracht. Nu rijdt hij in een huur-Renault, waarmee hij na het diner op verzoek van de foto graaf richting Are de Triomphe koerst. Opschieten is er niet bij, want de weg naar de stenen kolos is geplaveid met blik op wielen. „Niet te geloven, dat verkeer hier. Ze rijden als gekken. Het verhuur bedrijf wilde me eerst een Fiat Panda geven. Nou heb ik niets te gen kleine auto's, maar in Parijs stap ik er echt niet in. Bang? Ja, vind je het gek? In die Renault voel ik me wèl tamelijk veilig. Ik pas me vrij snel aan. Ardiles trou wens ook. Laatst reed hij met een brede grijns van achteren tegen me aan. Dat liet ik niet op me zitten. Hebben we in het hartje van Parijs even botsautootje gespeeld". BERT DIJKSTRA De Boer, de druppel en de kruisraket

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21