Actievoerders Amelisweerd illen stri j d voortzetten ||fl j ft y» FTRECHT TOT IN DE VROEGE MORGEN ONRUSTIG Huis Zeevalking extra bewaakt derlandse -kampbewaker !!farresteerd Israel net niet uit atoombureau gezet CDA en D'66: VanKemenademoet duidelijker zijn gk A 4 'éarr: "Tm I. Kleine reus van Hollywood W£f,f£S Oorsprong mens niet in Afrika ^eidae (Bowo/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel.'071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Zaterdag 25 september 1982,72e jaargang no. 22382 Start nieuwe krimi-serie „Een geval voor twee" op Ned. I om 21.55 uur. Op Ned. II om 20.27 uur slot van „Pip's grote ver wachtingen" en 23.50 uur film „De muiterij op de Caine". Morgen op Ned. I om 20.25 uur musical met Jasperina de Jong en op Ned. II om 20.45 uur Koot en Bie. Veel bewolking en perioden met regen. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer harde zuidwes telijke wind, draaiend naar zuidwest en later afnemend. Zon op 07.31, onder 19.30. Schev. hoog water 10.03 en 22.31. Laag water 4.59 en 17.41. f la] I ii ar ia lat acht: uur slapen AG Om drie uur van- ordt de klok officieel weer ir teruggezet. Nadat al eerder ortreffelijke zomer aan zijn gekomen, is er nu het eind .omertijd. Het betekent in de I dat een uur langer kan wor- lapen. Volgend jaar gaat de zo- in op zondag 27 maart om iir en duurt tot zondag 25 sep- In de meeste EG-landen 1983 dezelfde zomertijd-pe- ngehouden. Groot-Brittannië id hebben een afwijkende re- laar begint de zomertijd op de- latum als hier, maar eindigt op '23 oktober. Dochter Churchill overleden LONDEN Sarah Chur- chili, dochter van de Brit se staatsman sir Winston Churchill, is gisteren op 67-jarige leeftijd in haar woning overleden. Lady Sarah Churchill, die tot 1963 getrouwd was met lord Audley, stierf na een langdurige ziekte. Zij werd eerst danseres, daar na toneelspeelster en ver volgens actrice en schrijf ster. Haar zuster Mary is nu nog het enige in leven zijnde kind van oorlogslei der sir Winston. Voor 1,3 ton valse duizendjes in Kopenhagen KOPENHAGEN Twee onbe- kende Nederlanders hebben on langs in de Deense hoofdstad Ko penhagen met 135 valse biljetten van duizend gulden gouden en zil veren munten alsmede antieke zakhorloges gekocht. Volgens de Deense politie zijn de vervalsingen dermate goed, dat ze moeiteloos ge accepteerd werden door een bank. De vervalsing kwam pas aan het licht toen ontdekt werd dat enige biljetten hetzelfde serienummer hadden. De twee Nederlanders zou den tussen de 35 en 45 jaar zijn. Bijen - invasie in Chicago LANSING In Lan sing, een voorstad van Chicago, lijn gisteren tien miljoen bijen ont snapt toen een vracht auto met 500 bijenkor ven kantelde. De poli tie en de imkers pro beerden vergeefs de diertjes te vangen. Hun waarde werd geschat op tussen de 60.000 en 100.000 dollar. Akkoord over bezoek paus aan Polen WARSCHAU -- In de Poolse hoofdstad War schau hebben vertegen woordigers van de bis schoppen en de regering gisteren overeenstem ming bereikt over de data van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Polen. De data van het pauselijk bezoek zul len „weldra aan het pu bliek worden bekendge maakt", aldus het Poolse persbureau PAP. echt - Het landelijk iecomité Amelis- :rd (LAC) is vastbe- Dten om door te gaan et de strijd tegen de inleg van de weg door »t landgoed, ook al zijn 600 bomen nu ge- ipt. „De weg blijft rerbodig en hij ligt er kig lang niet", aldus •rdvoerder Jan Was- iaar van het actieco- fité gisteravond in trecht. Het LAC wil b Kamerleden de gang in zaken rond het plot- ilinge kappen aan de kak stellen, en de mo- ilijkheden bekijken een civiele procedu- om schadevergoeding verkrijgen. Morgen irdt er in Utrecht een inifestatie gehouden verdere acties tegen weg te bespreken. i de Utrechtse binnenstad ^bben zich gisteren de hele Ig relletjes voorgedaan, pk een demonstratie die Bteravond werd gehouden Sgen het kappen van de Ine hectare bos ontaardde N gewelddadigheden. De fmonstratie eindigde rond ilf tien, waarna een harde ?rn van circa honderd ac- ïvoerders de straten rond t stadhuis introk. Toen de jobiele Eenheid charges te- i hen inzette, ontstonden chaotische taferelen. Ter- Ijl talloze cafébezoekers op j daar aanwezige terrasjes 1 hun pilsje dronken, ren- de M.E. vlak langs hen 'ten achter de relschoppers in. Eén terrasje werd op Bij de ontruiming van het bos maakte de politie gebruik van de wapenstok. Daarbij liepen ook actievoerders die zich alleen passief verzetten af en toe lelijke tik op. een gegeven moment ont ruimd. Na zich rond kwart over elf te hebben terugge trokken rukte de M.E. tegen half één opnieuw uit. Nu om het plein achter het Utrecht se stadhuis leeg te vegen. Volgens ooggetuigen was er op dat moment van ordever storing echter geen sprake. Over de snelheid waarmee het betrokken bosgedeelte van Amelisweerd met de grond werd gelijk gemaakt toonden zowel politie en jus titie als het Utrechtse ge meentebestuur zich zeer ver rast. Burgemeester mevrouw M. Vos-Van Gortel noemde het „ronduit ongelooflijk" dat de operatie, waarvoor onder normale omstandighe den minstens vier dagen zouden zijn uitgetrokken, niet meer dan vijf uur in be slag heeft genomen. Rijks waterstaat had dan ook spe ciaal voor dit doel drie zwa re bulldozers uit Frankrijk laten overkomen. Ook de ontruiming van het door tal natuurvrienden bezette bos, waarbij in totaal 650 man politie werd ingezet, nam weinig tijd in beslag. Zelfs het verwijderen van actie voerders uit de boomhutten - met behulp van hoogwer kers - verliep zonder veel problemen. Drie politiemen sen en twee actievoerders raakten bij de ontruiming licht gewond. Eén actievoer der werd het slachtoffer van zijn eigen medestrijders, toen hij geraakt werd door een fles waarin een bijtend goedje zat. Vanuit de bomen is door actievoerders name lijk gegooid met flessen die natronloog en zoutzuur be vatten, zo heeft een analyse RIJSWIJK Het huis van minister H. Zeevalking aan de Rijswijkse Huis ten Hoornkade wordt sinds het bos in Amelisweerd gisteren is gekapt, extra scherp be waakt door de Rijswijkse po litie. Vorige week probeerden ac tievoerders het huis van de demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat ook al te besmeuren. Toen maakten zij echter de vergis sing door het huis van bur gemeester M.J. Daamen-van Houte aan de W. Churchill- laan met verf te bekliede- ren. Zeevalking woonde daar in de periode dat hij burgemeester van Rijswijk was. Volgens de politie is de kans grodt dat de actievoer ders door het onverwacht snelle kappen van een ge deelte van het bos wraak willen nemen op het huis van Zeevalking. van het gerachtelijk labora torium uitgewezen. Bij de ongeregeldheden raakten verscheidene poli tieauto's zwaar beschadigd. Bij een politiebureau in de Utrechtse binnenstad werd voor enkele duizenden gul dens aan ruiten ingeslagen. LEN Op een parkeerplaats in Heerlen heeft heentepolitie gistermiddag de reeds enige tijd ge- Nederlander A.T. (63) aangehouden, verdacht hisdrijven tegen de menselijkheid. Sinds 1974 ie deze man in Oostenrijk. tersconferentie in het politiebureau van Heerlen deelde M. Brilman, landelijk officier van justitie belast met op- van oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijk- iee, dat T. ervan wordt verdacht enkele tientallen joodse hrbeiders vrijwillig in een bijkamp van Dachau in het pCaufbeuer-Riederloh tussen september 1944 en januari hebben doodgeknuppeld. Hij was zelf gevangene, maar SS benoemd tot eerste kampbewaker, belast met de in- aken in een uit drie barakken bestaand kamp, waar uit- d joden uit Polen en Hongarije naar schatting 800 tot f gevangen hebben gezeten. Aan het feit dat er buiten T. ttdere Nederlanders verbleven is het te wijten dat er over drag tot voor kort weinig bekend was. Sinds 1978 wel. 3e Rijksdienst voor Oorlogsdocumentatie werden steeds fciten aan het licht gebracht, afkomstig van de overleven- p genoemd kamp. Van hen zijn er veertig gehoord in Ca- ^ustralie, de Verenigde Staten en Israel. Hun belastende fingen leidden uiteindelijk tot T.'s arrestatie. ersiteiten maken zelf inkrimpingsplan tHT De universitei- hogescholen gaan zelf zuinigingsplan maken, .987 meer dan 200 mil- Iden oplevert. Dat bete- it er in elk geval 3000 •laatsen verloren gaan. igen ontslagen zijn on lelijk. De colleges zijn eens met de plannen, i die er toch moeten i denken ze beter dan de minister te kunnen beoor delen hoe de nadelige effecten zoveel mogelijk kunnen wor den verkleind. Minister Deet- man (Onderwijs) wil in '84 bij hogescholen, universiteiten en academische ziekenhuizen 66 miljoen besparen door een be tere taakverdeling en door concentratie. Dat bedrag moet in 1987 zijn opgelopen tot meer dan een kwart miljard. ADVERTENTIE STAAT BOL VAN 0E NIEUWTJES! sfeervol Ingericht draaiend RUIMTEHUIS sehoonhetdspav11|oen MODETHEATER VELE VOORDELIGE AANBIEDINGEN kom gezellig kijken-^ keuren-kiezen-kopen show van muziekinstrumenten I Bent U al geweest? morgenlaatstedag| (tot en met 26 september 17.00 uur) H0UTRUST DEN HAAGJ WENEN Een voorstel om Israel als lid van het Internationale Atoombureau (Iaea) te schorsen wegens „volkerenmoord op de Palestijnen", heeft het gisteren op de slotdag van de jaarlijkse conferentie van de organisatie net niet gehaald. De motie kwam vier stemmen tekort voor de tweederde meer derheid die was vereist om de schorsing te effectueren. Voor de motie stemden het Sovjet-blok (behalve Roemenië), de Arabi sche en de Afrikaanse landen. Amerika en de West-Europese landen stemden tegen. Een motie waarin de geloofsbrieven van de Israëlische afvaardiging werden aangevochten haalde het wel omdat hiervoor een eenvoudige meerderheid voldoende was. De vertegenwoordigers van de V.S. en andere westerse in dustrielanden waaronder Nederland achtten deze motie dermate misplaatst dat zij de vergadering demonstratief verlieten. Ame rika kondigde aan dat het zijn verdere deelname aan het bureau in heroverweging zal nemen. De Amerikaanse ambassadrice bij de V.N. Jeanne Kirkpatrick, heeft gisteren gezegd dat de V.S., Frankrijk, Italië en Libanon medeverantwoordelijkheid dragen voor de verleden weekeinde gepleegde massamoord op Palestijnen. Pagina 5: Israëlische opperrechter weigert onderzoek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractieleiders Lubbers (CDA) en Brinkhorst (D'66) hebben gisteren zeer terughoudend gereageerd op de voorlopige voorstellen van informa teur Van Kemenade over het te voeren sociaal-econo misch beleid. PvdA-leider Den Uyl ziet juist veel posi tieve punten in de voorstellen, maar heeft op onderde len nog wel wat kritiek. De drie fractieleiders legden gisteren elk afzonderlijk een groot aantal op- en aanmerkingen over de voorstellen bij de informa teur op tafel. Van Kemenade zal aan de hand van deze reacties dit weekeinde een definitief voorstel opstellen. In de ontwerp- versie van ziin voorstellen was hij voor een belangrijk deel uit gegaan van het onlangs door het CNV gelanceerde werkgele genheidsplan. Dit houdt onder meer in, dat de komende jaren 2,5 procent van de prijscompensatie wordt ingeleverd voor werktijdverkorting en nog eens 2,5 procent voor nieuwe investeringen van de be drijven. Die laatste 2,5 procent zou moeten worden gecompen seerd door verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Verder had Van Kemenade voorgesteld, het plan van het huidi ge demissionaire kabinet tot bevriezing van de ambtenarensala rissen en uitkeringen per 1 januari te laten vallen en de koppe lingen tussen lonen, uitkeringen, ambtenarensalarissen en trendvolgers te handhaven. Lubbers en Brinkhorst hebben de informateur te verstaan gege ven dat ze de voorstellen van de informateur nog te onduidelijk en te weinig gedetailleerd vinden. Lubbers vindt de voorstellen nog geen goeie basis om verder te gaan. Brinkhorst ziet wel „herkenningspunten", maar verwijt Van Kemenade, dat hij „nog geen duidelijke richting aangeeft voor een houdbaar be leid". Volgens Brinkhorst ademen de voorstellen nog teveel de sfeer van op „pappen en nathouden". PvdA-leider Den Uyl kan zich uitstekend vinden in de strek king van het plan van Van Kemenade. „Ik zie er een goede po ging in om een beleid aan te duiden dat perspectief biedt op net tot staan brengen van de groei van de werkloosheid langs onge baande wegen. Er is weinig of niets in terug te vinden van de bezuinigingsopvattingen die minister Van der Stee huldigt", al dus Den Uyl. Jb hamel Arnold uit de populaire Amerikaanse televisieserie „Diff'rent Strokes". Wat velen niet weten is dat de hooguit negen jaar ogende eigenwijze knaap, die luistert naar de naam Gary Coleman, een veertienjarige tiener is. Op amper zesjarige leeftijd onderging Gary een niertrans plantatie tengevolge waarvan hij voor altijd klein van stuk zal blijven. Geestelijk is hij echter een reus. Zijn IQ schom melt rond de 135, ofwel tussen hoogbegaafd en geniaal. Op de voorpagina van onze bijlage Finale verhaalt Hans Toonen over Gary's met tragedie en vreugde doorweven leven. Een exclusief portret van een doorzetter wiens ge luk begon bij een ongeluk. VERDER IN FINALE: Huismus Kate Bush schenkt haar i hart aan Fairlight. Nog een robbertje vech ten om echte inspraak op scholen. Grote islam-tentoonstelling in Rotterdam. Zuivere dialecten voor nageslacht te boek gesteld. Hein Thijssen, unieke vogel onder dierenhandelaren. Bol heeft voor de artsen nog best een bommetje Kees Kist verovert Parijs. Wat is het mooiste vakantieland? Tienduizenden va derlanders, die zich de luxe kunnen veroorloven van een tweede vakan tie, worstelen nog met het antwoord. Maar of het nu Tu nesië, Barbados, Ei- lat of een sportieve vakantie op de flanken van de Mont Blanc wordt, duidelijk is wel, dat d^ touringcar het steeds meer gaat winnen van de trein of het vlieg tuig. Naar de sneeuw blijft het eigen vervoermid del echter het po pulairst WINTERS 1982 1983 LONDEN De oorsprong van de mens heeft waarschijn lijk niet in Afrika gelegen, zoals de geleerden aannemen. Aldus twee geologen in het wetenschappelijke tijdschrift „Nature". De wetenschappers menen dat onderzoek naar een opgraving in de Israëlische plaats Ubeidiya erop wijst, dat de plaats 500.000 jaar ouder is dan alles wat van de eerste mensen in Afrika is gevonden. „Vaak wordt aange nomen dat de evolutie van de mens in Afrika is begonnen. Dat komt voort uit de ongewoon grote hoeveelheid fossiel materiaal in Aftika, dat heel wat ouder is dan wat van an dere plaatsen bekend is. Ubeidiya zou 700.000 jaar oud zijn, maar uit onderzoek van de fossielen blijkt dat die plaats niet jonger kan zijn dan twee miljoen jaren

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1