esterse paria zoekt in India Rnhopig naar normaal bestaan Verkiezingen Hessen eerste test conservatief-liberale coalitie Genland binnenland fEY (28) VERLOOR IN BOMBAY PASPOORT, GELD EN SANDALEN FDP DOOR REGERINGSCRISIS IN HET NAUW GEDREVEN •betoon ieken jr 'ding 'ine LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1982 PAGINA 1ST i 2 Vi en 1 Vï jaar oor berovingen iIGEN Het verband tussen de opgelo- _Tojvondingen en de doodsoorzaak kan niet Rota! worden- verdachten kan ik de dood lg° ^-jarige Harm Dreves helaas dan ook niet reio. n. Maar voor iedereen is het duidelijk dat IJS: |rleden aan de gevolgen van zijn verwon- /frtu draa8 de verdachtei zijn dood dan ook du Brat ze' de °^'c'er van justitie mr. Puite in de strafzaak tegen drie inwoners van chavikela die in Groningen terechtstonden we- na. tovervallen, afpersingen en inbraken. Hij JJallyfen de verdachten 1'/- tot 2'/j jaar celstraf, ^un slachtoffers was Dreves,- die op de Tru$8n de overval alleen thuis was. Hij kon S. ijl geven, en werd daarom door twee ver- a en afgetuigd. Dreves brak meerdere ribben, ric° ingeklapte long op en verwondingen aan 10 en borst. Na drie dagen bezweek hij, Schip in nood Bemanningsleden van het vrachtschip Poinciana overleggen met functionarissen van de haven van Mi ami (links) hoe voor komen kan worden dat het met vracht wagens geladen schip zinkt of kap seist. Wanneer het vrachtschip in de diepte verdwijnt le vert dat grote proble men op, omdat het wrak dan de druk be varen Miami-fivier voor het overige scheepvaartverkeer blokkeert. „Europa moet harde beslissingen nemen" UTRECHT Het gaat slecht met Europa. Er moeten snel harde politieke beslissingen wor den genomen. Dat zei voorzitter G. Wallis de Vries van de Europese Beweging in Nederland gisteren. „We zitten midden in de malaise. Pro tectionisme is niet van de lucht. Wij als Europe se Beweging betreuren dat. We moeten samen aan Europa politieke vorm geven en niet alleen het eigen land proberen te beschermen". Wallis de Vries vindt dat Europa „na jarenlang gesuk kel" moet terugkeren naar meerderheidsbeslui ten. „Sinds '60, toen bepaald werd dat besluiten door elk land gesteund moesten worden, is het bergafwaarts gegaan. De bësluitvorming wordt nu volstrekt gefrustreerd". De voorzitter vindt ook dat het Europarlement meer bevoegdheden moet krijgen. BIJ DE KALKARCENTRALE DEMONSTREREN MAG NIET ARNHEM De directe omgeving van de met beton ommuurde in aanbouw zijnde snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar is op 2 oktober streng verboden gebied voor de verwachte 40.000 demonstranten die er dan actie komen voeren tegen het omstreden project. De kosten van Kalkar zijn geweldig uit de hand gelopen De po litie geeft vooralsnog geen vergunning af voor de demonstratie „op de stoep" van de kerncentrale. Uit andere eisen en voor waarden van de politie blijkt volgens de Duits-Nederlandse or ganisatoren van de demonstratie dat de Duitse overheid een gro te militaire operatie voorbereidt. Er zijn ook eisen gesteld aan het uiterlijk van de demonstranten, hun uitrusting en de kwali teit van de spandoeken die ze meevoeren. Geschminkt of ge maskerd demonstreren is verboden. De organisatoren beraden zich op juridische stappen om alsnog een onbelemmerde demon stratie langs het bouwterrein af te dwingen. vY „Sorry, van- eb ik alles ver- ;edaan". De woor- omen van ver- Ie lippen die nau- reliëf scheppen in jeteerd hoofd. De lan hol en angstig, een 28-jarige En- i, meldt zich in offie-zaakje waar ?de vriend Harry ledam al twee uur Aan Harry heeft een goede, hij is de laatste stro- zijn wanhopig ge- erug naar een nor- •staan. iu je het best kunnen ren als een westerse slaapt op de straten ibay, meestal op de het Leger des Heils, beetje geluk is hij te de wachtkamer van Station in het cen- Bombay. 's Avonds ert hij vaak rond de India", een in 1914 door de Engelsen opgerichte triomfboog, recht tegenover het luxueuze Taj Mahal-hotel. Onder die poort zoekt Davey, en vele andere Westerlingen, naar zijn favoriete drugs. Voor Davey zijn dat mandrax-pil- len, een in Engeland verboden medicijn. Anderen speuren zelden vergeefs naar he roïne, hasj. cocaïne. Alles is immers in Bombay tegen spot prijzen voorhanden. Zelfs Amerikanen woeden in de wijk Colaba frequent lastig ge vallen met het verzoek ..Sell dollars, buv cocaïne0" (Wil jc cocaïne tegen dollars „Alles weg"1'' „Kun je het geloven, een maand geleden had ik nog vierhonderd pond, een pas poort en een ticket naar Lon den. Alleen: ik ben een rund. Ik slikte te veel Mandrax en toen hebben ze me tot op de draad uitgekleed Paspoort weg, geld weg, ticket weg. Ik slaap al drie weken op straat. Het is verschrikkelijk". Daveys situatie zou wellicht niet zo somber zijn, als hij er FDP-aanvoerder Gries voelde zich niet prettig in zijn rol als „mijnenhond" voor Genschers „nieuwe meerderheid". Zo goed en zo kwaad verdedigde hij de nieuwe koers van de li beralen, heftig geattaqueerd ^telfs door een deel van zijn ei gen partij die deze ommezwaai niet mee wilde maken. Maar Gries kon toen nog niet ver moeden wat hem allemaal nog meer te wachten stond. Ingestudeerd Eerst ontplofte de Lambsdorff- -bom. Het was die beruchte oerconservatieve nota van de FDP-minister van economi sche zaken in Bonn over de door hem gewenste koers om de ernstige economische pro blemen de baas te worden. Zijn papier was de directe aan leiding voor het uiteenvallen van de regeringscoalitie, maar dat wisten Graf Lambdorffs partijgenoten in Hessen toen nog niet.Volkomen onver wacht en onvoorbereid (nie mand kende zelfs de inhoud van de nota) moesten Gries en zijn verkiezingsassistenten antwoorden op verontruste vragen van kiezers, die wilden weten of het waar was wat in de krant stond over kortingen op allerlei sociale voorzienin gen. Maar de allergrootste klap moest nog komen, namelijk de vrijdag erop toen bondskanse lier Schmidt besloot om aan het gedram van zijn plaatsver vanger Genscher een einde te maken en daarmee de coalitie met de liberalen te beëindigen. Dit dwong Genscher om kleur te bekennen en om zijn (in het geheim al lang besloten) lief desomarming met de christen- -democraten wereldkundig te maken. Op zijn kop De ontwikkelingen »n Bonn stelden in Hessen alles in een klap op zijn kop. Op de val reep moesten de stereotiepe redevoeringen gewijzigd wor den, de strategieën veranderd en de aanplakbiljetten en an der voorlichtingsmateriaal aangepast worden. De rollen waren van de ene dag op de andere dag omgedraaid. Hes sen als testcase voor de overle vingskansen voor de sociaal-li berale coalitie in Bonn veran derde plotseling in een deel staat waaraan men kon afle zen, hoe de Duitse kiezers bij vervroegde verkiezingen voor het nationale parlement op de nieuwe conservatief-liberale samenwerking zouden reage ren. Bij alle gedraai zijn de kansen van de FDP nu vrijwel tot nul gereduceerd en dat be tekent dat de CDU alleen nog op eigen krachten de buit bin nen kan slepen. Börner werd, meer nog dan welke andere sociaal-demo craat. met éeéen klap van zijn politieke last verlicht. De Hes- sense SDP heeft ineens weer „Schwung" gekregen en re kent op een toeloop van kie zers die, teleurgesteld door het politieke gekonkel in Bonn, nu hun steun willen geven aan de partij die naar de woorden van Helmut Schmidt haar fatsoen niet wil verliezen. Hei melijk hopen Börners reke naars zelfs op een uitslag waarbij de FDP niet meer in het parlement terugkeert, de CDU zijn absolute meerder heid misloopt en de „Groe nen" hun entree in de Land dag zullen maken. De „patstel ling" derhalve, die het de zit tende regering mogelijk maakt om na haar aftreden, bij ge brek aan een echte meerder heid, desnoods geruime tijd in functie te blijven „om de lo pende zaken af te handelen". Gries' FDP is door alles wat gebeurd is, tot een zielig poli tiek hoopje ineengeschrom peld. Alleen de „Groenen" hebben alle aanleiding tot vreugde. Mede door hun op komst hebben de regerende partijen in het land zeer veel aanhang verloren. Geleidelijk werden de „Groenen" in steeds meer deelstaatparle menten gekozen. Maar hun uiteindelijke doel was natuur lijk de verovering van een aantal zetels in de Bondsdag omdat slechts daar nationale politiek wordt bedreven. Nor maal gesproken hadden zij tot 1984 moeten wachten voor zij hun alternatieve ideeen in groter verband gestalte had den kunnen geven. Nu echter al wenkt het perspectief van een eigen fractie in de deftige Bondsdag in maart 1983. De in rok geklede bedienden die een afgevaardigde in spijkerbroek zijn stukken overhandigt. Dat is vast niet de „Wende" die Genscher in betere tijden voor ogen stond. wat gezonder uitzag. Hij ver blijft al tien jaar in India, de „struggle for life" is hem niet vreemd. Maar op het consulaat nabij Marine Drive in Bombay kennen ze mensen als Davey al langer. „Hoeveel heb je voor je paspoort gekregen", vroegen ze, toen hij aangifte ging doen van de diefstal. In India be staat immers een levendige handel in paspoorten. Het is de droom van vele Indiërs om werk te vinden in het Westen dat zijn rijkdom rond de Taj zc duidelijk exhibitoneert Een geldig paspoort kan met een beetje geluk*ruim 80 dollar op brengen. En voor zover het de Engelsen betreft kunnen de junkies beter in Bombay blij- Onverschillig De tegenwerking en het wan trouwen op het consulaat lijkt David onverschillig te laten. „Ik weet niet of ik wel terug wil naar Londen", zegt hij. „Wat moet ik daar? In India voel ik me vrij. Hier ben ik thuis. En werk vinden in En geland, dat is nu onmogelijk. Mijn ouders zijn recentelijk ge scheiden, daar ben ik niet wel kom. Verdomme, ik weet niet wat ik moet doen". De over heid in India gaat niet vrien delijk om met mensen die de qfficiële papieren niet op, zak hebben, heeft Davey ervaren. De politie voert iedere dag charges uit op de jonge schoenpoetsertjes en kaarten - verkopers die rond de Gate of India hun boterham trachten te verdienen. Hun spulletjes worden afgepakt en ze moeten soms meer dan 100 roepia's (29 gulden) betalen om hun schoenpoetsdoos van de politie terug te kopen. David werd opgepakt toen hij voor het Le ger des Heils op de stoep lag te slapen. Hij werd samen met honderd anderen in de cel ge gooid en had daar nu nog ge zeten als een Nederlandse ar cheologe die van het bestaan van David afwist, niet de borgsom van 300 roepia's had betaald. Sinds dat incident houdt David zich een beetje gedeisd. Hij bedelt wat in de buurt van de Taj Mahal en soms vangt hij 15 roepia's per dag: genoeg voor een gepeperd maal en een paar koppen thee. Harry is al zeventien maanden in India, maar met een heel ander doel. Hij trekt van ash ram naar ashram op zoek naar een zuiverder en bewuster be staan. De laatste vijf maanden verblijft hij in een ashram ten zuiden van Bombay, in Igath- puri, waar hij 12 uur per dag mediteert volgens de methode van de Burmeese monnik Goënka. In Bombay tracht hij nu van een al zes maanden slepende amoebe-infectie af te komen. Dat weerhoudt hem er overi gens niet van David zoveel als hij kan te helpen. „Als je nu besluit terug naar Londen te gaan. dan zorg ik dat jij drie weken een hotelkamer hebt en geld voor eten. Dat ticket komt wel in orde", biedt hij aan. Davey weet het nog niet. „Ik denk dat ik naar New Del hi ga", overweegt hij. „Mis schien ontmoet ik daar iemand die me helpt." Hij knijpt in de centimeters diepe zweren die zijn voeten bedekken. Zijn ogen glinsteren even. „Wie weet ontmoet ik nog een meis je. Als je een meisje hebt. dan zorg j^goed voor jezelf. Je neemt Iedere dag een bad en De straten in Bombay, overdag druk bevolkt, zijn 's nachts het domein van de drop-outs, onder wie talrijke drugs-verslaafden die zich alleen met bedelen in het leven kunnen houden. van die dingen. Dat zou goed voor me zijn". Davey is een drop-out, zoals zovelen in Bombay. De wat beter gesitueerde freaks ver blijven in de voormalige Por tugese kolonie Goa. waar ze voor een habbekrats LSD kunnen krijgen, een bed en een bad. Maar de junkies die geen cent op zak hebben, heb ben hun domicilie in Bombay, waar bedelen soms nog wat geld opbrengt voor een „fix". De bevolking in Goa lijkt deze curieuze „drop outs" te tolere ren. maar in Bombay is die to lerantie minder. „Ze vallen me lastig als ik op straat slaap", vertelt Davey. „Ze vragen geld, mijn sandalen zijn al drie keer gestolen. Mensen schel den me uit voor junkie, maar heroïne gebruik ik al zeker een jaar niet meer. In Delhi, in Delhi zou ik het fijn hebben", droomt hij ..Het geluk, dat zit in jezelf", oppert Harry, maar het is tegen dovemarisorgen gezegd. De volgende dag zet ten we Davey op de trein naar Delhi. - PAUL KOOPMAN (Van onze correspondent Ami van Vree) WIESBADEN De poli tiek minst benijdenswaar dige man deze week in de Bondsrepubliek is Ekkel- hard Gries. Hij is de leider van de liberalen in de deelstaat Hessen waar zondag parlementsverkie zingen worden gehouden. Gries zit al jarenlang als minister van Binnenland se Zaken in de regering in Wiesbaden waar de FDP tot nu toe een coalitie vormde met de sociaal-de mocratische SPD van mi- nister-president Holger Börner. En eigenlijk be viel deze samenwerking Gries heel goed. Maar met zijn partij ging het bergafwaarts. In verschillende deelstaten zoals Hamburg en Nedersaksen wisten de libera len zelfs niet meer boven de 5 procent-drempel te komen en werden ze uit het parlement gewipt. Alles wees erop dat dit in Hessen ook heel goed zou kunnen gebeuren. Onder druk van de rechtervleugel van zijn partij, maar vooral op aan drang van de landelijk partij voorzitter Genscher, die al speelde met de gedachte om in Bonn de samenwerking met Schmidt op te zeggen, werd Gries tegen zijn zin bevorderd tot proefkonijn. In juli dit jaar besloot de Hessense FDP na melijk de bestaande sociaal-li berale samenwerking bui ten Bonn de laatste in het land op te zeggen en zich aan te bieden aan de CDU van oppo sitieleider Alfred Dregger. Laatste strohalm Deze breuk, waarvoor eigen lijk geen zakelijk argument viel aan te voeren maar die moet worden gezien als het aangrijpen van de laatste stro halm, werd met een doorzich tige smoes verdedigd. Wij wil len samengaan met Dregger om te verhinderen dat deze de absolute meerderheid behaalt, aldus het FDP-motto, en daar mee ondersteunen we eigen lijk de regering-Schmidt-Gen- scher in Bonn. Want als de CDU in Hessen alleen de macht zou krijgen, zou twee derde van de Bondsraad, een soort Eerste Kamer in Bonn, aan CDU en CSU toevallen die daarmee het regeren kun nen blokkeren met hun veto. Gries „offerde zich voor de eenheid van zijn partij" (Bör ner) en liet zich met loden schoenen voor dit politieke karretje spannen. Heel West- -Duitsland keek nu ineens met spanning uit naar de deelstaat verkiezingen in Hessen die wel werden bestempeld als de belangrijkste na de oorlog. Im mers, als de FDP daar succes zou behalen, zou dit voor Gen scher het signaal kunnen zijn om ook in Bonn naar de ande re kant over te lopen. En bij een slecht resultaat zou Gen scher deze stap nog wel eens heel goed overdenken. De verkiezingsstrijd uiter lijk niet - verschillend van soortgelijke campagnes in de Bondsrepubliek met zijn volle zalen van enthousiaste leiders toejuichende aanhangers, zijn vaantjes en muziekkorpsen, zijn marktdebatten en van hot naar haar ijlende Mercedessen kreeg daardoor een uiterst nerveus karakter. Alleen Dregger, de 61-jarige lijsttrek ker van de christen-democra ten die nu al zijn Vierde aan loop doet naar de macht, kon met een rustig geweten op zijn overwinning afkoersen. Zware last Op de brede schouders van de voormalige bouwvakarbeider Börner drukte de zware last dat zijn SPD na meer dan 30 jaar uit de regeringsverant woordelijkheid zou worden ge dreven en dat daarmee indi rect de laatste stoot zou wor den gegeven voor het einde van de regering van Helmut Schmidt. Börner, door zijn on gecompliceerde optreden en zijn begrijpelijk taalgebruik zeer geliefd bij de „gewone man" moest met lede ogen aanzien hoe zijn consequente maar vermoedelijk te starre politiek in zaken als „Start baan West" in Frankfurt en de kerncentrale Biblis veel jonge ren naar de „Groenen" dreef, terwijl oud-gediende SPD'ers zich van de partij afwendden uit afkeer van de onophoude lijke ruzies in de partij, ver oorzaakt door de extreem lin kervleugel van intellectuele en marxistisch-socialisten. Ook de gemoedelijke iRENSTUKJE 16 [ENLEVENS \AG De Griek- jiassadeur in ons Economou heeft Üag aan tien man- jtters van de Ne- marine de zoge- naritieme gouden eerste klas uitge- Deze zeer hoge onderscheiding narinemannen ten fidat zij op 13 fe- l|an dit jaar met ge- \br eigen leven zes- fiekse zeelui heb- wier schip in |egende storm in •vas gebroken. een tanker genaamd bevond zich ten tijde 4ngeluk op ongeveer en noorden van de iet ver daarvandaan lat moment een eska- ie Nederlandse mari- i weg was naar Ame- Het achterstuk van de Victory. Let op de vele obstakels op het dek, waardoor het reddingswerk van de Nederlandse marinemannen ernstig werd bemoeilijkt. rika voor een bezoek in het kader van de viering van 200 jaar diplomatieke -betrekkin gen tussen de Verenigde Sta ten en Nederland. Nadat, op vrijdagavond 12 februari, de noodsignalen van de Victory waren opgevangen besloot de commandant van het eskader om twee fregatten te hulp te sturen. Toen deze zaterdag morgen bij de in tweeën ge broken tanker arriveerden, waren 14 opvarenden van de Victory al om het leven geko men bij een mislukte poging zich te redden door een sloep te strijken. Zestien anderen bevonden zich nog op het ach terste stuk van de tanker, dat na de breuk was blijven drij ven. De twee Nederlandse fre gatten, de H.M. Van Speijk en de H.M. Callenburgh hadden elk een helikopter aan boord. Deze werden de lucht inge stuurd om de 16 Grieken van het resterende stuk tanker op te hijsen en in veiligheid te brengen. Niemand raakte bij de reddingsoperatie gewond en de Van Speijk zette deze overlevenden later op de Azo- ren aan wal. Respect Het vlekkeloos verloop van de evacuatie heeft onder deskun digen een groot respect afge dwongen. Door de storm dein de het schip zo sterk op en neer dat hoogteverschillen van naar schatting tien meter ont stonden. Daarnaast werd de operatie bemqeilijkt door de masten en andere obstakels die zich op het dek bevonden. Om de kans op ongelukken te verkleinen maakten de be manningen van de helikopters gebruik van de zogenaamde dubbele hijsmethode. Daarbij laat men vanuit de helikopter behalve een reddingslijn ook één van de bemanningsleden naar beneden zakken om de te redden persoon een handje te helpen. Ambassadeur Economou prees vanmiddag de moed en het vakmanschap dat uit de red dingsoperatie sprak en reikte de Griekse medaille uit aan de commandanten van de fregat ten en de bemanningen van de helikopters. Commandant van de H.M. Van Speijk was tij dens die gedenkwaardige reis de kapitein luitenant ter zee P W.F. Brunsmann uit Den Helder. De H.M. Callenburgh stond onder commando van kapitein luitent ter zee J.L. Spoelstra uit Buitenpost in Friesland. De helikopters wer den bemand door luitenant ter zee W.F. Muilwijk uit Den Helder, luitent ter zee A.C. van Duin uit Schagen, luite nant ter zee W.F. de Goey uit Den Helder, sergeant vlieger P.J. Roozendaal uit Den Hel der, sergeant W.F. Schreyner uit Den Helder, korporaal T.J.M. Schreurs uit Herten in Limburg, korporaal F.J.M. Bakker uit Den Helder en ma troos F. Vermeér uit Den Hel der.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15