BUITENLANDS GELD Sharon belooft onderzoek naar massamoord Palestijnse kampen TINK U MR. BEGIi Suriname wordt geen tweede Cuba Maitresse van overleden miljonair brengt Witte Huis in verlegenh eid Frankrijk voelt niets voor vrijblijvend gesprek met VS kse ïmblee "vaardt werp- ndwet BUITENLANDSE TROEPEN UIT LIBANON r>r> Falkland-veiling i heb de koningin een dienst bewezenr 'EMf- ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1982 PAGINA 13 EN<£y Williams fritter Britse SDP d en p De voormalige Labour- luitenl van onderwijs Shirley Willi- )er ^et een zeer duidelijke meer- ïd. zekozen tot voorzitter van de ha DflSoeiaal-Democratische Partij Ue Engeland. )471. j is het leidende 'duo van de EN beralen samenwerkende partij l Onlangs werd de vroegere jogj^ilinistèr en voorzitter van de i Commissie, Roy Jenkins, tot 10,"'W gekozen. De 52-jarige Shir- issen[ms, die enkele maanden gele- in 1979 aan de conservertie- -j»ren zetel bij een tussentijdse an9g terugwon, geniet een grote Shirley Williams Opnieuw 20 gijzelaars vrijgelaten in Honduras SAN PEDRO SULA De rebellen in de Kamer van Koophandel van de Hondure- se stad San Pedro Sula hebben gisteren opnieuw 20 gijzelaars vrijgelaten. De be zetters houden nu nog 39 mensen gegij zeld, onder wie twee ministers en de di recteur van de centrale bank van Hondu ras. De vrijgelaten gijzelaars werden naar bui ten gebracht door een van de onderhan delaars, de pauselijke nuntius Andrea Cordero Lanza. Een regeringswoordvoer der zei eerder dat er vorderingen waren gemaakt bij de onderhandelingen met de bezetters. Een bericht dat een vrije aftocht voor de rebellen naar een ander land werd georganiseerd, kon niet worden be vestigd. Poolse primaat naar VS WASHINGTON De primaat van de rooms-ka- tholieke kerk in Polen, Jo zef Glemp van Warschau, arriveert op 14 oktober in de Verenigde Staten voor een bezoek van twee we ken. Volgens de Amerikaanse bisschoppenconferentie zal Glemp een twaalftal ste den aandoen en even uit wijken naar Toronto in Washington, zijn eerste pleisterplaats, zal Glemp een mis opdragen en gast zijn van de Poolse kolonie. Betoging in Calcutta tegen neutronenbom CALCUTTA In Calcutta hebben gis teren meer dan 200.000 mensen deel genomen aan een anti-Amerikaans protest. De demonstranten droegen een elf me ter lang model van een neutronenbom met zich mee, dat zij bij het Amerikaans consulaat verbrand den. De betoging verliep vreedzaam. PARIJS Frankrijk ziet niet veel in het Britse voorstel voor een vrijblijvend ge sprek over de gasleidingkwestie tussen de vier betrokken Westeuropese landen en de Verenigde Staten. Dit is gisteren van amb tenaren in Parijs vernomen. Frankrijk zal pas meedoen als de Amerikaanse regering heeft laten blijken dat zij bereid is haar sancties op te heffen, aldus de zegslieden. De Britse minister van financiën, Francis Pym, heeft het voorstel voor een gesprek tussen Engeland, Frankrijk, West-Duits- land en Italië enerzijds en de Verenigde Staten anderzijds woensdagavond voorge legd aan zijn Franse ambtgenoot, Claude Cheysson. Deze zou afwijzend hebben ge reageerd. De andere drie Westeuropese landen voe len wel iets voor zo'n gesprek. Het gesprek zou gevoerd kunnen worden als de minis ters van bui.enlandse zaken van de vijf landen volgende week in New York zijn voor het bijwonen van de algemene verga dering van de Verenigde Naties of tijdens een informele NAVO-vergadering een week later. jA De consulta- ^^emblee van Tur- ■Beft gisteren met overweldigende ■^(heid van stem- lr goedkeuring ge- pn een ontwerp- ?t, die voorziet in gerregering onder pchtige president [tige beperkingen persvrijheid en Jsrechten. mblee bracht geen (en van betekenis (t ontwerp, dat is op- loor een commissie de Turkse militaire pbers is benoemd, ferp-wet werd met h 7 stemmen aan- jvaalf leden onthiel van stemming. De jre versie van de grondwet zal begin ir aan een landelijke (1 pleging worden tondering van het Irijfsleven is de ont- ndwet door alle be- oepringen in Tur- ritiseerd. De presi- jgt de bevoegdheid iment te ontbinden jve verkiezingen uit ren. Hij kan ook een •ingstoestand afkon- per decreet regeren. TEL AVIV De Israëli sche minister van defen sie, Sharon, heeft gisteren toegezegd dat de massa moord in twee Palestijnse vluchtelingenkampen „to taal" onderzocht zal wor den. Hij beloofe dit tegen over een groep demon stranten, die hem uit maakten voor moordenaar en monster. „Als wij fouten hebben be gaan, zullen wij niets verber gen. De zaak zal diepgaand worden onderzocht", aldus Sharon. Maar hij merkte te vens op dat „wij de rijen moe ten sluiten tegen de haat en kwaadaardigheid vanuit het buitenland". Generaal Mitzna, hoofd van het opleidingsinstituut voor of ficieren van het Israëlische le ger, heeft uit protest tegen de massamoord in Beiroet ver zocht om ontheven te worden van zijn post. Dat is gister avond door het Israëlische op perbevel bekend gemaakt. Mitzna is de eerste hoogge plaatste officier, die na de slachting in de Libanese hoofdstad een dergelijk besluit heeft genomen. De protesten in en buiten Is raël tegen de massa-executies van vorige week gaan onver minderd door. Duizenden ver ontwaardigde Israëliërs de monstreerden gisteren in Je ruzalem en konden op onge veer 150 meter van het huis van premier Begin tegenge houden worden door de poli tie. De betogers eisten in spreekkoren het aftreden van premier Begin. Tevens willen zij een onderzoek naar de slachting in West-Beiroet. Het Europese parlement heeft gisteren verklaard, dat de Is raëlische regering politiek en moreel verantwoordelijk is voor de massamoord in de Pa lestijnse kampen Sabra en Chatila en eist een internatio naal onderzoek. Amnesty In ternational heeft gepleit voor een onderzoek onder toezicht van de Verenigde Naties. Si mon Wiesenthal, die zich bezig houdt met het opsporen van nazi-misdadigers, heeft gezegd dat de mensen die verant woordelijk zijn voor de massa moord op Palestijnen gevon den moeten worden en voor het gerecht gebracht moeten worden. Volgens de PLO-ver- tégenwoordiger in West-Duits- land, Abdallah Frangi, zijn er tijdens de slachting van vorige week 5.000 doden gevallen. Hij zei dit gisteren tijdens een persconferentie in Bonn, die was georganiseerd door de Arabische ambassadeurs in West-Duitsland. $7,000,000 a day of U.S. taxpayer's dollars go to Israel to do this Habib overhandigt Libanese president vredesplan: BEIROET De speciale Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten heeft de gisteren tot president beëdigde Amin Gemayel een vredes plan voor Libanon overhan digd. Dit is gisteren door de Radio-Libanon bekend ge maakt. In het Amerikaanse plan staat de totale terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Libanon centraal. Dit geldt voor zowel de Syrische en Pa lestijnse eenheden in Oost- en Noord-Libanon als voor de Is raëlische troepen in het zuiden en het midden van het land. Volgens Amerikaanse diplo maten is „de missie van de multinationale vredesmacht niet beperkt in tijd". Met de terugtrekking van de buiten landse troepen beoogt Habib het herstel van de Libanese souvereiniteit. Tegelijkertijd streven de VS naar de weder opbouw van het Libanese le ger, die in de toekomst het ge zag in geheel Libanon moet herstellen. In zijn inauguratierede ver klaarde Amin Gemayel, dat hij de diepe wonden van het land wil helen en alle buiten landse troepen uit het land wil hebben. Eerder had hij al laten weten dezelfde doeleinden te zullen nastreven als zijn ver moorde broer Bashir. Ongeveer twee uur voor de beëdiging van Amin Gemayel is gisteren in Oost-Beiroet een munitie-opslagplaats in de lucht gevlogen. De ware ex plosie werd gevolgd door een lange serie kleinere ontplof fingen. Tot een kilometer van de plaats van de explosie kwa men volgens de politie granaat scherven neer. Er is zeker een dode gevallen en tientallen mensen raakten gewond. inaamse ister rdendorp: AAG „Suriname wordt geen tweede Cuba. in daarover zijn nergens op gebaseerd. Het Cu- nodel is om zeer veel redenen in ons land niet lar". Aldus de Surinaamse minister van buiten- faken mr. Harvey Naardendorp tijdens een ierentie op de Surinaamse ambassade in Den olgens Naarendorp wordt in Nederland op on- ijze over Suriname bericht. „Maar als Neder- ?t diepgang de zaken in Suriname bestudeert iialoog, die nu frustraties kent, op een veel ho- iau komen en zinvoller zijn". Ier ging uitgebreid in op kritiek van Nederland, zoals jer verwoord in de toelichting op de begroting van het i van buitenlandse zaken, dat er in Suriname weinig i op groei naar democratische verhoudingen. Als Ne- 'raagt om terugkeer naar democratie, moet het zich af- jerugkeer naar welke democratie", aldus de Surinaamse |rps oordeel over het functioneren van het westers par- y stelsel in Suriname is uitermate negatief: „Het geïm- y parlementaire stelsel bevorderde racisme en etnische Singen. Suriname was geen echte natie. Er waren uit- SjZestien partijen op een electoraat van 100.000 kiezers, i ontbrak het aan interne partijdemocratie en was er ^n besluiteloosheid vanwege de grote regeringscoali tie minister hebben de Surinaamse militairen en bur- feen voor een „nieuwe vorm van democratie". Recente Jrust stakingen in het onderwijs en het Academisch |is en acties van rijstboeren worden volgens hem ten opgevat als het groeien van een tegenstelling tussen de de burgers. „De spanningen op het arbeidsveld zijn een gevolg van de recessie in de wereld. Met die problemen heeft men ook elders te maken". Naarendorp is verbaasd, dat zoveel ophef is gemaakt over het optreden van de militairen te gen de rijstboeren in Nickerie, die uit onvrede over de rijstprij zen de wegen en het vliegveld blokkeerden. „In Nederland is een tentenkamp (Amelisweerd; red.) door de politie opgeruimd. Als in Suriname iets dergelijks gebeurt wordt al gauw gesproken van militair fascisme", reageert hij. Minister Naarendorp heeft in Den Haag overleg gepleegd met de ministers van Dijk (Ontwikkelingssamenwerking), de Ko ning (Landbouw) en van Mierlo (Defensie). Hij hoopt dat de twintigste vergadering van de CONS (Commissie Ontwikke lingssamenwerking Nederland-Suriname) nog in november van dit jaar kan plaatsvinden.'Nederland stelde begin dit jaar, na het aftreden van de regering Chin a Sen, de CONS-vergadering om politieke redenen („bezorgdheid over de ontwikkelingen") uit. Naarendorp noemt de komende vergadering „een van de meest belangrijke", omdat het zogenoemde herallocatie-plan aan de orde komt. In dit plan is vastgelegd waarvoor de resterende ont wikkelingsgelden (ruim twee miljard gulden) zullen worden aangewend, die Nederland in 1975 bij de onafhankelijkheid van Suriname ter beschikking stelde. Suriname heeft de accenten enigszins verlegd naar landbouw, daarmee verband houdende industrie, visserij en volkswoningbouw. Minister Naarendorp bleek niet op de hoogte van de inhpud van een rapport van de Nederlandse rekenkamer, waarin wordt ge sproken van het ontbreken van controle op de besteding van CONS-gelden. Minister van Dijk heeft Naarendorp toegezegd, dat Suriname inzage krijgt in die onderdelen van het rapport die voor Suriname van belang zijn. Naarendorp zei overigens ver baasd te zijn over het alarm dat over het rapport is geslagen in Nederland. Volgens Naarendorp zijn alle uitgaven onderworpen aan de goedkeuring van Nederlandse en Surinaamse accoun tants. „Ieder kwartaal wordt hierover aan beide regeringen ver slag gedaan", aldus de Surinaamse minister. De Surinaamse minister van buitenlandse zaken Naarendorp (rechts van het midden, met donker kostuum) opende gisteren door middel van het hijsen van de Surinaamse vlag het consu laat-generaal van Suriname in Amsterdam. LOS ANGELES Het Witte Huis, de familie Reagan en een groot deel van de Amerikaanse hogere kringen zijn in verlegenheid gebracht én geschokt door de het optreden van ene Vicki Morgan. De 29-jarige Miss Mor gan was gedurende twaalf jaar de maitresse van de in juli overleden miljonair Alfred Bloomingdale, een van de mensen die Ronald Reagan hielpen het president schap te veroveren. Vicki Morgan eist uit de nalaten schap van Bloomingdale een bedrag van 11 miljoen dol lar. Bloomingdale, mede-oprichter van de Diners Club, be hoorde tot de samenklittende groep invloedrijke zaken lieden in Californië, die Reagan adviseert sinds hij aan politiek doet en die miljoenen dollars bijeenbrengt voor Republikeinse campagnes. De vrouw met wie Bloom ingdale al 35 jaar getrouwd was toen hij in juli van dit jaar op 66-jarige leeftijd aan kanker overleed, is Betsy Bloomingdale. Zij is een welbekend lid van de Califor- nische upper-ten en een van de hartsvriendinnen van Nancy Reagan. Nancy Reagan zou ook degene zijn ge weest die Betsy Bloomindale zo 'n elf jaar geleden op de hoogte heeft gesteld van de verhouding die haar man had met de toen 18-jarige mannequin Morgan. In de voorbije jaren heeft Bloomingdale zijn maitresse steeds ruim van geld voorzien. In de laatste jaren kreeg zij maandelijks een bedrag van 18.000 dollar. Toen bleek dat Bloomingdale ongeneeslijk ziek was, heeft zijn vrouw daar een einde aan gemaakt. Maar Miss Morgan heeft in een beëdigde verklaring gezegd, dat Blooming dale haar ondersteuning voor de duur van haar leven als zijn „vertrouwelinge en reisgenote" had beloofd. De executeurs van Bloomingdales testament hebben voor de rechtbank geprobeerd de eis verworpen te krij gen. Zij zeggen dat de financiële tussen Bloomingdale en Miss Morgan niet meer was dan een „prostitutie-con- tract". De zaak kreeg echter plotseling landelijke bekentenis toen Vicki Morgan liet weten, dat Bloomingdale haar „Witte-Huisgeheimen" heeft toevertrouwd. Berichten hierover werden breed in de media uitgemeten. De aan kondiging dat zij onderhandelt over de rechten op haar verhaal met uitgevers en televisiemaatschappijen, heb ben daarna het Witte Huis onaangenaam verrast. De advocaat van Miss Morgan, Marvin Mitchelson, werd twee maanden terug zelfs op het Witte Huis ont boden om de affaire Bloomingdale te bespreken. Dat deed hij met A. Morgan Mason, een medewerker van de president voor politieke zaken. De advocaat weigert over het onderhoud te praten, maar het is zonneklaar dat het Witte Huis de zaak graag zo snel en geruisloos mogelijk geregeld wil zien. Mede werkers van de president hebben volgens in de affaire ingewijde kringen een dringend beroep gedaan op me vrouw Bloomingdale om met de maitresse van wijlen haar man tot een vergelijk te komen. LONDEN In Londen is gisteren een omvangrijke veiling ge houden van oorlogsrelieken en souvenirs ter ondersteuning van de nabestaanden van slachtoffers van de Falkland-oorlog. Gast-veilingmeesters, zoals vice-admiraal Sandy Woodward, de bevelhebber van de Britse Falkland-vloot, verkochten bij opbod zaken als de vliegeniershandschoenen van prins Andrew en een ceremonieel hoofddeksel van de Argentijnse bevelhebber op de Falkland Eilanden, generaal Mario Menendez. Er waren zoveel veilingstukken dat men gisteravond tot een tweede veiling-dag moest besluiten. De voorlopige opbrengst lag boven de twee ton. Het Britse Falkland-fonds heeft nu zoveel geld ingezameld, bij na 60 miljoen gulden, dat men niet meer goed weet wat ermee te doen. Alle weduwen en nabestaanden, van de 256 in de Falk land-oorlog gesneuvelde Britten hebben er al uitkeringen van gekregen. )RINGER MICHAEL FAGAN: lolg van voorpagina) }EN Michael Fa lie werkloze schil- idringer die giste- yerd vrijgesproken iefstal van een fles lit Buckingham Pa- bieent dat hij met nachtelijke tocht ie slaapkamer van gin Elizabeth de fi een dienst heeft ;en. fs zijn proces ver- Ie Fagan, dat hij ileis binnengedron- Scherïas om te bewijzen dat de bewaking en de veiligheidsmaatregelen niet deugen. „Ik heb de koningin een gunst be wezen", beweerde de be klaagde. „Ik kon het haast niet geloven dat niemand mij kwam inre kenen. De koningin is aan een groot gevaar ontsnapt, want ik had een moordenaar of een verkrachter kunnen zijn". Tijdens zijn eerste nach telijke bezoek aan het paleis had Fagan, tijdens de wandeling door de lange gangen, dorst ge kregen. Maar tussen de vele kunstschatten kon hij nergens een water kraan vinden. Tenslotte belandde Fagan in de koninklijke keuken, die uitgerust is met een kan jer van een ijskast. Daar in stond een geopende fles witte wijn, waaruit hij een flinke teug nam. „Dat had ik wel ver diend", vertelde hij giste ren in de Old Bailey, de Londense rechtbank. De jury had maar veer tien minuten nodig om tot het besluit te komen, dat een slok wijn geen diefstal is. Fagan glun derde toen hij vrijgespro ken werd. Bij het begin van zijn proces had de rechter hem gestreng op de vingers getikt omdat hij luid zat te kreunen. Ook in Buckingham Pa lace had Fagan zich zon derling gedragen. Tegen een lakei, die hem vroeg waarom hij in de gangen rondhing, had de werk loze behanger gezegd: „Ik ben Rudolf Hess en ik wil met de koningin spreken". VANAF 1 OKTOBER VERKRIJGBAAR OP DE GROTERE POSTKANTOREN Vanaf 1 oktober kunt u bij 416 grotere postkantoren terecht voor buitenlands geld. De meest gangbare valuta - zoals Belgische, Franse en Zwitserse franken, Duitse marken, Engelse ponden, Oostenrijkse schillingen, Spaanse peseta's, Amerikaanse dollars en Italiaanse lires - zijn direkt verkrijgbaar. De minder gevraagde geldsoorten zijn op bestelling binnen een paar dagen af te halen. U betaalt gewoon kontant, of nog makkelijker: met uw girobetaalkaarten. Natuurlijk kunt u bij die 416 postkantoren ook terecht om uw buitenlands bankpapier weer in te wisselen. Zo bent u met buitenlands geld, reischeques, girobetaalkaarten èn de reisverzekering via postgiro/rijkspostspaarbank voortaan in één keer klaar tg io voor het buitenland. ni^ipqsppaarbank

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13