Sritse „actiedag" grootste irbeidsprotest sinds 1926 JOENEN MENSEN LEGDEN WERK NEER Eerste contingent van vredesmacht in West-Beiroet gearriveerd Herfststormen op komst tussen Europa en VS Ja rEMR F ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 PAGINA? betoging tegen lg in Argentinië B AIRES Ongeveer 30.000 Peronisten hebben gisteren Casa Rosada op de Plaza de j Buenos Aires de grootste, he betoging in zes en een half itair bewind in Argentinië ge- De betogers eisten behalve het i van banen, het bouwen van t woningen, het bevriezen van hoog stijgende prijzen van me en het opheffen van beperken- lingen op vakbondswerk ook ';ing van de politieke gevange- het militaire bewind. Verder rraagd om een verklaring over wijnen van duizenden mensen ien „oorlog tegen terrorisme". Kabelbaan twee jaar buiten werk De beroemde kabelbaan tram van San Francisco is deze week voor bijna twee jaar buiten werk gesteld. De onzacht rijdende, on- derlangs getrokken open houten trams zijn zo ver sleten, dat ze in revisie moeten. In juni '84 ver schijnen ze. als alles vol gens plan verloopt, weer in het heuvelachtige straat beeld. De eerste ..Cable Cars" reden 110 jaar gele den. Onlangs nog is 16 ki lometer aan het net toege voegd. Zelfs naam „Solidariteit" voortaan taboe in Polen WARSCHAU Zelfs de naam „Solidari teit" schijnt nu in Polen taboe zijn, zo bleek gisteren uit een artikel in het rege ringsblad .Rzeczpospolita'. Volgens het met „waarnemer" ondertekende commen taar in het regeringsblad wordt Solidari teit nu geassocieerd met „uiterst negatieve feiten", zoals ondergrondse samenzwe ring, illegale geschriften, intimidatie van loyale burgers en sabotage. „Kan men zich dan ook voorstellen, dat op een goede dag gewoon weer een vakbond met een dergelijke zwaar beladen naam opduikt alsof er niets is gebeurd in de samenle ving", zo vraagt Rzeczpospolita zich af. Prins William van Wales nu al,grootgrondbezitter" BOULDER 1 De tijd dat prins William van Wales, zoon van prins Charles en prinses Diana, Groot-Brittannië tot zijn domein mag rekenen, ligt nog ver in het verschiet. De koninklijke baby is echter al „grootgrondbe zitter": de directeur van het planetarium van de universiteit van Colorado in Boulder heeft hem 400 hectare terrein aangeboden... op de planeet Mars. De directeur, David Aguilar, verkoopt sinds een half jaar voor 20 dollar per certificaat stukken Mars van 400 hectare. De opbrengst is bestemd voor de instandhouding van het planetarium. Aguilar heeft al een duizendtal eigendoms bewijzen verkocht. Het terrein dat prins William is aangeboden ligt op de berg Olympus, een vulkaan ter grootte van de staat Texas. „Een buitengewoon geschenk voor een buitengewone baby", zegt Aguilar. Opiniepeiling: FDP zou nu uit Bondsdag verdwijnen HAMBURG De liberale FDP zou uit de Westduitse Bondsdag verdwijnen, wan neer komende zondag parlementsverkie zingen zouden worden gehouden. Dit blijkt uit een opiniepeiling die in opdracht van het weekblad Die Zeit is verricht na de val van SPD-FDP-coalitie afgelopen vrijdag. De liberalen zouden slechts op 2.3 procent van de stemmen mogen rekenen'. De kiesdrempel in West-Duitsland is op 5 procent gesteld. De CDU/CSU zou op dit moment met 52,7 procent van de stemmen de absolute meerderheid verwerven in de Bondsdag. De SPD krijgt 36,8 procent, wat ongev^r 5 procent meer is dan de partij werd toegedacht in opiniepeilingen van juli. De milieuactivisten van de Groenen zouden nu 7,8 procent van de stemmen winnen. n de uur. an Mfe corresP°ndent R°* ger Simons) ■■■■W Groot-Brit- Ivas gisteren het to- n de grootste mas- nstratie door zijn •eging sedert de le staking van liljoenen arbeiders fiere werknemers het werk voor kor- Jngere tijd neer en Ideel aan protestac- len het feit. dat de ratieve regering fcr al vijf maanden I het personeel van fetionale Gezond- fcnst twaalf procent >on te geven. ys van de Britse vak- ^^*die tot de stakingen en; opgeroepen toonden steravond zeer ver- ijler de massale deelna- ^a^iadden niet verwacht ^^Al mensen de straat op r^^^aan. De meeste beto- J»men uit de genationa- «pAbedrijven en de over- 7 'Yjisten. In de particulie- Deelnemers aan de grote betoging in Hyde Park konden hun keus maken uit een grote stapel borden met de naam van hun vakbond of met leuzen tegen de regering Thatcher. re sector ging het werk veelal gewoon door. Weinig Britten kregen giste ren een krant. Er verschenen geen nationale en slechts en kele provinciale kranten. In veertig van de bijna tweehon derd mijnen werd doorge werkt. De bond van mijnwer kers had aangedrongen op een nationale eendagsstaking. Het spoorwegverkeer was nor maal, maar het andere open bare vervoer,, op de onder grondse van Londen na, werd sterk gehinderd door de actie. De vier grote Britse zeeha vens. Londen, Liverpool. Hull en Southampton lagen stil. Ook de vlieghavens werkten niet op volle toeren. Meer dan de helft van de Britse middel bare scholen bleef dicht. In Londen en tenminste vijf andere grote steden weigerden de meeste bestuurders van am bulances uit te rukken, zelfs niet voor spoedgevallen. Op verzoek van het ministerie van volksgezondheid werden Rode Kruiswagens van het le ger gereed gehouden om een handje te helpen als de politie problemen had met het trans port van zieken. Een hartpa tiënt werd per militaire ambu lance naar een Londens zie- kehhuis gebracht. Op tal van plaatsen werden grote betogingen gehouden. De meeste mensen waren gister middag verzameld in Hyde Park. De rond de 100.000 de monstranten trokken eerst, onder aanvoering van dokto ren en verpleegsters, door de stad. Toen zij langs Downing Street liepen dat is de straat met de residentie van premier Thatcher riepen zij dat de Conservatieve rege ringsleidster haar koffers moest pakken. Maar Margaret Thatcher hoorde hen niet. Zij zat op dat moment in Peking goed te tafelen met leiders van de Chinese Volksrepubliek. it oren en lesje r Europa INGTON Een van de Ameri- senaat wil de Ame- troepen in Euro- 23.000 man terug- ^^Jn. Met een meer- van twaalf tegen eft de commissie be- dat de Amerikaanse f Jisterkte in Europa teruggebracht tot Inil van 1980 (331.705 ^-^In). een verminde- T^Pan 25.000 man. De r. /lanen werden er in >%Wing van de commis- r tal van senatoren ^AUschuldigd te weinig jS|P|efensie uit te geven, -jgiij^et Europese gascon- «•"■"^liet de Sovjets is een in het oog. Bij de ng in de commissie |e uitspraak tot be- van de troepen- in Europa sloten |f senatoren van de lie aan bij zeven Re- ïnen. Slechts een democraat itennis uit Missisip- ide tegen op grond- _t feit dat volgens ^^Je veiligheid van de Europa op het spel 9 De uitspraak is teke- g'oor de groeiende r- tussen de VS en ropese bondgeno- uitspraak krijgt ht betekenis wan- wordt overgeno- ir de senaat in zijn President Reagan voorstander van idering van de troe- Minister van defensie Sharon probeert de oppositie te overstem-men tijdens het debat van gisteren in de Knesset. Tijdens het debat maakte Sharon toespelingen op de mogelijke betrokkenheid van Israëlische militairen bij de massamoorden, door falangisten, in het Palestijnse kamp Teil Al Zaatar in 1976. Peres, in die tijd minister van defensie, wees de verdachtmaking als een „misdadige leugen" van de hand. (Vervolg van voorpagina) BEIROET/WASHING TON/JERUZALEM De Amerikaanse speciale af gezant voor het Midden- Oosten, Philip Habib, is gisteren in Beiroet gearri veerd waar hij zal toezien op de stationering van de internationale vredes macht. De eerste eenhe den van de vredesmacht, een detachement van 300 Franse paracommando's, CONFLICTEN OVER RAKETTEN, GASPIJP EN STAAL BRUSSEL In zowel EG- als NAVO-kringen in Brussel heerst ongerust heid over een voorziene verslechtering van de be trekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten gedurende de komende najaarsmaanden. De At lantische verhouding was vanaf het aantreden van president Reagan al met een stroever geworden, maar nu begint het berei ken van een vergelijk in een aantal twistpunten ontvlambare hoogdrin gendheid te krijgen. Weliswaar heeft de Ameri kaanse president zijn „finan ciële plundering" van Europa (even?) gemilderd met een wat ruimere geldpolitiek en dus een minder kapitaalaanzuigen- de rentestand in de Verenigde Staten, maar actuele conflict stof als de Europese staaluit- voer naar Amerika en de kwestie van de Russische gas- pijplijn naar West-Europa dreigt veel wezenlijker de re laties tussen zeg maar EG en VS te doen kantelen. Met name de omstandigheid dat Washington de Siberische pijplijn voor Europa een normaal, zij het reusachtig commercieel project tot een militair-strategische Oost-West (dus NAVO-)affaire heeft ver heven, maakt de traditionele Europees-Amerikaanse om gang ineens veel ingewikkel der en onoverzichtelijker. Dit verklaart ook de zenuwachtig heid van de „Europese krin gen". Misschien voelt Brussel zich vooral ongemakkelijk omdat het de Amerikaanse bondge noot is die met zijn verzet te gen de gastoevoer uit Rusland voor het eerst sinds jaren de Europese Gemeenschap weer eens een onderwerp bezorgt waarover alle tien lidstaten het van harte eens zijn. De broederschap waarin de grote EG-landen Engeland. West- -Duitsland, Frankrijk en Ita lië, en ook kleintjes als Neder land Reagans „sabotagepogin- gen" van de aardgasleiding be vechten, schept een eigenaar dige vrede in het Europese huis, waar het doorgaans voor al ruziën geblazen is. Verbazing plomatie kan wellicht einde lijk wat meer klaarheid bren gen in duisterheden als: Waar is het Washington precies om begonnen: om de strategische onafhankelijkheid van West-Europa; om de Rus sen te straffen voor hun drei gingen jegens Polen en hun gedrag in Afghanistan; om Moskou te beletten met de aar- gasbaten zijn militaire kracht extra te versterken, of om alle drie deze overwegingen? Hoe wezenlijk verschilt het Amerikaanse beleid van de Europese visie dat handelsbe trekkingen tussen Oost en West (onderlinge economische afhankelijkheid) vrede en vei ligheid dienen? Is er toch een compromis met Washington mogelijk en gewenst, en zal het „voldoen de" zijn als Europa bijvoor beeld de exportkredieten aan de Sovjet-Unie duurder maakt en/of de lijst van voor Rus land verboden strategisch ge voelige producten uitbreidt? ADVERTENTIE Er is ook oprechte verbazing in Brussel over de Amerikaan se pijpleidingpolitiek die met telkens wisselende hardheid wordt gespeeld, waarover der halve nog altijd diepgaande onenigheid binnen de Ameri kaanse regering lijkt te be staan en waarvan eigenlijk al leen vaststaat dat die tot mis lukken is gedoemd. Ook met de jongste suggestie van presi dent Reagan, dat hij zijn straf maatregelen jegens bedrijven in Europa die aan de gasbuis meewerken zal intrekken „mits Europa met alternatieve economische sancties tegen de Sovjet-Unie komt", weten de EG-landen geen raad en wil len ze ook geen raad weten. „Wij vinden die Amerikaanse sancties gewoon onaanvaard baar. dus waarom zouden we er iets tegenover stellen als Reagan ze opheft", aldus een hoge Nederlandse ambtenaar bij de EG. Dat was deze week ook de slotsom van het beraad van de EG-ministers van Buitenland se Zaken in Brussel. Afgespro ken is dat de bewindslieden van de vier grote en meest belanghebbende EG-lidsta- ten komende week in de mar ge van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York over de kwestie nog eens in gesprek zullen gaan met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken George Shultz, de opvolger van Alexander Haig. Deze kennismaking met het nieuwe hoofd van de Amerikaanse di- Complot Zulke vragen raken de kern van het NAVO-bondgenoot- schap omdat het om de ver houding van de verschillende geallieerden jegens het War- schau-Pact gaat en daarmee ook heel concreet over de wij ze waarop de Verenigde Sta ten nog voor de verdediging van een „zich met de Sovjet economie verstrengeld" West- -Europa willen instaan. De huidige problemen vallen samen met de snel naderende verscheping van de eerste nieuwe Amerikaanse kernra ketten naar West-Europa. Dit najaar zullen tijdens NAVO- -ministerraden weer nadere besluiten vallen ter voorberei ding van de installatie van die atoomwapens. De activiteiten van de vredesbewegingen zul len weer oplaaien en daarmee weer de discussie over de stra tegische betekenis van kruis en Pershing-raketten. Sommi gen denken dat de verspre king van Reagan vorig jaar dat een eventuele Amerikaans- Russische atoomoorlog wel eens beperkt zou kunnen blij ven tot het Europese slagveld, in een nieuw licht komt te view: „Ik ben een gaullist", Verenigde Staten de NAVO- daarmee aangevend dat ook de en Oost-West-perikelen kun- met nieuwe Amerikaanse nen aantasten, kernwapens uit te breiden Britse atoommacht geheel in Brits beheer blijft en niet wordt gevoegd in het NAVO (lees Amerikaans) commando. Tegelijkertijd benoemde pre mier Thatcher een aparte staatssecretaris voor EG-za- ken, Douglas Hurd, die Enge land tot een loyaler Europese partner zal maken en die ge beurtenis viel weer samen met Thatchers gebod aan het be drijf John Brown om Reagans export-embargo op gaspijple- veranties in de wind te slaan. Wie van een groeiende Euro pese onafhankelijkheid van de VS ook een vermindering van de kernbewapening verwacht, komt waarschijnlijk bedrogen uit. Juist de verknochtheid van Londen en Parijs aan hun onafhankelijke atoommacht, en de onbespreekbaarheid daarvan, maakt de kansen op een akkoord in Genève tussen Amerika en Rusland over kernwapenreducties in Oost en West zeer klein. En wie Reagan ervan verdenkt zo'n akkoord ook niet echt te wil len. kan Thatchers toenade ring tot Europa en verwijde ring van Washington als een complot tussen beide „ijzervre ters" zien- Rare sprongen Hoe dat ook zij, het is een pa radox dat zelfs principiële te genstanders van de NAVO en van het twee-blokken-stelsel zo bezien voordelen vinden in een hechter Westers bondge nootschap, met vooral meer eensgezindheid in de politiek tegenover het Oostblok. Voor de Europese „duiven" moet wapenbeheersing en ontspan ning .met Warschau Pact ten slotte nog altijd de voorkeur verdienen boven confrontatie. Van een toenadering met de Sovjet-Unie is vooralsnog geen sprake, wellicht ook omdat de Reagan-regering bemoedigd wordt door interne ontbin dingsverschijnselen in het Sovjet-communistisch model. Maar een Russische beer in het nauw kan rare sprongen maken en de risico's voor West-Europa groter maken. De uitkomst van het geschil staan nu aan weerszijden van over de Russische aardgaslei de oceaan de kloof groter ding kan een testcase worden wordt. De neiging bij de West- voor de Westeuropese be- europese bondgenoten wordt staanszekerheid op langere dan sterker het commando termijn. Het is geen geruststel- over de kernraketten in eigen beheer te houden. De Britse regering leek hier de afgelo pen tijd al op in te spelen. De Britse minister van Defensie Jrhn Nott zei in een inter- lend idee dat de EG-VS-irrita- tie intussen dermate is toege nomen dat in dit herfsttij zelfs puur handelspolitieke twisten als over de invoer van gesubsi dieerd Europees staal in de Gandhi pleit in Moskou voor vertrek Russen uit Afghanistan MOSKOU De Indiase pre mier Gandhi heeft op de derde dag van haar bezoek aan de Sovjet-Unie de Russische lei ders gevraagd het Rode Leger terug te trekken uit Afghanis tan. Het Russische persbureau Tass liet in het verslag over de persconferentie van Gandhi haar opmerking over de aan wezigheid van Russische troe pen in Afghanistan weg. De Russische televisie, die uitge breid aandacht besteedde aan het bezoek van de Indiase pre mier en de persconferentie, had de opmerkingen van Gandhi over de kwestie Af ghanistan geheel uit de uitzen ding gelaten. Bemiddeling Rotterdam gevraagd in schippersconflict ROTTERDAM Het verla dend bedrijfsleven heeft op de Rotterdamse havenwethouder Den Dunnen een beroep ge daan te bemiddelen in het conflict over het bevrachtings systeem voor vervoer over water van lading naar de Noordduitse kanalen. Vandaag nog heeft een delegatie van het bedrijfsleven een oriënte rend gesprek met Den Dun nen over de situatie. Den Dunnen weet nog niet of zijn bemiddeling zinvol kan zijn. Hij vindt dat de zaak in principe door het ministerie van verkeer en waterstaat moet worden opgelost De schippers hebben namelijk zonder toestemming van het rijk afgelopen maandag op de beurzen in Rotterdam en Am sterdam een publikatiebord voor het afroepen van reizen naar de Noordduitse kanalen geplaatst en houden er toezicht op dat bevrachters en schip pers niet buiten dat bord om lading verhandelen Het ge volg is dat er amper meer Ne derlandse schepen naar de Duitse kanalen varen omdat de bevrachters en de schippers bar» zijn voor intimidatie komen vandaag aan in de Libanese hoofdstad. De Fransen, wier contingent zal worden uitgebreid tot 950 man, zullen het Libanese leger helpen bij het herstel van de orde in Beiroet. Ongeveer 1.200 Amerikaanse mariniers zullen de haven en het vlieg veld van Beiroet gaan bewa ken. terijl zo'n 1.000 Italiaanse infanteristen gestationeerd zullen worden in de Palestijn se vluchtelingenkampen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties vergadert morgenmiddag over de massa moord op Palestijnse burgers. Cuba had als voorzitter van de groep van 94 Niet-Gebonden Landen om deze spoedzitting gevraagd, uit naam van de PLO. PLO-waarnemer, Terzi, zei dat hij een resolutie aange nomen wil zien, waarin de slachtpartij wordt veroordeeld en de Veiligheidsraad wordt opgeroepen een onderzoek in te stellen naar de toedracht van de massamoord. In West-Beiroet hebben Israë lische troepen gisteren enkele posities overgedragen aan het Libanese leger. Maar Israëli sche militairen gaan nog wel door met huiszoekingen Ook vinden er nog ondervragingen, en arrestaties plaats in West- beiroet. Israëlische officieren trekken in voertuigen en in het gezelschap van tip- of aan gevers langs huizen en kanto- Ven van dagbladen of wonin gen van vertegenwoordigers van „links". Zij die verdacht worden te sympathiseren met de Palestijnse zaak worden ge arresteerd. Gisterochtend leeg den Israëlische soldaten, onder bescherming van twee tanks, het kantoorgebouw van de Bank van Syrië en Libanon. Twee vrachtwagens en een liftvoertuig stonden voor het gebouw. Het Israëlisch bezoek leek meer op een plundering dan op een huiszoeking, want telexmachines, copieerappara- ten en een electrische genera tor verdwenen in de vrachtau- De afgelopen dinsdag gekozen president van Libanon. Amin Gemayel, is vandaag in Bei roet beëdigd. Hij is Sarkis voor een periode van zes jaar opge volgd. Amin Gemayel her haalde in een interview voor de Libanese televisie dat de militairen van de Falange-par- tij niet hebben deelgenomen aan de slachtpartij in de Pales tijnse kampen Sabra en Chati- la. „Aan onze troepen is geen order gegeven op de plaats te zijn waar de moordpartij plaats vond", aldus Gemayel. Daar mee hield hij wel de mogelijk heid open dat individuen ter plekke zonder opdracht kun nen hebben gehandeld. Israëli sche dagbladen kwamen giste ren met nieuwe bewijzen dat Israëlische officieren wisten van het bloedbad, maar niets hebben gedaan om het voorko- Het protest in de door Israel bezette gebieden en Noord-Is- raël tegen de massamoord op Palestijnen in Beiroet bereikte gisteren een hoogtepunt. Bij talloze botsingen raakten tien tallen Palestijnse betogers en Israëlische militairen gewond Volgens Radio-Israël deden de ernstigste incidenten zich voor in de Noordisraëlische steden Nazareth en in Shfaram. In Noord-Israël en in de bezette gebieden werd een algemene staking gehouden, waartoe PLO-leider Arafat enkele ge leden had opgeroepen Tijdens demonstraties werd door Is raëlische militairen geschoten en vele arrestaties verricht nadat gevechten waren uitge broken tussen demonstranten en politie. Pieternella vertegenwoordiger Antillen WILLEMSTAD Drs. Ri- chard Pieternella wordt vol gens een besluit van de Antil liaanse regering gevolmach tigd minister van de Neder landse Antillen in Den Haag als opvolger van R Casseres. die per 1 oktober is benoemd tot gezaghebber van hel ei landgebied Curasao. Pieternel la was reeds eerder gevol machtigd minister voor de An tillen. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur-balpen naar Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. .8" EcidócSouACWit

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7