Museum blijft voorlopig I voor het publiek gesloten BURGERLIJKE /STAND [OF. VER VOORT NEEMT AFSCHEID VAN „NATUURLIJKE HISTORIE' WALVISVLEES SMAAKT ALS BIEFSTUK" Teldersschool wint slagbaltoernooi Conflict tussen Slaaghbuurt en Surinamers opgelost LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 S ;rberg voorzitter |s City Centrum ?ind|j De 49-jarige J. Verbetg wordt wellicht de nieuwe in?fpr van het Leids City Centrum (LCC). de organisatie ,u ^de alle winkeliers van de Leidse binnenstad zijn vere- fij volgt de heer J. van Egmond op, die ruim tien jaar de 1 ershamer heeft gehanteerd. f Verberg, eigenaar van de Korevaargarage, wordt tij- pp komende jaarvergadering voor het voorzitterschap 1 [ragen. Hij heeft laten weten de functie te accepteren /^nimaal één jaar. In een eerste interview in het Kontakt- Jn het LCC ze2l de heer Verberg: „Ik wil behoedzaam ?n 5 Het LCC heeft lang de naam gehad een drammerige in zijn. De laatste tijd wordt dat wat minder, verlopen de !>n met (vooral de gemeente) al wat beter. Wat mij betreft we die lijn door". En verder: „Er wordt tegenwoordig t de middenstand te veel en te snel gegriept. Helemaal moeten juist trachten een zo positief mogelijke uitstra- rijgen. Inbraak „op recept'" ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben zich in de nacht van dinsdag op woensdag op bijzonde re wijze, „op recept", de toegang verschaft tot het kantoor van de dierenkliniek aan de Van Eyckstraat. Door het receptenluikje te forceren verschaften zij zich toegang tot het gebouw. Uit een geld kistje namen de da4 ders 400 gulden mee. Israëlische beroofd van koffer LEIDEN Een 51-jarige vrouw uit Israel is gister middag op het Leidse sta tion beroofd van haar kof fer. De inhoud van de kof fer vertegenwoordigt een waarde van vijfduizend gulden. De vrouw stond in het sta tion de vertrektijdenbor den te bestuderen. Toen zij zich omdraaide was haar leren koffer, waarin da meskleding, schoenen en cadeaus zaten, verdwenen. M. Witteveen (D'66) verlaat gemeenteraad LEIDEN D'66-raadslid M. Witteveen legt per 1 december zijn lidmaatschap van de Leidse gemeenteraad neer. De heer Witteveen wordt opgevolgd door mevrouw M. van der Ham. De heer Witteveen verlaat de raad omdat hij binnen zijn huidige werkkring een andere functie heeft aanvaard. Het uitoefenen van die taak kost zoveel tijd, dat een behoorlijke ver vulling van het raadslidmaatschap onmogelijk Zijn opvolger, mevrouw M. van der Ham, is 27 jaar oud en is werkzaam bij de Juridische Fa culteit van de Leidse Universiteit. Zij is daar medewerkster staats- en administratief recht. M. van der Ham stond derde op de lijst bij de gemeenteraadsverkiezingen. °P<ln gekregen. Voorlopig is en Hoe de onderhandelingen ook blijft het Leidse Museum ™°6en uitpakken, de heer van NatinirliikP Hi«ïtnriP Vervoort zal het niet meer als Y?!? directeur van „natuurlijke his- aan de Raamsteeg voor het publiek dicht". IN „Het Rijks- |m van Natuurlijke ^"je is een wat won- g,i museum. Ik denk n de' niet zoveel musea nemjie géén eigen ten- nie. éllingsruimte heb- e£- jiaar ja... Ondanks de Dat zegt prof. dr. W. Vervoort, j Wen van praten en Hij was tot voor kort directeur „"in maken is het Y?" ..natuurlijke historie". 7nvpr ppknmpn dat Vervoort heeft in z,Jn "Harige aan^ gekomen, dat j00pbaan ais directeur verwoe- nield en toestemming de pogingen gedaan om die ei- 1 meh gekregen om een gen tentoonstellingsruimte voor elkaar te krijgen. Een paar jaar geleden leek het erop, dat het museum in huize -■ i St. Maarten gehuisvest zou steng wel een paar jaar wordeni maar ook dat ging in\ voordat het zover njet door. Een oplossing voor het huisvestingsprobleem wordt misschien gevonden in een samenwerking met het Museum van Geologie en Mi neralogie. De twee musea zou den samen ondergebracht moeten worden in universitai re panden aan de Garenmarkt. innew geschikt te ma joor onze zeer uitge- ,r verzameling. Het idiol iedereen naar bin 1 vean lopen en kan be- If® J wat we in de vele hur bij elkaar hebben dan Maar ook dat plan is nog niet rond. „Ik acht het wel waar schijnlijk dat het zover komt", legt prof. Vervoort uit. „Maar wanneer? Dat is een vraag die niet te beantwoorden is. Met de bezuinigingen, die ook aan het ministerie van CRM niet ongemerkt voorbij gaan. wordt het eerder moeilijker dan ge makkelijker om die concentra tie aan de Garenmarkt tot stand te brengen". torie" meemaken. Bijna drie maanden geleden, op 1 juli, heeft hij zijn functie als direc teur van het museum, dat zich onder meer bezighoudt met het vèrzamelen van dieren en het doen van wetenschappelijk onderzoek, neergelegd wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Behalve van het museum, neemt Ver voort ook afscheid van de Leidse universiteit. Hij was buitengewoon hoogleraar in de Systematisch Dierkunde. Hij ontwikkelde zich tot een inter nationaal erkend specialist op zijn vakgebied, dat zich bezig houdt met het basisvoedsel (plankton onder meer) van de vis. Vervoort toont ter illustra tie enige tientallen potjes met de kleinste diertjes die in zee leven. Morgenmiddag wordt een afscheidsbijeenkomst voor prof. Vervoort gehouden in het Gorlaeus Laboratorium aan de Wassenaarseweg. De heer Vervoort is wat het direc toraat van het museum betreft opgevolgd door dr. P.J. van Helsdingen. Later Prof. Vervoort vertelt wat de oorzaak is van het opmerkelij- ke manco van het museum „Het museum is in 1820 to stand gekomen. Het werd toen gevestigd aan het Rapenburg Tijdens de Eerste Wereldoor log kreeg het museum de kans om een nieuw pand te betrek ken, maar halverwege d( bouw was het geld op. Het ge volg was dat er wel een maga zijn was en ruimte voor onder zoek, maar geen tentoonstel lingsruimte. Er werd gezegd dat dat „later" nog wel zou ko men. maar helaas is het nog steeds niet zover. Maar je moet daar niet te somber over doen Walvissen Willem Vervoort werd in Schiedam geboren maar al op jeugdige leeftijd kon hij ken nismaken met Leiden. Na de HBS begon hij in 1936 de stu die Plant- en Dierkunde („De naam biologie bestond toen nog niet") aan de Leidse Uni versiteit. In 1946 promoveerde hij. In 1941 kreeg hij een baan bij het Leidse museum. Zijn werk als conservator onder brak hij in 1946. „Ik kreeg toen de kans om voor de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvisvaart met de oude Willem Barentsz mee te gaan maal in flinke hoeveelheden op de walvisvaart". Die reizen Qp de Nederlandse markt ge- In de afgelopen jaren hebben voerden hem naar het zuide- weest, maar het sloeg niet zo we veel bereikt. We gaan met lijk poolijs. Op een docerende geweldig aan. Walvisvlees teerd. Ik heb me altijd voor het leven in zee geïnteresseerd toen ik op de HBS zat, liep ik vaak langs het strand en zo en die kans was natuurlijk een hele uitdaging. Het was ook een geweldig avontuur. Er was in die tijd een groot ge brek aan hormoonpreparaten als insuline en het was mijn taak om uit te zoeken of van bepaalde organen van de wal vis dergelijke preparaten ge maakt konden worden. Dat bleek overigens uit econo misch overwegingen niet haal baar". Prof. Vervoort verdiepte zich ook in de vraag of het vlees van de walvis te gebruiken zou zijn voor consumptie. „Ook aan vlees was een tekort en het idee was dat het vlees van de walvis voor consumptie benut zou kunnen worden. En ik moet zeggen, dat vers wal visvlees erg lekker is. Mager walvisvlees lijkt erg veel op biefstuk en ik denk dat niet veel mensen het verschil met echte biefstuk zouden bemer ken. Walvisvlees is toen twee tentoonstellingen het land in en de staf is aanzienlijk uitge breid. Het museum beschikt nu over een hele actieve ten toonstellingsdienst. We hebben nu drie dependances in de stad en genoeg ruimte voor weten schappelijk onderzoek"- toon legt hij uit hoe het zo ge komen is. „Nu zijn er honder den werkloze biologen maar in de jaren veertig was dat nu- tuurlijk niet het geval. nu niet meer in Nederland te koop in tegenstelling tot lan den als Engeland en Noorwe gen. Daar eet men het nog wel. Nederland doet niet meer hoorde dat er een bioloog voor mee aan de jacht op de walvis die reizen werd gezocht en ik en ik zou me anno 1982 zeker heb toen met succes gesollici- niet meer beschikbaar stellen voor de exploitatie van de walvis. Je zou waarschijnlijk ook Greenpeace achter je aan krijgen. Maar al die jaren gele den het lijkt wel vaderland se geschiedenis werd de walvis nog niet met uitsterven bedreigd". Volgens Vervoort wordt van landen als Japan te gemakkelijke geëist dat een eind aan de walvisvaart wordt gemaakt. „In dat land wordt de walvis tot op het bot afge kloven. Elke stukje van de vis wordt gebruikt. De Japanners zouden de tijd moeten krijgen om dat af te bouwen en om de stoffen die ze uit de walvis ha len elders te vinden". Voedingsbond C. Schelling, de voorzitter van de Voedingsbonden FNV, spreekt tijdens een lunchbijeenkomst van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel op woensdag 29 september over de actuele loon- en prijs politiek. De bijeenkomst begint om twaalf uur en wordt gehouden in het restaurant van de Groenoord- hallen. Ezeltje Sabio In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest wordt woensdagmiddag 29 september de kinderfilm „Het ezeltje Sabio" vertoond. Het bijwonen van de voorstelling, die om half drie begint, kost driegulden. Bij die prijs is een bekertje ranja inbegrepen. De film gaat over een ezeltje dat allerlei avonturen beleeft. Sabio belandt in een circus en wordj beroemd. Instrumen tmakersschool Aan de Leidse Instrumentmakersschool aan de Nieuw- steeg hebben diverse kandidaten met succes hun exa men afgelegd. Voor het diploma Metaal A slaagden: C.M.Th. Bakker, J.P. Buyze, A.A.J. Derks, J. de Ko ning, J. Kos, A.J.M. Krowinkel, W.C. Kuilman, R. Le- guyt, R.C. Ott, A. van de Reijden, J.S.A.F. Seegers, M. Spoelstra, R.F. Wijnberg. Voor het diploma Metaal B slaagden: J.C.M. van Ben ten, F.J. Frith, W.G. de Heer, M.J. de Koning, R.J.I.M. Koper, A. van Koppen, H.J.M. de Laat, E.R.H.M. Moeskops, M.M.M. Van Nieuwenho- ven, P.B. Noordeloos, R. Schelling, L.M. van der Sman, P.P.M. Spruit, H. Zandvliet Diploma Metaal C: D. van den Burg. Diploma Glas A: R.M. Slot, C.W. van de Wijngaard. Diploma Optiek A: J.C.G. van Hespen. Di ploma Optiek B: M.Th. van Tongeren. Omni Kerk In de Burcht wordt zondagmorgen de eerste Omni Nieuwe Tijds Viering van de Kerk van Religious Science gehou den. De viering, die om half elf begint, staat onder leiding van de spiritueel leraar én genezer Corrie van Loon. K&O-cursussen Bij de Volksuniversiteit K&O gaan deze week weer di verse cursussen van start. Vanavond om acht uur be gint de uit twaalf lessen bestaande cursus moderne wiskunde. Deze lessen worden gegeven door mevrouw van Ingen Schenau. Eveneens vanavond wordt om kwart over acht begonnen met een cursus kunstge schiedenis die „Gaugain en zijn tijdgenoten heet". Deze cursus bestaat uit zes lessen en staat onder leiding van de kunsthistorica P. Friedrich-Kuenen. Zaterdagoch tend om kwart over negen wordt door mevrouw Rot- mans de eerste van de vijf lessen van de cursus om gaan met geld gegeven. Belangstellenden voor deze cursussen kunnen contact opnemen met K&O, Oude Vest 45, telefoon 141141. LEIDEN De Teldersschool is winnaar geworden van het jaarlijkse slagbaltoernooi voor lagere scholen. In totaal deden 33 scholen mee aan het evene ment, dat onder behoorlijke belangstelling werd gehouden op de sportvelden aan de Zoe- terwoudse Singel. De Teldersschool versloeg Het Carillon in de finale: 21-12. De aderde plaats was voor de Karei Doormansehool. In de strijd om de derde en vierde plaats werd de Koningin Emma- school met 16-8 geklopt. Ver dere klasseringen: 5 De Weer klank; 6 Prinses Margriet- school; 7 De Meerpaal; 8 De Hooglandse Kerkgrachtschool; 9 Lorentzschool; 10 Het Kom pas; 11 De Zonnewijzer; 12 Ru- dolf Steiner School. HEEFT U ONS BOEKJE AL DOORGELEZEN? kus Wilhelmus zv W. P van der Klugt en E. C. W. M. Vastenhout; Vincent dv. L. J. van den Broek en G. de Vries; Jerona Johanna dv. A. W. van der Zwan en J. J. Th. M. Vlieland; Sarah dv H K. P Feira- band en F. M. A. Bigaré; Linda dv. J W. Aarts en M. A. Buntsma, David Patrick zv. P. de Haas en R M. E. Torres Drago; Johannes Cornelis zv. G. A. Spek en C. M. E. Annard; Jean Paul zv. A. Urmsion en J. N. M. Bak ker; Johannes Barend zv. J. van Beelen en J. B. Mulder; Ruben Jaco bus Marinus zv. M. G. Altena en G Bijman; Mathilde dv. J J, Witkam en M. A. M. le Feber; Anne-Marie Kris tel dv. H. van Sprang en M. C. A. E. Lekanne gezegd Deprez;- Renate dv. P. J Slingerland en A. Straver; Tim zv. H. J. Salman en M. P. Verhoeven; Jelle zv. W. Smit en G. J. Smit; Sa- mantha Jane dv. D. Callaghan en A. J. Upton; Daisy Francis Viola dv. R. L. A. van Arkel en A F. Th. M. van der Maat; Debby Vivian Mandy dv. R. L. A. van Arkel en A F. Th. M. van der Maat; Frank Christiaan zv E. Gravekamp en S. Noort; Sabrina Hendrika dv. R. P. van der Slot en U. E. Pollaert; Adrianus Jacobus Cor nelis zv C. J M. Prins en C. J. van Biezen; Abraham Cornelis Maria zv, J. P. M. Beneken genaamd Kolmer en A. Hesseling; Elisabeth dv W. 1. Heemskerk en J. J. Verhaar; Maurice zv. F J. de Vos en H den Oude; Jo- lijn Caroline dv. A. B. J Scholtes en W C. F Mieremet; Bart Karei zv H. W. M van Teeffelen en L. A. ten Na pel; Petronella dv. P. van Beelen en G. Ouwehand. Overleden: J. C. L. Huiskamp, geb. 8-3-1928 man; M. Broekhuizen, geb. 21-8-1907 vrlM. van der Hilt, geb. 24-11-1901 vrl echtg. van W H Vel- ders; J. A. Link. geb. 3-8-1905 vrl. geh gew. met A. L. van Nieuwkerk; M. F Ypma, geb. 16-9-1949 vrl.; J. P. Went. geb 31-1-1919 man, J Guijt. geb. 21-8-1905 man; D K Ouwehand. geb. 8-2-1907 man; A. H. Klaassen, geb. 7-4-1949 man; M. van der Steen, geb. 11-10-1915 vrl. echtg. van K. Vermeulen; M. C. J van Buel, geb. 11-3-1923 vrl; T Fakkel, geb 4-11- 1920 man; C Trommel, geb. 27-9-1905 man; G. Verdegaal. geb. 7-11-1891 man; M. Kool. geb. 2-3-1911 vrl. echtg. van C. C. van Ingen; C. A. Guldemeester. geb 11-6-1934 vrl. echtg. van W de Bres; A. Kagcnaar. geb. 1-10-1889 vrl. geh gew. met H. van Klaveren; A. Koolmees, geb. 19- 11-1886 vrl.; G. H. Waaijer. geb. 4-9- 1902 vrl. geh. gew. met A. A. War merdam; H. J. Boerema, geb. 24-4- 1958 vrl. Gehuwd: F W. Elfert en M. A. Ver kade; P F. Otte en Y M. Janse; M. J. Gravekamp en A. M Lam boo, P. T. Boersma en J. E. Bakker. De microscoop is één van de belangrijkste hulpmiddelen bij het onderzoek dat prof. Vervoort verricht. LEIDEN Het al maan denlang slepende conflict tussen de stichting Slaagh buurt als beheerder van het clubhuis „Op Eigen Wieken" in de Merenwijk en de 'Stichting Surina mers Leiden is opegelost. Wethouder J. Peters zal het college van B en W voorstellen de SSL onder te brengen in de voorma lige peuterspeelzaal bij het clubhuis. Het conflict tussen de beide stichtingen ging onder meer over de vraag wie van de ruimten in het clubhuis ge bruik mag maken. De SSL vond, dat de stichting Slaagh buurt veel te weinig open stond voor activiteiten van de SSL, terwijl er met name in de weekenden ruimten in de het clubhuis leeg zouden staan. De stichting Slaaghbuurt zou ook activiteiten van de SSL be moeilijkt hebben. De SSL stel de de gemeente voor de peu- terspeel beschikbaar te stellen, omdat verdere samenwerking met de stichting Slaaghbuurt niet meer mogelijk zou zijn. Wethouder J. Peters heeft on langs een gesprek gehad met vertegenwoordigers van de stichting Slaaghbuurt en ook hij is tot de conclusie gekomen dat verdere samenwerking niet mogelijk is. „Dat station is gepasseerd. De enige oplossing is dat de peuterspeelzaal een eigen ingang krijgt en er nog enige andere verbouwingen worden gepleegd, zodat de twee groepen elkaar niet meer tegenkomen", hield de wet houder de leden van de com missie onderwijs gisteravond voor. De opmerking van VVD'er C. Elzinga, dat toch nog naar samenwerking tussen de SSL en Slaaghbuurt ge streefd zou moeten worden hij achtte de financiële conse- Suenties van het voorstel van e wethouder te zwaar wees Peters resoluut van de hand: „Het gaat maar om een bescheiden investering". LEIDEN Ondertrouwd: D A van der Ley en J. Philippo; W. A. Mulder en A. Everts; E. Verhoeven en C. Verbruggen; J. Berrevoets en F. E. A. Blok; A. J. M. Gussenhoven en M. R. Vierbergen; J. Dernee en E. van Berkel; A. N Hollebeek en H. C. M. Beekman; L. H. G. Steenvoorden en A. G. van Erkel; P. M. J. Vervoort en A. H. Jager; P. N. Rageüie en A. T. M. du Mortier; B. K. Hodnett en E. A. van IJssel. Geboren: Florence Margaretha dv. A. Reijerkerk en C. P. Heemskerk; Wouter Petrus zv. C. J. Trouwee en A. A. van Egmond; Adolph Ruwaard zv. A. R. A. Uittenbogaard en J. P. Turenhout; Nicolaas Cornelis zv. C. F. de Best en J. van Duijn; Stephen James zv. A. J. Verhage en Y. J. Zeef; Jeanine dv. E. Klinkenberg en J. P. A. Loos; Hendrika Wilhelmina dv. D. L. Glasbergen en A. W. van der Does; Jordy zv. D. van 't Zelfde en M. Sliggers; Menno Franciscus Hugo zv. F. H. Bicker en S. Y. Keij; Emanuela Lisandra zv. R. V. U. Re- nai en P. S. E. Zoppi;Nuray dv. F. Sa ribas en J. C. van der Blom; Sevgi dv. I. Akdeniz en N. Ertan, Hendri- Onderzoek ADVERTENTIE. De bijeenkomst van morgen betekend niet het definitieve afscheid van de heer Vervoort. „Ik blijf als gastmedewerker actief voor het museum. Ik kan nu, na tien jaar directo raat, weer wetenschappelijke onderzoek gaan doen en daar ben ik erg blij mee. Ik heb nog teveel energie om helemaal aan de kant te gaan staan. Daarnaast mag ik nog drie jaar examens afnemen aan de Uni versiteit en promoties begelei den dus voorlopig zal ik me niet vervelen. Ik had nog wel tot mijn zeventigste directeur willen blijven, wanneer dat mogelijk was geweest. Dat is niet het geval, zodat het wei nig zin heeft om daar over te filosoferen. Ik acht het een goede zaak dat iemand anders, jonger en met nieuwe ideeën, het museum onder zijn hoede krijgt". j Opperste concentratie bij leerlingen van de de Prinses Margietschool.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3