m BOSPERCELEN Koninklijk paar per boot op staatsbezoek di&ENE J- drie jaar cel tegen g^uiswerkkoning" nuturier van incy Reagan rdig voor vro u wen TEKOOPinEPE (Veluwe) uitzonderlijke mooie en riant gesitueerde agtrips en busreizen 'Sar Berlijn en Parijs vAsmms PE TIJD =NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURAN' DONDERDAG23SEPTEMBER 1982 PAGINA ID ÏpRDAM De officier van justitie bij de Amsterdam- Ibank heeft gisteren drie jaar cel geëist tegen de 55- unsterdamse zakenman Matthias G., beter bekend als liswerkkoning". iu de afgelopen twee jaar honderden mensen in bin- buitenland opgelicht hebben met thuiswerk. Hij ad- de in bladen en kranten en bood daarin thuiswerk moest tussen de vijftig en 100 gulden op zijn reke- stort worden als een soort waarborgsom en een ver- voor administratiekosten. De mensen ontvingen N^pooit werk en naar hun geld konden ze fluiten. Zo miljoenen guldens geïncasseerd hebben. Zelfs in de pg^nis ging hij door met dit soort praktijken, aldus de iherche. Matthias G. ontkent schuldig te zijn. Hij is al llende malen veroordeeld wegens oplichting en fles- ;erij. Beperking gratis rechtshulp is aantasting mensenrechten NIJMEGEN „De plannen van de regering om het recht op gratis rechtshulp te beper ken zijn een aantasting van de mensenrech ten. In Nederland is de unieke situatie ont staan dat iedereen zijn recht kan halen zon der psychologische en financiële drempels. Zoiets kostbaars mogen we nooit laten gaan". Dit heeft prof. J. Leyten, buitenge woon hoogleraar aan de juridische faculteit van de katholieke universiteit van Nijmegen gisteren gezegd. Volgens Leyten wijst de hui dige overbelasting van het rechterlijk appa raat. een gevolg van het feit dat steeds meer mensen hun recht zoeken, op een groot ver trouwen in de rechtspraak. Industriebond FNV: meer ledenverlies, minder geldtekort NUNSPEET De Industriebond FNV, met de amb tenarenbond Ab- va/Kabo de groot ste bond van de vakcentrale FNV, verwacht in 1983 verder ledenver lies, maar een klei ner financieel te kort. De bond rekent op 255.000 leden, een verlies van 15.000 in vergelijking met dit jaar. Het gat in de begroting loopt in 1983 terug van drie miljoen tot 1.8 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat het tekort in 1986 weg is. Tot dat mo ment worden de verliezen gedekt uit de forse reserves van de bond. In verband met het bezuinigingspro gramma wordt het bondsapparaat gere organiseerd. Dat houdt ondermeer in dat 120 banen ver dwijnen. Er werken nu 460 mensen bij de bond. De reorga nisatie moet zonder gedwongen ontsla gen verlopen. De Industriebond geeft verder een miljoen gulden minder uit voor publiciteit en voorlichting en er gaat jaarlijks 6'/2 ton minder naar de sta kingskas. DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen voor het staatsbezoek aan Groot-Brittanië van 16 tot en met 19 november, de heenreis maken aan boord van Hr. Ms. Fregat de Ruyter. Dinsdag 16 november is de aankomst om 12.30 uur in Londen bij Westminster Pier en de begroeting door koningin Elisa beth II en prins Philip. Daarna volgt een rijtoer naar Buckingham Palace. Diezelfde dag, 's middags, zal het koninklijk paar een krans leggen in Westmin ster Abbey bij het graf van de onbekende soldaat, waarna een ontvangst volgt in St. James Palace door de burgemeester van de „City of Westminister". De ko ningin zal hier een toespraak houden. In de namiddag volgt een bezoek aan de Engelse koningin moeder in Clarence House. Daarna is een ontvangst gepland van hoogleraren en studenten in de Ne derlandse taal en letterkunde noorenaam draagbaar en met allure ;l var '123ï ÏRDAM Nancy de vrouw van de laanse president, heeft jk oog voor vrouwen lijzondere kwaliteiten, ntwerper, Oscar de la toonde dezer dagen bij- ;h jn»ld een verbazingwek- lelectie uit zijn couture- e in de Amsterdamse en Amerikaanse coutu- .zadfbe van topklasse. En imertcte publiek van het be- maandblad Elegance, ze show organiseerde aar lezers, klapte keer r dol enthousiast, on- let feit, dat aan de start show al een hele mooie isseqet modellen uit diverse altijd superslank. Wie veel modeshows ziet moet eenvou dig vechten tegen een complex vanwege al die naalddunne vrouwen op het toneel. In Amerika hoeven vrouwen uit de hogere kringen zich ook niet staande te houden op to renhoge hakken. Nancy Reagan mag rustig gemakke lijke schoenen of laarzen dra gen met een platte hak. Of schoenen met een klein hakje. En dat staat toch prima. Waaruit maakt Nancy nu zoal verder haar keuze? Lange wij de rokken en jurken met een fluwelige getailleerde blazer atwef" e merkcollecties was "€roP- Hoge coljurken in lenge- streek met een zwierig omge slagen shawl erbij gedragen. Lage halzen zijn hier in de kleding voor overdag nauwe lijks te ontdekken. Een tweed pantalon met suède blouson, lage schoenen en een mooie zijden blouse is toch een fan tastische combinatie? Myste rieus is een donkergrijs krijt streep mantelpakje met kort jasje met een klein splitje mid denachter. Gewone wollen jurken met aan de hals een strik worden met laarzen ge dragen. Verder in de afdeling „bescheiden sectie" een zwarte rok of pantalon met zwart jasje over een witte blouse gedra gen. De blouse is voorzien van een stortvloed van kant aan kraag en manchetten. Voor officiële gelegenheden zijn er lange zwarte fluwelen rokken met witte of zijden blouses met wijde ballonmou wen. Een stukje Hollywood- glamour komt terug in zwart fluwelen korte rokken die met goudkleurige top worden ge combineerd. Rokken van uit- gaanskleding vallen net op de knie. Waarschijnlijk zal Nancy Reagan ook wat schilderachti ge gewaden voor semi-officiële gelegenheden in het Witte (egaan. as er anders aan deze ;aanse modecollectie? jhe en de rustige symfoni- ;htergrondmuziek. Een lig bining na het volumi- beuk- en dreungeweld i voorafgaand. Alleen al i974andering van volume rust, die de natuurlijke gheid van deze kleding )DE|izelfsprekend accentu- )N ling van Oscar de la ®"9ptioeven vrouwen niet 3. Ncjeschroefde pasjes rond leven. Het slankheidsideaal itreehier ook lang niet zo dig: «kken als bij ons in Eu- rouwen zoals Nancy dragen daardoor wijde lo" Jde rokken, die gecom- 1daa| worden met dikke col- or'"*Daarover doet men ook en_ Lp vest aan of zelfs twee 1 over elkaar heen. Bij- Sld een mosterdgele trui IS eert men met een oran- of een klein geel vestje T Eï lang geel vest er over- ^'fSn dat staat vrouwelijk e„>g- amei Een blouse van Tahi-zijde met jersey broek met Een gewatteerde fluwelen mantel voor onder- kort gewatteerd vestje. Daarover heen worden weg of om in de auto te dragen, lange tweed mantels gedragen in felle verlopen de kleuren. Warme Ierse tweed en fijne versiering bij Rob Kroner Twee vesten over elkaar of een trui met vest erover op een makkelijk zittende wijde rok. En vooral de schoenen met lage hakken. Oscar de la Renta, couturier van Nancy Reagan, maakt prettige comfortabele kleding. Huis voor de avond aanschaf fen. Oscar de la Renta maakt van die lange rijkgedessineerde draagbare kaftans op een pan talon van dezelfde stof. Zoiets krijgt dan iets extra door oor bellen of kettingen die je daar bij kiest. Bepaald imponerend was een drietal champagnek- leurige zijden avondjaponnen: hooggesloten mooie kraag en wijde mouwen. De Ameri kaanse fatale vrouw kwam nauwelijks aan bod, alleen bij een semi-doorkijkjapon van zwart met gouden tule op zwart satijnen pantalon. Er AMSTERDAM Een warm getinte wintercollectie met veel heerlijke wijde tweeman tels en -rokken, werd deze week door de hoofdstedelijke ner speciaal voor zich laten weven. De rijk getinte tweed werd in door hemzelf ontwor pen kleurencombinaties in Ierland voor hem gemaakt. En het resultaat is dan wel, dat je met een mantel, rok of panta- lonpak van deze veelkleurige en toch gedekt getinte stof, ja ren kunt doen zonder dat het verveelt. Het is overigens typerend door de collectie van Rob Kroner dat hij ook in andere opzichten een hoge graad van perfectie nastreeft. Hij maakt glanzende blouses van zijde uit India, in vrolijke kleuren, makkelijk wasbare soepele jersey-japon nen en heel veel elegante, wijdvallende mantels van doorgestikt fluweel. Kort of lang en voorzien van een wij de mouw, die vaak een heel aparte inzet heeft. En die inzet is dan soms versierd. Kunstig verwerkte a-symmetrie in blouses en japonnen van zach te nappa en pigskin maakt de draagster slank. Vrouw-vrien- delijk en verfijnd is verder de belijning van paspels, naden of siernaden. Daardoor krijgt elk ontwerp iets heel persoonlijks PHIA BARUCH Nu siert bescheidenheid uiter- waren ook prachtige zwartflu welen avondjurken, soms met hoog split, en grote uitwaaie rende V-vormige blauwe of roze kraag. Heel stijlvol. Alle creaties hadden allure en zagen er zo aangenaam draag baar uit. Nancy Reagans cou turier is echt aardig voor de vrouw. Deze voor het eerst in Europa getoonde collectie bracht als sluitstuk een vorste lijke lange zwart fluwelen ja pon met een los jasje van goudbrokaat daarop. aard ook de ontwerper. Maar Rob Kroner verwent zijn cliënten wèl erg met zoveel zorg voor al die details. Te meer, daar hij ook meer en meer van couture op de lager geprijsde boetiekmode over schakelt. Aan de andere kant is het natuurlijk wel heerlijk, als je mantel een onopvallende drukknoopsluiting bezit. Zalig om zo ineens zo'n mantel open te kunnen doen. En zijn mo dellen bieden zoveel meer van al die kleine verrassingen. Een mantel van doorgestikt flu weel heeft bijvoorbeeld stik sels in de vorm van een grove honingraat. Heel leuk om naar te kijken. Overigens, ook de koele, trotse vrouw die graag wat afstande lijk overkomt, kan zich hier in een zwart nappaleren jurk met strikceintuur steken of mis schien prefeert zij een blauwe met havanna-kleurige jersey- japon, met overdress in dezelf de kleurcompositie. Tijdloos is een combinatie van drie ver schillende tinten blauw. Een grijs-blauwe suède pantalon met zachtblauwe zijden blouse wordt gecombineerd met een diep paarsblauwe fluwelen mantel. De verschillende tin ten blauw lopen in elkaar over door kleurrijke, sierlijke deco raties op de zakken van de pantalons. En neem nu eens zo'n grijze krijtstreeppantalon met grijs suède vest over een grijze zijden blouse met smalle rose streepjes. Daar hoort een ceintuur van diezelfde grijze met rose stof bijgedragen te worden en een kort doorge stikt grijs fluwelen capuchon jasje. Heerlijk om in zo'n outfit van de herfst te genieten! PHIA BARUCH van de Britse Universiteiten in Buckingham Palace. Koningin Beatrix houdt haar tweede toespraak tijdens het staatsdi- ner in Buckingham palace die dinsdagavond. De volgende dag staan onder meer op het programma: kranslegging bij Nederlands Oorlogsmonument, ontvangst van Hoge Commissarissen van Gemenebestlanden en Corps Diplomatique in St. James' Pa lace, bijwonen receptie van koningin Elisabeth voor NA- VO-parlementariërs, lunch aangeboden door de Engelse regering in de ambtswoning van premier Tatcher, receptie van de Nederlandse Gemeen schap in Banqueting House en receptie en officieel diner in „Guild Hall" door de „Lord Mayor Corporation of Lon don". Weer met een toespraak van koningin Beatrix. Op donderdag wordt een be zoek gebracht aan de stad Pe terborough, waar onder meer een landbouwproject wordt bezocht. In het Hampton Court palace geek het konink lijk paar een zogeheten contra diner. Beatrix en Claus vertrekken vrijdag 19 november om 10.00 uur van Buckingham Palace en om 10.50 per regeringsfel- lowship vanaf Heathrow naar Nederland. Van particuliere direct grenzend aan prachtige villawijk. Ligging hoek Officiersweg-Lariksweg. Prijs per m2 inclusief alle koopkosten 5.- Vanaf 2500 m2. Brieven onder nummer 22139. Hing i 238. ORIADE 'P lag 3 oktober bieden wij u een dagtrip (de laatste) naar ïVR/briade. De bussen vertrekken om 9.00 uur, 9.30 uur en z,nk! uur respectievelijk uit Den Haag, Rotterdam en Gouda. J N°.aren, waar koffie met gebak wordt gebruikt, gaat het Le,dde Floriade. 's Avonds afscheidsdiner in Treslong in Hil- n. rrrrijs: ƒ49 p.p. Inbegrepen: koffie met gebak, toegang ANDtde en diner. ~:LUWE 762- Bens op een zondag, 17 oktober, hebben wij een dag- ,vakiaar De Hoge Veluwe georganiseerd. De bus vertrekt om iiur uit Den Haag, 8.30 uur uit Rotterdam en 9.15 uur uit :conJa. Onderweg naar de Veluwe wordt koffie met gebak «,te rikt- Daarna naar Hoenderloo voor de koffietafel. In het penDe Hoge Veluwe wordt het jachtslot St. Hubertus en het pr0|um Kröller Muller bezocht. Een gids zal de tocht leiden. 636 onds wordt een diner aangeboden in De Engel in Hou- "c/ijs: /65 p.p. Inbegrepen: koffie met gebak, koffietafel, Noofng tot De Hoge Veluwe en het museum, afscheidsdiner. 'iRLIJN maandag vertrekken wij voor een vierdaagse busreis lAKir de Muur", naar West- en Oost-Berlijn. Terugkomst __Jerdagavond. Verblijf in Hotel Igel in West-Berlijn. Da- UE jürsles door het westelijke en het oostelijke stadsdeel. Bmers in Hotel Igel hebben douche en toilet. ^Jrijs: ƒ295 p.p. op basis van een tweepersoonskamer halfpension. Inbegrepen de reis. stadsrondritten door en West-Berlijn, lunch in het oostelijk stadsdeel. Mini- aantal deelnemers: 40. 1RIJS ekeinde Parijs begint elke vrijdagochtend. Dan ver- de bus naar Motel Relais des Chartreux bij de Licht- irijs: ƒ225 p.p. op basis van een tweepersoonskamer jdouche en toilet. Inbegrepen: de busreis, eenvoudige pijden op vrijdag- en zaterdagavond, ontbijt op zaterdag indag, een voorstelling van de show Elysèe Montmartre, sstour door Parijs, bezoeken aan Louvre en Versailles Nederlands sprekende gidsen, kium aantal deelnemers: 40. (tingen en boekingen: Ifefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag t/m vrijdag) ■Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 en 190.698. In of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uren 5 terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat (op de hoek van het Spui. Elsevier moet tranen met tui ten huilen om de Miljardenno ta. „Wie al deze droefenis leest, ontkomt niet aan de ge dachte dat het beleid van het tweede kabinet-Van Agt-Den Uyl haaks op de economische werkelijkheid heeft gestaan. In het bijzonder de socialisten De Galan en Halberstadt heb ben zich verleden jaar meer als illusionisten dan als econo misten gedragen". Een scherpe veroordeling in het blad van Israël. „Waar is het geweten van de Israëli's? Hoe kan in Godsnaam een volk dat gro tendeels door de nazi's in ver nietigingskampen is uitge roeid, mensen voortbrengen die veertig jaar later onder hun supervisie ook mensonte rende massaexecuties toela ten?" Het blad legt uit hoe prins Claus oververmoeid kon raken. „Hij is niet moe van ce remonieel vertoon, maar van zijn functies die zeker niet ho norair zijn. Op Ontwikkelings samenwerking bijvoorbeeld is hij mede verantwoordelijk voor de nieuwe zakelijkheid daar. Nederland heeft geen prins-gemaal; de regerend vor stin heeft een man die werkt. Op een niet ongevaarlijk ter rein". Staatssecretaris Van Zeil zegt in een interview: „Er be staan nogal wat barrières die een kleine man moet overwin nen, wil hij ooit zo ver komen dat hij zich als zelfstandig on dernemer kan vestigen. Juist daarom moet er een stroomlij ning komen van procedures. We moeten dichter bij de men sen gaan zitten". De Haagse Post brengt onder de kop „Het falende beleid van de BV Nederland" een bij lage over de rijksbegroting. „Ik hoor het Marga Klompé in de jaren zestig nog zeggen. Ze bepleitte in het kabinet de bij standswet en zei dat het iets van 150 miljoen zou gaan kos ten. Nou, dat is dus vijf miljard geworden". Bij het bloedbad in Beiroet de vraag: „Vroeger ging het directer toe. Johnson oorlogsmisdadiger volgens de normen van Neurenberg en Tokio. Waar is die tijd geble ven?" De Russische diplomaat Zagladin zegt in een inter view: „We voelen ons dermate Europeaan dat we met grote nauwgezetheid volgen wat an dere Europeanen te zeggen hebben. Ook onze positie ten aanzien van atoomraketten wijzigt zich". Jasperina de Jong zegt in een vraaggesprek: „Als ik mijn man niet meer hebwat moet ik dan? Ik maak niks zelf. Als Eric dood gaat, dan houd ik op. Eric moet het voor me maken. Ik zie mezelf ook niet bij een to neelgezelschap terecht komen. Als ze me nemen, gaan ze me daar eerst een koppie kleiner maken". Een artikel tenslotte over de kwisrage bij de televi sie. Pim Jacobs: „Willen de mensen doperwtjes? Geef ze dan maar tien blikken. Dat is de mentaliteit die bij de televi sie heerst". Vrij Nederland in zijn analy se van de Miljardennota: „Po litieke voormannen van CDA en VVD dringen aan op een haastige kabinetsformatie. Een kleine denkpauze lijkt gewen- ster. Want in vijf jaar tijd is dit semi-OPEC-land gedegradeerd naar de achterste rijen van de rijke landen. Alleen die rots in het noorden van de Atlanti sche Oceaan, IJsland, doet het iets slechter". Bij de gebeurte nissen in Libanon de conclu sie: „In feite rest Israël nu niets anders dan toe te geven dat de redenen die ooit aanwe zig waren om Israël te stich ten, nu ook aanwezig zijn om Palestina te stichten. De rech ten van de Palestijnen nu zijn nauwelijks minder dan die van de zionistische joden toen". Veel aandacht ook voor gezondheidszorg en verple ging. „Je werk is leed verzach ten, maar in de praktijk doe je mensen vaak leed aan. Waar om? Er is te veel werk voor te weinig mensen. Je raffelt de patiënten af, met het gevolg dat ze niets meer durven vra gen: niet wat er met hen aan de hand is, en niet of ze de po kunnen krijgen". Een open hartig gesprek tenslotte met de scheidende wielrenner Roger de Vlaeminck. „Het is de eers te keer dat ik erover spreek, zelfs mijn vrouw weet niet hoeveel geld ik toen had moe ten betalen als ik wereldkam pioen was geworden. Aan de Franse ploeg zou ik een mil joen Belgische franks betalen, dat was toen ongeveer 70.000 gulden. Merckx had ik een half miljoen Belgische franks beloofd. Van Impe 250.000 en de overige Belgen 50.000. Als ik kampioen was geworden, had het me dus 150.000 gulden gekost". Het blad heeft een boekenbijlage. De Tijd ging vanwege de Mil jardennota op zoek naar de economische crisis en vond hem niet. „Het is een aange prate crisis. Geen daling van inkomens. Per saldo (stijgende en dalende jaren tezamen) op lopende consumptieve beste dingen. Stijgende tot sterk stij gende aanschaf van luxe goe deren. Stijging van het natio nale inkomen. Per saldo stij ging van het aantal banen. Een crisis, ons aangepraat door de politiek". Het hoofdartikel over Libanon besluit: „Alle te kenen wijzen er op dat de re gering en het leger van Israël de massamoord met gretigheid hebben georganiseerd. Daar mee heeft Israël de oorlog nu definitief politiek verloren". Elders deze ontboezeming van oud-staatsecretaris Hedy d'An- cona: „Tot ziekelijk toe ben ik verslaafd aan mooie pennen en prettige bloknootjes. Ik ga door de grond als ik een mi nister met een BIC zie schrij ven of een hoge ambtenaar met zo'n lullig drukpennetje van de metselaarsbond. Series vulpennen heb ik. Als ik vind dat het leven me tekort doet, koop ik snel aangename schrijfwaren om mezelf te troosten". Aandacht tenslotte voor het energievraagstuk. „Dan heb je Terlouw die de ketelindustrie overeind wil houden en voor kolengestook- te centrales kiest. Dan kan je de hele brede maatschappelij ke discussie wel stop zetten. Als ze die twee kolengestookte centrales erbij bouwen, he'b je helemaal geen kerncentrales en windmolens meer nodig. Soms denk ik: ze zijn allemaal knots". De Groene Amsterdammer keurt de Miljardennota geen woord waardig. Wel een onge- zoute opinie over de Libanese slachting die „de uiterste con sequentie van een misdadige politiek" wordt genoemd. „In een beetje beschaafde wereld zou de Israëlische regering voor een internationaal tribu naal moeten verschijnen". Voorts een gesprek met VVD- Kamerlid Jacobse over samen werking met de PvdA. „In de praktijk was de samenwerking met het CDA vaak buitenge woon onplezierig. Wij hebben buitengewoon onaangename ervaringen met dat clubje loy alisten. Wij voelen er geen donder voor om die vier jaar nog eens overnieuw te doen". In een ander artikel een speurtocht naar een strategie tegen het racisme in Neder land. „Wil je vooroordelen wegwerken, dan moet je el kaar ontmoeten. Je kunt niet vanuit een fort op de ander schieten en hopen dat je op die manier begrip krijgt. Maar als de Nederlandse overheid er aan blijft vasthouden dat de structuur in Nederland blijft zoals zij is, zonder inbreng van buitenlanders, vrees ik dat de misverstanden zullen voortdu- II nedertood Hervormd Nederland noemt de Miljardennota een in feite alweer achterhaald werkstuk. „Er begint zich een maat schappelijke overeenstemming over de bestrijding van de so ciaal-economische crisis af te tekenen die wars is van alle kaartenzetten op de terugdrin ging van het financieringste kort, winstverhoging voor het bedrijfsleven en het ontkoppe len van de- inkomens". Bij het bloedbad in Beiroet de opwek king: „Achter Israël staan be tekent nu de in omvang toene mende Israëlische krachten steunen die zich niet door de arrogantie van de macht laten verblinden en het kiezen van een menselijker en doeltref fender pad bepleiten voor het bereiken vrede, veiligheid en gerechtigheid". Een analyse voorts van de stille krachten achter de VVD. „De huidige jongeren zijn weer veel meer op prestatie gericht. De presta- tiemaatschappij is voor henf geen vieze maatschappij. Dat* idee is sinds een aantal jaren aan het verdwijnen. Maar waar hun maatschappelijke- vorming plaats behoort te heb ben, treffen ze doorgaans juist een zeer geëngageerde maat schappijleraar aan. Dan zetten ze zich daartegen af". Met de schrijver en Duitslandkenner Louis Ferron wordt gepraat over de Bondsrepubliek. „Ik denk dat een nieuwe Hitier eerder uit de hoek van de Groenen zal opstaan dan uit CDU-kring. Ga maar na. Hit- Ier was een schilder. Mussolini een romanschrijver. Dat soort mensen komt nooit uit chris ten-democratische kringen voort"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13