Kortere werkweek Ven D zonder directe gevolgen voor andere bedrijven VdA-standpunt maakt actief riligheidsbeleid onmogelijk' A EEN6R0ENE. n iering lenten Iman: Ambtenaren moeten bder politiek bedrijven Von Meijenfeldt bepleit dienstplicht voor de vrouw weer INLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 r Stee wil blijven 7p Fons van der Stee is weer be- 'iroor een ministerschap in het vol- net. Maar alleen als de PvdA geen akt van de regering. Na de aanva- I Den Uyl in het vorige kabinet is ting met de PvdA niet goed meer ytjldus Van der Stee. Tot nu toe werd #jjn dat hij lid zou worden van de ®«ifc°mmissie, het dagelijks bestuur jW.y'topese Gemeenschap. „Die ambitie ipv ?gt hij nu. Als zijn opvolger op Fi ji?'' erd tot nu toe de VVD'er Van Aar- ...i)t, uitgaande van de veronderstel- een CDA-VVD-kabinet zou ko- Hllcier Stee zegt nu dat hij zelf op fi- 'il blijven. Hij wijst erop dat het el van zijn carrière hij is fiscaal- ich op dat gebied heeft bewogen, niet gauw wat anders doen". Tuinder in hongerstaking Tuinder J. Meester uit Andijk bij Enkhuizen leeft al sinds 3 september op sinaasappelsap en water wegens een al tien jaar durend con flict over zijn behandeling bij de ruilverkave ling. Zijn bedrijf is, zegt Meester, ten-gronde gericht door de slechte grond die hij toebe deeld heeft gekregen. Hij heeft om een onaf hankelijke arbitragecommissie gevraagd, nu hij het met de plaatelijke commissie niet eens kan worden. Een woordvoerder van deze com missie heeft desgevraagd verklaard dat Mees ter vervangende grond is aangeboden en dat hij een schadevergoeding van 83.000 gulden heeft ontvangen. De woordvoerder zegt al an derhalf jaar niets meer van Meester te hebben gehoord. Meester laat weten zijn hongersta king voort te zetten tot zijn arbitragevoorstel is aangenomen, hij is inmiddels tien kilo len. Op de foto het gezin Meester. „Ideële" stichting werk van oplichters ALMERE De politie in Almere heeft drie Amsterdammers aangehouden we gens oplichting. De drie, de 33-jarige C.F., de 32-jarige mevr. W. van der S. en haar broer de 34-jarige C. van der S., vormden samen de Stichting Ideële Drukwerk Cen trale. Via advertenties in dag- en week bladen boden zij drukwerk, posters en puzzels tegen sterk concurrerende prijzen aan. Het verschuldigde bedrag moest van tevoren worden overgemaakt. Geen van de klanten hoorde na betaling ooit nog iets van de stichting. De politie schat dat ruim 2000 mensen voor meer dan 50.000 gulden zijn benadeeld. De drie zijn voor geleid voor de officier van justitie in Zwolle en in afwachting van hun berech ting vrijgelaten. VERRASSENDE VONDSTEN BIJ OPGRAVINGEN IN NIJMEGEN NIJMEGEN Bij opgravingen in een Romeins graf veld in Nijmegen zijn vijf voor Nederland ongewoon rijke, ongeschonden graven ontdekt, waarin meer dan vijftig grotendeels zeldzame voorwerpen werden gevonden. Onder meer werden in een Romeins graf uit het einde van de eerste eeuw na Christus, elf voorwerpen van barnsteen aangetroffen. Volgens de afdeling Romeinse archeologie van de katholieke uni versiteit van Nijmegen, die de opgravingen deed, gaat het om de rijkste groep van barnstenen vondsten die uit Noordwest-Europa bekend is. De vijf ontdektq graven lagen op ommuurde begraafplaatsen. Uit bijna elk graf kwamen zeldzame stukken tevoorschijn, zo als aardewerk en glas, twee ringen en een dobbel steen van bergkristal, een bronzen schildknop en en kele speerpunten. De meest interessante stukken zijn van 30 september tot en met 10 oktober te bezichtigen in het rijksmuseum van Nijmegen. an de voorpagina) ek.was er in de het feit, dat een de voor de een- tkering bestem- ljoen gulden no- voor de uitvoe- de steunmaatre- financiële rede- e de minister stu- iet onder de re- ^en vallen, want lem circa 60 mil- ën. Een eventue- 1'turele regeling gens de minister op de komende g van het sociale egde toe, dat de uit- IIP snel mogelijk zal I gedaan. De kleine lUwfen, die dit jaar ook HÉÉÉung komen, moeten PPSjeind 1983 wachten. jjSlSe ook een uitvoeri- ïting, zodat niemand jA behoeft te blijven, ll|f||itenlandse werkne- De regeling voor :wn wijkt enigszins af •flior de Nederlanders, nen houdt de alge dat gezinnen landen, die van één inkomen moeten een uitkering 300 gulden netto staanden, 400 gul- volledige gezinnen len voor echtparen. wilde in zijn voor- arbeiders, wier ge- het buitenland wo- als alleenstaanden Een CDA/VVD- igt echter van hem, :enlander wordt be- een gehuwde, ze dan in aanmer- voor een uitkering nstaandenbedrag minister wilde de en principiële) ge- die motie eerst nog n voordat hij er over uitspreekt. DEN HAAG Het be reikte principe-akkoord tussen V en D en de Dienstenbonden over het inruilen van werktijdver korting en prijscompensa tie voor arbeidsplaatsen (voor jongeren) is niet zonder meer toepasbaar op andere bedrijven. Daarom is het onduidelijk of nu gesproken kan wor den van een doorbraak. Wanneer het akkoord door gang vindt, zal, zoals bekend, dit bij V en D leiden tot een 36-urige werkweek in 1986, waarbij vier jaar lang 2'/2 pro cent prijscompensatie wordt ingeleverd. Er komen banen voor jongeren, terwijl ouderen van 57,5 jaar en ouder op non- actief worden gesteld. Volgens bestuurder Ben van Zweden van de Dienstenbond is er in elk geval sprake van een belangrijke ontwikkeling. „Bij V en D komt het bereikte akkoord ondër meer voort uit eigen lijfsbehoud; er zouden anders volgend jaar ontslagen moeten vallen. Dit akkoord is natuurlijk niet zonder meer toepasbaar voor andere bedrij ven. Onze onderhandelingspo sitie en daarmee de resultaten hangen onder meer af van de financiële positie van het be treffende bedrijf". De FNV-bond vindt dat in elk geval het vasthouden aan de 40-urige werkweek is doorbro ken. „Over deeltijdarbeid en uitbreiding van vakantiedagen viel met de werkgeversorgani- Vals geld )VER PLAATSING KRUISRAKETTEN: jkva JL jize parlementaire redactie) AG D'66-frac- ;ter Brinkhorst isteren tamelijk itiek geleverd op ndpunt van de de kwestie van Iaketten. Het wei- se te werken aan >ereiding van de van de raketten, sen actief veilig- :id onmogelijk," inkhorst gisteren, op bezoek was geweest bij informateur Van Kemenade. Hij reageerde op de verklaring van Den Uyl, dat de PvdA geen verantwoordelijkheid voor 'actieve" voorbereidin gen wil nemen. Als voorbeeld van zo'n activiteit noemde de PvdA-leider het wijzigen van een bestemmingsplan. Dat bracht Brinkhorst ertoe te zeg gen dat „het veiligheidsbeleid niet verward moet worden met - ruimtelijk-ordeningsbe- leid". Volgens de D'66-voor- man dient ook de PvdA ervan doordrongen te zijn dat het „nu alleen belangrijk is dat de invloed van Nederland zo groot mogelijk wordt". Als er een kabinet zou komen, dat door toedoen van de PvdA internationaal niets meer kan uitrichten, dan „is het niet waarschijnlijk dat D'66 daar in zou willen zitten," aldus Brinkhorst. Een standpunt als dat van de PvdA zou er vol gens hem toe leiden dat Ne derland zich gaat isoleren. „Als de PvdA dat wil moet ze het zeggen. Dan moet ze kleur bekennen. Je kunt niet doen of je volwaardig lid van de NAVO bent zonder de nucleai re component van het bondge nootschap te erkennen". Vorig jaar ging D'66 nog wel accoord met een voetnoot in het regeeraccoord, op grond waarvan de PvdA het kabinet zou kunnen „opblazen" bij een positief rakettenbesluit. Nu kan dit niet meer, aldus Brinkhorst, „omdat de onder handelingen in Genève begon nen zijn". Hij voegde eraan toe dat nu het moment gekomen is met het „neen" tegen de kruis raketten aan het werk te gaan. „Je moet aansluiting zoeken bij anderen in Europa en de Verenigde Staten, die tegen stander zijn van de modernise ring van de kernwapens". Volgens Brinkhorst moet in formateur Van Kemenade bij zijn poging een centrum-links kabinet te vormen alleen pro cedure-afspraken maken over de stationering van de kruisra ketten. D'66-fractieleider Brink horst. Overigens heeft de twijfel die Den Uyl begin deze week wekte over zijn standpunt in zake de plaatsing van de kruisraketten, in eigen kring, tot een storm van protesten geleid. Bij het partijbureau in Amsterdam kwamen honder den telefoontjes binnen van mensen die vreesden dat Den Uyl de PvdA zou willen ver plichten tot medewerking aan de plaatsing van de raketten. Volgens ingewijden heeft dit er mede toe geleid dat Den Uyl in overleg met andere le den van de fractie en voorzit ter Van den Berg een officiële ontkenning deed uitgaan, wel ke hij later nog eens krachtig onderstreepte in een bijeen komst met journalisten. saties altijd wel te praten, maar men wilde per se vast houden aan een werkweek van 40 uur", aldus een woord voerder. Hij voegt er aan toe dat er ook een pijnlijke kant aan het akkoord zit. „Oudere werknemers onvoorbereid op non-actief zetten, is niet iets waar men licht over moet den ken". De Vereniging van Neder landse Ondernemingen (VNO) verwacht niet dat door dit ak koord andere ondernemingen zullen volgen en vindt dan ook niet dat gesproken kan worden van een doorbraak. „Er moest worden gereorgani seerd en dat heeft V en D op deze manier gedaan. Van be lang is dat de maatregelen de kosten niet opdrijven. VNO is er altijd al voorstander van ge weest dat problemen per on derneming of bedrijfstak wor den bekeken", aldus een woordvoerder van de VNO. Het Christelijk Nederlandse Werkgeversverbond (CNW) noemt de overeenkomst „on der voorwaarden" positief. „De bestrijding van de jeugd werkloosheid is een positief aspect. Voorop staat dat het de werkgever niets mag kosten. Het NCW zal niet dwars gaan liggen als andere bedrijven tot dergelijke vormen van werk tijdverkorting willen over gaan", aldus voorzitter S. van Eijkelenburg. Prijscompensatie Overigens blijft de Diensten bond ondanks het inleveren van 2'/2 procent, wel voorstan der van het handhaven van het systeem van de prijscom pensatie. Van Zweden: „De compensatie moeten we bij de onderhandelingen kunnen be trekken. Mij is bekend dat niet alle bonden daar hetzelfde over denken. Zeker nu dit concrete werkgelegenheid voor jongeren oplevert, \zijn wij tevreden met het resul taat". „Duidelijk is dat er iets te be reiken valt. Bij De Bijenkorf wil men tot nu toe alleen nog maar mensen ontslaan. Bij V en D bestond de bereidheid iets te doen aan jeugdwer kloosheid, woorden in daden om te zetten. Bedrijven als De Bijenkorf, ook in financiële problemen, Ahold, verzeke ringsbedrijven en banken zul len opnieuw voorstellen tot ar- beidsverkorting voorgescho teld krijgen", aldus Van Zwe den. De leden van de Dienstenbon den FNV en CNV bij Vroom en Dreesmann zijn gister avond akkoord gegaan met de deze week gemaakte afspra ken over arbeidsverkorting bij het warenhuisconcern. Dit kan worden opgemaakt uit de in het hele land gehouden elf vergaderingen, waar van de 500 opgekomen leden slechts 12 leden tegenstemden. In Den Haag waren de 42 leden una niem voorstander, aldus een woordvoerder van de Diens tenbond FNV. ize parlementaire redactie) LAG Tweede orzitter Dolman t de topambtena- de ministeries tij- demissionair ka- linder politieke in moeten doen. hten puilen tegen- leSlJuit van politieke 3enfen van ambtena- aldus Dolman. hoeft geen nd bezwaar te zolang de minis- edig en doeltref- inspreekbaar zijn. demissionaire pe riode echter ontbreekt daaraan het een en ander. Sommige ambtenaren zouden er daarom goed aan doen, in het openbaar grote terughoudendheid te betrachten". Dolman zei dit gisteren in een toespraak in de Tweede Ka mer ter gelegenheid van zijn herbenoeming als voorzitter. Hij doelde met zijn kritiek vooral op recente uitspraken van adviseurs van minister Van der Stee (Financiën) over het te voeren financiële en so ciaal-economische beleid. In zijn toespraak drong Dol man voorts aan op „bekwame spoed" bij het formeren van een nieuw kabinet. „Iedere dag van een regeringscrisis gooit nieuwe zandkorrels in de parlementaire machine", aldus' Dolman. Hij wees erop, dat er ook na de vorming van een nieuw kabinet nog wel enige tijd overheen zal gaan eer er weer echt geregeerd kan wor den. Dolman: „We moeten be denken dat de op Prinsjesdag ingediende begroting door de nieuwe ministers, ongeacht hun politieke kleur, nog wel zal worden gewijzigd en dat de ministers na hun beëdiging nog ettelijke weken nodige ple gen te hebben voor de opstel ling van de regeringsverkla ring. Het is zo weer novem ber". ADVERTENTIE Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. In beslag genomen vogels terug naar bankier: CRM boos BOXTEL De 82-jarige oud bankier J. van Lanschot heeft zijn jufferkraanvogels, die in beslag waren genomen omdat het verboden is ze in kooien te houden, terug gekregen. Dat gebeurde na een beslissing van de officier van justitie in Den Bosch. Een woordvoerder van CRM noemt het echter onjuist dat iemand die hoe dan ook in overtreding is, zijn in beslag genomen (beschermde) vogels terug krijgt. „Op deze manier kan de hele milieuwetgeving wel aan de wilgen worden ge hangen". Duizenden in beslag genomen vogels van anderen worden nooit teruggegeven. Waarom de officier in dit ge val besloten heeft de vogels aan de bankier terug te geven, is niet bekend. Toen de vogels in beslag waren genomen ver klaarde de bankier al: „Ik krijg ze toch wel weer terug". De heer Von Meijenfeldt biedt het eerste exemplaar van zijn boekje aan minister Van Mierlo aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Militaire dienstplicht moet niet meer alleen een zaak voor mannen zijn maar ook voor vrouwen. Het is onrechtvaardig dat vrouwen alleen als vrijwilliger in dienst kunnen en dat zij dan vaak ook nog in leidinggevende functies te rechtkomen, terwijl mannen verplicht in dienst moeten om daar meestal het eenvoudige werk op te knappen. Dit pleidooi voor het invoeren van dienstplicht voor vrou wen klonk gisteren uit de mond van generaal-majoor b.d. M.H. von Meijenfeldt bij de presentatie van een door hëfri geschreven boekje over dienstplicht. Het boekje, ,,In dienst, wat nu?", dat werd aangeboden aan minister Van Mierlo (Defensie), bevat uitgebreide informatie over de krijgsmacht, vooral bedoeld voor aspirant-dienstplichtigen en hun opvoeders. „De vraag of je vandaag de dag nog in de krijgsmacht kunt dienen, houdt ook mij bezig. Het is mede deze vraag die mij tot het schrijven van dit boekje heeft aangezet", aldus Von Meijenfeldt, die tijdens zijn militaire loopbaan grote bekendheid kreeg als gouverneur van de Koninklijke Mili taire Academie in Breda. Volgens Von Meijenfeldt, lid van het IKV en (tweede op de kandidatenlijst) van de Evangelische Volkspartij, be staat er een groot tekort aan informatie over de krijgs macht in het algemeen en over zaken als dienstplicht, dienst weigeren, vervangende dienst en atoompacifisme. „Wat mij tijdens mijn diensttijd is opgevallen, is dat veel dienstplichtigen weinig zijn voorbereid op de plicht die hun door het Nederlandse volk is opgelegd. In de praktijk geeft dat nogal eens onvrede en teleurstellingen. Met dit boekje probeer ik bij te dragen tot een beter verstaan van de betekenis van de dienstplicht", aldus Von Meijenfeldt. Aan het slot van „In dienst, wat nu?" komt hij tot de con clusie: „Een keus voor dienst in de Nederlandse krijgs macht is naar mijn opvatting nog verantwoord, ondanks alle bezwaren die ik heb tegen allerlei ontwikkelingen op het gebied van de bewapening". Politie stopt onderzoek na vrijlating hoofddaders AMSTERDAM De politie van de Amsterdamse Bijlmer meer gaat een onderzoek naar een reeks inbraken geleidelijk stoppen, omdat gebleken is dat twee van de hoofddaders door de rechter-commissaris zijn heengezonden. Dit gebeurde vermoedelijk wegens gebrek aan celruimte. Volgens hoofd inspecteur Van der Kolk van het bureau Bijlmer is het on derzoek door de vrijlating van de twee hoofddaders te ernstig geschaad. Vorige week werden drie mannen op heterdaad be trapt. Zij bleken deel uit te maken van een groep die be gin dit jaar al eens was gear resteerd. Later werden nog eens vijf mannen aangehou den. Burgemeester Polak van Am sterdam heeft gisteren nog eens verklaard het tekort aan celruimte „doodgewoon een ontoelaatbaar schandaal" te vinden. Hij zei dit bij de inge bruikneming van een ver nieuwd deel van een cellen complex. Polak noemde een dergelijke gang van zaken een wrange ervaring voor politie mensen die ovefuren hebben gemaakt om zo'n zaak rond te krijgen. Af en toe regen DE BILT Storingen, die van de Oceaan naar het vaste land trekken bepalen morgen het weer in ons land. Ze bren gen ons veel bewolking en pe rioden met regen. Vannacht daalt de temperatuur tot onge veer 11 graden, morgen over dag wordt het niet veel hoger dan een graad of 17, en de wind gaat dan matig tot krachtig uit zuid tot zuid-west waaien. Ook op de Britse ei landen en in de andere landen van West-Europa moet de ko mende dagen op wisselvallig weer worden gerekend. Amsterdam onbew. 15 De Bilt l.bew. 17 Doelen l.bew. -16 Eelde mist 17 Eindhoven l.bew. 17 Den Helder l.bew. 15 Ah. R'dam onbew. 16 Aberdeen Athene Barcelona w.bew. 16 8 3 rr Dew 26 12 O rr nbew. 32 22 O rr nbew. 29 17 0 rr w.bew. 30 23 0 rr ïgen 19 13 3 rr nbew. 26 17 - n GRATIS ELKE WOENSDAG DE BULAGE BU UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11