ssenheimse ambtenaren ortaan op de fiets De echte Sassenheimers hebben drempelvrees bijbet politiebureau SCHEIDEND ADJUDANT DENDUNNEN: Geen dansschool in „De Houtkamp" Majorettenconcours vereniging Tamarco Leiderdorpse brug: verboden toegang GEVOLG VAN BEZUINIGINGSRONDE «A en PW vallen r beleidsplan nieuw college PTEMBE O LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 PAGINA? LEIDERDORP De bouw van een dansschool van Karei en José van der Linden in het park „De Hout kamp" op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan gaat vermoedelijk niet door. De gemeenteraad reageerde gisteravond stomverbaasd op een voorstel van het college van B en W een voorbe- reidingsbesluit te nemen voor dat gebied. Men had verwacht dat er een kant en klaar bestemmingsplan op tafel zou liggen dat vanaf 1 maart j.l. één maand ter visie had gelegen. De commissie Ruimtelijke Ordening had tot tweemaal toe een positief advies over de vestiging van de dansschool uitgebracht, zodat de bouw niets meer in de weg leek te staan. PvdA-fractie- voorzitter A. Wesseling ging zelfs zo ver door te verklaren, dat hij het spoor volledig bijster was geworden. Wesseling kreeg bij val van J. Tieken (CDA), Th. Stuivenberg (VVD), R. Stam (D'66). Wethouder A. H. Meerburg bleef echter meester van het terrein en wimpelde alle bezwaren weg. Zijn voornaamste argu ment om de adviezen van de commissie RO naast zich neer te leggen was het standpunt van de stedebouwkundige adviseur van de gemeente, dat een woning naast de danssschool niet mo gelijk is vanwege de eisen die de vorig jaar in werking getreden wet op de geluidshinder stelt. Om de bouw van de Rabobank aan de Van Diepeningenlaan op de plaats waar tot voor kort gemeentewerken en de rijkspolitie waren gehuisvest mogelijk te maken moest er wel een voorbe- reidingsbesluit genomen worden, zo hield Meerburg de raad voor. Wel deed hij de raad de toezegging met het dansende echt paar over een andere plaats voor de bouw van een dansschool in de gemeente te overleggen. D'66-fractievoorzitter R. Stam vond het terrein aan de Simon Smitweg in het uitbreidingsplan „Eli- sabethhof" een geschikte plaats voor de bouw van de dans school. Nog niet zo lang geleden had „De Vleeschmeesters" B.V. in zijn goede dagen nog belangstelling voor dit terrein voor de bouw van een kantoorpand. Intussen heeft, naar verluidt, het ziekenfonds voor Leiden en Omstreken (ZLO) een optie op dit terrein. Stam deed ook nog de suggestie een avondwinkel, een programmapunt van D'66 en onderdeel van het collegeprogram ma, in dat gebied mogelijk te maken. Wethouder J. Bezemer (PvdA) meende echter, dat dit nog wel de nodige voeten in de aarde zal hebben. Hij leidde dit af uit de reacties van werkge vers- en werknemerszijde op de brief die staatssecretaris Van Zeil over dit onderwerp aan de Tweede Kamer had gestuurd. LEIDERDORP De Lei- derdorpse drum-, fanfare- en majorettenvereniging Tamarco houdt komende zaterdag een groot mu ziek- en majorettencon- cours. Het is de eerste keer dat een dergelijk concours wordt gehouden in Leiderdorp. Het concours heeft onder au spiciën van de Algemene Ne derlandse Unie van Muziek verenigingen (ANUM) plaats op het speelveld naast het ge bouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. De entree is gratis. Aan het majorettencon- cours doen tien groepen mee. aan de mars/showwêdstrijden twaalf verenigingen. Behalve Tamarco doen onder meer mee Werkmans Wilskracht uit Leiden, Con Brio uit Alphen, Kunst na Arbeid uit Koude kerk en De Rijntamboers uit Zoeterwoude. Verder vereni gingen uit Amsterdam, Rotter dam. Den Haag, Maassluis, Geldermalsen, Amersfoort, Al- blasserdam. Werkendam en Texel. Het concours begint om 11.00 uur. omstreeks 19.00 uur worden de prijzen uitgereikt. Zo kort pas na zijn openstelling lijkt de nieuwe Leider- dorpse brug alweer gesloten te zijn voor alle onbevoeg den. Die Indruk geeft althans het bij de brug geplaatste bekende bordje „Verboden Toegang", dat zijn rechts kracht streng ontleent aan een bepaald wetsartikel. Op het eerste gezicht een nogal onverkwikkelijke situa tie, aangezien er alles aan is gedaan om het ontbreken van de overbrugging van de de Oude Rijn vanaf de Hoge Rijndijk zo kort mogelijk te laten duren. De nieuwe brug werd in een record-tijd van twee weken aange voerd en geplaatst en gedurende die periode konden voetgangers en fietsers zelfs nog van een pont gebruik maken. Een nadere beschouwing leert echter dat het bordje alleen betrekking heeft op een smal stukje voet pad aan de kant van het brugwachtershuisje, vermoede lijk ook alleen bestemd voor het bedienend personeel. Voetgangers en fietsers kunnen royaal in twee richtingen aan de andere kant van de brug terecht en daar is ook de verdere afwikkeling van het langzame verkeer buiten de brug via een tunnel op berekend. laan autovrij ;OTEN Op verzoek van de bewo-' It de Mólenlaan autovrij gemaakt, erd gisteravond besloten tijdens de ig van de comissie financiën, ruimte- ïing en volkshuisvesting, ige discussie over de hoeveelheid pa- ior de afsluiting nodig zijn. Besloten iet plaatsen van een paal ter hoogte landzicht en een paal bij de Oranje- t. Het industrieterreintje krijgt een de Prof. Asserlaan. viersprong Trompweg - Admiraal singel - Zeven Provinciën krijgt voor ling Trompweg Adm. de Ruytersin- ing op de andere wegen. Deze weg meest bereden en is bovendien auto- Verder is de Adm. de Ruytersingel •angsweg en dat zal duidelijk ge len door de wegbebakening. Pleidooi voor expositie van historische vondsten Leidschendam LEIDSCHENDAM De afdeling Delfland van de onafhankelijke li berale jongerenorganisatie (JOVD) heeft in een brief aan burgemeester en wethouders van Leidschendam geconstateerd, dat deze gemeente geen enkele plaats bezit waar het rijke verleden van het dorp aan de ingezetenen aanschouwelijk wordt gemaakt. De JOVD zou een lokaal museum de meest ideale oplossing vinden maar dit wordt „naar alle waar schijnlijkheid onhaalbaar" ge noemd. De liberale jongeren stellen daarom voor in de nieuw te bou wen bibliotheek in Amstelwijk of in het gemeentehuis enige vitrines te plaatsen waar een permanente tentoonstelling van vondsten, kaar ten, prenten en delen van het oud archief van de gemeente kan wor den ingericht. De JOVD vraagt tenslotte te onderzoeken of eerder in Leidschendam gedane vondsten, die aan het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden zijn afgestaan, niet in bruikleen kunnen worden ver kregen voor een tentoonstelling in het raadhuis of in de bibliotheek. Aktiviteiten bij de KMTP-Lisse LISSE - De afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft weer een druk seizoen voor de boeg, waarin heel wat natuurlijke zaken aan de orde zullen komen. Dat begint zaterdag 25 september met een wandeling in de duinen rond Katwijk. Een heel ander gebeuren is de bloembollenmarkt, die mede onder verantwoordelijkheid van d KMTP Lisse op 15 en 16 okto' e weer wordt gehouden. Veel n t- leden kunnen daar ook terei Maandag 18 oktober staat er et Lisse hebben over de bollen en knollen in de tuin en de verwilde ringsborder. Het programma wordt zaterdag 23 oktober voortgezet met wederom een wandeling, ditmaal in het Overveense Elswoud. Op dinsdag 9 november heeft een bijeenkomst plaats in de lagere tuinbouwschool te Hillegom. Tuinarchitekt J.A.M. n "d dan spreken over vas- m» ui«*ntei 'un toepassing en hun onderhoud De wandelschoenen kunnen s ^rdag 20 november weer aan wel voor een tocht in Wn—Op zaterdag 11 decem- .^0Aiiaals en dan wordt er ge wandeld in Groenedaal. L \jHEIM B en W 7 *h geslaagd bijna gulden te bezuini- le begroting voor juni kondigde ster A.J. Kret bij _/erp-meeriarenbe- aan> cjat gassen- 11983 zeker 400.000 jninder zou moe- feven. Dat bedrag gehaald. De be- oorzaak hier- sector onderwijs ial-culturele aan beden, die volgens niet te veel 1 mag worden. De volkshuisves- enbare werken, bedrijven en economische zaken heeft zich gister avond in grote lijnen kun nen verenigen met de be zuinigingsvoorstellen. Een van de opmerkelijke punten op het bezuinigings lijstje is een rijwieltoelage voor een aantal ambtenaren. Die kost weliswaar geld, maar komt in de plaats van een tegemoetkoming in de autokosten. De ambtenaren, die de kosten van ritten bin nen de gemeente vergoed kregen, zullen voortaan op de fiets moeten gaan. Ben W voeren hierbij aan dat de op pervlakte van de gemeente beperkt is, zodat de ritjes best per fiets te doen zijn Deze maatregel zorgt ervoor dat er 3.000 gulden minder wordt uitgegeven in 1983. In de sector onderwijs en so ciaal-culturele voorzieningen wordt over het algemeen voorgesteld de uitgaven met vijf tot tien procent te ver minderen. Door hier niet meer te bezuinigen, is het to tale bedrag van vier ton niet gehaald. In dit begrotings hoofdstuk is overigens een uitzondering op de „vijf-tot- tien-procentsregel" gemaakt voor de Stichting Peuter speelzalen Sassenheim. Voor gesteld wordt deze stichting in 1983 6.000 gulden minder te geven, wat neerkomt op een verschil van ruim 27 procent. De subsidie zou vol gens het voorstel verlaagd moeten worden van 22.000 naar 16.000 gulden. Volgens het CDA-raadslid Th.G. van der Plas is dat een te forse ingreep. „Ook hier zou tien procent moeten worden be zuinigd. De stichting kampt al jaren met grote financiële problemen. Die overige 4.000 gulden moeten elders in de begroting te bezuinigen zijn". Volgens wethouder P. Wes terbeek wordt kan aan deze stichting best minder subsi die worden gegeven, omdat dit geen verplicht onderwijs is. „De ouders zullen de speelzaal meer moeten beta len", zo stelde hij. De bezui- vijf gulden per maand. Andere bezuinigingsvoorstel len zijn onder meer verho ging van de hondenbelasting met tien procent, 4.000 gul den minder voor het bloe mencorso, halvering van de uitgaven voor de 4- en 5 mei viering, een tariefsverhoging van tien procent voor het ge bruik van gymnastiekloka len, vijf procent minder voor de Openbare Bibliotheek, minder subsidie voor de zaal- huur van de drie bejaarden sociëteiten en eventueel de sluiting van het zwembad op uren dat het minder wordt gebruikt. Verder zal óp aller lei onderhoudsposten tien procent minder moeten wor den uitgegeven. Burgemeester A.J. Kret. niging zou voor de ouders neerkomen op een verhoging van de eigen bijdrage met MAAR „Het wat te simplis- iorgesteld om de ■schets Noord- lal ternatief te zien aantal woningen, ]valt door het be- $r de Hoge Klei. Jctuurschets heeft Jnog geen enkele le status". Dit zei Van Rij (CDA) bnd tijdens de gadering als reac- het beleidsplan van het nieuw- college. Behalve i bleek ook Partij zich niet ge- punnen vinden in De overige par- hun tevreden hun samenwer- niet onder banken. de VVD content PvdA bij de plaatsvervan- Ch.B. Aptroot op, dat extra bezuini gingen nodig werden geacht. Deze bezuinigingen zijn nodig omdat de gemeente met min der bijdragen moet toekomen. Vóórts noemde hij een verho ging van de onroerend-goed- belasting ongewenst. Van Rij van het CDA struikelde over de woningbouwparagraaf. „Om aan het getal van 190 wo ningen te komen zijn daarbij gemakshalve maar de wonin gen aan de Luifelbaan (40) en Kerkehout (50) betrokken. Hier is sprake van ingezet be leid," aldus Van Rij. Voorts verwachtte hij moeilijkheden met G.S. inzake het afgeven van toestemming tot bebou wing van Wassenaar Noord. Partij Wassenaar betitelde het plan als een „vaag" stuk. Raadslid Goulooze (PvdA) zei: „Belangrijk is, dat wij dit nieu we college, deze vrij unieke samenwerking van liberalen en sociaal-democraten, met vertrouwen tegemoet zullen treden." Van Nieuwenhoven van D'66 bleek evenals Gou looze bijzonder te spreken over het beleidsplan. Beiden benadrukten de „doelmatig heid" en „openbaarheid be- AAN DEN RIJN - restatie van een 26- sterdammer heeft de politie een uit de ipen inbraak bij een ikel in Ridderhof igers spoord rijksweg is het aantal dodelijke ongevallen hier erg laag in vergelijking met het landelijk gemiddelde. De kleine crimi naliteit. zoals inbraken en diefstallen, neemt wel toe. Maar dat wordt meer veroor zaakt door mensen van buiten af, zoals druggebruikers uit de grote steden, die hier naartoe komen. De Sassenheimers zijn ook te goed van vertrouwen. Ze laten rustig de achterdeur open staan als ze boodschap pen gaan doen en zetten hun fiets niet op slot. In een stad is dat wel anders". Verder kent Sassenheim weinig „grote" po litiezaken, of het moet een in braak in een juwelierswinkel zijn. Verbouwing In de tijd van adjudant Den Dunnen heeft het groepsbu- reau in Sassenheim een gron dige verandering ondergaan. Maar liefst vier kamers wer den er op de bovenverdieping bijgebouwd. „Zes jaar geleden zaten we hier met een groot ruimtegebrek. Met de post Warmond erbij hadden we toen zestien man. Boven had den we maar twee vertrekken. Dat was geen werken en bo vendien kon je het publiek niet rustig ontvangen. Nu zit ten we met 28 man en in okto ber komt de 29ste erbij. Het gebouw was dus gewoon te klein. Het is zo geregeld dat het voor mijn vetrek klaar is. Mijn opvolger komt in een mooi bureau. Er is nu bijvoor beeld een aparte ruimte om mensen te ontvangen. Boven dien is dit bureau 24 uur per dag bezet in het kader van de regionale samenwerking. We hebben ook zeer veel succes met onze werkwijze. Als er 's nachts iets is, zijn er binnen de kortste tijd drie politie-auto's aanwezig en de eerste auto is er altijd binnen tien minuten", aldus Den Dunnen. Veel gemeenten kampen met een jeugdprobleem. Volgens de scheidend groepscommandant heeft Sassenheim daar weinig last van. „Een tijd geleden wa ren er veel meer problemen met de jeugd. Nu zit die groep in dienst of ze zijn weggetrok ken. Wel hebben we ""s nachts veel vernielingen door mensen die uit cafés komen. De schop pen tegen lantaarnpalen en gooien bloembakken toe. Vori ge week hebben we nog een paar jongens aangehouden, die boompjes uit de gfond trok ken. Die krijgen een proces verbaal en mogen de schade betalen. Er is maar een hele kleine groep inwoners, die geen gezag erkent. De mensen zijn echt niet allemaal tegen de politie en als politieman moet je de mens als mens be handelen en hem in zijn waar de laten. Ik kan me bijvoor beeld zo indenken dat iemand ie niet hartelijk bedankt als je hem een bekeuring hebt gege ven. Dat hoort erbij". Vanaf maandag gaat adjudant Den Dunnen van zijn rust ge nieten. Veel hobby's heeft hi} niet en een do-het-zelver is hij ook niet, maar achterstallige klusies in huis zullen nu aan de beurt komen net als de tuin. Verder zal hij veel in de bibliotheek zijn te vinden. „Ik kom mijn tijd wel door. Ik ben geen verenigingsman, maar dat heeft ook te maken met vroeger. Toen moest je als po litieman het goede voorbeeld geven en niet naar de kroeg gaan in de vrije tijd. Wat dat betreft is er veel veranderd in de loop der jaren en wel ten voordele van de politie. Al be kijk je alleen maar de oplei ding en de werktijden" A trdammer raakte op wond bij een schiet en de politie en vijf Bij die gelegenheid in de Na aanhou- dat hij de licht ge- zelf had behan- er geen dokter aan gekomen. De Am- ontsnapte op auto. Drie inbre- aangehou- volgde later, weekeinde wer- Alphense jongeren die betrokken massale vecht- kermisterrein van die afgelopen d gehouden. Een laarbij aan het door een bier door één van de die deze aanslag De zeven in leef- tot 22 jaar en zijn van de politie, jllen bekend bij de betrokken te zijn zal vermoedelijk geweldpleging ten p... gelegd. De poli- e gewond raakte is weer aan het werk SASSENHEIM „De echte Sassenheimers heb ben een soort drempel vrees om naar het politie bureau te komen. De im port doet dat makkelijker. De mensen hier komen gewoon niet zo makkelijk naar het bureau, maar spreken je wel op straat aan. Daarom is het ook veel beter om over straat te fietsen of te lopen in plaats van auto te rijden". Deze mening verkondigt adjudant A. den Dunnen, de scheidend groepscom mandant van de rijkspoli tie in Sassenheim. Vrijdag neemt hij afscheid van „zijn groep". Hij gaat, op 60-jarige leeftijd, van zijn vervroegde pensionering genieten. Iedereen, die hem nog een keer de hand wil schudden, kan daarvoor vrijdagmiddag van vijf tot zes uur terecht in het gemeentehuis. Adjudant Den Dunnen: „Wij zijn er voor het publiek..." „De politie is er voor het pu bliek en het publiek is er niet voor ons. Betere contacten met de mensen krijg je door je aan te passen en niet door iemand te roepen met „hee, joh" of iets dergelijks", meent Den Dun nen, die zeven jaar geleden naar Sassenheim kwam om de groep te gaan leiden. Daarvoor was hij drie jaar vervangend groepscommandant in Hazers- woude. Zevenaar in Gelder land en Hansweert in Zeeland waren andere standplaatsen van de man die al ruim veer tig jaar, waarvan 37 jaar bij de rijkspolitie, in overheidsdienst is. De politie in Sassenheim sur veilleert nu ook veel te voet of per fiets. „Dankzij de bezuini gingen op olie, benzine en smeermiddelen gebruiken we de auto's zo weinig mogelijk. Het voordeel is dat onze men sen weer buiten de auto op straat komen. Het publiek moet daar wel aan wennen, maar het weerhoudt mensen ook van het maken van pro blemen en het schept een be ter contact", vertelt Den Dun nen. Volgens hem is Sassen heim een rustige gemeente op politiegebied. „Ondanks de drukke doorgangsroute en de

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7