Stenengooiers verstoren Vreedzame demonstratie REGI0U0UR1NAA Aannemingsbedrijf De Water vraagt uitstel van betaling aan Geen atoombommen op Orions REGI0(J0UR)NAAI -REGIO pen tc pAlf Iverte enorn VERGADERING NDVP DOOR NIEMAND BEZOCHT "ALPHEN AAN DEN RIJN Wat begon als een vreedzame demon stratie tegen de Nationaal Democratische Volkspartij (NDVP) ontaardde gister avond uiteindelijk in een confrontatie tussen de po litie en stenengooiende jongeren. De leider van de [NDVP, de Woerdenaar J. van Capel en zijn vader moesten onder politiebe scherming worden wegge bracht. Op rellen beluste jongeren keerden zich daarop tegen de Alphense politie, die diverse charges uitvoerde. Daarbij zijn Stwee Alphenaren, beiden 20 jaar oud gearresteerd. jNiemand raakte volgens ■de politie gewond bij de acties. Wel werden vier politieauto's door stenen ^beschadigd en sneuvelde fer een ruit van zwembad T)e Thermen. Ongeveer 300 mensen waren gisteravond bij het zwembad De Thermen aanwezig om stil zwijgend te protesteren tegen de vergadering van de NDVP, die uiteindelijk na tussen komst van de rechter pas doorgang kon vinden. De door de NDVP belegde bijeenkomst zou" om acht uur beginnen. Reeds om half acht waren ver tegenwoordigers van de linkse politieke partijen, alsmede vertegenwoordigers van de et nische groeperingen en tegen standers van de partij aanwe zig. De raadsleden hadden een soort draaiboek gemaakt. Al lereerst werd een verklaring van alle Alphense politieke partijen uitgedeeld. In deze verklaring spraken de politie ke partijen hun afschuw uit over de discriminatie en het racisme dat bij de NDVP naar voren zou komen. Deze ver klaring werd later door de se cretaresse van D'66 voorgele zen, waarna ook vertalingen in het Marokkaans, Turks, Jóegoslaviseh. Vietnamees en Moluks aan de orde kwamen. Aan alle demonstranten werd gevraagd de bijeenkomst vreedzaam te houden en niet De vreedzame demonstratie. te provoceren, omdat dht de NDVP in de kaart zou spelen. Verder werd eventuele be langstellenden voor de NDVP gevraagd de vergaderruime niet te betreden. Wilde men dat wel, dan was de doorgang Uiteindelijk bleek dat behalve fotografen slechts twee a drie mensen de vergaderruimte be traden, een folder vroegen en weer verdwenen zodat de spreekbeurt van Van Capel, die met zijn vader aanwezig was, in het water viel. Behalve wat gebons tegen de ramen en een enkele kreet als „racist" en spandoeken met „racisme is mensenhaat" bleef het aanvankelijk rustig. Na kwart over acht waren de meeste demonstranten ver dwenen. Er bleef echter een groep van ongeveer 50 man over, meest jongeren, die met stenen en eieren begonnen te gooien toen de politie de twee heer Van Capel omstreeks half negen naar buiten leidde. De politie bracht de twee voor vechters van de NDVP daarop weer naar binnen en voerde een eerste charge uit om ruim te te maken. Toen konden va der en zoon definitief veilig; worden afgevoerd. De 21 inge zette agenten, die door de rel- lenschoppers voor „fascisten - helpers" werden uitgemaakt voerden omstreeks negen uu r hun laatste charge uit. Daarn a werd alles rustig. Vanavond zal burgemeester Paats in de commissie Algeme;- rie zaken moeten toelichten waarom hij als hoofd van cle Alphense politie de bijeen komst niet heeft verbodem. Ondanks het verbod van de rechter dat de Alphense sport stichting het huurcontr act ■voor de zaal niet mocht annu leren, had de burgemeester, met als reden „angst voor or deverstoring" in kunnen grij pen. EHBO -cursus (2) Ook in Noordwijkerhout begint weer een cursus EHBC KNV-EHBO. afdeling Noordwijkerhout, start daarme 26 oktober. De lessen worden gegeven in de Huish school aan de Duiridoornstraat 14. De lestijd is dinst vonds van 19.30 tot 21.30 uur Opgeven is nog mogelij wel bij mevrouw B. van der Klugt, De Vlashoven 50. foon 02423-4421 of mevrouw H. Kuiper, Mgr. We woudtlaan 9, telefoon 02523-3195. Vredesweeh 1W b niet Bert In het kader van de Vredesweek worden in Voorst het ten diverse activiteiten gehouden. Op donderdaga vjeen i is er een stille tocht vanaf half acht met fakkels} nio tocht start vanaf de gereformeerde kerk. Hier isjtoor mogelijk een petitie te ondertekenen en fakkels srmon per stuk te kopen. Via Vlietwijk en Bloemen biJje tei gaat de tocht naar de woning van de burgemeester )Petr de Papenlaan, waar hem de petitie zal worden aafo no, boden. Via de Nassauwijk keert de optocht terug njnoet de kerk. Vrijdagavond wordt er een vredesmanifet op tie in het cultureel centrum gehouden. Aanvang a wee uur, toegang vrij. Op het programma staan een in» de ding door wethouder J.R. van Leeuwen, de opvoeii het van het toneelstuk Brief In Schemer van Herman typ. E ermans, een voordracht over een politieke gevang*den het poppenspel „Onder Onze Paraplu", ZuidanlpoeYi kaanse muziek en een foto-tentoonstelling van de\ ik t monstratie in Amsterdam. [rgest inde! ik r hel Ruilbeurs In 't Poelhuys aan de Ruishornlaan in Lisse wordt kon de zaterdag een ruilbeurs gehouden. Bezitters van sij bandjes, postzegels, suikerzakjes e.d. zijn van tien tot uur welkom. De toegangsprijs bedraagt voor volwasse een gulden. Kinderen betalen een kwartje. ^LEIDERDORP De [bouw- en aannemings maatschappij De Water 'BV in Leiderdorp heeft op 16 september uitstel van betaling aangevraagd. Het bedrijf is in moeilijkheden [gekomen door de belas tingaanslagen op de on roerende goederen die het fbezit. Volgens de firma 'bestaat er op dit moment .geen gevaar voor de werkgelegenheid en kan .aan alle verdere betalin gen worden voldaan. Bij De Water werken onge veer 70 mensen. Volgens een woordvoerder van de FNV-bouwbond lijken de moeilijkheden bij De Water mee te vallen. „De meeste bouwbedrijven hebben het wel moeilijk in verband met de in gezakte bouwmarkt. Ons is op dit moment niets bekend van een aantasting van de werkge legenheid bij de firma De Wa ter. Het bedrijf staat bij ons goed bekend. Het stelt regel matig leerlingbouwplaatsen in en voorzover ik weet valt ook op de bedrijfsvoering weinig aldus de van ongeveer 600.000 gulden hebben bij Verkuylen. De Leidse loodgietersfirma Verkuylen BV is minder ge rust op de goede afloop van de zaak. „De Water is één van onze belangrijkste opdrachtge vers. Als het slecht gaat met De Water gaat het ook slecht met ons", aldus de heer Ver kuylen. Het loodgietersbedrijf heeft als voorzorgsmaatregel al een ontslagaanvraag voor een tiental werknemers inge diend. In totaal werken er 23 mensen bij Verkuylen. De fir ma De Water zou een schuld Het aannemingsbedrijf De Water was onlangs nog in het nieuws in verband met moei lijkheden rond 35 premie A- koopwoningen in Buitenhof Oost Leiderdorp. Het bedrijf verzuimde op tijd de premie beschikkingen voor de wonin gen aan te vragen en gaf de schuld aan de gemeente Lei derdorp. Daarmee haalde De Water zich de woede van de gemeente Leiderdorp en de kopers van de woningen op de ALKEMADE - In diverse or ganen van gemeenschappelijke regelingen en stichtingen, waarin de gemeente Alkema de deelneemt, zijn vakatures ontstaan. Inmiddels hebben B en W een lijst samengesteld, waarop bepaalde kandidaten worden aanbevolen. Tijdens de aanstaande maandag te houden raadsvergadering heeft de gemeenteraad het laatste woord over de invul ling van de vakatures. Voor het Algemeen Bestuur van de gemeenschappelijke re geling voor de drinkwater voorziening in de Rijnstreek, beveelt het college de volgen de kandidaat-leden aan: bur gemeester J.S. Wagenaar, wet houder D.A. van Beek en de heer H. van Tol. Plaatsvervan gend leden: wethouder N.J. Verhaar, de heer J.G.M. van den Bosch en de heer A.H. Verdel. Voor de algemene raad van Alkemade benoemt vertegenwoordige in intergemeentelijke organisaties Energiebedrijf Rijnland v|ror- den door het college aanbtivo- len: burgemeester J.S. W.aige- naar en de heer A.H. Vei'del. Plaatsvervangend leden: wet houder N.J. Verhaar en, de heer T.E. Akerboom. Voor het Algemeen Besatuur van de Regeling Gemeen schappelijke schoolartsen en logopedische dienst, district Alphen aan den Rijn luidt de aanbeveling: wethouder D.A. van Beek en als plaatsvervan ger wethouder N.J. Verhiaar. Voor de Algemene Raad van de Gemeenschappelijke Rege ling Vuilverwerking voor Lei den en omstreken bevelen B en W aan: wethouder D.A. van Beek en de heer F.C. Hoogen- boom. Voor het Algemeen Be stuur van twee gemeenschap pelijke regelingen voor het Centraal Antenne Systeem (Casper) en voor Signaalvoor ziening adviseert het college: de heer J.G.M. van den Bosch, de heer H van Tol en de heer M. Gerschtanowitz. Plaatsver vangers: de heren F.C. Hoog- enboom, W. Nugteren en R. Leyendekker. Voor het Algemeen Bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Centrale Post Ambu lancevervoer Leiden en omge ving wordt 'geadviseerd burge meester J.S. Wagenaar te be noemen. Zijn plaatsvervanger zou dan zijn wethoud Verhaar. Voor de Gemeenscha)': Regeling Commissie schappelijk Werk bev en W van Alkemade houder D. A. van Beek zen. Voor de Stichting Ont ling West-Alkemade wordt aanbevolen wet N.J. Verhaar en de Nugteren als leden te k Tot slot wordt burgemeester J.S. Wage benoemen tot lid van gemeen Bestuur van de ting tot Verbetering Agrarische Structuur Veen- en Rijnstreek (St ACTIEVOERENDE VROUWEN BIJ VLIEGKAMP VALKENBURG: nig ■stel koste j. H< aand it ve ihouc me t ooi VALKENBURG WASSE NAAR Een eenzame fietser, een jongen van in de twintig, rijdt op de Katwijkse weg in Wasse naar, op enkele honder den meters van de ingang van vliegkamp Valken burg langs het Vrouwen Vredeskamp Valkenburg. „,Wat motten jullie hier nou weer" schreeuwt hij, en voegt daar een paar verwensingen aan toe. „Die agressie doet ons niets, we krijgen vaak juist vaak leuke reacties, die ons alleen maar ster ken in onze strijd voor de vrede" zegt de 36-jarige Kathinka uit Oegstgeest die afgelopen zaterdag avond huis en haard ver liet om te „vechten" voor de vrede. „Uiteraard zijn ze het bij me thuis met me eens hoor" voegt ze daar snel aan toe, „Anders kan je dit werk nooit volhou- den. Mijn man en drie kinderen staan achter me". Kathinka is een van de ruim dertig vrouwen uit heel het land die het leven in een com fortabele woning verruilde voor een barre strijd tegen de atoomwapens en tegen wind en regen. „Op vliegveld Val kenburg, dat hier vlak achter ligt, worden met de regelmaa' van de klok nieuwe marine vliegtuigen van het type Orior aangeleverd. Wij zijn bang da' deze vliegmachines mei atoombommen worden uitge rust. Daarom blijven we hier totdat de regering besluit geen atoombommen op het vliegtuig te plaatsen" zegt ze, haar stem verheffend omdat een Orion overgiert. Daar voegt ze aan toe dat er uiteindelijk op de hele wereld geen atoomwa pens meer over moeten zijn. Op de vraag of dit soort acties de kernwapens de wereld uit zullen helpen, zegt zij: „Als ik daar echt diep over nadenk dan realiseer ik me ook wel dat we tegen de bierkaai vech ten. maar voor mijn gevoel kan ik niet anders. Ik moet wel doorgaan". Ze legt uit dat het voor haar geweten belang rijk is dat ze als burger mee helpt aan het oplossen van het vredesvraagstuk. Terwijl ze in de koffie roert, die een Wasse- naarse huisvrouw en mede strijdster aanreikt, zegt ze dat als je geld geeft voor een goed doel, je ook niet stilstaat bij wat er van dat geld daadwer kelijk in het noodbehoevende E, Actievoersters Kathinka en Gonnie zijn niet van plan weg te gaan voordat de regering besluit de Orion-vliegtuigen zonder atoomwapens uit te rusten. land aankomt. „Als je daar over nadenkt dan word je apa- tisch. Dat moet je voorkomen" aldus Kathinka. Tijdens het gesprek ontpopt Kathinka zich niet als fervent voorstandster van eenzijdige ontwapening. Integendeel, ze pleit vurig voor een tweezijdi ge ontwapening die aan de on derhandelingstafel moet wor den bereikt. Niet alle vrouwen in het kamp onderschrijven haar mening. De 41-jarige Gonnie uit Leiden is meer voor eenzijdige stappen. Maar; wat voor persoonlijke ideëen de vrouwen er ook op na hou den; één ding staat voor hen vast: „geen atoombommen voor de Orions". Giften Om de Wassenaarse en Val- kenburgse bevolking van hun standpunt op de hoogte te brengen, heeft de vrouwen groep een informatiestand aan de Katwijkseweg ingericht. Uit de opbrengst die uit de verkoop van folders en voor lichtingsmateriaal komt, pro beren de vrouwen de actie te bekostigen. „Maar ook giften zijn welkom" zegt Kathinka die vertelt dat afgelopen zon dag, toen nog bijna niemand wist dat het kamp er was, al zeker honderd Wassenaarders op bezoek zijn geweest. Een aantal van hen steunde de ac tie spontaan door geld te ge ven. In tegenstelling tot het Vrou wenkamp bij de vliegbasis Soesterberg, is het Wassenaar- - - Het Vrouwen Vredes'n amp Valkenburg aan de Katwijkseweg met twee informativ; ten. Achter de boerderij staan de slaaptenten. se actiecentrum wel vor>,r man nen toegankelijk „Mannen mogen echter niet in het slaapgedeelte van het kamp komen. Dat is omdat h E t mak kelijk uit de hand loopt als ,zij 's nachts in dezelfde gjedeeltes slapen". Gonnie voegt dlaaraan toe dat alle vrouwen die met hun actie sympathisers n, wel kom zijn om te overmachten. „Hoe meer hoe beter, want we willen op een gegeven mo ment wel rouleren. Langer dan een paar weke n. onder deze primitieve omstandighe den is het natuurlijk met uit te houden". De actiegroep streeft er daarbij naar dat er gemid deld veertig vrouweri in het kamp zijn. Of de vrouwen aan hi<?:t terrein aan de Katwijkseweg kunnen blijven is nog maar de vraag. De eigenaar, de heer Van der Pauw-Kraan is op vakantie, maar kan elk moment thuis komen. Hij moet dan beslissen of de vrouwen op zijn terrein mogen blijven Gonnie ver wacht niet al teveel proble men. „We hebben juist dit ter rein uitgekozen omdat het al drie jaar niet wordt gebruikt. We nemen aan dat de eigenaar het niet opeens nodig heeft". Op de vraag of ze het dan niet beter vantevoren konden vra gen, zegt ze dat ze dan een ne gatief antwoord hadden ver wacht en dat de plannen voor het kamnp dan misschien wa ren uitgelekt. Erg veel zou dat overigens toch niet hebben uitgemaakt, want niemand heeft in feite last van de kam perende dames. Of de eigenaar het bezoek van de actievoer sters nu wel of niet op prijs stelt, de vrouwen hebl er goed naar hun zii over de buurtgenoten de dames niet te klagej woonwagenbewoners Ruigelaan zijn bijzonder! en helpen ons met watei lerlei andere voorziei Ook de bewoners aan wijkselaan staan wek tegenover ons". Het is dus nog maar af' hoelang de vrouwen Katwijkseweg kunnen De gemeente Wassenaaj ook nog een officiële stratie- en kampeer ning afgeven. De politie zich tot nu toe afzijdig den. Kathinka: „Zolai mag, blijven we prote 24 uur per dag, want penindustrie draait o< dagen per jaar". ROEL DEN ilphe: ier oj ]en U laan appii :ieke icuso Toei Taan Mar dat Een ARC het 1 Zij r LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 PAGI De Vierbot verhuist KATWIJK De mytylschool „De Vierbot" zal bij de gereed- koming van het nieuwe voor- jzieningencentrum op het ter rein van het Zeehospitium het huidige onderkomen verlaten. t>e lokalen waarin momenteel Viog les wordt gegeven verke- ]ren in zo slechte staat dat ze voor het onderwijs aan licha melijk gehandicapten moeten worden afgekeurd. De mytyl school zal nu worden onderge bracht in de ruimten die door ide bewoners van het Zeehospi tium in 1983 worden verlaten. De mytylschool „De Vierbot" !s momenteel ondergebracht in Zes lokalen van de voormalige longkliniek op het terrein van het Zeehospitium. Boete voor verwaarlozen vee LEIDERDORP/DEN HAAG Een 52-jarige veehouder uit Leiderdorp is gisteren door de Haagse rechtbank beboet wegens het verwaar lozen van vee op een weiland in Leidschendam. De man werd veroordeeld tot het betalen van tweemaal tweehonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis was hoger dan de boetes die door de officier waren geeist. Deze vroeg tweemaal honderdertig gulden. De veehouder had oop zijn terrein in Leid schendam twee dode schapen laten liggen. Dat was de man al eerder overkomen. De rechter stelde vast, dat in volgende gevallen de boete steeds hoger zal worden. Basisschool Elckerlyc viert tien-jarig bestaan Kinder-talentenjacht in Muziekcentrum ROELOFARENDSVEEN De enige openbare basisschool in de gemeente Alkemade, de „Elckerlyc" bestaat tien jaar. Op 24 september Zal dit tweede lustrum in en rond de school, die ge vestigd is aan de Rembrandt van Rijnsingel in Roelofarends- veen, worden gevierd. Het schoolteam en de oudercommissie hebben niet alleen voor de leerlingen festiviteiten georganiseerd, maar ook voor ouders, oud-leerkrachten en oud-leerlingen en ex-oudercommissieleden. Vrijdag wordt een een feestelijk programma afgewerkt met on der meer het hijsen van de nieuwe schoolvlag, het zingen van een schoollied en een vossejacht. Om vijf uur is er in en rond de school een doe-, luister- en kijk- gebeuren voor alle belangstellenden. Loco-burgemeester N.J. Verhaar is daar dan aanwezig om een werkstuk te onthullen. Daarnaast kan men straattekenen en luisteren naar middel eeuwse muziek. Verder is er in het schoolgebouw een foto-expo sitie over „Tien jaar Elckerlyc" en worden er films over het le ven op school vertoond. ZOETERWOUDE De kindertalentenjacht die vorig jaar in het Zoeterwoudse Muziekcen trum aan de Schenkelweg werd gehouden was zo'n succes, dat direkt werd besloten er een jaarlijks terugkerend gebeuren van te maken. Zondag 24 oktober is het weer zover. Onder au spiciën van Disco American Sound kan de jeugd zich dan opnieuw van de beste zijde laten zien. Als speciale attractie komt, op uitnodiging van de evenementencommissie van het Mu- I ziekcentrum, het bekende televisie-sterretje j Sandy naar Zoeterwoude. Een jury gevormd door bekende inwoners van Zoeterwoude zal op I 24 oktober het nieuwe talent onder de jeugd be oordelen. Kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 13 jaar kunnen deelnemen. Voor aanmel dingen en inlichtingen: American Sound, per adres Hans van Veen, Ambachtsherenweg 22, Zoeterwoude. EHBO-cursus (1) De afdeling Lisse van de EHBO begint in oktober een nieuwe cursus voor beginners. De lessen woi op de dinsdagavonden gegeven in het gebouw Sah ri aan de Wagenstraat en wel tussen 20.00 en 22.00 De cursus omvat zestien lessen met als afsluiting examen. De leiding is in handen van de artsen Dijk en Sedelaar en kaderinstructrice mevrouw Bi Het is nog mogelijk zich hiervoor op te geven. D voor kan contact worden opgenomen met de heei Eijsbergen, Witte de Withstraat 21 in Lisse.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4