Don Bosco, Noorderwiek en Paulus School fuseren B en W: horeca per bestemmingsplan aan banden leggen Geen behoefte aan een excellente universiteit Milde str&f voor vuurwerkfabriek Kat Klassieke mode in Stadsgehoorzaal LEIDSE COURANT DINSBAG 21 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 ninginnedag meeste verkeersover- ingen die op rijksweg irden gepleegd, heb- betrekking op te snel in. Ook gisteren ston- weer twee automobi- terecht, omdat zij op inelweg het gaspedaal ep hadden ingedrukt, de man die op sport- enen naar het ver- itenhekje snelde en zijn broek uitgebreid ies, was op rijksweg 4 i de lamp gelopen. Te had hij zeker niet ge- ,Jn. Dat was ten ene naa,r onmogelijk, omdat de agde al fietsend op de weg was aangetroffen, tonrechter Morshuis •meerde wat de fietser e snelweg had te zoe- „Ik ben helemaal niet ?"h'nJle rijksweg geweest," yoordde de uit Leider- afkomstige man. Dat e. Nadat het proces- lal wat uitvoeriger geraadpleegd, bleek de man op een oprit rijksweg 44 was aan- uden. „Wat deed u op die oprit," wilde ter Morshuis weten. mr. Morshuis heeft [eweten. ""."""Leiderdorper bleek na- p't)33? ik 'eman<I te zijn die e g in details treedt. Zijn dende woorden wa- „Het was Koningin- en ik fiets bijna Het verband tussen twee mededelingen niet duidelijk ge- Ikt. „Ik moest van Roe- F, endsveen naar Lei- ii/AM<!orP' kad8en me J dat ik die weg it rijden. Op een be- moment kon ik niet verder. De enige op- ig was om de oprit de snelweg over te n," aldus de man die >eroep van stoffeerder c uit te oefenen. bewuste oprit werd eiderdorper door twee van de rijkspolitie De man X I bekeurd en mocht. hij dat wilde, :en afrekenen. Vol de Leiderdorper 1 er van hem een be- van vijftien gulden 5angd. Dat was een leem: „Ik had die dag voetbaltoernooi. Als ik het voetballen ga, neem ik nooit veel mee. Mijn kostbaar- in en papieren laat ik 'o thuis. Die vijftien gul had ik niet bij me." stoffeerder vertelde, ioa :N uc#f daac Djourna 19.02 Fr nusicals aal (luis 6 De Sporip gen trou 2 Ovei na lang zoeken i jn zakken tot een be- van" negen gulden en iitindertig cent was ge- en: „Een van die ten zei toen dat ik wel acceptgirokaart zou en." acceptgirokaart werd 3eoe'®nrdaad bij de man be- 9jn" m( I. Zijn verbazing was issingetoen er een bedrag tachtig gulden op de stond vermeld, ir begreep ik helemaal van," vertrouwde hij Hiiverjonrechter Morshuis a ren toe. De rechter ;enjte het wel: „Voor het in op de snelweg staat laai een boete van erd gulden. U bent er nog redelijk van afge- ,Maar waarom en die agenten dan en gulden," vroeg de Muziè -Was dat soms een tskop entje voor hun?" de dei laatste liet de rechter in het midden. woord was nu aan de ))°Radfer van justitie, de Steenhuis. De om- ligheden in aanmer- genomen eiste die u boete van vijftig gul- Een eis die op nogal onbegrip stuitte. „Ik jp dat niet. Ik heb fout erkend. Terwijl q een papieren bij me geef ik heel eerlijk Juiste naam en adres ltrf'd,n 'an kr>jg 'k een boete vijftien gulden, die dan ineens in vijftig in wordt veranderd," 0 _Kin<£ de man, die van ellende zijn broek maar eens over zijn heupen hees. ook die laatste nood zang kon rechter Mors- lisVan n'et vermurwen. De 1 Nieui er- die nogmaals be ukte dat fietsen op de id4veg eigenlijk honderd Platt m kost, vond de eis de officier heel rede- .3 en ëaf de man een i.OO Orvan vijftig gulden, van Jltoffeerder, die zag dat e zaak had verloren, beide armen theatraal lucht en zei op som- toon: „Dat was nou Koninginnedag." op CEES VAN HERPEN Inbrekers na achtervolging gepakt LEIDEN De Leidse politie heeft in samenwerking met de rijkpolitie vannacht op rijksweg 44 de weg Leiden - Amsterdam een vrachtwagen klemgere den en drie mannen aangehouden, die hadden inge broken in een sportzaak aan het Vijfmeiplein. Een vierde inbreker kon in de buurt van de sportzaak al worden gepakt. i Om half drie werden de vier mannefi, Amsterdam mers van 17, 18, 19, en 20 jaar oud,betrapt bij de sportwinkel. De mannen hadden al een ruitje wegge haald en wilden net naar binnen gaan. Toen zij de politiewagen zagen, gingen ze er vandoor. Terwijl de agenten één van de Amsterdammers aanhielden, sprongen de andere drie in een| vrachtwagen,- die een eindje verderop stond geparkeerd. Nadat de vracht wagen, die in Amsterdam wasj gestolen, weer op de Plesmanlaan was gesignaleerd, leidde de achtervol ging naar de snelweg. Stille tocht tegen bewapening LEIDEN In het kader van de Vredes- week heeft donderdag 23 september een stille tocht door Leiden plaats. De mani festatie is gericht tegen de voortschrij dende bewapening. De stille tocht is ge organiseerd door de jongerengroep 'Stille tochten tegen kernwapens', het oecume nisch werkverband en het Interkerke lijk Vredesberaad. De stille tocht heeft plaats onder de titel 'Bewapening is ste len van de armen'. Na de rondgang (ver trek om 20.30 uur bij molen de Valk) wordt aansluitend een politiek avondge bed gehouden in de Hooglandse Kerk om 21.30 uur. Medewerkers hierbij zijn R.L.Haan, muziekgroep Yaravi en het koor van de studentenekklesia. Getuigen gezocht LEIDEN De politie is op zoek naar getuigen van een straatroof, die gistermiddag op het Bevrij dingsplein plaats had. Een 39-jarige Leidse werd om vijf minuten voor vier op het Bevrij dingsplein van haar portemonnee beroofd door een jongeman op een fiets. In de portemonnee zat hon derd gulden en een aantal cheques. De jeugdige dader reed met zijn flets tegen de vrouw aan, waar door de vrouw bijna struikelde. Terwijl de Leidse probeerde over eind te blijven, greep de jongen de portemonnee en reed met zijn fiets de Van Randwijkstraat in. De poli tie verzoekt getuigen van de straatroof zich te melden, telefoon nummer 149961. Opgeknapte auto uitgebrand LEIDEN De Haagse ei- genaar van een pas opge knapte oude Triumph moest vannacht om half twee noodgedwongen toe zien hoe zijn trots in vlam men opging. De man was met de auto een testritje gaan maken. Op de Haagse Schouwweg kwamen er plotseling vlammen onder de motor kap vandaan. De ter hulp gesnelde brandweer kon niets meer doen dan het 1 brandje blussen en consta- j teren, dat de auto geheel was uitgebrand. LEIDEN De katholieke scholen Don Bosco, de Noorderwiek en de Pau lus Scholengemeenschap starten per 1 augustus 1983 met een gezamenlij ke brugklas. Het is de be doeling dat de drie scho len per 1 augustus worden opgeheven en vervolgens fuseren. Een bestuurlijke fusie vindt al op 1 januari j plaats. jDeze fusie dient tot verbreding van het onderwijs-aanbod bin- pen één school. In deze nieu we scholengemeenschap komt een voor Leiden unieke sa menwerking tot stand tussen ihet lager beroepsonderwijs en lhet algemeen voortgezet on derwijs. De onderwijskundige plannen worden dit schooljaar uitgewerkt. Begonnen wordt met een gezamenlijke brug klas. Vervolgens zullen alle klassen in de loop der jaren in elkaar opgaan. Volgens de heer L.M.M. Her- uer, woordvoerder van de drie scholen: „Je moet in de toe komst toe naar de verbreding van het onderwijsaanbod bin nen één school. Wij vinden dat je er dan maar beter op tijd bij kunt zijn." Over eventuele bouwplannen is nog niets be kend. De heer Heruer noemt nieuwbouw „Verre toekomst muziek". „Het bezitten van drie gebouwen kan ook zijn voordelen hebben. Door het hebben van veel vestigingen, verspreid over de stad, kan de aantrekkingskracht van de school groter zijn," aldus de heer Heruer. Don Bosco aan de Boerhaave- laan is een technische school, De Noorderwiek (aan het Gal gewater) is een scholenge meenschap voor lager en indi vidueel huishoud- en nijver heidsonderwijs en de Paulus Scholengemeenschap aan de Surinamestraat heeft een MAVO en een LEAO oplei ding. Het is de bedoeling dat de drie scholen ieder hun ei gen karkater blijven bewaren. Een klassiek model. LEIDEN Dikke stoffen in ro Be, grijze en groene tinten voerden gisteravond de; boventoon tijdens een modeshow in de goedgevulde Stadsgehoorzaal. Zes Leidse modehuizen toonden hier hun herfst- en wintercollectie, die werd gepresenteerd door tv-presentator Hans van der Togt. Hoogtepunt van de modeshow, die overwegend degelijke, klassieke modellen toonde, vormden de bóntmantels van het Leidse modehuis Van Egmond. Opvallend hierbij wa ren de zogenaamde „reversable" jassen, die aan twee kan ten gedragen kunnen worden. De getoonde rokken en pan talons waren voornamelijk van dikke, wollen stoffen ge maakt. Veel rokken 'waren geplooid, vaak gedragen in combinatie met blouses en vesten. Behalve de vrouwenmode kwam ook de herenmode aan bod. De dressmen showden kostuums, ook gemaakt van dikke, wollen, stoffen. Kostuums met het krijtstreep-mo tief komen deze winter weer helemaal teriig. De kolberts zullen komende winter weer brede fevers hebben en zijn veelal van geruite stoffen gemaakt. Opmerkelijk waren de moderne brillen, die bij de toch wat klassieke mode werden geshowd. Vasik waren de brillen te modern in verhouding tot de kleding die de mannequins droegen. De schoenen en laarzen daarentegen, van de schoenenwinkel Contessa Dua, pasten erg goed bij het ge heel. Aan het einde van de show, die werd onderbroken door een optreden van Lenny Kuhr, verschenen de dressmen en mannequins in galakleding. Lange avondjurken, bont jassen en smokings sloten de avond in stijl af. 1 NOG GEEN EENSTEMMIGHEID OVER SLUITINGSTIJDEN LEIDEN De Commissie voor Algemene en Be stuurlijke Aangelegenhe den vindt dat per bestem mingsplan bekeken moet worden waar eetgelegen- heden en cafés mogen ko men. Tot nu toe gebeurt dat nog per wijk. Over het probleem van de slui tingstijden -welke cafés langer open mogen zijn dan één uur- kon men het nog steeds niet eens wor den. In een nota van de Directie Ruimtelijke Ordening, die is opgesteld naar aanleiding van een in 1980 door het CDA in gediende motie inzake drank en horecaproblematiek, wordt voorgesteld om per bestem mingsplan te bepalen hoeveel cafés en eetgelegen heden er mogen komen. In het rapport wordt verder voorgesteld de horeca-gelegenheden in twee categoriëen in te delen. Onder categorie 1 worden cafés, dan cings en nachtclubs verstaan. Categorie 2 zou bestaan uit restaurants. Voor beide soor ten horeca-gelegenheden zou den aparte regelingen voor de sluitingstijden moeten worden vastgesteld. De politie en B en W kunnen het nog niet eens worden over het opnemen van een artikel in de Algemene Politieveror dening op basis waarvan hore cagelegenheden geweigerd kan worden later dan het nor male tijdstip open te zijn. De commissieleden vinden dat beide instanties het eerst maar eens samen eens moeten wor den op dit punt. Het gaat erom dat de politie wil, dat het arti kel over de sluitingstijden wordt gebaseerd op de drank en horecawet. B en W willen echter dat in het artikel van de APV per soort horeca-in- richting de sluitingstijden wor den vastgelegd. Volgens het college maakt de drank- en horecawet namelijk geen on derscheid tussen restaurants en cafés. Als men desondanks onderscheid zou willen maken, betekent dat, dat alle bestem mingsplannen van de Leidse wijken moeten worden veran derd; een procedure die ge middeld zeven tot tien jaar duurt. Dat vinden B en W te lang. De Leidse politie heeft een rapport samengesteld over de sterkte van het Leidse korps. Aanleiding hiervoor zijn de bezuinigingsplannen van mi nister Rood van Binnenlandse Zaken. Uit de nota blijkt dat de politie wel meer mensen heeft dan in voorgaande jaren, maar dat door toename van de werkzaamheden en invoering van deeltijdarbeid het aantal manuren niet groter is gewor den. Commissaris Van Voor-x den noemde het een defensief rapport. „Zo kan de minister zien dat de Leidse politie niet veel sterker is geworden." UNIVERSITEITSRAAD LEIDEN: LEIDEN - De bestaande be stuursstructuur voor het we tenschappelijk onderwijs staat excellente prestaties op het ge bied van onderzoek zeker niet in de weg. Er is dan ook geen enkele behoefte aan één pres tigieuze instelling, zoals prof.dr. H.G. van Bueren van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (RAWB) onlangs heeft geopperd. Dit heeft de universiteitsraad in Leiden gisteravond gesteld op haar 250ste vergadering. De afwijzing van management cussie over een kritische be zinning op studentenvoorzie ningen. De raad sprak zich voor de stelling uit. Hij kreeg bijval van zijn gasten, de (ex- aangekondigde nieuwe studie financieringsstelsel er ten spoedigste moet komen.De raad kreeg van de politici te horen, dat het een financieel (D'66). Aangekondigd is dat de rijkso verheid minder geld voor stu dentenvoorzieningen wil ge ven zoals studentensport, -eet tafels en -pscholoog. Algemeen wees men dit af, mede omdat voor de wetenschappen zoals de financiële situatie van de Heden van de Tweede Kamer beroerde tijd is en dat er geko- C. van den Anker (PvdA), M. zen moet worden. Behalve het Beinema (CDA) en C. Mertens verwijt dat de universiteits- •rof. Van Bueren wenst, kwam er aan de orde in. een van de stellingen voor een dis student een van de belabberd- ste is. Daarbij werd er op ge hamerd, dat het reeds jaren raad te veel aan navelstaren doet, viel onder meer te be luisteren dat de subsidie voor studentensport als een van de relatief meest oneigenlijke ta ken van de universiteit als eerste in aanmerking komt om te worden stopgezet. Door overdracht van de voorzienin gen aan de gemeenten moet wel worden voorkomen dat kapitaal wordt vernietigd. Een litho van Lennie Dirksen. Expositie In Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg wordt van af donderdag een schilderijen-expositie gehouden. Tot en met woensdag 20 oktober kan men werk van Daniel de Boer en Lennie Dirksen bekijken. De Delftenaar Daniel de Boer legt zich in zijn werk voornamelijk toe op het maken van etsen, kleuretsen en acrylschilderij- en. Lennie Dirksen houdt zich bezig met het vervaardi gen van litho's. Ruiterkampen De stichting Paardrijden voor Gehandicapten in Leiden en omgeving houdt zondag 26 september een bazar en fancy fair waarvan de opbrengst bestemd is voor het houden van ruiterkampen voor gehandicapten in 1983. Een en ander heeft plaats in de manege aan de Wassenaarseweg 25. De ruiterkampen zijn voor gehandicapten telkens weer een belevenis waar ze het hele jaar door naar uitkijken. Ze zijn, gezeten op de rug van het paard, in staat om door bossen en over heide te trekken. De bazar en fancy fair duren van tien tot vier uur. Amateurfotografen De Leidse Amateurgrafen Vereniging (LAFV) houdt maandag 27 september een bijeenkomst in 't Brugge- hoofd aan de Steenschuur 11. In de LAFV zijn 45 ama teurfotografen verenigd, die elkaar aan een verdere deskundigheid willen helpen door het bespreken van de resultaten. De bijeenkomst begint om acht uur. Bewegen voor ouderen In het zwembad de Zijl aan de Paramaribostraat wordt maandag 27 september een demonstratie „Meer bewegen in het water voor ouderen" gegeven. Er worden allerlei bewegingsoefeningen in het water gedaan, omdat dat vaak gemakkelijker gaat dan op het droge met als doel de condi tie wat op peil te houden. Na de demonstratie wordt afhan kelijk van de belangstelling een aantal groepen samenge steld. Ook degenen, die niet kunnen zwemmen kunnen deelnemen. De inschrijving staat open vanaf 55 jaar. Het zwembad De Zijl is vanaf 27 september elke maandag van negen tot tien uur geopend voor ouderen, die willen deel nemen en het Vijfmeibad van kwart voor tien tot kwart voor elf. Deelname kost 3,25 per keer. houders van een Pas-65 betalen 2,25. Bij voldoende belangstelling wordt de prijs verlaagd naar 1,50. Staal wijk Project Staal wijk houdt morgen een informatie-avond over drugs- en alcoholverslaving. De bijeenkomst, die om acht uur begint, vindt plaats aan de Herenstraat 45. Aan de avond werken mee: Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, de Vereniging van ex-heroïne- verslaafden uit Den Haag en de Vereniging van Ano nieme Alcoholisten. Jhr. mr. A. Feith. Oud-voorzitter NSF overleden DEN HAAG In nacht van zondag op maandag is in Den Haag op 66-jarige leeftijd jhr. mr. Antoine Feith overleden. Jonkheer Feith (VVD) was van 1 januari 1959 tot 1 mei 1976 burgemeester van de ge meente Voorburg en van 1959 tot 1977 voorzitter van de Ne derlandse (NSF). Sport Federatie WEGENS ILLEGALE INVOER LEIDEN De Koninklij ke Nederlandsche Kunst vuurwerk en Munitiefa- officier» van justitie had een een straf van tiendui zend gulden' geëist, waar- briek A.J. Kat is voor het van vijfduizend gulden invoeren van te zwaar voorwaardelijk met een vuurwerk door kanton- proeftijd van twee jaar. rechter Morshuis bestraft Tevens had de officier om met een boete van tien- verbeur^ verklaring van duizend gulden. Van die boete is negenduizend gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Kat krijgt het in beslag genomen vuur werk, dat dertigduizend werd overschreden. Bij de la ding zaten 250 dozen met in totaal 200.000 van deze „Long Johns". De partij bevatte te vens zogenaamde ratelbanden (bestaande uit 250 rotjes). De controleurs troffen 437 dozen met ratelbanden aan. Een test van TNO bevestigde de bevin- dat het door Kat ingevoerde op 4 apr,l dat zijn cliënt vuurwerk niet op de lijst van geen blaam trof, omdat: „Op Nederland toelaatbare vuurwerken voorkomt. Niet lang voordat de partij vuur werk in beslag werd genomen, was een vergunningsplicht voor de invoer van zwaar vuurwerk van kracht gewor- De uit China afkomstige partij vuurwerk, werd medio augus tus 1981 £n Nederland inge voerd. Controleurs ontdekten, dat het vuurwerk te zwaar was. Het maximaal toegestane gulden waard is, terug. De gewicht van 2.5 gram per rotje hpt vuur-wprk trpvraaad dingen van de controleurs. De den. De officier eiste bovenge- het vuurwerk gevraagd. partij vuurwerk werd in noemde en vroeg tev*ns slag genomen en opgeslagen om vernietiging van de „Long bij Kat. De officier van justitie ver klaarde op 4 april dat de in voer van het vuurwerk op f;ronden van de openbare vei- igheid niet toelaatbaar is. De officier wees hierbij op het feit Johns". Kat kon de ratelban den terug krijgen. Voorwaarde was wel, dat de banden zouden worden gehalveerd. De raadsman van Kat betoog- het moment dat het vuurwerk in China werd besteld, was niemand ervan op de hoogte dat de invoervergunning ver plicht zou worden." De raads man vond, dat het ministerie een overgangsbepaling had moeten invoeren. Kat zei te vens dat het vuurwerk in Chi na met de hand wordt ge maakt: „Daarom kan het wel eens wat zwaarder uitvallen. Zoiets is voor ons moeilijk te controleren." Kantonrechter Morshuis zei gisteren, dat hij het eens was met het verweer van de raads man van Kat: „De staatssecre taris had op deze situatie moe ten inspelen," vond Morshuis. Ook voor het argument, dat de vervaardiging van' het vuur werk moeilijk controleerbaar is, had rechter Morshuis be grip. Mr. Morshuis achtte de schuld van Kat dan ook niet erg groot en veroordeelde de vuurwerkfabrikant tot een boete van tienduizend gulden, waarvan negenduizend gulden voorwaardeijk met een proef tijd van twee jaar. Kat krijgt het in beslag genomen vuur werk terug. Na zijn meesterstitel te hebben behaald in Leiden, was hij eni ge tijd werkzaam op de ge meentesecretarieën van Voor hout, Warmond en Leider dorp. Direct na de oorlog was hij korte tijd waarnemend griffier bij de Haagse arrondis sementsrechtbank en boven dien verbonden aan de juridi sche afdeling van het Militair Gezag. Op 26 november 1946 werd hij burgemeester van het Drentse Zweeloo. Daarna volgde Coevorden en Voor burg (1971). Om gezondheids redenen en na een maanden lang ziekteverlof werd de heer Feith per 1 mei 1976 eervol ontslag verleend. Jonkheer Feith volgde in 1959 na diens overlijden de heer K.J.J. (Karei) Lotsy, de op richter van van de Nederland se Sport Federatie (NSF), op als voorzitter. Hij bleef tot 1977 in deze functie. Bij zijn aftreden werd hem het ere voorzitterschap van deze orga nisatie aangeboden. Mr. Feith is tevens voorzitter geweest van de Stichting Nationale Sporttotalisator.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3