„Palestijnen hebben recht op eigen staat" ~V erschrompeling a verpaupering" li^n economie dreigt Wf z Onbetaald werk wordt toegestaan Salarissen in onderwijs op 1 januari 1,65 pet omlaag ntpbrengst aardgas ?q)opt na '84 terug Meer geld voor ontwikkelingshulp Het gaat goed met de Antillen -NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 PAGINA 15 e"ts J HAAG Als de £1- ppen.ciële armslag van de n levernemingen niet op e termijn duidelijk verruimd, zal de irlandse economie in uitzichtloos proces ;ers, <J „verschrompeling en Dezejaupering" terecht ko- (Prüi. Nu al is het weer- ^svermogen van de zo8rg>mie uiterst gering egdejorden. Bedrijfsinves- erbadigen zijn tot het abso- werj nulpunt teruggelo- j In belangrijke delen "oen he< bedrijfsleven t ech(êen Z1C" verdere ver- dat alfn aan arbeidsplaatsen iet te doen. i derfcehrijft minister Terlouw denjnomische Zaken) in zijn coting voor 1983. De mi- acht het een illusie te i. Vctrachten dat door een pnjetering van het interna- sle economische klimaat inze problemen automa- zullen verdwijnen. Hij erop dat de meeste pro ven voortkomen uit na- ale zaken zoals de te ver )rgeschoten" verzor- 5npe{sstaat, extreme druk van ïaan<?tin8en en premies, het vei^e hand gelopen tekort ie overheidsuitgaven en te hoge aandeel van imioonkosten in de kosten de bedrijven. ouw noemt een renteda- ituatü van cruciale betekenis het weer van de grond I komen van investerin- door de bedrijven. De K:last voor de bedrijven is en jaar tijd verdubbeld aie nun doort e tot 20,7 miljard gulden in 1981. Ombuigingen bij de overheid dienen dan ook de ruimte te scheppen voor een rentedaling. Daarnaast pleit de minister ervoor de Wet investeringsrekening (WIR), waarbij ondernemingen sub sidie krijgen voor investerin gen ongeacht het feit of zij winst maken, te handhaven. Zijn collega Van der Stee (Financiën) heeft onlangs be pleit de WIR af te schaffen. Over het industriebeleid zegt de minister dat de industriële produktie in 1981 met een half procent is afgenomen, de werkgelegenheid in de in dustrie met 3,5 procent. In de laatste tien jaar gingen bij bedrijven met meer dan tien werknemers per jaar 2,1 pro cent van de arbeidsplaatsen verloren. Deze ontwikkeling was minder slecht in de elektrotechnische en chemi sche industrie. Daarentegen vormen de textiel- kleding-, en leder- en schoenindustrie de zwakste sectoren in ons land. In de laatste tien jaar daalde het aantal arbeids plaatsen daar met respective- lijk ruim 50, 65 en 40 pro cent. Voor het industriebeleid is in 1983 anderhalf miljard gul den beschikbaar, waarvan 500 miljoen voor scheeps bouw en vliegtuigindustrie, 300 miljoen voor industriële vernieuwing, 250 miljoen voor export en de rest voor bevordering van hoogwaar dige industrie zoals micro- elektronica, informatica, chemie, medische technolo gie, milieutechnologie, kan toorsystemen en regelappa- ratuur. Zoeken olie en gas op Noordzee stopt een jaar DEN HAAG De over heid zal in 1983 geen nieuwe vergunningen uitgeven voor het zoeken naar gas en olie in het Nederlandse deel van de Noordzee. Alle sinds 1968 uitgeven opsporingsver gunningen moeten vóór april aan de overheid te ruggegeven worden. Op deze manier wil de over heid tijd krijgen om de aanvragen voor daad werkelijke winning van gas en olie af te handelen en tevens inzicht krijgen in de toekomstverwach tingen voor gas- en olie winning in de Noordzee. In 1984 zullen dan weer nieuwe vergunningen uitgegeven worden. Dit blijkt uit een toelich ting van minister Terlouw (Economische Zaken) op de energieparagraaf van zijn begroting. In 1984 voorziet de minister een nieuwe golf van mijnbou- wactiviteiten op de Noord zee. Winning door Neder landse ondernemingen zal bevorderd worden. Met het oog daarop zal de Mijnwet worden gewijzigd. Over kernenergie zegt Terlouw dat er berichten uit West- Duitsland ont vangen zijn over de steeds stijgende bouwkosten van de snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar. Duitsland, Nederland, Bel gië en Luxemburg werken in dit project samen. Bin nenkort zal de regering haar standpunt bepalen omtrent het al dan niet voortzetten van de deelne ming aan het Kalkarpro ject. Momenteel wordt nog gestudeerd op de juridi sche gevolgen van uittre ding uit het project. DEN HAAG Door de steeds verder oplopende werkloosheid zal volgend jaar een bedrag van bijna acht miljard gulden aan bijstand moeten worden uitgekeerd. Op de CRM-begroting voor 1983 is voor deze post in vergelijking met dit jaar ruim 1,3 mil jard méér uitgetrokken. CRM-minister De Boer kondigt in zijn begroting een regeling aan die het voor alle bijstandstrekkers mogelijk zal maken met behoud van uitkering onbetaald werk te verrichten, of een opleiding te volgen. De Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW) zal daartoe worden herzien. Voornamelijk als gevolg van de bijstandspost is de CRM-begro ting gestegen van 11,7 miljard in '82 naar 13,9 miljard in '83. Voor maatschappelijke dienstverlening komt meer geld beschik baar, de rijksbijdrage na de gemeenten voor sociaal-cultureel werk zal daarentegen worden verlaagd. De bibliotheken moeten tezamen 15 miljoen inleveren, terwijl er geen geld meer is voor het uitvoeren van nieuwe restauraties in de monumentenzorg. In die laatste sector moet, zo schrijft de bewindsman, rekening gehouden worden met een verlies aan werkgelegenheid. Het druggebruik onder Molukkers neemt onrustbarend toe, zo constateert minister De Boer. De meeste Molukkers wonen in het Noorden en Oosten, waar meer werkloosheid heerst dan el ders. Minister de Boer wil verder ook de organisaties die zich bezighouden met buitenlandse werknemers, financieel gaan steunen. De stichting Buitenlandse Werknemers en het Neder lands Centrum Buitenlanders worden financieel in staat gesteld op lokaal niveau activiteiten uit te voeren. De bestaande zes tol- kencentra zullen extra geld krijgen voor uitbreiding. Verruwing sport baart zorgen DEN HAAG Spelverruwing en handelingen die de veiligheid van sporters en toeschouwers in gevaar brengen, baren minister De Boer (CRM) zorgen. In sommige gevallen is de maatschappe lijke aanvaardbaarheid overschreden, aldus de bewindsman. Hij kondigt regelingen per tak van sport aan om de veiligheid beter te waarborgen evenals maatregelen die spelverruwing tegen gaan. Over het betaalde voetbal zegt de minister dat in het lopende seizoen besloten zal worden of het voetbal nog vier jaar steun zal ontvangen van de overheid. Daarbij speelt het afschaffen van het transfersysteem een voorname rol. Voor de sport is in 1983 bijna 43 miljoen gulden beschikbaar. In vergelijking met 1982 wordt er niet op de sport bezuinigd. DEN HAAG Iedereen die in het onderwijs werkzaam is, inclusief het wetenschappelijk personeel, zal vanaf 1 januari aanstaande 1,65 procent van zijn salaris moeten inleveren. Deze maatregel levert volgend jaar een besparing op van 278 miljoen gulden. Dit is één van de ombuigingsmaatregelen die minister Deetman wil door voeren. Hij kiest niet voor ver groting van klassen groepen, omdat hierdoor de werkgele genheid te veel zou stijgen. In totaal zullen de ombuigingen op de onderwijsbegroting een bedrag van 820 miljoen gulden omvatten. Dit bedrag wordt ook deels be reikt door een algemene ver sobering van de uitgaven voor het onderwijs: minder extraat jes, beperking van projecten, minder nieuwbouw en af schaffing van allerlei vergoe dingsregelingen in alle secto ren van het onderwijs. Aan de salarismaatregel valt volgens de bewindsman niet te ontkomen, daar 85 procent van het begrotingsbudget be staat uit personeelskosten en de ombuigingen dus zeker voor een deel uit die hoek moeten komen. Andere bezui nigingsmaatregelen: door verhoging van de eigen bijdragen (hogere cursusgel den, verlaging subsidies) en het inkrimpen van de over heidstaken moet in '83 bijna 400 miljoen worden bespaard; beperking van projecten en cursussen levert 85 miljoen op; besparingen op de kosten per arbeidsplaats (bijvoorbeeld door beperking of afschaffing van reis- en verblijfskosten); beperking van de groei van het aantal arbeidsplaatsen in die sectoren, waar het leerlin gen- of studentenaantal wel nog toeneemt. Beide laatste maatregelen moeten in '83 zo'n 60 miljoen aan besparingen op leveren. Deetman kondigt verder aan dat binnenkort twee wetsont werpen zullen worden inge diend, waarmee de „instroom" van studenten in het hoger be roepsonderwijs en het weten schappelijk onderwijs, op grond van de maatschappelij ke behoefte aan afgestudeer den, kan worden beperkt. Ondanks de forse bezuinigin gen zullen de uitgaven voor wetenschappelijk onderzoek op het huidige peil kunnen v/orden gehandhaafd. Over heid en bedrijfsleven zullen volgend jaar in totaal 7,3 mil jard aan wetenschappelijk on derzoek besteden. Dat is 300 miljoen meer dan in 1982. Jï HAAG De over- hng scheelt de overheid 1,6 1 zal dit jaar netto 13,4 2t sdard gulden uit gasver- binnenkrijgen. Dit loopt volgens de verwachtingen in elijk& op tot 14,9 miljard Neigen.. In 1984 zal de derfheid 15,7 miljard gul- raafi aan het gas overhou- daarna gaan de gas- omsten dalen. Dit staat le begroting Economi- Zaken 1983 van mi- g°enifr Terlouw. zodajgasopbrengsten zijn on- onyoende om de financie- zichSproblemen van de over- rk rij door stijgende uitgaven n: éér de sociale zekerheid te ?ft gjichten, aldus minister ;eft H der Stee (Financiën). hool'98i heeft de overheid, zo uheqt ujt de begroting, 12,9 ®prd gulden uit gasverko- WJ binnengekregen. Dit is dan tot nu toe werd Icht. Bij de indiening van Begroting voor 1982 ver- htte de regering nog in er I 15,7 miljard gulden uit gas binnen te krijgen, vardster Van der Stee rekent geleiigens met andere cijfers, ïen jfbasis van de afgesloten n. mfracten en de door de grotjnaatschappijen te betalen rkeiijstingen, verwacht hij dit 1 van bijna twintig miljard °°rJen uit gasverkopen bin- tte krijgen en eenzelfde mCg in 1983" Terlouw acht et helemaal zeker, ge- opmerking dat „gro- e v^oorzichtigheid geboden ;rs het hanteren van afze- l vangen. jaar zal, aldus Terlouw, biljard kubieke meter gas q gtporteerd worden. Tot werd door de Gasu- gerekend op een uitvoer andrPr'i0n,m"rH miljard gulden. Onduidelijk is of daarmee al rekening is gehouden. Terlouw zegt niets over de binnenlandse gasaf- zet. Volgens Gasunie-gege- vens zal de afzet ten opzichte van 1981 met drie miljard kubieke meter afnemen. Dit zou de overheid nog eens 1,5 miljard gulden schelen. Beleid herzien Mede door dit alles meent Terlouw dat het komende kabinet het huidige gasbeleid moet herzien. Hij wijst op het feit dat de Westeuropese gas markt door de daling van de vraag is veranderd van een kopers- in een verkopers markt. Ook het gasverbruik in eigen land is sterk ge daald, voornamelijk als ge volg van energiebesparende maatregelen. Wat de nabije toekomst betreft zullen de ramingen betreffende de ex port neerwaarts bijgesteld moeten worden, terwijl zij voor de wat verder verwij derde toekomst verhoogd moeten worden. Oorspronkelijk was de filoso fie van de regering dat de export na 1990 tot vrijwel ni hil moest worden terugge bracht, zodat het gas voor ei gen binnenlands verbruik zo lang mogelijk beschikbaar zou blijven. Terlouw zet daar nu een vraagteken bij. Voorts meent hij dat de ui terste voorzichtigheid gebo den is bij het importeren van aardgas. De minister heeft inmiddels besloten nu geheel af te zien van de invoer van gas uit de Sovjet-Unie. Oor spronkelijk was het de be doeling dat vanaf 1985 voor een periode van twintig jaar Russisch gas gekocht zou Het gasverbruik in eigen land Is sterk gedaald, een van de factoren die ertoe leiden dat het gasbe leid de komende jaren moet worden herzien. non Alleen als alle vreemde troepen (behalve Unifil) zich terugtrekken uit dit land, kan het wettige gezag van de Liba nese regering worden hersteld. Nederland hecht grote waarde aan de betrekkingen tussen de Europese Gemeenschap en de Arabische landen. China De relaties met de Volksrepu bliek China beginnen weer wat beter te worden, al is het herstel van de contacten op ambassadeursniveau nog niet mogelijk gebleken. De zaakge lastigde in Peking is erin ge slaagd het Nederlandse be drijfsleven weer toegang te verschaffen tot China. Ook zijn er weer contacten op cul tureel en onderwijsgebied. China en Nederland raakten eind 1980 met elkaar in con flict, nadat Den Haag toestem ming had gegeven voor de le vering van twee duikboten aan Taiwan. Dit eiland wordt door Peking beschouwd als een provincie van de Volksre publiek, welke zienswijze door Nederland was onderschreven. Sovjet-Unie Ondanks extra inspanningen van de NAVO-landen zijn de militaire krachtsverhoudingen „duidelijk verder in het nadeel van het Westen verschoven." aldus Van Agt. Volgens hem zijn de Russen nu zowel op nu cleair (vooral door de SS-20) als conventioneel gebied supe rieur aan de NAVO. Hij voegt eraan toe dat het beleid van het Westen er daarom op ge richt is de defensieve capaci teit op een voldoende hoog ni veau te brengen „om een ge loofwaardige oorlog voorko ming te blijven garanderen". feite onmogelijk zou worden gemaakt". Een besluit om de nucleaire taak van de Orion-vliegtuigen (opvolgers van de Neptunes) en de F 16-straaljagers voort te zetten hoeft volgens Van Mierlo niet te betekenen dat Nederland die atoomtaken zal handhaven. Het moet gaan om „voorlopige besluiten", waar door de bemanningen van de genoemde vliegtuigen de ken nis omtrent het omgaan met atoombommen kan blijven be houden. In de toekomst blijft altijd de mogelijkheid bestaan dat Nederland die nucleaire taken definitief afstoot, zo schrijft Van Mierlo. DEN HAAG Opnieuw valt de begroting van ontwikke lingssamenwerking buiten de bezuinigingen. Met trots kon minister Van Dijk de Tweede Kamer vandaag meedelen dat hij maar liefst 6,4 pocent meer te verdelen heeft dan vorig jaar. In totaal zal Nederland in 1983 ruim 4,5 miljard gulden aan hulp uitgeven. De omvang van de hulp blijft daarmee ge lijk aan 1,5 procent van alles wat we met elkaar verdienen. Nederland blijft hierdoor kop loper onder de westerse lan den. Zij besteden gemiddeld 0,35 procent vao hun bruto na tionaal product aan hulp. Ne derland geeft 1,08 procent. „Nederland mag zijn eigen problemen niet afwentelen op de zwakste schouders in de wereldsamenleving", ver klaart minister Van Dijk dit resultaat. De bewindsman is uiterst tevreden met de 250 miljoen extra die zijn begro ting toegezegd heeft gekregen als gevolg van een statistische bijstelling van het nationaal inkomen, waaraan deze begro ting is gekoppeld. Van dat be drag komt in 1983 al 150 mil joen beschikbaar. Evenals vorig jaar heeft Van Dijk bovendien toestemming gekregen van minister Van der Stee (Financien) geld te mogen halen uit het stuw meer. Dat betreft ruim 2,5 mil jard gulden aan ontwikke lingsgelden die in het verleden wel voor dit doel zijn gereser veerd, maar nog niet werden uitgegeven. Dit jaar mocht hier 150 miljoen uit worden gehaald. In 1983 mag Van Dijk 50 miljoen gulden hiervan uit geven. DEN HAAG Het gaat be trekkelijk goed met de econo mie van de Nederlandse Antil len. Hoewel er weinig recente en betrouwbare statistieken zijn, is het duidelijk dat de in ternationale recessie de open economie van de Antillen niet in die mate heeft getroffen, als verwacht had mogen worden, aldus minister De Koning in de toelichting op de begroting van Antilliaanse Zaken. „De bestaande werkgelegen heid bleef zelfs behouden." zegt hij. Ook meent hij dat de werkloosheid op Curasao min der groot is dan soms wordt aangenomen. De monetaire si tuatie duidt eveneens op een gunstige ontwikkeling. De prijzen stijgen op de Beneden winden rond de zes procent en op de Bovenwinden met zelfs nog minder. De importen uit Europa werden goedkoper en de inkomsten uit toerisme en offshore activiteiten (olie) na men toe. De afspraken over ontwikke lingshulp staan de Antillen toe volgend jaar voor 20,2 miljoen gulden aan verplichtingen aan te gaan. Dit jaar was dat nog bijna 30 miljoen. De hulp aan de eilanden is erop gericht zichzelf overbodig te maken, aldus De Koning. elijke, zen) W paard ligen). DEN HAAG Het Pales tijnse volk heeft in begin sel recht op een eigen staat. Premier Van Agt schrijft dit in de toelich ting op de begroting van Buitenlandse Zaken, welk departement ook door hem wordt bestierd. Het is voor het eerst dat de Nederlandse regering dit uitspreekt. Tot dusver ging zij niet verder dan het bepleiten van zelfbe schikking voor de Pales tijnen. De regering meent dat een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten alleen te berei ken is als enerzijds het be staansrecht en de veiligheid van alle staten in deze regio, „met ingebrip van Israël, wor den gewaarborgd en ander zijds de „legitieme rechten van het Palestijnse volk" worden erkend. Dat laatste impliceert dat de Palestijnen hun recht op zelfbeschikking volledig moeten kunnen uitoefenen, „met inbegrip van staatsvor ming in enigerlei vorm", aldus Van Agt. Nederland zal blijven probe ren een bijdrage te leveren tot het scheppen van een klimaat, waarin onderhandelingen tus sen alle betrokken partijen, waaronder de PLO, mogelijk zijn. Van Agt toont zich be zorgd over het feit dat de zo zeer gewenste „allesomvatten de, rechtvaardige en duurza me" vrede niet naderbij lijkt te komen. De regering maakt zich ernstig bezorgd over de escalatie van geweld in Liba- Kamer moet drie belangrijke defensiebesluiten nemen DEN HAAG In het ko mende parlementaire jaar moet de Tweede Kamer op defensiegebied drie be langrijke beslissingen ne men. In de eerste plaats gaat het om goedkeuring voor hét treffen van tech nische en administratieve voorbereidingen voor de eventuele plaatsing van kruisraketten. De andere twee beslissingen gelden de vraag of de F 16-straal- jagèrs en de Orion-zeever- kenningsvliegtuigen een nucleaire taak moeten krijgen. In zijn toelichting bij de De fensiebegroting laat minister Van Mierlo doorschemeren, dat hij vindt dat de Tweede Kamer over deze drie zaken een positief besluit moet ne men. Wat de voorbereidingen voor het eventueel plaatsen van kruisraketten betreft schrijft Van Mierlo: „Met deze activiteiten wordt geenszins een Onomkeerbare ontwikke ling in de richting van plaat sing teweeggebracht. Het niet verlenen van deze medewer king zou evenwel betekenen, dat het te zijner tijd nemen van een plaatsingsbeslissing in

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15