Vier behartenswaardige boodschappen Ingrijpende maatregelen nodig tegen financiële ontreddering £eidóe6otnant DIJKSTRA LUMPEN Troonrede koningin Beatrix Topman Financiën werkgelegenheidsplan is geen oplossing a. EN LAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 PAGINA 13 \HAAG Koningin Beatrix heeft vanmiddag in de Rid- \al aan het Binnenhof in Den Haag, tijdens een verenigde idering van de Staten-Generaal, het nieuwe parlementai- \tingsjaar geopend. Zij deed dit met het uitspreken van de brede. itterlijke tekst van deze Troonrede-1982 luidt: n der Staten-Generaal, Troonrede, uitgesproken onder verantwoordelijkheid van lemissionair kabinet, kan geen beschrijving bieden van ien en initiatieven waarmee de regering in het nieuwe mentaire jaar vorm denkt te geven aan het te voeren be- Wel past een beschouwing over de problemen waarin ons verkeert en een aanduiding van de maatregelen welke, let oog op de ernst en de omvang van die problemen, naar prdeel van het kabinet zonder verwijl moeten worden ge in om uitzicht te openen op economisch herstel, ereldeconomie vertoont tekenen van een ernstige stagna- je produktie groeit niet meer, de wereldhandel nauwelijks, jjprkloosheid loopt scherp op. In de Europese Gemeenschap Ji procent van de beroepsbevolking zonder werk. Neder- jfleelt in die algemene malaise, maar in ons land Wordt het >em van het tekort aan werkgelegenheid nog verscherpt lat de beroepsbevolking en daarmede de vraag naar werk 'Veel sneller groeit dan elders in West-Europa, jwaar ligt voor het volgend jaar enig herstel in de lijn der lichting, maar dit zal bij lange na niet voldoende zijn om linde te maken aan de toeneming van de werkloosheid, let er naar uit dat het herstel van de werkgelegenheid aele jaren zal vergen. Het zal zaak zijn gedurende een |van jaren met volharding en geduld een beleid te voeren, ttt op het inperken van de collectieve uitgaven en daar- p het beteugelen van de voortdurende stijging van collec- lasten en het verminderen van het financieringstekort e overheid. Anders raakt het bedrijfsleven steeds meer in rdrukking. Zonder herleving van de bedrijvigheid, zich I in investeringen, kan er geen duurzaam herstel van gelegenheid komen. Tabinet heeft besloten de lasten die op de bedrijven druk- Jiet een miljard gulden te verminderen. De Maatschappij «ndustriële Projecten, opgericht om de industrialisatie van lnd te versnellen, zal hopelijk over enkele maanden van kunnen gaan. Dezer dagen heeft U nota's ontvangen die gieuw beleid in het vooruitzicht stellen ter aanmoediging let midden- en kleinbedrijf. Sommige van de fiaarin be- yen maatregelen komen ook de land- en tuinbouw ten ^regeringsverklaring heeft het interimkabinet aangekon- lat het de indiening in september zou bevorderen van een Jardige begroting, ofschoon de vorming van een nieuw kt dan intussen ter hand zou zijn genomen. Sedertdien is log duidelijker geworden dat een solide begroting voor piet mag uitblijven. Als het financieringstekort van de ieid niet met krachtige hand wordt aangepakt, zullen de ieidsfinancien onbeheersbaar worden, t het tekort op het huishoudboekje van de overheid op uidige peil blijven, dan zal het rijk binnen korte tijd van rijf gulden die het te besteden heeft er één moeten uitge- Er betaling van de rente op de staatsschuld. Dat zou on- jjdelijk ten koste gaan van uitgaven ten behoeve van col- fe voorzieningen. Bovendien maakt de overheid door i meer op de kapitaalmarkt te lenen het voor de bedrijven i moeilijker aan middelen te komen om te investeren. ijpend ttwerp-begroting die U heden wordt aangeboden bevat ok ingrijpende maatregelen. Die zijn nu nodig om een fi- ële ontreddering straks te voorkomen. Het kabinet heeft dige besparing op de collectieve uitgaven zoveel mogelijk ht buiten de overheidsinvesteringen, zulks om een directe sting van werkgelegenheid te vermijden. Zo is op het to- udget voor volkshuisvesting en stadsvernieuwing niet be id. Binnen die begroting is voor de stadsvernieuwing geld beschikbaar gesteld. De nodige bezuinigingen zijn I gevonden in de inkomens die uit gemeenschapsmidde- Wden betaald. Volgens de nu bekende gegevens dienen liet oordeel van het kabinet de inkomens in de collectieve lin 1983 te worden gehandhaafd op het peil dat eind 1982 |n bereikt. Op de organisaties van werkgevers en werkne- noet de regering een klemmend beroep om een overeen- lige matiging te betrachten. Mocht dit beroep niet in vol- e mate worden gevolgd, dan zal het kabinet ter zake zijn 'verantwoordelijkheid moeten nemen. Degenen die voor ivensonderhoud echt op één minimuminkomen zijn aan een zullen in 1983 een tegemoetkoming ontvangen die ^loopkracht zover mogelijk veilig stelt, f zieke economie kan niet bij toverslag weer op de been |n gebracht. Genezing is zeker mogelijk, maar vergt ver trouwen en zal geruime tijd duren. Nationale remedies zijn on toereikend. Daarom is er juist nu alle reden om de samenwer king in de Europese Gemeenschap te verdiepen. Zolang zich echter nog geen structureel herstel voordoet, moeten we ons tot het uiterste inspannen om de werkloosheid, met al het per soonlijk leed en maatschappelijk onheil dat daardoor wordt veroorzaakt, zoveel mogelijk in te perken. In het bijzonder geldt dit voor de werkloosheid onder jongeren. Aanpassingen in het onderwijs, met name de invoering van kort middelbaar beroepsonderwijs, kunnen ertoe bijdragen dat meer jonge men sen een opleiding krijgen die hun een betere kans biedt op een plaats in het arbeidsbestel. Werk verdelen Het kabinet wil in het komend overleg met de organisaties van Respect werkgevers en werknemers bespreken hoe het arbeidsvoor- waardenbeleid dienstbaar kan worden gemaakt aan de bestrij- spoedig haar beslag krijgen. De regering bereidt een wetsont werp voor om, in afwachting van die reorganisatie, de toene ming van het aantal politiekorpsen te beletten. Tot de kenmerken van de rechtsstaat behoort voorts, dat de burger zonder nodeloze belemmering recht kan verkrijgen. De organen van rechtspraak en rechtshandhaving raken evenwel overbelast. Bij het maken van wettelijke regelingen en het be schikbaar stellen van rechtsmiddelen zal hiermee, terwille van de kwaliteit van de rechtsbedeling, meer dan tot dusver reke ning gehouden moeten worden. De reorganisatie van de rijksdienst, gericht op de verbetering van de kwaliteit van het bestuur, vindt gestage voortgang. Het kabinet zal U binnenkort een aantal gedachten ontvouwen over de decentralisatie van overheidstaken. ding van de werkloosheid. Dat gesprek zal onder meer moeten gaan over de mogelijkheden het beschikbare werk over meer mensen te verdelen. Zonder een grondige herziening wordt ons stelsel van sociale zekerheid onbetaalbaar en zouden ook de wezenlijke verwor venheden ervan in gevaar kunnen komen. Daarop afgestemde adviesaanvragen aan de Sociaal-Economische Raad en aan de Emancipatieraad zijn in voorbereiding. Ook ter beteugeling van de kosten van de gezondheidszorg zijn structurele ingre pen nodig. Het gaat er hierbij niet alleen om de voortgaande stijging van de premies tot staan te brengen. Het gaat er ook om een herschikking van de uitgaven mogelijk te maken ten behoeve van de zorg buiten de ziekenhuizen en betere voorzie ningen voor zwakzinnigen en geestelijk gestoorde mensen. Daarop gerichte voorstellen heeft het kabinet ontwikkeld. Tot een herschikking van overheidsuitgaven noopt ook de ver andering in het leeftijdspatroon van onze bevolking: minder kinderen, meer bejaarden. De voorzieningen voor bejaarden zullen uitgebreid moeten worden. Ook voor onze medeburgers die tot de culturele minderheden behoren, zal mi moeten worden. Reorganisatie politie De bescherming van de natuur en het milieu zal eveneens meer kosten vergen en ook daarvoor moeten door besparingen elders gelden worden vrijgemaakt. De begroting voorziet in ex tra uitgaven voor het bestrijden van bodemverontreiniging. De uitvoering van het op milieubehoud en veiligheid gerichte Oosterschelde-project vindt onverminderd voortgang. Nederland is een rechtsstaat. Dat betekent dat de bestuurders en de burgers zich hebben te schikken naar de rechtsregels die onze democratie heeft voortgebracht. Eigenmachtig optreden kan niet worden geduld, zeker niet wanneer dat met geweld pleging vergezeld gaat. De reorganisatie van de politie moet De regering hecht grote waarde aan het behoud van een inten sieve samenwerking binnen de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie en in het bijzonder tussen de Verenigde Staten en de Europese bondgenoten. In het nabije verleden hebben zich ver schillen van inzicht ontwikkeld, met name over het verrichten van technologisch hoogwaardige leveranties aan de Sovjet- -Unie. Die meningsverschillen kunnen en moeten in een geest van wederzijds respect worden opgelost. Zij mogen geen af breuk doen aan het besef dat de democratieën ter weerszijden van de Atlantische Oceaan wezenlijke waarden gemeenschap pelijk hebben en ter veiligstelling daarvan op elkaar aangewe zen blijven. Bij de viering van twee eeuwen verbondenheid met de Verenigde Staten is hieraan terecht veel aandacht be steed. Kan West-Europa zich erover verheugen in vrede en vrijheid te leven, elders in de wereld worden veel mensen door oorlog en geweld getroffen. Vooral de toestand in het Midden-Oosten blijft zorgwekkend. De bewoners van Libanon betalen wel een heel zware tol. Nederland draagt naar vermogen bij tot het te gengaan van geweld in het Midden-Oosten. Nederlandse mii- tairen dienen zowel in de Sinaï-woestijn als in Libanon. Bin nen het beraad van de Europese Tien tracht Nederland een po litieke oplossing naderbij te brengen. Het vooruitzicht daarop is onlangs verbeterd, dank zij het recente initiatief van de presi dent van de Verenigde Staten en het bemoedigende antwoord daarop gegeven door de Arabische topconferentie te Fez. Niet alleen doordat oorlogsgeweld ons bespaard is gebleven zijn wij bevoorrecht. Wij zijn ook een welvarend land, ondanks de economische moeilijkheden die wij nu doormaken. Tal van ontwikkelingslanden, die het toch al zwaar te verduren had den, worden door de teruggang in de wereldeconomie oneven redig zwaar getroffen. Bijna een kwart van de bevolking van onze aarde kan niet of nauwelijks voorzien in zijn allereerste levensbehoeften. In die schrijnende nood te helpen voorzien blijft de regering als een zaak van hoge prioriteit beschouwen. Onze inspanning ten behoeve van ontwikkelingssamenwer king blijft op een peil van tenminste anderhalf procent van het netto nationaal inkomen gehandhaafd. Een rechtvaardiger we- reldeconomische ordening tot stand te brengen blijft geboden. Krijgsmacht Om vrede en veiligheid te bewaren is een deugdelijke defensie nodig. Maar het is ook een gebiedende noodzaak te blijven werken aan tweezijdige wapenbeheersing en ontwapening. Van vitaal belang zijn de onderhandelingen in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over het verminderen van de nucleaire bewapening in Europa en daarbuiten. Hoe die onderhandelingen te doen slagen moet de maatstaf van het be leid zijn. Het kabinet wil onze krijgsmacht zo goed mogelijk inrichten en toerusten ook voor het verrichten van vredesope raties, bij voorkeur onder het gezag van de Verenigde Naties. Leden der Staten-Generaal, Onze samenleving kan door de toenemende werkloosheid on der spanning komen te staan. Van de werkenden wordt een steeds hogere bijdrage verwacht aan de voorziening in het le vensonderhoud van de werklozen. Van de langdurig werklo zen wordt gevraagd solidair te blijven met een samenleving die hen niet in staat stelt zich volledig te ontplooien. Meer dan voorheen wordt nu een wissel getrokken op het besef van de burgers en hun organisaties verantwoordelijk te zijn voor el kaar. Verantwoordelijkheidszin en saamhorigheidsbesef te wekken ligt buiten de macht van de overheid. Die moeten ko men uit de burgers zelf. De geschiedenis leert echter dat het Nederlandse volk juist in tijd van tegenspoed die kwaliteiten weet te tonen. Door het vertrouwen dat de burgers U hebben geschonken draagt U, volksvertegenwoordigers, een bijzondere verant woordelijkheid voor het welzijn van ons land. De problemen, waarvoor Nederland thans gesteld is, te helpen overwinnen, is een veeleisende taak. U moge die taak vervullen in het ver trouwen dat velen U wijsheid toewensen en om zegen voor U bidden. Hiermee open ik de zitting van de Staten-Generaal. Bijna geen houden meer aan Uit de miljoenennota springt schrijnend naar voren dat in financieel-economisch opzicht dit jaar in ons land de dijk lijkt doorgebroken: er is vrijwel geen houden meer aan. Ook met een gigantisch pakket ombuigingsmaatregelen, inko mensbevriezing, een ongekende premie-operatie en boven dien nog eens een fors nieuw belastingpakket blijkt het niet mogelijk het financieringstekort iets terug te dringen. Inte gendeel, het zal volgend jaar tot ongekende hoogte stijgen. Oorzaak is vooral de internationale economische recessie. Maar daarnaast wreekt zich dat er nog steeds geen maatrege len in de sfeer van de sociale zekerheid zijn genomen. Het voorgenomen regeringsbeleid vertoont eenzijdige trek ken. Om het rentepeil terug te dringen is fors saneren van de overheidsfinanciën hard nodig. Maar met die beteugeling kan niet worden volstaan. Daarnaast is een economisch her stelbeleid nodig, aangevuld met een sociaal beleid. De rege ringsvoornemens leggen een eenzijdig accent op de financië le sanering. De minister van financiën heeft zich in het kabi netsberaad onmiskenbaar sterker getoond dan zijn collega's van Economische en Sociale Zaken. Wat die twee laatste sec toren betreft vermeldt de troonrede slechts de oprichting van de Maatschappij voor Industriële Projecten waar al ruim een jaar voorbereidingen voor worden getroffen en het komend overleg met de sociale partners over deeltijdarbeid. Vanuit de invloedssfeer van Financiën wordt gesproken over een noodsituatie en het voorgestelde beleid is wat hard heid betreft daarop aangepast; Economische en Sociale Za ken hebben niet van de gelegenheid gebruik gemaakt ook met een duidelijk en hard beleid te komen, bijvoorbeeld op het terrein van deels verplicht in te voeren deeltijdarbeid. Wat kan er de oorzaak van zijn dat dit interim-kabinet niet tot een echt geïntegreerd beleid heeft kunnen komen? Natuurlijk speelt de gigantische omvang van de internationa le economische recessie een belangrijke rol. Maar tevens wreekt zich nu het besluit van de meerderheid van de Twee de Kamer om, na het uittreden van de PvdA-ministers, dit kabinet slechts voor korte tijd te laten zitten. Vóór Prinsjes dag werd het kabinet al weer demissionair en het is niet erg inspirerend om een begroting op te stellen, terwjjl men weet bij de presentatie ervan al geen echte verantwoordelijkheid meer te zullen dragen. Daarnaast is de interim-ploeg op zich zelf ook niet erg inspirerend geweest, hetgeen blijkt uit de onmacht om naast de financiële sanering nog iets anders van de grond te krijgen. Het is vandaag nog duidelijker gewor den: de fracties in de Tweede Kamer dienen zo spoedig mo gelijk de formatie van een kabinet mogelijk te maken dat wel regeerkracht kan ontwikkelen. DEN HAAG Voor herstel van de werkgelegenheid zijn werk gelegenheids- en arbeidsplaatsenplannen niet de remedie. Zij zijn duur en weinig effectief. Werkgelegenheidsbeleid wordt niet via de schatkist gevoerd, zo heeft dr. L.C. Le Blanc, direc teur-generaal van de rijksbegroting, vanmiddag verklaard op een bijeenkomst, georganiseerd door Van Lanschot Bankiers. Het kabinet heeft op het ogenblik een tweede versie van het werkgelegenheidsprogramma van voormalig minister Den Uyl in voorbereiding. Le Blanc is echter voorstander van een andere weg: de overheid moet volgens hem via opheffing en beperking van belemmeringen bijdragen leveren aan ruimte voor duurza me werkgelegenheid die door bedrijven wordt geschapen. Sane ring van de overheidsfinanciën is volgens hem een eerste op dracht. Toonzalen in: Amsterdam. Wetenngschans 84a, 020-263510 Heemstede, Cruquiusweg 37. G23-289980 ADVERTENTIE Delft. Vbn Föreestweg 2, 015-142356 Ook verkrijgbaar bij de betere veriichtingszaken. EXCLUSIEVE VERLICHTING, INCLUSIEF ADVIES ^|/ief tweede achtereenvolgende tchreef prof. dr. C.J. Rijnvos pp ons verzoek een aouwing over de Miljoenennota. Rijnvos is hoogleraar in de jj'^fene economie aan de mcpusuniversiteit te Rotterdam l van de Eerste Kamer voor eentai. oefti ^>enennota-1983 is gekenmerkt door een onheilspellend en Sje toestand in de Nederlandse economie in het algemeen g(de overheidsfinanciën in het bijzonder is „uiterst ern- e zaken zijn duidelijk uit de hand gelopen. Weliswaar collectieve lastendruk reeds decennia lang vrijwel coo- ajje gevolgen vandien, vooral voor het bedrijfsleven), 244 |t kon toch „niet verhinderen dat het financieringstekort ïkende hoogten opliep". Terwijl dit tekort normaliter Je huidige Nederlandse verhoudingen niet meer dan 4,5 _tan het nationale inkomen dient te bedragen, zal het dit u niveau bereiken van 10,2 pet., ofwel 33,7 miljard, ter en ongewijzigd beleid voor 1983 wordt gerekend op 10,8 sectievelijk ƒ36,8 miljard. Hierbij zijn dan nog niet de •eks via de kap (kend. kapitaalmarkt gefinancierde overheidsuitga- bevat de openingsbladzijde van de Miljoenennota reeds lelijk beleidsadvies: „De weg van een verdere lastenver- of het verder optrekken van het tekort loopt dood; zeer ibuigingen zullen onvermijdelijk zijn". Een en ander be- lat, goeddeels impliciet, de Nota vier behartenswaardige appen bevat. chouten te is het zo, dat economisch-politieke saneringsprogram- per saldo uitmonden in vergroting van het financie- fort onbruikbaar zijn. Men houde bij een beoordeling van •gramma's steeds in het oog dat het uiteindelijk gaat om tel van de bedrijvigheid en de werkgelegenheid. Dat is duidelijk de strekking van het plan van de Tilburgse Schouten, hetgeen inhoudt dat gedurende vier jaar de le lonen afgezien van incidentele verhogingen niet tijgen. Als in deze periode prijsstijgingen plaats hebben, deze voor de werknemers te worden gecompenseerd lastingverlaging. Op deze wijze kan het kostenniveau in Tijfsleven worden gedrukt en kan de rentabiliteit verbe- indergaan. is gebaseerd op een groot, maar gebrekkig onderbouwd ie met betrekking tot het effect van het een en ander op icieringstekort. Uiteraard zal een belastingverlaging lei een vergroting van dit tekort, waardoor een negatief jjnsel dat wij reeds jaren waarnemen wordt gecontinueerd TUfverergerd. Sinds het einde van de zeventiger jaren slaagt ind erin. mede door een positieve houding van de vakbe doj/e vanihci weging, de loonkosten redelijk goed in de hand te houden. Ge lukkig heeft, zo lezen wij in de Miljoenennota, „de Nederlandse exportindustrie zich dankzij de relatief lage loonkostenstijgingen van de afgelopen jaren in het algemeen goed staande kunnen houden op de buitenlandse markten". Toch kon „in totaliteit slechts een bescheiden terreinwinst op exportmarkten worden geboekt". Hierbij speelde de druk op de rentabiliteit en de grote teruggang van de interne financiering, als gevolg waarvan steeds meer met vreemd vermogen moet worden gefinancierd, een belangrijke rol. Het financieringstekort noopt tot een groot beroep op de ka pitaalmarkt, hetgeen de rente opdrijft, zodat mede gelet op de relatief sterk gestegen omvang van het vreemd vermogen de rentelast voor het bedrijfsleven sterk toeneemt. Het plan- Schouten bevat het gevaar dat deze ontwikkeling wordt besten digd of zelfs verergerd. Het plan heeft betekenis als het wordt aangevuld met maatregelen ter sanering van de overheidsfinan ciën. die moeten leiden tot een effectieve beperking van het fi nancieringstekort. Vraaguitval In nauw verband hiermee staat de tweede boodschap van de Miljoenennota-1983. Links en rechts wordt de laatste tijd nogal eens betoogd, dat wij voorzichtig moeten zijn met vrij grote be zuinigingen van overheidswege, omdat het een en ander kan leiden tot grote vraaguitval, vooral met betrekking tot consump tiegoederen. Op het eerste gezicht lijkt deze gedachte hout te snijden. Links en rechts wordt immers nogal eens over de afzet geklaagd. Bij een beoordeling hiervan is echter voorzichtigheid geboden. Een vraagstimulerend begrotingsbeleid is typisch een macro-aangelegenheid en is daaraan momenteel wel behoefte? In onze gemengde economie vloeit een groot bedrag als over drachtsinkomen naar arbeidsongeschikten, naar werklozen, ge pensioneerden en anderen, die niet in het arbeidsproces zijn op genomen. Deze inkomens worden overwegend direkt besteed, hetgeen er met andere faktoren toe leidt dat de vraag naar vele con sumptiegoederen op een vrij hoog peil blijft. „De structuur van de uitgaven van de collectieve sector", zo stond reeds heel juist in de Miljoenenota 1982 „met een groot aandeel hierin van inko mensoverdrachten aan gezinnen en ten dele wettelijk vastgestel de aanpassings- en trendmechanismen, heeft een stabiliserend effect op de consumptieve bestedingen". In het licht hiervan is het verklaarbaar, dat in de zeventiger ja ren de consumptieve bestedingen sterk zijn gestegen; met 89 pet van het netto beschikbare nationale inkomen bereikten zij in 1981 een hoogtepunt. Een daling hiervan voor 1982 wordt 87,5 pet verwacht is nodig, opdat er weer middelen worden vrijgemaakt ter bevordering van de investeringen. Men vergete niet, dat de hierbedoelde consumptiequote vóór de oliecrisis van 19731974 op 74 a 75 lag. De grote stijging nadien en het nog steeds hoge niveau belemmert de investeringen, respectievelijk verbetering op de werkgelegenheid. Rente moet dalen Hieruit concludeert de Nota-1983 duidelijk en terecht: „Onder de huidige omstandigheden mag niet worden gerekend op herstel van de bedrijfsinvesteringen indien daarvoor langs de wegen van sanering van de overheidsfinanciën en vermindering van de consumptieve bestedingen geen middelen worden vrijge maakt". Afzetproblemen zijn in hoofdzaak een sectoraal ver schijnsel. waarbij de ontwikkeling van de prijsverhoudingen een belangrijke rol speelt. Bepaalde uitgavencategorieën stijgen voor de consument meer dan het inkomen; dat was in de afgelopen jaren vooral met de energie- en rentekosten het geval. Als de vraag dan inelastisch is hetgeen bijvoorbeeld met ben zine het geval lijkt te zijn of contractuele verplichtingen, vooral in het kader van leningsverplichtingen, een rol spelen, verkeren consumenten in de noodzaak op bepaalde plaatsen in hun bestedingen te bezuinigen. Men kan zijn geld immers maar één keer uitgeven. Hierdoor kunnen in bepaalde sectoren inder daad netelige afzetproblemen ontstaan en dat schijnt het geval te zijn met diverse duurzame consumptiegoederen. Deze proble men kunnen echter niet met een algemeen vraagstimulerend begrotingsbeleid worden opgelost. Het is veel beter dat de rente daalt. In feite worden via een vergroting van het collectieve be slag en een toenemend financieringstekort de problemen slechts vergroot. Het advies om voorzichtig te zijn met de bezuinigingen lijkt dan ook op de raad aan de drenkeling in doodsnood spartelend om niet al te veel van het kostbare water naar binnen te slikken. Volstrekt onvoldoende Hiermee komen we dan aan de derde boodschap. Ofschoon links en rechts allerwegen wordt geklaagd over „dras tische bezuinigingen", als gevolg waarvan misschien zelfs Bern- hard Haitink ons land gaat verlaten, is het in feite zo. dat er nog helemaal niet is bezuinigd. Weliswaar zijn de laatste jaren enke le zwakke pogingen in die richting ondernomen, maar, aldus de Nota-1983, we moeten constateren, „dat deze maatregelen vol strekt onvoldoende zijn". De realiteitswaarde van de ombuigingen, zoals die tot nu wer den ondernomen, is heel gering. Dat blijkt als'de ontwikkeling van de overheidsuitgaven en de lasten van de sociale verzeke ring worden beschouwd in relatie tot het nationale inkomen. Relatieve omvang van overheidsuitgaven en lasten sociale ver- zekering (in min, guldens) 1980 1981 1982 1983 nationaal inkomen 302,4 313,56 330.3 341,15 b. overheidsuitgaven (totaal volgens Miljoenennota's) 132,3 142 152 156,3 overheidsuitgaven in een percentage van a.) 44 45 46 46 c. lasten sociale verzekering (volgens CPB's) 73,4 78,4 84,3 idem in een percentage van a.) 24 25 26 - Beide tonen nog steeds een stijgende tendens, terwijl een ombui ging toch op zijn minst een stabilisatie zou moeten betekenen. De vierde en laatste boodschap van de zojuist gepresenteerde Miljoenenota wordt hiermee duidelijk. Inderdaad is het strikt nodig te komen tot een sanering van de destructieve overheids financiën zonder verdere lastenverzwaring of een verder op trekken van het financieringstekort. Zo'n sanering kan slechts plaatsvinden door verlaging van de relatieve omvang van de overheidsuitgaven en de lasten van de sociale verzekering. Ui teraard bevat de Nota geen voorstellen tot concrete maatregelen in die richting; dat kan en mag immers niet worden verwacht van een interimkabinet. Maar de noodzaak daartoe is zeker tussen de regels door scherp aangegeven. Dat is van belang voor het huidige formatie-overleg en voor het beleid van het nieuwe kabinet. PROF. DR. C.J. RIJNVOS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13